'Historische rol' Jeltsin geprezen Zware erfenis voor Poetin Boris tot het laatst toe goed Voor een verrassing Buitenland De Russische grondwet MAANDAG 3 JANUARI 2000 156 MOSKOU HANS HOOGENDUK Westerse en Aziatische leiders hebben vrijdag de rol geprezen die de afgetreden Russische president Jeltsin de afgelopen jaren heeft ge speeld. De Amerikaanse president Clinton vertelde zijn voormalige ambtgenoot door de telefoon dat -de wereld Jeltsin zal herinneren als diegene die Rusland naar de democratie had geleid. Hij bedankte hem ervoor dat hij Rusland door moeilijke tijden heeft geleid. WASHINGTON-LONDEN-BERLUN Rtr-DPA-AFP In een verklaring deelde Clinton mee dat Jeltsins grootste prestatie was dat hij het communistische systeem had ontman teld, en nieuwe democratische politieke instituties had opgebouwd. „Vandaag heeft president Jeltsin zijn historisch ambtstermijn als eerste democratisch gekozen president beëindigd", aldus Clinton. De Amerikaanse president zei er ook trots op te zijn wat hij en Jeltsin samen hebben bereikt. In de Amerikaans-Rus sische verhoudingen is 'echte vooruit gang' geboekt. Clinton wees er in het bijzonder op dat de laatste jaren zo'n 5000 strategische kernwapens zijn ont manteld. Hij verklaarde er naar uit te kij ken samen te werken met interim-presi dent Poetin. De Britse premier Blair prees de resul taten die Jeltsin heeft behaald. „Door het leiderschap van Jeltsin is de wereld een veiligere en stabielere plaats gewor den", aldus Blair. De Franse president Chirac was eveneens vol lof over zijn Russische oud-ambtgenoot. In een per soonlijke brief aan Jeltsin sprak hij van sterke banden tussen hem en de Russi sche leider en beloofde de samenwer king met Rusland voort te zetten. Maar Parijs en Berlijn lieten ook een kritische noot horen. Chirac en Schroder lieten interim-president Poetin weten dat zij hoopten dat hij snel een einde maakt aan de strijd in Tsjetsjenië. Voor de Nederlandse minister Van Aartsen blijft de afgetreden Russische president 'de man op de tank', in een verwijzing naar zijn optreden in 1991 te gen de coup tegen toenmalig sovjetlei der Gorbatsjov. „Dat is het moment waarop hij de democratie in de Russi sche Federatie heeft gered", stelde Van Aartsen in een reactie. Ook China prees de verdiensten van de Russische president. President Jiang CORRESPONDENT De 47-jarige Vladimir Poetin was een paar maanden geleden een onbekend figuur. Nu is hij verreweg de populairste politi cus van Rusland. Afgelopen vrijdag maakt Jeltsin bekend dat hij de macht aan premier Poetin heeft overgedragen. Een jongere moet de kar nu maar trekken, vindt Jeltsin en de oud spion Poetin is volgens hem de man die dat het beste kan. De 47-jarige jurist en ex-direc- teur van de geheime dienst KGB is vooral populair gewor den door de oorlog in Tsjetsje nië. Na het begin van die strijd schaarde de staatsmedia zich ongegeneerd achter Poetin. Het was alleen nog maar Poetin wat de mediaklok sloeg. Zijn vast beraden optreden, zijn law- and-order-uitspraken, zijn meedogenloze houding inzake Tsjetsjenië; het was balsem voor de gewonde Russische ziel. De 'familie', zoals de clan rond Jeltsin wordt genoemd, leek eindelijk de man te hebben gevonden die hun belangen door dik en dun zou beharti gen. Om het op het slagveld van Tsjetsjenië opgebouwde gezag van Poetin ook parlementair af te dekken, werd de politieke be weging Eenheid in het leven roepen. En ook in dit geval wer den alle door het Kremlin ge controleerde media ingezet om politieke tegenstanders, zoals oud-premier Primakov, de Moskouse burgemeester Loezj- kov en de communistische lei der Zjoeganov, te neutraliseren. Bij de parlementsverkiezingen werd dit een doorslaand suc ces. In de nieuwe Doema, het parlement, kan voor het eerst sinds de ondergang van de Sov jetunie in 1991, een pro-Krem- lin-meerderheid worden ge vormd. Poetin als populairste politicus