50%korting KOOPJESJAGEN BIJ C&A Miljoenenschade bij brand asfaltfabriek Amsterdam 'Symbool van verwarring' Ruigoord brandend ten onder OP ALLE PANTOFFELS Computers doen het gewoon allemaal Kerstshow..ho..ho.. Binnenland Je bent jong en gehandicapt en... Discussie over eerste huwelijk Politieman zwaar gewond bij steekpartij ALLEEN DEZE WEEK! Amsterdam: 60 ton afval Kerstshow tot 9 januari! Keuken Kampioen f Duisenberg: Nederland moet snel staatsschuld aflossen korting op een groot deel van de collectie MAANDAG 3 JANUARI 2000 953 ANP Algemeen Nederlands Persbur CPD Geassocieerde Pers Diensten Actievoerders beklimmen NS-gebouw utrecht Vier actievoerders van Groen Front hebben op oude jaarsdag het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht beklommen. Drie mannen en een vrouw wilden daar mee protesteren tegen de aanleg van de Betuwelijn en de Hoge Snelheidslijn. Op het dak hingen zij een spandoek op. De politie moest het viertal van het dak halen omdat ze weigerden te ver trekken. Aardschok in Roswinkel roswinkel Het Drentse dorp Roswinkel bij Emmen is gister middag opgeschrikt door een aardschok. De trilling, die enkele seconden duurde, had een kracht van 2,8 op de schaal van Richter. Het was de negenentwintigste keer in de afgelopen ze ven jaar dat de bodem onder Roswinkel trillingen vertoonde. Oorzaak van de aardschokken is de bodemdaling als gevolg van gaswinning. Man doodgeschoten in café soesterberg Een 42-jarige man uit Zeist is zaterdagochtend doodgeschoten in een café in Soesterberg. De verdachte, een inwoner van Den Haag, meldde zich anderhalf uur na de schietpartij bij de politie in Den Haag. Het schietincident deed zich rond vier uur voor. De dader kwam het café binnen en los te vervolgens enkele schoten op het slachtoffer, dat vrijwel di rect overleed. Man overlijdt door rookverstikking hem» Een 39-jarige inwoner van het West-Friese Hem is zater dagochtend door een brand in zijn woning door verstikking om het leven gekomen. Volgens de politie was de brand ontstaan in de matras waarop het slachtoffer lag. De man was alleen in zijn woning. De brandweer heeft het slachtoffer uiteindelijk op zijn bed gevonden maar toen was de man al overleden. Scholen verwoest door brand hoogland In het dorpje Hoogland bij Amersfoort is afgelopen nacht basisschool de Bieshaar aan De Bongerd grotendeels ver woest door een uitslaande brand. Zes a zeven klaslokalen gin gen in vlammen op. De oorzaak van de brand is nog niet be kend. In Heerhugowaard brandde de roomskatholieke basis school De Wingerd zaterdag gedeeltelijk af. Vuurwerk was de vermoedelijke oorzaak. Huizen onbewoonbaar na brand Rotterdam Het grootste deel van een huizenblok aan de Portu- gesestraat in Rotterdam is onbewoonbaar verklaard na een felle uitslaande brand op het dak. Dat gebeurde vlak na de jaarwisse ling. Ongeveer tachtig bewoners van 28 beschadigde woningen hebben het eerste weekeinde van het nieuwe millennium nood gedwongen moeten doorbrengen in hotels en bij familie. Een crisisteam van het Woning Bedrijf Rotterdam doet er alles aan om de gedupeerden nog vandaag vervangende woonruimte te bieden. Fietsen, meepraten, studeren, sporten met rolstoel, schilderen... ...en met een handicap kun je nog geweldig veel Kijk voor adressen in de Gouden Gids of op www.schoenenreus.com om de prijs bljjf je lachen! Havengebied zwart van de rook In het bedrijf Asfalt Recycling Amsterdam (ARA) aan de Aziëhavenweg in het westelijk havengebied van Amster dam heeft gisteren een grote brand gewoed. De schade loopt in de miljoenen. Er kwam veel rook vrij, maar vol gens de brandweer was er geen gevaar voor de volksge zondheid. Er vielen geen gewonden. De brand onstond 's ochtends. Om kwart over vier gistermiddag was het vuur onder controle. amsterdam anp De brandweer zette zestig man verwachtte hij aanvankelijk dat en groot materieel in, waaron- het blussen wel twee dagen in der enkele blusboten. Rond half beslag kon nemen. Dat bleek twee nam de rookontwikkeling echter mee te vallen. Het vuur woedde in een van de twee op het terrein aanwezi ge asfaltcentrales. In de bran dende centrale bevinden zich acht opslagtanks met in totaal 200 ton bitumen (teer, asfalt en olie). Het bedrijf is eigendom van Asfaltproduktie Noord-Hol land (APNH). Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Vol gens een woordvoerder van de APNH was de relatief oude cen trale net voorzien van een nieuw computerbesturingssys teem. Het bedrijf was van plan in januari het jaarlijkse onder houd aan de centrale te plegen. Naast de oude centrale ligt een nieuwe. Door die nat te houden, wist de brandweer te voorkomen dat het vuur over sloeg. Uit voorzorg werd ook een aantal schepen uit de naastgelegen haven verplaatst. In overleg met de gemeente lijke milieudienst zijn maatre gelen genomen om de versprei ding van vervuild bluswater in de haven te voorkomen. Daar toe heeft de milieudienst scher men in het water gelegd. Illegaal vuurwerk eist twee levens WEITEVEEN GPD Twee mensen die bij de vie ring van de jaarwisseling in Drenthe omkwamen, staken illegaal vuurwerk af. Het gaat om^en 62-jarige man uit Wei- teveen en een 16-jarige jongen uit Tweede Exloërmond. In beide zaken overlegt de politie met justitie of en in hoeverre er strafrechtelijke stappen on dernomen kunnen worden te gen de leveranciers van het il legale vuurwerk. Uit getuigenverklaringen is komen vast te staan dat de jongen uit Tweede Exloër mond samen met drie vrien den van plan was een lawine pijl te laten ontploffen in een rioolput. Terwijl twee van hen het deksel vasthielden, staken anderen de vuurpijl aan, waarvan ze vooraf de stok hadden afgebroken. Vrijwel onmiddellijk nadat de pijl in de put werd gegooid, kwam die er met dezelfde snelheid uit. Het slachtoffer dat nog voorovergebogen bij de put stond, kreeg het pro jectiel via de kraag onder de jas, waar het bleef steken tus sen de schouderbladen. Daar ontplofte het. De jongen was op slag dood. Het vuurwerkongeluk in Weiteveen ontstond doordat de ontploffing van een kist met 25 mortierbommen vrij wel samenviel met het aanste ken van de lont. Het slachtof fer kreeg de eerste vuurbal daardoor recht in zijn gezicht. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. RUIGOORD ILSE THOONSEN Een oranje gloed schijnt door de bovenste kieren van de To ren van Babel'. Het nieuwe jaar is vijf kwartier oud als de eerste vlammen knagen aan het mil lennium-monument van Ruig oord, het 'actiedorp' bij Am sterdam dat (gedeeltelijk) moet wijken'voor een nieuwe haven. Het symbool van de eeuwige verwarring houdt kort stand. Razendsnel breidt het vuur zich van binnen uit door de toren van pallets. Meterslange, kron kelend vlammen dwingen de omstanders tientallen stappen achteruit, tot de eerste pallets knakken en de toren in twee delen ineen zijgt. Tegen een bruin mistige lucht doemt hij op: het houten bouwwerk van de Ruigoorders, dat na middernacht in de fik zal worden gezet. Bijna eenzaam staat de toren op een eilandje, omringd door een vier meter brede gracht die het uit de hand lopen van het eeuwvuur moet voorkomen. In het zand buiten de gracht wachten hon derden mensen op wat komen gaat. Zittend rond een van de vele kampvuren, dansend op de vioolmuziek van de Ierse band Rinky-Dink, innig verstrengeld zoenend met grote liefdes. Uit de grote roodwitte circustent die verderop staat, waait de monotone beat van dansmu ziek tot ver over de vlakte. Kort voor twaalven, als teken dat er iets staat te gebeuren, stijgt het ritme van een Afri kaanse trommel op. Trompet geschal volgt. Uit de top van de toren spuit een vuurfontein. Rode en groene pijlen schieten weg, de toren in een mist van kruitdampen achterlatend. Dan betreedt een witte, Chinese draak het eiland. „Omdat in de Chinese jaartelling 2000 het jaar van de draak is", legt iemand uit. De tientallen Ruigoorders die onder het witte doek ver stopt gaan, lopen gestaag over de traptreden rond de toren omhoog. Dan volgt een belang rijk deel van het nieuwjaarsritu eel: De tijdcapsule, die vijftien jaar geleden midden in de Ruigoordwoestenij werd ver stopt en nu onder de 'Toren van Babel' ligt, wordt opgegra ven. In januari zal een nieuwe 2000-versie worden ingemet seld in de Ruigoord-kerk (die samen met een deel van het dorp behouden blijft). Maar de gebeurtenis waarop de meeste omstanders hebben gewacht is de brand in de to ren. Met fakkels betreden man nen en vrouwen het hart van het bouwsel: als symbool voor een nieuw begin moet het oude verbrand