Doden door explosie op markt in Kashmir 12." 92 •99 Hypernerveus Amerika komt tot rust Stilte na de storm in Franse hoofdstad GOED KOOP Buitenland Oever Thames hart van Londens feest CDU-voorzitter Schauble nu ook onder druk gezet Minstens 58 doden bij gevechten op Molukken Romein duikt 2000 in Duiven boven Bethlehem 99 /1AANDAG 3 JANUARI 2000 jden 1418 Wahid biedt Irian Jaya excuses aan sydney De Indonesische president Wahid heeft zaterdag zijn excuses aangeboden aan inwoners van de provincie Irian Jaya voor de schendingen van de mensenrechten in dat gebied. Wa- -Q hid deed de uitspraken ten overstaan van religieuze en civiele leiders. Hij verontschuldigde zich ook voor 'wandaden' die zijn begaan in Atjeh, Ambon en andere provincies. De president -verklaarde daarnaast akkoord te gaan met de verandering van >z6z4de naam Irian Jaya in Papua. De verzamelde leiders hadden bij Wahid geklaagd over het feit dat sinds de opname van Irian Jaya t Indonesië in 1963 mensen zijn gedood, gemarteld en ver acht. De president zei daarop dat het tijd zal kosten om men- ^senrechtenschendingen uit te bannen. Wel verzekerde hij dat C net recht zijn loop zal krijgen. )oden bij kettingbotsingen Duitsland bad brückenau Bij twee massale kettingbotsingen zijn gisteren bp een Beierse snelweg zeker twee doden en zeventig gewon den gevallen. Bij de aanrijdingen in dichte mist op de snelweg A7 (Fulda-Würzburg) waren ongeveer honderd auto's betrok ken. Het ongeluk begon met kop-staartbotsingen op de rijbaan de richting Würzburg, volgens de politie door veel te hard rij- Iden. Kort daarop ging het op de andere rijbaan ook mis. Er ont- stond een enorme chaos. In noordelijke richting stond uitein delijk een file van meer dan dertig kilometer. Pas in de loop van de avond werd de weg vrijgegeven voor verkeer. Op de snelwe gen in de rest van Beieren was het ook stil staan. In totaal waren r files met een lengte van 400 kilometer. Dat kwam door mas saal terugkerende wintersporters en millenniumfeestgangers. 'Jog veel Franse huizen zonder stroom j 35 Iparus Een week nadat orkaan Lothar zijn dodelijke spoor trok, hitten 500.000 Franse huishoudens nog steeds zonder stroom, t 43 De chef van de Franse energiemaatschappij EDF, Francois Roussely, zei gisteren dat het herstel van de elektriciteitsvoor- i 84 ziening vooral op het platteland veel meer tijd kostte dan was voorzien. Toch heeft EDF al veel werk verricht. Vorige week za- -ten 3,4 miljoen huizen zonder elektra. De mensen die de jaar wisseling in het donker en vaak in de kou hebben moeten door brengen, krijgen hun elektra het hele jaar 2000 gratis, beloofde Roussely. Het dodental van de orkaan in Frankrijk steeg gisteren tot 88. In een huis in Orleans werd een jong echtpaar dood aan getroffen in bed. De twee waren getroffen door de schoorsteen, die boven op hen terecht kwam nadat het dak was ingestort. Religieus geweld Egypte eist levens cairo» Bij grootschalige gevechten tussen moslims en christe nen in Zuid-Egypte zijn de afglopen dagen tussen de acht en zestien doden gevallen. Het conflict begon eind vorige week, toen een christelijke en een islamitische handelaar ruzie kregen over een zakendeal. Daarop begonnen de families van beide mannen elkaar vanaf de daken te beschieten. Een christelijke Kopt en zijn dochter werden doodgeschoten. Zeker acht mos lims en christenen raakten gewond. Toen de sterfgevallen giste ren bekend werden, laaide het geweld opnieuw op. Winkels van moslims en christenen werden geplunderd en leden van beide gemeenschappen kwamen om het leven. ■onpen harm harkema correspondent 'iet nieuwe millennium is in iroot-Brittannië op de meeste llaatsen rustig onthaald. Op alloze plaatsen in het konink- ijk waren volgens een politie- voordvoerder zelfs minder nensen op de been dan in an- Jere jaren. Mogelijk waren de alloze activiteiten in Londen laar debet aan, want daar was iet met naar schatting 2,5 mil- ben feestvierders