►PORT Angenent rijdt peloton aan flarden Er moet dringend versterking komen' >ordwijker Zonneveld >rdt prof bij Go Ahead Jaap Stam enige Nederlander in Europees elftal DAG 3 JANUARI 2000 Gert Aandewiel zegt vooralsnog nee tegen Telstar KATWIJK Gert Aandewiel heeft een aan bod van Telstar voorlopig afge slagen. De matige positie van zijn club Quick Boys heeft vol gens Aandewiel een belangrijke rol gespeeld bij zijn beslissing. „Als Quick Boys in de midden moot had gestaan of nog beter, was het gemakkelijker geweest. Nu laat ik het belang van mijn club prevaleren." Een overgang is volgens Aandewiel nog niet helemaal van de baan. „Het kan zijn dat Telstar nog met een betere aanbieding komt." „Op zich was ik gestreeld door de aanbieding, ik had het idee dat Telstar z'n best heeft gedaan om een goed voorstel te doen", zegt Aandewiel, die in het verleden profvoetbal speel de bij Volendam, Sparta en Dordrecht'90. „Ik had in princi pe ook interesse omdat ik het betaald voetbal afgelopen maanden wel heb gemist. Maar aan de andere kant gold het contract maar voor een half jaar. Dat is kort om je te bewij zen of om je in de kijker te spe len bij een andere club." Clubliefde houdt hem voor alsnog in Katwijk. „Misschien zou het wel heel goed gaan met Quick Boys als ik zou weggaan. Dat kan niemand zeggen. Maar ik weet dat iedereen nu hard nodig is bij deze club." André de Ridder gaat van Telstar naar FC Zwolle NOORDWUK» André de Ridder speelt de ko mende tweeënhalf jaar bij FC Zwolle. De 25-jarige midden velder kwam vrijdag een con tract met de koploper uit de eerste divisie overeen. FC Zwol le betaalt Telstar een afkoop som van honderdduizend gul den voor de Noordwijker. De Ridder wil eerst een basis plaats veroveren in Zwolle. „De concurrentie is groot, het elftal draait goed, maar hopelijk krijg ik op korte termijn een kans." Voor De Ridder, die fullprof wordt, was de keuze voor Zwol le niet moeilijk. Zijn part-time- baan bij Imbema Analytics liep door een verhuizing van het be drijfsonderdeel naar Brussel ten einde. De stap naar FC Zwolle noemt de Noordwijk een 'lo gisch vervolg' van zijn voetbal carrière nadat hij in de zomer van 1998 op voorspraak van Piet Buter van Grandstand Football van amateurclub Noordwijk naar Telstar kwam. De Ridder: „Wat ik had ge hoopt, komt nu uit. Ik ben klaar om een stapje omhoog te ma- tenent valt uurrecord aan veen Henk Angenent doet over twee maanden in Hee- f n een poging het werelduurrecord te verbeteren. De win- Jan de laatste Elfstedentocht verkiest het Thialf-ijs boven Mgbersnelle ijspiste van Calgary. „Ze kunnen hier in Neder fó »ok goed ijs maken. Daar hoef je niet voor naar Canada HBpvendien vind ik zo n lange vliegreis helemaal niks", aldus v Kent. die de exacte datum van de recordpoging nog niet •&5£^(,P'nnd- "'k vv'l eerst afwachten of het in Nederland gaat 0 |n." Het record is in handen van Roberto Sighel. De Itali- rhaatste vorig jaar in Calgary op 25 maart 41 kilometer en ff .--;.;.imeter. her beste van het millennium #fH",KBobby Fischer is de beste schaker van het afgelopen C hnium. De Amerikaanse wereldkampioen (van 1972 tot vvcrd door de bezoekers van het bekende Chess Cafe op let nipt verkozen voor Garry Kasparov. Alexander Aljechin derde. Beste Nederlander werd Max Euwe, die Aljechin in tls wereldkampioen onttroonde, op de twintigste plaats, imman is op de 24ste plek te vinden, 1 lein Donner op de De Hongaarse Judit Polgar is de beste vrouw. Zij eindigde g 17de plaats. rsman wint 1500 meter in Inzeil Martin Hersman heeft bij wedstrijden in