Van 1999 naar 2000 rÏ-ïïï Gelukkig Nieuwjaar MAANDAG 3 JANUARI 2000 pRaBBHKHBHR Henk Koster, Lisse Directeur Keukenhof: „Voortreffelijke viering in de duinen bij de Langevelderslag. Met een honderdtal vrienden en bekenden hebben we daar een ruimte afgehuurd. Dat was geweldig zo te midden van de natuur. Die stilte.., het was kortom een heel bijzondere belevenis. Je sluit toch een be paalde periode af en begint iets nieuws. Ik hoop dat de technologie de komende pe riode meer ten behoeve van het welzijn van de mensen wordt ingezet. Als je ziet wat voor verbeteringen de afgelopen eeuw heeft gebracht op het gi bied van ziektebestrijding, dan hoop ik dat we dat deze eeuw doorzetten met het voorkomen van ziekten." Arnoud van Lunteren, Leiden Voorzitter Korfbalvereniging KZ Leiden: „Wij waren bij mensen in Zeeuws-Vlaanderen, wat je noemt een uithoek van het land. Bij een vriendin die op 1 januari 30 werd en in verwachting is. Nee, de baby moet nog geboren worden, maar alles bij elkaar maakte het wel bijzonder. Door alle publiciteit houd je er in je achterhoofd wel rekening mee '■i dat er iets kan gebeuren, maar ik moet zeggen dat het verder een jaarwisseling was als alle anderen. Goede voornemens heb ik niet gemaakt." Lonneke Bransz, Leiden Basketbalster bij BV Leider dorp: „Het was voor mij een gewone jaarwisseling. Ik heb niets met dat met millenniumgedoe. Het enige wat anders was, was de uitzending op televisie. Dat vond ik heel leuk. Normaal verveel je je toch in de uren voordat het feest begint en nu heb ik mij vermaakt voor de tv. 's Avonds ben ik met mijn vrienden naar een besloten feest in Lemmy's, een kroeg, geweest. Rond een uur of zes was het afgelopen en ging ik naar mijn bed. Ik heb wel een jaar: wat positiever zijn." voornemen voor het nieuwe Foort van Oosten, Leiden. Brandweercommandant: „Ik besefte tijdens het wegtik ken van de laatste seconden dat er eigenlijk maar weinig mensen zijn die de overgang van het ene millennium in het andere meemaken. Toen dat tot me doordrong vond ik de ze jaarwisseling toch wel heel apart. Ik was er wel redelijk gerust op dat calamiteiten zouden uitblijven. We hebben ons, ik mag wel zeggen, asser tief voorbereid. En toen om - onze tijd - 12.00 uur 's middags alles in Nieuw Zeeland gewoo|ie bleef doorgaan, dacht ik dat het wel buitengewoon apart zou ?nc zijn als de zaak hier wel in het honderd zou lopen." poi Wat deed u toen de klok twaalf sloeg en het jaar 2000 begon en vooral: wat dacht u op dat moment? Die vragen stelden we ruim vijftig regiogenoten. De antwoorden zijn gevarieerd. Voor de één was het een jaarwisseling als atijd, de ander deed vergeefs zijn best om iets bijzonders te voelen, en weer een ander vond het een gebeurtenis van de eerste orde. De angst voor een millenniumbug regeerde nauwelijks deze oudejaarsavond. Daar bleek ook geen enkele reden voor. Het enige dat uitviel waren de koffieautomaten op het J hoofdkantoor van de ANWB, zo meldt de Oegstgeeste directeur Guido Van Woerkom. Joop Kret, Roelofarendsveen Oud-directeur woningbouw vereniging Alkemade: „Onder invloed van de media, ben ik ook aan het terugblikken geslagen en samen met mijn vrouw, met wie ik de laatste uren van deze eeuw zeer seri eus heb zitten praten, conclu deer ik dat de vooruitgang die de mensheid heeft geboekt vooral een technische en een economische is. De mens zelf echter staat niet waar hij zou moeten staan: centraal. Als je door leeftijd, een handicap of bepaalde persoonlijke omstan digheden niet werkt en afhankelijk bent van de zorg, dan heb je het moeilijk. En ook zorgwekkend is dat onze democratie op het spel staat als er maar zo weinig kiezers naar de stembus gaan. Het is aan onszelf om de mens weer centraal te stellen. Daartoe zou ik willen oproepen aan het begin van deze eeuw." Jan Boer, Leiden Directeur Trianon en Filmhuis: „Ik lag om elf uur al in bed. Dat hele millennium-gedoe interes seert me geen