Bisschop Muskens hervat werk gedeeltelij Geloof Samenleving Millenniumdag EO trekt 12.500 bezoekers Brede steun voor later afspreken preekbeurten Jongeren vieren jubeljaar 2000 1 MAANDAG 3 JANUARI 2000 VANDAAG Vandaag staat de beschermheilige van de stad Pa rijs op de heiligenkalender, Genoveva. Ze is om streeks het jaar 422 in Nanterre geboren en wordt wegens bewonderenswaardige deugdzaamheid al vroeg anderen ten voorbeeld gesteld. Tijdens een epidemie in Parijs richtte ze ziekenzalen in. Bij een hongers nood ging ze bedelend langs boeren in de omgeving om als eerste met een voedselschip via de Seine aan te komen in de hongerende stad. Ook veel wonderen worden aan Genoveva toegeschreven. Daarmee was haar naam als heilige gevestigd. Genoveva was lange tijd de meest populaire heilige van Frank rijk. Haar positie werd later ingenomen door Jeanne d'Arc. Engelse kerken vragen vergeving londen De gezamenlijke kerken in Groot-Brittannië vroegen in de millenniumnacht vergeving voor de fouten die zij hebben gemaakt. Dat gebeurde om vijf minuten voor twaalf tijdens een 'millenniummoment' in de Millennium Dome in Greenwich, een plechtigheid die rechtstreeks werd uitgezonden door de BBC en de commerciële zenders. Het millenniumgebed luidde: 'Laat er respect zijn voor de aarde, vrede voor de mensen, liefde in ons leven, vieugde om het goede, vergeving voor verkeerde daden en vanaf nu een nieuw begin'. In een gezamenlijke ver klaring hebben de kerkleiders, onder wie de anglicaanse aarts bisschop Robert Carey, vergeving voor de fouten van de kerken gevraagd. Zweden schaft staatskerk af Stockholm De Evangelisch-Lutherse Kerk is na 473 jaar niet langer de staatskerk in Zweden. De nieuwe, geseculariseerde verhoudingen gingen op 1 januari in. In 1995 had het Zweedse parlement, de Rijksdag, met de nieuwe regeling ingestemd. En kele maanden later nam de lutherse synode, met 251 stemmen voor en 28 tegen, hetzelfde besluit aan. In maart 1998 volgde het definitieve besluit om de binding van de kerk aan de staat af te schaffen. In 1527 had koning Gustav Vasa hiertoe besloten. In 1686 sprak de kerk uit dat Zweden een protestantse natie is en dat de inwoners van Zweden lid van de Lutherse Kerk moeten zijn. Pas in 1951 werd de godsdienstvrijheid in de wet vastge legd. Dit hield in dat niet-lutherse Zweden overheidsfuncties mochten bekleden. Maar de koning en de minister van Cultuur, die verantwoordelijk is voor religieuze zaken, moesten nog lu thers zijn. Al in 1996 was de regeling afgeschaft dat elke Zweed vanaf de geboorte automatisch tot de Lutherse Kerk behoort. Kroon Hongaarse koning leidt tot rel Boedapest In Hongarije is onenigheid ontstaan over de bewaar plaats van de Heilige ló-oon. Deze werd zaterdag tijdens een plechtige optocht naar het parlementsgebouw gebracht, dui zend jaar nadat de eerste koning van Hongarije door paus Syl vester II werd gekroond. Ondanks felle kritiek van de oppositie partijen wilde de centrum-rechtse regering hiermee aantonen dat vanaf het nieuwe millennium de kroon van Stefanus I de Heilige weer het symbool van de natie is. Tijdens de ceremonie, waaraan alle leiders van traditionele kerken deelnamen, werd ook herdacht dat Hongarije precies 1000 jaar bestaat als een er kende christelijke natie. De oppositiefracties Hongaarse Socia listische Partij en de (liberale) Alliantie van Vrije Democraten vinden dat kroon in het Nationale Museum moet blijven, omdat Hongarije nu een democratische republiek is. Ook aartshertog Gyorgy Habsburg, de kleinzoon van de laatste koning en keizer van de Oostenrijks-Hongaarse dubbelmonarchie, is daarvan overtuigd. foto reuters Televisiezender wil vreedzamer wereld tel aviv In het jaar 2000 komt er