Machtsstrijd in Berlijn tussen liberale en orthodoxe jode| Geloof Samenleving Carrièreperspectief moet nieuwe heilsofficieren lokken Paarden blijven in vorm Duif vliegt uit Qatar staa bouw eers kerk toe 4- V DINSDAG 4 JANUARI 2000 VANDAAG De heilige Veerle, die vandaag haar katholieke ge denkdag viert, is de patrones van Gent en van de kleine huisdieren. Dat komt omdat zij in de acht ste eeuw een geslachte gans weer tot leven wist te wekken. Waarschijnlijk deden er toentertijd nog wel meer wonderverhalen over de vrome Veerle de ronde. Be kend is bijvoorbeeld dat ze de broden van een boerin, die niets met de armen wilde delen, in stenen veranderde. Kortom, er is genoeg voorhanden om een heiligverklaring te rechtvaardigen. Behalve de wonderen weten we van Veerle dat ze uit een rijke Frankische familie kwam met bezittingen in Brabant en Hene gouwen. Ze werd uitgehuwelijkt, maar weigerde haar leven aan iemand anders dan Jezus te wijden. De spanningen die het ge volg waren van haar ongehoorzaamheid namen pas af toen haar aanstaande overleed. Vanaf dat moment kon ze zich onbe kommerd overgeven aan goede werken, gebed en boetedoenin gen. Speelfilm tegen emigratie christenen Hilversum Kerken in het Midden-Oosten gaan een speelfilm gebruiken in hun campagne tegen de emigratie van christenen. Dat meldt Stichting Christelijke Media Projecten/3xM in Hilver sum, een van de financiers van de film. Volgens de producent van 'The Green Card' staat het onderwerp emigratie bovenaan de agenda van de Raad van Kerken van het Midden-Oosten, omdat veel christenen uit de Arabische wereld naar de Verenig de Staten, Canada of Australië vertrekken. ,,Dit betekent een verdere verzwakking van de positie van de kleine christelijke ge meenschap in de Arabische wereld", aldus de producent. Voor al in Egypte staan de christenen volgens hem in de rij om hun land te verlaten. 'The Green Card' vertelt het verhaal van een groep Egyptische christenen die naar Amerika wil emigreren. Ze zijn hun iand beu vanwege terrorisme, de geringe kans op eco nomische vooruitgang en de sociale controle. Ze hopen de 'Groene Kaart' te krijgen, hun toegangsbewijs voor de VS. Aartsbisschop haalt fel uit londen De Britse aartsbisschop van Canterbury, geestelijk lei der van zeventig miljoen anglicanen, heeft fel uitgehaald naar de hoge status die vandaag de dag in de westerse wereld toege kend wordt aan rijkdom, macht en beroemdheid. Hij riep men sen op zich meer te richten op christelijke waarden. In St. Pauls Cathedral zei Carey dat de huidige generatie de traditionele christelijke waarden op hun kop heeft gezet. 'Gezegend zijn de nederigen' en 'gezegend zijn de armen' zijn vervangen door 'ge zegend zijn de beroemden', 'gezegend zijn de rijken' en 'geze gend zijn de machtigen', zei Carey tot zijn toehoorders onder wie koningin Elizabeth en premier Blair en diens vrouw Cherie. Op de foto is Carey (rechts) in gesprek met Ani Zangmo, een Ti- bettaanse non. foto epa Al drie miljoen mensen voor Jubeljaar rome» Drie miljoen mensen hebben in de eerste tien dagen van het jubeljaar Rome bezocht. Dit heeft het Romeinse agentschap voor het jubeljaar zondag bekendgemaakt. Paus Johannes Pau- lus II gaf op 24 december de symbolische start van het jubeljaar door het openen van de heilige deur van de Sint Pieter. Volgens het agentschap hebben 1,4 miljoen mensen deelgeno men aan religieuze manifestaties in Rome, zoals de opening van de heilige deur en het kerstfeest. Tot de bezoekers van het ju beljaar worden ook de mensen gerekend die zich in de oude jaarsnacht hadden verzameld op diverse pleinen en degenen die zaterdag bij de start van de marathon waren. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Middelharnis, H. van den Belt te Oud-Alblas. