Geloof Samenleving Amsterdamse kerk haalt meer dan 2000 biechten vóór 2000 Koptische cultuur staat centraa* in nieuw museum RuinerwoldE Kinderen van één Vader WOENSDAG 5 JANUARI 2000 VANDAAG Het is verbazingwekkend hoe groot de geloofsijver van bepaalde mensen was. Neem de heilige van 5 januari: Simeon de Pilaarheilige (391-459) uit de plaats Sis in het huidige Turkije. Ongeveer de helft van al zijn levensjaren zat hij op een paal, predikte het evangelie, en deed op allerlei drastische ma nieren boete. Voordat hij het geloof vond, was hij schaapherder. De boodschap van Christus veranderde zijn leven radicaal. Eerst meldde hij zich bij een klooster, en kreeg het al snel aan de stok met zijn broeders over het in zijn ogen luxueuze leven van de monniken. Na zijn vertrek leefde hij in een berghol. Maar ook dat was een weelde die hij niet wilde dragen. Simeon liet zich vervolgens vastketenen aan een rots. Dat beviel hem wel, ware het niet dat zijn rust vaak werd verstoord door nieuwsgierigen en pelgrims. Vandaar zijn keuze voor de paal. Telkens als de toeloop van mensen hem te veel werd zocht hij, verder van de bewoonde wereld, een hogere pilaar uit. Hij ein digde op een twintig meter hoge zuil, half verblind door de zon, met een als leer gelooide huid en broodmager door het conti nue vasten. Duitse priester voor de rechter berlijn De Duitse priester Hubertus Janssen moet wegens een oproep tot desertie en insubordinatie voor de rechtbank in Ber- lijn-Tiergarten verschijnen. Hij had in april een manifest onder tekend dat Duitse militairen opriep om wegens de oorlog rond Kosovo het leger te verlaten. Tegenstanders van de NAVO-aan- vallen op Joegoslavië hadden de door enkele tientallen mensen ondertekende oproep bij het ministerie van Defensie in Bonn verspreid. Voor de Berlijnse rechtbank dienden vorig jaar al en kele zaken tegen ondertekenaars van het manifest. Twee ver dachten werden vrijgesproken en in één zaak werd een boete van 4000 mark (4500 gulden) opgelegd. Vervolging voorzitter De Keursteen den haag De officier van justitie in Den Haag gaat voorzitter M.C. van Hoeven van stichting De Keursteen vervolgen wegens smaad. Aanleiding zijn beschuldigingen van Van Hoeven over seksueel misbruik en financiële onregelmatigheden in evange liegemeente De Deur in Arnhem. De Keursteen bestrijdt mis standen in orthodox-protestantse kring. Het gerechtshof in Den Haag heeft advocaat W. Hendriks van De Deur van het besluit van de officier op de hoogte gesteld. Hendriks had namens Europees leider R. van Diermen van De Deur bij het hof een klaagschrift wegens smaad tegen Van Hoe ven ingediend. Van Hoeven had Van Diermen in enkele krantenartikelen van seksueel misbruik en financieel wanbeheer beschuldigd. De Haagse rechtbank oordeelde in 1998 dat de beschuldigingen onrechtmatig waren. Van Hoeven had volgens de rechter de in druk gewekt dat hij vaststaande feiten presenteerde zonder daar bewijs voor te leveren. De Keursteen hoefde niet te rectificeren. Nieuwe secretaris Gereformeerde Bond huizen Het hoofdbestuur van de behoudende Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) heeft drs. P.J. Vergunst benoemd tot algemeen secretaris. De journalist Ver- gunst volgt dr. ir. J. van der Graaf op, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd over enkele maanden af treedt. De domineeszoon Vergunst (39) werkt sinds 1983 bij het Refor matorisch Dagblad, waai' hij sinds 1987 de supplementsredactie leidt. Hij zit vanaf 1995 in het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond en in de redactie van het Bondsorgaan De Waar heidsvriend. Van