en een anti-communistisch parlement. Op dat moment moeten de Kremlin-strategen hebben besloten dat dit de gou den kans voor een machtswis sel was. Nu nog staat het volk achter de strijd in Tsjetsjenië, maar alle militaire analysten hebben voorspeld dat «lie oor log nog lang niet is gewonnen. Een bloedige guerrilla-oorlog dreigt. En met elke nieuwe la ding kisten met de lijken van jonge Russische soldaten, zal de populariteit van Poetin slin ken en de kans dat een anti- Kremlinkandidaat de presi dentsverkiezingen wint, stijgen. Een ander belangrijk argument voor het vervroegde aftreden van Jeltsin is zeker dat de meer derheid van de Russen een har de hand wenst. Na acht jaar Zemin bedankte Jeltsin voor het verbe teren van de banden tussen Moskou en Peking. Terwijl internationale leiders er met geen woord over spraken dat Rusland de laatste twee jaar werd bestuurd door een zieke en vaalc onberekenbare president, was in Moskou duidelijk een zucht van verlichting hoorbaar. Voormalig sovjetleider Gorbatsjov liet weten het jammer te vinden dat Jeltsin niet eerder was opgestapt. Het zou vol gens hem beter zijn geweest als de presi dent anderhalf of twee jaar geleden of zelfs in 1996 was afgetreden. Ook andere politieke opponenten, zoals burgemees ter Loezjkov van Moskou, zeiden dat Jel tsins beslissing juist was, maar dat deze veel te laat kwam. Liberale politici noemden het vertrek van Jeltsin moedig en wijs. Vladimir Poetin. foto ap mikhail metzel chaos en verloedering onder Jeltsin, is de behoefte aan orde en stabiliteit zeer groot. Toen Jeltsin in 1993 zijn demo cratische tegenstanders uit het Witte Huis had laten schieten, verzuchtte hij: „Dat Rusland tot rust mag komen, is het hoofd doel van deze rusteloze presi dent." Hij heeft het niet voor el kaar gekregen. Nu mag Poetin het proberen. Voor het Westen betekent dit waarschijnlijk een wat hardere, maar pragmati sche koers. In eigen land staat Poetin voor meer centralisme en nationalisme. Poetin is altijd volstrekt loyaal geweest aan zijn bazen en ge niet de reputatie een uitstekend manager te zijn. Poetin is, net als zijn voorganger Primakov, een oud-spion. Politiek actief werd Poetin begin jaren negen tig als assistent van de toenma lige burgemeester van Sint Pe tersburg, de liberaal Sobtsjak. De krant Kommersant Daily ci teerde een collega uit die tijd met de profetische woorden: „Poetin zou een perfecte pre mier zijn." Maar zo ver was het nog lang niet. Wel bouwde Poe tin in die periode nauwe con tacten op met Petersburgse ra dicale liberale hervormers, zo als Anatoli Tsjoebais. In 1996 verhuisde Poetin naar een topbaan in het Kremlin. Nog geen jaar later werd hij door Jeltsin op een vitale post in de presidentiële administra tie benoemd. Hij moest de con tacten tussen het Kremlin en de 89 regio's coördineren. Daarbij ontpopte hij zich als een pure centralist die niets moest weten van de machtshonger van de regionale potentaten. Anderhalf jaar geleden volgde een nieuwe promotie: de ex- spion werd baas van alle spion nen. Poetin werd - met de rang van minister - directeur van de geheime dienst FSB, de opvol ger van de KGB. Dit voorjaar volgde nog meer eer toen Poe tin door Jeltsin werd benoemd tot secretaris van de machtige Nationale Veiligheidsraad. Voor insiders was dit het bewijs dat de altijd achterdochtige Jeltsin Poetin absoluut vertrouwde. In augustus volgde de voorlopige belaoning met de benoeming tot premier en de mededeling van Jeltsin dat hij Poetin als op volger wilde hebben. Vijf maanden later was dit een feit, voorlopig in elk geval voor drie maanden. En dan mag het volk beslissen, als er tenminste verkiezingen komen, want dat is nog lang niet zeker. Het Kremlin kan immers altijd nog de noodtoestand uitroepen en Poetin per decreet laten rege- Jeltsin tijdens zijn verkiezingscampagne in 1996. Zijn energieke gedans bracht hem de overwinning, maar