'Dit smaakt duidelijk naar meer' Uitbreiding kinderopvang Voorschoten Regio Applaus voor politieke veegploeg Burgemeester Timmers vindt millenniumnacht maar saai Geblondeerd het nieuwe millennium in Dwars door het vuurwerk naar de verloskamer Warmond eert vrijwilligersduo 'Grote gemeenten aan bureaucratie ten onder' -ANDAG 3 JANUARI 2000 Jnderscheiding voor Walvaart ORSCHOTEN H. Walvaart, cantor-organist van de wijkgemeen- Dorpskerk van de Hervormd-Gereformeerde Kerkgemeen- e eriap in Voorschoten is benoemd tot lid in de Orde van Oranje ^eelssau. Walvaart is veertig jaar actief voor de wijkgemeente. Als ie ^tor-organist begeleidt hij als enige de gemeentezang van alle tentidagse erediensten en de rouw- en huwelijksdiensten op het f gel. Hij weet zoveel van de liturgie dat hij niet alleen de predi ct van suggesties voorziet, maar ook de kindercantorij en de lserbelkring adviseert. Daarnaast ondersteunt hij onder meer het sterteam en helpt hij bij het aankleden van de kerk bij bijzon- re diensten. Walvaart, die directeur is van de Gevers Dey- Hjtschool, kreeg de onderscheiding gisteren van burgemeester ^"Cannegieter. dool lietstad Radio weer uit de lucht orschoten Vlietstad Radio is weer uit de lucht gehaald. Op december verwijderde de politie de apparatuur van het dak n een flat aan de Jan Evertsenlaan in Voorschoten, op slechts kele honderden meters afstand van het politiebureau. „We MJ}ben drieënhalve week kunnen uitzenden, zonder dat ie- Hlind het in de gaten had", aldus een woordvoerder van ^■etstad. Op het moment dat de zender in beslag werd geno- Hn, was geen enkele piraat aanwezig. Volgens de woordvoer- zal Vlietstad het komende weekeinde al weer in de lucht „De nieuwe apparatuur hebben we al. Die is sterker dan de ■rige." fernielingen in Poelgeest fcsTGEESTEen groep jongeren heeft tijdens de jaarwisseling likken stoeptegel gegooid naar huizen aan de Lobeliuslaan in I Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest. Daarbij raakten ge- fs beschadigd en sneuvelden ruiten. Verder liep de motorkap n een auto een deuk op. De politie gaat proberen te bemidde- p tussen de jongeren en de gedupeerden. .(ebroken neus door klap cstceest Een 59-jarige Oegstgeestenaar werd enkele uren na jaarwisseling in de Balistraat in Oegstgeest aangevallen door n jongen. Deze bezorgde hem een gebroken neus. Het slacht- fer liep met zijn hond over straat toen er een busje aan kwam den waaruit acht jongeren stapten. Een van de jongens sloeg m in het gezicht. De man vermoedt dat hij is geslagen omdat j eerder de politie informatie had gegeven over het materiaal Bt jongeren hadden ingezameld voor een vreugdevuur. Gevaarlijk mengsel |rmond Een 19-jarige Sassenheimer is op de vroege nieuw- arsochtend op de Herenweg in Warmond aangehouden om it hij met een gevaarlijk brandbaar mengsel over straat liep. e emmer met het spul is in beslag genomen. 'ernielers betrapt derporp/oegstgeestTwee jongens van 15 en 18 jaar zijn kort RELi de jaarwisseling op het Loevestein in Leiderdorp aangehou- |n omdat ze bezig waren met het vernielen van een lantaarn- lal. De jongens waren afkomstig uit Leiderdorp en Zoeterwou- an !-Rijndijk. Op de Irislaan in Oegstgeest betrapte de politie een rkai-jarige jongen op het vernielen van straatmeubilair. Hij is -sp'ngehouden. F, Wi ^kerstboomverbranding in Oegstgeest Igstgeest De gemeente Oegstgeest zamelt op donderdag 6 ja- tari kerstbomen in en verbrandt ze. De bomen worden tussen er j en 15.30 uur ingezameld op zes plaatsen in het dorp: op het irkeerterrein van sportpark De Voscuyl, bij het Hofbroucker- irk, bij de Joris de Witteschool, aan de Floralaan, bij de ge- °Peentewerf en op het parkeerterrein bij het informatiecentrum •ielgeest. Alle kinderen die op een van deze plaatsen een kerst- a )om