wel erg druk. Het als in Birmingham, waar neer dan honderdduizend feestgangers luisterden naar sir Cliff Richard, die er zijn Millen nium Prayer ten gehore bracht. In Cardiff in Wales woonden testigduizend fans een concert pan hun regiogenoten Manic Streat Preachers bij. Honderd duizenden dromden samen in het Schotse Edinburgh, want daar is de jaarwisseling, Hog- nanay genaamd, traditioneel Éen feest van jewelste. j)e eer van het grootste feest noesten de Schotten deze keer Échter aan Londen laten. De teestgangers verzamelden zich Vooral aan de oever van de Tha- nes. Premier Blair nam er aan ïêt begin van de avond 'The London Eye' in gebruik, het grootste reuzenrad ter wereld. I Dmdat een van de 32 cabines in bethlehem ad bloemendaal correspondent In Bethlehem, de stad waar tweeduizend jaar geleden met de geboorte van Christus onze jaartelling begon, kozen op ou dejaarsavond om één minuut voor twaalf tweeduizend dui ven het luchtruim. Het was een symbool van vrede, maar als de symboliek iets te betekenen had, dan kan het met het vre desproces nog alle kanten op. Opgejaagd door vuurwerk flad derden de beesten paniekerig over het volgepakte Kribbe- plein. Zeker tienduizend merendeels jonge Palestijnen hadden zich voor de Geboortekerk verza meld voor een vijf uur durende show van Palestijnse films en Oriëntaalse popmuziek. Groot ste trekpleister was een optre den van de Algerijnse rai-zan- iger Rachid Taha. Het was het eerste grote popconcert in de Palestijnse gebieden. De millennium-feesten in Beth lehem vielen samen met de is lamitische vastenmaand Rama dan en dat zorgde de hele nacht voor een grote drukte en ver keerschaos in de stad. Toch bleef de sfeer ontspannen. Op merkelijk was het vrijwel ont breken van buitenlandse pel grims. De stichting 'Bethlehem- India beschuldigt Pakistan van betrokkenheid bij kaping Airbus berlun anp Een zware explosie op een drukke markt in de Indiase provincie Jammu en Kashmir heeft vanmorgen zeker achtien mensen mensen het leven gekost. Volgens een woordvoerder was er op de markt een landmijn gelegd. De aan slag komt drie dagen na af loop van de kaping van een toestel van Indian Air lines. New Delhi liet na da gen van onderhandelingen drie terroristen uit Kashmir vrij, in ruil voor de 154 gijzelaars in het toe stel. NEW DELHI Rtr-ANP-DPA De gewelddadigheden in Kashmir laaiden begin jaren negentig op. Separatisten eisen de afscheiding van de Indiase deelstaat. Een deel van hen wil onafhankelijkheid, een ander deel zoekt aansluiting bij Pakis tan. India beschuldigt Pakistan ervan de onrust in Kashmir aan te wakkeren en de opstandelin gen van wapens te voorzien. Volgens India zijn de vijf kapers met de drie vrijgelaten extre misten vanuit Afghanistan naar Pakistan gevlucht. Islamabad ontkent dat en zegt het achttal te zullen aanhouden en berech ten als zij in het land worden worden aangetroffen. India had Pakistan gisteren al openlijk beschuldigd van be trokkenheid bij de kaping van In de affaire rond ex-bondskan selier Kohl is nu ook de voorzit ter „van de christen-democrati sche CDU onder druk komen te staan. Wolfgang Schauble, de opvolger van Kohl als partijlei der, is mogelijk medeverant woordelijk voor dubieuze geld transacties naar zwarte partijre keningen. De aantijgingen ko men aan de vooravond van het gerechtelijk vooronderzoek te gen Kohl. Het openbaar minis terie in Bonn wil vanaf vandaag nagaan of de ex-bondskanselier door een illegaal financierings systeem de officiële partijkas van de CDU benadeelde. Onder fractieleider Schauble, die Kohl eind 1998 als partij voorzitter opvolgde, blijken echter ook onduidelijke over boekingen te hebben plaatsge vonden. Zo vloeide ongeveer 1,15 miljoen mark uit de frac- tiekas van de CDU en de Beier se zusterpartij CSU naar de spe ciale rekeningen. Slechts 295.000 mark van het bedrag staat officieel in de boekhou ding van de CDU. Het omstreden geschuif met het geld blijkt uit