graffiti toestaan a; Geen verdere bebouwing van de polder, loeien ze' Nieuwe directeur asisschool De Vos 'Een gemeenteraad is geen padvindersclubVoorSChotCll wil -r Regio 'Naschoolse kinderopvang in scholen' ENSDAG 5 JANUARI 2000 )ndernemers doneren EHBO-pop iderdqrpDe Leiderdorpse Ondernemersvereniging (LOV) •eft samen met de plaatselijke Rabobank een reanimatiepop d'schonken aan de Leiderdorpse EH BO-afdeling. De pop kost leer dan vijfduizend gulden. De schenking was een idee van jrgemeester en wethouders en vond gisteravond plaats tijdens nieuwjaarsreceptie van de LOV. De voorzitter van de LOV, E. K0 ob. riep in zijn nieuwjaarstoespraak de gemeente op om het ?ntrumplan snel te realiseren. „Ondanks de protesten van om- onendenHij roemde verantwoordelijk wethouder Molken- jer om diens inzet voor een nieuw dorpshart. iestelauto rijdt vrouw aan tin jorschoten Een 52-jarige Voorschotense is gisteren gewond ndt 'raakt toen ze op het Treubplein in haar woonplaats werd nd$ngei eden door een 53-jarige bestuurder van een bestelauto, ginj ij reed achteruit en zag de vrouw niet aan komen lopen. Het ichtoffer is met heupletsel overgebracht naar ziekenhuis An- niushove in Leidschendam. bed dojVeer bonnenregen in Oegstgeest ;gstgeest/voorschoten Het blijft bekeuringen regenen bij de irkeercontroles in Oegstgeest. Gisteren werden bijna dertig innen uitgeschreven op onder meer de Lange Voort, de Flo- laan, de Terweeweg en de De Kempenaerstraat. Veruit de eeste bekeuringen waren voor automobilisten die parkeerden nder de parkeerschijf te gebruiken. De andere bonnen waren ior parkeren buiten de vakken. Ook in Voorschoten was het ak. In de Voorstraat en de Schoolstraat en op het Treubplein rden vijf bekeuringen uitgeschreven voor het niet gebruiken n de parkeerschijf. ite Meningen over beeld rotonde Leyhof verdeeld 30rlirschoten er Kinderen is de nieuwe di- eur van de openbare basis- zrttjool De Vos in Voorschoten. 48-jarige Koudekerker, die afgelopen jaren in Zoeter- ;r heeft gewerkt, begint op 1 uari. Hij is de opvolger van duo A. Ciere/J. Versleijen, tot vorig zomer aan de sids|rschotense school was ve- den. Het afgelopen half jaar >®SJ ft A. van der Meer tijdelijk eë directeurschap waargeno- "dei. Zij is tevens coördinator de locatie aan de Einstein- n H. van der Water is coör- itor van de school aan de Marijkelaan. e Vos hoopt op korte ter- te kunnen uitbreiden met zestiende lokaal. Tot voor was de school in de race ,ancr een grotere ruimte in het 'e^ ureel Centrum, waar De ie d Vol Vos al een lokaal in gebruik heeft. B en W van Voorschoten hebben de voormalige ruimte van het De la Mar-poppenthea- ter echter beschikbaar gesteld aan de Centrale Stichting Kin deropvang Voorschoten voor de buitenschoolse opvang. Voorzitter van de commissie openbaar onderwijs in Voor schoten, J. van Leeuwen, is daarover niet teleurgesteld. „Als we dan maar een negende lo kaal kunnen neerzetten bij ons gebouw aan de Marijkestraat. Dat is een abolute must. De ruimte is er. Nu zitten we ver spreid over drie plekken. Voor een school is dat verre van ide aal. Deze maand hebben we een gesprek met de wethouder. We hopen binnenkort het groe ne licht te krijgen, zodat we het nieuwe -lokaal met ingang van het nieuwe schooljaar kunnen gebruiken." Een paar koeien en een keu terboertje op een tractor. Je moet wel van heel goeden hui ze komen om een dergelijk, toch gauw kneuterig, tafereel tje als kunstwerk te durven verkopen. De Zaltbommelse kunstenaar Joris Baudoin deed het, en is zelf heel tevre den met zijn beeldengroep op de rotonde bij de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof. De meningen van de Leiderdor pers zijn verdeeld. Er zijn er die luidruchtig rondbazuinen dat ze 'm énig vinden. En er zijn er die er misprijzend hun tong naar uitsteken. Velen wiebelen daar zo'n beetje tus senin. Een kleine rondgang. leiderdorp afke van der toolen „Ik heb wel betere kunstwerken gezien. Ik vind dit, eh, wat moet