worden. „Fikken! Fik ken!" scandeert de menigte. Hout knettert alsof er honder den mitrailleurs afgevuurd wor den. Het vuur kruipt omhoog in een driehoek, als een kerst boom. De brandstichters schie ten het eiland af. Dan slaat het vuur uit. En zet tot honderden meters in de wijde omtrek ie dereen in een feloranje gloed. ruswuk anp van een atoomklok in de gaten. Exact om middernacht gaven de paren elkaar het jawoord", aldus een woordvoerder van Brielle. De gelukkigen in Brielle waren de echtparen Langerak- Elferink; Cetinkaya-Van Steen bergen en Melchers-Van Elten. Ook in Leusden, Den Helder en Deventer werden middernach telijke huwelijken voltrokken. Zestig gasten en diverse ver slaggevers en cameramensen waren er getuige van hoe bur gemeester Stekelenburg van Tilburg in de eerste minuten van het jaar 2000 het al drie jaar samenwonende stel in de echt verbond. Verschillende gemeenten heb ben het eerste huwelijk van het nieuwe millennium geclaimd. Hoewel de meeste aandacht uitging naar Tilburg, waar Mai- kel Flipse (26) en Angelique van den Berg (24) om één minuut over twaalf met elkaar in het huwelijk traden, claimen zeker vier andere gemeenten ook de eerste te zijn geweest. Brielle lijkt een goede kans te maken om uiteindelijk met de eer te gaan strijken. In het ge meentehuis trouwden precies om middernacht drie koppels. „We hielden de tijd met behulp In Ruigoord ging oudejaarsnacht de 'toren van Babel' in vlammen op. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN barendrecht anp Actie geldt tot en met 8 januari 2000 Een 47-jarige politieman is tij dens de mülenniumnacht ern stig gewond geraakt toen hij een einde wilde maken aan een vechtpartij in Barendrecht. De agent was in burger en buiten diensttijd. De politie heeft twee broers van 17 en 18 jaar oud aangehouden in verband met het incident. De twee broers schopten door buurtbewoners bijeenge- veegde vuurwerkresten weer uit elkaar. Een aantal buurtbewo ners ging het duo daarop te lijf. De schermutseling deed zich voor in de straat waar de be trokken politieman woont. Hij besloot in te grijpen en nam een van de broers apart. Deze was daar niet van gediend en stak de agent volkomen onver wacht neer. Buurtbewoners overmeesterden de twee broers, waarbij de nodige klappen vie len. Het slachtoffer is overge bracht naar een ziekenhuis en moest geopereerd worden. In middels is zijn toestand stabiel, aldus een woordvoerder van de politie Rotterdam Rijnmond. Ook de twee broers moesten naar het ziekenhuis, om zich te laten behandelen aan verwon dingen in het gezicht. van een man of veertig. Vanaf half acht gingen tachtig man de straat op en waren tot laat in de middag in de weer. Dat kwam ook omdat nogal wat onderne mers in het centrum huisvuil op de stoep zetten nadat de op halers al langs waren geweest. In Rotterdam ging de Roteb voor het eerst in de geschiede nis van de dienst op nieuw jaarsdag de straat op om vuur- werkvuil op te ruimen. De dienst concentreerde zich daar bij op bepaalde delen van de stad. Over hoeveelheden kon een woordvoerder geen mede deling doen. Wel zei hij dat het allemaal nogal mee leek te val len. Een woordvoerster van de Dienst Stadsbeheer van Den Haag laat weten dat het 'niet veel vuiler was dan in voor gaande jaren'. amsterdam anp Amsterdam heeft zichzelf mede door het massale feest op de Dam overtroffen met de hoe veelheid rotzooi op straat na de jaarwisseling. Met 60 ton huis vuil veegde de stadsreiniging drie maal zoveel rommel bij el kaar als bij een 'gewone' jaar wisseling. Bovendien haalde de stadsreiniging van het stadsdeel centrum 22 ton huisvuil op. Duizenden kapotgesmeten chamapagneflessen vormden een onverwacht probleem: veel huisvuilwagens leipen er lekke banden door op. 