Leiden Regio Kans voor uitgelote studenten in LUMC c Leiden is een s fantastische Oranjestad l De geschiedenis van een stadsuitbreiding 'Malle Jan is net een spookhuis' Lekke banden ondanks veegploegen Treinen vertraagd door defect aan Vinkbrug Restaurant maand dicht na brand leiden connie van uffelen Restaurant Malle Jan blijft minstens een maand dicht vanwege de brand die zondag grote delen van de zaak heeft verschroeid. Volgens mede-ei genaar J. Versteegen moeten bijna alle plafonds eruit om dat deze geblakerd en ver brand zijn. Ook zit de hele in boedel onder het roet. „Sleu teltjes, flessen, schilderijen, stoelen, tafels: alles is naar een speciaal schoonmaakbedrijf gebracht. De hele zaak is leeg. Het is net een spookhuis", zegt Versteegen. De brand zou 's nachts rond een uur of één zijn ontstaan onder de bar, bij de ingang van het restaurant. Hoogst waarschijnlijk door kortslui ting bij een pinautomaat. „Er is daar iets gaan smeulen. Al les is daar vergaan: zoals de kassa en de pinautomaat. Het is nog een geluk dat de ramen en deuren dichtzaten. Door zuurstofgebrek is de brand ge smoord", zegt Versteegen. „Gelukkig was de brandweer op tijd. De meisjes die boven de zaak wonen hebben de brand heel snel gemeld. Hun kamer stond blauw van de rook en één meisje is nog met een ambulance naar het zie kenhuis gebracht." De be woonsters konden na enige tijd weer terug naar huis. Versteegen is nóg onderste boven van het nachtelijk on heilsbericht. „Als je hoort dat Malle Jan in de fik staat, gaat er wel wat door je heen. Het zag er zo dramatisch uit: het licht is uitgevallen en alles moest er uit. Dit is echt maxi maal. Het is een ravage." Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. Versteegen houdt rekening met enige ton nen, mede vanwege het mislo pen van een maand omzet. „Maar we zijn voor alles ver zekerd. Zowel voor de brand schade, als voor de omzet als voor het personeel dat nu zonder werk zit." MED AG 4 JANUARI 2000971 fc» eidenaar met bierflesje geslagen *>en Een 20-jarige Leidenaar is afgelopen nacht op de Steen- JMAIaat mishandeld. Hij werd door een onbekende uitgescholden 1 vervolgens met een bierflesje in het gezicht geslagen. Agen- II Ji zagen het slachtoffer na de mishandeling op het Levendaal gezelschap van een vriend. Zij brachten de jongeman naar t ziekenhuis waar de wond in zijn gezicht werd gehecht. Van dader ontbreekt elk spoor. de van Dam verlaat asielzoekerscentrum jmeei Wjqe ?en Directeur R. van Dam van het opvangcentrum voor aierjj ielzoekers aan de Willem van der Madeweg begint het jaar ren r?1 een nieuwe baan. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers DA) heeft hem per 1 januari gepromoveerd tot regio-direc- en 'jr. Het Leidse opvangcentrum krijgt een nieuwe - tijdelijke - lecteur in de persoon van W. Latupeirissa, die al langer de ;,efPter zwaait over het Getaneh Tessema asielzoekerscentrum 'P Alphen aan den Rijn. Latupeirissa bestuurt het Leidse op- ie.Sigcentrum tot 1 mei 2000. De beperkte duur van de aanstel- j® g heeft te maken met een organisatieverandering bij het COA. Min 25 'a's. •n/regio herman joustra e nieuwenhuuse komst van de koningin naar en, den op Koninginnedag bete- -HB/ft een enorme reclame voor >- enjtad. Dat komt mede omdat 35 MOS, die elk jaar de live-uit- or veding van het feest verzorgt, a] maanden van tevoren rbereidt. odra de route van de ko- klijke stoet bekend is, vraagt lolf Spoor, regisseur van de- /uitzendingen, de gedetail- \le stratenplannen op van i^^gemeente. Daarmee gaat hij 1ST op verkenningstocht. „Ik p de route tientallen keren. ien maar kijken, kijken en eens kijken. Wat zijn de oiste plekjes om de camera's ir te zetten? Wat zijn mooie kjes om te filmen? Want we n niet alleen de plaatsen 1 waar de koningin langs nt. Ook een mooi versierde lage elders in de stad bij: irbeeld. Of een mooi hofje. >raf maken we al de nodige ïames