Voorschoten: meevaller van twee miljoen 'Uitgestoken hand roept wrevel op' Regio ia 'Erkenning krijgen is een langzaam proces' Kerstboomversnipperen Losschietende kabel leidt tot huwelijk Oegstgeestse burcht zeldzaam in zijn soort >irecteur openbare werken Voorschoten stapt op jlNSDAG 4 JANUARI 2000 rasmaaier speelt voor katapult OegstgeestEen grasmaaier van de plantsoenendienst van de temeente Oegstgeest heeft per ongeluk de ruiten van twee au to's aan de Duivenvoordestraat vernield. De maaier nam tijdens eijn knipbeurt behalve gras ook steentjes mee. Die vlogen ver- i/olgens, alsof ze door een katapult waren afgeschoten, door de tuiten van de aan de overkant van de straat geparkeerde perso nenauto's. De gemeente vergoedt de schade, die naar schatting uim 600 gulden bedraagt. Seniorengids Wassenaar Assenaar Wassenaar heeft een nieuwe seniorengids. Wethou- ler Klooster presenteerde gistermiddag het eerste exemplaar ran de hulp- en vraagbaak voor 65-plussers tijdens de nieuw- aarsreceptie van de Federatie van Wassenaarse Ouderenorga- ïisaties. Het ruim 125 pagina's tellende boekje is in een oplage ran 7.000 gemaakt en onder meer verkrijgbaar bij het gemeen- ekantoor (Johan de Wittstraat 45) en de openbare bibliotheek inn de Luifelbaan. De seniorengids is een opvolger van de in 995 verschenen ouderengids. KJeijne eerste baas Rijngeest )egstgeesïJ. Kleijne is de eerste voorzitter van de raad van be- ituur van de Rijngeest Groep, die is ontstaan na de fusie van het igemeen psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest met isychiatrisch centrum Langeveld in Noordwijk, Riagg Zuid- lolland-Noord, de GGZ's Rijnland en Zuid-Holland-Noord en iet Regionaal Instituut voor Beschermd Wonen Zuid-Holland- Joord. Kleijne was tot voor kort bestuursvoorzitter van Ende- ;eest. Het bestuur van de Rijngeest Groep bestaat verder uit isychiater A. Lameijn (behandelingen), J. Bastiaansen (beheer) >n J. Stelwagen (organisatie). De Rijngeest Groep is een nieuwe irganisatie voor geestelijke gezondheidszorg in Zuid-Holland- loord. Rijngeest is actiefin de regio's Leiden en omstreken, de iuin- en Bollenstreek en de Rijnstreek en heeft vestigingen in .eiden, Oegstgeest, Alphen aan den Rijn, Katwijk, Noordwijk, Joordwijkerhout, Voorhout, Sassenheim en Lisse. ;ruj(om van Aaiweg afgesloten •iderdorpDe bouw van zeven woningen aan de Kom van Aai- de in Leiderdorp begint op 10 januari. Tot de verwachte da- n n urn van de oplevering van de huizen, in oktober, is de straat af- esloten voor verkeer tussen de Schapenrustweg en het Essen- ïantje. Burgers die deze maatregel strijdig vinden met hun be- mgen kunnen bezwaar aantekenen bij burgemeester en wet- Cgouders van Leiderdorp, zij unRuilbeurs ansichtkaarten Zoeterwoude oeterwoude Prentbriefkaartkring De Bollenstreek houdt za- rdag 8 januari een grote kaartenbeurs in het multifunctionele entrum De Eendenkooi in Zoeterwoude-Rijndijk. Verzame- iars kunnen tussen negen uur 's morgens en drie uur 's mid- ags kaarten kopen en ruilen. 'Freaksstrijden voor behoud van oude zeil- en motorschepen warmond judy nihof deterwoude/leiderdorp eiderdorp en Zoeterwoude ersnipperen morgen hun1 erstbomen. In Zoeterwoude-dorp ge- eurt dat op het parkeerter- :in bij de Klaverhal. in Rijn- ijk op het parkeerterrein bij et multifunctionele centrum e Eendenkooi. Het inleveren c^bn de bomen is mogelijk tu- 13.30 en 16.00 uur. Elke geleverde boom levert vijftig ;nt op. De Leiderdorpers die hun boom komen inleveren ma ken kans op en prijs van 15, 25 of 50 gulden, en dat geldt ook voor mensen die niet afgegaan vuurwerk komen brengen. Ze kunnen tussen 13.00 en 16.30 uur terecht op de volgende plaatsen: hoek Lijnbaan/Wild- dreef, parkeerterrein Schep- pingskerk, Van der Geerstraat bij de oude school, De Brink aan de Muzenlaan, Buitenhof laan bij de Vijverhof, bij de su permarkt aan de Torenwacht en op de parkeerplaats van RCL. Van een hobby willen Warmon- der A. Kortekaas en Hagenaar N. Persoon