eiden Regio Nutsmuseum van de baan \Mooie gelegenheid om de stad te verkopen 'Dit wilde je zeker je hele leven al worden' erdachte vrijgesproken in verkrachting Leidse iatste week actie wapens ïg levert maar één mes op Op zoek naar familie Universiteit bindt Oranjes aan Leiden ENSDAG 5 JANUARI 2000 11 arate workshop voor vrouwen )ENDe Vrouwen Karate Vereniging Shuri-Ryu Leiden houdt zondag 9 januari een workshop voor vrouwen die een half- r of langer ervaring hebben met een vechtsport.'De mini- imleeftijd voor deelname is zestien jaar en ook vrouwen met handicap zijn welkom. De toegang bedraagt 25 gulden. De jrkshop wordt gegeven door voormalig dubbel Europees npioene en finaliste op de wereldkampioenschappen alle len Dimitra Limneos. Het is de eerste van een reeks maande- se trainingen die van 12-15.30 uur worden gehouden in de nzaal van het pedagogisch instituut de Brug aan de Wasse- arseweg 499. adioprogramma voor Marokkanen >en Op zondag 9 januari zendt radio Holland-Centraal de ste aflevering van Alrousa uit. Het programma, dat uit vijf- a afleveringen bestaat, richt zich op Marokkaanse ouders en eft vooral 'gezin' tot onderwerp. Het programma wordt weke- s uitgezonden op zondag vanaf 19.30 uur. [eer tussen hemel en aarde? )ENWegens groot succes in voorgaande jaren wordt op za- dag 8 en zondag 9 januari in de Pieterskerk wederom een Pa- Normaalbeurs georganiseerd. Bezoekers kunnen hier zo'n deelnemers actief zien op het gebied van new age en alter- tieve geneeswijzen. Paragnosten en helderzienden maken i opwachting, evenals handlezers, tarotkaartleggers, astrolo- i, numerologen, iriscopisten en healers. De toegang voor vol- ssenen bedraagt 12,50 gulden. Kinderen onder de twaalf jaar igen gratis naar binnen en 65-plussers krijgen f 2,50 korting. Pubers voor straf op stap met veegploeg rechtbank in Den Haag een dertigjarige Leide- tegen wie tien maanden raf voor verkrachting was >t, op alle punten vrijge- ken. De man zou in de |)t van 17 op 18 mei vorig 1 een kennis in haar huis pen verkracht. De verdach- leeft echter steeds betoogd Jer slechts sprake was ge it van een vrijwillige poging leks, die echter door over- pig alcoholgebruik op niets raaide. verklaringen van verdach- i slachtoffer lagen in deze zaak ver uiteen. Waar de vrouw aangifte deed van verkrachting en mishandeling, was er vol gens de man niets onoirbaars gebeurd. Hij was bij de vrouw blijven slapen, zoals hij - een dakloze alcoholist - wel vaker deed. Dat de vrouw de volgende morgen onder de blauwe plek ken zat, had volgens de man te maken met haar alcoholge bruik. Als ze dronk, zou ze overal tegenaan vallen. Het enige waar de twee het over eens waren, was dat beide betrokkenenjdie nacht nog flink hadden zitten drinken in de woning van de vrouw. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Een haan kraait. Het gras van het dierenweitje in de Lage Mors in Leiden heeft nog prak tisch dezelfde kleur als de lucht, alleen het vaalgele lichtschijn sel van een lantaarnpaal even verderop vertroebelt op die plek dat harmonieuze beeld. Het is vroeg. ,,Veel te vroeg", vindt Kees, die dinsdag straten en plantsoenen moet schoon vegen omdat hij rond oud en nieuw strijkers aan het afsteken was. Kees (niet zijn echte naam) was ongetwijfeld liever in bed blijven liggen op deze vrije dag, maar bureau HALT leek het ge paster als de tiener met een veegploeg van de dienst milieu en beheer van de gemeente op stap zou gaan. De scholier is al gauw over zijn ergernis van het vroege opstaan heen. ,,Ach", zegt hij schouderophalend, ,,het is maar een dag werken." Een lichte straf die hem er ver moedelijk niet van zal weer houden volgend jaar weer een doos strijkers in te kopen. Elk jaar gaan 'een paar jon gens' van zijn school naar Bel gië om vuurwerk te kopen. Ie dereen die strijkers wil hebben of liever het zwaardere spul af steekt, weet hen feilloos te vin den, meldt