der Graaf was vanaf 1969 (aanvankelijk in deeltijd) algemeen secretaris van de Bond. Als studiesecretaris krijgt hij vanaf april twee jaar de tijd om een boek over de ge schiedenis van de NHK sinds 1951 te schrijven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Voorburg (b.w.), J. van Rossum te Zuilichem. Aangenomen: naar Mozambi que (als zendingspredikant in dienst van de GZB), J. Kom- mers te IJsselstein. Bedankt: voor Oude Mijn streek, mw. S.A. Tennekes, kandidaat uit Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Enkhuizen (SoW), mw. A.H. Tamminga te Scharregoutum-Oosterwie- rum c.a.; te Geesteren, Gelse- laar en Borculo, H. Koolhaas, kandidaat uit Dalfsen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Axel (voor evan gelisatie-arbeid te Gent (B)), E.J. Sytsma, kandidaat uit Kampen. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKEN Beroepen: te Heerenveen en Sneek, G.C. den Hertog te Lei den. Bedankt: voor Njeuwkoop, J. Veenendaal te Elburg. amsterdam anp Terwijl de meeste rooms-katho- lieken in Nederland geen heil zien in de biecht, staat de biechtstoel in de Amsterdams Onze Lieve Vrouwekerk aller minst leeg. De priesters van het behoudende Opus Dei hebben vorig jaar hun streefgetal van 2000 biechten vóór het jaar 2000 ruimschoots gehaald. Om hun liefde voor het sacra ment kracht bij te zetten, wil de kerk paus Johannes Paulus II voor elke afgenomen biecht een China zit paus dwars met benoeming bisschoppen peking afp/rtr De officiële katholieke kerk in China, die de paus niet erkent, wijdt morgen drie nieuwe bis schoppen. De plechtigheid vindt plaats op Driekoningen, de dag waarop paus Johannes Paulus II traditiegetrouw bis schoppen in het ambt beves tigt. De Chinese beslissing staat volgens het Vaticaan nor malisering van de betrekkin gen met China in de weg. De officiële Chinese katho lieke kerk staat onder controle van de regering. De kerk wijdt de nieuwe bisschoppen van Nanking, Baoding en Mindong, kondigde vice-voor- zitter Liu Bainian dinsdag aan. Tegelijkertijd is in de Sint-Pie- ter de wijding van twaalf nieu we bisschoppen uit de gehele wereld. Het Vaticaan reageerde met „verbazing en teleurstelling" op het besluit van China om de wijdingsplechtigheden te laten samenvallen. „Die beslissing komt op het moment dat van verschillende kanten de hoop op een normalisering van de betrekkingen tussen de Heilige Stoel en Peking was gewekt", aldus woordvoerder Joaquin Navarro-Valls. „Deze daad werpt echter hindernissen op die dat proces zeker zullen hinderen." China en het Vaticaan ver braken hun diplomatieke be trekkingen in 1957. Het com munistische bewind verbood de Rooms-Katholieke Kerk na de revolutie van 1949 en richt te een regeringsgezinde 'pa triottische' kerk op. Die heeft, nu ongeveer 4 miljoen leden. Bij de pausgetrouwe 'onder grondse' katholieke kerk zijn naar schatting tien miljoen Chinezen aangesloten. De paus benoemt in China zijn ei gen bisschoppen en kardina len. China stelt als voorwaarden voor herstel van de betrekkin gen met het Vaticaan dat de Heilige Stoel de diplomatieke banden met Taiwan verbreekt en zich onthoudt van inmen ging in interne (religieuze) aangelegenheden. roos aanbieden. Of de initiatief nemers van de actie de kans krijgen de 2000 bloemen per soonlijk aan de rooms-katholie- ke kerkvorst te overhandigen, is volgens woordvoerder E. Graas van het Opus Dei nog onzeker. In de Onze Lieve Vrouwekerk zit twee keer per dag een pries ter klaar om de biecht af te ne men. De 2000ste werd al ruim voor het einde van het jaar ge registreerd. Omdat de priesters vervolgens zijn gestopt