Leiden Regio Overlast blijft beperkt tot incidenten Bij Regionaal Beleidsteam heerst een serene stilte 'Een relaxte manier om het millennium af te Nigeriaans meisje uit OC Leiden was 'minstens 9000 dollar waard' Flitsaio's wekken wrevel bij andere universiteiten WAANDAC 3 JANUARI 2000 Brandjes laaien op leiden Bij de politie kwamen gisteren veertien meldingen bin nen van her en der oplaaiende brandjes als 'naweeën' van de nieuwjaarsnacht. In de meeste gevallen was bij de komst van de agenten het vuur al weer gedoofd. Ook was er hier en daar in de stad sprake van overlast van vuurwerk. Brandje in de Nieuwsteeg leiden Kortsluiting in een pinautomaat van een horecagelegen heid zorgde gisteren voor een brandje in de Nieuwsteeg. De bu ren waarschuwden de brandweer die het het vuur snel onder controle had. Een vrouw op een bovenetage merkte aanvanke lijk niets omdat zij met oordoppen in lag te slapen totdat brand weerlieden bij haar in de kamer stonden. De bewoners konden na enige tijd terugkeren in hun woning. Café krijgt eigen boom leiden Welk café krijgt nou een eigen boom? 'Espèrance dus. Als eerbetoon aan Theo en Mieke Huynink-Goejèe, het vertrek kende eigenaars-echtpaar van l'Espèrance op de hoek van het Rapenburg en de Kaiserstraat. Theo plantte gisteren een prui- menboompje in het gazon van het Van der Werfpark, tien meter van de moeraswilg van oud-burgemeester Goekoop vandaan. Het was niet eens een cadeautje van de trouwe clièntèle, maar van het buurtcomité dat de "markante persoonlijkheid' Huy- nink en zijn vrouw Mieke node zal missen. L'Espèrance - hofle verancier - ging dit weekeinde immers over in andere handen. „Goeie buren, ondanks het feit dat ze een café dreven", ver klaart een van de comitéleden bondig. „Altijd gezellig, altijd be hulpzaam om iets te organiseren." Misschien wel daarom ging de gemeente Leiden grif in op het verzoek van de buurtbewo ners om een 'Espèranceboom' te mogen planten. Daartoe trok gistermiddag een ploegje stamgasten over het Rapenburg naar het park, aangevoerd door de nieuwe eigenaar Jan van Aalst die zich speciaal in overal en klompen had gehesen om het spit- werk te verrichten. Huynink aanschouwde ter plekke de ge il denkplaat bij Goekoops boom en bedacht zich hardop dat hij zo'n steen ook moest laten maken. Onzin, vond een der om standers. „Je bent toch nog niet dood." foto taco van der eb 1 Leidenaar meteen de fuik in leiden Een 46-jarige Leidenaar is gisteren bij de eerste alcohol controle van het nieuwe jaar meteen in de fuik gelopen. Op de Haagse Schouwweg blies hij niet alleen driemaal de toegestane hoeveelheid, maar bovendien stond er voor hem nog een ge vangenisstraf open. Dat kostte hem behalve zijn rijbewijs ook zijn vrijheid. onno havermans Flitsaio's worden ze genoemd. Assistenten in onderzoek die in een fractie van de gebruike lijke vier jaar promoveren. Mi rjam Elferink was de eerste. Binnen een jaar werkte ze haar uitmuntende afstudeer scriptie (ze kreeg er een negen voor) uit tot een proefschrift van 360 pagina's. Vervolgens trad ze in dienst van een gere nommeerd advocatenkantoor. Deze zomer volgt Rogier Raas haar voorbeeld. Hij heeft iets meer tijd nodig, maat ander half jaar is nog altijd kort voor een promotie. De Universiteit Leiden wordt dankzij elk juridisch proefschrift zestigduizend gul den rijker. Het E.M. Meijers Instituut, waar de aio's hun onderzoek doen, is dan ook in zijn nopjes met de snelle pro movendi. Het stelt de flitsers vrij van onderwijstaken, zodat ze zich alleen maar op hun onderzoek hoeven te richten. Zo hoopt de Leidse rechtenfa culteit voldoende talent in huis te houden voor het spraakmakende onderzoeks werk. Op advertenties voor het gebruikelijke traject van vier jaar krijgt het instituut amper reacties. Met Elferink schiet Leiden in de roos: de minister van justitie beraadt zich momen teel op de Kamervragen die naar aanleiding van haar proefschrift zijn gesteld. Maar buiten de Leidse universiteit wordt met scepsis naar het ex periment met de 'turbopro movendi' gekeken. Het G.J. Wiarda Instituut van de Uni versiteit Utrecht ziet er niets in. „Een scriptie is niet meer dan een schrijfoefening. Echt wat anders dan een proeve van wetenschappelijke be kwaamheid", zegt universitair hoofddocent O. Jansen deze week in de Staatscourant. Ook in Groningen blijft