niet spreken. Histo rische bedrijfsschepen zijn hun passie. ,,Je staat ermee op en gaat ermee naar bed", zegt Per soon. „We zijn freaks." Het tweetal spant zich via de Landelijke Vereniging tot Be houd van het Zeilend Bedrijfs- vaartuig (LVBZB) in voor het behoud van oude zeil- en mo torschepen, zoals tjalken, aken, klippers en Wesdanders. Van deze schuiten zijn er in hun ogen al veel te veel verloren ge gaan. „In de jaren vijftig zag je de kleinere schepen als sneeuw voor de zon verdwijnen", aldus Persoon. „Het vervoer per schip was niet rendabel meer. Begin jaren zestig was het over. Het varen hield op, het rijdend ver voer kreeg de overhand." De 'sloopregeling van 1966' vorm de een dieptepunt in de historie van het ooit zo nuttige bedrijfs- schip. Schippers kregen een vergoeding als ze hun schuit naar de sloop brachten. Eind jaren zestig begon een groep liefhebbers zich grote zorgen te maken. Nog even en er zou geen oude schuit meer over zijn. En wie er nog wel eentje bezat, wist niet hoe hij hem moest restaureren. Door het oprichten van de LVBZB hoopte de groep krachten en kennis te bundelen om het tij te keren. Kortekaas: „Er was in die tijd nauwelijks kennis meer over het restaureren van sche pen. Heel veel ambachten wa ren verdwenen. Die kennis is gelukkig nog net op tijd overge dragen aan een jongere garde. Nu is het best weer een aardige bedrijfstak." Tegenwoordig telt de LVBZV ongeveer 1200 leden. „Zo'n 900 leden hebben een schip, hetzij reeds gerestaureerd, hetzij in de restauratiefase", aldus Korte kaas, die zelf een Westlander uit 1869 heeft. Niet dat alle proble men nu uit de wereld zijn. Waar veel eigenaren van oude schui ten tegenaan lopen, is het ge brek aan ligplaatsen en het on begrip bij sommige overheden. Er is wel een kentering te be speuren, maar eigenaren van oude schuiten worden door sommigen nog steeds be schouwd als 'waterzigeuners'. Als de dood zijn sommige ge meenten dat de (bewoonde) schepen in hun stad of dorp blijven 'hangen'. Persoon: „In sommige steden is schepen de toestemming geweigerd om binnen te varen. En er zijn voorbeelden van gemeenten die de schepen uitnodigden voor een evenement, maar ze na afloop wel wegschopten." In Warmond kwamen Korte- Warmonder A. Kortekaas is bijna dagelijks te vinden bij zijn trots: een oude Westlander. kaas en Persoon onlangs nog in actie, omdat de zeven histori sche schepen die nu nog in het buitengebied liggen daar moe ten verdwijnen. De provincie wil recreatieschepen zo veel mogelijk weren uit het land schap. Dat betekent dat bijzon dere oude schuiten moeten ver dwijnen uit bijvoorbeeld de Hoflee. „Die schepen liggen daar schitterend", vindt Per soon. „Ze horen in het land schap, hebben er ook altijd ge varen. Ze horen niet in jachtha vens thuis. Als je oude foto's bekijkt, zie je bij een boerderij altijd wel een schuit liggen." Kortekaas en Persoon hebben inmiddels bij de gemeente Warmond een luisterend oor gevonden. Maar ze beseffen dat het belangrijker is om de pro vincie te overtuigen. „Er is al iets 'in de week' gezet. En we zijn van plan om met provin cie-ambtenaren door het ge bied te gaan varen." Dankzij de inspanningen van de LVBZB zijn veel gemeenten en andere overheden er inmid dels van doordrongen dat de jeterwoude jan preenen losschietende kabel van sn boot heeft Lex Holkamp iu 88) en Bep Last (79) aan el- aar gekoppeld. Dat gebeurde 1937. Enkele jaren later ouwden ze in Amsterdam en stermiddag kwam burge- leester Koopmanschap van oeterwoude het duo felicite- in met het 60-jarige huwelijk. We wonen vanaf 1970 in Zoe- rwoude-Dorp. Lang genoeg n ons helemaal Zoeterwouds voelen." Het voorval van 63 jaar gele ien is breed uitgemeten in de itobiografie van Holkamp. ij heeft zijn leven tot nu toe jeschreven in een boek dat de tel 'De losgeschoten kabel' ies eeft gekregen. Bep Holkamp- 17 ist kan zich ook zonder dat oek erop na te slaan precies jerinneren hoe het allemaal is Eaan: „We hebben elkaar op water