Avifauna vernieuwt spectaculair Rijn Veenstreek Goochelen met cijfers voor een alibi CDA vraagt Netelenbos opheldering over Nil Korver verlaat raad met plezier Veense verdachte brengt vriendin in verlegenheid 'Verklaringen op Haïti lastig te achterhalen' GERECHT Thomasvaer en Pietemei doorbreken traditie AG 4 JANUARI 2000 974 Jiii aan den run De drie AJphense ondernemingen Koster ^eringen, Marco Intern Transport en Pro Club Sports zijn genomineerd voor de titel 'Onderneming van het be Vereniging van Ondernemingen in Alphen aan den iaakt tijdens haar nieuwjaarsbijeenkomst op maandag 10 'i een keuze. Naast deze prijs maakt de jury ook de meest A inde onderneming van het jaar bekend. Hiervoor zijn De HFashion 2 Wear en Job in de regio genomineerd. ieke wapens gestolen aan den run Een 53-jarige Alphenaar heeft gisteren bij ;omst van vakantie een ravage aangetroffen in zijn huis Piljt Bartokhof. Een inbreker heeft tussen 30 december en J/jyiiddag zijn woning doorzocht en is er vandoor gegaan kritieke wapens, twee horloges en een video. Hij kwam het ^Dnnen door een ruit van de tuindeur in te slaan.' S"lers '92 organiseert Drechtloop jÜmi.e.n Het riyiertje De Drecht staat voor de 31ste keer cen- Cllij de jaarlijkse Drechtloop in Leimuiden. De plaatselijke kverenging Kickers '92 houdt de prestatieloop op zondag uari. Om 11 uur kunnen deelnemers aan de tien Engelse i (ruim zestien kilometer) vertrekken. Vijf minuten later de vier kilometer en om 11.10 uur is de peuterloop van Dmeter. Start en finish zijn bij het sportcomplex De Beu- in. Het inschrijfgeld varieert van een rijksdaalder voor de :s tot negen gulden voor deelnemers aan de langste af- Bij de prijs is een herinneringsprijs inbegrepen. Deelne- lie geen prijs stellen op een herinnering betalen drie gul- ilichtingen bij Wim Buskermolen (0172-509245) en Ton 'ittmarschen (0172-509518). 'tig cent voor een kerstboom y aan den run Inwoners van Alphen, Aarlanderveen en ymerdam kunnen hun kale kerstboom inleveren voor de Telactie van morgen. Elke ingeleverde kerstboom is 50 cent Elke tweehonderdste kerstboom is een attentie waard. ^5%nen gaan in de versnipperaar en worden vervolgens ge- Dsteerd. De inzameling in Alphen is van 13-16 uur op de ide plaatsen: hoek Poolsterstraat/Marsdiep, Zadelma- 14.oelmatter, Mozartsingel/Valeriusplein, Marsdiep (bij de gjmin), Van Eijckstraat, zwembad De Thermen, groengebied rmhorst, A. Verweystraat/N. Beetsstraat, Dillenburgstraat, ndrikstraat bij de Nieuwedijk, Evenaar/Oude Wereld, S'd^ark, Zuider Keerkring/Argentiniësingel. In de dorpen is ameling van 13-15 uur. In Aarlanderveen eerst een uur bij ite tndweergai age, daarna bij de katholieke kerk, in Zwam- es im in de Dr. Schreuderstraat en het voormalige terrein laart. Schip. linaties Alphense ondernemer 'nt en artsen in het zonnetje iude Tijdens een drukbezochte nieuwjaarsbijeenkomst gemeentehuis van Rijnwoude heeft burgemeester Boelen aardering uitgesproken over de wijkagent van Benthui- i^Jerman Bergman en huisartsen Bosch en Uhlenbeck uit ™%woude-Dorp. De artsen nemen na respectievelijk dertig jaar afscheid. Bergman nam op 15 december al afscheid Jcagent. Hij is nu voorzitter van de centrale onderne- Iraad van het korps Hollands Midden. Uit solidariteit met lllega's en uit verbondenheid met de gemeenschap waar- ^eeftheeft hij in de afgelopen oudejaarsnacht echter nog in dienst gedaan. Bergman kreeg een elektrische barbecue u. De artsen kregen 250 gulden die ze kunnen besteden >or henzelf aangewezen goede doelen. kanhense penning voor Wentink aan den run De Alphense burgemeester Schoof heeft de ïntelijke erepenning uitgereikt aan A. Wentink, omdat die naar veel betekend heeft voor de volkshuisvesting in zijn plaats. Schoof deed dat gisteravond tijdens de drukbe- nieuwjaarsreceptie in het stadskantoor. Wentink speelde stuurslid van de woningbouwvereniging St. Jozef een be- Ïce rol in de fusie met de Woningstichting Alphen aan den nds 1 januari gaan de twee woningcorporaties samen