inleveren, krijgen een lot voor de loterij die wordt gehou- Sn na de verbranding (aanvang 19 uur) op het parkeerterrein de hoek van de Apollolaan met De Voscuyl. Millenniumfeest café De Gouwe bevalt organisatoren uitstekend oegstgeest peter blok Ze hadden op 1200 bezoekers gehoopt en op 600 gasten gere kend. Maar ook met de uitein delijk aanwezige 425 man wa ren Eric Verver en Chris Schol- laart, de organisatoren van het millenniumfeest van café De Gouwe aan de Rhijngeester- straatweg in Oegstgeest, 'dik te vreden'. „Dit is een feest om nooit te vergeten", sprak Verver bij het naderen van de eerste morgen in 2000. „Werkelijk al les liep vannacht gesmeerd. Het was reuze gezellig. We hadden goede artiesten die de zaal lek ker mee kregen. En de laser show aan het eind van het vori ge en het begin van dit nieuwe millennium was in één woord geweldig. Bovendien is hier binnen helemaal niks geks of vervelends gebeurd. Tja, wat wil je dan eigenlijk nog meer?" Schollaart, die had gevreesd voor stroomuitval, keek met een even goed gevoel terug op een 'geslaagd feest'. Het millenniumfeest van De Gouwe, dat in het garagecom plex van de vroegere overbuur man Van den Ameele werd ge houden, liep van begin (om 22.00 uur) tot eind (om 5.00 uur) op rolletjes. De weliswaar onbekende artiesten - 'maar zé ker geen valse kraaien' - had den het voor het grootste deel jeugdige publiek volledig in hun zak zitten. De dansende en hossende mensenmenigte was daarvan het springlevende be wijs. Met een lasershow, waarbij werd afgeteld van dertig naar nul, eindigde 1999 en begon 2000. Daarna trokken alle feest gangers de straat op om met een spetterend vuurwerk het nieuwe jaar in te luiden en el kaar het allerbeste toe te wen sen. Nadat het vuurwerk achter de rug was, ging het feest in het voormalige garagepand weer vrolijk verder. Het was daarbij een komen en gaan van arties ten. Volgens Schollaart 'prima look- en soundalikes' van onder anderen Marco Borsato, René Froger en André Hazes. Tot en met vijf minuten voor vijf, toen het Oegstgeestse millennium feest met een uit volle borst meegezongen You'll never walk alone werd afgesloten. Voor bezoeker Daan Kramp had het feest nog wel uren lan ger mogen duren. „Hier krijg je niet snel genoeg van. Fantas tisch dat dit in Oegstgeest kan en pure klasse dat Eric en Chris dit feest hebben georganiseerd. Eric en Chris hebben lef ge toond door, hoewel in andere Koen van Schie had eigenlijk thuis moeten worden gebo ren. „Ik was al een uur bezig met persen, maar hij lag ge draaid", vertelt zijn moeder Margo. Vader Alex moest zijn vrouw vervolgens om één uur 's nachts dwars door de vuur- werkbommen heen naar het ziekenhuis rijden. „Verschrik kelijk", vertelt Margo van Schie. „Ik kom normaal nooit buiten, ik vind het niks. dat vuurwerk." Haar man heeft er niet veel van gemerkt: „Ik had zoiets van: gassen!" In het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdoip zagen twee kin deren het levenslicht in de millenniumnacht. Koen, de zoon van het echtpaar Van Schie uit Leiden was om 1.25 uur de eerste. Hij werd 27 mi nuten later gevolgd door Brit tany, dochter van Monique Barink en Rob Krijger uit Roe- lofarendsveen. Ook hier geen sprake van geplande millënni- umbaby's. Koen was al op 19 december verwacht. En Britta ny met kerst. De nieuwe moeders - voor allebei is het de eerste - liggen met z'n tweetjes op een ka mer. Ze kwamen 's nachts ook tegelijk aan bij het Leider- dorpse ziekenhuis. „Ik dacht: dat is een vuurwerkslachtof fer. Want ze zag eruit alsof ze flauwviel", vertelt Monique Barink over haar lotgenote. Ook Barink zou eigenlijk thuis bevallen, maar bij haar wilden de laatste centimeters ontslui ting niet komen. De Centrale Stichting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) krijgt extra