'Sociale partners in geen jaren zover uit elkaar' Rentevrees vergalt millenniom-euforie Zuivel herstelt iets van klappen in '99 Economie Nieuw stationsplein Amsterdam jjasunie ziet afzet dalen por grote concurrentie 'Kleinere vissersvloot is niet uit te leggen' ïnnet helpt Fransen bij ïrstel stroomnetwerk IJSDAG 4 JANUARI 2000 rc appa koopt producent golfkarton arden Verpakkingsbedrijf Kappa neemt de Franse produ- nt van golfkarton SCAO over. Financiële details over de over- me worden niet bekendgemaakt. Het Naardense concern :eft naar eigen zeggen met de aankoop een goede slag gesla- n. SCAO, met een jaarlijkse omzet van circa 167 miljoen en 0 werknemers, heet 'goed winstgevend' te zijn. Het Franse fa- iliebedrijf heeft een marktaandeel van vier procent van de anse golfkartonmarkt. De overname past in de strategie van ppa om zijn Europese positie te versterken. Het Naardense neem heeft een totale omzet van drie miljard gulden. chuitema breidt marktaandeel uit 3, ï.jiersfoortDe supermarkten die zijn aangesloten bij Schuite- (onder meer C1000), hebben hun omzet vorig jaar met 8,1 ocent zien groeien. De omzet steeg van 4,9 miljard in 1998 (53 ;ken) naar 5,1 miljard in 1999 (52 weken). Het marktaandeel ïg volgens Ahold-dochter Schuitema van 11 naar 11,4 pro nt. De ClOOO-formule was de motor achter de groei. Het aan- C1000 winkels steeg van 354 naar 377. Tegelijkertijd daalde t aantal supermarkten dat bij Schuitema is aangesloten van 4 naar 453. oskalis koopt Zweedse baggeraar 'Endrecht Koninklijke Boskalis Westminster neemt de bag- ractiviteiten van het Zweedse bouwconcern Skanska over. Dit eft bestuursvoorzitter R. van Gelder gisteren in zijn nieuw- xstoespraak gemeld. De jaarlijkse omzet van de baggeractivi- ten van Skanska is ongeveer vijftien miljoen gulden. In totaal rken er zestig mensen. Het overnamebedrag is niet bekend- naakt. Het jaar 1999 is volgens Van Gelder voor Boskalis suc- jvol verlopen. De baggeraar stelde de winstverwachting twee ;r naar boven bij. Cijfers zijn niet bekend gemaakt. chade Cebeco door dioxine-affaire n ïterdam De dioxine-affaire heeft voor veel bedrijven van de Q-'beco Groep in Rotterdam schade opgeleverd. Ook de Neder- 2;adse producenten bleven zitten met pluimvee- of varkens- lies en eieren, omdat ze door het publiek over één kam zijn ijschoren met de in opspraak geraakte Belgische bedrijven, ver de hele wereld sloten landen hun grenzen", zegt W. Ade- van de hoofddirectie. Cebeco heeft over het afgelopen jaar i schadepost van twintig miljoen gulden geleden. De bedrij- i en coöperaties van Cebeco zijn vooral actief op het terrein i pluimveevlees en eieren. De totale concernomzet over 1999 droeg 6,6 miljard gulden. erste onderneming van millennium :echt Na de eerste baby en het eerste huwelijk is ook de eer onderneming van het nieuwe millennium een feit. De Ka- ir van Koophandel in Utrecht verwelkomde het marketingbu- 2iu Anthill gisteren als eerste nieuw bedrijf van het jaar 2000. 2vroeg stond E. de Groot op de stoep. Ze wilde er zeker van ih dat haar bedrijfje met de eer ging strijken. „De mensen ach- *j de balie waren verbaasd", vertelt ze. „Zij realiseerden zich 3)t dat iemand op het idee zou komen zich aan te melden als ïrste onderneming. Maar zoiets past wel bij een marketingbe- ojjf als het onze." 2 Jorse daling aantal faillissementen 0. oiterdamVolgens het Rotterdamse bureau Dun Bradstreet ^alde het aantal faillissementen vorig jaar met 22,5 procent tot 3*'97De daling heeft te maken met een nieuwe wet (1998), slarin wordt geregeld dat bij bedrijven in betalingsmoeilijkhe- 1 jti al in een vroeg stadium regelingen voor schuldsanering 36)rden getroffen. Dun Bradstreet baseert de cijfers op gege- 7fis van Nederlandse rechtbanken. Het aantal bedrijfsfaillisse- jgjnten nam volgens het bureau met bijna twintig procent af. apral éénmanszaken gingen minder vaak failiet. In vergelijking ijt 1998 was de daling liefst 52,4 procent, nl lpinvest neemt Essmann Groep over iXrden Participatiemaatschappij Alpinvest neemt de Duitse jducent van lichtkoepels en rook- en hitteventilatiesystemen Imann Groep over van het Zweedse Skanska. De Essmann Dep is in Duitsland marktleider. Het bedrijf is daarnaast actief 10frankrijk, Polen, Tsjechië en Hongarije. In 1999 haalde het 10prijf een omzet van bijna tweehonderd miljoen. 