Gelukkig Nieuwjaar nr lAANDAG 3 JANUARI 2000 Tim Oliehoek, Stompwijk Filmer: „Normaal ben ik altijd thuis in Stompwijk, maar nu wilde ik wel eens iets anders, dus ben ik met een vriend naar een feest in Den Haag ge weest. Dat was wel bijzonder, want mensen zijn op zo'n avond losser. Dat komt ook door de champagne. Die was er in overvloed en daar ben ik dronken van geworden. Ik ben dat niet vaak. Je moet dat bewaren voor bijzondere ge legenheden, zodat je je het later nog kunt herinneren. Om twaalf uur was ik nog helder en ik weet dat ik dacht: is dit het nou? Ik heb trouwens wel meteen mijn opa mobiel gebeld. Die is 87 en die had als wens het jaar 2000 te halen. Dat is hem dus gelukt." Joop Warmenhoven, Voorhout Oud-raadslid: „Aan het begin van de avond zakte mijn gedachten af naar het afgelopen jaar. Naar goede kennissen die ziek zijn zon der uitzicht. Toen bedacht ik mij dat we dit jaar weer een aantal wegvallers zullen hebben. Dat stemde mij somber. Ook gingen mijn gedachten naar boerderij Hooghkamer in Voorhout en de sloopge- dachten van de gemeente. Dat valt mij zwaar. Ik werd daar een beetje melan choliek van. Dan schenk je een borreltje in en tel je je zegeningen: de gezondheid van je vrouw en kinderen en andere familieleden en dan word je alweer wat vrolijker. Dus schonk ik er nog een in. En of het nou door die borreltjes kwam of door iets anders, ik voel de me kijkend naar de televisie heel erg verbonden met de rest van de wereld." Harry Mens, Lisse Makelaar: „Het is me alleszins meegeval len, die millenniumwisseling. Er is helemaal niets gebeurd. Zo zie je maar weer: de mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest. Wereldwijd kreeg ik de indruk dat de mensen al lemaal wat aardiger zijn gewor den. Nergens ging de viering gepaard met problemen, dat is toch uniek. Voor mij is de mil lenniumwisseling een breek punt in mijn leven. Ik ben nu 52. Ervan uitgaande dat de gezondheidszorg de komende jaren weer verbetert, ben ik nu op de helft van mijn leven. Het was een mooi einde van de eerste helft en een mooi begin van de tweede." Driek van Vugt, Leiden Senator namens de SP: „Ik was me niet bewust van de millenniumwisseling en dus waren m'n gedachten ook niet zo bijzonder. Dat kwam zo: ik was bij m'n vriendin in Alkmaar in de tuin een vuur aan het ma ken als alternatief voor het af steken van vuurwerk. Ik was zo druk aan het houthakken dat ik te laat merkte dat de laatste se conden wegtikten. M'n vrien din liep snel naar binnen toen het lawaai om ons heen ineens losbarstte. Ze zag op tv dat de nieuwe eeuw was aangebroken, rende terug en viel in m'n armen. Waarna we elkaar bij het vuur uitgebreid hebben gekust. Eenmaal in bed kwam er ook geen diep filosofisch gesprek tot stand, nee. We hadden wel wat anders te doen." ico Schoof, Jphen aan den Rijn urgemeester: k maakte deel uit van de Al- nense rampenstaf en bracht |n die reden de jaarwisseling Dor in de brandweerkazerne, ir 'aar hebben we om twaalf uur et glas met appelcider gehe- iijn ?n, want als je dienst hebt, kan it W3 de alcohol maar beter later naaaan. De sfeer was gezellig. Wel ïestaders dan anders, zo in de 300randweerkazerne. Mijn kinde- wasn hadden dit jaar hun eigen i alleest en mijn vrouw trof ik pas weer laat in de nacht. Zij had als watborlichtster van de gemeente Utrecht ook dienst gehad. Voor mij ;ts tErsoonlijk was deze oud en nieuw één als vele andere. Het is bij isselij niet zo dat een mooi rond getal aanleiding is voor een heel bij- als (bnder feest." Elco Brinkman, Leiden Voorzitter van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf: „Het was bijzonder vurig boven me, tijdens de jaarwisseling. Terwijl ik met