een nieuwe televisiezender, die geheel gewijd is aan het bevorderen van de wereldvrede. Het 'International Peace Channel' hoopt de boodschap van to lerantie en respect te verspreiden door het uitzenden van posi tief nieuws, portretten van mensen als Ghandi en Martin Luther King en documentaires over vredesbewegingen. De initiatiefne mers. de alle religies omspannende Jubilenniumbeweging, ko zen voor een internationale zender als drager van hun bood schap. breda anp Na twee herseninfarcten en ruim een half jaar van revalidatie heeft bisschop Muskens van Bre da gisteren zijn werk hervat. De 64-jarige bis schop, vooral bekend als pleitbezorger van de ar men in Nederland, zal zich voorlopig noodge dwongen beperken tot de belangrijkste taken in eigen bisdom. Veel schrijven of het land in trekken om lezin gen te geven, zit er volgens Muskens niet meer in. „Ik houd rekening met voldoende herstel om redelijk te kunnen functioneren, m'n zaakjes te doen, de grote lijnen in de gaten te houden, con tact te hebben met mensen en aanwezig te zijn waar wenselijk is", zei hij zondagavond in het RKK/KRO-televisieprogramma Kruispunt. Muskens werd in mei en vervolgens in juni ge troffen door een herseninfarct. Aanvankelijk werd het functioneren van zijn linkerhand beïn vloed. Als gevolg van de tweede beroerte had hij korte tijd problemen met zijn geheugen en con centratie en kon hij even niet praten. Ook func tioneerde een been tijdelijk niet naar behoren. Muskens heeft nooit gedacht dat het niet meer goed zou komen met hem. Wel heeft hij een keer uit onmacht gehuild. Dat gebeurde tijdens de eerste mis die hij na zijn ziekte in aanwezigheid van z'n naaste familie opdroeg. „Toen was het even teveelzei de bisschop tegen de verslag geefster die hem tijdens zijn revalidatie volgde. Het gebedsleven van Muskens is door zijn ziek te verrijkt. Vooral de bijbelse psalmen, die een zaamheid uitdrukken, spraken hem aan. „Die psalmen heb ik veel persoonlijker kunnen bid den. Vooral de eerste weken na het herseninfarct als eigen drama: waarom overkomt mij dit, waar om ben ik aan de kant gezet zonder voorberei ding? Dan word je opstandig en dan kun je zulke psalmen ineens veel beter bidden." Muskens zei geen verwijten te willen richten aan wie dan ook, ook niet aan God. „Ik ben voor- zwolle anp Ongeveer 12.500 evangelische en reformatorische christenen zijn zaterdag het nieuwe mil lennium gezamenlijk in Zwolle begonnen. De Millenniumdag is onderdeel van Project2000, een samenwerkingsverband van de EO en andere christelij ke organisaties dat het jaar 2000 wil aangrijpen voor massale evangelisatie. Het motto van de Millenni- umdag en Project2000 is Gelo ven in de toekomst. De hoofd sprekers waren EO-voorzitter ds. A. van der Veer en de bap tistenpredikant T. van der Leer, voorzitter van de Evangelische Alliantie. „Samen bidden, sa men zingen, samen zoeken naar het plan van onze Heer", was volgens Van der Veer het doel van de Millenniumdag. Het belang van een persoon lijke band met Jezus stond cen traal tijdens de afzonderlijke programma's voor volwasse nen, tieners en kinderen. „Ge loven in de toekomst is niets meer of minder dan geloven in Jezus Christus en Hem navol gen", hield Van der Leer zijn gehoor voor. Hij riep de aanwezigen op om zich niet blind te staren op zorgwekkende tijdverschijnse len als egoïsme, kerkverlating en zedenverwildering maar naar de wereld en hun mede mensen te kijken zoals Jezus dat deed. „Jezus ziet geen pro blemen maar mogelijkheden om problemen op te lossen. Je zus ziet geen verloren mensen maar mensen die gevonden en gered kunnen worden." De jongeren hadden onder de titel Restart hun eigen Y2K- party. EO-programmamaker Wim Grandia wekte