Vreugdevuur blijft binnen de perken Rijn Veenstreek Verslaafde hangt twee jaar cel boven het hoofd tfbelix en ufo samen het millennium in Ludieke nieuwjaarsrecepties Het jawoord klinkt om 0.00 uur ANDAG 3 JANUARI 2000 ilitie verzorgt bejaarde liwKOOPDe politie heeft naar eigen zeggen 'de eerste goede ftd in 2000' in Nieuwkoop verricht. Zaterdagochtend om- leks acht uur werd ze getipt door een getuige dat op de Es- brnlaan een man verdwaasd zou rondlopen. De politie trof Ji 82-jarige man aan die na het voeren van de herten met zijn Is in het water was gevallen. Het slachtoffer zou daar zeker ji uur in hebben gelegen. De agenten brachten de man naar •is, zetten hem onder de warme douche en legden hem daar- Jin bed. Ook waarschuwden ze de huisarts. elefooncel met kerstbomen in brand jubrugge De brandweer is gisteravond uitgerukt om een Jnd in een telefooncel te blussen. Op de hoek van de Emma- i en de Witte Klaver was een telefooncel volgestopt met Istbomen, waarna de boel in de brand was gestoken. Later op Javond hield de politie een 18-jarig meisje en een 15-jarige ■gen uit Woubrugge aan. De twee maakten deel uit van een ■tere groep. De politie zet het onderzoek voort. inhoudingen tijdens alcoholcontrole Bemape/jacobswoude De politie heeft tijdens alcoholcontroles Vlkemade en Jacobswoude in de nacht van zaterdag op zon- t drie mensen aangehouden. Eén van hen, een 29-jarige man [Rijpwetering, kreeg een boete van 600 gulden. In totaal pesten 208 mensen blazen. Iphens stel mishandeld ^hen aan den run» Een 28-jarige man en zijn eveneens 28-jari- Tvriendin uit Alphen aan den Rijn zijn gisteren in de Van Nes- nat in hun woonplaats mishandeld. Het stel liep er op straat In een groep mensen uit het café begon met schoppen en Jan. Ook bedreigde de groep het tweetal. De twee liepen di- [se verwondingen op. iard trapt amazone /vetering Een 19-jarige amazone uit Leiden is gistermiddag h half vier in een manege aan de Ripselaan door een paard te- n de borst getrapt. De vrouw is voor medisch onderzoek naar l Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. utomobilist botst tegen schuur •^^thuizen Een dertigjarige Hazerswoudse automobilist is in de ïuwjaarsnacht tegen een schuur in Benthuizen gereden. De 1 geütie trof later op de dag de lege auto van de man aan langs de iao>ogeveenseweg en zocht de eigenaar op. Hij zegde toe de i zthade te vergoeden aan de eigenaar van de schuur. ik llülrouw Vennemolen in schijnwerpers id ade« De met versierde Vrouw Vennemolen in Oud Ie stond tijdens de jaarwisseling in de schijnwerpers. Wensen 'een gelukkig nieuwjaar' en 'vrede' die kinderen uit het dorp I 3 de vlaggen hebben aangebracht bleven daardoor niet onop- Jmerkt. De molen aan het begin van de dorpskom was één van 4 tien molens uit de Leidse regio die meededen aan de lande- ke 'molenniumactie'. -tin foto hielco kuipers ille louutomobilist schept fietser "vVhen aan den run Een automobilist is doorgereden nadat hij In fietser had geschept in Alphen aan den Rijn. De onbekende irrtan verleende zaterdagmidag geen voorrang aan de 19-jarige >n phenaar die op het fietspad reed op de rotonde Australiëlaan/ Dorder Keerkring. De aangereden fietser liep onder ijieer een jrsenschudding op en is naar het Rijnland Ziekenhuis in Lei- jrdorp gebracht. De automobilist richtte na het ongeval enige ateborden tot het slachtoffer en reed vervolgens weg. ;n he acjj Gerry Zandvliet (links) en Peter Vermeer hadden 1.999 gulden over voor de huwelijksvoltrekking in de millenniumnacht. foto mark lamers Roelofarendsveens stel kiest bijzonder tijdstip roelofarendsveen janneke de jonge Ze waren in 1999 de laatsten in Roelofarendsveen die elkaar het jawoord gaven. Tegelijker