eiste te veel van zijn gezondheid. Er zouden enkele hartaanvallen en bypass-operaties volgen, foto ap Alexander zemlianichenko RUSWUK ANP-Rtr-DPA Als de president van de Russische Federatie voortijdig op stapt, moet de regeringsleider volgens de grondwet als inte rim-president de lopende zaken behartigen. Zijn bevoegdhe den zijn echter beperkter dan die van de normale president. Zo is het de interim-president niet toegestaan het parlement (de Doema) te ontbinden, een referendum uit te schrijven en voorstellen over veranderingen in de grondwet goed te keu ren. Ook schrijft artikel 92 van de Russische constitutie voor dat binnen drie maanden een nieuwe president moet wor den gekozen. Die heeft een enorme macht. Hij is het for mele staatshoofd, opperbevel hebber van de strijdkrachten, hij controleert de regering, be noemt topfunctionarissen en heeft het laatste woord in de meeste staatsaangelegenhe- den. Het is uitermate moeilijk de president op legale wijze uit zijn ambt te ontzetten. De constitutie eist dat de pre sident minstens 35 jaar oud is en minstens tien jaar in Rus land woont. Hij kan op zijn hoogst twee periodes van vier jaar aanblijven. De president benoemt de premier, waarna de voordracht moet worden goedgekeurd door de Doema. Vervolgens mag de president regeringsleider en ministers weer ontslaan. De president kan regeringsbijeenkomsten voorzitten, zodat hij in feite het kabinet controleert. Ook heeft hij het recht decre ten uit te vaardigen, zolang zij niet in tegenspraak zijn met de grondwet. Bovendien moet de president alle wetgeving die de Doema en het Hoger huis passeert goedkeuren. Zijn veto kan alleen door een tweederde meerderheid in de Doema worden tegengehou den. Het parlement kan alleen te genwicht bieden aan de enor me presidentiële macht door een afzettingsprocedure tegen hem te beginnen. Voorwaarde is dat de volksvertegenwoordi gers voor de rechter kunnen bewijzen dat het staatshoofd hoogverraad heeft gepleegd of zich schuldig heeft gemaakt aan andere misdaden. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT „Ik treed af voordat mijn termijn is afge lopen. Ik begrijp dat ik dit moet doen en dat Rusland met nieuwe politici, met nieuwe gezichten, met nieuwe intelligen te mensen het nieuwe millennium in moet gaan. En wij die zoveel jaren aan de macht zijn geweest, moeten vertrekken." Woorden van de 68-jarige Russische presi dent Boris Nicolajevits Jeltsin toen hij vrij dag volstrekt onverwacht zijn aftreden be kendmaakte en de macht overdroeg aan premier Poetin. Of Jeltsin werkelijk vrijwillig plaatsmaakt of dat hij daar min of meer toe werd gedwon gen door de - familie - zoals de Kremlin- kliek wordt genoemd - is niet duidelijk. Maar het is wel een stap die past bij deze man van uitersten. Boris Jeltsin draagt een zeer onrustig rijk over dat op dit moment slechts schijnbaar verenigd is door de oor log in Tsjetsjenië. Het leven van de boerenzoon uit de omge ving van Sverdlovsk kende vele hoogte- en dieptepunten. Zelf omschreef hij het neer slaan van dè staatsgreep van augustus 1991 tegen de toenmalige sovjetleider Michael Gorbatsjov als de belangrijkste gebeurtenis in de geschiedenis van het land. „Op 19 au gustus ontwaakten we, zoals elke morgen, in een gewoon land, maar op 21 augustus vonden we ons zelf terug in een totaal an dere wereld." Jeltsin was twee maanden eerder de eerste gekozen leider van Rus land geworden. In augustus wist hij met succes een coup van communisten in de kiem te smoren. Beelden van Jeltsin die bij het Witte Huis, het toenmalige parlementsgebouw in Mos kou op een tank klom die door communis tische coupplegers was gestuurd om hem te arresteren, gingen de hele wereld over. Zijn naam was definitief gevestigd en het lot van de Sovjetunie was bezegeld. Vier maanden na de staatsgreep viel de eens machtige natie uit elkaar. In de eerste jaren van zijn presidentschap