'Snijden hoort gewoon bij mij' Gezondheid Respect Minder medicijnen door extra eiwitten Studie gekke-koeienziekte Gespreksgroep voor zelfbeschadiging Antistof helpt bij astma ANDAG 3 JANUARI 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 e bewoners uit de 'Magdalenabuurt' te Haarlem hebben 'erschillende gerechtelijke procedures aangespannen tegen de Gemeente om de huisvesting van dakloze mensen in hun di- Iecte omgeving te voorkomen. Men vond de keuze voor deze locatie verkeerd. De meeste inwoners van de grote steden be ueffen inmiddels wel dat je niet meer raar moet opkijken als nieuwe buurman lijdt aan schizofrenie en af en toe ver- Ivard en onrustig is, of als de fietsenstalling door iemand ge bruikt wordt als slaapplaats, en als er een sociaal pension in Ve buurt komt. de Magdalenabuurt' is men aan deze verschijnselen ken nelijk nog niet gewend en heeft men met man en macht ge probeerd de opvang van dakloze mensen tegen te gaan. De bewoners beweerden niet tegen dak- en thuislozen te zijn, maar gooiden wel de ruiten van het Magdalenaklooster in om hun protesten kracht bij te zetten. Zij verwachtten respect voor hun intolerante standpunt, maar wilden tegelijkertijd niet beschouwd worden als een groep Haarlemmers die tegen pen andere groep Haarlemmers gekant is. Misschien kunnen zij nog iets leren van het oer-Hollandse gezegde 'Wat gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een nnder niet'. De vraag om respect is tegenwoordig groot. Meestal bedoelt men daarmee niet, dat men beleefd bejegend of eerbiedig begroet wil worden, maar dat men gelijk wil krij gen. De rechter heeft de buurtbewoners tijdens de behandeling van het kort geding zonder twijfel respect betoond, maarniet door hen gelijk te geven. Hij heeft de zaak behandeld en vast gesteld dat, ondanks de procedurefouten die de gemeente ge maakt heeft, de opvang van daklozen in het klooster mag plaatsvinden. Meteen correcte behandeling van deze zaak moeten de buurtbewoners zich tevreden stellen, hoe groot hun teleurstelling over de uitspraak van de rechter ook is. Het betoonde respect, in de zin van ontzien of sparen, voorde daklozen laat nog op zichwachten. Belangstelling voor zwervers en daklozen blijft meestal be perkt tot de periode rond de kerstdagen. Regelmatig wordt ge steld dat de toename van verloederde of dakloze mensen op straat en de daarmee samenhangende verslechtering van de woonomstandigheden in sommige wijken het gevolg is van een falende geestelijke gezondheidszorg (GGZ). Alsof alle dak lozen psychiatrisch patiënt zijn en alle psychiatrische patiën ten zwerven. De uitoefening en het imago van de GGZ zijn de laatste jaren van de vorige eeuw ingrijpend veranderd. Even als voor de rest van de geneeskunde, geldt voor de GGZ, dat behandelingen steeds minder in het ziekenhuis plaatsvinden en dus niet meer gepaard gaan met een lang verblijf. Het beleid van de overheid - en de psychiatrische instellingen I-is er op gericht om psychiatrische patiënten zoveel mogelijk te behandelen in een gewone leefomgeving op een manier die hen in het dagelijkse leven zo min mogelijk beperkingen op legt en stigmatisering voorkomt. Dit wordt vermaatschappe lijking en transm uralisering van de GGZ genoemd. Iedereen zal er dus rekening mee moeten houden, of hij wil of niet, dat mensen met een psychiatrische handicap weer deel gaan uit maken van de maatschappij en niet langer een marginaal bestaan leiden. Men zal er rekening mee moeten houden dat sommige van hen dakloos zijn of rondzwerven. Om aan deze in gang gezette veranderingen in de zorg niet slechts moeilijke namen, maar ook vorm en inhoud te geven, zal de GGZ de komende jaren nog vele acties moeten onder nemen en een herkenbare maatschappelijke rol moeten ver vullen. Er zal met andere instanties, zoals woningbouwcor poraties, WAM-bedrijven en arbeidsbureaus samengewerkt gaan worden om zorg op maat te kunnen bieden. Ik ver wacht dat de GGZ zich nadrukkelijker zal gaan bemoeien Imiet allerlei maatschappelijke ontwikkelingen, zoals agressie rond de voetbalvelden, kindermishandelingen arbeidspro