tijd zijn Peter Vermeer (23) en Gerry Zandvliet (28) het eerste bruidspaar van het nieuwe jaar 2000. Tijdens de millennium wisseling beloofden de twee mannen elkaar om klokslag twaalf uur eeuwige trouw. Want als ze trouwden, dan moest dat op een bijzondere manier, vonden ze. Tweeënhalf jaar geleden werden de twee aan elkaar ge koppeld door een tante van Vermeer, die ook Zandvliet kende. Ze wist dat de jongens allebei homo en vrijgezel wa ren en vond dat ze bij elkaar passen. Negen weken na het eerste afspraakje stopte Ver meer zijn boeltje in een paar vuilniszakken en vertrok naar Zandvliets woning aan de Wa tertoren. „Mijn ouders zeiden: Doe het maar. Je weet dat je bij de goeie zit." De twee bleven de zaakjes in rap tempo regelen. Vijf maan den na Vermeers verhuizing verloofden ze zich. „Het ho mohuwelijk bestond toen nog niet. Dit was de enige officiële stap die we konden zetten", zegt Vermeer. Toen het homo huwelijk in januari 1998 een feit was, vroeg Zandvliet zijn vriend al snel ten huwelijk, in een uitzending van het W-pro gramma 'All you need is love'. Zoals voor iedereen die trouwt is de belangrijkste re den voor Vermeer en Zandvliet dat ze zo vast mogelijk verbon den willen zijn. Maar daar blijft het niet bij. „Op tv zie je vaak allemaal homo's of les biennes die raar gekleed zijn, van die extravagante types", zegt Zandvliet. „Zo zijn wij niet. Wij zijn heel gewoon. Maar nu het homohuwelijk bestaat, willen we laten zien dat je ook gewoon homo kunt zijn", aldus Vermeer. Vermeer gaat daarin zo ver, dat hij zelfs zijn eigen achternaam wil op geven. „Ik heb altijd al gezegd dat ik als ik trouw de achter naam van mijn partner wil overnemen. Maar op het ge meentehuis zeiden ze dat dat niet kan." De jongste van het stel legt zich erbij neer dat hij in officiële brieven nog steeds Vermeer heet. „Maar mijn col lega's en vrienden moeten me vanaf nu Zandvliet noemen." De genodigden kwamen en thousiast af op het nachtelijke feestje dit weekeinde. „Ze wa ren blij dat ze zelf niets met oud en nieuw hoefden organi seren", zegt Zandvliet lachend. Voor de plechtigheid in het ge meentehuis aan het Noordein de kwam Piet van Noord, die in september afscheid nam als bode, nog even terug. Ook ambtenaar van de burgelijke stand Leny Koetsier wilde haar millenniumwisseling wel wer kend doorbrengen. Even na middernacht schoven de twee echtelieden de ringen aan el- kaars vingers. Een datum staat er niet in gegraveerd. De in scriptie 'millennium' zegt ge noeg. den haag/alphen suzanne barbier De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft vrijdag twjee jaar onvoorwaar delijke celstraf geëist tegen een 35-jarige inbreker uit Alphen aan den Rijn. De man bekende vijf inbraken te hebben ge pleegd aan onder meer de Rembrandtlaan en de Stuif- zwam en uit een auto te heb ben gestolen. Officier van justi tie M. van der Plas vroeg een hoge celstraf omdat de inbre ker, nadat hij was betrapt bij een insluiping aan de Rem brandtlaan, gedreigd zou heb ben met een mes. De advocaat van de Alphe- naar, C. Willemsen, hield de rechter voor dat een celstraf niet op zijn plaats is, omdat de verdachte verslaafd is aan hard drugs. Zij pleitte ervoor de in breker een voorwaardelijke straf en dienstverlening op te leggen. Op die manier kan de man, die naar eigen zeggen clean is, zo snel mogelijk een vervolgprogramma in een af- kickkliniek volgen. De inbreker zou volgens de raadsvrouw wel- jden lopen door elkaar op feest in Koudekerk lcn|pEKERK AAN den run aa^eke de jonge ^élix huppelt rond met een jtgewicht kei op zijn rug. In rdil ^e'Z0S vo'g!een mini-Obe- aarEen monnik danst met een bewoonster die wordt om- angd door heel veel vrouwen ersjt glitterhaar