hen op om door een gang naar het podium te laten zien dat ze het nieuwe jaar met God wilden beginnen. De jeugd van tegenwoordig lijkt volgens hem veel op de verlo ren zoon in de bekende gelijke nis van Jezus. Die verliet zijn vader, joeg in een ver land zijn erfdeel erdoor en keerde uitein delijk berooid terug naar huis. „Zo leven de meeste jongeren in ons land: vandaag gaat het goed en morgen zien we wel verder. Moet het echt helemaal misgaan in je leven voordat je Jezus nodig hebt?" De volwassenen besloten de Millenniumdag met het zingen van een 'millenniumhymne': „Jezus, U hebt woord gehou den, droeg Uw volk tweedui zend jaar. Kom, zoals U ons be loofd hebt. Kom, Heer Jezus, breng ons thuis." huizen anp Veel predikanten van de Gere formeerde Bond willen af van de gewoonte om kort na nieuw jaarsdag al preekbeurten voor het eropvolgende jaar te rege len. Maar het hoofdbestuur van de bond, de rechtervleugel in de Nederlandse Hervormde Kerk, stelt voor pas in 2001 schoon schip te maken. Het bondsbureau heeft in middels bijna 150 steunbetui gingen ontvangen na de oproep van negen predikanten om met ingang van het jaar 2000 pas vanaf de eerste maandag in september de preekbeurten voor het volgende jaar te rege len. Omdat er nog steeds reac ties binnenkomen, acht het hoofdbestuur het niet wijs nu al de nieuwe gedragslijn te gaan volgen. Wie gewend was om al in ja nuari afspraken te maken voor het volgende jaar, doet dat nu nog een keer, schrijft het be stuur in De Waarheidsvriend van deze week. In het najaar van 2000 zal de bond een lijst publiceren van alle voorgangers die hun afspraken voor een vol gend jaar pas vanaf september zullen maken. De initiatiefnemers van het voorstel hebben zowel een principieel als een praktisch be zwaar tegen het vroegtijdig vastleggen van preekbeurten. Ze vinden het absurd om de af spraken zo lang van tevoren te regelen 'als wij in alle dingen onze diepe afhankelijkheid van God belijden'. Door het onnodig vroege tijd stip wordt het bovendien moei lijk om rekening te houden met andere activiteiten in de ge meenten en de vakantieperio des. al blij om wat er gebeurd is aan positieve er gen en dat ik hersteld ben en dat ik wee|ssa) werk kan doen. Waarom zou ik dan die v^tQr stellen die mij van die positieve aspecten nc|a dm?" J Het belangrijkste dat Muskens de afge^tv maanden heeft geleerd, is 'hoeveel menser^^ elkaar kunnen betekenen'. gter De bisschop ontving ruim duizend kaartje brieven. Dat heeft hem diep ontroerd. zei te verwachten dat de mensen om herri£an in de toekomst zullen voorkomen dat hij l valt in het oude patroon van alsmaar doo met werken. ti* lie Leden van een kinderkoor houden vaticaanstad dpa/afp Drie miljoen mensen hebben in de eerste tien dagen van het jubeljaar Rome bezocht. Dit heeft het Romeinse agentschap voor "het jubeljaar gisteren be kendgemaakt. Paus Johannes Paulus II opende op 24 decem ber symbolisch het jubeljaar door het openen van de heilige deur van de Sint Pieter. Vol gens het agentschap hebben 1,4 miljoen mensen deelgeno men aan religieuze manifesta ties in Rome, zoals de opening van de heilige deur en het kerstfeest. Tot de bezoekers van het jubeljaar worden ook de mensen gerekend die zich in de oudejaarsnacht hadden verzameld op diverse pleinen en degenen die zaterdag bij de start van de marathon waren. Jongeren uit de hele wereld kwamen gisteren op het St. Pietersplein bijeen om het ju beljaar te vieren. Een nieuwe klok luidde op het plein in Rome het derde millennium in. Vuurwerk zette de St. Pieter in een fonkelend licht. De vijf ton wegende klok is in Zuid-Italië gegoten. Zij was bij het begin van het jaar 2000 voor het eerst te horen. Paus Johannes Paulus II wens te