ik zeggen. Ik vind het kitsche rig", zegt R. Koo van bewoners vereniging Leyhof. „En het past niet bij de Leyhof. Hier had iets moderns moeten komen. Niet dit teruggrijpen op het verle den, zo van: 'zoals het vroeger was'." Zoals het vroeger was, dat is de tijd dat er nog koeien graasden waar nu huizen staan. C. Thun- nissen, schrijfster van het boek Landelijk leven in Leiderdorp, wil in tegenstelling tot Koo graag aan dat verleden herin nerd worden. „Voor mij sym boliseren die rotonde-kunst koeien de rol van grenspaal. Géén verdere bebouwing van onze polders, loeien ze. Ze wa ken ervoor dat de mensen na ons niet alleen kunstkoeien op een rotonde zien staan, maar ook de levende kunstwerken in kitsch gevonden, als ze precie zer waren gebeeldhouwd dan nu. Toch zijn er berichten van mensen die heel eventjes, al was het één seconde, dachten dat de Blaarkop en de Laken- velder echt waren. Juist die her kenbaarheid van het tafereeltje zorgt ervoor dat vele Leiderdor pers het leuk vinden. Het agrarische tafereeltje op de Leiderdorpse rotonde. 'Een melancholische terugblik in de vorm van een oud-Hollands kneuterig schilderijtje van een keuterboertje', aldus de kunstenaar. foto hielco kuipers B. Keijzer bijvoorbeeld, die me de over de promotie van dat Meubelplein gaat, weet graag wat hij ziet. „Als ik iets herken vind ik het al gauw leuk. En ik zie er wat koetjes staan, dus dat is best aardig. Maar ik ben geen kunstzinnig type. Op mensen met verstand van kunst komt het al gauw oubollig over, denk ik." Keijzer is druk doende om op 'zijn eigen' rotonde een kunstwerk te krijgen. Ook iets herkenbaars, als verwijzing naar de woonwinkels van het plein. „Zoiets als met die koei en, maar dan met meubelstuk jes, dat zou ik best willen." De kunstenaar die hij heeft bena derd heeft echter moeite met de ANWB-paal middenop de rotonde. Het herkenbaarheids-argument wordt stevig aangescherpt door K. van Haasteren van automo bielbedrijf van Haasteren. „Het is tenminste niet als met andere kunstwerken, die gigantisch veel geld hebben gekost en waarvan je niet eens weet wat het is." Het agragrische tafe reeltje heeft rond de 40.000- 50.000 gulden gekost (preciezer wil de kunstenaar niet worden). Voorts: „En het is niet vandalis- megevoelig, zoals het Vredes- monument op de Leidse Ga- renmarktEn dat neemt nog veel parkeerruimte in ook." Van Haasteren vindt al met al de beeldengroep 'niet prachtig, wel leuk': „Het geeft de sfeer aan van hoe het landschap vroeger was. Vinden anderen dat juist een tegenargument? Waarom nou toch? Dan ben je wel érg verstedelijkt." Wie helemaal niet verstedelijkt is, is boerin A. van der Heden. Zij woont met haar neus bo venop de tweede rotonde een eindje verderop, op de grens met Oud Ade. Zij vindt juist dat het allemaal wel wat méér kunst had mogen zijn. „Ik had meer echt kunst-koeien ver wacht. Met Corneillekleurtjes of zo. Dan zou het toch meer een overgang van stad naar platte land zijn, zoals het idee erach ter is. Maar ik vind het op zich een aardig idee. Een kale roton de is ook niks", zegt ze met een verwijzing naar haar eigen uit zicht. Een tweede kritiekpunt van Van der Heden is de tractor die deel uitmaakt van de beeldengroep. „Die koeien vind ik wel aardig, maar die trekker, daar vind ik niets aan. Dat ding is helemaal niet van deze tijd." Was ook he lemaal niet de bedoeling, laat de kunstenaar vanuit het verre Zaltbommel weten. Het gaat hem juist om 'een melancholi sche terugblik in de vorm van een driedimensionale versie van een oud-Hollands kneute rig schilderijtje van een keuter boertje zoals je nu niet meer ziet'. Voorzitter B. Spaargaren van carnavalsvereniging d' Oranje Stier is de enige die een ver band legt met een rund aan de andere kant van Leiderdorp: de stier van wijlen T. van der Na- mer op de Stierenbrug. „Er mocht in Leiderdorp wel 'ns een andere stier komen naast die." Niet dat ze erg tevreden is over het resultaat. „Als ik het eerlijk moet zeggen: ik vind het niet echt mooi. Maar ze zullen er wel aan wennen hoor, in de Leyhof." Dat kan best nog even duren, als het waar is wat R. Koo - een beetje zuur - beweert: „Ik denk dat de meeste Leyhoffers het beeld alleen nog maar uit de krant kennen. Want wij kunnen er nog niet bij hè. We mogen de weg naar de rotonde nog steeds niet gebruiken." Maar ook andere Leiderdorpers kennen het kunstwerk alleen nog van de krantenfoto's. Zoals columnist H. van der Zande. Die overigens een heel ander idee voor die rotonde had: „De Bosmolen erop zetten. In plaats van die op te knappen en ver volgens weg te geven aan een andere gemeente, zoals nu ge beurt." Burgemeester Piet-Heijn Schoute verlaat Wassenaar Gemeente wijst gedoogplaatsen aan is zijn werkkamer in raadhuis De Paauw al aan het opruimen. Over tien dagen vertrekt Piet-Heijn jjchoute als dijkgraaf naar het hoogheemraadschap van Delfland. Nadat tout Wassenaar eerst de legenheid krijgt om op passende wijze afscheid te nemen van de man die bijna vijftien jaar lang de burgemeester van Wassenaar was. ienaar erna straatsmaeen gesprek heeft geliad met de Leidse wethouder Van Rij over week lang afscheid, waar uw kansen bij een eventuele ?ugt u zich het meest op? kandidaatstelling voor het bur- let moment dat het voorbij gemeesterschap van Leiden. "scheid nemen moet leuk Ik heb dat gerucht van anderen maar ik zie er ook een ook gehoord. Maar dat is abso- je tegenop. De hele week luut onjuist. Ik heb helemaal nspannend zijn. Na afloop niet met de heer Van Rij ge- met stalpoten, zoals ze dat sproken over die functie. Ook nen. Ik hoop in ieder geval niet met een ander. No. Absolu- het voor iedereen leuk te gossip. _t. Dan moet je het zelf d r ondergaan. ün 'it 57, waarom bent u niet oon nog een paar jaartjes in senaar gebleven nt het ook omdraaien: het Wat is leuker: wethouder (in Leiden) of burgemeester (in Wassenaar) Dat is niet met elkaar te verge lijken. Je kan niet zeggen dat het een leuker is dan het ander. ;n leeftijd waarop je nog iets Wethouder in Leiden, dat was rs kunt gaan doen. in een tijd dat de polarisatie bijna vijftien jaar burge- nog vrij hoog opliep. En het sterschap zit ik lang genoeg was ook in een college dat in 'assenaar. Als je langer blijft zijn aard uniek was, zeker in die tot het meubilair horen. Je tijd: het was eigenlijk het eerste er beter nu via de voor- paarse college, zoals je dat nu uit, dan straks via de ach- noemt; PvdA en WD. Er was eur bij het oud vuil. nadrukkelijke oppositie, boze oppositie. Het wethouderschap vindt u van het pleidooi was vermoeiend omdat je elke Cees Goekoop, oud-burge- dag opnieuw niet helemaal ze- ster van Leiden, voor het af- ker wist hoe de politieke hazen ffen van de pensioengerech- zouden lopen. Je was constant leeftijd voor burgemees- op een heleboel schaakborden tegelijk bezig. Wel een hele en niet zo'n type la Cees boeiende tijd, maar die periode koop die daar een heel van 6,5 jaar vond ik wel genoeg, imer van zit te maken. r ik ben het wel een beetje Is dan toch de conclusie dat u hem eens dat je 65ste niet het burgemeesterschap leuker Ier een pensioengerechtig- vond? eeftijd is, maar meer een Het is anders. Je bent meer een iioenverplichte leeftijd is. general manager. Je bent min- maak ik bezwaar tegen. der politiek bezig, meer be nd mezelf absoluut niet ie- stuurder. Dat ligt mij meer. En d die op zijn 57ste met de je kunt meer sturen, op hoofd- gaat. Daar ben ik absoluut lijnen, aan toe. Ik heb nu ook nie't neiging om vrolijk allerlei Dus toch leuker? tijdsdingen te gaan doen. Per saldo is het leuker, ja. Maar dat heeft met mijn persoon te burgemeester tot dijkgraaf, maken. u toch niet liever naar een ire gemeente verhuisd? 