en gekleed in 1 e's. Het thema 'Een reis door tijd' dat het millenniumfeest Koudekerk bepaalt, levert 3 bonte mengeling van histo- 5enre en heuristische figuren jj sen oude asfaltfabriek aan de eejbgewaard is speciaal voor lfj je gelegenheid omgetoverd een feestdomein voor de bezoekers. Al in 1992 begon groep van vijftien Hazers- udenaren, de zogenoemde 2 -pers, te sparen voor dit feest leni eeuw- Later kwam daar l 45 man bij. Samen zetten in die acht jaar 72.000 gulden een bankrekening om het ïktakel te kunnen bekosti- t. Dat vinden ze zo logisch wat. „Dat doe je als je een stje wilt geven", aldus Kees Gelder, één van de ridders. j-jepe Hazerswoudse ridders j0(pben inmiddels al heel wat sten, zeg maar gerust liappe- igs georganiseerd. Ze danken naam aan een middel- iws feest waar ze als ridders raden. Sinds 1982 organise- de heren elke twee jaar een •ot feest, telkens in de zomer, tt eerste feest met het thema Dwer-power' trok 400 bezoe- Verklede mensen uit alle periodes van het vorige millennium kijken naar diverse uitbeeldingen van de Mid deleeuwen. foto hielco kuipers kers. „Dat was een gemakkelijk thema", zegt ridder Ton van Veen. „Je stak een bosje bloe men in je haar en je was klaar." De feesten werden steeds groter en de kledij ingewikkelder. In 1991 vierden zij hun eerste lus trum in de Belgische Ardennen, in de sfeer van de Middeleeu wen. Door de vergiftiging van met salmonella besmette kip staat dat feest iedereen nog hel der voor de geest. Het buffet dat het feest dit jaar inluidt, is daarom uitbesteed. Nadat de Napoleons, Pippi Langkousen en monniken (vooral populair bij gezette mannen) zich vrijdagmiddag om half vijf hebben verzameld bij tafeltennisvereniging Avanti in Hazerswodde-Dorp, vervoe ren de ridders ze naar de buur gemeente aan de andere kant van de Rijn. Wie zich niet heeft aangemeld, mag niet naar bin nen. Alleen genodigden - be kenden van de feestgevers - mogen een kijkje nemen op dit besloten feest. Per persoon kos- Vernielingen in Alphen en Nieuwkoop Door ingrijpen van de politie is de jaarwisseling in Hoogmade rustig verlopen. Op een door de gemeente aangewezen gedoogplaats bij de Vlietweg hadden jonge ren zo veel brandhout verzameld, dat de politie al op vrijdagmiddag in actie kwam. Nadat het verzamelde hout in kleinere deeltjes was geperst, kon de jeugd als nog een vreugdevuur maken. Ongelukken deden zich niet voor. run-en veenstreek In Hoogmade voerde de ge meente Jacobswoude de afgelo pen jaarwisseling een gedoog beleid. Om brandjes her en der te voorkomen had het gemeen tebestuur één plaats aangewe zen waar jongeren op bepaalde voorwaarden brand konden stichten rond de millennium wisseling. De jeugd had daar echter zo veel hout verzameld, dat de politie brandgevaar vreesde voor nabijgelegen hui zen. In overleg met de gemeen te sommeerde de politie de jon geren de brandstapel in te dammen. Volgens een woord voerster hadden de jongeren iswaar gedreigd hebben met een mes, maar alleen omdat hij van de bewoners klappen kreeg. De officier protesteerde tegen een voorwaardelijke straf om dat de man, die nu al vastzit, volgens haar niet gemotiveerd is om van zijn verslaving af te komen. Ze wees erop dat de Al- phenaar verschillende kansen onbenut liet om af te kicken. Omdat de man steeds terugvalt in zijn oude patroon, vond ze dat hij deze keer zijn straf hele maal moet uitzitten. ten de twaalf uren vermaak 125 gulden. Na aankomst kunnen de gas ten aan een kippenpootje klui ven en wachten op de oerknal, het begin van het spektakel. Een dansvloer, vier bars, alles is aanwezig. Maar het spannendst zijn de acts die de organisatie opvoert: van de oerknal tot de toekomst, compleet met lan dende ufo. Als rond tien uur ie dereen staat te swingen op 'Touch me baby' gaat de mu ziek abrupt over in dreigende klanken. Gemaskerde mannen trekken een kar waarop twee doden Liggen. Aan een galg blaast een man zijn laatste adem uit. Een heks staat te wachten op haar verbranding. De Middeleeuwen zijn begon nen. Dan, plotseling, komen de vrouwen in opstand. Ze schel den de mannen uit die hen ver nederen. Gewapend met bor den lopen ze door de menigte. 