ruimte voor de buitenschoolse op vang. Op de bovenverdieping van het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan wordt voor 35.000 gulden een lokaal aangepast. Tot 1 januari was dit vertrek in ge bruik bij het poppentheater De La Mar (voorheen Wellus Nietus), dat inmiddels is verhuisd naar Den Haag. Een welgemeende nieuwjaarsknuffel op het Oegstgeestse millenniumfeest. FOTO DICK HOCEWONINC plaatsen het ene na het andere millenniumfeest werd afgelast, toch gewoon door te zetten." Zijn maatje Fabian Schouten, die zich voor de gelegenheid 'helemaal liet gaan', drukte zich in soortgelijke bewoordingen uit. De stemming was volgens zo wel de bezoekers als de organi satoren van de eerste tot en met de laatste minuut 'opperbest'. „Dit smaakt duidelijk naar meer", vonden Verver en Schollaart. Eric Verver sprak zelfs over 'het begin van een ja renlange traditie'. „Dit doen we volgend jaar weer. Zeker weten. Het was ongelofelijk gaaf, écht een visitekaartje voor onze zaak." Dat laatste was Verver nog het meeste waard. De relatief lage opkomst en de torenhoge kosten (onder meer aan de be veiliging en aan de artiesten) nam hij daarom op de koop toe. „Al draaien we vanavond quitte of moeten we een verlies slikken, het maakt niet uit. Dat is bijzaak", zo vond de kroeg baas van De Gouwe. voorschoten jan preenen Naast de CSKV wilden ook de openbare basisschool De Vos, de toneelvereniging en het ou derenwerk de ruimte van het poppentheater overnemen. B en W hebben echter de voor keur gegeven aan de kinderop vang, omdat de nood daar vol gens hen het grootst is. In sep tember vorig jaar was bij het behandelen van de Nota Kin deropvang beloofd dat hard zou worden gezocht naar een geschikte ruimte voor buiten schoolse opvang. De keuze is vooral voor De Vos een grote teleurstelling. Het bestuur van het openbaar on derwijs (BOB) wees onlangs nog op de grote problemen. De Vos moet vooralsnog volstaan met vijftien lokalen, waarvan één in het Cultureel Centrum, terwijl de school volgens het bestuur recht heeft op zestien lokalen en er eigenlijk zelfs een zeventiende zou moeten ko men. Daarom hoopte De Vos in elk geval een 'te kleine ruimte' te kunnen inruilen voor een grotere in het Cultureel Cen trum. B en W zijn echter niet gevoe lig gebleken voor het argument van het openbaar onderwijs dat het huidige lokaal in het Cultu reel Centrum niet aan de de wettelijke eisen zou voldoen. „De Vos kan met dit lokaal goed uit de voeten. Het heeft een oppervlakte van 45 vierkan te meter en voldoet daarmee aan de wettelijke minimum norm van 42 vierkante meter", aldus het college. De CSKV heeft wel aangege ven dat De Vos ook gebruik kan maken van het lokaal op mo menten dat zij de ruimte niet nodig heeft. Als tegenprestatie wordt van De Vos verwacht dat zij het speelplein openstelt voor de kinderen die gebruik maken van de buitenschoolse opvang. Rc 'sg erdorp afke van der toolen datt Was geen alledaagse veegploeg L g zich op nieuwjaarsochtend al ets*.emend door Leiderdorp be- caapg. De burgemeester deed mee. ij s)wethouders deden mee. En ook :ot it raadsleden pakten de vuur- rkrommel aan. De bezemploeg s daarmee een bijna complete piegeling van het politieke kleu- jpalet in Leiderdorp: alleen Bur- belangen Leiderdorp (BBL) was re zig. )e actie was bedoeld als gebaar i solidariteit naar het personeel als goed voorbeeld voor de bur ls. En was een succes, vinden 17 dsleden G. Hogervorst (CDA) en Roeberding van de AOV/Unie55 ,Veel positieve reacties", zeggen allebei. Bij de Schansen (het flat- 17 jnplex langs de Engelendaal) kre- de vegers een applaus vanaf de s kons. „Er zijn zelfs mensen 17 Mmtaan gaan meewerken", vertelt gervorst. „Maar je hebt natuur- ook mensen die vanachter hun rdijntjes blijven zitten kijken. Dgen we extra hard