onder de naam Wonen Centraal. De fusie is mede door ïd en de vasthoudendheid van Wentink tot stand geko- ei Schoof in zijn toespraak. St. Jozef, met 1700 woningen eine corporatie, stond immers voor de moeilijke vraag organisatie haar doelgroep het beste kan bedienen. Met n Centraal is een gezonde en sterke organisatie ontstaan n groot belang is voor de volkshuisvesting in Alphen. ïdsurfer weer 'man van Ter Aar' Li Joeri van Dijk is voor de tweede achtereenvolgende litgeroepen tot 'man van Ter Aar'. De succesvolle wind- jliet gisteravond tijdens de nieuwjaarsreceptie in het ge- tehuis verstek gaan, omdat hij sportieve verplichtingen el- lad. Van Dijk behaalde vorig jaar de wereldtitel voor junio- de Aloha-klasse. Corry Leers werd vrouw van het jaar ómdat mede door haar telefonische coördinatie de BOB t Oproep Bus) duizenden passagiers per jaar kan vervoe- ehalve een oorkonde en bloemen kreeg zij een cheque 10 gulden. Als ploeg van het jaar zette waarnemend-bur- ster Lyklema de vrijwilligers van jongerencentrum De :1 in Langeraar in het zonnetje. Sinds de sluiting van De De Schakel het enige jongerencentrum in de gemeente. 'stboombrand in portiek l aan den run Bij een kerstboombrand in een portiek in de Jstraat Alphen aan den Rijn heeft het plafond vlam gevat. Eandweer was gisteravond snel ter plaatse. Bij de bluswerk- ve(jpeden raakte het plafond behoorlijk beschadigd. De da- Tijn niet bekend. Reclassering: geen sprake van vaderschap roelofarendsveen suzanne barbier Volkomen uit de lucht gegre pen' en 'schokkend'. Zo noemt reclasseringsambtenaar Van der Pijl uit Leiden de uitlarin- gen die zijn 18-jarige cliënt uit Roelofarendsveen afgelopen dinsdag tijdens een rechtszaak in Den Haag deed. De ver dachte beweerde dat hij bin nenkort vader wordt. Hij vroeg de rechter nadrukkelijk bij de bepaling van de strafmaat re kening te houden met die bij zondere omstandigheid. Als hij de straf moet uitzitten die de officier van justitie eiste, tien maanden cel, zou hij er niet voor zijn kind kunnen zijn,- verklaarde de Vener. Hij stond terecht omdat hij ervan wordt verdacht de aanstichter te zijn van een massale vecht partij die vorig jaar september plaatshad in een shoarmazaak in zijn woonplaats. De reclasseringsambtenaar trok gisteren aan de bel, omdat hij vindt dat de leugen van zijn cliënt over het aanstaande va derschap diens 15-jarige vrien din in een kwaad daglicht stelt. Van der Pijl: „Het gebeurt wel vaker dat cliënten niet de hele waarheid vertellen in de recht zaal, maar ik heb nog nooit zo iets schokkends gehoord. Zeg gen dat je vader wordt om strafvermindering te krijgen. Het meisje, dat net zo verrast was als ik door zijn uitspraak, wordt hier op aangekeken in het dorp. Ik wil dit graag recht zetten." Persofficier Horstink van de Haagse rechtbank kan niet zeggen of een aanstaand va derschap vaker ten onrechte wordt aangevoerd. „De ver dachte is vrij om te verklaren wat hij wil, hij staat niet onder ede. Het is aan de rechter om de waarheid boven tafel te krij gen. Die rechter kijkt altijd naar de persoonlijke omstan digheden. Hoe zwaar hij zoiets als een zwangerschap laat meewegen, blijkt pas bij de uitspraak. Als de verdachte zélf beweert dat hij niet de cel in kan vanwege gezondheidsre denen, moet hij een dokters verklaring inleveren." De ontdekking van de leu gen kan gevolgen hebben voor de Vener. Horstink: „In princi pe is de behandeling van de feiten gesloten, maar het staat iedereen vrij om een brief te sturen aan de rechter. Die kan besluiten om de zaak naar aanleiding daarvan te herope nen." jur. Kamerfractie wil openstelling alle rijstroken den haag/alphen aan den run hans jacobs Minister Netelenbos moet alle vier de rijstroken van de pas opengestelde rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Zoeter- woude openstellen. Dat vindt CDA-Kamerlid Leers, die naar aanleiding van de commotie over de splinternieuwe asfalt- stroók opheldering wil van de bewindsvrouw. De omstreden weg, die al meer