leren kennen. Lex met een vriend en enkele aan k^P6" Burgemeester Koopmanschap feliciteert het jubilerende echtpaar. p, ik was met mijn ouders, -korre zaten allemaal op een-boot 1 Hargen bij Camperduin in joord-Holland. Op een gege- JvanP mornent raakten we met Ikaar in gesprek. Toen Lex rilde vertrekken, brak de %urketting en kon hij niet hltvaren. Zijn vriendinnetje zei ieteen dat dat nou echt iets voor Lex was. Waarop ik zei dat hij daar niets aan kon doen. Zoiets kan toch iedereen gebeuren." Het bleek het begin van een nieuwe relatie. Weliswaar nam Lex afscheid van zijn nieuwe vlam zonder haar adres te ken nen, maar daarna ging hij alle jachthavens langs op zoek naar Bep Last. Uiteindelijk vond hij haar bijna een jaar la ter in Amsterdam. „Vanaf dat moment hebben we elkaar niet meer uit het oog verloren. We zijn verloofd en vlak voor FOTO HENK BOUWMAN de oorlog getrouwd." Op de omslag van het boek is dat treffend weergegeven: Bep stapt over van de ene op de andere boot. Het echtpaar heeft drie kin deren, vijf kleinkinderen en zes achterkl einkinderen Zeecontainer in Buitenhofvijver leiderdorp afke van der toolen Op het 'groene eilandje' in de Buitenhofvijver in Leiderdorp komt wellicht een zeecontainer als hangplek voor een groep jongeren. Het gaat om een proef. Wethouder Kolman (WD/jongerenbeleid) onder zoekt of zo'n container prak tisch en juridisch kan op die plek. De hangcontainer moet er voordat de lente uitbreekt staan, want dan vertoont de zo geheten hangjeugd zich weer vaker op straat. In de omgeving van de Klerkenhof, vlakbij de Buitenhoflaan, heeft een groep van zo'n veertig rondhangende jongeren een aantal omwonen den regelmatig het bloed onder de nagels vandaan gehaald. Wethouder Kolman, burge meester Zonnevylle en de Lei- derdorpse politiechef Grave- kamp hebben de twee partijen onlangs bij elkaar gebracht. Af gesproken is dat de jongeren een tijdelijke hangplek op het eilandje in de Buitenhofvijver krijgen. Gaan ze daar 'verant woordelijk' mee om, dan komt er een definitieve voorziening. Bezuinigingen gaan toch door Voorschoten blijkt er financieel beter voor te staan dan enkele maanden geleden werd verwacht. Toen ging de gemeente uit van een tekort over 1999 van bijna drie mil joen gulden. In werkelijkheid is dat 881.000 gulden. Des ondanks voert de gemeente de eerder aangekondigde bezuinigingsmaatregelen door. Dit jaar wordt nog een tekort verwacht van twee miljoen gulden en volgend jaar van 1,3 miljoen. daan, maar dit jaar alsnog aan de orde komen. Desondanks kunnen we vaststellen dat de bezuinigingsmaatregelen goed uitpakken. We zijn op de goede weg." Met ingang van dit jaar bezuinigt Voorschoten vooral op het openbaar groen. Verder probeert de gemeente uit de ro de cijfers te komen door onder meer de onroerende-zaakbelas- ting te verhogen: dit jaar met 12,5 procent en in 2001 met 11 procent. Omdat het tekort over 1999 veel lager uitvalt dan was ver wacht, hoeft Voorschoten de al gemene reserves niet verder aan te tasten. Tijdens de begro tingsvergadering wees een aan tal politieke partijen erop dat het 'niet juist was om onder de grens van zes miljoen gulden te duiken'. Die 'spaarpot' blijft nu intact om eventuele tegenval lers te kunnen opvangen. Daar door ontvangt de gemeente meer rente. voorschoten jan preenen Wethouder Verschoor (WD) van financiën wijst erop dat er nauwelijks nog sprake is van structurele, maar vooral van eenmalige voordelen. Uit de Najaarsnota 1999 blijkt dat de meevaller van twee miljoen voor een belangrijk deel bestaat uit een extra uitkering van het rijk (vier ton), het feit dat min der vaak een beroep is gedaan op kwijtschelding van gemeen telijke belastingen en op het minimafonds en dat vacatures niet zijn ingevuld. In totaal le verde dat een besparing op van zes ton. Verder mocht van een deel van de budgetten vorig jaar maar 95 procent worden besteed, wat nog eens een half miljoen opleverde. Verschoor: „Ten slotte heb ben we dan nog te