Kees openhartig. Zo gaat dat gewoon. Marian Thijs- sen van bureau HALT om schrijft het als een gat in de Eu ropese regelgeving. Zolang stij- kers en ander gevaarlijk vuur werk in landen als België en Duitsland gewoon vrij verkrijg baar zijn, valt de handel ervan in Nederland niet uit te ban nen. Bureau HALT heeft dit jaar beduidend meer klanten dan andere jaren, zo'n 350 van Kat wijk tot en met Alphen aan den Rijn. Dat zijn er ongeveer hon derd meer dan een jaar gele den. „Vooral in Katwijk zijn gi gantisch veel mensen aange houden", weet Thijssen. Een duidelijke verklaring heeft ze niet. „Er zijn kinderen die rond lopen en echt niet weten wat ze bij zich hebben. Echt veel zwaarder vuurwerk dan andere jaren was er echter niet." Thijssen noteert in de kantine van de kinderboerderij, een van de uitvalsbases voor de mensen van milieu en beheer, de na men van de jongeren die voor straf moeten vegen. Dat zal ze leren, hoopt het bureau elk jaar weer. Peter (ook niet zijn eigen naam) heeft de les dit jaar nu goed begrepen. „Wat denk jij", stelt hij de bijdehante weder vraag. „Twee keer is wel ge noeg." Peter (14) vond thuis in de kelder oud vuurwerk van zijn vader; nitraatbommen en strij kers. Hij liep tegen de lamp toen hij die op straat en op het schoolplein verhandelde. Zijn vader wist van niets en werd erg boos toen hij ervan hoorde. „Ik wist niet eens dat het nitraat- bommen waren", zegt Peter. „Ik dacht dat het om grond- bloemen ging. Als je een ni- traatbom gooit komt er eerst Straf voor illegaal en vroegtijdig vuurwerk afsteken: vuil prikken in het groen. zo'n vuurspat uit en dan gelijk een hele harde knal." Zo'n tien pubers zijn deze dag de klos. Samen met enkele jonge krachten van het uitzend bureau trekken ze vandaag met de vegers van milieu en beheer de wijken in om (voornamelijk) vuurwerkresten op te ruimen. „Je staat zo mooi voor lui", vindt Kees die in een oranje fluorescerend hesje en een 'prullenknijper' er op uit moet. André van Tongeren zet hem en drie anderen aan het werk, eerst in de buurt van een basis school in de Stevenshof en later op andere plekken in de stad. Van Tongeren is normaal de verzorger van de dierenweide. In deze drukke tijden springt hij bij. Milieu en beheer is een dank bare werkverschaffer voor de HALT-klanten, maakt hij duide lijk. „Zodra ze vakantie hebben, zitten we hier met jongeren. Het is niet alleen vanwege vuurwerk dat ze moeten wer ken. De meesten zien we na een keer nooit meer terug. Die hebben er wel van geleerd." „Jij wilde dit zeker altijd al worden", zegt iemand tegen hem met een weinig vleiende blik. „Ja hoor", antwoordt Van FOTO HENK BOUWMAN Tongeren. „Tuurlijk", klinkt het dan ongelovig. Pascal was iemand die te vroeg vuurwerk afstak, vorige week. Van illegaal vuurwerk houdt hij zijn handen af. Le vensgevaarlijk, meldt hij stellig. Hij heeft inmiddels te veel bekenden vingers zien kwijtra ken. Dit jaar nog een vriend die een hand en zijn pols verloor, zegt hij. Zuid-Holland: initiatief kost ongelofelijk veel geld Tijdens de actie werd de 'Nacht van 't lef gehouden. Van zaterdag 18 op zondag 19 de cember konden ook wapens worden ingeleverd bij diverse horecazaken. Tot en met de kerstdagen werden in heel Hol lands Midden 534 wapens inge leverd. Het ging daarbij om een groot arsenaal zoals stiletto's, vlindermessen, ploertendoders, werpsterren, pijlen, (alarm)pis tolen, revolvers, luchtdrukwa pens, kruisbogen, speren, gra naten en laserpennen. Tevens werd drie kilo munitie ingele verd. laatste week van de actie t lef, wapens weg' is in ieregio Hollands Midden en mislukking uitgelopen. rerd zegge en schrijve één ingeleverd. De actie die al was gericht op jongeren "13 jaar om hun slag- en ||ïcwapens in te leveren liep •lijk van half december tot iet 24 december. In Hol- Midden konden wapen- ters hun gevaarlijke spul len week langer kwijt, ano- en zonder strafvervolging. Leiden