van Rusland werd het stil rond Jeltsin. Hij verviel in apathie, sloot zich achter de Kremlinmuren op en omringde zich met een handvol drinkende strooplikkers. Als een tsaar heerste hij en in ongenade geval len vroegere medestrijders werden niet moe te vertellen dat hij inderaad over zich zelf ging spreken als 'tsaar Boris'. Begin 1996 leken zijn politieke dagen geteld. Deze oude, drankzuchtige baas zou nooit herko zen worden als president, meenden des kundigen. Maar toen besloot hij nog een keer te vechten voor voor alles wat hij waard was. Maandenlang trok hij dansend, druk argumenterend en energiek als in zijn beste dagen door het land. Overal verkon digde hij zijn boodschap: nooit meer com munisme. Het werkte. Zijn communisti sche rivaal Zjoeganov haalde het niet in ju li, de heer en meester in het Kremlin heette opnieuw Boris Nikolajevits Jeltsin. Jeltsin betaalde echter een enorme fysieke prijs om de meerderheid van het volk dat hij zo van zich had vervreemd, nog een keer ach ter zich te krijgen. Het woeste leven eiste zijn tol. Jeltsin was de laatste weken voor zijn defi nitieve herverkiezing zoek. Later bleek dat hij toen al een hartaanval had gehad. Hij werd later keer op keer in het ziekenhuis opgenomen van waaruit hij het aangesla gen rijk probeerde te besturen. In 1997 ver klaarde hij de oorlog aan de corruptie maar de door hem zelf opgewekte geesten waren niet meer te beheersen. Deze 'oorlog' had hij al verloren, voordat hij er aan was be gonnen. Kleine groepen scrupuleuze geld wolven hielden, net als in de autoritaire communistische dagen, alle touwtjes in handen. Ze beschikken naar willekeur over de onmetelijke rijkdommen van het land en verdoemen een groot deel van de bevol king tot een bestaan in armoede. Jeltsins halfslachtige poging om de corrup tie aan te pakken en de democratie te red den, kwam te laat. Te lang had de man, die zei te strijden voor democratische hervor mingen, geen democratische tegenstand geduld. Zijn vijanden waren intussen zo machtig geworden dat de Kremlin-kliek vreesde voor een 'bijltjesdag' als het staats hoofd in juni zou moeten aftreden. Er dien den veiligheidsgaranties te komen. Niets vrezen Jeltsin en zijn naasten zo erg als de mogelijkheid om door een Kremlin-vijandi- ge opvolger te worden aangepakt. Drie oud-KGB-bazen mochten proberen de ga ranties voor de Kremlin-kliek te regelen met het parlement en andere invloedrijke organen. De eerste was Stepasjin, die voor die gelegenheid tot premier werd be noemd. Hij faalde in de ogen van het Kremlin en mocht vertrekken. De tweede was Primakov. Hij kwam een heel eind, maar wekte door zijn snel groeiende popu lariteit ook de argwaan van de notoir ja loerse Jeltsin. Primakov werd ontslagen en met Poetin lijkt het Kremlin nu uiteindelijk de 'levensverzekering' te hebben gevon den. Een bijkomende factor is dat enkele Kremlin-intimi, die ook vreesden voor lijf en leden, in het parlement zijn gekozen en dus onschendbaarheid genieten. Deze fac toren in combinatie met de zeer slechte ge zondheidstoestand van Jeltsin hebben tot het sensationele besluit geleid. Met Boris Jeltsin verdwijnt een van de op merkelijkste Russische persoonlijkheden van het toneel. Hoe bijzonder hij zichzelf vond, heeft hij nooit onder stoelen of ban ken gestoken. Zijn autobiografie Getuigenis van een opposant is wat dat betreft een openbaring. Boris Jeltsin schildert zichzelf af als een soort moderne Robin Hood, die voor niets of niemand bang is en keer op keer op bijna wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapte. Het begon al toen hij werd gedoopt. De dienstdoende priester in de buurt van Sverdlovsk liet de jonge spruit in het doopvont zakken, raakte daarna in dis cussie met een aantal omstanders en vergat de dopeling. Moeder Klavdija Vasiljevna had als eerste door wat voor drama zich af speelde en haalde haar baby uit het heilige vat. De