Inkopers ontkennen wurgcontracten Economie 'Met deze prijzen voel ik me soms een horige' Van Melle pioniert in alle stilte wereldwijd voort Voorproefje op het nieuwe millennium. Benzineprijs op 1 januari naar rijksdaalder per liter Geldautomaat in Japan meer dan een 'flappentap' ÏIJDAG 31 DECEMBER 1999 DEN HAAG GPD Geen mooier beroep dan dat van boer, zegt Jaap Haanstra (42) geregeld tegen een van zijn zonen. Want hij wil graag dat zijn bedrijf in de familie blijft. Maar op andere momenten, wanneer hij klaar is op het land en 's avonds gebogen zit over de facturen, vraagt de akkerbouwer uit de Noord-Oostpolder zich wel eens af of hij zijn zonen wel zo zou moeten aanmoedigen. Omdat boer zijn momen teel ook geen onverdeeld genoegen is. „De prijzen staan zó onder druk. dat ik mij soms wel eens een 'horige' waan. Geknecht. Veel doen, voor weinig", al dus de eigenaar van zeventig hectare vruchtbare kleigrond. Niemand houdt er van zijn boekhou ding in het rood te moeten afsluiten. Maar net als vele andere aardappeltelers vreest Haanstra dat dat er van komt. In zijn branche is namelijk een ontwikke ling gaande die onherroepelijk tot de be delstaf leidt. Zijn z'n zonen straks eigen lijk niet veel beter af met een kantoor baan, vraagt Haanstra zich daarom af. „Onder akkerbouwers doet een macaber grapje de ronde", zegt hij. „Moeten er naast Max Havelaar-kome en Max Have- laar-bananen straks soms ook Max Ha- velaar-aardappels komen? Want onder hand verdienen wij wel enig mededo gen. Zó bikkelhard worden wij aange pakt door de industrie. Prijsafspraken van grote inkoopconcen traties nekken de boeren. Hoge kwaliteit tegen bodemprijzen: anders wordt er met andere partijen in zee gegaan, wordt gedreigd. Jaap Haanstra weet daar alles van. Hij: „De aardappelindustrie is aan het veramerikaniseren, al jaren. En waar Amerikaanse methoden de kop op steken, is geen plaats meer voor mede dogen. Wanneer de prijs te hoog wordt gevonden, rijden ze wat verder weg en halen daar wat ze nodig hebben. Dat is heel moeilijk te verteren voor ons." „En waar hebben wij het over? Ik heb hier in mijn schuur een voorraad aard appelen liggen van 1.300 ton. Wanneer in de supermarkt de prijs van een zak diepvriesaardappelen met vijf cent om hoog zou gaan. betekent dat voor mij 65.000 gulden extra. Dat is een inkomen. Zeg nou zelf; wat is nu één stuiver. Maar de grootwinkelbedrijven willen daar niet van weten. Logisch dat je dan wordt overvallen door een gevoel van machte loosheid. Je hoort er niemand over wan neer er een kwartje extra op een liter benzine wordt gelegd. Maar vijf knullige centen op twee kilo diepvriesaardappe len zou onbespreekbaar zijn! Wat moe ten wij dan nog? De inkoopvoorwaarden van de industrie zijn de verkoopvoorwaarden voor de boeren. Tot dusverre kwam de prijs van de producten in gezamelijk overleg tot stand. Maar de grote inkooporganisaties denken inmiddels zo sterk te staan, dat zij van dat overlegmodel af willen. Per 1 januari bepalen wij de prijs, hebben de boeren te horen gekregen. Prompt zijn er boeren opgestaan die roepen geen nieuw contract meer te zullen afsluiten met de industrie. .Akkerbouwer Geluk (65) uit Dinteloord is zo n boer. „Ik beschik over 55 hectare akkergrond. Mijn kostprijs voor aardap pelen is nu zestien cent per kilo. Mijn opbrengst twaalf tot dertien cent. Het zal duidelijk zijn dat ik zo niet kan door gaan. Daarom teken ik ook niet. En ik hoop dat de andere boeren ook zo ver standig zullen zijn. Die paar inkoopor ganisaties denken alles te kunnen bepa len. Wij zouden alleen nog mogen ver bouwen. Geen haar op mijn hoofd die daaraan denkt. Misschien moet ik later alsnog door de bocht, maar