Leidsch Dagblad Koningin kiest voor Leiden en Katwijk NS en bonden praten over veiligheid m ii 1 TAmJ~ Oppositie in Kroatië wint verkiezingen Terug naar Tsjetsjenië Kwartaalverlies Baan half miljard op Katwijkse strand' Europese beurzen omlaag 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD SDAG 4 JANUARI 2000 V -—Tl cade uit naam gever Wegener 'ever Wegener Arcade in ildoorn gaat voortaan door leven als Wegener NV. Dat akte het bedrijf vandaag end. Na de verkoop van Ar- e Muziekgroep eind vorig richt de uitgever zich op huis-aan-huis-bladen en io en tv. ;hiphol verwacht 1 miljoen reizigers luchthaven Schiphol ver- :ht dit jaar een kleine 39 joen passagiers te verwer- i. Dat is zes procent meer in 1999. De groei van het iagiersvervoer bedroeg vo- l\ jaar 6,7 procent. Het "phtvervoer nam slechts met i half procent toe. Presi- Jt-directeur G. Cerfontaine dit vandaag tijdens een l, uwsjaarsbijeenkomst voor personeel. rrte - V^ieenten in de regio. Am- dam wil niet dat de groei ïloof en Samenleving èsprek van de Dag Igio 11,1- tV/programma's ort bnds/Strips eeroverzicht OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42199 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Gebroken glas van champagneflessen zorgt voor veel lekke banden in Leiden 13 Warmonders strijden voor behoud van oude schepen 15 In Avifauna in Alphen kun je straks wandelen tussen de vogels 16 Versnipperaar wacht overal in regio op 'verse' kerstbomen 17 'Kleine musea in Nederland komen steeds meer in de verdrukking' 19 Volleyballers openen goed in toernooi op weg naar de Spelen ielklem dwingt mentatie af Amerikaanse staat Virginia blauwroze wielklemmen miken om wanbetalers van tentatie tot betalen te ngen. Ouders die weigeren jetalen kunnen naast de klem rekenen op een stic- op het autoraam met de t: „Deze wagen is door de iff in beslag genomen we- s niet betaalde alimenta- titsers: Helmut fhl moet weg meerderheid van de Duit- vindt dat ex-bondskanse- Helmut Kohl vanwege het nemen van illegale dona- voor de CDU zijn zetel in Bondsdag moet opgeven, blijkt uit een peiling van instituut Forsa, in op- cht van de krant Die Wo- Van de 1.009 ondervraag- verklaarde 57 procent r aftreden van de erevoor- er van de CDU te zijn, ter- 32 procent van mening is Kohl gewoon kan aanblij- Festiviteiten rond Koninginnedag ontstijgen 'tijdperk van koekkappen en zaklopen Koningin Beatrix viert Koninginnedag 2000 in Leiden en Katwijk. De burgemeesters Postma van Leiden en Van Wouwe van Katwijk hebben dat gisteravond bekendgemaakt. Hoe het programma op Koninginne dag er precies uitziet, is nog niet bekend. Maar Van Wouwe en J. de Winter (Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn) zijn er wel van over tuigd 'dat het tijdperk van koekhappen en zaklopen achter ons ligt'. Ook is nog niet bekend hoe de kosten die aan het bezoek zijn verbon den, moeten worden gedekt. deerden in Leiden, Juliana heeft in Kat wijk gewoond en Wilhelmina bezocht de badplaats regelmatig. De twee gemeenten besloten in 1998 om een gezamenlijke uitnodiging te ver sturen, nadat Leiden alleen al twee keer achter het net had gevist. Toen de Leid- se Oranjevereniging begreep dat een duo-aanvraag meer kans van slagen had, viel de keus al snel op Katwijk. Voor 1999 bleef de uitnodiging onbeantwoord katwu k/leiden eric de jager De koningin bezoekt op zaterdag 29 april 's ochtends Katwijk, 's middags reist zij naar Leiden. Zij zal in elk geval in het gezelschap zijn van kroonprins Willem-Alexander, prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. Zowel Leiden als Katwijk heeft een in nige band met het koningshuis. Willem- Alexander en Beatrix woonden en stu- (toen viel Utrecht en Houten de eer te beurt), maar de aanvraag voor Konin ginnedag 2000 had succes. „We zijn één keer naar Katwijk aan Zee geweest en het klikte meteen", ver