een pro motie-onderzoek voorlopig gewoon vier jaar duren. „Mijn ervaring is dat goed onder zoek moet bezinken, de tijd moet krijgen", aldus hoogle raar L. Timmerman in de Staatscourant. Zijn Tilburgse collega P. Eijlander denkt dat de kwaliteit van Leidse pro movendi straks minder zal zijn dan die van andere uni versiteiten. Toch is er wel begrip voor de Leidse keuze. „De ene stu dent heeft nu eenmaal meer talent dan de andere. Dan is het raar om iedereen stan daard vier jaar de tijd te ge ven", meent Timmerman. In Tilburg willen ze zelfs hele maal af van het proefschrift als eindfase in het promotie onderzoek. De Brabantse rechtenfaculteit, die al enkele jaren hoog scoort in kwali teitsonderzoeken, overweegt te beginnen met een 'duaal stelsel' waarin aio's twee da gen onderzoek verrichten en de rest van de week werken in het bedrijfsleven. leiden onno havermans De rampscenario's lagen klaar, maar niemand hoeft ze in te kij ken. Twee uur na de jaarwisse ling verlaten de leden van het Regionaal Beleidsteam al hun hoofdkwartier. Niks geen mil lenniumbug. Alles blijft zoals het is, behalve het jaartal. Op het hoofdbureau van politiere gio Hollands Midden in Leider dorp komen de drie nullen in serene stilte binnen. Tussen de kolossen van de Meubelboule vard langs de uitgestorven snel weg A4 is geen vuurwerk te zien en amper een knal te horen. Het licht blijft aan, de compu ters snorren vredig en de mobi lofoon geeft zijn vertrouwde bliepjes. En dus begint men in snel tempo met 'afschalen'. Buiten lijkt het oorlog. Kruit dampen waaien in slierten over de weg en in een mum van tijd zijn tal van straten bedekt met een laag rood papier. Een vroe ge vogel staat al om half een te vegen op de Haagweg, terwijl een stukje verderop langs het Noordeinde een jonge vrouw een dansje maakt in de troep. Op de Turfmarkt laten drie pukkelkoppies een voor een hun magnum-champagnefles kapot stuiteren na het ding zo hoog mogelijk in de lucht te hebben geworpen. Enkele uit gelaten Minervameisjes poken het vreugdevuur voor hun huis aan de Papengracht nog hoger op dan dat van hun studenten vriendjes aan de overkant, door halve deuren en een autoband op de vlammen te werpen. Vanuit een huis dreunt dam pende muzak. Een groepje jonge Marokka nen tikt met de blote hand een aanstekelijk ritme op een con tainer op de Beestenmarkt. Achter een raam aan de Lange- gracht gaan twee stellen volle dig op in het kaartspel dat ze spelen, als in de verte sirenes van de uitrukkende brandweer zijn te horen. Het brandje in een kamer van het Pelikaanhof laat zich aanvankelijk ernstiger aanzien dan het is. De ladder wagen rijdt na een half uurtje weg. Op de Kaasmarkt slentert Zorro langs, een half litertje co la bungelend in zijn linkerhand. In café De Twee Spieghels in de Nieuwstraat wordt om half drie uitbundig 'Olé Olé' aangehe ven, terwijl vier studenten zich voor een stampend Bacchus in de Breestraat beklagen over de vele besloten feesten. Voor Mi nerva heeft zich een rijtje ge vormd. Enkele meters verderop blijkt de pinautomaat van het postkantoor gewoon te werken. Dienst doen als anderen feest vieren, is geen pretje. Maar bij politie, brandweer en zorgverle ning zijn ze dat gewend. Nie mand had vreemd opgekeken toen voor de overgang van '99 naar '00 alle verloven werden ingetrokken. De aangepaste roosters waren simpel: twaalf uur op, twaalf uur af. Iedereen wist wat hem of haar te doen stond, als de chaos zou toe slaan: geen stroom meer, com puters uitgevallen, de telefoon dood, liften vast, verkeerslich ten op tilt, zich spontaan ope nende bruggen, branden, plun deringen- Maar nog voor het cruciale moment aanbreekt, is al duide lijk dat de kans op een ramp minimaal is. Van een millenni umprobleem was elders op de wereld, waar het jaar 2000 eer der intrad, geen sprake. Als ook Nederland in het algemeen en de Leidse regio in het bijzonder gevrijwaard blijven van op hol geslagen computers, besluit het beleidsteam al snel over te gaan tot de gebruikelijke orde van de dag. Korpsbeheerder, korps chef, brandweercommandant, officier van justitie en GGD-di- recteur wensen elkaar het aller beste en keren huiswaarts. Ook de lokale baas van energiebe drijf Nuon maakt dat-ie weg komt. De jaarwisseling is weer een gewone klus waar geen ho temetoten bij nodig zijn. Een peloton ME'ers, uit