vegen, na- ^irlijk." itreyen deel van de vegers hield het twee uur voor gezien. Maar een kortidere groep, waaronder Hoger- [st, is van kwart over negen tot ienlare uur t>ezig geweest. „Als je ziet ,an yft we bij elkaar een bak vuil heb- n opgehaald! En dan is Leider- rp nog niet schoon, hoor", zegt SüfcDA'er. Ine Kipping en Marie-Josephe Slingerland zijn gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie in Warmond uitgeroepen tot vrijwilligers van het jaar 1999. Via de stichting Vluchtelingen werk hebben zij zich ingezet voor de asielzoe kers die in Warmond wonen. Volgens burgemeester Van der Wel is de keuze gevallen op Kipping en Slingerland, omdat ze zich anders dan de overige genomi neerde vrijwilligers hebben begeven op een 'nieuw en onbekend terrein'. Ze moesten vooroordelen overwinnen en werken met veel onzekere factoren, aldus de burgemees ter. De prijs bestaat uit 1000 gulden, bestemd voor het vluchtelingenwerk. Op Slingerland konden asielzoekers in 1999 altijd een beroep doen in geval van nood, zei Van der Wel. Zij deed vertaalwerk en fungeer de als tolk. Ine Kipping bood volgens de bur gemeester met name ondersteuning aan twee gezinnen en vijf alleenstaanden. „Als ik zie hoe de mensen opbloeien, dan denk ik: daar doe ik het voor", aldus de vrijwilligster van het jaar. warmond judy nihof Als Warmond open staat voor de noden en wensen van ande re gemeenten, is de kans groter dat het dorp zelfstandig kan blijven. Die boodschap gaf de Warmondse burgemeester I. van de Wel gisteren mee aan de honderden bezoekers van de nieuwjaarsreceptie in sporthal De Geest. Van der Wel drukte de aanwezigen op het hart zich open te stellen voor samenwer king 'met de omgeving' en voor 'grensoverschrijdende contac ten'. Volgens Van der Wel is War mond een gemeenschap, die een eigen bestuur verdient. „Maar u weet, bij het ministerie van binnenlandse zaken denken ze daar heel anders over. Daar wordt gedacht dat in de nieuwe eeuw alleen heel grote gemeen ten kunnen overleven." Door meer samen te werken met an dere gemeenten kan Warmond laten zien dat 'het niet per se noodzakelijk is om in een groter verband op te gaan', aldus de burgemeester. In het samen gaan met een andere gemeente ziet de burgemeester geen heil. „Grote gemeenten gaan aan hun eigen logge bureaucratie ten onder. Terwijl kleine organi satorische eenheden die dichter bij de .bevolking staan, beter overleven." De gemeente hield de nieuw jaarsreceptie voor het eerst sa men met achttien Warmondse verenigingen, waaronder de Vereniging tot Viering van War- monds Feesten, voetbalvereni ging Warmunda en de War mondse IJsclub. CDA'er Hogervorst (staand) en burgemeester Zonnevylle in actie op de Eikenschans. foto marklamers De speciale veegploeg heeft zich wel voor verrassingen te staan: „In ren om vuurwerk af te steken. Zo- alleen bezig gehouden met de plek- de Leyhof lag er ontzettend veel, en maar een gedachte hoor." ken waar altijd het meeste vuur- overal verspreid. Ik zit te piekeren: En Hogervorst besluit: „Ik heb werk ligt. misschien is het een idee om vol- voor mijn gevoel het nieuwe jaar AOV'er Roeberding kwam nog gend jaar speciale plakken te creë- goed ingezet." Meesterlijke Klaver Party doorslaand succes E je van de vier organisatoren van de Meester de Klaver Party 2000 in Zoeterwoude gaan de jnende weken anders dan anders door het en. Yvonne en Guus van der Geest van café Meester en Wim van Leeuwen, beheerder p de Klaverhal, hebben zich op oudejaars- pnd laten blonderen. „En dat is zó goed ge- jurd dat we met dat opvallende haar nog wel kele weken zullen rondlopen. Maar erg vind het zeker niet", aldus Van Leeuwen. De vier- organistor, Mary van Wensveen, ontbrak tij dens het millenniumfeest omdat zij in ver wachting is. Het feest begon op Nieuwjaarsdag om 00.30 