blemen. Om de zorg daadwerkelijk dichter bij de mensen te kunnen _a<aanbiedenzullen de traditioneel in bossen en duinen gele gen grootschalige psychiatrische ziekenhuizen nog verder worden verkleind en ontmanteld, en geleidelijk naar deste mden verplaatst worden. Er zullen minder bedden beschikbaar 'zijn en het geld zal worden besteed aan intensieve zorg aan huis of het sociaal pension. De keerzijde van deze goede ontwikkelingen is dat het steeds vaker voorkomt, dat aanvragen vooreen opname niet kun nen worden gehonoreerd en er voor mensen die langdurig be- ischermd en behandeld moeten worden, geen l|U- I uitweg of plaats meer is. Je zal maar psycho- tisch zijn, door de 'Magdalenabuurt' uitge stoten warden en geen veilig onderkomen hebben. Dan is een opname in de bossen zo gek nog niet. WOUTER VAN EWIJK, psychiater ior schapen extra eiwitten te fren zijn er minder genees- ddelen nodig. Dat blijkt uit i studie van Schotse onder- ïkers. Robert Coop en mede- rkers van het Moredun-on- rzoeksinstituut in Edinburgh twikkelden een alternatieve >uleihandeling van worminfecties li schapen. Normaal krijgen de •ren regelmatig medicijnen het t aftekenen met de parasie- k in de maag. „Maar consu- [nten maken steeds meer be- ilijkeaar tegen mogelijke restan- van geneesmiddelen in 1 fik en vlees. En er is een toe- mende zorg voor uitgeschei- n medicijnen die in het mi- li terechtkomen." ech! Schotse onderzoekers ont- kten dat een gift van extra so- eiwitten bij jonge schapen Diet immuunsysteem versterkt, .x erdoor kunnen de dieren op n natuurlijke manier zelf af- kenen met de infecties. In een zond schaap wordt het eiwit Of de piercings in haar wenk brauw iets te maken hebben met zelfbeschadiging? Astrid van Schie (28) schiet in de lach. Niets, helemaal niets. „Ik vind piercings gewoon leuk." Ze snijdt zichzelf soms in haar ar men, als ze boos of teleurge steld is en niet weet wat ze met die gevoelens aan moet. Ze heeft er speciaal scheermes jes voor in huis. Haar man heeft geprobeerd de mesjes weg te gooien. Daar is hij mee opge houden, zegt Astrid. „Ik verstop ze overal. En als hij ze weghaalt, koop ik toch weer nieuwe. Dus hij laat het maar. Hij kan geluk kig goed met mijn zelfbeschadi ging omgaan." Astrid praat er open over en hoopt dat ze er anderen mee kan helpen. Ze schaamt zich er niet meer voor en heeft geac cepteerd dat ze het doet. „Snij den hoort nu eenmaal bij mij." Wat niet betekent dat ze het leuk vindt dat ze het doet. Het begon toen ze 16 jaar was. „Ik heb geen prettige jeugd ge had. Ze zagen me thuis niet staan. Ook ben ik seksueel mis bruikt. Omdat ik nergens te recht kon, ben ik me gaan snij den. Eerst oppervlakkig, later veel erger." Nee, ze wil er geen aandacht mee vragen. Wil ook niet uit het leven stappen. „Het gebeurt als ik boos ben of teleurgesteld. Dan weet ik niet wat ik met die gevoelens moet." De lichame lijk pijn is een manier om emo tionele pijn niet te voelen. Soms snijdt ze zich bewust, maar vaak in een roes. Dan ziet ze pas later aan de wonden dat ze zich weer heeft gesneden. Soms komt dan pas de licha melijke pijn. Er kunnen maan den voorbij gaan dat het niet gebeurt, dan volgt er weer een periode dat ze zich geregeld verwondt. Ine van de Gevel en Astrid van Schie: „Zelfbeschadiging is een manier om te overleven." Astrid heeft geen goede ervarin gen met hulpverleners. „Mijn ouders stuurden me naar de schoolpsycholoog toen ik 16 was. Zo van 'ga daar maar pra ten, dan hoeven wij het niet te horen'. Zo kwam dat op mij over in ieder geval. Maar die man kon me ook niet helpen." Later kreeg ze te maken met opnamen in psychiatrische zie kenhuizen. Daar moest ze con tracten ondertekenen dat ze zichzelf niet zou beschadigen. „Dat werkte bij mij verkeerd. Het legt een enorme druk op je. Als het niet mag, moet je er steeds aan denken. Daardoor krijg je stress en gebeurt het eerder." Hulpverleners willen gewoon niets met zelfbeschadiging te maken hebben, is haar erva ring. Willen alleen maar dat je er mee ophoudt. Ook bij de Eerste Hulp waren ze niet erg begripvol, als ze daar naar toe ging voor