10iingen gpd oncurrentie waar de Ne- )9fmdse Gasunie in Gronin- igelopen jaar mee te ïoien heeft gekregen, blijkt joj het eerst ook nadrukkelijk 10fe voorlopige jaarcijfers. De ïot nam vorig jaar met 5,6 ^ient af van 79,8 naar 75,3 gftrd kubieke meter aardgas. innenlandse verbruik ging 3,3 naar 40,1 miljard kuub 7,5 procent), de export 3He met 3,4 procent van 36,4 35,2 miljard. In totaal werd In miljard kubieke meter doorgevoerd. daling van het binnen- verbruik kan voor een 2] (1,2 miljard kuub) worden ïlaard door het zachte win der in 1999. Verder is voor duidelijk dat de concur- op de gasmarkt toe- °jtet, de Nederlandse lande- ij netbeheerder voor elektri- t, gaat samen met andere Bnlandse energiebedrijven het aaransen helpen bij de repa- hetGjvan het zwaar beschadig- erkooi stroornnetwerk. Tennet »t korft 45 monteurs naar het erkocir getroffen gebied bij as. Het gaat om werkne- van de Nederlandse firma iron, waarmee Tennet een fandscontract inzake grote jniteiten' heeft. monteurs zullen onder ire worden ingeschakeld bij irsdagiansluiten van een 2,5 kilo- ir lange noodlijn, die Ten- ian de Fransen beschikbaar gesteld. De noodlijn 010"|t gebruikt om de hoog- iningsverbinding tussen D.oo-4y en Vesle, ten zuidoosten peims, te herstellen. Franse elektriciteitsmaat- Amsterdam Voor het Centraal Station in de hoofdstad zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen voor de aanleg van de nieuwe Noord-Zuid-metrolijn en de herinrichting van het stationsplein. De plannen, die meer dan 2,4 miljard gulden kosten, moeten in 2008 voltooid zijn. Het tram- en busstation wordt tijdelijk verplaatst naar een nieuwe platform dat gedeeltelijk boven het water wordt gebouwd. Uiteindelijk verhuizen de bussen naar een geheel nieuw busstation achter het Centraal Station. foto anp evert elzinca Stroombeurs doet erg goede zaken amsterdam anp De elektricteitsbeurs Amster dam Power Exchange (APX) is de eeuwwisseling niet al leen zonder problemen doorgekomen maar heeft ook volumerecords gehaald. De APX draaide het afgelo pen millenniumweekeinde gewoon door en brak elke dag weer records gebroken tot volumes van 17.945 Me gawatt. Volgens de APX-directie is de omvangrijke handel voor een deel het gevolg van de handel tussen Nederlandse marktpartijen om hun over schotten en tekorten te dek ken. Verder is er in vergelij king met 1999 een groter aandeel import, dat sinds gisteren dagelijks via de beurs wordt verhandeld. Het gaat om 900 Mw van de im portcapaciteit, die in totaal 3500 Mw groot is. Vorig jaar had de APX maar ruimte om 250 Mw te importeren. APX-directeur B. den Ou den is tevreden over de re cordvolumes: „De elektrici- teitsbeurs heeft hiermee op nieuw zijn bestaansrecht be wezen en een belangrijke stap voorwaarts gedaan." Wel toonde hij zich bezorgd over de huidige marktstruc tuur, gezien de buitengewo ne prijspieken op sommige uren. De APX verwacht dat de grote handelsvolumes zich dit jaar zullen voortzetten. In maart wil de stroombeurs bovendien de handel verder uitbreiden naar België en Duitsland. Vakbonden blijven tegen topsalarissen Werkgevers en werknemers hebben in geen jaren zover uit elkaar gelegen. Dit zei FNV Bondgenoten voorzitter H. Krul gisteren tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst in Utrecht. Hij hekelde in zijn toespraak opnieuw de enor me stijging van de salarissen van de topmanagers. Ook CNV-voorzitter D. Terpstra wees in zijn nieuwjaarsrede op de 'zelfverrijking van het topmanagement'. den haag gpd binnenlands verbruik door zachte winter neemt. Op de geliberaliseerde markt kunnen grote bedrijven zelf hun leverancier uitzoeken. In totaal verkocht Gasunie hier door twee miljard kuub gas minder. Dit werd weer enigs zins gecompenseerd door een hoger verbruik als gevolg van de economische groei. In geld uitgedrukt liep de op brengst fors terug van 17,1 mil jard gulden naar 13,7 miljard, zo blijkt uit.de voorlopige cijfers die hoofddirecteur drs. G.H.B. Verberg gisteren op personeels bijeenkomsten bekendmaakte. Hierbij moet worden aangete kend dat de effecten van de olieprijs vertraagd in de cijfers worden weergegeven. De olie prijs bereikte begin vorig jaar een dieptepunt maar is daarna gestegen tot zelfs recordhoog ten eind vorig jaar. Vorig jaar ontstond daarover al grote opwinding, omdat werk nemers juist jarenlang moesten matigen. De forse loonstijgin gen in de top hebben volgens Krul 'veel kwaad bloed gezet.' „Niet alleen bij onze leden, maar ik denk in grote delen van onze samenleving." „De werkgevers hebben de looneis van vier procent over zichzelf afgeroepen. En die zul len ze betalen", aldus Krul. „Wij maken geen papieren looneis." Gezien de toename van de gemeentelijke lasten, vindt hij de looneis 'niets te veel'. De bondsvoorzitter voor ziet een moeizaam CAO-sei- zoen. Dit komt ook door de 'toenemende aandeelhouders- belangen', die volgens hem te genwoordig 'boven alles' lijken te gaan. Veel bedrijven die gezond ge noeg zijn om in Nederland door te gaan, krijgen geen kan sen. Voorbeelden zijn volgens Krul, Philips Lighting in Ter- neuzen en NS Cargo. Ook de rendabele Akzo verffabriek in Sneek dreigde te worden geslo ten. Krul roept werkgevers op om ook in Nederland te blijven investeren in vernieuwing. De christelijke vakbeweging CNV pleit in dit geval voor een 'reorganisatiecode'. Bedrijven die reorganiseren om hogere winsten te behalen, mogen geen personeel op straat zetten en de kosten afwentelen op de sociale zekerheid, vindt het CNV. „Te vaak worden oudere, werknemers met een oprotpre mie in de WW gedumpt", aldus Terpstra. Het CNV vindt verder dat het kabinet nu eerst wat moet doen aan de werkomstan digheden in de zorg en het on derwijs, zoals kinderopvang. Ook al moeten daar afspraken in de coalitie voor worden opengebroken. Voorzitter A. Verhoeven van de Vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) waarschuwde gisteren dat de stijging van de lokale lasten kan leiden tot een onverantwoorde loonkostenontwikkeling. Het CBS berekende vorige week dat de lokale lasten dit jaar met on geveer acht procent zullen stij gen, terwijl de lonen stijgen met gemiddeld 3,5 procent. Een sterke stijging van de loonkos ten zal ten nadele uitpakken van de werkgelegenheid, vreest Verhoeven. De miljoen niet- werkenden zijn de dupe, omdat zij moeilijker aan het werk ko men. Zakenbank Morgan Stanley verwacht stapsgewijze verhoging van rente in VS gen. Langstraat heeft de Euro pese Rekenkamer verzocht de capaciteitscijfers nog eens te controleren en pleit voor uni forme metingen van motorver mogen. „Dat is noodzakelijk om on gelijke behandeling en onder mijning van het vertrouwen van de Europese burgers te voorko men", aldus de voorzitter van het productschap. Als uit zo'n onderzoek mocht blijken dat er Nederlandse schepen zijn die een grotere capaciteit hebben dan is opgegeven, moeten zijn daarvan ook de gevolgen dra gen. Langstraat bepleit verder een ruimtelijk ordeningsbeleid voor de Noordzee nu steeds meer plannen opduiken zoals wind