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Finland: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw. Maxima van rond het vriespunt in het zui den tot -8 graden in het noorden. Denemarken: Overwegend veel bewolking en af en toe wat regen. Middagtempe- ratuur ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Onstuimig met dinsdag in Schot land kans op storm. Verder aan het begin en aan het eind van de periode kans op wat regen, daar tussen af en toe zon. Middagtem- peratuur van 5 graden in Schot land tot 10 in de buurt van Lon den. België en Luxemburg: Veel bewolking, kans op mist en met name dinsdag af en toe re gen. Woensdag misschien wat zon en op de meeste plaatsen droog, dinsdag regenachtig. Maxima ongeveer 8 graden, woensdag iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Overwegend bewolkt en af en toe regen. Woensdag op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Maxima van 4 graden in het oos ten tot 10 graden in Bretagne. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. Lo kaal wel kans op mist. Maxima tussen 5 en 13 graden. Spanje: Zonnig, maar langs de noordelij ke kusten ook enkele wolkenvel den en daar kleine kans op wat neerslag. Middagtemperatuur in het binnenland rond 10 graden, aan de zuidkusten tegen de 17 graden. Portugal: Zonnig, in het noorden ook kans op wolken, maar wel droog. Mid dagtemperatuur rond 10 graden, aan de zuidkust 15 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 15 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon en droog. Middagtemperatuur rond 18 gra den. Tunesië: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Maxima oplopend naar 16 graden. Madeira: Wolkenvelden en meest droog. Maxima ongeveer 17 graden. Canarische Eilanden: Flink veel zon, aan de noordstran- den ook wolkenvelden, maar wel droog. Middagtemperatuur rond 21 graden. Duitsland: Meest bewolkt en vooral in het noorden kans op regen, naar het zuiden toe ook wat sneeuw. Woensdag minder neerslag en plaatselijk zon. Maxima van 6 graden in het noordwesten tot rond het vriespunt in het zuidoos ten. Oostenrijk: In het noorden wolkenvelden en woensdag wat lichte sneeuw, el ders droog en geregeld zon. Maxi ma tussen 0 en 5 graden. Zwitserland: Geregeld zon, maar in het noor den ook wolkenvelden. Wel droog. Maxima van 4 graden in het noorden tot 7 graden bij Lo carno. Polen: Wolkenvelden en vooral in het noorden regen, eerst mogelijk ook natte sneeuw of ijzel. Naar het zuiden toe droog en mogelijk een In de Joodse Gemeente van Berlijn is een machtsstrijd tussen de liberale en orthodoxe vleugel uitgebroken. De tweedracht leidde er al toe dat voor het eerst in tientallen jaren geen Berlijner in de top van de Centrale Raad van de Joden in de Bondsrepubliek zit. En dat terwijl de Berlijnse joden inmiddels weer de grootste ge meente van Duitsland vormen. De bom barstte toen de Centrale Raad een nieuw bestuur moest kiezen. Berlijn kwam on verwacht met twee kandidaten. Niet alleen de voorzitter van de Joodse Gemeente in de Duitse hoofdstad, de liberale Andreas Nachama, stelde zich beschikbaar. Ook de orthodoxe stroming le verde een kandidaat. De verdeeldheid zorgde er uiteindelijk voor dat geen van beide Berlijners in de leiding kwam. Het college van de Centrale Raad kiest op 9 ja nuari uit zijn midden een nieuwe voorzitter. De raad is zonder vaste president na het overlijden van Ignatz Bubis in augustus van dit jaar. Na de liberale periode onder Bubis neigt de overwe gend conservatieve raad weer naar een ortho doxere leider. De Centrale Raad van de Joden voelt zich enigszins bedreigd door de activiteiten van de Berlijnse voorman Nachama. De voorzitter is ac tief in de Wereldunie voor de Vooruitgang van het Jodendom. Volgens traditionele joden werpt de Duitse tak van de unie zich sinds de oprich ting twee