'Weg met de kuisheidsgordel', 'stop de heksenverbranding' en 'baas in eigen buik' staat erop. Terug in de tijd is oké, maar dan wel met een knipoog. Voor de ongeveer honderd kinderen op het feest wordt het zo langzamerhand bedtijd. Van dansen met pappa of springen op het luchtkussen in de kin- derruimte word je snel moe. Zelfs in de niet-geïsoleerde slaapzaal zijn ze gelukkig snel in dromenland. Want waar haal je een oppas vandaan in de mil lenniumnacht? begrip voor de maatregel. De politie in Alphen aan den Rijn hield zaterdag omstreeks 01.30 uur een groep van zeven jongeren aan tussen de 15 en 20 jaar, die op de President Ken- nedylaan straatmeubilair ver nielde. De jongeren werden op heterdaad betrapt. Later in de nacht liep een 15-jarige Alphe- naar tegen de lamp toen hij be zig was een bushokje op de Wil lem de Zwijgerlaan te vernielen. Alle vandalen zijn meegeno men naar het bureau voor ver hoor en vervolgens weer vrijge laten. In Alphen aan den Rijn zorg de een 35-jarige bewoner van de Raadwijkstraat donderdag voor overlast door zelfgemaakt vuurwerk op straat tot ontplof fing te brengen. Omdat de man zich bij aanhouding hevig ver zette, rekende de politie hem in. In Waddinxveen, Benthui zen en Alphen gingen in totaal 21 pubers in de fout door voor tijdig vuurwerk af te steken. Alle jeugdige overtreders kregen een alternatieve straf van Bureau Halt. Het vuurwerk is in beslag genomen. In Nieuwkoop betrapte de politie op vrijdagmiddag een 17-jarige jongen die met een rotje een bestelbus vernielde. Na verhoor op het politiebu reau mocht hij weer naar huis. Voor twee autobestuurders kwam er een vroegtijdig einde aan de feestvreugde. Een 63-ja- rige inwoner uit Rijpwetering werd rond 21.30 uur betrapt op rijden onder invloed op de Al- kemadelaan in Roelofarends veen. Ook een 44-jarige Wou- bruggenaar werd omstreeks dat tijdstip van de weg gehaald. Hij reed op de provinciale weg toen hij een blaastest moest onder- alkemade/alphen aan den run Burgemeester Meerburg van Al kemade krijgt vanavond assis tentie op de nieuwjaarsrecep tie. Na zijn korte toespraak in de raadszaal van het gemeente huis aan het Noordeinde in Roelofarendsveen nemen Tho- masvaer en Pieternel op ver zoek van de gemeente de plaat selijke politiek op de hak. Een soortgelijk duo deed dit ook al na de première van de Gys- brecht van Aemstel in 1890 in Amsterdam. De Veense Tho- masvaer en Pieternel spelen doorgaans toneel bij toneelver eniging St. Pancratius. De nieuwjaarsbijeenkomst duurt van 20-22 uur. Ook Alphen aan den Rijn heeft een nieuwe formule voor de nieuwjaarsborrel bedacht. De afgelopen twee jaar kwam de gemeente naar winkelcen trum De Aarhof, dit jaar zijn Al- phenaren op 3 januari welkom in het stadskantoor. Daar kun nen ze van 19.30-22 uur een reis door de tijd maken. In het trappenhuis is van alles te zien en te proeven. Zo is er een fototentoonstel ling van de Historische Vereni ging Alphen aan den Rijn en kunnen bezoekers een per soonlijke kroniek laten maken met de belangrijkste gebeurte nissen uit hun geboortejaar. Halverwege het trappenhuis krijgen ze een voorproefje op Culinair Alphen, een culinair evenement dat in mei 2000 in het Zegerslootgebied wordt ge houden. Het bedrijf Visual Actvity de monstreert