flikker, joh. Tijd bestaat niet eens, tijd is een il lusie. Eén ding is zeker en dat is dat dit heel duistere tijden zijn. Ik vond het niet verantwoord om op pad te gaan. Ze gooien vuurwerk naar je kop. En terug had ik moeten lopen want ze steken ook je banden lek. Nee, dit was voor mij geen speciale jaarwisseling. De wereld bestaat al veel langer dan 2000 jaar. A je daar wat meer van wil weten moet je maar meneer de Hindi bellen." ic etf Miquel van Kessel, Ter Aar Profwielrenner Farm Frites: „Tot twaalven heb ik bij mijn >n, schoonfamilie gezeten. Dat wa de heel gezellig. Later zijn we naaaai een feest in Aalsmeer geweestnd» Daar was een mannetje of 300rar dat was hartstikke leuk. Er wasn 1 disco en een band, kortom alltesi op en eraan. Ach, je moet wat bor Voor de rest vind ik het niets térs zonders, die millenniumwisselij i Het gaat precies hetzelfde als im voorgaande jaren, alleen kun je de gedachte erbij misschien ai ders maken. Maar ik doe dat niet. Ik ben een heel nuchter mei Guido van Woerkom, Oegstgeest Directeur ANWB: „Pas om één uur ging bij ons de fles open, na een telefoontje van mijn werk dat alle vitale systemen in orde waren. Kijk, er wordt nu wel gezegd dat het allemaal hum bug is geweest, maar bij de ANWB zijn we drie jaar bezig geweest om alles in orde te krijgen. Als we dat niet hadden gedaan, dan was 87 procent van de systemen er nu uit geweest. Ik was zelf thuis en had rond de middag contact gehad met familie in Nieuw Zeeland. Toen wis les gewoon werkte. Uiteindelijk bleek vanmorgen dat alles hetL,j, deed, behalve de koffieautomaten, maar die hebben we inmic^ ook aan de praat gekregen. Wensen? Gezondheid, dat is toch 1^01 allerbelangrijkst en dat wens ik ook alle lezers van het Leidsch|ncj Dagblad toe." Niek Jan van Kesteren, Katwijk Directeur VNO-NCW: „Voor mij was het een hele goede oude jaarsavond. Een van de vele goede jaarwisselingen moet ik zeg gen want ik heb bij zo'n millenni umwisseling geen diep gevoel of- zo. Ik heb ook geen bijzondere voornemens. Daar heb ik geen re den toe. We hebben het lekker thuis in Katwijk geviei d met de fa milie. Alles ging gelukkig goed. Ook op het werk hebben we geen millenniumproblemen gehad. Op nieuwjaarsdag mocht ik alweer aantreden voor wat verplichtingen van mijn werk. Kortom een oud en nieuw zoals zovelen ervoor. Prima dus." Bob de Jong, Leimuiden Schaatser bij Spaar Select van coach Peter Mueller „We hebben de millenniumwisseling met de ploeg gevierd. Peter Mueller heeft hier zijn 'tweede ouders' zitten en daar zijn we naar toegegaan. Zij hadden ook nog wat familieleden uitgenodigd, zodat we uiteindelijk met een man of achttien bijeen waren. We liepen er als directeuren bij, omdat we vlak voor de jaarwisseling van een nieu we sponsor nieuwe pakken hadden ontvangen. Na twaalf uur zijn we naar buiten gegaan om vuurwerk af te steken. Alle vingers zit ten er nog aan, maar er zijn wel een paar lampjes van de kerst boom gesneuveld. Toch was deze wisseling niet veel anders dan andere jaren. Toen ik 16 was heb ik het voor de laatste keer thuis meegemaakt. Ik vier het bijna altijd in het buitenland." Aleid van der Meer, Oude Wetering Coördinator Dienstencentrum Jacobus: „Wij, mijn man en ik, hebben het dit jaar voor het eerst samen ge vierd. De kinderen waren ergens anders. Dat krijg je hè, met vriend jes. Het was dus een stuk stiller, maar we hebben er samen een leuk feestje van gemaakt. De vrijdag middag heb ik in zorgcentrum Ja cobus een millenniumfeest georga niseerd met een quiz en een bingo. De mensen waren heel posi tief. Veel van hen waren voorafgaand aan de wisseling erg onge rust door al die berichten in de media over de millenniumbug. We hadden hen dus een toeter gegeven zodat ze altijd voor hulp kon den blazen als het belsysteem uitviel. Gelukkig zijn de toeters niet nodig geweest. Ik hoop voor iedereen en voor de mensen in Jaco bus in het bijzonder dat het een