Inzeil de 1500 J" gewonnen. Hij zette een tijd van 1.52.70 neer. Rintje Rits- jjferd tweede in een tijd van 1.52.84. Ritsma won wel de 500 De Fries knalde met 37,05 naai' zijn snelste seizoentijd en Idaarmee niet veel achter op winnaar Jan Bos (36,61) en Er- jVennemars (36,74). De pure sprinters Jakko Jan Leeuw- 1(37,16) en Bas Brusche (37,23) hadden het nakijken. Hers- Swerd zevende in 37.84. L'dcn wint eerste duel Hopman Cup Naar voorbeeld van Zuid-Afrika heeft ook Zweden van- In Perth de eerste groepswedstrijd in de Hopman Cup ge- |en. In groep A van het officieuze wereldkampioenschap lemengd dubbels wonnen de Scandinaviërs met 3-0 van tenigde Staten. Zuid-Afrika had een dag eerder in dezelfde j met dezelfde cijfers gewonnen van België. In groep B jbn titelverdediger Australië, Slowakije, Thailand en Oos- k nog aan het toernooi beginnen. ■WUK LOMAN LEEFMANS is nog maar een paar Jen geleden dat hij op kil- Bandagavonden, voor een pvol publiek, anoniem btjes afwerkte in het twee- i Go Ahead Eagles. De 19- I Noordwijker Mike Zon- 1 speelde in de jeugd van naar werd bij de Amster- lers niet goed genoeg be- :n voor een contract. Ook indrukwekkende inval- ?n in de hoofdmacht van ïieutagies kan de profstatus n 2000 niet meer ontgaan, ineveld is afkomstig uit de n v van SJC en stapte als ta il C-junior over naar loord. Een jaar later wis- ;l.hij Varkenoord in voor 's Daar hield hij het vijf jaar totdat afgelopen zomer dat er als speler van de A2 n de hoofdstad geen prof- imst voor hem was*wegge- Via voetbalmakelaar Cees [kuil belandde hij bij de re- s van de Eagles. „Ik was ipen zomer ziek en kon ;een stages lopen bij clubs om een contract te bemachti gen. Op voorspraak van Goud kuil wilde Go Ahead het wel met me proberen, zonder me aan het -werk te hebben ge zien", aldus Zonneveld die de afstand Noordwijk - Deventer aflegt met dorpsgenoot Bram Marbus. Spijt hebben ze op de Ade laarshorst niet gehad van de 'gok Zonneveld'. De voormalig SJC'er maakte indruk bij de re serves en door een golf van blessures en schorsingen, maakte hij al in oktober zijn de buut in de hoofdmacht. Sinds dien heeft hij zich ontwikkeld tot een vaste waarde in de de fensie en ligt voor hem in het nieuwe jaar een contract te wachten. De progressie van Zonneveld 'is ook buiten Deventer niet on opgemerkt gebleven. „Go Ahead heeft me een aanbieding gedaan die mijn vader en Goudkuil voor mij uitonder- handelen. Normaal gesproken gaan we daarop in, maar ik heb hier en daar wat geruchten over andere clubs gehoord. De ko mende weken moeten duide lijkheid brengen." Een tactisch genie is Henk Angenent nooit geweest. Bij de start van een schaatsmarathon gaat meestal zijn ver stand op nul en beukt hij net zolang door totdat zijn concurrenten scheel zien van ellende. Tijdens de elfde wedstrijd van de KNSB-competitie gisteren in Heeren veen trok de winnaar van de laatste Elfstedentocht ou derwets van leer. De Woubruggenaar reed het peloton en vervolgens ook de kopgroep van acht man aan flar den. In de slotronden soleerde hij ver voor Peter de Vries en Bert- jan van der Veen, die respectie velijk als tweede en derde ein digden. Het was de tweede zege van Angenent dit seizoen en de elfde uit zijn carrière. Twee keer schaatste hij solo naar de over winning. „Natuurlijk zijn dat de mooiste zeges. Je voelt je dan superieur. Dat had ik vandaag ook." De wedstrijd over honderd ronden op het recordijs van Thialf kende een merkwaardig begin. Klassementsleider Jan Maarten Heideman weigerde eindelijk eens een keer passief te schaatsen. De