die we in de uitzen- g zullen verwerken." lo is het de bedoeling een tret van Leiden uit te zen- l wanneer de koninklijke et van Katwijk (waar een m onder leiding van Chester Nuyl de uitzending maakt) ir Leiden trekt. Wat dat be- t is het een voordeel dat )or en vaste producer Mike 1 Breemen de stad heel goed IT, inen. Beiden verzorgden ook uitzendingen van het bezoek 1 Bush en het bezoek van w ndela aan de stad. Spoor: Leiden, dacht ik ook op het iment dat ik het hoorde, nt Leiden is natuurlijk een 'rï itastische Oranjestad, met beroemde zweetkamertje in universiteit waar de handte lingen van de koningin en llem-Alexander staan. Dat is waar we in de uitzending rekening mee zullen houden." B. in 't Veld, marketingmede werker van Leiden Promotie/V VV, is 'heel erg blij' met de komst van de koningin naar Leiden. „Moet je eens kijken hoe Leiden straks op tv komt! Ik twijfel er niet aan of er komt vooraf een sfeerbeschrijving van de stad op tv. Moet je na gaan: een half uur tot een uur Leiden in the picture. Daar heb ben wij sowieso een dikke vin ger bij in de pap. Wij kennen al le verborgen schatten in de stad en die zullen we laten zien ook! Door Koninginnedag krijgt Leiden Promotie/VW er vol gens In 't Veld komende maan den een .taak bij. „Je kunt er donder op zeggen dat veel mensen zo opgetogen raken dat er allerlei initiatieven ontstaan. Bij ons ligt de taak om dat te coördineren, in samenspraak met de gemeente natuurlijk. Wij zijn erbij betrokken als in stantie waar alles samenkomt." Over het programma is nog niet nagedacht. Chris Langezaal van de Vereniging Koninginne dag Leiden heeft nog maar nau welijks tijd gehad de champag ne te ontkurken, zegt hij. Vol gens burgemeester Postma zal vooral de selectie moeilijk zijn: „Door heel Leiden zijn met Ko ninginnedag veel activiteiten en evenementen. De koningin heeft maar beperkte tijd, dus we zullen streng moeten zijn." De gemeente vormt binnen kort een projectgroepje dat zich gaat bezighouden met de voor bereidingen op Koninginnedag. Daarin komen de gemeentelijke evenementencoördinator, ver tegenwoordigers van de politie, de afdelingen Verkeer en Water en de Vereniging Koninginne dag Leiden. Met deze.laatste club en het hof is de gemeente in overleg over het programma dat Leiden de koningin gaat Nieuwe naam voor uitvaartcentrum Uitvaartcentrum 't Leidse Huys. Onder die naam gaan de uit vaartondernemingen Ad Sanc- tos en Eenvoud uit Leiden sa men verder sinds 1 januari 2000. De twee ondernemingen werken al geruime tijd samen in het uitvaartcentrum aan de Gitstraat 1 in Leiden. Maar nu was - aldus de bedrijfsleiding - het moment gekomen voor een officiële nieuwe naam. Ziekenhuis wil regels overtreden om artsentekort te ondervangen leiden hanneke van bochove Glas, heel veel glas. Argeloze fietsers die zich gis teren via de Hooigracht een weg door de stad baanden, moesten op hun tellen passen. Het fietspad was bezaaid met de resten van kapotte champagneflessen waardoor fietsers slalom- mend hun weg moesten vinden. Velen reden hun banden lek. De wijkchef van milieu en beheer in het stadsdeel midden kreeg zelfs twee lekke ban den toen hij de schoonmaakwerkzaamheden controleerde. Saskia Ridder van dienst Millieu en Beheer Lei den: „Er was zaterdagochtend een ophoping van champagneflessen. Er lag extreem veel glas op de Hooigracht, meer dan andere jaren. Het was na tuurlijk groot feest. En het was zacht weer: waar schijnlijk hebben de mensen buiten uit de fles gedronken. De lege flessen zijn op straat beland." Dat de fietsers maandag nog lek rijden op 'fJB zich vreemd. „Zaterdagochtend is er geveegd en ér k opgeruimd. Maar er kunnen altijd nog glassnip- M pertjes achterblijven. Of misschien is het te wij- ten aan de zaterdagavond, opnieuw een uit- JJH gaansavond. Ik woon in het Noorderkwartier. I Daar was alles geveegd, maar zondag lag er weer I troep. Dat is dus