dat zie ik dan wel. Die grote jongens denken de macht te hebben, maar nu zijn zij echt te ver gegaan." Geluk zegt dat een boer "een apart soort mens' is. „Een soort duivenmelker zegt hij. „Duivenmelkers richten zich ook altijd op de toekomst. Wanneer hun duiven niet goed zijn, zeggen ze dat je straks eens op de jongen moet letten. En anders krijgen die op een gegeven mo ment wel goede jongen. Met boeren is het net eender. Je kunt een slecht jaar hebben, maar dat vergeet ie door aan een beter volgend jaar te denken. Of dat wat daarop zal volgen. Toekomstgericht, zeg maar. Maar dan moet je wel een toe komst worden gegund. En dat is wat er nu aan ontbreekt. Logisch dat wij zeg gen: tot hier en niet verder." larges op landbouwproducten zijn nu eemnaal laag We zien een eventueel onderzoek van de Nederlandse lededingingsautoriteit met groot vertrouwen tege- ïoet", zegt woordvoerder Van der Hoven van inkoopor- anisatie TSN (Schuitema, onder meer uitbater van 1000). Hij ontkent ten ene male dat er met andere ïarktpartijen prijsafspraken bestaan. Albert Heijn, de ipermarktketen van Ahold, voelt zich evenmin aange- jroken. Woordvoerder Muller: „Onze aanpak is anders an die van andere inkooporganisaties. Wij werken al entallen jaren met dezelfde telers. De prijzen die wor- en afgesproken, liggen een jaar lang vast. Ontevreden elers kennen wij niet, anders zouden ze niet voor ons rillen werken." niettemin blij met het initiatief van D66-kamerlid Ter Veer. Die pleit voor een onderzoek vein de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) naar mogelijke kartelvorming door grootwin kelbedrijven. Het ergert boeren al langere tijd dat er zo'n groot verschil is tussen de prijzen die zij voor hun producten krijgen en de prijs die er in de winkel voor moet worden betaald. Ook is het op geen enkele manier in de consumentenprijzen terug te vinden als boeren weer eens met extreem lage prijzen wor den geconfronteerd, zoals in het afgelopen jaar. Bewijzen dat de supermark ten hun prijzen via onderlinge afspraken hoog houden, ook als die door daling van de grond- stofprijzen omlaag zouden kun nen, heeft Maarsingh niet. Maar het is wel opvallend dat er geen enkele relatie meer is tus sen wat de boer voor zijn pro ducten vangt en wat de consu ment er voor moet betalen, vindt hij. „Het is dus heel goed dat de NMa gevraagd wordt zich over deze kwestie te bui gen." olgens Muller is het niet meer an logisch dat de prijs die de oer voor zijn landbouwpro- ucten krijgt, verschilt met de rijzen in de winkel. „Schone truitjes groeien niet aan een mik. Landbouwproducten, taar ook vlees, zijn bewerkelijk n kostbaar in vervoer, omdat gekoeld moeten blijven. De targes liggen veel lager dan op e winstmakers, zoals kant-en- lare maaltijden." Ook woordvoerder Ruis van aurus (Konmar, Super de oer, Edah) ontkent dat boeren vurgcontracten' krijgen voor- elegd. „Wij weten dat de wer- elijkheid anders is. Contract- eelt is een kwestie van afspra- en voor een jaar of langer tus- en twee partijen, de inkopers n de leveranciers zelf. Boeren noeten zich ook realiseren dat Ie markt groter is dan Neder- and. Die markt op megaschaal van invloed op de prijzen." Aike Maarsingh, voorzitter an de vakgroep Akkerbouw an de landelijke landbouwor- anisatie LTO Nederland, is Fruit kost in de supermarkt een veelvoud van wat de teler ervoor ontvangt. Volgens Maarsingh zien niet alleen de akkerbouwers hun producten voor hoge prijzen in de winkels liggen, terwijl ze zelf nauwelijks de kostprijs krijgen vergoed. Ook de producenten van varkens, kippen en eieren zien een enorm verschil tussen wat ze zelf krijgen en wat de su permarkt uiteindelijk vangt. Boeren