met tel len, is de precieze eindstand bij het begin van het Heilig Jaar 2000 niet bekend. Het sacrament van boete en verzoening kreeg vorig jaar in de RK-Kerk bijzondere aan dacht. In navolging van de paus prezen de Nederlandse bis schoppen de biecht opnieuw aan. De gelovigen zien er blij kens recent onderzoek echter weinig in. Niet meer dein 9 pro cent biecht nog wel eens, zo bleek vorige maand uit een en quête in opdracht van het tele visieprogramma Studio/RKK. Ruim de helft van de rooms-ka- tholieken vindt de oproep van de paus om meer te biechten geen goede zaak. ruinerwold anp Het enige museum buiten Egypte dat aan de koptische cultuur is gewijd, staat in het Drentse Ruinerwold. Vanaf 18 januari kan het publiek in een gerenoveerde boerderij kennismaken met verleden en heden van de Egyptische christen gemeenschap. Initiatiefneemster dr. E. Khalil, een kopt die sinds 1970 in Nederland woont, wil met haar 'dynamisch en modem kenniscentrum' bewij zen dat de koptische cultuur niet alleen het do mein van musea voor oudheden is. Ook het moderne leven van de kopten wil ze op flitsen de wijze onder de aandacht brengen. De bijna 2000 jaar oude gemeenschap valt in haar bena deling bovendien niet samen met de Ko Orthodoxe Kerk. Nederland telt ongeveer 3000 koptisch*01 tenen. Het museum is niet voor hen ma;)e een algemeen publiek bedoeld, benadrul u lil. Ze heeft in het hele land naar een ruimte gezocht en is uiteindelijk in Ruin >c uitgekomen. Ze heeft het museum zonder; sidie bekostigd. Khalil hoopt behalve ind: in le bezoekers vooral personeelsverenigin) ij scholen te interesseren. ac De miljoenen kopten vormen in het o n gend islamitische Egypte een kleine, bed minderheid. De oude Koptisch-Orthodox V voert haar ontstaan terug op de evangelie cus. Lilian Braam (7 jaar, afkomstig uit Haarlem) vertelt over haar geloof éGod zag er net zo uit als ge wone mensen, alleen was Hij wat heiliger en in plaats van gewone kleren had Hij een mantel aan. God is volgens mij iemand die de aarde heeft gemaakt. De mensen den ken dan dat God heel goed is voor an dere mensen. Maar God is al dood. Wat al die mensen denken is denk ik' voor een deel waar en voor een deel niet. Mama gelooft helemaal niet hier in, papa praat er niet echt over. Mama vertelde me wel een keer iets over een geest in een fles maar dat vond ik wel een beetje een grapje. Ik heb twee juffen. Met juf Liesbeth bidden we en met juf Anneke niet. Ik hoor dus nog het meeste over God van juf Liesbeth, en heel soms van andere kinderen. Meestal denk ik dat het niet waar is, want dan vertellen ze een verhaal. Er zijn wel dingen die ik in elk geval geloof. Zoals dat God aan dat kruis heeft gehangen. En dat Hij de koning wou zijn en dat Hij een kroon met doorns op zijn hoofd kreeg. Pas was er kerk op vrijdag. Heel soms, als oma er is, gaan we namelijk naar de kerk. Deze keer was er een beetje feest - het was maar een klein beetje feest. Alle tafels waren aan elkaar geschoven en kinderen mochten tekenen met wasco. Mensen mochten met elkaar kletsen en drinken in plaats van bid den en liedjes zingen. Ik vond het wel een beetje gek want ik ben niet zo vaak in de kerk geweest en ik wist niet meer zo goed hoe die eruit zag. Je had van die hele grote torens en van binnen tafels in plaats van banken. Het was een hele grote ruimte, en omdat ik dat niet meer zo gewend was, wou ik wel een VB klein beetje naar huis. Katholiek" 'Donum vit S ziet af van st protestante. saarbrucken epd De rooms-katholieke ging Donum vitae (g van het leven), die in T de rk abortusadviesburi voortzetten, ziet voorl,R van steun uit