hechtingen. Ze kan zich wel voorstellen dat mensen zelfbeschadiging gru welijk vinden en er niet mee overweg kunnen. Maar ze doet het niet om mensen te raken. Het heeft uitsluitend te maken met haar eigen gevoelens. Ze zou zo graag willen dat mensen vragen wat er met haar aan de hand is in plaats van alleen maar de zelfbeschadiging af te wijzen. Wat dat betreft is ze blij met de Onderlinge Steungroep Zelfbeschadiging, waai' ze er kenning en herkenning vindt. Het gaat met Astrid inmiddels aardig goed. „Ik heb mijn leven op een rij gezet en ben aardig in Nieuwe onderzoeksgegevens maken het eens te meer waar schijnlijk dat het prion dat bij de mens de nieuwe variant van de fatale hersenziekte van Creutzfeldt-Jakob veroorzaakt, hetzelfde is dat bij runderen tot de gekke-koeienziekte leidt. Dat schrijven Amerikaanse en Schotse wetenschappers in de Proceedings of the National Academy of Sciences. Voor hun studie gebruikten de onderzoe kers genetisch veranderde mui zen, waarbij het gen voor het muizen-prioneiwit vervangen was door dat van een koe. Runderen, schapen, muizen en mensen beschikken over prion- eiwitten, die in hun normale vorm vooral in hersencellen voorkomen. Wat ze daar doen, is nog steeds niet duidelijk. Een bepaalde ver&ndering in de ruimtelijke structuur van het ei wit kan het normale prioneiwit veranderen in een ziekmakend, infectieus eiwit. Deze ziekma kende prioneiwitten fungeren als een soort mal en dringen hun ruimtelijke vorm op aan de normale prioneiwitten, die ver volgens ook van vorm verande ren. Het uiteindelijke resultaat is de kenmerkende sponsachti ge hersenstructuur. In hun studie hebben de onder zoekers de muizen met het koe- priongen eerst ingespoten met de ziekmakende vorm van het koeien-prioneiwit, afkomstig van runderen met de gekke- koeienziekte. In ongeveer 250 dagen veranderden de herse nen van deze muizen in het kenmerkende 'gekke-koeien- beeld'. Werden deze genetisch veranderde muizen ingespoten met ziekmakende prionen af komstig van patiënten met de nieuwe variant van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob (CJ), dan vonden de onderzoekers na de zelfde incubatietijd van 250 da gen exact dezelfde afwijkingen in de muizenhersenen. Met an dere woorden: het effect van het gekke-koeien-prion en het CJ-prion was identiek. Werden de genetische veran derde muizen ingespoten met het prion dat bij schapen scra pie veroorzaakt, de 'gekke- schapenziekte', dan zagen de onderzoekers in de muizenher senen een aanzienlijk ander beeld. Volgens de onderzoekers wijzen de overeenkomsten in uit het normale dieet gebruikt voor de aanmaak van vlees, wol en melk. Echter, een door wor men geïnfecteerd dier leidt schade aan zijn maag. Een deel van de beschikbare eiwitten is dan nodig voor herstel van de maag plus afrekenen met de parasieten. Veeteeltkundige Coop heeft aangetoond dat het afweersys teem efficiënter werkt als scha pen extra eiwitten krijgen toe gediend. „Hoogzwangere en pas bevallen ooien hebben minder wormeitjes in hun fae ces nadat ze eiwitsupplemen ten hebben gehad. Hierdoor worden dus ook de weilanden minder besmet met deze ziek teverwekkers." Dankzij deze vondst kunnen de boeren de dosis geneesmiddelen tegen parasieten meer dan halveren", aldus Coop. De Schotse vee teeltkundige bestudeert nu of deze nieuwe aanpak ook opgaat voor melkkoeien. Een geval van gekke koeienziekte. u Uiswoord-min-een :t het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het vraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving lierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal", elke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) )rizontaal: 1. Beest; 5. delfstof; 7. toom; 8. dashond; 9. knol; 11. voelspriet; 14. tros inanen; 16. afslagplaats bij hetgolfspel; 17. vensterglas; 18. dienstbode; 19. lichte lp; 20. amfibie; 22. ellende; 25. wreedaard; 27. niemendal; 29. toon; 30. insect; edelmetaal. [rticaal: 2. Vulkaan in Italië; 3. kippenstok; 4. ijverig; 6. klimwerktuig; werkopdracht; 9. insect; 10. plezier; 12. marmeren knikker; 13. dompteur; i wandelplaats; 