sprankelend nieuwjaar wordt." Clara Sikking, Warmond Galeriehoudster, winnares Zilveren Veer 1999: „Ik houd het heel kort. Alles is goed gegaan. Als ik nadenk over 2000 maak ik me zorgen om de zorg. Daar wou ik het bij laten." Roeland van Velzen, Leiderdorp Huisarts en voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV): „De jaarwisseling is leuk ge weest. Tot twaalf uur vierde ik oudejaarsnacht met m'n gezin, daarna was er een feestje met de buurt dat wij hadden geor ganiseerd. Ook dat was meer gezellig dan filosofisch. Wel dacht ik toen m'n oudste zoon de champagne ontkurkte: jij moet slagen dit jaar. En bij het afsteken van de eerste vuurpijl wenste ik dat het kabinet binnen enkele weken in actie komt om de huisartsengeneeskunde te redden. Ons vak gaat ten gronde door een ernstig gebrek aan huisartsen." Mamix van Rij, Wassenaar Voorzitter van het CDA: „We brengen deze periode door in een typisch Engelse omgeving, in een kasteel. Mo mentje, ik moet even m'n dochter bij het open haardvuur weghalen. Hier ben ik weer. Ik heb de laatste tijd vooral veel teruggeblikt. De gebeurtenis sen die in de vorige eeuw de meeste indruk op mij hebben gemaakt zijn de eerste mens op de maan en de val van de Muur. Ik stel ook vast dat de vorige eeuw ons veel technolo gische vooruitgang heeft gebracht. Ik wens vanuit Engeland het Leidsch Dagblad en zijn lezers het beste voor 2000." Farroeg Tahmasian, Leiden Eigenaar avondwinkel Rem brandt: „Op oudejaarsavond was ik ge woon open tot negen uur en het was gezellig druk in de win kel. Daarna ben ik naar huis ge gaan en heb ik wat tv gekeken. Na twaalven ben ik verschillen de studententehuizen afgelo pen om m'n klantenkring een goed nieuwjaar toe te wensen. Dat werd zeer gewaardeerd, ja. Vervolgens ben ik naar een be sloten feest gegaan. Ik lag pas om 07.00 uur op bed maar ik was op Nieuwjaarsdag gewoon weer open, net als met de kerst trouwens. Ik ben blij dat er niets ergs is gebeurd. Don, Leiden Cursist Arbeidsbureau: „Op het moment zelf zat ik in het Lisser Veerhuis, het café van de nachtburgemeester aan de Lage Rijndijk. Daar ben ik naartoe gegaan om een oude vriend tegen te komen. Om twee uur ben ik naar Van Wei zen aan de Beestenmarkt ge gaan. Daar ben ik tot zeven uur gebleven. Ik heb de hele nacht doorgedronken; ben tollend in een taxi naar huis gegaan. 2000 moet voor mij een ultiem jaar worden. Ik wil mijn cursus af maken en werk vinden." Kaatje van Dam, Leiden Oudste Nederlander (112 jaar): „Ik heb het erg gezellig gehad. M'n dochter was op visite, we hebben televisie gekeken en ik heb lek ker appelflappen gegeten. Om twaalf uur heeft m'n zoon Cor de gordijnen open gedaan en zette hij me voor het raam zodat ik het vuurwerk kon zien. Nee, daar ben ik helemaal niet bang van. Ik heb wel tegen Cor gezegd, die naar buiten ging om zelf ook wat af te steken, dat hij voorzichtig moest zijn. En dat was hij ook. Voornemens voor het nieuwe jaar heb ik niet. Ik rook niet dus ik hoef daar ook niet mee te stoppen. Doe mij maar lekker veel gebakkies in 2000, ha, ha." Fret Koek, Roelofarendsveen Oud-raadslid GroenLinks: „We hebben de millenniumwisse ling aangegrepen voor een reünie van het Veense bruikoor en de lo catie van viering was het Big Bro- therhuis in Almere. Dat was wel aardig ja. 's Avonds om zes uur werden we met de bus opgehaald bij jongerencentrum SplotsZ en 'v een kleine twaalf uur later waren we daar weer terug. Hoe het huis eruit ziet? Precies zoals op tv. Al leen waren er al heel wat meubels enzo uitgehaald. Dat moest ook wel want we waren met 30 brullers en 30 partners en zo groot is dat huis niet. Veronica heeft opnames van ons feest gemaakt. Ze hebben shots genomen vanuit die kijkgaatjes maar ook normale opnamen, dus dat de cameramensen tussen ons in liepen. Hoe we aan die locatie kwamen? Nou, al die commerciëlen hadden ons sinds april toen we stopten met het koor, al een paar keer opge beld. De