worden op steeds ho gere kosten gejaagd, bijvoor beeld vanwege het milieube leid, en tegelijkertijd krijgen ze altijd te horen van hun afne mers dat ze te duur produce ren. „Maar tegelijkertijd zorgen de supermarkten er wel voor hun eigen kosten in de prijzen door te berekenen", aldus Maarsingh. „In een brood zit nu nog voor vijftien cent aan graan. Met 25 cent zou een akkerbouwer uit Producent van Mentos en Fruittella investeert milieubewust BREDA PEET VOGELS Met een kleine lening en twee klanten begon Izaak van Melle in 1900 een zoetwarenfabriek in het Zeeuwse Breskens. Inmiddels is het bedrijf uitge groeid tot een multinational met een kleine miljard gulden omzet en aanwezig in tachtig landen. De kracht van het bedrijf zijn nog steeds Mentos en Fruittella, twee snoepjes die al tientallen jaren we reldwijd een grote populariteit genieten. In zijn werkkamer met uitzicht op het NAC stadion in Breda leidt Izaak van Melle, de derde generatie, de multinational Van Melle. De fabriek is zo milieu vriendelijk als mogelijk is. Het bedrijf draait groten deels op groene stroom en op het dak staat een in drukwekkende batterij zonnecellen. Van Melle is een uitgesproken voorstander van duurzame productie. „Mijn grootvader heeft me de liefde voor de natuur bijgebracht. Hij nam me mee op lange boswandelin gen toen ik een kind was. Mijn opa was een vogellief hebber en hij vertelde daar veel over." „In de tijd dat ik in het bedrijf begon, had je net het rapport van de Club van Rome en begon het mi lieu een item te worden. Wij zijn afhankelijk van de natuur, van het ecologisch evenwicht. Als de natuur lijke bronnen opdrogen, houdt de economie op te bestaan. Vooralsnog blijven wij potverteren en de problemen voor ons uitschuiven." Van Melle besloot dat milieubewustzijn door te trekken naar het zakendoen. „Duurzame productie ontmoet veel weerstanden. Niet in de zin van dat mensen het niet willen, maar je moet de mensen be wust maken. Iedereen weet dat ze moeten produce ren, verkopen en winst maken. Milieubewust inves teren is geen automatisme bij commerciële mensen. Dat is ook logisch, want de rendementen op de kofte termijn zijn meestal lager. Daarom hebben we voor zieningen getroffen om die rendementsverliezen op te vangen. Daardoor is de stap naar milieubewust in vesteren kleiner. In 2005 willen we een evenwicht hebben bereikt tussen de kosten van ons milieugedrag en de baten. We planten bijvoorbeeld bossen aan om onze C02 uitstoot te compenseren en we nemen deel in wind- parken. We maken geen geheim van ons milieube wustzijn. Het werpt al zijn vruchten af, want steeds meer klanten vragen ons naar ons milieubeleid. We gebruiken het echter niet als reclame." Die bescheidenheid is typisch voor Van Melle. Het bedrijf werkt liever in stilte aan de groei. Izaak van Melle geeft alleen interviews 'omdat het bij mijn President -directeur Izaak van Melle: „Mijn grootvader heeft me de liefde voor de natuur bijgebracht" FOTO GPD ROELAND FOSSEN werk hoort als directeur van een beursgenoteerd be drijf. Een groot deel van het jaar zit hij in het buiten land op zoek naar nieuwe markten en nieuwe pro ducten, of bezoekt hij een van de vele kantoren en fa brieken. „Het karakter van het bedrijf, dat is de unieke pio niersgeest van mijn grootvader. Hij zag toentertijd al in dat Nederland te Idein was voor een zoetwarenbe- drijf. Zonder enige taal te spreken ging hij in de jaren twintig met de export aan de slag. Na de oorlog zijn we eigen vestigingen in Europa begonnen. In de ja ren vijftig ging Van Melle al naar Brazilië. Dat was toen een grote stap, want Brazilië was nog best een primitief land in die tijd. In de jaren