krijgt geen Nutsmuseum. Kabel Maatschappij Rijnland (KMR, voorheen dochter van EWR dat nu is ge fuseerd tot NUON) beloofde weliswaar ruim zes jaar ge leden dat er in Leiden een energiemuseum zou komen, maar volgens NUON Zuid-Holland kost dat 'ongelooflijk veel geld'. De stichting die voor realisatie van het Nuts museum in het leven was geroepen is inmiddels opge heven. in een oude fabriek op het EWR-terrein. In dat Nutsmuse um ^ou de geschiedenis van de Zes jaar geleden verkocht de energievoorziening in Leiden gemeente het Leidse kabelnet een plaats krijgen en (oud) voor 35 miljoen gulden aan de werknemers van EWR hadden KMR. Een van de afspraken daar ook al historische voor- daarbij was' dat de KMR een werpen voor verzameld. Het energiemuseum zou inrichten museum is echter nooit van de grond gekomen. De voorwer pen zijn inmiddels onderge bracht bij het Amsterdamse Energetica museum. Onlangs schonk NUON sa men met Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) wel 1 mil joen gulden aan Naturalis voor vernieuwing en uitbreiding van de zaal 'Aarde', maar cultuur wethouder A. Pechtold ziet dat niet als tegemoetkoming. „Na turalis is een geprivatiseerde rijksinstelling. Ik wil dan liever dat een van de andere gemeen telijke musea of iets anders in de cultuursector wordt ver sterkt." Pechtold betwijfelt of Leiden zit te wachten op de komst van een Nutsmuseum, omdat daar al elders in het land in is voorzien en de realisatie daarvan financieel wel heel goed moet zijn onderbouwd. Bovendien vindt Pechtold het halve miljoen dat NUON aan Naturalis heeft geschonken veel te weinig als tegemoetkoming. Het opzetten van een Nutsmu seum zou immers veel meer kosten. Er zijn volgens Pechtold destijds geen bedragen afge sproken omdat EWR zelf met het plan kwam om een Nuts museum te realiseren. De rede natie was dat er bij de verkoop van het Leidse kabelnet op die manier geld naar de Leidse ge meenschap zou terugvloeien. Pechtold zegt nu af te wachten hoe NUON de zijns inziens 'niet ingeloste schuld' alsnog gaat invullen. De Leidse SP heeft schriftelij ke vragen gesteld over het mil joen voor Naturalis en het uit blijven van het Nutsmuseum. De partij vindt dat NUON en EZH hun winsten moeten ge bruiken voor het zo goedkoop mogelijk leveren van energie aan huishoudens en bedrijven. Deze winsten zouden volgens de partij dan ook moeten terug vloeien naar de consumenten, en wel in de vorm van lagere energietarieven. Mensen die vragen hebben over erfelijke factoren of op zoek zijn naar hun biologi sche ouders kunnen daar voor dinsdag 11 januari een speciale bijeenkomst van het Fiom bezoeken. Onder werpen die aan de orde ko men: waar ben je naar op zoek, wat veiwacht je van degene die je zoekt, je biolo gische ouders of halfbroers en-zusjes. De groep komt één keer in de drie weken bij elkaar op dinsdagavond van 7.30-9.30 uur op het Fiom buro, Schuttersveld 91. Voor informatie: Con Krijnen of Yolanda Hakemulder, tele foon 5226199. len een republikeinse stad? Nou, in jger eeuwen misschien toen de ste- Se burgerij niet zo dol was op de Ijes'. Maar nu, nu is daar toch niet pel meer van over. De volksverte- poordigers staan nog net niet te het nieuws dat het onze tin heeft behaagd naar Leiden te jen, maar veel scheelt het niet. I de republikein Vergeer heet haar hele hofhouding van harte wel- Een overzichtje. r Vergeer (SP): „Dat de koningin is een hele eer voor Leiden. Het zich ook terecht dat ze komt, ze heeft hier natuurlijk wortels, eefl in Leiden gewoond en gestu- d, net als andere leden van het ko- ijk huis. Wat ons betreft zijn ze al- al van harte welkom. Dat neemt weg, dat we in principe voor een ^Hbliek zijn. Het koningshuis is een ^■rlijfsel van de feodale tijd." SSostte het in Houten een miljoen? ag me af of dat wel nodig is, zo- geld. Goed, je bent natuurlijk wel kwijt aan veiligheidsmaatregelen. al die extra's in de vorm van een