ene had dit verzoek de andere dat en we wilden nog wei eens een reünie houden, maar om dat op een gala te doen zagen we niet zitten. Toen kwam Veronica met dit idee en dat leek ons wel wat, omdat we hiermee direct een locatie hadden voor de mil lenniumwisseling. Mark Knappers, Leiden Beter bekend als Pim van het DJ-duo Wipneus en Pim: „Ik heb de jaarwisseling door gebracht zoals ik al vijftien jaar doe: als DJ. Op oudejaarsavond moesten we tussen elf en een uur optreden in Nijmegen voor 1500 mensen en vanaf drie uur draaiden we in de Hout- rustrotonde in Den Haag, waar 1200 mensen ons als sterren verwelkomden. We zijn tot kwart over vijf doorgegaan. Eenmaal thuis hebben we wat gedronken met meegereisde vrienden en om acht uur lag ik in bed. Vijf uur later werden we wakker gebeld want we moesten 's avonds een set verzorgen ir het Leids Vrijetijdscentrum (LVC). Dat feest overtrof al onze verwach tingen. Ook vanavond (zondagavond, red.) moeten we weer aan de bak. Je begrijpt dat met zo'n topdrukte er in je hoofd nauwelijks ruimte is voor allerlei bespiegelingen over het nieuwe millennium. Dat neemt niet weg dat ik het een bijzondere gewaarwording vind dat ik zojuist bovenaan m'n eerste factuur van deze eeuw moest schrijven: 01-01-00." Adri Schoneveld, Sassenheim Initiatiefneemster Inloophuis: „lk heb dt champagne openge trokken en wai extra kaarsen aan gestoken voor het geval de elektri citeit uitviel. De millenniumwisse ling is voor mij hetzelfde als de voorgaande jaarwisselingen. Wel heb ik met deze viering wat langer stil gestaan bij alle veranderingen die de afgelopen eeuw - of korter, de afgelopen decennia - heeft voortgebracht. Als je dat op een rij tje zet en doortrekt naar de komende periode... Dat is niet te over zien. Zo snel als het gaat. Maar gelukkig hoeven we her piet alleen te doen. Dat is een goed gevoel, dat iedereen wat vaker zou moe ten hebben." Joop Brons, Leiden Organist. „Ik heb deze zin op papier ge zet, hopelijk is het niet een al te grote gemeenplaats: naast de hoop op eindelijk meer vre de op aarde, spreek ik hierbij de wens uit dat de kerken in het nieuwe millennium niet verdwijnen. De kerken worden bedreigd door moslims, die steeds meer overheersen, al valt dat in deze regio nog wel mee. Het is mij niet zozeer te doen om die orgels, hoor, ha, ha. Al spelen die natuurlijk wel Elsbeth Littink, Aarlandervaa Leerlinge studiehuis Groean; Hart Lyceum: on „Alles was dit keer allemaaboi J uitgebreider dan de jaren efge voor. Om twaalf uur bedacjltij I mij ineens dat je nu een heiaa raar jaartal boven een briefój1 I moet zetten. Ik vond het wnis: jammer dat de millennium^ seling in Nederland niet zohiji groots was aangepakt als iiju die andere landen die je opan zag. Zelf was ik tot twaalf ulra; l thuis en ben ik na de jaarwJiei 1 ling naar het kruispunt in /lat landerveen gegaan. Daar ontmoet iedereen elkaar bij een hoo vuurwerk. Daarna ben ik naar een feest geweest in het Kastee Alphen. En toen ik rond half zes bij mijn vriend thuis kwam h ben we met een ontbijtje naar de jaarwisseling in New York g< ken. Dat was een mooie afsluiter. td Bert Volkerijk, Noordwijkerhcyjjk Prins Carnaval van de Ka- vvij ninefaaten: hi „Al een paar jaar vieren we het0n de hele familie bij elkaar. Dit jg0O; dus ook en dan leg je samen e^ar V jgfer' kaartje, je kijkt wat tv en tegen jaa] twaalven wordt iedereen een bhet Hfc- nerveus. Als het dan zover is v^on Mr elkaar om de nek. Hier en daaren pinkt iemand een traantje wegiet< 9 zich heel normaal allemaal, m|j]g als je wat beter kijkt is het tochfge anders. Neem zoiets als de eerieej borene. Daar sta je normaal nii stil, maar nu wel. En als je daar aan denkt kom je ook al snel q de eerste overledenen, zoals de vuurwerkslachtoffers. Die vre en dat verdriet stemmen tot nadenken. Daar ben je met deze wisseling toch iets intenser mee bezig."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16