maken met uitgesteld beleid. Uitgaven die we vorig jaar niet hebben ge- 'Verplaatsing Irislaan niet in gevaar' oegstgeest peter blok FOTO HIELCO KUIPERS varende monumenten net zo'n belangrijk deel uitmaken van het culturele erfgoed als mo lens, kastelen of kerken. Het ontstaan van een aantal histori sche havens, zoals die aan het Kort Galgewater in Leiden, zijn daarvan het bewijs. Kortekaas: „In toenemende mate ziet de overheid in dat we eigenaren zijn van een brok historie, waarmee je een historische bin nenstad of een buitengebied kunt 'stofferen'. Maar we zijn er nog lang niet. Erkenning krijgen is een langzaam proces." Leiderdorp leent de zeecon tainer van Oegstgeest of Al kemade. Die gemeenten plaats ten afgelopen jaar een contai ner als hangplek, maar beide experimenten mislukten. In Oegstgeest zorgde het stalen gevaarte alleen maar voor meer overlast, omdat jongeren erop gingen staan springen. En de jeugdgroep waarvoor hij was bestemd, gebruikte hem niet. De Oegstgeestse container staat sinds de zomer op de gemeen tewerk Ook in Hoogmade bleef de hangcontainer leegstaan. De jongeren voor wie de bak was bedoeld, vonden het een 'pis hok, voor de koeien om in te schuilen'. Deze container staat sinds november op de plaatse lijke werf. De Leiderdorpse wethouder ziet geen probleem in deze mis lukkingen. „In De Bloemerd staat al een stalen constructie als hangplek. En deze groep jongeren heeft aangegeven zo iets graag te willen." Als de tij delijke hangplek een succes wordt, is het niet gezegd dat de container blijft staan: „Dan gaan we kijken naar iets dat daar goed past." De middeleeuwse burcht De Ouden Hof die ligt verstopt on der het Irispark in Oegstgeest is weliswaar zeldzaam in zijn soort, maar vormt geen enkele belemmering voor de toekom stige verplaatsing van de Iris laan. Dat stellen de archeolo gen van SOB Research uit Mijnsheerenland, die de afgelo pen maanden in opdracht van de gemeente intensief onder zoek hebben verricht naar de restanten van het kas teel, in hun tussenrap portage. De Irislaan moet bij de herin richting van winkelcen trum Lange Voort in oostelijke richting worden ver plaatst. Een groot deel van het voormalige kasteel is inmiddels verwoest. Oegstgeestenaar H. de Groot had de gemeente eni ge maanden geleden geatten deerd op het bestaan van de kasteelresten. Hij vreesde dat het weinige dat nog van De Ou den Hof over is, voorgoed ver dwijnt als de Irislaan wordt op geschoven. Volgens SOB gaat inderdaad een eeuwenlange historie verloren. „Het Oegst geestse kasteelterrein had op vallend ronde vormen, die hoogstwaarschijnlijk stammen uit de negende tot de twaalfde eeuw." Het bureau stelt echter ook dat de aanleg van de 'nieu we' Irislaan, waarbij de laan in oostelijke richting wordt ver plaatst, niet op harde archeolo gische bezwaren stuit, maar vanuit esthetisch standpunt 'geen aanbevelenswaardige ontwikkeling' is. Het onderzoeksbureau kan niet zeggen wanneer de burcht precies is gebouwd. De onder zoekers spreken van een 'uniek kasteel in Nederland', omdat rondom de burcht een driedub bel grachtenstelsel ligt. „Dat is in Nederland nog nooit eerder aangetroffen." Het kasteelter rein heeft volgens SOB een om trek van maximaal 150 meter gehad, De Ouden Hof zelf een omtrek van ruim 40 meter. In de late middeleeuwen is het voormalige kasteel volgens de onderzoekers alweer afgebro ken. De voormalige plek van het kasteel bleef na de middel eeuwen lange tijd onaan geroerd. Daarin kwam tussen 1860 en 1870 verandering, toen hel gebied werd afgegraven. Daarbij zijn vol gens SOB de voormalige leeflagen en fun deringen 'flink aan getast'. Maar dat was kinderspel vergeleken met de aanleg van het Iris park in 1961 en de daarom- liggende wegen. „De aanleg van het park heeft deze archeologi sche vindplaats grote schade toegebracht, het is veruit de be langrijkste verstoring van het kasteelterrein", schrijft het on derzoeksbureau in haar tussen rapportage. „Waar nu de vijver