af onc<?rt of cadeaus zijn wat mij be niet nodig." n Hillebrand (PvdA): „Het is na- ijk altijd een hele eer als de konin- p bezoek komt. Het is een bezoek veel uitstraling. Dat is een goede lijkheid om al het goede dat Lei- f)'^ te bieden heeft nog eens voor het icht te brengen. En die paar ton e ontvangst van de koningin kost, schrik ik niet van. Weet je wat de ht van sinterklaas kost? Als je wilt Ie NOS komt, loopt dat in de vele en, zo niet in de miljoenen. En ge iten staan daarvoor in de rij." xander Geertsema (WD): „Het -\ mooi dat Leiden in de prijzen is len. Ik denk dat het vooral een eer or de Vereniging Koninginnedag, Is voor de andere Leidenaars. Ko- nnedag is niet een dag voor de i maar voor de burgers. Ik heb iet idee dat de interesse vanuit de M-C Beatrix tijdens de opening van Natu ralis. De koningin bezocht Leiden de afgelopen jaren politiek voor Koninginnedag niet zo groot is. Maar ik denk ook, en dat zeg ik enigszins sarcastisch, dat dat nu wel eens heel anders zou kunnen zijn. Zelf ben ik een trouw vierder van Konin ginnedag." „Voor de stad is het in elk geval een goede gelegenheid zich te verkopen. Wat dat betreft moeten we ook kijken of we wat anders kunnen bieden dan Oudhollandse spelen. Misschien dat er een verband is het leggen met het Ja panjaar." Wim Bleijie (CDA): „Heel leuk. Nie mand die er echt op had gerekend, het is natuurlijk elke keer een tombola. Al is het wel zo dat de koningin de laatste jaren niet alleen meer kleine plaatsen aandoet, maar ook grotere steden. Zo als vorig jaar Utrecht. Ik kan niet zeg gen dat ik zelf een heel enthousiast vierder ben van Koninginnedag. Ik blijf er in elk geval niet voor thuis. Maar waar ik ook ben, ik probeer er altijd iets van mee te pikken. Van de televi sieuitzending, de spelen, de ballon nen...Al zit ik niet aan de buis gekluis terd." „Ik hoop maar dat ze een leuk pro gramma voor de koningin weten te vinden. Voor de stad betekent ha^r komst een positieve uitstraling. Natio naal gezien speel je je zo toch in de kij ker. Al is het moeilijk vaststellen wat je er als stad nu precies aan hebt." Olav Welling (D66): „Allereerst de complimenten voor de mensen die dit voor elkaar hebben gekregen. Ik heb begrepen dat er knap gelobbyd is. Ja, en nu is het voor organisatorisch Lei den een mooie uitdaging om een aan sprekend programma in elkaar te zet ten. Hoe dat moet? Ik ga natuurlijk niet op de stoel van de evementen-or- ganisatoren zitten. Maar het monu mentale karakter van de stad biedt ge noeg mogelijkheden voor mooie plaat jes op de televisie. Kijk, zo'n program ma moet iets zijn wat de koningin leuk vindt, wat de inwoners van Leiden aanspreekt en wat mooie plaatjes op levert in de media. Het monumentale karakter van Leiden is daarvoor ide aal." „Tja, en het zou natuurlijk heel mooi zijn als het lukt om in hetzelfde jaar zowel een koningin als een keizer in je stad te ontvangen. Er is nog altijd een kans dat de Japanse keizer dit jaar Lei den aandoet..." Stella ter Harmsel (GroenLinks): „Hartstikke leuk! Je had toch zeker niet verwacht dat we een protestdemon stratie zouden houden? Nee, het is heel leuk en heel goed voor Leiden. Op die manier komt de stad positief in het nieuws. Een prima gelegenheid om Leiden op de kaart te zetten. De konin gin vind het interessant genoeg de stad te bezoeken. En Leiden is natuurlijk ook een prachtstad." FUip van As (RPF/SGP/GPV): „Dat is goed nieuws, hè. Het past ook heel goed in het streven van Leiden meer toeristen naar zich toe te trekken. In dat kader is het heel belangrijk om het verhaal van Leiden Promotie goed neer te zetten. En dan is het te hopen dat in de toekomst meer mensen naar Leiden komen." „Verder is de Koninginnedag een heel spektakel, een festijn. Het is na tuurlijk afwachten hoe enthousiast de Leidenaars zullen zijn, maar afgaande op de 3 oktoberfeesten moet dat denk ik geen probleem zijn." Jacques de