zaterdagnacht gebeurd." Van- ochtend is de Hooigracht opnieuw schoonge- I Het zijn drukke tijden voor de vegers van mi- I r: waren de van de Van der Werfstraat, de Langegracht en de Oude Vest aan de beurt. Maar het duurt nog wel tot het eind van Millieu en Beheer ruimde gisteren de rommel van de eeuwwisseling in de stad op. De schoonmaak is de week voordat de stad weer kraakhelder is. nieuwjaarsochtend begonnen. foto mark lamers De burgemeesters Van Wouwe van Katwijk en Postma van Leiden maakten gisteren trots het nieuws bekend dat ze met Koninginnedag de koningin mogen ontvangen. foto dick hogewoning bieden. Of het weer Oudhol landse spelletjes worden, is dus nog niet bekend. „Het belang rijkst is dat we de koningin en haar familie een hele leuke dag willen bezorgen, want het is na tuurlijk een feest", zegt ge- meentevoorlichter J. Maat. Een duur feest dat wel, al is uiteraard nu nog niet bekend hoe diep Leiden in de buidel moet tasten. Het bezoek van koningin Beatrix bijvoorbeeld aan Houten vorig jaar heeft die gemeente een miljoen gulden gekost. Sponsors hebben drie ton van het bedrag voor hun re kening genomen, terwijl twee ton uit een jeugdfonds is bekos tigd. Het overige half miljoen is betaald uit de algemene midde len van de gemeente. Voor het miljoen heeft Hou ten drie dagen feest kunnen vieren, met onder meer een op treden van René Froger en een spectaculaire lasershow. De kosten voor het 'uur Beatrix' - de koningin hanteert een strak tijdschema - bedroegen ruim twee ton, om precies te zijn 226.550 gulden. Leiden en Katwijk staan in elk geval aan de vooravond van een enorme klus. Honderden vrij willigers gaan de komende maanden al hun vrije tijd opof feren om Koninginnedag tot een succes te maken. „En als je haar dan uitzwaait, vraag je je af waar die uren toch hebben ingezeten", zegt de voorlichter van de gemeente Houten. Maar tegelijkertijd ervaar je een enor me kick, want zo'n bezoek heeft een uitstraling van jewelste. Houten stond voor een dag op de wereldkaart." Het LUMC in Leiden gaat zelf meer studenten opleiden als het Rijk die mogelijkheid niet biedt. Alleen door de regels te overtreden kan de medische faculteit van Lei den het dreigende grote tekort aan artsen en specialisten ondervangen. Dat heeft voorzitter O. Buruma van de raad van bestuur van het LUMC gisteren in zijn nieuw jaarsrede gezegd. leiden robbert minkhorst „De situatie is zeer zorgelijk", aldus Buruma vanmorgen in een toelichting op zijn toe spraak van gisteren. „Dat komt ook mede door het gebrek aan erkenning bij de overheid voor het probleem. In vele categorie- en zijn artsen en specialisten schaars aan het worden." Verschillende onderzoeken voorspellen dat als de situatie niet verandert, er tussen 2005 en 2010 een tekort aan artsen ontstaat van vijfden tot dertig procent. De universiteiten in Nederland mogen elk jaar maar een beperkt aantal studenten via een numerus fixus aanne men. Dat aantal is bij lange na niet voldoende om aan de vraag naar zorg en medische hulp te voldoen, stelt Buruma. „Het LUMC laat in 2005, in dien de numerus fixus niet op korte termijn in een klap meer substantieel wordt uitgebreid, buiten de regels om aanzienlijk meer studenten instromen. Dat is om te zorgen dat onze eigen behoefte aan academisch talent in de toekomst zo veel mogelijk gedekt wordt." De medische fa culteit richt zich op talentvolle vwo-scholieren. Die verdienen een kans die ze anders, omdat ze zijn uitgeloot, niet krijgen. De opleiding voor studenten verandert en verbetert de ko mende jaren, zegt Buruma. Het LUMC gaat al in een vroege fa se van de studie studenten coa chen bij hun carrièreplanning en ze sneller inzetten als stu denten-assistent. „Zo wordt de werving van toptalent gestruc tureerd", denkt hij. De oplei ding tot medsich specialist duurt in 2005 nog maar vier jaar, 'verbijzonderingen in de opleiding' volgen in de twee jaar