de ongeveer honderddui zend mensen op het St. Pie tersplein een jaar toe 'dat rijk aan vrede, kalm en gelukkig' is. „Op het moment dat wij de drempel van het nieuwe jaar overgaan, zou ik graag op de deur van uw huis kloppen om ieder van u mijn beste wensen te doen toekomen. Een goed jaar voor allen in het licht dat vanuit Bethlehem over heel het universum straalt", aldus het hoofd van de Rooms-Katholie- ke Kerk. Het was de eerste keer sinds zijn verkiezing in 1978 dat Jo hannes Paulus aan het begin Paus vindt ontdekking Amerika de gebeurtenis van dit millennium vaticaanstad afp De ontdekking van Amerika is volgens paus Johannes Paulus II de belangrijkste gebeurtenis van dit millennium. De ontdekking heeft een 'nieuw tijdperk in de geschiedenis van de mensheid geopend'. „Wie wist duizend jaar geleden van het bestaan van een groot continent ten westen van de Atlantische Oceaan vroeg de Paus zich af tijdens een plechtigheid ter gelegenheid van de jaarswisseling. Bij de mis in de Sint-Pieterskerk in Vati caanstad waren zo n 6000 gelovigen, onder wie kardinalen, di plomaten en vooraanstaande Italianen aanwezig. De kerkvorst maakte ook een balans op van deze eeuw. De afgelopen 100 jaar werden volgens hem gekarakteriseerd door 'hevige, diepe en soms zeer snelle veranderingen', die de cultuur van de mensen diep hebben beïnvloed. van een nieuw jaar aan ..Rj venster van zijn studeerkai-jai verscheen. Aan zijn toesping< ging een concert vooraf, w; bij de Italiaanse popzai>- Claudio Baglioni het Ave MkCl zong en een Amerikaans iCST pelkoor The Times They Arj^j Changing, de klassieker i'en protestzanger Bob Dylan, lrjC( gehore bracht. Het was de ste keer dat zo'n concert opeej St. Pietersplein plaatshad. )ej£ jongeren op het plein had)Q^ de oudejaarsdag met gebe^n r Romeinse kerken dooi, bracht. Paus Johannes Paulus op de op nieuwjaarsdag in Rc opnieuw een Heilige Po Aan de plechtigheid in de V caanse kerk Santa Maria M giore namen duizenden gel» gen deel. De rk-kerk Gert nieuwjaarsdag ook de Dag erd de Vrede in de wereld. Voor het heilig jaar datj w kerk elke vijftig jaar Gert, g zj, alle anders dichtgemets6err poorten van de Ger Vatica^g. kerken in Rome open. Zij siWe boliseren de toegang tot paradijs. rkr< WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Finland: Bewolkt en af en toe sneeuw. Maxima van 0 graden in het zui den tot -8 graden in het noorden. Denemarken: Veel bewolking en af en toe re gen. Middagtemperatuur onge veer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Veel bewolking en perioden met regen. Erg onstuimig met maan dag in Schotland storm tot zware storm. Middagtemperatuur van 6 graden bij Aberdeen tot 12 in de buurt van Londen. België en Luxemburg: Veel bewolking en mistig. Eerst op de meeste plaatsen droog, dinsdag regenachtig. Maxima on geveer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Van het noordwesten uit bewolkt en af en toe regen. In het oosten maandag nu en dan zon. Maxima van 4 graden in het oosten tot 11 graden in Bretagne. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden, ook geregeld zon en meest droog. Wel kans op mist Maxima tussen 5 en 13 graden. Spanje: Zonnig, maar langs de noordelij ke kusten ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur in het binnenland rond 10 gra den, aan de zuidkusten tegen de 17 graden. Portugal: Zonnig, bij zee kans op wolken, maar wel droog. Middagtempera tuur rond 10 graden, aan de zuid kust 16 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 15 graden. Marokko: Westkust: Flink wat zon en droog. Middagtemperatuur rond 18 gra den. Tunesië: Geregeld zon en verder afnemen de kans op een bui. Maxima rond 14 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Flink