het financiële overzicht van de partij over 1998. Het overzicht wercj eind vorige week in een verbeterde versie voorgelegd. Het draagt, de handtekening van Schauble. In het eerste overzicht, even eens onder Schauble opgesteld, waren de 1,15 miljoen mark niet opgevoerd. In een poging de aandacht af te leiden, riep Schauble zijn partijgenoten gis teren op zich weer met het op positie voeren tegen de rood groene regering bezig te hou den. Hij waarschuwde dat de discussie over de partijfinancie ring en het onderzoek tegen erevoorzitter Kohl de CDU drei gen te verlammen. Volgens Schauble zal het onderzoek niets opleveren. Hij riep Kohl echter ook op eindelijk de namen te noemen van de geldschieters die de CDU tussen 1993 en 1998 on dersteunden. Kohl weigert dit. Kandahar, Afghanistan, afgelopen zaterdag. Na bijna een week verlaat de Indiase Airbus het zwaarbewaakte vliegveld. foto ap dimitri messinis de Indiase Airbus. De Nationale Veiligheidsadviseur, Brajesh Mishra, zei dat zijn land duide lijke bewijzen heeft voor de deelname van Pakistan aan de kaping. Tot dusver hadden In diase functionarissen alleen in direct aangegeven Pakistan te verdenken van betrokkenheid. Pakistan ontkent in alle toon aarden iets met de kaping of met de kapers te maken te heb ben. De zenuwslopende kaping van de Airbus eindigde vrijdag onverwacht snel en zonder bloedvergieten, na een akkoord tussen India en de kapers. De kapers lieten de gijzelaars vrij in ruil voor drie moslimmilitanten uit Kashmir, die vastzaten in In dia. De belangrijkste gevangene die India heeft moeten vrijlaten is de 31-jarige Pakistaanse mos limleider Maula Masood Azhar. De twee anderen zijn Ahmed Omar Sayed Sheikh en Musht- aq Ahmed Zargar, de leider van de afscheidingsbeweging Al Urn ar. Het kapingsdama heeft één leven geëist. Een 25-jarige In diase zakenman werd kort na het begin van de actie door een kaper doodgestoken, naar ver luidt omdat hij de kapers had aangekeken. Een gerucht dat een zesde kaper door een van zijn medekapers was vermoord, is door de Indiase piloot van het gekaapte toestel ontkend. Hij vertelde dat hij als laatste het gekaapt toestel had verlaten nadat hij alles had gecontro leerd. „Er was niets." ambon-jakarta dpais al een jaar aan de gang en heeft al aan meer dan elfhon derd mensen het leven gekost. Het leger heeft zijn troepen za terdag versterkt met vijfhon derd extra manschappen. Op de Molukken zijn nu zo'n 9.000 soldaten gestationeerd. Indonesië heeft laten weten iedere bemiddeling van andere landen in de conflicten binnen zijn grenzen af te wijzen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van Aartsen bood vorige week zijn Indone sische collega hulp aan bij het handhaven van de orde op de Molukken. Tijdens de jongste rellen tussen christenen en moslims op de Molukken zijn het afgelopen weekend minstens 58 doden gevallen op het eiland Seram. Ook op het eiland Ternate in de noordelijke Molukken zijn van daag drie mensen doodgesla gen. Het drietal werd vermoord toen zij het geweld op het na burige Halmahera ontvlucht ten. Op dit Molukse eiland zijn de afgelopen week meer dan vierhonderd mensen om het le ven gekomen. Het conflict op de Molukken een laatste test niet goed bleek te werken, draaide het wiel zijn rondjes met lege cabines. Even later ontstak koningin Eli zabeth een kolossaal lichtbaken in het midden van de rivier. Het epicentrum van de festiviteiten, de Millennium Dome in Green wich, lag eveneens aan het wa ter. De gasten in deze grootste tent ter wereld gingen mee in gebed met de aartsbisschop van Canterbury, zagen Simply Red en The Corrs optreden, en nipten met de koningin en Blair aan een glaasje champagne. Echt leuk werd het toen Eliza beth tijdens het lied 'Auld Lang Syne' door Blair werd gedwon gen hand in hand met de meu te mee te deinen. Hare majes teit voldeed daar met zichtbare tegenzin aan. Ondertussen werd buiten de Dome de lont aangestoken van wat was aangekondigd als het grootse vuurwerk ooit. Het spectaculaire begin-ervan zou bestaan uit een kilometers lan ge en zestig meter hoge, 'muur van vuur'. Er ging iets mis, waardoor niemand het vuur heeft gezien. Gelukkig was er nog zo'n dertig ton vuurwerk over, dat gedurende een kwar tier daarna de oevers van de Thames en de daar verzamelde mensenmassa's in het licht zet- 2000' gaf als oorzaak een nega tief reisadvies van de Ameri kaanse regering, in verband met terreurgevaar. In Christus' geboortestad ver wacht men de komende maan den een opleving van het toe risme. 