vervolgens de mo gelijkheden van nieuwe media. Bovenin het stadskantoor is de receptie met optredens van de Futur Baronessen en rond 21 uur de nieuwjaarstoespraak van burgemeester Schoof. Leidsch DagbladAKCHIllVlilV ANNO 1900 Woensdag 3 Januari PERSOVERZICHT - Op de vraag van de Amsterdam- sche Courant aan haar lezers om haar hun opinie te kennen te geven aangaande de in ons blad behan delde quaestie of de nieuwe eeuw begint 1 Januari 1900 of 1 Januari 1901, zijn betrekkelijk weinig antwoorden door haar ontvangen. Ongeveer 60 pCt. van hen, die van hun meening blijkgaven, zijn voor 1901, de overigen voor 1900. Inmiddels blijft de vraag onopgelost. Het blad laat nog het antwoord volgen, dat het van prof. dr. J.H. Van 't Hoff ontving: "De quaestie van den aanvang der 20ste eeuw hangt, principiëel opgevat, samen met de definitie, door Dionysius van het jaar 1 gegeven: Is dat het eerste jaar na Christus' geboorte dan wel het jaar, waarin de heiland 1 jaar oud was? In het eerste geval zou de 20ste eeuw op 1 Januari 1901 beginnen, maar dan is het voorstel van Dionysius zoo onhelder en verwarrend geweest, dat wij de vrijheid moeten nemen bij de omschrijving onzer eeuw er van af te wijken en de 20ste eeuw te laten loopen van 1 Janu ari 1900 tot incl. 31 December 1999." Wij zullen ons, zegt het blad, intusschen houden aan de meer derheid en rekenen, dat de 20ste eeuw begint op 1 Januari 1901. ANNO 1975 LEIDEN - De Steenstraat: Het Vrije Volk al verdwenen. Nu de Nieuwe Leidse Courant (links op de foto), die op de nominatie staat haar typische stadsfunctie te verliezen.foto archief leidsch dagblad Vrijdag 3 januari LEIDEN - De Nieuwe Leidse Courant staat als plaat selijke kcant te verdwijnen. Wanneer dat precies zal gebeuren is nog niet bekend. Maar vaststaat, dat het niet meer dan enkele maanden zal duren, voordat de reorganisatie bij Trouw-Kwartet haar beslag krijgt. En dat betekent dat de vier Kwartet-bladen (De Rot terdammer, Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad) zullen worden samenge voegd tot twee edities van het ochtendblad Trouw. Eén editie voor Groot-Den Haag en een voor Groot- Rotterdam. Een naam, voor de nieuwe uitgaven is nog niet definitief vastgesteld. Waarschijnlijk wordt het 'Trouw' met als onderkop 'waarin opgenomen de Nieuwe Haagse Courant en de Nieuwe Leidse Cou rant'. Voor elk van de edities is één pagina regionaal nieuws gereserveerd. Dat betekent voor de regionale nieuwsvoorziening uit Leiden en omgeving een forse stap terug. Zo het al geen definitieve stap is. In dat 'geval valt voor de tweede maal in een periode van enkele jaren het doek voor een krant in de Leidse re gio. De Nieuwe Leidse Courant levert sinds 1920 haar bijdrage aan de geschakeerdheid van de Leidse pers. Een kapitaal verslindend editie-stelsel'en een sterk dalend abonnee-aantal was halverwege de ja ren zestig de reden voor de opheffing van de Leidse editie van Het Vrije Volk. Het pand aan de Steen straat werd verkocht. Het landelijke - van oorsprong PvdA-partij - blad met het bolwerk aan het Amster damse Hekelveld, moest zich terugtrekken in Rotter dam, waar het nu onder leiding van hoofdredacteur Herman Wigbold verwoede pogingen doet het verlo ren gegane terrein te herwinnen. Gemakshalve ver geten we dan maar even dat de Leidse Courant haar zelfstandigheid moest prijsgeven door een fusie met het Sijthoff Concern, uitgeefster van onder meer de Haagsche Courant. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar hel Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 230U Alt Leiden of door contante In-taling tuin de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. (J ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19