veel zon en droog. Middag temperatuur rond 21 graden. Duitsland: In het noorden bewolkt en wat lichte regen of sneeuw. Naar het zuiden toe bewolkt en mistig en verder meest droog. Middagtem peratuur van 7 in het noordwes ten tot rond het vriespunt in het zuidoosten. Oostenrijk: Wolkenvelden en meest droog. Ook wat zon, met name in het zuiden. Maxima rond het vries punt. Zwitserland: Geregeld zon, maar in het noor den ook wolkenvelden. Wel droog. Maxima van 4 graden in het noorden tot 8 graden bij Lo carno. Polen: Wolkenvelden en vooral in het noorden lichte sneeuw of regen. Naar het zuiden toe droog en mo gelijk een opklaring. Middagtem peratuur iets boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en eerst nog kans op lichte sneeuw, maandag meest droog. Middagtemperatuur iets stijgend tot een paar graden bo ven nul. Hongarije: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur rond het vriespunt. Italië: Perioden met zon en het wordt droog. In het noorden kans op mist. Maxima van 5 graden in het noorden tot 14 op Sicili. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en droog. Maxima rond 15 graden. Griekenland en Kreta: Steeds meer zon, maar eerst nog enkele buien. Maxima van 3 gra den in het noorden en daar kans op sneeuw, tot 11 graden in het zuiden en op Kreta. Malta: Geregeld zon en het wordt droog. Maxima rond 14 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd fikse buien. Maxima op de Dardanellen 5 graden, op Cyprus rond 15 graden. Weerrapporten 03 januari 07 uur: Amsterdam half be Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Dublin Frankfurt Genève Helsinki Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Mallorca Malta Motiegen ZW 4 ZW4 Motregen ZW 5 Regen Z 4 half bew ZW6 half bew Z 4 zwaar bew. ZW 4 Motregen Z 5 zwaar bew Z 4 half bew. ZW5 zwaar bew. N 5 half bew. N 3 zwaar bew. ZW? Z1 7 0.5 7 0.0 7 0.2 NW 2 18 12 0.0 ZW5 11 5 0.3 0 -2 1.0 2 -7 0.2 5 1 0.2 -2 -12 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) half bew. half bew half bew onbewolkt NO 1 NW3 15 7 0.0 ÖS®, bewolkt X onweer W warmtefront «SB, regen sneeuw koufront sdk opklaringen hagel lagedruk EEEEE mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in hecto pascal kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden telefax s Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 jr 023- 5320 216 Ro< Redactie: 071- 5321 921 ,Ve Hoofdredactie: 071- 5315 921 ójje advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 lt P 071- 5356 230 1 d' rubrieksadvertenties kol Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 17 '^nt idij ge /jrli het automatisch afschrijven van het tw abonnements- geld, ontvangen 1,- kortider betaling. -s( VERZENDING PER POST L', Voor abonnementen die per post (binnenlaf worden verzonden geldt een toeslag van ft aan portokosten per verschijndag. fl C LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAIqj- Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere I leeshandicap hebben), is een samenvattl van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar i nf ormatie 0486-486486 ky (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gravf K N H U I DINSDAG 4 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08 48 Zon onder 16.40 Maan op 06.31 Maan onderl5 15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.26 10.25 01.59 09 58 Laag 14.36 23.05 14.17 22.46 2 1 0.0 32 22 0.0 31 24 0.0 New Orleans onbewolkt Z2 New York zwaar bew ZWi Tel Aviv zwaar bew. NW Tokyo zwaar bew 02 Toronto zwaar bew. 0 2 Casablanca onbewolkt Z 2 Johannesburg half bew. N2 Los Angeles half bew. N3 16 5 0.0 Tunis half bc Z3 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14