molenparken en een vliegveld in zee. „Het spreekt voor zich, dat ik daarbij pleit voor erken ning van de historische rechten van de visserij. Ik ga graag de dialoog aan met de natuur- en milieuorganisaties. Ook de vis serij is gebaat bij duurzaam heid." De voorzitter vindt het 'bemoedigend te constateren dat er, ondanks alle onzekerhe den, wordt geïnvesteerd in de visverwerkende industrie'. den haag'eric de jager De roep om verdere inkrimping van de Nederlandse vissers vloot tast het vertrouwen in de Europese Unie aan. Die waar schuwing uitte voorzitter Lang straat van het Productschap Vis vandaag in zijn nieuwjaarsrede. „Het is niet uit te leggen dat, waar de sector na veel inspan ningen een systeem heeft ont wikkeld om binnen de vangst quota te blijven, nóg verder be perkt wordt." Brussel wil dat de lidstaten zich aan de vangstquota hou den. Inkrimpen van de vloot is daarbij slechts een middel. Ne derland heeft dat doel al be reikt. „En nu dreigt het middel tot doel verheven te worden", stelt Langstraat vast. Er zijn vol gens hem landen die 'meer moeite hebben zich aan de vangstquota te houden'. Bovendien is er een verschil tussen de door de EU opgege ven capaciteit van de Neder landse vloot en het werkelijke vermogen. Eerder sprak de Kat- wijkse reder Haasnoot al het vermoeden uit, dat er boten op de Europese lijst staan die al tien jaar op de zeebodem lig- Endemol-belang in Spaans bedrijf amsterdam anp amsterdam gpd schappij EDF verwacht ruim vijf miljard gulden nodig te hebben voor de grote reparatie klus. Op de korte termijn heeft EDF 1,6 miljard gulden nodig, zo meldde topman Roussely gisteren. Daarna trekt de on derneming er nog vele miljar den guldens voor uit om haar net definitief op orde te bren gen. Op oudejaarsdag waren 50.000 werknemers in de weer bij de reparaties. Tijdens de kerst werd het elektriciteitsnetwerk zwaar be schadigd door een storm. On geveer negen miljoen mensen werden afgesneden van de stroomvoorziening en 185 hoogspanningsmasten waaiden om. Op dit moment zitten nog ruim 360.000 huishoudens in het west-, zuid-west en centraal Frankrijk zonder stroom. On dertussen probeert EDF met dieselaggregaten de ergste nood te verhelpen. De Amsterdamse boekte giste ren opnieuw een record. De verwachte euforie bleef uitein delijk binnen de perken. De AEX-index sloot vier punten hoger op 675,44 punten, ter wijl eerder op de dag de be langrijkste graadmeter nog bijna veertien punten hoger had gestaan. Angst voor een hogere rente maakte een ein de aan de millennium-euforie. „Het donderde razendsnel in elkaar", aldus een handelaar. Iedereen hield rekening met een nieuwe sprint van de Am sterdamse beurs, maar aan het einde van de dag overheerste teleurstelling. De opluchting over de geslaagde jaarwisseling hield in Europa stand tot de opening van Wall Street. Toen de Amerikaanse beurs tegen de verwachting in lager opende, daalde de koersen in Amster dam snel. De oplopende rente op de kapi taalmarkt is volgens analisten de belangrijkste reden voor de voor sommige handelaars te genvallende eerste handelsdag van het millennium. Een analist van Van der Hoop Effecten wees vooral op de stijgende rente in de VS. „Op het mo ment datxie rente op staatsle ningen van dertig jaar boven de zeven procent komt, moet je oppassen met beleggingen in aandelen. In de Verenigde Sta ten is dat rendement inmiddels opgelopen tot 6,5 procent. Dat is geen goed teken." De gezag hebbende Amerikaanse zaken bank Morgan Stanley is even eens pessimistisch en voorspel de voor dit jaar drie renteverho gingen van 0,25 procentpunt. De 8-jarige Jacco Pols slaat op de gong van de Amsterdamse beurs Amsterdam Exchanges. Jacco en vele an dere kinderen van medewerkers waren gistermorgen op Beursplein 5 als opmaat voor de eerste