kersverse Ne derlands kampioen waagde zich dit seizoen zelden aan een ontsnapping. Desondanks boekte de resultaatschaatser negen seizoenzeges. In Heeren veen koos Heideman voor de aanval. „Het was een experi ment. Dat winnen van een eindsprint gaat ook vervelen." Heideman moest de vroege inspanning met een zware in- zinldng bekopen. Hij had geen brandstof meer toen Angenent na zeventien ronden zijn avon tuurlijke neigingen de vrije loop liet. Angenent, die dit seizoen keer op keer door Heideman in de eindsprint werd verslagen, raakte bevrijd van zijn kwel geest. Zeven rijders volgden het spoor van 's lands beroemdste spruitjeskweker. De kopgroep met Van der Veen, Van Meggelen, Van Oos- terom, Groenendal, Winters, Peter en Jeroen de Vries slaagde in haar opzet: een voorsprong van 400 meter op de rest van het peloton. Voor de achterblijvers was het pleit al vroeg in de wedstrijd beslecht. De koplopers contro leerden de koers vervolgens voorbeeldig, zodat niemand meer ruimte kreeg. Via een krachtsinspanning die zelfs voor marathonbegrippen als uniek kan worden beschouwd, trok Angenent de overwinning naar zich toe. Vijf ronden voor het eind perste de Frisia-rijder de laatste demarrage uit het ta nige lijf. Een georganiseerde reactie bleef uit. „Waarom al dat ver- Henk Angenent is opgetogen na zijn overtuigende overwinning in Heerenveen. foto anp toon van macht? Ik durfde het Heideman eindelijk eens ver in seizoen gegeven. Ik ben voor niet op de sprint aan te laten de schaduw gezet. Ik weet nu het klassement zeker nog lang komen. Ik had wat problemen dat hij kwetsbaar is. Deze over- niet kansloos", aldus Angenent, met de veer van mijn linker winning heeft mij veel zelfver- die vorig jaar de KNSB-cup klapschaats. Gelukkig heb ik trouwen voor de rest van het won. Jaap Stam is de enige Nederlandse top- voetballer die door internationale sport journalisten is gekozen in het Europees elftal van 1999. Opvallend is dat er vier Zuid-Amerikanen, spelend voor Europe se teams, zijn gekozen. Die mogelijkheid was er. Zo kon Rivaldo van Barcelona tot Europees voetballer van het jaar worden uitgeroepen. Het Europese Dreamteam is als volgt sa mengesteld: doel: Oliver Kahn (Dui/Bay- emMünchen); achter: Jaap Stam (Ned/ Manchester United), Lilian Thuram (Fra/Parma) en Roberto Carlos (Bra/ Real Madrid): midden: David Beckham (Eng/Manchester United), Luis Figo (Por/Barcelona), Juan Sebastian Veron (Arg/Lazio) en Rivaldo (Bra/Barcelona); voor: Gabriel Batistuta (Arg/Fiorentina), Andrei Schevtschenko (Oek/AC Milan) en Christian Vieri (Ita/Inter). Bondscoach Han Berger heeft Dennis Schulp (Willem II) en Arno Splinter (De Graafschap) opgeroepen voor de oefen- stage van Jong Oranje (olympisch voet balelftal), van 2 tot en met 8 januari in Marokko. Schulp vervangt Robin Nelisse (Cam- buur) die een operatie aan de hand heeft ondergaan. Splinter neemt de plaats in van Niels Oude Kamphuis (Schalke '04) die een plaatje, ingebracht wegens een oude voetblessure, operatief heeft laten verwijderen. De trip naar Marokko dient voor Jong Oranje als voorbereiding op het Euro pees kampioenschap voor spelers onder 21 jaar. Ter afsluiting van de trainings stage speelt het team donderdag in Alja- dida een oefeninterland tegen de leef tijdgenoten van Marokko. Het EK is van 25 mei tot en met 3 juni in Slowakije. De loting voor het eind- toemooi is deze maand in Bratislava. Nederland plaatste zich met Italië, Spanje, Turkije, Kroatië en Tsjechië. Gastland Slowakije was al zeker van deelname. De achtste deelnemer is de winnaar van