erop. In Leiden lopen de studenten vooral in het vijfde jaar hun co-schappen. Het ver plichte zesde jaar is voorname lijk gericht op de vervolgoplei ding. Het dreigende personeelste kort leidt er ook toe dat het Leidse academisch ziekenhuis topwetenschappers in het bui tenland moet gaan werven, kondigt Buruma aan. „Ik noem nadrukkelijk de dreigende te korten op het gebied van hoog gekwalificeerd personeel, zowel voor wat betreft de clinici, in mindere mate de verpleegkun digen, als ook wat betreft de jonge onderzoekers die bereid zijn om voor een universitaire carrière te kiezen. Dat leidt de komende jaren in toenemende mate tot het aanstellen van bui tenlandse toppers in het LUMC." Dat heeft aan de ene kant een voordeel: meer de ge wenste internationalisering. Het nadeel is echter een taal barrière. De medische hulp raakt in de toekomst 'steeds meer op ge spannen voet' met de tekorten aan artsen en specialisten, sig naleert de bestuursvoorzitter. „Er moeten daardoor in Neder land echt keuzen worden ge maakt." Buruma zet hoog in op een groot 'wijgevoel' onder het LUMC-personeel, waardoor mensen langer in Leiden blij ven werken en anderen sneller voor een baan bij zijn zieken huis kiezen. Het LUMC moet wel, want 'de huidige beleidsmakers' zijn onvoldoende doordrongen van wat op ziekenhuizen afkomt. „Geen van allen laten de conse quenties ervan in hun scena rio's doorwerken. Zo blijven ze spreken over vrije markt, twee deling in de zorg en Robin Hood-effecten bij het maken van bedrijven-poliklinieken." Met Robin Hood-effecten doelt Buruma op de voorrang in de zorg voor werknemers van be drijven. Hij verzet zich tegen deze ongelijkheid. afgesloten. De storing had tot gevolg dat de Tha- lys uit Parijs tussen Rotterdam en Amsterdam moest worden omgeleid via Gouda en Breukelen. De sneltrein tussen Den Haag en Hoorn reed niet tussen Leiden en Den Haag. Aan het eind van de ochtend was nog onduidelijk hoe lang de storing zou gaan duren. De Vinkbrug heeft vanmorgen direct na de och tendspits voor de nodige vertraging gezorgd voor de treinen tussen Leiden en Den Haag. Doordat om kwart voor negen een deel van de brug na opening niet meer in de vergrendeling schoot, moesten twee van de vier sporen worden |e Van Spawijk tot Vreewijk Belangrijk voor de verdere ontwikkeling van Vreewijk is de bebou wing aan de westkant van de Gerrit Doustraat geweest. Dit gebeur de in de jaren 1892-1894 in opdracht van Bouwvereeniging Eigen Haard die was opgericht door een aantal arbeiders. Sociale wo ningbouw aan het einde van de vorige eeuw! In 1896 verkreeg Leiden Vreewijk van Zoeterwoude. In 1911 was het oorspronkelijke Vreewijk 'vol'. Er werden uiteindelijk 210 van de geplande driehonderd woningen gebouwd. Van 1895-1898 wer den het Pharmaceutisch Laboratorium en het Organisch Che misch Laboratorium aan de Hugo de Grootstraat gebouwd, thans in gebruik door de juridische faculteit van de Leidse universiteit. Het Rijkszuivelstation aan de Vreewijkstraat werd in 1903 officieel in gebruik genomen. In dat jaar was er ook sprake van een verandering van de straatna men. Namen als Eerstestraat, Middenstraat, Laatstestraat en Dwarsstraat werden gewijzigd in Bilderdijkstraat, Hugo de Groot straat, Gerrit Doustraat en Vreewijkstraat. De huidige Jan van Goy- enkade heette tot die tijd Delfts Jaagpad. Reeds in 1714 was er in de gemeente Zoeterwoude sprake van een Witte Rozenachterlaan. In 1903 werd aan de Witte Singél theetuin Oud Hortuszicht opge richt die in 1959 werd gesloten. Inmiddels ligt er op die plek een stadsparkje. De Vreewijkbrug tussen Kaiserstraat en Witte Singel kwam er in 1901. De huidige Wouterenbrug tussen Jan van Goyen- kade en Rijn en Schiekade kwam vermoedelijk in 1891 gereed. In 1907 werd een uitbreidingsplan opgesteld voor het toenmalige Vreewijk. Alleen Jan van Goyenkade 18,19 en 44, de tweede fase van het chemisch laboratorium