's Nachts was het glas al oorzaak van veel snijwonden bij mensen die in de drukte ten val kwamen. De reinigingsdienst begon kort na het afbreken van het feest op de Dam al met de werkzaamheden met een ploeg Maurice de Hond drinkt nog weken mineraalwater DEN HAAG GPD De naar schatting twintig mil jard gulden die overheid en be drijfsleven hebben uitgegeven om - computerstoringen tijdens de milenniumwisseling te voor komen, is geen verspild geld. „De optie om het niet te doen, was er niet. Dat zou hoogst on verantwoord zijn geweest", zegt voorzitter Timmer van het Mi- lenniumplatform. „De mate waarin onze samenleving af hankelijk is van informatietech nologie is zeer hoog. Ook lopen vanuit Nederland veel interna tionale verbindingen en zijn we dus heel kwetsbaar." Coördinerend millennium minister Van Boxtel onder schreef die visie toen bleek dat ook Nederland zonder proble men de overgang naar 2000 doormaakte. „Hier geldt: we wilden resultaatvoetbal spelen en dat is goed uitgepakt." Van Boxtel pleit ervoor de opgedane kennis en ervaring te blijven ge bruiken. Internetgoeroe Maurice de Hond beweerde nog enkele da gen voor de eeuwwisseling dat het hamsteren van water en an dere primaire levensbenodigd heden verstandig was. Hij acht te het niet uitgesloten dat het land enkele dagen plat zou ko men te liggen. Mede door zijn waarschuwing ontstond er bij supermarkten een run op mineraalwater. „Ik wilde hele maal geen hel en verdoemenis preken", zegt hij nu. „De over heid heeft door diverse calami teiten-oefeningen erkend dat er altijd iets onvoorziens kan mis gaan, maar tegen de burger ge zegd dat problemen uitgesloten waren. Dat ergerde me en daar om raadde ik ook aan voor zorgsmaatregelen te treffen. Nu zit ik met een voorraad water. Die gaan we de komende we ken rustig opdrinken." Overigens is het millennium gevaar nog niet helemaal gewe ken. Het is nog even spannend of de computers de datum 29 februari goed zullen verwerken, want 2000 is bij wijze van uit zondering een schrikkeljaar. Normaal gesproken is elk jaar deelbaar door vier een schrik keljaar is, maar om de kalender helemaal gelijk te laten lopen met de omlopen van de aarde om de zon geldt niet voor de ja ren die ook deelbaar zijn door honderd. Zo was 1900 géén schrikkeljaar en zal 2100 dat ook niet zijn. Maar 2000 is de uitzondering die de regel beves tigt en is wél een schrikkeljaar. Is de hobbel van 29 februari genomen, dan zou er op 10 ok tober nog iets fout kunnen gaan, de eerste datum die uit helemaal uit acht cijfers bestaat (10-10-2000). De goedkoopste ter wereld Jwr r h/krtf/ den haag gpd De Nederlandse regering zou er verstandig aan doen als de staatsschuld zo snel mogelijk wordt afgelost. President Wim Duisenberg van de Europese Centrale Bank zei gisteren in het tv-programma Buitenhof dat het geld dat binnenkort vrij komt door het aanstaande fi nancieringsoverschot, niet met een moet worden uitgegeven. Met die uitspraken gaat Dui senberg lijnrecht in tegen de opvattingen van zijn eigen par tij de PvdA. Die wil de miljoe nen die al begin dit jaar zullen overblijven op de begroting, ge bruiken voor nieuwe investe ringen in het onderwijs en de gezondheidszorg. Volgens Dui senberg is het met het oog op de vergrijzing van Nederland verstandiger zo snel mogelijk de staatsschuld af te bouwen. „Doordat iedereen steeds ou der wordt, zullen de kosten voor de gezondsheidszorg de komende twintig jaar enorm stijgenaldus de Europese bankpresident. Met een kleinere schuld, hoeft de overheid minder rente te betalen. De rentelasten zijn nu met 30 miljard per jaar de tweede post op de begroting. Volgens Duisenberg is het hui dige bedrag dat Nederland kwijt is aan rente ongeveer ge lijk aan de stijging van de kos ten voor de zorg. Binnen het kabinet is al ge ruime tijd onenigheid over de besteding van het financie ringsoverschot. Dat ontstaat doordat de economie de laatste jaren harder is gegroeid dan werd aangenomen bij het op stellen van het regeerakkoord. Daarin is afgesproken dat alle belastingmeevallers worden ge bruikt voor terugdringing van het financieringstekort en voor lastenverlichting. Regeringspartijen PvdA en D66 vinden dat een nieuwe si tuatie is ontstaan nu er geen fi nancieringstekort meer is. De afspraken in het regeerakkoord gelden volgens hen dan ook niet meer. Coalitiegenoot WD is hier mordicus tegen. Net als Duisenberg vindt de partij dat het geld moet worden gebruikt voor het aflossen van de staats schuld. Wel mag het geld dat overblijft door lagere rentebeta lingen van de WD worden in gezet voor nieuwe investerin gen in bijvoorbeeld onderwijs. WD-leider Dijkstal heeft al ge dreigd met een kabinetscrisis als PvdA en D66 vasthouden aan hun eigen opvattingen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3