klaart voorzitter Chris Langezaal van de Vereniging Koninginnedag Leiden de keuze voor Katwijk als partner. Katwijk is in het bezit van twee actieve Oranje verenigingen, in het Zeedorp en in Kat wijk aan den Rijn. Beide voorzitters sta ken hun vreugde gisteravond niet onder stoelen of banken. „Dit is het mooiste dat een Oranjevereniging kan overko men", zei J. Doppenberg uit Katwijk aan Zee. De beide voorzitters weten nog niet precies wat ze zich organisatorisch op de hals halen met de komst van Hare Majesteit. De burgemeesters evenmin. „Van de kosten heb ik geen idee", aldus Van Wouwe. „Maar als ik kijk naar de moet Jjumte krijgen j 0| luchthaven Schiphol moet pelemmerd de ruimte krij- vindt het gemeentebe en.Ur van Amsterdam. Als dat l zin krijgt, betekent dat se beperkingen voor andere '~fc l Schiphol wordt belem- J Ard door de bouw van nieu- woonwijken en bedrijfster- nen. 0u«ina,3 soertraging bij 50tede Syrië-Israël vredesonderhandelingen 50(sen Israël en Syrië hebben ^Qjteren vertraging opgelopen. twee partijen hebben nog 50(t direct met elkaar gespro- 5Qp, terwijl dit wel de bedoe- g was. De onderhandelin- 50h zouden in een impasse jqP geraakt door onenigheid er de agenda. Het is de be- 50feling dat Syrië en Israël de mende dagen een princi- ïrd&kkoord bereiken over een ..pnitieve vrede, gina 5 tale afzet van ■asunie gedaald totale afeet van de Gasunie I {aide in 1999 met 3,6 miljard J lub tot 75,3 miljard kuub. De izet in guldens verminderde 1 miljard in 1998 tot iljard vorig jaar. Dat president-directeur G. jrberg gisteren bekend. jgina 7 ANDAAG 20 PAGINA'S hnenland jitenland lltuuren Kunst, onomie Musea trekken minder publiek leiden pablo cabenda Het bezoek aan de Leidse mu sea loopt terug. In 1999 trokken de musea zo'n zeventigduizend bezoekers minder dan het jaar daarvoor. Van de zes grote mu sea zijn het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het Rijksmuseum van Oudheden en het Nationaal Natuurhistorisch Museum Na- turalis de grote dalers. Van de drie is de terugloop bij Volkenkunde het grootst. Het aantal bezoekers is in ver gelijking met 1998 bijna gehal veerd. Volgens woordvoerster G. Vinke is dat onder meer te wijten aan het ontbreken van grote publiekstrekkers. Bij het Stedelijk Museum De Lakenhal en het wetenschappe lijk Museum Boerhaave is het afgelopen jaar wel 'winst' ge boekt. Daarbij schiet De Laken hal eruit met zo'n 14.000 bezoe kers meer dan 1998. De exposi tie 'Dageraad van de moderne kunst'; over de Leidse beelden de kunst rond de eeuwwiseling, is daarvoor verantwoordelijk. Het Penningkabinet trok het zelfde aantal gasten als in 1998. Pagina 17: Bezoekersaantal Volkenkunde gehalveerd ZAGREB DPA-AFP-Rtr De oppositie in Kroatië heeft gisteren een ruime verkiezings winst behaald. Na telling van 61 procent van de stemmen bleek al dat de oppositie zo goed als zeker is van een absolute meer derheid in het Kroatische parle ment. Dit betekent een forse nederlaag voor de voorheen onverslaanbaar geachte rechts- nationalistische regeringspartij HDZ van de overleden presi dent Tudjman. Al voor de verkiezingen werd voorspeld dat het belangrijkste oppositieverbond, van de soci aal-democratische SDP en de sociaal-liberale HSLS, het grootste blok in het parlement zou gaan vormen. Maar dat zij samen met vier andere gema tigde partijen zo'n 60 procent en misschien wel tweederde van de stemmen zouden krij gen, hadden de partijen zelf ook niet verwacht. Pagina 5: Aardverschuiving in Kroatische politiek adler checkpoint Een vluchtelinge loopt met haar baby over de grenspost met In- goesjetië terug naar Tsjetsjenië. Russische troepen zijn gisteren op fel verzet van Tsjetsjeense strijders gestuit bij een po ging het spoorwegstation in het centrum van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny in te nemen. Elders voerden de Tsjetsjeense