Coo (LWG/De Groenen): „Ik heb nauwelijks de tijd gehad om erover na te denken. Ik heb er geen moment bij stilgestaan dat de konin gin ook eens een keer naar Leiden zou komen. Leuk is het natuurlijk wel, ze ker omdat zij en de kinderen hier stu dent zijn geweest. Als ik Alexander was zou ik weer eens naar 't Keizertje gaan om een oranjebitter te drinken." „Hoe het programma er uit komt te zien? Ik ben reuze benieuwd. Eerlijk gezegd vind ik het de afgelopen jaren niet zo bijzonder. En met een gemeen te die door linkse stadsgenoten wordt gedomineerd, is het ook afwachten of er dit jaar echt iets feestelijks wordt ge organiseerd. Op zich vind ik Koninginnedag heel leuk hoor. Maar ja, het weer, hè... Ik ben nog van een generatie die Konin ginnedag op 31 augustus vierde. Toen was het altijd mooi zomerweer. April is veel wisselvalliger. Voor hetzelfde geld ligt er een pak sneeuw. Maar goed, ik begrijp het wel. De echte verjaardag van Beatrix is op 31 januari. Dat is qua weer natuurlijk helemaal niks." Leiden heeft een band met het Koninklijk Huis. En die heeft de stad met name te danken aan de universiteit. Hele gene raties Oranjes studeerden in Leiden. Het was Willem de Zwijger die in 1575 de stad de academie schonk - de oudste van Nederland - als dank voor het verzet tegen de Spanjaar den. Sindsdien hebben de tel gen uit het Huis van Oranje Nassau wat met Leiden. Ze kunnen er ongestoord rondlo pen, de professoren zwijgen over de studieresultaten en als het eens een keer niet lukt, komt het diploma toch wel. Althans, zo ging het vroeger. Sprekend voorbeeld uit het verleden is prins Alexander, die zich in 1870 inschreef bij de universiteit. Vier jaar later ontving hij een ere-bul. De rector van de universiteit en enkele senatoren reisden af naar Den Haag om de jongste zoon van koning Willem III zijn papiertje te overhandigen. Hij vond het niet nodig om zelf naar het Rapenburg te ko men. In de tussenliggende ja ren had de prins volop geno ten van het toen nog vrolijke studentenleven. Van de latere generaties Oranjes werden meer inspan ningen verwacht. Prinses Juli ana, die zich als eerste vrou welijke Oranje inschreef, ko ningin Beatrix, prinses Mar griet (die haar Pieter in de Leidse collegebanken leerde kennen), kroonprins Willem- Alexander, zijn jongste broer Constantijn en zijn neef prins Floris kregen hun opleiding niet voor niets. Ze moesten gewoon colleges volgen en tentamens afleggen, net als hun studiegenoten. Juliana zag in haar studie een kans los te komen van haar overheersende moeder. Toen zij na drie jaar een eredoctoraat ontving, beves tigde universiteitssecretaris mr. P. J. Idenburg dat het eer bewijs meer dan verdiend was: „Juliana heeft een goed verstand en 'zij heeft goed ge studeerd." De toenmalige kroonprinses volgde overigens een aangepast programma van drie jaar, waarbij ze van vele studierichtingen een graantje meepikte. Een dergelijke studieopzet werd door haar dochter Bea trix afgewezen. Zij wilde 'zo veel mogelijk' als gewoon stu dent beschouwd worden. In de vijf jaar die ervoor staan, haalde zij het doctoraal rech ten en deed ze er ook nog wat sociologie bij. Wel eiste zij bij het begin van de studie, dat de Leidenaren haar met rust zou den laten. „Ze wilde niet voortdurend door het volk achterna worden gelopen", herinnerde de journalist Van Mourik zich. De afgelopen ja ren bracht Beatrix vele malen een bezoek aan Leiden: toen president Bush in 1989 in Lei den was. bij de opening van het nieuwe LUMC - toen nog AZL - in 1996, bij het Veer- symposium in 1997, bij de opening van Naturalis in 1998 en bij de presentatie van het Woordenboek der Nederland se Taal in dat zelfde jaar. En natuurlijk vorig jaar nog, toen Nelson Mandela in de Pieters kerk een eredoctoraat ontving. Straks, met Koninginnedag op 29 april, staat ze zelf volop in de schijnwerpers.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11