zeventig, tachtig en negentig zijn we vervolgens in bijna alle wezenlij ke markten van de wereld terecht gekomen. In de ja ren negentig is dat vooral de gang naar Oost-Europa. Rusland, China, India en het Verre Oosten geweest." Grootvader wordt algemeen gezien als de grond legger van het bedrijf met de eerste fabriek die in 1900 werd geopend. „De aanleiding voor die belang stelling lag bij mijn overgrootvader. Die was bakker en verkocht onder andere suikerbollen. Hij verkocht ze al buiten het eigen dorp, dus eigenlijk was mijn overgrootvader de eerste ondernemer." „Mijn grootvader haalde de toffee uit Engeland. Daar zijn ze de fabriek mee begonnen. In Polen kocht hij het recept voor Fruittella, hetzelfde product dat ook de zachte binnenkant van de Mentos snoep jes vormt. In de eerste jaren was Mentos een grote bal, pas later werd het de platte pastille die het nog steeds is. Die pastille werd vervolgens in een rol ge daan en zo verkocht. Die platte pastille in een rol be tekende de doorbraak voor het snoepje. Het is echt een wereldwijd succes. De mintsmaak wordt over de hele wereld verkocht. Tic Tac is ook zo'n merk dat wereldwijd wordt verkocht, het zijn een beetje de co ca cola's onder het snoep. Het werd al snel duidelijk dat Mentos een interna tionaal snoepje is. Wat ook meehielp is het proces van drageren, het voorzien van een suikercoating. Daardoor is het snoepje ook in warme landen te ver kopen, want suiker heeft een sterk beschermende werking." De successen van Van Melle zijn niet onopgemerkt gebleven. Vanuit het raam van zijn werkkamer kijkt Izaak van Melle uit op de fabriek van CSM. de enige concurrent op de snoepmarkt in Nederland. Met eni ge regelmaat wordt door de buitenwacht de vraag opgeworpen waarom Van Melle en CSM niet samen verder gaan. Voor Izaak van Melle is dat helemaal geen onderwerp van discussie. „Er staan hier met enige regelmaat bedrijven op de stoep die ons willen overnemen. Dat is voor ons helemaal geen interes sante optie. We willen gewoon zelfstandig blijven." Het afgelopen jaar kwam Van Melle een paar keer in het nieuws door de overname van Kiene en Wy- bert. Om ook in de toekomst in het ovemamecircus mee te kunnen draaien denkt Van Melle aan een no tering op de Officiële Markt. „We passen ook niet meer op de parallelmarkt." Van Melle heeft de zelf standigheid altijd kunnen bewaren omdat het bedrijf zich goed beschermd had tegen vijandige overna mes. Met de overgang naar de Officiële Markt moet een deel van die verdedigingsmuur worden afgebro ken. Toch vreest Van Melle de overgang niet. „De overstap volgend voorjaar betekent niet dat we onbe schermd zullen zijn. We houden het maximaal aantal toegestane beschermingsconstructies. Daarover is inmiddels overeenstemming bereikt met de beurs." de kosten zijn. Maar ze geven het hem niet, terwijl het de consument eigenlijk niet extra's zou hoeven kosten. Wel krijgt de akkerbouwer te horen dat hij duurzamer, dus ook duurder moet gaan werken. Kijk, dat steekt." ROTTERDAM ANP De prijzen van diesel en benzines bereiken aan het begin van het nieuwe millennium historische records. Marktlei der Shell adviseert per 1 januari een verhoging van de ben zine met twee cent. Super met loodvervanger komt voor het eerst uit op precies een rijksdaalder per liter. Euro ongelood, de meest gangbare benzine, kost aan de pomp 2,38 gulden per liter. Ongelode super komt op 2,44 gulden. Diesel wordt ruim 1,5 cent duurder en kost 1,788 per liter. De oorzaak is de verhoging van de accijnsen vanaf het nieu we jaar. Daarmee gaan we het millennium in met een his torisch hoge benzineprijs. Het vorige record van Euro onge lood stond in november op 2,37 gulden. TOKYO «HESTER VAN NUNEN CORRESPONDENTE 'Even pinnen' betekent in Ja pan niet alleen geld van de bankrekening halen. De Ja panse klant kan voor de mees te bankzaken rechtstreeks naar de automaat in plaats van naar de balie. De Neder landse banken willen ook die richting op. Een voorproefje op de toekomst. 