jaar geleden op als alternatief van de Raad. Zij vrezen een versplintering van de joodse vertegenwoordiging in de Bondsrepubliek. De verdeeldheid in Berlijn wordt op de spits gedreven door leden van het parlement van de joodse gemeente. Zij kondigden een motie van wantrouwen aan tegen de plaatsvervanger van Nachama, Moishe Waks. De orthodoxe vice- voorzitter zou de stemming in de raad tegen Na chama hebben aangewakkerd. Waks viel Nacha ma „bewust en opzettelijk van achteren aan", al dus een kritisch lid. Na het debacle met Nacha ma moeten de Berlijnse joden zich volgens hem maar helemaal uit de Centrale Raad teruiZ ken. Maar andere afgevaardigden geven hun jup zitter de schuld van het conflict. In de kranye; Tagesspiegel stellen zij dat Nachama zijn njun laag bij de verkiezing voor het bestuur aan Jes zelf heeft te wijten. ha pn Leden van de Berlijnse gemeente en de Cqoi le Raad hadden hem vooraf aangeraden zijj gagement voor de Unie op te geven. Nachama ontkent lid te zijn van de UnKl spreekt over een 'wilde constructie'. Hij is w van de Wereldunie, maar beschouwt die alp puur religieuze organisatie. De Israëlische opperrabbijn Meir Lau ziet het komende be zoek van paus Johannes Paulus II aan Israël als een kans voor verzoening tussen rooms-ka- tholieken en joden. Deze paus heeft veel gedaan voor betere betrekkingen tussen joden en christenen, zei Lau. De opper rabbijn verwees naar het docu ment uit 1998 van het Vaticaan over de Sjoa. Toen noemde Lau de verklaring nog 'niet moedig genoeg', omdat de Rooms-Ka- tholieke Kerk geen vergiffenis vroeg voor het zwijgen van mil joenen gelovigen tijdens de oorlog. Lau zegt nu dat hij toch wel zo'n verzoek in het docu ment las. „Misschien waren we niet allemaal gelukkig met de formulering ervan, maar het document slaat een brug. De Rooms-Katholieke Kerk erkent dat zij de joden onrecht heeft aangedaan." De Israëlische re gering heeft haar verontschul digingen aangeboden voor de bekendmaking van de precieze data van het pausbezoek. Het is gebruikelijk dat het Vaticaan hiermee als eerste komt. opklaring. Middagtemperatuur iets boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en slechts een kleine kans op wat lichte sneeuw. Middagtemperatuur op de mees te plaatsen iets boven nul. Hongarije: Droog en vooral dinsdag perioden met zon. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Italië: Perioden met zon en het wordt droog. In het noorden kans op mist. Maxima in het noorden rond 5 graden, elders tussen 10 en 15. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Maxima rond 14 graden. Griekenland en Kreta: Steeds meer zon, maar dinsdag ook nog een enkele bui en op de Egeische Zee een frisse noordelij ke wind. Maxima van 4 graden in het noorden tot 11 graden in het zuiden en op Kreta. Malta: Geregeld zon en droog bij maxi ma rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Maxima op de Dar- danellen 5 graden, op Cyprus rond 15 graden. WOENSDAG 5 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16.41 Maan op 07.29 Maan onderl5.54 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.06 11.16 02.39 10 49 Laag 15 15 23.46 14.56 23.27 Door aankomende officieren een duidelijker loopbaanper spectief en betere salariëring te bieden, hoopt het Leger des Heils meer kandidaten voor de officiersopleiding te werven. De huidige situatie, waarin officie ren nauwelijks invloed op hun carrière hebben, is niet meer van deze tijd. Dat vindt kapitein N. van der Made, hoofd van de afdeling toerusting en opleiding op het hoofdkwartier van het Leger in Almere. Het gebrek aan belang stelling voor de internationale officiersopleiding baart hem zorgen. Vorig jaar meldde zich geen enkele gegadigde uit Ne derland, dit jaar heeft één echt paar zich ingeschreven. Het Le ger telt 224 actieve