16. uitstapje; 19. salonheld; 21. bedrieglijk; 22. dochter van 53ldmus; 23. hersteld; 24. zeer buigzaam; 26. een weinig; 28. strand bij Venetië plossing van vrijdag: Drizontaal: 1Damast; 4. muntdrop; 6. watt; 8. talk; 9. expositie. ïrticaal: 1. Dam, 2. manet; 3. sado; 5. paleis; 6. wiek; 7. toon; 8. tuig. evenwicht. Ik heb af en toe nog wel eens een periode waarin ik me niet goed voel en dan ge beurt het weer. Maar over het algemeen gaat het goed. Mijn hoop is dat het overgaat als ik ouder word." Ze schaamt zich er niet meer voor dat ze zichzelf letsel toe brengt. Al is het elke zomer wel even lastig als ze voor het eerst een T-shirtje aantrekt vanwege de littekens. „Er zijn mensen die zeggen, moet je niet iets met lange mouwen aan? Maar ik ga echt niet in een trui zitten als het buiten dertig graden is. Die littekens horen gewoon bij mij." BERBER SCHRUVER Zelfbeschadiging is een groot taboe in de geestelijke gezond heidszorg. Hulpverleners vin den het te akelig om het serieus te nemen, denkt Ine van de Ge vel, coördinator van de in Utrecht gevestigde landelijke Onderlinge Steungroep Zelfbe schadiging (OSZ). De zelfhulp organisatie wil mensen onder steunen die zichzelf letsel toe brengen. Deze maand begint in Utrecht de eerste gespreks groep voor mensen die zichzelf branden, snijden, krassen of anderszins verwonden. Mensen die zichzelf beschadi gen, hebben grote behoefte aan erkenning, zegt Van de Gevel. Maar familieleden, vrienden en ook hulpverleners weten niet hoe ze het moeten aanpakken, ze komen niet verder dan 'stop ermee'. OSZ wil mensen onder steuning bieden die ze bij an deren niet krijgen. De steun groep, vorig najaar naar Engels voorbeeld opgericht, krijgt sub sidies van de Provincie Utrecht en het Nationaal Fonds Geeste lijke Volksgezondheid. Als iets niet helpt, is het men sen verbieden zichzelf te be schadigen, zegt Van de Gevel. „Dat brengt zo veel stress met zich mee. Van ons mogen men sen zichzelf snijden of branden. Niet dat we dat leuk vinden, maar we accepteren het. Daar door verminder je de druk op mensen en kun je kijken waar de zelfbeschadiging vandaan komt. Hulpverleners willen al leen maar dat mensen stoppen. Bij een opname in een psychia trisch ziekenhuis moeten men sen contracten ondertekenen dat ze zichzelf niet beschadi gen. De gezondheidszorg is ge richt op beter worden. En daar past niet bij dat er bloed vloeit." Hoe veel mensen zichzelf be schadigen is niet precies be kend, zegt Van de Gevel. „Er zijn wel cijfers die zeggen dat drie tot zeven procent van de seksueel misbruikte vrouwen zichzelf letsel toebrengt." Wat ze wel weet, is dat het voorna melijk vrouwen zijn die zichzelf beschadigen. Althans, de zestig personen die zich hebben ge meld bij de steungroep zijn bij na allemaal wouwen. Mensen die zichzelf pijn doen zijn er niet op uit aandacht te vragen. Het gaat niet om wat anderen ervan vinden, het is een manier om emotionele pijn aan te kunnen. Van de Gevel: „Ze proberen ook niet een eind aan hun leven te maken. De zelfbeschadiging is eerder een manier om te kunnen overle ven. Mensen die het doen zijn ook zeker niet gek of zo, het is een uiting van stress." Het afgelopen jaar konden 'zelfbeschadigers' hun verhaal kwijt bij de steungroep, waar ook ervaringsdeskundigen wer ken als vrijwilliger. Deze maand begint in Utrecht een gespreks groep waar zelfbeschadigers in contact kunnen komen met lot genoten. Verder biedt de OSZ praktische hulp: pakketjes voor het verzorgen van wonden. Want het is belangrijk dat men sen goed voor zichzelf zorgen, dus ook hun verwondingen goed behandelen. Het pakketje voor 'branders' met onder meer zalf, verbandgaas en pleisters kost een rijksdaalder, dat voor 'snijders' vijf gulden, met onder meer krammetjes om een wond te hechten. Zelfbeschadigers hebben geen goede ervaring met de EHBO- afdelingen van ziekenhuizen, zegt Van de Gevel. „Ik hoor van mensen dat ze daar vaak niet aardig worden behandeld." BERBER SCHRUVER» pathologie van muizen na in spuiting van de mens- en koeprionen er eens te meer op, dat CJ hoogstwaarschijnlijk het gevolg is van