het playoff-duel Engeland - Joegoslavië (29 maart te spelen in Span je). De eerste vier van het EK plaatsen zich voor de Olympische Spelen. Indien Engeland zich kwalificeert voor het EK en daar vervolgens bij de eerste vier ein digt, zal de nummer vijf naar Sydney rei zen. Engeland stuurt geen afvaardiging naar de Spelen. Schalke heeft op de tweede dag van het nieuwe jaar de Belg Emile Mpenza ge contracteerd. Met de overgang van de international zou een bedrag van 18 mil joen gulden gemoeid zijn. Mpenza speelde in eigen land voor Standard Luik. Trainer bij Schalke is de Nederlan der Huub Stevens. Paul Scholes kan deze maand niet meevoetballen in het WK voor clubs. De middenvelder van Manchester United en het Engels elftal heeft een hernia en wordt zo spoedig mogelijk geopereerd. Zijn herstel zal minimaal een maand vergen. Scholes kreeg last van zijn rug tijdens de competitiewedstrijd tegen Sunderland (2-2) op een zeer zwaar veld. Na het uitvallen van Scholes heeft coach Ferguson voor het club-WK nog altijd de keuze uit 23 selectiespelers. Zij gaan allen mee naar Brazilië. éi me Mühren beklaagt zich tijdens nieuwjaarswedstrijd over afwezigheid jonge garde Naam: Robert Jan Ravensber- gen Leeftijd: 21 Beroep: profvoetballer Woonplaats: Katwijk De Verandering: Robert Jan Ravensbergen was een jaar ge leden nog contractspeler bij Ajax, waar hij in het tweede speelde. De verbintenis met de Amsterdammers liep dat sei zoen af en werd niet verlengd. Vrij snel vond hij onderdak bij eerstedivisionist Volendam, dat hem een driejarig contract aan bood. Bij de Wijdbroeken is de verdediger basisspeler. Een jaar geleden was ik nog aan het herstellen van een slepende voetblessure. Hoewel de vooruitzichten van de genezing erg goed waren, zag ik mijn toekomst bij Ajax som ber in. Als je een tijd niet kan spelen, mis je veel in je U ontwikkeling. Dat hoeft natuurlijk niet zo te zijn, maarzo wordt P er in het topvoetbal wel over gedacht. Ik K hield er dus rekening mee dat ik moest ver- W trekken bij Ajax. Bij Volendam werden Ome goede kansen gege ven op een plek in het 2 eerste elftal. Ik wilde per se eindelijk eens ^0 een seizoen lang spelen en tekende het con- tract. Het zag er op het moment van tekenen W rooskleurig uit. De club durfde weer wat ambitie te hebben en ging met een jonge - ambitieuze trainer en Q-/ een jonge selectie het Q nieuwe jaar in. We we ten allemaal hoe het sinds die tijd is gegaan. Eerst werd de begroting maar met moeite goedgekeurd, vervolgens rorpmelde het bin nen het bestuur en daarna werd technisch directeur Peter van der Rijt betrapt op het ver valsen van een sponsorcon tract. Dat zorgde voor een hoop onrust en onzekerheid binnen de selectie en bij mij. Want het gaat toch om je werkgever en je salaris. Zoiets hoef ik echt nooit meer mee te maken. Gelukkig is er nu zekerheid dat er genoeg geld is voor het komende half jaar. Dat zorgt voor een hoop rust, want de afgelopen tijd zat me niet lekker. Wat er na dit sei zoen gaat gebeuren weet nie mand, maar nu hebben we even duidelijkheid en kunnen we ons op het voetbal concen treren. Op voetbalgebied gaat het lek ker. Het voetbal op zich is to taal anders dan een jaar gele den. Bij Ajax is het op techniek gericht en met Volendam is het in de eerste divisie stevig aan poten, elke ploeg speelt een En gels getint spelletje vechtvoet- bal. Strijd en inzet gaan me ge lukkig goed af. Ik denk dan ook dat ik een volwaardige eerste- divisievoetballer ben. Bij Vo lendam wil ik me verder ont wikkelen om daarna een stap- pie hoger te kun nen