'Bethlehem-2000' is niet een kwestie van één avond. Er staan feestelijkheden gepro grammeerd tot in het begin van het jaar 2001, als het derde mil lennium pas werkelijk begint. In het Israëlische deel van Jeru zalem bleef het bij de jaarwisse ling donker. De druk van het orthodoxe rabbinaat - oud- en nieuw viel op de sabbat - bleek te zwaar voor de organisatoren van evenementen. Alleen in het arabische Oost-Jeruzalem richt ten hotels feesten aan voor ie dereen die een plaats Kon be machtigen. Er was ook geen feest voor de Israëlische politie. Twaalfdui zend agenten waren paraat, ook om het hoofd te bieden aan 'eindtijd-activisten', christenen die menen God een handje te moeten helpen bij de weder komst van de messias. Het af gelopen jaar hebben de media bol gestaan van voorspellingen over massale zelfmoorden en pogingen de islamitische heilig dommen op de Tempelberg op te blazen. Het bleef echter rus- rome» De Italiaan Marco Fois duikt op nieuwjaarsdag midden in Rome in de drukke en modderige Tiber. Daarmee zette hij een traditie voort die in 1946 begon. Voorafgaand aan de jaarlijkse duik spuiten de duikers een fles champagne leeg in de rivier. De millenniumwende zelf verliep in Rome overigens chaotisch. Terwijl in het centrum van de stad verschillende grote feestelijkheden waren gepland, stopte al het openbaar vervoer er al vroeg in de avond mee. Daardoor namen velen de auto, zodat de hele stad uren vaststond. Duizenden men sen brachten de jaarwisseling gedwongen in hun auto door. Ook voor ambulances en andere hulpverleners was er geen doorkomen aan. foto reuters paolo cocco washington john wanders correspondent Onder het gejuich van bijna twee miljoen toeschouwers zakte om 12 uur in de oudjaars- nacht de fameuze kristallen bol op Times Square in New York, het lichtgevende instrument waarmee Manhattan sinds 1907 traditioneel het nieuwe jaar verwelkomt, naar beneden. Drie uur later ging drie tijdzo nes verderop de westkust pro bleemloos het jaar 2000 in. Amerika was aan de vooravond van het nieuwe millennium nog hypernerveus. De aan paniek grenzende nervositeit werd deels veroorzaakt door de mas sale berichtgeving over het mil lenniumprobleem. Meer nog echter werd de spanning ver oorzaakt door de angst voor aanslagen. De inlichtingendien sten FBI en CIA waarschuwden de afgelopen maanden en we ken bij herhaling dat terreur groepen de wisseling van het millennium wilden aangrijpen voor het plegen van terreurda den. De media speelden stevig in op de gevoelens van onveiligheid door breedvoerig te berichten over de risico's van aanslagen met explosieven en/of gifgas. Dat risico gold in het bijzonder voor de festiviteiten op Times Square in New York (circa 2 miljoen feestgangers) en op The Mali in Washington (ruim 100.000 toeschouwers, onder wie Bill, Hillary en Chelsea Clinton). De veiligheidsvoorzieningen werden op die plaatsen ver gaand opgevoerd. Complete wijken werden afgezet, putdek sels dichtgelast, auto's wegge sleept. Duizenden extra agen ten namen bezit van de straten, sommigen vergezeld door hon den die zijn opgeleid in het op sporen van explosieven. Maar op het gebruikelijke duw- en trekwerk na gebeurde er weinig. Ook van de gevreesde 'cybert- erreur' door computer-hackers bleek niets. De regering had het volk opge roepen voldoende drinkwater en ingeblikt voedsel in huis te halen,,alsmede