'Formeel'. Een 'echt baasje' zeg- ïoet realistisch zijn. Als je gen lokale politici over uw per- e 57ste naar een andere - soon, met een 'absoluut gevoel r een grotere - gemeente voor hiërarchie'. Vindt u dat een is dat niet makkelijk. Een juiste typering? gemeente is natuurlijk Als ik zie wie dat zeggen, zegt maar de kans dat dat lukt dat meer over hen dan over mij. in. Dus daar moet je je niet Maar op een aantal punten zit ixeren. Als er iets anders je ook gewoon in een formele skomt, zeker zo'n functie positie. En er zijn raadsleden, (iijkgraaf, dan moet je die zeker degenen die mij zo for- grijpen. Ik vind dit een ge- meel vinden, die zelf nooit ige uitdaging. Vooral om- wennen aan bepaalde procedu- ïet totaal iets anders is dan res. Die willen tijdens raadsver- >urgemeesterschap. gaderingen overal dwars door heen vliegen. Maar je bent geen gerucht gaat dat u in 1998 padvindersclub! In een raads- Voorschoten wil illegale graffiti tegengaan door deze al ternatieve muurschilderingen op een aantal plekken in de gemeente toe te staan. Mogelijke gedoogplaatsen zijn de gevel van sporthal Vliethorst aan de Koninklijke Mari nelaan, glasbakken en de skatebaan bij het station aan de Rouboslaan. Verder denkt de gemeente aan het neer zetten van speciale schuttingen in een wijk en exposities in het Ambachts- en Baljuwhuis in de Voorstraat of in het gemeentehuis in samenwerking met een Voorscho tense kunstenaar. blijkt dat geen sprake is van 'grote, onbeheersbare veilig heidsproblemen' in Voorscho ten. Wel is er een opvallende stijging van het aantal gevallen van graffiti. Vijf jaar geleden waren er drie meldingen, in 1998 waren er 93. Enerzijds is dat het gevolg van de afspraken die politie en gemeente in 1997 hebben gemaakt over het aan geven van dergelijke vormen van vandalisme. Anderzijds be staat de indruk dat graffiti steeds meer voorkomt. Daarom wil Voorschoten nog veel meer dan tot nu toe pre ventief te werk gaan. Op dit voorschoten «jan preenen De suggesties staan in de nota Integrale Veiligheid. De ge meente wil op deze manier graffitispuiters uit de anonimi teit halen en met hen in ge sprek raken. Het is de bedoe ling om bij dit project ook het bureau HALT te betrekken voor advies. Elders in Nederland wordt al langer op deze wijze gewerkt. Er worden afspraken gemaakt, die door de gemeente en de graffitispuiters worden ondertekend. Uit een overzicht van de poli tie van 1995 tot en met 1998 moment probeert de gemeente alle graffiti binnen 24 uur na aangifte van openbare gebou wen te verwijderen. Dat werkt ontmoedigend voor graffiti spuiters, die willen dat hun 'kunstwerken' zo lang mogelijk zichtbaar zijn. De gemeente wil afspraken maken met bedrijven om graffiti eveneens zo snel mogelijk weg te halen. Ook met stekelig groen voor gevels, het laten begroeien van muren met klimplanten en het behandelen van gevels van 'risicogebou wen' met een anti-graffitiwas moet de overlast worden terug gedrongen. Naast graffiti valt ook een stij ging van het aantal inbraken in woningen op. Twee jaar gele den was nog sprake van een da ling van 187 (in 1997) naar 105, maèr tot september vorig jaar waren al honderd meldingen bij de politie binnengekomen. Voor het bestrijden van van dalisme en inbraken trekken B en W 162.000 gulden uit. De ge meenteraad spreekt zich op 3 februari over de voorstellen uit. Wethouder Steens van Oegstgeest: oegstgeest peter blok vergadering moet de boel ge woon ordelijk en efficiënt verlo pen. En daar past nou eenmaal een aantal regels bij. Er zijn burgemeesters die het heel anders doen, zich minder strak aan die regels houden. Neehee, er zijn sommige burge meesters die het niet kunnen. Die maken er een beetje een rommeltje van. En daar hou ik niet van. Gezien uw voorkeur voor meer polarisatie in de gemeenteraad moet de Wassenaarse politiek wel saai zijn geweest met een (vaak) absolute meerderheid van de WD en college met een heel brede samenstelling. Ik ben niét voor meer polarisa tie. Dat is een fout citaat uit de vorig jaar gehouden Burge meesterslezing in Den Haag. Ik heb toen gezegd dat ik voor meer politieke discüssie ben. Sommigen in de raad zijn te zoetgevooisd, zelfs degenen die kritiek hebben op mijn formali