dan 25 jaar op voltooiing wacht, telt tweemaal twee rij stroken. Rijkswaterstaat heeft de weg zo gebouwd met het oog op toename van het ver keer in de toekomst. Het is ech ter nog niet de bedoeling om de Nil nu al ten volle te benutten. Vandaar dat automobilisten sinds de opening van de weg vorige maand de linkerweghelf ten door pylonen afgesloten zien. De betrokken gemeenten werden hierdoor verrast, al hadden ze op grond van eerder gemaakte afspraken met rijks waterstaat beter kunnen weten. Leers vraagt zich echter met de gemeentebesturen af of de pro visorische afbakening wel vol doende duidelijk en veilig is. Volgens rijkswaterstaat kan de hele weg pas open na een nieuw milieuonderzoek. Dat neemt twee jaar in beslag. Zo lang wil Leers niet wachten. Netelenbos moet tot die tijd maar gedogen, zodat een einde komt aan de 'voor automobilis ten onduidelijke en frustreren de situatie'. Het Kamerlid maakt zich te vens zorgen over het nog ont brekende gedeelte van de Nil, tussen Alphen en Bodegraven. „Die weg is in eerste instantie ook als tweebaansweg gepland. Hoe wordt daar mee omge gaan", vraagt hij de minister. alphen aan den run wim koevoet vervolg van voorpagina Het NRC-artikel leek voor het OM de aanleiding om alsnog tot strafrechtelijke vervolging over te gaan. Eerder hadden twee be trokken ministers gezegd dat daartoe geen reden was. De be windslieden hielden de fabriek in Haïti verantwoordelijk, omdat deze de wettelijk verplichte controle van de glycerine niet had uitgevoerd. Vos trof geen blaam, want tussenhandelaren zijn niet verplicht hun handelswaar te testen. De NRC onthulde dat Vos dat toch had gedaan en de ramp had kunnen voorkomen. Het bewuste laboratoriumrapport gold als bewijsstuk nummer één, ook in de ogen van de advo caat van de nabestaanden. Horstink: „Ik heb steeds gesteld dat dat rapport juridisch gezien onzin is. Dat verscheen namelijk pas toen Vos de glycerine allang had doorgestuurd. Vos heeft niet doelbewust vergiftigde glycerine verkocht. Maar in alle hec- tiek in deze zaak is dit belangwekkende feit verloren gegaan." Horsrink benadrukt dat het OM nog niet klaar is met Vos. Advocaat Van der Wolf kan daarvoor maar weinig enthousias me opbrengen. Om 'dood door schuld' te bewijzen zijn onder meer sectierapporten nodig. Het verbaast Van der Wolf dat het OM op nog niet één zo'n stuk de hand heeft weten te leggen. „Dat de autoriteiten niet meewerken, is nieuw voor mij. Boven dien is minstens één sectierapport wel beschikbaar. Er is in 1995 een klein jongetje in allerijl naar de Verenigde Staten over gevlogen. Hij overleed onderweg en in een sectierapport is vast gesteld dat hij is doodgegaan aan het bewuste hoestdrankje." Volgens de Haïtiaanse consul in Nederland, C. Castendijk, is het achterhalen van verklaringen van huisartsen die het drankje hebben voorgeschreven lastig. Hij begrijpt dat het OM weinig voor elkaar heeft gekregen door de trage ambtenaren in Haïti. 3e^k was het allemaal dui- (Jet kenteken, de kleur .merk auto klopten alle- TlWaar toch moest er vol- 44-jarige Rotterdam- Ijs fout zijn gegaan. Hij jnelijk zéker niet gereden ur 'luchtstrook van de A4, >50gte van Leiderdorp. De ïtwijfelde zelfs of het wel 3S to was geweest die daar 'Ünfcien. Hij had namelijk veijt op 30 juli 1998. Dat kon na* bewijzen, want hij had Darffnpclkaart van zijn werk gjj. Eigenlijk kwam hij gis- 1 Tleen maar bij het kan- pcht om te kijken waar s fout gegaan. Misschien jljjpolitieman die zijn ken- lad genoteerd het ver- jezien. In elk geval was itempelkaart duidelijk te it hij niet op die vlucht- J-JKvas gesignaleerd, maar I werk was. vlrechter C. Oomen wilde ier!n een blik op de kaart 'exi. „Wiens handschrift is >ef(roeg hij. „Het mijne", zei terdammer overtuigd, eio „En wat betekent 8.25 tot 8.55? zo vroeg de kantonrechter. „Dat zijn dertig periodes", ant woordde de automobilist. Hamvraag was vervolgens wat één periode is. Vijf minuten, zo dacht de man. Maar na een denkpauze corrigeerde hij zich