batterijen, de kens en zaklantaarns. De nood rantsoenen dienden te worden aangelegd met het oog op het eventueel uitvallen van de ener gie- en drinkwatervoorziening. De boodschap die Washington verspreidde, onder meer in ad vertenties van de Nationale Garde, luidde: 'Waarschijnlijk gebeurt er niks, maar zeker we ten we dit niet'. De gemiddelde Amerikaan neemt graag het ze kere voor het onzekere: de ver koop van vuurwapens steeg in de maand december met 17 procent. Lassie verslaat Snoopy net aan LONDEN ANP Het was een hard gevecht dat uiteindelijk met een neuslengte werd gewonnen door Lassie. De filmhond bleef zijn stripcollega Snoopy in de verkiezing van in vloedrijkste huisdier van het millennium net voor, aldus de Britse krant Sunday Times. Allerlei andere millenniumver kiezingen leverden een reeks van verschillende winnaars op, die mede afhankelijk waren van de nationaliteit van het medi um dat ze uitschreef. Zo von den de lezers van Paris Match Charles de Gaulle de belangrijk ste persoon van het afgelopen millennium, die van de Times of India Mahatma Gandhi en die van de Irish Times Michael Collins. Soms was er een kleine verras sing. Zo vonden de Chinezen Lenin de invloedrijkste persoon van de 20ste eeuw, en niet Mao Zedong. Het persbureau Reu ters en het Amerikaanse week blad Time vonden Albert Ein stein de belangrijkste figuur van het afgelopen millennium. De Fransen waren, zoals ge bruikelijk, het meest beperkt in hun kijk op de wereld. Behalve bij de verkiezing van De Gaulle bleek dat ook uit hun andere keuzes. De Kanaaltunnel (overi gens voor de helft gebouwd door de Britten) werd het Fran se monument van de eeuw, de 2CV (lelijke eend) de belangrijk ste auto en Zinedine Zidane versloeg Muhammed Ali en Pe- le met gemak in de strijd om de eerste plaats van sportfiguur van de eeuw. WITTE REUS WASMIDDEL EEEE3 NU parus cees van zweeden correspondent 'Tot morgen, misschien', had de krant Libération vrijdag over de volle breedte van de voorpagina geschreven. Maar an ders dan veel Fransen gevreesd hadden, begon het nieuwe millennium zonder problemen. Orkanen hadden eerder in de week mil- joeqen bomen ontworteld, maar tot de slachtoffers behoorden niet het vuur werk en de 20.000 lampen op de Eiffel- toren. Volgens plan ontbrandde aan de voet van de 'Oude Dame' om drie minu ten voor middernacht een vuurwerk dat op de drempel naar het nieuwe millen nium de top bereikte. Enige technische onvolkomenheid was de teller op de toren, die duizend dagen geleden was begonnen, om er vijf uur voor middernacht mee op te houden. De teller sprong pas een uur na de eeuwwisseling weer aan. De storing werd volgens de autoriteiten niet door de millennium-bug veroorzaakt. Volgens het radiostation France Info hadden zich rond de Eiffeltoren en op de Champs Elysées ruim anderhalf mil joen mensen verzameld, die in ontspan nen sfeer de historische nacht vierden. De politie, die in Parijs ruim 20.000 man op de been had gebracht, arresteerde aan het begin van de avond dertig jon geren die traangasgranaten op zak had den. Maar de ongeregeldheden waar voor was gevreesd, bleven in de eerste uren van het nieuwe jaar uit. Met anderhalf miljoen feestvierders stak Parijs schraal af bij Londen en Berlijn. Veel mensen hadden ervan afgezien de eeuwwisseling in de hoofdstad te vieren, nadat de orkanen een spoor van vernie ling hadden getrokken. Bureaus voor babysitters, die op gewone zaterdagen de vraag niet aankunnen, konden vrij dagavond nog moeiteloos kinderoppas sen leveren. President Chirac maakte het noodweer van vorige week tot het thema van zijn nieuwjaarsrede. De stormen hadden Frankrijk met de neus gedrukt op de 'kwetsbaarheid der dingen', zei hij. Maar ook was de 'gemeenschapszin' die het land aan de dag had gelegd een 'teken van hoop voor het nieuwe millennium'. RUNDER- RIBLAPPEN rïïm NU ZACHTE WITTE 0 PUNTJES w 10 stuks ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5