uur en duurde tot 05.00 uur. Van Leeuwen vond het 'niet meer dan lo gisch' dat ook hij met een ander kapsel het nieuwe jaar is ingegaan. „We hebben iedereen gevraagd om iets aparts te doen. Dan kunnen wij als organisatoren toch niet achterblijven. We waren het er snel over eens dat ons haar onder handen zou worden genomen." Van Leeuwen weet nog niet of de samenwer king tussen De Meester en de Klaverhal een vervolg krijgt, hoe 'goed en gezellig' het alle maal ook is geweest: „We hebben wel meer sa men gedaan, maar nog nooit op zo'n grote schaal. Voorlopig doen we het even rustig aan. Daarna gaan we de balans opmaken. Ik kan in elk geval nu zeggen dat de belangstelling enorm was. We hadden wel 1500 kaarten kun nen verkopen. Vooral de laatste dagen voor het feest is er een run op de kaarten geweest. We stopten nu bij 1050, vijftig meer dan we eigen lijk van plan waren. Maar nog meer mensen tot de Klaverhal toelaten was niet verant woord." Het is haar, achteraf gezien, 'honderd procent meegeval len'. Burgemeester Els Timmers van Oegstgeest had zich voor de jaar-, eeuw- en millenniumwisseling op het ergste voorbereid. „Je weet tenslotte maar nooit. Ie vergeeft het jezelf natuurlijk nooit als achteraf blijkt dat je als gemeente te weinig voorzorgsmaatregelen hebt getroffen. Daarnaast ben en blijf je natuurlijk afhankelijk van een aantal externe factoren. Bijvoorbeeld: wat gebeurt er in Rusland? Blijft hun wapentuig aan de grond? Zijn er nog kerncentrales die op hol slaan? En: valt de stroom niet uit? Ook voor de bom men die door regionale vrachtwagenchauffeurs uit Oost- Europa zijn meegenomen, heb ik vooraf gevreesd. Maar het is me allemaal enorm meegevallen. Het was vannacht eigenlijk, als ik eerlijk moet zijn, maar saai. Dat komt mis schien ook omdat het jaar 2000 de afgelopen maanden he lemaal is doodgepraat. Er zou dit en dat gebeuren. Maar er is totaal niets gebeurd. Zoiets is toch een beetje een anti climax." Voor Timmers begon de oudejaarsavond omstreeks kwart voor acht in de brandweerkazerne aan de Dorps straat, waar de gemeentelijke rampenstaf tijdens de millen niumnacht zijn intrek had genomen. Daarvandaan trok ze met 'rampenambtenaar' Mathilde van den Hoogen, brand weercommandant Hans van der Niet en Menno Zijlstra van de politie het dorp door om te kijken of er bijvoorbeeld nog ergens illegale millenniumfeesten werden gehouden. Dat bleek niet het geval. De feesten bij korfbalclub Fiks en bij hockeyvereniging LOHC waren 'besloten'. „Toch is het goed om overal even je neus te laten zien", vond Timmers. „Daarmee weten ze meteen dat je ze een beetje in de gaten houdt. Bijkomend voordeel is dat je zelf dan ook weet hoeveel mensen er op die plaatsen ongeveer aanwezig zijn. Daar kun je dan bij een eventuele brand of een andere calamiteit rekening mee houden." Ook het voormalige garagepand van Van den Ameele, waar het millenniumfeest van café De Gouwe werd gehou den, werd aan het kritische oog van Timmers onderwor pen. „Iets meer dan een voldoende", oordeelde de Oegst geestse burgemeester. Dit tot grote opluchting van de orga nisatoren Eric Verver en Chris Schollaart, die anders hun feest op het laatste nippertje hadden moeten afgelasten. Bij de volgende ronde door het dorp, even na midder nacht, constateerde Timmers niet alleen dat veel Oegst- geestenaren hun straatje letterlijk en figuurlijk niet hadden schoongeveegd, maar ook dat een groep van ongeveer twintig jongeren op de Leidsestraatweg bushokjes verniel de en een oude caravan in brand stak. „Het is triest, maar het schijnt er bij te horen. Als dit alles is, moet je zeggen dat de jaarwisseling relatief rustig is verlopen. Ik denk daar toch anders over. Ik erger me namelijk mateloos aan ver nielingen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15