m'n gezin dat al lemaal stond te belajken kreeg ik toch dat gevoel dat je een drempel over gaat. We hebben daar in filosofische zin over ge sproken zonder daarbij zwaar moedig te worden. Een nieuwe eeuw is toch een nieuw begin. Die gedachte komt elke jaarwis seling wel bij je op en na twee [eken merk je dan dat je nog net zo aan de gang bent als in het rige jaar. Maar voor mij valt het begin van deze eeuw samen met let begin van de tweede helft Van m'n leven. Misschien is dat wel .typisch éen gedachte van een 50-jarige, hoor. Of ik nu alles anders doen? Ach, het werk dat ik doe, doe ik ontzettend graag en i pornemens om straks van alles te veranderen, maak ik niet meer lsc"lnds ik besef dat later nu is." Cees Overdevest, Wassenaar. Bloemenkwe- ker en CDA-raadslid: „Het is hier allemaal heel rustig gegaan. Alleen als je me nou vraagt hoe stap je 2000 in, ja, dan kan ik wel zeggen dat we allemaal lief moeten zijn voor elkaar en- zo, maar dat is zo afge zaagd. Persoonlijk heb ik vooral gedacht aan hier, aan Lentevreugd, waar mijn fa milie al 80 jaar een bedrijf heeft. Ik zie het als een be stuurlijke dwaling, maar dat BHMMÉHÉMHlMMIIilMkÉHii gaat hier dus allemaal ver dwijnen. Ze hebben besloten van al die prachtige bloembollenvel- len natuurontwikkelingsgebied te maken. Als ik hier alleen over het terrein loop, pink ik wel eens een traantje weg." Connie van Driel, Leiden Directeur Centrum Beelden de Kunst: „Ik moest op het CBK zijn om te kijken of het alarm het wel deed, dus daar ben ik om kwart voor twaalf naar toe ge gaan. Ik heb samen met mijn vriend en een fles champag ne de wisseling meegemaakt op de brandtrap achter ons gebouw. Dat is net zo hoog als de Burcht, dus we hadden een prachtig zicht op het vuurwerk boven de stad. Op het moment zelf heb ik aan mijn schoonzusje gedacht. Die is ernstig ziek, maar ik hoop dat we haar toch nog lang bij ons kunnen houden." Niko van Brussel, Roelófarendsveen Leider van het Groene Hart- team: „Ik ben met een zeer geslaagd feest met zo'n 200 mensen, een optelsom van een paar families, aan de nieuwe eeuw begonnen. Op oudejaarsdag werden we om vijf uur door elkaar gehus seld en in kleine eetgroepen opgesplitst. Ik heb de maaltijd, boerenkool met champagne, gebruikt met mensen die ik niet zo heel goed ken. Na de maal tijd moesten we met z'n allen in een schuur zijn. Er waren dj's en muzikanten en om een lang verhaal kort te maken: ik lag om 06.30 uur op bed. Diepe gesprekken over de nieuwe eeuw zijn niet ge voerd, althans niet in mijn bijzijn." Han Kulker, Leiden Atleet: „We waren voor het eerst thuis in de Van Bemmelenstraat en dat was ook meteen voor het laatst. Het was heel leuk hoor, maar we gaan verhuizen. Het gekke is dat je door zo'n oud en nieuw in de straat te vieren de mensen in de straat pas echt leert kennen. En nu gaan we weg. We krijgen gezinsuitbrei ding in maart en daar moest ik dus vooral aan denken om twaalf uur. Dat er veel gaat veranderen het komende jaar." Toos Fallaux, Leiden Voormalig PvdA-raadslid, op richtster Chili-comité en be trokken bij opvang drugsver slaafden: „Er was weinig verschil met an dere jaren, of het moet zijn dat dit keer de lift in m'n flat niet kon worden gebruikt. M'n man en ik hebben oudejaarsavond bij onze jongste zoon doorge bracht. Daar was ook de rest van de familie. De tv stond wel aan, maar er is weinig gekeken. De mannen klaverjasten, de jongeren speelden Risk en de oudjes, onder wie ik - ik ben 80 - de den Rummykub. Ik was de laatste tijd nogal in de lappenmand, ik ben nu net ook weer terug uit het ziekenhuis. Ik wil proberen het verloren gegane terrein terug te winnen." Piet van Noora, Roelofarendsveen Oud-gemeentebode: „Ik heb tijdens de jaarwisseling gewerkt op het gemeentehuis in Roelofarendsveen. Die afspraak stond al voordat ik stopte als bode en het was leuk om te doen. Dat werk verleer je niet hè. Een stel trouwde om klok slag 12 uur. Dat is een hele be levenis hoor. Ik moest alles klaarzetten, oliebollen, cham pagne etcetera. Dan vliegt de tijd. Helaas had mijn vrouw de griep en nu begin het bij mij ook te komen. Een betere start had dus gekund. Ik hoop voor het nieuwe millennium dat er een einde komt aan oorlog, het iedereen goed gaat en iedereen gezondheid blijft." Ingrid Moerman, Leiden Conservator Stedelijk Musé um De Lakenhal. „Het vorige jaar was door privé- omstandigheden absoluut het rotste jaar uit m'n leven. Ik heb het begin van 2000, toch een magisch getal, aangegrepen om als het ware een streep onder al die ellende te zetten. Eén ding staat vast en dat is dat 2000 nooit zo slecht kan zijn. 2000 is net als dat nieuwe schrift, vroe ger op school. Daar stond nog geen fout in, daarin was nog niets misgegaan en dat wilde je zo lang mogelijk zo houden. Ik was tijdens de jaarwisseling met twee collega's van het museum. We moesten om twaalf uur inspecteren of alles inderdaad wel mil- lenniumproof was en toen dat het geval bleek te zijn hebben we daar met z'n drietjes champagne gedronken." Brenda van Stralen, Leiden New Hampshire Voetbalster bij het Franklin Pierce College team: „De millenniumwisseling zelf hebben we thuis gevierd. Daarna zijn we met een groep vrienden naar In Casa gegaan. Daar zijn we blijven hangen tot een uurtje of zes. De volgende ochtend moest ik alweer rede lijk op tijd naar het vliegveld. Twee speelsters van mijn team waren namelijk overgekomen om de jaarwisseling hier te vie- ------ren. Hun familie belde nog iets na twaalven en die wisten ook niet wat ze op de achtergrond aan vuurwerk hoorden. Ze zeiden: het lijkt Tweede Wereldoorlog wel!" Roely Postma, Leiden. Burgemeestersvrouw: „Voor mij was dit een heel bij zondere jaarwisseling. Meestal hebben Jan en ik veel familie en vrienden over de vloer, maar Jan moest werken in het be leidscentrum dus ik ben in klei ne bezetting aan het nieuwe jaar begonnen, namelijk alleen met m'n oudste dochter. We hebben televisie gekeken en zit ten praten. Ik heb uitvoerig stil gestaan bij de vele veranderin gen in ons leven. 1999 was im mers ons eerste jaar in Leiden. Ik heb het gevoel dat we onze draai al hebben gevonden. Ik was wel wat bezorgd over de millennium bug. Ik ben zelf nauw betrokken geweest bij een millenniumpro ject waarbij veel systemen in orde zijn gemaakt. We kunnen er pas helemaal gerust op zijn na maandag. Na twaalven zijn we naar de Pieterskerk gegaan voor het feest met de vrijwilligers. Het was daar zeer genoeglijk." Cor van Duyn, Rijnsburg Zakenman: „Mijn oud en nieuw heb ik gezellig met de familie doorgebracht. Lekker bij het open haardje met een nasi-bal letje zoals ik die graag heb. Na twaal ven ben ik met de jeugd naar de feest tent in Rijnsburg gegaan. Het zijn alle maal geweldige jongelui hier in het dorp, en zo'n feest waarop twee gene raties verschijnen vind ik altijd heel bijzonder. Voor de rest was deze jaar wisseling niet anders dan de jaren ervoor. Ik ben wat dat betreft heel nuchter. We hadden ons natuurlijk wel ingesteld op mogelijke problemen. De managers waren stand-by enzo, maar dat bleek achteraf gelukkig allemaal niet nodig. Het is allemaal zo fantas tisch verlopen in Nederland! Ik vind dat heel hoopgevend voor de komende periode." Ton Kohlbeck, Oegstgeest Directeur Zijloeverproject en oud-wethouder: „Ik ben in gedachten heel erg bezig geweest met mijn vader, die in 1967 is overleden. Hij was een katholieke