handelsdag in het nieuwe nieuwe millennium. fqto anp marcel antonisse Een Duisenberg-watcher con cludeerde uit het optreden van de Europese bankpresident in het televisieprogramma Buiten hof dat ook in Eurtopa de rente omhoog zal gaan. „Daar ont komt Duisenberg niet aan. De beurs houdt daar ook al reke ning mee, maar het is de vraag of het bij één renteverhoging blijft." Het klimaat op de Amsterdam se beurs had duidelijk te lijden onder de onrust aan het rente front. „Dit was de eerste dag dat we zeker konden zijn van een probleemloze millennium wisseling. Even veroorzaakte dat optimisme, maar bezit van de zaak is al snel het einde van het vermaak", concludeerde een handelaar. Hoewel januari historisch ge zien een uitstekende maand voor beleggers is, zijn handela ren en analisten niet al te opti mistisch. Normaal gesproken vloeit er aan het begin het jaar geld van pensioenfondsen en andere institutionele beleggers naar de beurs, maar volgens ve len is dat al in december ge beurd. „Het januari-effect van 2000 kan wel eens het decem- ber-effect van 1999 zijn ge weest", aldus een handelaar. Een correctie verwachten veel analisten niettemin pas in de tweede helft van januari en het begin van februari. In die perio de komen ondernemingen met hun jaarcijfers naar buiten. „Als bedrijven in de technologiesec tor hun verwachtingen niet waarmaken, kan er wel eens een tik naar beneden komen van zo'n vijftien procent", al dus een analist. Het amusementsconcern Endemol neemt een belang van 26,4 procent in het Spaanse internetbedrijf Telepolis.com uit Barcelo na. Doel van de samenwerking is de ontwikkeling van Spaanstalige nieuwe mediatoepassingen rond de entertainmentprogramma's. Endemol ziet deelneming in Telepolis als een belangrijke stap in de opbouw van een Nieuwe Media-divisie. Telepolis beschikt over een zelfontwikkelde zoekmachine, een webmailservice en een eigen digitaal dagblad. Ook heeft het be drijf distributieovereenkomsten met de Spaanstalige MSN-site van Microsoft, met Altavista Magallanes en met Bankinter. Volgens E. Domenech van Telepolis kunnen nieuwe mediatoe passingen het best onder aandacht van een groot publiek worden gebracht via tv-programma's. groot deel van het geld al vast ligt voor inkomenstoeslagen voor boeren in andere sectoren van de landbouw. „Daardoor komt minder geld beschikbaar voor de subsidie van de export van zuivelpro ducten", aldus een woordvoer der van het productschap. „Zo liepen we al verschillende keren tegen het plafond aan voor de kaasexporten en nu zitten we met melkpoeder en con- densmelk bijna tegen het pla fond. Zo kunnen we niet opti maal profiteren van het herstel van de economieën in Azië en Oost Europa." Een andere bedreiging ziet Van den Berg in het strenge mestbeleid dat minister Brink horst (landbouw) wil invoeren. De melkveehouders zijn gebaat bij het voldoen aan de eisen, omdat daardoor het milieu vriendelijke imago van zuivel versterkt wordt. den haag gpd De zuivelsector heeft het flink voor de kiezen gehad afgelopen jaar. De dioxine-affaire zorgde voor lagere prijzen, wat nog werd versterkt door de wegval lende vraag in Azië, Rusland en Zuid-Amerika. In de tweede helft van 1999 trok de vraag wel weer aan, maar per saldo leid den de gebeurtenissen tot een melkprijs die vijf tot zes cent la ger was dan in 1998. Dat maak te G. van den Berg, voorzitter van het Productschap Zuivel, vanmiddag bekend in zijn nieuwjaarsrede. De komende jaren beïnvloe den vooral het EU-beleid en de mestwetgeving de resultaten van de zuivelsector, verwacht hij. De EU-lidstaten besloten in 1999 de uitgaven voor het land bouwbeleid te bevriezen op 89,1 miljard gulden per jaar. Dat kan slecht uitpakken voor de zuivelsector, omdat een

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7