het eten van vlees van runderen met de gekke- koeienziekte. Voor de Amsterdamse neuro loog Van Gooi, verbonden aan het AMC, vormen de resultaten „opnieuw een bijdrage aan het inzicht dat de gekke-koeien ziekte en de nieuwe variant van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob veel met elkaar te maken heb ben." De relatief lange incuba tietijd van 250 dagen - de maxi male levensduur van een labo ratoriummuis bedraagt zo'n 900 dagen - zegt volgens Van Gooi niets over een mogelijk lange incubatietijd bij de mens. „Van een andere prionziekte bij de mens - koeroe bij papoea's op Nieuw-Guinea - weten we, dat de tijd tussen het consume ren van besmette hersenen van overleden stamgenoten en het uitbreken van de ziekte kan va riëren van minder dan 5 tot wel 30 jaar." HENK HELLEMA Via een tweewekelijkse injectie met een speciale antistof kun nen ernstige astmapatiënten met aanzienlijk minder cortico steroïden toe. Dat schrijven Amerikaanse onderzoekers in de New England Journal of Me dicine. In het onderzoek gaat het om antistoffen tegen IgE. IgE komt in relatief hoge con centratie in het bloed en de luchtwegen van astmapatiën ten voor. Worden deze patiënten, via in ademing, blootgesteld aan stof fen als graspollen of deeltjes van stofmijten, dan maken deze stoffen samen met het IgE uit zogenoemde 'mastcellen' hista mine vrij. Dit histamine veroor zaakt vernauwing van de lucht wegen en zwelling van het slijmvlies daarvan. Met andere woorden: patiënten krijgen het heel benauwd. Patiënten met matig tot ernstig astma krijgen vaak corticosteroïden voorge schreven - in te nemen via een inhalator of via een pil. Deze corticosteroïden (bijnier- schorshormonen) geven op den duur echter vervelende bijwer kingen als versnelde botafbraak (osteoporose), hoge bloeddruk, verminderde afweer en, bij jon geren, een vertraagde groei. Onderzoekers hebben daarom hun hoop gevestigd op andere medicamenten dan deze hor monen. Zo viel hun oog op an tistoffen tegen IgE. Deze anti stoffen binden het IgE, waarna dit vervolgens uit het lichaam wordt verwijderd. Het onder zoek duurde 20 weken en om vatte meer dan 300 patiënten tussen de 11 en 50 jaar. Tijdens de eerste twaalf weken gebruik ten de patiënten, naast de tweewekelijkse injecties, ook nog hun corticosteroïden. In de volgende acht weken bouwden ze die hormoontherapie af. Vooral de 35 ernstige astmapa tiënten op orale corticosteroï den (prednison) profiteerden van de behandeling met het an- ti-IgE. Aan het eind van de 20 weken slikte zo'n 40 procent van hen geen prednison meer. In de placebogroep was dat bij 17 procent van de patiënten het geval. Een vermindering van het prednisongebruik met meer dan 50 procent vond bij onge veer 80 procent van de met IgE- antistoffen behandelde patiën ten plaats, tegen 33 procent in de placebogroep. Van de met antistoffen behandelde astma patiënten liet zo'n 40 procent verbeteringen zien in sympto men als benauwdheid, niezen en hoesten, in de placebogroep zo'n 30 procent. De IgE-antistoffen bleken niet of nauwelijks bijwerkingen te geven. Zeer waarschijnlijk was dat het gevolg van de 'vermen selijking' van de in muizen op gewekte antistoffen, waardoor deze niet meer als 'vreemd' werden beschouwd. Opmerke lijk was, dat ook de astmapati- enten die een placebo kregen het in het onderzoek aanmer kelijk beter deden dan daar vóór. Aangenomen wordt dat het besteden van aandacht aan en het geven van voorlichting over astma op zich al een ver betering van de klachten, en daarmee een vermindering van het medicijngebruik, tot gevolg hebben. In een begeleidend commentaar noemt de Britse onderzoeker dr.P.J. Barnes het onderzoek een belangrijk stap voorwaarts in de behandeling van de ernstige vormen van ast ma. Volgens hem zou deze be nadering ook vruchtbaar kun nen zijn bij de behandeling van andere allergische aandoenin gen, zoals bepaalde vormen van eczeem. HENK HELLEMA HEINZ \ZAO£K W&GP MA &aZ0UC>£ JOMSSfJ VAN ■zei^SA Oaap zoopr a/p os pu/rrpp or&e stpaat.wj /sop *vs& VAAXH£TZ/£*£HWC'/S, WW

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27