Leidenaar in een tijd dat katholiek zijn toch echt heel anders was dan tegen woordig. Centraal in zijn leven stonden zijn onwankelbare ge loof en zijn gezin, let wel: in de ze volgorde. Hij leefde in zijn eigen zuil en toen die wankel de, brak zijn hart. Hij is daar echt aan overleden. Ik sterf tevreden als mijn kinderen een c van het respect opbrengen dat ik tot op de dag van vandaag hem heb." Tim de Cler, Leiden Voetballer bij Ajax: „Je weet wel dat het de millen niumwisseling is en er nu dus een nieuwe is, maar het blijft allemaal gewoon hetzelfde. Het is net als de jaren ervoor eigen lijk. Ons feest is wel leuk ge weest. Mijn broer en ik hebben het met een groep vrienden in een huis aan de Hooigracht ge vierd. Goede voornemens heb ik niet want ik heb niet echt dingen die ik zou willen veran deren. Het gaat allemaal wel Gerry van der Lecq, Hazerswoude Wethouder Rijnwoude: M „Het begin van de oudejaarsavond zat ik gezellig thuis en speelden we zoals gebruikelijk op oud en nieuw een spelletje. Later op de avond moest ik naar het gemeentehuis want ik maak te deel uit van de rampenstaf. Geluk kig is alles goed verlopen. Om half één kon ik dus weer naar huis. Ik had on dertussen al niet meer verwacht dat het mis zou gaan hoor. Ik had de uit zending op twee gevolgd en dan zie je dat het overal ten oosten van ons goed gaat. Ik heb niet zoiets als van 'whoe.. we gaan het nieuwe millennium in'. Ik doe het gewoon jaar voorjaar en dat vind ik al mooi zat." Leidse Kees, leiden -1* ijf- 1 1Ü3W8;. Zanger: „Om twaalf uur dacht ik aan een paar goede vrienden die het nieuwe millennium niet hebben gehaald. Ik liep naar M u a ma het raam, nam de laatste ap- I Iff Jjjf pelflap en zag hier boven de Jf Oude Vest de hemel in een X vredesvuur veranderen. Ik dacht: ik hoop nu dat de mensen eindelijk verstandig worden en ophouden met die oorlogen die zoveel ellen- e brengen. En dat het zinloos geweld stopt. Er zijn zoveel mensen wopie 's avonds niet meer de straat over durven en dat in een welva- iou gnd land als Nederland. Ik wens iedereen een voorspoedig en boral muzikaal 2000 toe." Riethoven, Leiden Jjjérj^' eerst zijn we thuis jsÊFiÊb zoon geweest, maar Ük IS uil tien gewoon thuis, Mfö»® kinderen. Ik heb ook Étw W irÏÉ het eerst geen vuurwerk M en afgestoken. Dat doe ik normaal SÊ ,'|t Wv1'. if dacQtijd wel, maar de overgang llBrM a heiaar de volgende eeuw wilden M jrieiij vooral rustig houden. Ja, J/jFw 3t wnisschien ga ik het ook wel iurrvat rustiger aan doen, dat zou :t zonijn vrouw graag zien. Ik ben lIs inu 78 dus het zou wel rustiger kunnen, maar toch ben ik al weer e opan het organiseren hoor. Ik hoop wel dat de mensen wat ver- ilf ulraagzamer worden. De jaloezie is groot hoor, ook in de sport. arwJiet bij de sporters, maar bij de besturen hè. Dat zou mooi zijn, als in /lat eens over ging." id den Hartog, Voorschoten jrhcyjjkcomité Vlietwijk: Wij waren thuis, zoals altijd. c heb twee jongens en een hetond. Nee, die is niet bang jaoor. We hebben haar acht :n eXar geleden in augustus ge- gen aald en met oudjaar samen 6n bjet haar voor het raam naar het vuurwerk staan kijken. Je hebt is vljonden die zijn als de dood, die duiken in een hoekje en gaan lig- daaren janken, maar zij vindt het prachtig. We hebben gezellig zitten we81etsen en een beetje televisie gekeken. Ik heb natuurlijk wel even l, m^igestaan bij de nieuwe eeuw. Ik hoop echt dat het nou een keer toctygelopen is met die haat en nijd. Een beetje meer aandacht, een eerieetje toleranter, dat zou mijn mooiste wens zijn." il nii ïelu Ronalda Boesaard, Katwijk Voorzitster Supportersvereni ging Quick Boys; „Ik ben blij dat het allemaal goed is gegaan, die