protestant De situatie moet bin P rooms-katholieke kerk opgelost, zei voorzitt0 Waschbüsch van de vereniging in Saarbrück a Onder zware druk v Johannes Paulus II bes 1 Duitse bisschoppen v< jaar, dat zij binnen afi tijd met het overheids r van abortusadviesbure c len breken. In een gesp ft de paus werd een deleg de bisschoppen duidej aan het standpunt van ge stoel niet te tornen vi, Volgens de Duitse w1( een vrouw eerst advies ;S nen bij een erkend voordat ze een abortus h ten plegen. De ruim reaus, waarvan er rooms-katholieke hancr geven na een gesprek klaring uit, waarmee d naar de arts kan. Vol paus werkt de Duitse deze manier mee aan werpelijke praktijk va tus'. De Evangelische Ki Rijnland-Pffüz heeft a den voor een bepaald; eigen activiteiten op he van abortusadviezen ui den, zodat 'Donum vi krijgt om een organisatc bouwen. „Wij hebben d kennis genomen van bod, maar we willen geld opbrengen", zei büsch, oud-voorzitter overkoepelend comité i( kenorganisaties (ZdK) i land, dat het initiatief oprichting van 'Donui,, heeft genomen. De vereniging heeft dels een beroep g 27 miljoen Duitse roj tholieken. Zij vraagt ei van elke rooms-kathi Duitsland. Waschbüsc verder dat enkele bist de mogelijkheid zien ge^ kerkelijke inkomsten, d u belastingen binnenkon 'Donum vitae' ter besf te stellen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Finland: Hier en daar enkele opklaringen. Verder veel wolken en kans op wat sneeuw, in het uiterste zuiden mo gelijk ook regen. Maxima van rond het vriespunt in het zuiden tot -8 graden in het noorden. Denemarken: Woensdag droog en enkele opkla ringen. Donderdag toenemende wind, bewolkt en vanuit het westen enige regen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Vooral in het westen veel wind en regen. In Oost-Engeland woensdag nog een tijdlang droog. Donderdag in het noorden kans op winterse buien. Middagtemperatuur tussen 6 en 10 graden. België en Luxemburg: Droog en op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Donder dag toenemende wind en later van uit het westen kans op wat regen. Maxima ongeveer 5 graden, don derdag in het westen hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Donderdag in het westen en noord westen kans op wat regen. Verder vrijwel overal droog en naast wat zon ook wolkenvelden en kans op mist, vooral woensdag. Maxima van 4 graden in het noordoosten tot 10 in Bretagne. Zuid-Frankrijk: Vrijwel overal droog en vooral woensdag perioden met zon, maar zeker in de dalen ook kans op mist. Maxima tussen 8 err 14 graden. Spanje: Flink wat zon. maar ook hier en daar hardnekkige mist of laaghan gende bewolking. Donderdag in het westen kans op regen. Maxima in het binnenland rond 10 graden, in mist veel lager. Maxima aan de kus ten tussen 12 en 17 graden. Portugal: Geleidelijk meer wind en bewolking en donderdag perioden met regen. Maxima dalend naar 5 tot 10 gra den in het binnenland en 10 tot 15 aan zee. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 15 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon, hier en daar ook hardnekkige wolkenvel den. Droog. Donderdag meer be wolking en vooral in het noorden enige tijd regen. Maxima rond 17 graden. Tunesië: Droog en geregeld zon. Maxima rond 16 graden. Madeira: Wolkenvelden en droog, maar don derdag enige tijd regen en veel wind. Maxima ongeveei 15 graden. Canarische Eilanden: Woensdag aan de zuidstranden nog veel zon. Verder nogal wat bewol king en donderdag overal enige re gen en tamelijk veel wind. Middag temperatuur rond 20 graden. Duitsland: Op de meeste plaatsen droog. Ver der zowel opklaringen als hardnek