zelf. „In een uur zitten honderd periodes wist hij opeens ze ker. Hoe het ook zij: het kwam er volgens de automobilist op neer dat hij van 8.25 tot 17 uur op zijn werk was geweest en dus niet op de vluchtstrook had gereden. De rechter begreep het allemaal niet meer. Als periodes minu ten waren, kon hij er nog wel uitkomen, maar wat betekende dan toch die 8.90? „Tien voor negen", zo zei de man. Om ver volgens weer te zeggen dat 8.25 kwart over acht was. „Nou, dat vind ik een onbegrijpelijk sys teem", zei de kantonrechter na al het gegoochel. „Dit toont niet aan dat u of uw auto daar niet was", concludeerde hij. De automobilist kon er immers even tussenuit zijn gepiept of zijn auto even hebben uitge leend. De Rotterdammer zag het vervolgens somber in. „Da delijk rijdt iemand in mijn auto iemand dood en dan heb ik geen alibi!", probeerde hij nog. Maar de officier van justitie en de rechter weigerden te twijfe len aan de politieman die het kenteken had genoteerd. Zij bleven daarom bij een boete 300 gulden. Fluitje Natuurlijk kun je een auto niet zomaar her en der half op een stoep parkeren om iets op te halen. Het kan echter wel uit maken hoe je op zo'n fout wordt gewezen. En hoe lang je wegblijft en hoe je die auto ach terlaat. Dat ondervond een Lei- derdorpse automobilist toen hij gisteren voor de kantonrechter protesteerde tegen een boete voor het stilstaan op de Ooster kerkstraat in Leiden. Hij wilde op 13 oktober 1998 post op zijn oude adres opha len. Omdat er voor de deur geen parkeerplaatsen ^ijn, had hij de auto even half op de stoep gezet, met knipperlichten aan. Net op het moment dat hij de deur wilde opendoen, hoor de hij in de verte een fluitje. Het was de parkeerpolitie die op de parkeerplaatsen honderd meter verderop aan het controleren was. De Leiderdorper pakte zijn post en wachtte de komst van de fluiter af. Deze wilde volgens hem niet met de automobilist in discussie, omdat hij was ge waarschuwd door het fluiten. „Terwijl ik daar maar drie se conden heb stilgestaan", zo zei de automobilist verontwaar digd. De officier zei echter dat het verboden was stil te staan op de fietsstrook die op die plek begon. Bovendien stond de au to met twee wielen op het trot toir en op een oversteekplaats voor voetgangers. Het was niet de bedoeling dat mensen zelf maar gingen bepalen her en der stil te staan. Rechter Oomen zei dat hij het officieel niet in orde vond, maar streek met zijn hand over zijn hart. Hij kon zich wel voorstel len dat het maar om enkele se conden ging. Bovendien had de man zijn knipperlichten aange zet. En dat terugfluiten vond hij niet de manier om de Leider dorper op zijn fout te wijzen. De man kon daarom zonder boete vertrekken. connie van uffelen Vogelpark hoopt op subsidie Vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn ondergaat de komende tien jaar een grote metamorfose. Zo wordt er volgend jaar een overdekte, doorzichtige volière ge bouwd waarin bezoekers tussen de losvliegende vogels rond kunnen lopen. De natuur wordt zo nagebootst. Ook krijgen verschillende vogelsoorten een nieuw ver blijf. Vanaf april krijgen bezoekers al een voorproefje van de nieuwe aanpak met roofvogeldemonstraties en een 'spectaculaire', nog geheime attractie. alphen aan den run» suzanne barbier Volgens de directeur van het vogelpark, J. de Hoon, is de ver nieuwing noodzakelijk om meer bezoekers te trekken. Hij streeft in vijf tot tien jaar naar de 400.000. Ondanks de 300.000 mensen die Avifauna jaarlijks trekt, moet het Van der Valk concern volgens De Hoon nog steeds geld bijleggen. „Eens in de zo veel rijd moet je boven dien met iets nieuws komen, dat doen andere dierenparken ook. Met de interactieve opzet richten we ons nog meer op kinderen en gezinnen." De gemeente is op de hoogte van de moderniseringsplannen en staat daar 'heel positief te genover, aldus De Hoon. De di recteur is van plan om binnen kort een bouwvergunning in te dienen voor de overdekte hal. Ook wil hij de gemeente Alphen vragen om