millenni umwisseling. Ik heb het thuis gevierd met familie, met de mensen die mij dierbaar zijn. In die kring vier ik het elk jaar. Daar hecht ik zeer aan. Het was een rustige jaarwisseling. Ik had er niet echt een speciaal gevoel bij. Ik ben een heel nuchter mens. Aan goede voornemens doe ik ook niet. Wat ik wil ver anderen, doe ik gewoon di rect." Frank Koenegracht, Leiden. Dichter en zenuwarts: „Ik voelde helemaal niets, ook al was dit de eerste keer dat ik zonder m'n vader en schoonva der aan een nieuwjaar begon. Het is meer hun dood dan het begin van de nieuwe eeuw die me heeft doen beseffen dat de tijd verstrijkt. Maar ook op het moment van hun overlijden zelf of op andere momenten dat er iets belangrijks gebeurt, voel ik niets. Dat komt altijd later. Op Nieuwjaarsdag moest ik wer ken, ik moest een zogeheten achterwachtdienst draaien bij Rotterdamse instelling op het gebied van acute psychiatrie. Er van alles gebeuren maar het bleef uren achtereen doodstil." Hans ten Hove, Katwijk Huisarts en RPF-raadslid: „Oud en nieuw kan routine worden maar een millennium wisseling heeft duidelijk iets bijzonders. Wij zijn op oude jaarsavond gewoon om psalm 90 te lezen. Dat is een zeer toe passelijke tekst met daarin de zinsnede '1000 jaren zijn in uw ogen als de dag van gisteren'. Tijd is in de ogen van God heel betrekkelijk en dat zet je aan tot meer bezinning. De millenni umwisseling heeft toch iets meer diepgang dan een norma le jaarwiseling. Zo realiseerde ik mij vandaag ineens dat we alle maal mensen van de vorige eeuw geworden zijn. Dat is een rare gedachte. Behalve een nieuwjaar vieren we om twaalf uur ook mijn verjaardag. Ik ben 50 geworden. Al met al was het reuze ge zellig." Piet van Winden, Leiden Antiquair: „Ook al omdat ik de oude tijd met een hardnekkige griep achter me liet, had ik weinig verheven gedachten bij dit ver lies. De zondagsdichter in mij had uiteraard prachtige visioe nen over eindeloze verten vol onbetreden sneeuw, want als er iets is dat mij aanspreekt in het vooruitzicht van een nieuw millennium dan is het wel de voor een klein baasje onvoorstelbare suggestie van heel veel tijd. Maar als gezegd: wel veel verhoging, maar weinig verheven ge dachten. We kunnen hier erg van feesten genieten en dat hebben we ondanks de griep dus ook hevig gedaan." Ineke van der Wel, Warmond Burgemeester: „Ik heb me suf zitten prakkise ren wat er door m'n hoofd ging, maar het waren toch dezelfde gedachten als bij andere jaar wisselingen, namelijk dat ik op zulke momenten het liefst alles wat ik lief heb om me heen zou hebben. Maar dat zit er voor een burgemeester niet in. De eerste twee uur van de eeuw, die ik dus op het gemeentehuis heb doorgebracht, zijn me qua feestgedruis dan ook volledig ontgaan. Toch was het een goede jaarwisseling omdat allerlei ge vreesde calamiteiten zich niet hebben voorgedaan. Ik wens dat de globalisering, waaraan niemand zich kan onttrekken, niet ten kos te gaat van onze eigenheid. Nog een hartekreet: alles wat ik doe, wil ik met plezier blijven doen, samen met positief ingestelde mensen." Elly Zandwijk, Noordwijk Bloembollendeskundige: „Wij hadden een heel rustige oud en nieuw. We wonen nogal achteraf en de kinderen vierden het niet thuis. Om twaalf uur vond ik het wel een beetje spannend. We hadden wat ex tra water opgeslagen en wat meer kaarsen in huis gehaald. Maar die waren gelukkig dus niet nodig. Ik overdenk met oud en nieuw altijd het afgelo pen jaar, maar met zo'n millen niumwisseling sta je nog wat langer stil die al ontwikkelingen en veranderingen van de afgelo pen periode en alle kansen die nog voor ons liggen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17