opstandelingen aanvallen uit op steden die in handen zijn van het Russische leger. De federale troepen proberen al weken te vergeefs de rebellen te verdrijven uit het centrum van Grozny. De televisiezender NTV meldde dat de Russische bombarde menten op Grozny voortduurden. Volgens NTV zetten Russische troepen hun opmars in de stad vanaf drie kanten voort in de hoop de rebellen naar het zuiden te drij ven, waar ze op andere Russische eenhe den zouden stuiten. Niets wees er echter op dat de rebellen hun posities in de stad zouden verlaten. FOTO REUTERS CLEB GARANICH barneveld anp-gpd Automatiseringsbedrijf Baan gaat opnieuw reorganiseren en bestuursvoorzitter Mary Cole man stapt met onmiddellijke ingang op. Het Barneveldse be drijf maakte vanochtend be kend het laatste kwartaal van 1999 af te sluiten met een bru- toverlies van meer dan een half miljard gulden. Op de Amster damse beurs kelderde het aan deel bijna dertig procent. Baan gaat wereldwijd 14 kan toren sluiten en een kleine 200 van de 4.700 banen schrappen. Het verwachte verlies bestaat hoofdzakelijk uit reorganisatie kosten en afschrijvingen. Sa men met de geplande investe ringen is daarmee 430 miljoen gulden gemoeid, aldus Baan. De omzet over het vierde kwartaal zal naar verwachting liggen tussen de 300 en 320 mil joen gulden. Coleman, net een jaar aan de top bij Baan, voor spelde in oktober al dat het vierde kwartaal moeilijk zou zijn. Het nettoverlies in het der de kwartaal was 50 miljoen gul den. In oktober kwam Baan nog positief in het nieuws dankzij een vijfjarig contract met vlieg tuigbouwer Boeing. Eerder in het jaar zag het er ook naar uit, dat Baan langzaam uit het dal zou klimmen. In het eerste kwartaal was er nog een verlies van 40 miljoen en in het tweede kwartaal van 19 miljoen gulden. Coleman zegt te vertrekken om een baan dichter bij haar huis in Silicon Valley te zoeken. Haar plotselinge vertrek maakt duidelijk dat de problemen bij Baan nog niet over zijn. De af gelopen twee jaren vertrokken al drie topmensen. katwuk eric de jager Neergestoken conducteur buiten levensgevaar utrecht anp-gpd Vier vakbonden en het spoorwegpersoneel eisen dat de NS meer dan vijftig maatrege len nemen om het geweld in treinen in te dammen. Ze praten hierover morgen met elkaar. Het pakket kost tussen de vijftig en zestig miljoen gulden. Gisteren werd een conducteur in de in- tercitytrein tussen Den Haag en Utrecht neergestoken door een zwartrijder. De man ligt buiten levensgevaar in het zie kenhuis. De conducteur schreef een be keuring uit, wat volgens ooggetuigen ge paard ging met verbaal geweld. Later werd de conducteur opgewacht door de zwart rijder. Er volgde een vechtpartij waarbij de man de conducteur met een mes neerstak, vervolgens aan de noodrem trok en ter hoogte van Harmeien uit de trein sprong. De man werd later aangehouden op eep industrieterrein. De agressie tegen het treinpersoneel neemt de laatste tijd toe. Begin december werden twee NS-medewerkers door een groep van vijf jongeren mishandeld toen ze een zwartrijder betrapten. Een paar da gen later brak een wilde treinstaking uit tegen het toenemend geweld in de trein. Woordvoerder H. Albers van de Vereni ging van Machinisten en Conducteurs (WMC) hoopt niet dat het incident van gisteren bij Harmeien voor de personeels leden aanleiding is weer te gaan staken. „Ik zou de leden op willen roepen de knie- en bij elkaar te houden. We zijn aan het onderhandelen over een betere veiligheid op treinen." „Het zou verstandig zijn als de NS in ie der geval snel met de aangekondigde maatregelen komen", zegt G. Hardeveld van de bond van spoorwegpersoneel FSV. Pagina 3: Dubbele bezetting op elke in- tercitytrein Een vandalenzone op het strand. Daarvoor pleitte de Kat wijkse burgemeester Van Wou we gisteravond in zijn nieuw jaarstoespraak. Net als zijn col lega in