subsidie. „We kun nen altijd geld gebruiken en an dere dierenparken in Neder land krijgen ook subsidie. Hoe veel de vernieuwingen kosten, weet De Hoon nog niet. „We zijn nog aan het rekenen." Een woordvoerster van de ge meente bevestigt dat er ge sprekken zijn over de vernieu wingen van het vogelpark. „Wij zijn bereid positief mee te den ken." Avifauna treedt over twee maanden naar buiten met alle vernieuwingen. Het Alphense park herbergt sinds kort twee zeldzame zeearenden, die een Japanse dierentuin cadeau gaf. roelofarendsveen Driekwartier in de rij staan om de burgemees ter en de wethouders een geluk kig nieuwjaar te wensen is in Al kemade verleden tijd. Het ge meentebestuur heeft de traditio nele nieuwjaarsreceptie in een nieuw jasje gestoken door Tho masvaer en Pietemei uit te nodi gen. Twee toneelspelers van Sint Pancratius kropen in de huid van de oud-Hollandse personages uit de Ghysbrecht van Amstel van Vondel en namen de Alkemade- se politiek op de hak. Zij hekel den het mislukte experiment met de container voor hangjongeren. De brug bij de Stationsweg noemden ze de 'brug der zuch ten'. Het gemeentebestuur kwam er wel laat achter dat 'die zo ver rot was als een dood paard'. En dan was er nog de brandweerga rage waarover na jarenlange dis cussies is besloten dat die toch gesloopt wordt. „De discussie is nu klaar, als het nog even duurt, zakt het vanzelf wel in elkaar." Burgemeester Meerburg ging in zijn toespraak in op de nieuwe plaatselijke attractie BBB (Big Brother Bart). De winnaar van het televisieprogramma is im mers een plaatsgenoot en nog wel de zoon van een voormalig GroenLinks-raadslid. Ook ging Meerburg in op de discussie over gemeentelijke herindeling die minister Peper leidt. „Wij menen dat onze regio niet rijp is voor herindeling." alphen annette lameijer saskia buitelaar Oud-wethouder Korver verlaat de gemeenteraad van Alphen aan den Rijn. De voormalige voorman van de PvdA, die in november 1998 naar aanleiding van pittige kritiek van de ande re collegepartijen opstapte als wethouder, heeft een andere baan aanvaard en verhuist naar Castricum. Op 27 januari neemt hij af scheid van de raad. De installa tie van Korvers opvolger P. de Hoog, een 41-jarige jurist bij de Raad van State in Den Haag, is op 24 februari. Volgens de re gels van de gemeentepolitiek zou oud-raadslid Kleingeld de plaats moeten innemen van Korver. Kleingeld kampt echter sinds een jaar met gezond heidsproblemen en ziet daarom af van zijn zetel. Veranderde privé-omstandig- heden zijn niet de enige reden voor Korver om te vertrekken. Hij heeft genoeg van de politie ke spelletjes die andere partijen spelen. „Ik ben het spuugzat. Sinds ik vorig jaar als wethou- financiële problemen mijn schuld waren. Maar ze ver draaien de feiten. Ik heb na mens verschillende gemeenten gesprekken gevoerd om deze organisaties voor indicatiestel lingen op te zetten. Dat is goed gegaan. Als het vervolgens in Alphen door aanloopproble men in de organisatie mislukt, word ik daar op afgerekend." Misschien gaat hij ooit in Castricum opnieuw in de poli tiek, maar voorlopig vyil hij ge nieten van zijn nieuwe baan, zijn huis bij het strand en zijn vrije tijd. „Ik heb weer tijd voor mezelf, om gitaar te spelen of te zeilen. Ik heb het met veel ple zier gedaan, maar ga nu ook met veel plezier weg." Alphen als mensenstad. „In praktische zin betekent dat zorg voor de zwakkeren. Het gaat zo goed met de economie dat we wel eens vergeten dat er nog steeds mensen buiten de boot vallen." Een ander belangrijk punt waar De Hoog zich sterk voor wil maken is de huisves ting en uitgaansgelegenheden voor jongeren in Alphen. der ben vertrokken spelen CDA, WD en D66 het voortdurend op de man. In raads- en com missievergaderingen doen ze net alsof dingen fout zijn ge gaan omdat ik wethouder was, zoals bijvoorbeeld onlangs bij Zorgwijzer. Jan Voogd (CDA) en Dieter van der Schilden (VVD) deden het voorkomen alsof de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15