aan de Hugo de Grootstraat, Witte Singel 60-63 en de even zijde van de Witte Rozenstraat en nummer 57 waren toen nog niet gebouwd. De wijk Vreewijk was de eerste planmatige ontwikkeling buiten de singels van de gemeente Leiden. De auteurs Jan Vellekoop, Bianca van den Berg en Joyce Brink hebben zich in het boekje beperkt tot het gebied dat vroeger in handen is geweest van de Bouwmaatschappij Vreewijk. Dit stuk grond grensde aan de Witte Singel, Jan van Goyenkade en Witte Rozenstraat en is klei ner dan het gebied dat in het 'bestemmingsplan Vreewijk' is op genomen. De 41-jarige Jan Vellekoop is 16 jaar werkzaam ge weest op de afdeling Monumentenzorg van de gemeente Leiden. Begonnen als jongste bediende nam hij onlangs afscheid als hoofd van de afdeling. Hij heeft zijn functie per 1 januari 2000 verwisseld voor die van beleidsmedewerker bij de gemeente Nuenen in Brabant. )en eric-jan berendsen \den werd in de vijftiende eeuw al te klein, maar erg happig was IS t gemeentebestuur niet op uitbreiding. Het grondgebied was im- irs van Zoeterivoude en 'parasieten' zouden zich juist buiten de \gels gaan vestigen: mensen die belasting betaalden aan Zoeter- ntde maar van Leidse voorzieningen gebruik maakten. De eerste \breiding van Leiden aan de andere kant van de singels was het lidige Vreewijk in 1896. Gebiedsuitbreiding was onontkoombaar int Leiden barstte toen uit haar voegen, een situatie die zich mo- mteel opnieuw voordoet. 'Landjepik' lijkt nu minder aan de orde k al zit Leiden wederom tegen bebouwingen van buurgemeenten als Zoeterwoude aan. De geschiedenis van Vreewijk is dus actu- n Jan Vellekoop, Bianca van dep Berg en Joyce Brink schreven er p boekje over: Van Spawijk tot Vreewijk. De geschiedenis van een leis uitbreiding. e Rond 1630 richtten rijke stedelingen kleine lusthoven in buiten Witte Singel. Deze lusthoven, ook wel 'speeltuynen' genoemd, stonden in de regel uit een theekoepel met daaromheen een t irtuin. Later werden de theekoepels uitgebreid tot landhuizen. In 72 toen de stad in staat van verdediging was gebracht in ver- ind met de oorlog met Frankrijk werden langs de singels en op - buitenwegen de bomen gekapt en alle opstallen gesloopt. Rond 80 verschenen weer nieuwe speeltuynen en andere bebouwing laronder buitenhuizen langs de Witte Singel. in van die buitenhuizen heette Spawijk, rond 1850 omgedoopt t Vreewijk. De grond rond het huis grensde aan de Witte Singel, n van Goyenkade en Witte Rozenstraat. De diaconie van de Ne- irlands Hervormde gemeente Leiden verwierf het pand in 1949 1 het gebouw werd in gebruik genomen als bejaardenhuis. Eind •85 was de nieuw- en verbouw gereed. isuradeur Hendrik Swaan bracht het terrein rond Vreewijk en S tngrenzende stukken land in 1883 onder in de Bouwmaatschap- Vreewijk NV. Vanaf 1881 voerde hij al onderhandelingen met ieterwoude en Leiden over bebouwing. Swaan wilde driehon- a jrd huizen laten neerzetten voor Leidse woningzoekenden maar gesprekken liepen op niets uit. In 1882 kreeg een particulier van gemeente Zoeterwoude toestemming voor de bouw van negen Donhuizen. Vermoedelijk gaat het hier om Jan van Goyenkade 35 I en met 43. Naarmate meer woningen in Vreewijk gereed kwa- en, ontstonden er meer en meer problemen met straatverlich- ig. politietoezicht en het ophalen van huisvuil. Op 17 oktober Het verkavelingsplan voor Vreewijk, gemaakt in 1881foto pr 1884 vroeg Zoeterwoude zelfs aan Leiden de Witte Singel aan haar over te dragen. De kleine buur ontving (uiteraard) een negatieve reactie. In 1881 kwam er een bebouwings- en stratenplan. Dat plan was vrij eenvoudig van opzet: drie straten dwars geprojecteerd op de Witte Singel en parallel aan de reeds bestaande Witte Rozenstraat met één dwarsverbinding uitkomend op de Trekvliet. Het plan werd gefaseerd maar niet volledig uitgevoerd. Gemeente Zoeterwoude

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11