kige wolkenvelden en plaatselijk mist. Hogerop in de Zuid-Duitse Al pen veel zon. Maxima tussen 2 en 7 graden. Oostenrijk: Woensdag enkele wolkenvelden en kans op wat lichte regen of sneeuw. Donderdag op veel plaatsen zon. In de dalen kans op mist. Maxima tus sen -1 en +5 graden. Zwitserland: Droog en zonnige perioden, vooral in het noorden ook kans op mist. Maxima van 4 graden in het noor den 7 bij Locarno. Polen: Woensdag bewolkt en enige tijd re gen of (natte) sneeuw en vooral in DONDERDAG 6 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16.43 Maan op 08.21 Maan onderl6.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.46 15.49 03.19 15.22 Laag 11.55 23.57 11 36 23.38 Weerrapporten 05 januari 07 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam hall bew Z 2 9 2 2.7 Klagenturt licht bew. Las Palmas half bew. NW2 20 14 0.0 half bew half bew. onbewolkt Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Boedapest Bordeauï Brussel Cyprus half bew. ZW3 zwaar bew ZW 3 half bew. W3 8 0 6,0 Oslo 8 2 2.6 Parijs 7 3 0.6 Rome Onweer ZW5 14 6 2.0 Dublin Stockholm Warschau Regen Zurich zwaar bew Bangkok half bew. Buenos Aires zwaar bew. Casablanca licht bew. Johannesburg zwaar bew. Los Angeles half bew. New Orleans zwaar bew. New York zwaar bew. TelAviv zwaar bew. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ikfurt 7 3 23 Tokyo het noorden flink wat wind. Don derdag droog en vooral in het zui den wat zon. Middagtemperatuur iets boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Eerst bewolkt en nu en dan regen, ijzel of sneeuw. Donderdag droog en vooral in Slowakije op veel plaat sen mist, in Tsjechie meer zon. Middagtemperatuur van dichtbij nul in Slowakije tot +3 in Tsjechie. bewolkt Spi onweer W warmtefront regen C&&&4 sneeuw '■Sf™' koufront opklaringen cÊfy hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 1 9 temperatuur luchtdruk in -1000- hecto pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE a. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071 - 5323 508 Familieberichten: 023-5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTI Maandag t/m vrijdag van 8 30t 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1 betaling, VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bil1 worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 Voor mensen die moeilijk lezen, sl hebben of blind zijn (of een andei leeshandicap hebben), is een sami I van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur INTERNET: v.leidschdagblad.nl MAIL redactie.ld®damiate.hdc nl Hongarije: Vrijwel overal droog. Verder hier en daar zon, maar ook op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur rond het vries punt. Italië: Droog en in het algemeen veel zon, maar ook op enkele plaatsen hard nekkige wolkenvelden en in de Po- vlakte kans op mist. Maxima in het noorden rond 5 graden, elders tus sen 10 en 15. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Maxima rond 14 graden. Griekenland en Kreta: Droog en perioden met zon, maar op de Egeische Zee een frisse noor denwind en vooral in het zuiden wolkenvelden. Maxima van 7 gra den in het noorden tot 13 in het zuidwesten. Malta: Droog en veel zon bij maxima van ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Vooral in het zuidoosten van Turkije en op Cyprus eerst nog kans op re gen of onweer. Verder droog en van uit het westen meer zon. Plaatselijk veel wind. Maxima van 6 graden op de Dardanellen tot 15 op Cyprus. K N H U I ONGEVAUENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonder feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12