Noordwijk, Van der Sluijs, haalde Van Wouwe fel uit naar vandalen en gewelddadige jongeren in zijn dorp. Er mag dan van een 'rustige jaarwisse ling' worden gesproken, de ver nielingen die tijdens de oude jaarsnacht zijn aangericht aan straatmeubilair en het dreigen de gedrag tegen politie en brandweer zijn onacceptabel, vinden beide burgemeesters. Volgens Van Wouwe kunnen probleemjongeren zich afreage ren in die zogeheten 'vandalen- AMSTERDAM ANP samenleving in Katwijk en Leiden, denk ik dat de mensen met liefde geld voteert om er een mooi feest van te maken." Zijn collega Postma sloot zich daarbij aan. De Winter, Langezaal en Doppen berg vrezen de omvang van het evene ment niet: „We weten nog niet precies wat we in huis hebben gehaald. Maar we hebben voldoende ervaring met het or ganiseren van grote Oranjefeesten. We zijn niet bang. De burgemeesters willen de gezamen lijke Koninginnedagviering overigens aangrijpen om de band tussen de twee gemeenten aan te halen. „We moeten ophouden elkaar met argusogen te be kijken en op eikaars eksterogen te staan", verklaarde Van Wouwe. 1: 'Leiden is een fantastische Oranjestad' HET WOORD IS AAN Al Hirschfeld Het leven is geen weten schap; we geven het vorm terwijl we ermee bezig zijn. vrijmacht r vooruitblik DON VRii ZAT mmTma* "78° 478° 378° 40% 20% 20% ÏSSE&ff 20% 30% 30% Betrokkenheid Vos bij dood kinderen niet te bewijzen ALPHEN AAN DEN RUN WIM KOEVOET De betrokkenheid van handels onderneming Vos bv uit Alphen aan den Rijn bij de dood, in 1995, van minstens zestig Hai- tiaanse kinderen is onmogelijk te bewijzen, zelfs niet met offi ciële sectierapporten. Sterker, het Haagse Openbaar Ministe rie heeft er zelf altijd een hard hoofd in gehad dat het erin zou slagen 'het oorzakelijk verband tussen het handelen van Vos en de dood van de kinderen' aan te tonen. Dat stelt de persofficier S. Horstink in een reactie op de kritiek die de advocaat van de nabestaanden van de kinderen, mr. E. van der Wolf, heeft op het gerechtelijk vooronderzoek. „Dat het gerechtelijk vooron derzoek al twee jaar duurt en dat de uitkomst dan is dat door een gebrek aan medewerking vanuit Haïti de zaak niet is rond te krijgen, vind ik weinig over tuigend", aldus Van der Wolf. Vos verkocht in 1995 aan een andere (Duitse) tussenhande laar een partij glycerine. Het spul kwam terecht bij een me- dicijnenfabriek in Haïti, die het verwerkte in een koortswerend drankje. De glycerine bleek in grote mate met antivries ver ontreinigd. Pagina 15: 'Verklaringen op Haïti lastig te achterhalen' 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. zone'. Die zone zou de aan dacht van vernielzuchtige Kat- wijkers moeten afleiden van het dure straatmeubilair in het cen trum. „Net als de graffiti-ge- doogmuur op het parkeerter rein in de Noordduinen." De Katwijkse burgemeester kreeg met het voorstel de la chers op zijn hand, maar hij be zwoer zijn publiek het serieus te menen. „De vernielingen die in het centrum zijn aangericht, zijn terroristisch te noemen." Rond oud en nieuw sneuvelden in het badcentrum onder ande re winkelruiten, telefooncellen en postbussen door vuurwerk- bommen. Pagina 16: 'Groepen jongeren gaan over de schreef Voorletters: Postcode: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Op de Amsterdamse effectenbeurs, maar ook op andere Europese beurzen was vanmorgen sprake van een correctie na de records van de afgelopen dagen. In Amsterdam liep de belangrijkste graad meter AEX met 23,8 punten terug naar 651,62 (11.00 uur). Dat is een verlies van ruim 3,5 procent. De verkooplust is mede ingege ven door een lager slot op het Amerikaanse Wall Street (-1,2 pro cent) en in Hong Kong (-1,7 procent). Pagina 8: Flinke correctie Beursplein 5 Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: 7121 41 4001 1 4'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1