levensgeesten werden weer opge wekt en het nuchtere commentaar van va der Nikolaj was: „Als hij deze beproeving heeft doorstaan is het vast en zeker een sterke jongen. We noemen hem Boris." Bo ris is een van de heiligen van de Russische orthodoxe kerk, een man die onkreukbaar en onomkoopbaar is. Boris Jeltsin ontwikkelde zich tot een on verschrokken jongeling die geen zee te hoog ging. Onopgesmukt vertelt hij in zijn boek hoe hij z'n boksersneus overhield aan een knokpartij met een rivaliserende jeugd bende, hoe hij een paar vingers verloor bij het slopen van een handgranaat, maar toch in de nationale volleybalselectie kwam. Het ene heldenverhaal na het andere dist hij op. Kortom, Boris was altijd haantje de voorste. Een bluffer, drinker en rokkenja ger, maar ook een vechter. In het commu nistische apparaat maakte deze bijzondere jongeling snel carrière. Jeltsin mocht dan wel een grote mond hebben, hij presteerde ook het een en ander. En dat ontsnapte uit eindelijk niet aan de aandacht van de man van perestroika, Michael Gorbatsjov, die hem in 1985 naar Moskou haalde. Jeltsin werd snel kandidaatlid van het toen nog al machtige Politbureau, maar lag even snel met alles en iedereen overhoop. Hoewel hij in die periode steeds vaker naar de fles greep en de communistische partij meende eindelijk definitief met deze dwarsligger te kunnen afrekenen, was het effect precies andersom. De gewone Rus sen zagen in Jeltsin ineens een echt Russi sche kerel, die voor een fles wodka en een amoureus avontuur alles, zelfs, zijn leven wilde wagen. Deze man, gepokt en gemazeld door het le ven, was de leider die zij wilden hebben. En nadat hij in augustus 1991 de amateuris tisch coup tegen Gorbatsjov had neergesla gen, kon hij niet meer stuk. Het was vol strekt logisch dat hij de eerste democra tisch gekozen president van Rusland werd. Dat hij daarna de ene blunder na de andere begin, werd hem de eerste tijd nog verge ven onder het motto: „Hij heeft de verkeer de adviseurs." Maar langzaam maar zeker begon hij de gunst van het volk te verlie zen. De clrankverhalen, die eens zoveel tot zijn imago hadden bijgedragen, werkten nu tegen hem. Helemaal fout ging het toen Jel tsin, die had willen afrekenen met de zich zelf verrijkende communistisch draak, ook bezweek voor de aardse zegeningen. Zijn simpele flatje maakte plaats voor een speci aal voor hem gebouwd zes verdiepingen tellend complex. De oude Lada werd inge ruild voor de duurste Mercedes. Alle dat- sja's (buitenhuisjes) die de door hem ver foeide communistische partijbazen hadden bewoond, nam hij over. Maar pas nadat ze grondig en dus peperduur waren gereno veerd. Jeltsin, die altijd had gezegd dat ma terialisme voor hem geen enkele rol speel de, baadde nu in weelde. In 1990 schreef hij: „Ik heb nooit geld gehad. Vijf roebel heb ik symbolisch op mijn spaarbankboek je." Een paar jaar later klonken deze woor den als hoon in de oren van de tientallen miljoenen Russen die onder de armoede grens leven. Jeltsin, de man van het volk, had zich in hun ogen ontpopt als een ver rader. Dat hij nog werd herkozen dankte hij behalve aan zijn vechtlust, echter vooral aan de media, die zich kritiekloos achter zijn anti-communistische campagne schaarden. In de jaren daarna was hij geen schaduw meer van zichzelf. De vechter Bo ris Jeltsin was een tandeloze oude beer ge worden. Hij kon nog wel eens uithafen, maar in plaats van vrees in te boezemen wekte dat in toenemende mate medelijden op. Zijn grootste verdienste is en blijft ech ter dat hij in 1991 de uiterst prille democra tie in Rusland heeft gered. De belofte van hervormer heeft hij nooit kunnen waarma ken, maar waarschijnlijk was hij dat ook helemaal niet. Boris Jeltsin werd wereldberoemd toen hij zich in 1991 vanaf een tank uitsprak tegen een groep neo-stalinistische coupplegers. foto ap

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7