zetten. Er staan me hope- lijk nog genoeg leuke verande- J ringen te wach- ten. TEKST GERARD BAAS FOTO DICK HOGEWONINC et affiche waren de helden ien recent voetbalverleden ïuw vertegenwoordigd. Op het daarentegen was op 1 ja- i geen spoor van Ruud eet, René Eijkelkamp, Rob chge, John van 't Schip of roertjes Koeman te beken- 00j Wat overbleef was een ver- eling ex-internationals die jer maar kansloos ten on- ging tegen een ijzersterk Met liefst 7-2 werd de ou- "lorie tijdens de traditionele I iwjaarswedstrijd op een p gevoetbald. Best leuk voor keer, maar een beetje gê- was het wel. et is jammer dat veel rela- jonge ex-internationals zich geroepen voelen om een itie als de nieuwjaars wed- d nog aantrekkelijker te ma- ij Door hun gebrek aan be- jstelling worden toppers uit verder verleden min of t in hun hemd gezet. Neem ie Mühren. De oud-Ajacied aste ooit vriend en vijand r bij Real Madrid langdurig balletje hoog te houden. Hij 1 onsterfelijk door dit pro- :rend staaltje voetbalkunst, a 30 jaar later moet de 54- ;e technicus zich uit de werken om tegen HFC nederlaag met dubbele cij- te voorkomen, lok Piet Schrijvers verdiende niet om ten overstaan van h 2000 toeschouwers zeven •*t te moeten vissen. Natuur- Jwas de lob waarmee uitblin- Radjin de Haan de sluitpost peerde van grote klasse, ar het publiek had veel liever NI Johan Neeskens duelleert met Radjin de Haan van HFC. Op de achtergrond kijkt André Hoekstra toe. foto cpd een zinderende vrije trap van Ronald Koeman gezien, of een mooie passeerbeweging van Ruud Gullit. Dat bleek wel toen Johan Neeskens in de slotfase de 7-2 binnenschoot. Het applaus na de indrukwekkende pegel nam ovationele vormen aan. Door het gebrek aan 'jeugd' en dus snelheid kon Oranje eenvoudigweg geen vuist ma ken en bleven acties als die van de rechterhand van bonds coach Frank Rijkaard spora disch. Dit tot groot ongenoegen van Gerrie Mühren. „Ik begrijp jongens als Gullit, Witschge en Van 't Schip niet. Maar ook Rijkaard en Kieft hadden hier moeten zijn. Het zijn kennelijk geen echte voetballiefhebbers. Anders waren ze hier vandaag allemaal komen opdraven. Ik zou zo naar Maastricht rijden om nog een wedstrijd te spelen. Maar ik kom uit een andere tijd. Ik ben van een generatie die het Oranje van 1974 opleverde. Jongens die met straatvoetbal geboren zijn en er mee ster ven", aldus de topfitte Volen- dammer die het knappe spel van HFC overigens niet was ontgaan. „Dit is een uitstekend elftal met een visie. Deze jon gens spelen binnen de kortste keren op het hoogste niveau van het amateurvoetbal", voor spelde de gelouterde midden velder. Ook het winnende team had liever een wat minder grijs Oranje tegenover zich gezien. Laatste man Hoogendoorn had een simpele verklaring voor de afwezigheid van Gullit en Co. „Die jongens hebben waar schijnlijk écht alleen maar voor de poen gevoetbald." Gerrie Mühren vindt het een taak van de KNVB om de wat jeugdiger ex-internationals over te halen zich voor dit soort wedstrijden in te spannen. „Hoe weet ik niet, je kan ze niets verplichten, maar er moet dringend verster king komen." Er zal inderdaad iets moeten gebeuren, want anders kan er wel eens snel een einde komen aan de mooie traditie. De mees te Oranje-hemden die zoek werden gespeeld zullen een dergelijke oorwassing volgend jaar ongetwijfeld willen voorko men. Desnoods door voor de eer te bedanken. Het zijn alle maal ex-profs en dus voetbal kenner genoeg om te weten dat dit HFC op 1 januari 2001 nog veel sterker zal zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21