teit. Ze voeren de discussie te mistig. Maar een politieke dis cussie voeren is iets anders dan polariseren. Dat is de tegenstel lingen coute que coute opklop pen. Daar zit ik echt niet op te wachten. Je moet tenslotte met z'n allen een besluit nemen. De raden van Wassenaar zijn door de bank genomen behoor lijk assertief geweest. Van be hoorlijk niveau. Ook raden waar je weinig ambtenaren in had. Wethouders waren hier al tijd uiterst capabel, globaal ge sproken. Als u zelf het profiel voor de nieuwe burgemeester van Was senaar mocht opstellen, hoe zou dat er dan uitzien? Ik heb me daar altijd bewust buiten gehouden. Ik vind niet dat ik daar iets over moet vin den. Het wel natuurlijk wel zo dat een burgmeester van Wasse naar er goed rekening mee moet houden dat hij of zij ook een functie naar buiten heeft. Je hebt hier veel ambassadeurs en captains-of-industry die af en toe wat van je vragen. In het onderhouden van die relaties moet je wel lol hebben. Maar dat internationale maakt het burgemeesterschap ook wel weer erg levendig en aantrekke lijk. Ik heb me dan ook geen dag verveeld. Het grote tekort aan naschoolse kinderopvang in Oegstgeest is binnen enkele maanden op te los sen door gebruik te maken van ruimten in basis scholen en gymzalen. Dat zegt wethouder Steens (Leefbaar Oegstgeest) van onderwijs. „Ik ben voorstander van de zogeheten 'brede school',- waar kinderen van acht uur 's ochtends tot zes uur 's avonds terecht kunnen. Dat leidt tot een efficiënter gebruik van de toch al schaarse ruimte in Oegstgeest." Steens, die sinds twee weken verantwoordelijk is voor kinderopvang, wil deze maand alle ge bouwen die voor de vestiging van naschoolse op vang in aanmerking komen op een rijtje zetten. „Dat hoeven echt niet alleen maar basisscholen te zijn. Ik denk bijvoorbeeld ook aan de gymzaal en de mooie, grote aula van de Ichthus Pabo, die na een uur of drie 's middags door niets of nie mand worden gebruikt. Daar zou, uiteraard al leen als de directie daar iets voor voelt, een deel van de kinderopvang in kunnen. Ook denk ik bij voorbeeld aan een conversatieruimte in een be jaardenhuis waar in samenwerking met de Streekmuziekschool door vooral de jongere kin deren muziek kan worden gemaakt. Dat is voor zowel de kinderen als de bewoners, in feite hun publiek, leuk. Ik streef in de kinderopvang na drukkelijk naar meer en beter samenspel. Na schoolse opvang moet ook nooit een verlengde schooldag worden." De door de Stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) al bijna vier jaar gewenste nieuwbouw zit er volgens Steens zéker op korte termijn niet in. „Iedereen in Oegstgeest ziet het belang in van kinderopvang, maar niemand wil het voor zijn deur hebben. Dat is zo'n beetje het verhaal. Bij eventuele nieuwbouw is altijd een wijziging van het bestemmingsplan nodig. Daarbij kunnen be woners bezwaar maken. Dat kost de nodige tijd - en die is er om dit vraagstuk op te lossen nu net niet. Daarom moeten we zo snel mogelijk zoeken naar goede, bestaande gebouwen die ook per di rect beschikbaar zijn." Volgens Steens voelen leerkrachten er nog wei nig voor om hun lokalen voor naschoolse opvang beschikbaar te stellen. „Zij vinden dan dat ze hun lokaal 's middags netjes moeten opleveren en denken dat ze, als ze 's ochtends weer arrive ren, in een ravage terecht komen. Maar daar zijn natuurlijk goede afspraken over te maken. Bo vendien vrezen de leerkrachten dat ze zélf voor de naschoolse opvang moeten zorgen, maar dat doet de SKO." Stichting Kinderopvang Oegstgeest wil zo snel mogelijk meer ruimte om tenminste 200 kinde ren na schooltijd te kunnen herbergen. Op dit moment heeft de stichting veertig 'vaste' opvang plaatsen, die ruimte bieden voor tachtig kinde ren. Dat is volgens directeur M. Steenland van de SKO veel te weinig. Volgens haar heeft een aantal ouders door gebrek aan opvangcapaciteit inmid dels moeten stoppen met werken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13