voor zorg al paraat gehouden, komt in actie als op de kruising Mar- nixstraat-Willem de Zwijgerlaan vernielingen worden aange richt. De schermutselingen tus sen politie en opgefokte Leie naars zijn hier al bijna traditio neel, maar de politie heeft het volgens een woordvoerder wel erger meegemaakt. Er worden enkele arrestaties verricht. Later in de nacht worden elders in de stad nog enkele amokmakers opgepakt. Na een nachtje cel komen ze op zaterdag ontnuch terd weer vrij. Uiteindelijk gaat de Leidse re gio opvallend rustig de nieuwe eeuw in. Nou ja, niet echt, want de eeuw begint pas bij 2001. En er zijn wel degelijk incidenten. De brandweer spuit her en de een straal water op te hoog op laaiende vreugdevuren en en kele telefooncellen en verkeers borden gaan aan gruzelemen ten. Verspreid over de stad wor den zestien mensen aangehou den. Rond vieren wordt de Nieuwstraat opgeschrikt door enkele bommen die ontploffen in de buurt van café De Uyl. Maar over het algemeen ver loopt de jaarwisseling kalmer dan voorgaande keren. Politie smoort problemen in de kiem De politie gaat er van uit dat veel 'blauw' op straat heeft bijgedragen aan het rustige verloop van de jaarwisseling. Veel kleine incidenten werden in de kiem gesmoord. Vreugdevuren die her en der midden op straat waren ontstoken, zorgden nergens voor grote overlast. zich hier jaarlijks voordoen. Op de beruchte kruising met de Willem de Zwijgerlaan werden Op de Marnixstraat was de ME twee mensen aangehouden, paraat, omdat de problemen In de rest van de stad sneu- leiden onno havermans vervolg van voorpagina velden enkele bushokjes en te lefooncellen. Ook werden straatmeubilair en ruiten van winkels en woningen en enkele auto's vernield. Los van elkaar werden hiervoor in de loop van de nacht vijf mensen aange houden. Nog eens drie mensen werden opgepakt wegens open bare dronkenschap. Agenten in burger betrapten twee 20-jarige mannen uit Gent en Voorschoten bij een school aan de Burggravenlaan. De mannen waren in het bezit van inbrekersgereedschap en had den zich verscholen. Op de Vestwal werd een 35-jarige man uit Schoonhoven aangehouden nadat hij in een café een jas had gestolen. De politie greep hem in de kraag aan de hand van het door getuigen opgegeven signa- leïnent. Tegen de ochtend werd een 19-jarige Leidenaar opge pakt wegens mishandeling van twee leeftijdgenoten uit Leiden en Voorschoten. Al binnen het eerste uur van het nieuwe jaar brandde een kamer in de studentenflat Peli kaanhof aan de Pelikaanstraat uit, terwijl de bewoners van de flat op het dak nieuwjaar vier den. De brandweer had het vuur snel onder controle. Naar de oorzaak van de brand is een onderzoek ingesteld. Een dag eerder had al brand gewoed in de fietsenkelder van een studentenflat aan de Klik- spaanweg, waardoor enkele motoren en fietsen werden ver nield. De bewoners werden aan vankelijk geëvacueerd, maar konden in de loop van de nacht weer naar hun kamers. victor engbers Voor Leidenaars die de vorige eeuw echt stijlvol wilden afslui ten waren er maar weinig mo gelijkheden. Nadat aangekon digde feesten op de Beesten markt en het Van der Werfpark waren afgelast, bleven enkel de grote feesten in discotheek In Casa, Stadscafé Van der Werf en café/restaurant De Poort van Leyden over. In het laatst genoemde café, pas sinds vorig jaar open, werd de nieuwe eeuw uitbundig verwelkomd door zo'n driehonderd feest gangers. De stijlvol verklede be zoekers vierden het millennium van half tien 's avonds tot in de vroege uurtjes van het nieuwe jaar met cabaret, swingende muziek en - natuurlijk - cham pagne en vuurwerk. De opdracht was om verkleed te komen in één van de mu ziekstijlen van deze eeuw. Dat leverde een prachtig en soms verwarrend beeld op. Elvis (één van de pakweg tien aanwezige Elvissen) maakte een praatje met een punker, terwijl heren met grote afrokapsels en broe ken -met wijde pijpen dansten met meisjes die met hun lange kleurige jurken en kralenkettin gen recht uit de Charleston-pe riode leken te zijn gestapt. Een heer in glittersmoking stond zij aan zij met Madonna, compleet met een puntige bustehouder. Niet iedereen had zich strikt aan de opdracht van een mu ziekstijl gehouden. Naast hip pies en discomeisjes waren ook Zorro en Jezus Christus van de partij. Kaartjes voor het feest kost ten honderdvijftig