'Welkom', zegt een elektroni sche stem tegen de-klant die verschijnt voor de geldauto maat van Bank of Tokyo-Mitsu bishi, een van de grootste ban ken in Japan. De stem zal de cliënt bij elke stap uitleg geven. Een beeldscherm laat de keuze mogelijkheden zien. Behalve geld opnemen en het opvragen van saldo's, kan de klant bedra gen overboeken naar andere re keningen, ook bij concurreren de banken. Contant geld stor ten mag ook. Voor het kleingeld is er een apart bakje. Bankaf schriften krijgt de Japanner niet meer thuis gestuurd. Want wanneer de rekeninghouder het persoonlijke bankboekje in de automaat schuift, worden daarop de laatste transacties geprint. „We werken al tien jaar met dit systeem", zegt woordvoerder Katsumi Tsuiji van BTM. „En we ontwikkelen het steeds ver der." Onlangs is de bank be gonnen met termijndeposito's. De klant kan zelf een bedrag voor een bepaalde periode vastzetten tegen een rente die hoger ligt dan de 0,05 procent die hij of zij nu op de lopende rekening ontvangt. De auto maat kan zo worden gepro grammeerd dat het geld naar een andere rekening gaat zodra het vrijkomt. Met de uitbreiding van de mo gelijkheden wordt de bediening ingewikkelder. Daarom loopt altijd in de kantoren een mede werker bij de automaten rond om hulp te verlenen. De auto maten op straat zijn uitgerust met een telefoon. Mocht bij voorbeeld de bankpas worden geblokkeerd, dan is een belletje voldoende om een personeels lid te laten komen die het pro bleem ter plekke oplost. In een sterk vergrijzend land als Japan is ook aan de oudere klanten gedacht. „We hebben het scherm en de karakterte kens extra groot gemaakt", al dus Tsuiji. „Bovendien gebrui ken we verschillende kleuren om het overzichtelijk te ma ken." Een alarmknop bij elke automaat moet het gevoel van veiligheid vergroten. Omdat voor banken het gebruik van automaten goedkoper is dan het inzetten van balieme dewerkers. staat uitbreiding van het aantal machines hoog op de agenda. Nu de Japanse over heid de banksector dereguleert, azen de banken op een plekje in de supermarkten. Zo is Sa- kura Bank een half jaar geleden een samenwerkingsverband aangegaan met een keten van 24-uurswinkels. De tweede su permarktketen van Japan, Ito- Yokado, heeft eind november zelf een bankvergunning aan gevraagd. De 9.300 vestigingen bieden een uitgebreid netwerk voor de geldautomaten. Ook BTM ziet met de huidige vijfhonderd automaten wel wat in samenwerking met een su permarkt, maar neeft nog geen concrete plannen. De bank is druk bezig met de verwerking van de aanmeldingen voor de in september gelanceerde dienst van thuisbankieren. Via de telefoon en internet kan de klant rechtstreeks de bankza ken regelen of beleggen in aan delen. „We hebben al 50.000 aanmeldingen binnen", zegt Tsuiji trots. „Voor het einde van het jaar verwacht ik de hon derdduizend te halen." Met de slimme, gratis software "Internet KostcnBeheersing". Daarmee geeft u iedere gebruiker een limiet om te internetten. Limiet bereikt? Verbinding verbroken! Zo houdt u de Internet-kosten van iedereen thuis simpel onder controle. U kunt het gratis programma op cd-rom ophalen bij Primafoon of snel en simpel downloaden van Internet: et binnenhalen van de aardappeloogst hoge kwaliteit tegen bodemprijzen. FOTO FOTOPERSBURO DIJKSTRA COR SALVERIUS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9