officieren. Van der Made wil dit jaar een nieuwe functie- en salarisstruc tuur op poten zetten. Een voor stel daartoe ligt bij comman dant J. van Boven. Dat behelst volgens Van der Made een heu se 'cultuurverandering'. Het Le ger moet in zijn visie inspelen op de verminderde offerbereid heid van mensen die als officier voor de organisatie willen wer ken. „In het verleden zeiden mensen: 'Here God, dit is mijn leven, zegt U maar wat ik doen mag'. Nu wil iedereen tot op ze kere hoogte zijn eigen carrière bepalen." Officieren staan aan het hoofd van de werkorganisaties van het Leger of leiden plaatse lijke afdelingen van het kerkge nootschap, dat ongeveer 8000 leden heeft. Ze hebben in de huidige situatie nauwelijks in vloed op de plaats waar ze ko men te werken of de functie die ze krijgen. Hun salaris, dat op zijn hoogst een modaal inko men oplevert, houdt geen ver band met de zwaarte van de functie maar met de rang. De rang is alleen afhankelijk van de lengte van het dienstverband. Een officier begint als luitenant, wordt na vijf jaar kapitein en na vijftien jaar majoor, ongeacht het functioneren. Van der Made pleit voor een eigentijdse structuur waarin of ficieren een duidelijker loop baanperspectief krijgen, aan functioneringsgesprekken wor den onderworpen en een sala ris krijgen dat past bij hun ver antwoordelijkheden. Daarmee moet onder andere een einde komen aan situaties waarin een officier minder verdient dan een ondergeschikte. Het rangensysteem moet wellicht ook op de helling, vindt Van der Made. Hij zou iedere officier de rang van kapitein of majoor willen geven en die van (luitenant-)kolonel voor zware functies willen reserveren. Voor aanpassing van het rangenstel sel is echter toestemming van het internationale hoofdkwar tier in Londen vereist. grainbach Duitse hooglanders benutten hun paarden om hout uit de bergen naar de vallei van C bach te transporteren. De paarden spelen ook vaak een rol in religieuze processies in deze regio. Opperrabbijn positief over pausbezoek vaticaan stap Een duif vliegt uit op het Sint Pietersplein. Het ge beurt tijdens een ontmoeting van de paus met kinderen uit de hele wereld, gehouden in het kader van het Jubeljaar. foto ap Qatar krijgt voor het eer! 1300 jaar een kerk. De r ring van de Golfstaat 1 toestemming gegeven de bouw van de rooms tholieke kerk, zo heeft de liaanse ambassadeur Dawhah, Ignazio Di Pace zegd in het dagblad Gul mes. Ongeveer rooms-katholieken en 10f' orthodoxen wonen in kleine onafhankelijke raat. Dit schiereiland aai oostzijde van het Arab Schiereiland telt in totaal geveer 522.000 inwoi Toen Di Pace vier jaar den in Dawhah begon, de bouw van een rooms tholieke kerk volgens I „ondenkbaar". MaarvoM de diplomaat is er veel L. anderd sinds de komst p- sjeik Hamad abin Kh; LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van hl abonnements- geld, ontvangen 1,- koffe betaling. 1 1 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bini worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. [ilc LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE6U Voor mensen die moeilijk lezen, slechtje hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvap' van het regionale nieuws uit het Leidsi Dagblad op geluidscassette beschikbar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui ras -«41? pn, ',-kJe l I I Jot ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Weerrapporten 04 januari 07 u Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest half bew. ZW2 Innsbruck Klagenturt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid opklaringen z°nnig onweer V warmtefront sneeuw koufront ||W. hagel L lagedruk windrichting H hogedruk 19 temperatuur luchtdruk in "100° hecto pascal jjjk'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12