is, is het noordoostelijke deel van het kasteelterrein volledig vernietigd. Ook bij de aanleg van het riool onder de Irislaan en de Lange Voort zijn de nog aanwezige resten compleet ver nietigd." Ondanks de in het verleden toegebrachte schade is kasteel De Ouden Hof volgens SOB 'nog altijd een behoudenswaar- dig archeologisch monument'. „De restanten van het kasteel- terrein moeten zo snel mogelijk worden opgenomen op de rijksmonumentenlijst en de ar cheologische monumenten- kaart van de provincie Zuid- Holland." Burgemeester Voorschoten haalt uit naar Leiden voorschoten ovolger moet van buitenaf komen [ecteur openbare wecken D. Bonjer van Voorschoten is plotse- g opgestapt. Zij heeft uit een onderzoek van een extern bureau conclusie getrokken dat het het beste is haar functie heer te leg- iWe staan voor een grote reorganisatie. Het is beter dat een (uwe directeur die taak oppakt. Daarom zijn we na goed overleg met wederzijds respect uit elkaar gegaan", zo lichtte burge tester Cannegieter gisteravond het vertrek van Bonjer toe. pe 49-jarige, in Den Haag wonende Bonjer heeft acht jaar in Voorschoten gewerkt. Ze maakt gebruik vari een wachtgeldrege ling. Haar werk is voorlopig overgenomen door A. van der Hoorn van het adviesbureau Leeuwendaal. De gemeente is op zoek naar een definitieve opvolger. Dat moet iemand worden die nu nog niet op de loonlijst staat. Voorschoten laat alle afdelingen doorlichten. Het afgelopen jaar was openbare werken als eerste aan de beurt. In een rapport staan de sterke en zwakke punten van de sector en de directeur vermeld. De belangrijkste conclusies zijn dat de dienst niet goed functio neert en dat kosten vaak hoger uitvallen dan geraamd. Bonjer was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. jan preenen Burgemeester Cannegieter van Voorschoten veroordeelde gis teravond de houding van Lei den, dat graag ten koste van omliggende gemeenten wil uit breiden. „De hand blijft uitge stoken, maar soms krijg je de indruk dat dat meer wrevel dan erkentelijkheid oproept", zei Cannegieter, die in zijn nieuw jaarstoespraak duidelijk maakte dat Voorschoten graag wil sa menwerken, maar niets voelt voor het opgaan in een grote centrumgemeente. De Leidse wethouder Van Rij en in mindere mate zijn c Pechtold maken er geen ge heim van dat zij de grenzen wil len verleggen. Dat biedt de mo gelijkheid om meer huizen te bouwen. Samenvoeging leidt volgens hen tevens tot een krachtiger bestuur. Cannegieter ziet daar echter niets in en wil net als Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude met Leiden gewoon deel blijven uitmaken van het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio. Volgens Cannegieter lost her indeling de problemen in de re gio niet op: „We horen de laat ste tijd nogal wat schrille gelui den van opgewonden wethou ders uit een buurgemeente. Zij denken de problemen die zij hebben met hun bestuurs kracht op te lossen door de vor ming van een heel grote ge meente, waarin hun stad met een vrij groot aantal omliggen de gemeenten zou moeten op gaan. Maar zou het echt wat oplossen? Zou er echt een har monischer, constructievere en effectievere samenleving ont staan in dit gebied? Zou het be jag van eigenbelang verminde ren en het beleven van een zin gevend burgerschap toenemen? Het lijkt me beter om het risico maar niet te nemen." Ironisch voegde Cannegieter eraan toe dat 'we liever bezien wat we vanuit onze huidige po sitie als buren kunnen bijdra gen aan de zielsrust van onze geprangde Leidse collega's'. De Voorschotense burgemeester ziet dan ook meer in uitbrei ding van de activiteiten in het samenwerkingsorgaan: „We hopen op een constructieve in teractie met onze buren in de regio. Onze lotsbestemming is zozeer aan elkaar gekoppeld in een grootschalig weefsel van gemeenschappelijke belangen dat een visie op de eigen ge meente zonder regionale optiek wel tot foute waarnemingen móet leiden.'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13