gulden. On danks dat flinke bedrag vlogen tuum met afropruüc „Toch ma- laat, en De Poort heeft voor vijf- ze de deur uit. Bedrijfsleider ken we maar weinig winst van- duizend gulden aan vuurwerk Rob Meijer, gehuld in een avond." Het bedrag is inclusief ingeslagen. Ook het personeel groen en oranje fantasiekos- drank en eten van vroeg tot zorgt voor hoge kosten: ieder een, van afwasser tot bedie ning, verdient vannacht vijf honderd gulden. Waarom het feest dan georganiseerd wordt? „Wij vonden het gewoon een relaxte en mooie manier om het millennium af te sluiten." Het feest begint al vroeg. Al rond half tien is De Poort al goed gevuld met feestgangers en discoklassiekers van Gloria Gaynor (Hot shot) en Rick Ja mes (Superfreak) brengen de stemming er al snel in. In de bovenzaal doen mensen zich tegoed aan het uitgebreide buf fet of champagne aan de speci ale champagnebar. Rond half elf geven de Leidse cabaretiers Innemee en Spaapen een kort optreden. De twee grappenma kers imiteren twee dove goo chelaars die de laatste goochel- act van deze eeuw laten zien. Na de dove goochelaars wordt er weer gedanst, maar niet voor lang. Eigenaar Johan Klerks, met gouden hoge hoed en roze broek met bellbottoms, nodigt iedereen om kwart voor twaalf uit om naar het dakterras van de dit jaar tot café ver bouwde Zijlpoort te komen en te genieten van het vuurwerk. De rode, gele en groene vuur pijlen boven de singel brengen de feestgangers tot de nodige oohs en aahs. Daarna gaat ie dereen terug naar de feestzaal, waar Klerks een champagnefles ontkurkt die maar net iets klei ner is dan hijzelf. Het millenni um is begonnen. Dat feit wordt al dansend nog tot een uur of vijf op de eerste ochtend van de eeuw gevierd. den haag persbureau cerberus Volgens de 31-jarige Nigeriaan had zijn landgenote zelf gevraagd om naar Rotter dam te reizen, om iets van Nederland te kunnen zien. Maar de officier van justitie meende dat de asielzoekster onder dwang en bedreigingen uit het opvangcentrum in Leiden was weggevoerd. Het was de bedoe ling dat de minderjarige asielzoekster in Spanje of Italië in de prostitutie te werk ge steld zou worden. De aanklager eiste vrijdag tegen de 31-ja rige verdachte een celstraf van zestien maanden, vanwege ontvoering en het aan zetten tot prostitutie van een minderjarige vrouw. De officier achtte bewezen dat de asielzoekster op 30 september 1999 door de man en een vriend in Leiden was opge haald. Beide heren leverden het meisje ver volgens af in een Afrikaans restaurant in Rotterdam. De vriend ontpopte zich daar na tot de grote verrader. Omdat hij het meisje van de andere handelaren niet naar huis mocht meenemen, schakelde hij de politie in. Die vond de assielzoekster in de kelder van het restaurant. De 31-jarige had bij de politie nog toegegeven dat de dame bestemd was voor de prostitutie. Tijdens het politieverhoor had hij verteld dat het slachtoffer voor vrouwenhandela ren tussen de negen- en twaalfduizend dol lar waard zou zijn. Bij de rechtbank slikte hij alle verklaringen weer in. Zijn advocaat betoogde dat helemaal niet vaststond dat het slachtoffer minderjarig was. Nergens stond zwart op wit dat de vrouw de volwas sen leeftijd nog niet had bereikt. De Neder landse Vreemdelingendienst had ook niet de moeite genomen om met een zoge naamde bottenscan te onderzoeken hoe oud zij was. De raadsman pleitte voor vrij spraak van zijn cliënt. De organisatie Terre des Hommes heeft onlangs een rapport doen verschijnen over de Nigeriaanse asielzoeksters die door toe doen van vrouwenhandelaren in de prosti tutie belanden. Het gaat om minderjarige meisjes die onder valse voorwendselen of dreigementen naar Nederland gestuurd worden. Zo'n driehonderd asielzoeksters uit Nigeria komen jaarlijks op die manier in Nederland of elders in Europa in de prosti tutie terecht. D'e rechtbank doet in de zaak tegen de 31-jarige Nigeriaan over twee weken uit spraak. Het regionaal beleidsteam, met onder anderen brandweerbaas Van Oosten (vierde van links) burgemeester en korpsbeheerder). Postma (derde van rechts) en politiebaas Straver (uiterst rechts). De heren en dames hadden het niet druk, de rampenscenario's hoefden niet te worden ingekeken. foto mark lamers Discomeisjes in café-restaurant De Poort van Leydt foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13