Jlicutue £rilt$ri)e GTmirant Broodprijs eigenmachtig met een cent verhoogd Commentaar van Fatale tocht hondje nagegaan Rechter: „Dronkenschap is ziekte" Reacties Adempauze om Berlijn Opnieuw Amerikaans maanschot mislukt AL TE GRIJS Bakkers zijn het wachten meer dan moe Nieuws in één oogopslag in crisis mas:- rSMYRNA LOPERS BULTHUIS 4i VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: f 8.25 per kwartaal; 2,80 per maand; 0,65 per week. Directeur- F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvostitfi fs qhebleoea myn furt ia tegljeospotr Drieënveertigste jaargang no. 12610 GROENEN iverd Zie pagina 9 De bakkers in de grote steden hebben eigen machtig besloten. de broodprijs met één cent te verhogen. Hoewel niets bekend is geworden van het gesprek, dat president Kennedy heeft gevoerd met de Rus sische minister Gromyko. is de algemene indruk, dat in de kwestie-Berlijn voorlopig een adempauze zal intreden en dat er geen tekenen zijn. welke wij zen op een Russisch ulti matum. Na een wilde achtervol ging heeft de politie in New York een Tsjechische diplomaat gearresteerd. Vermoed wordt, dat de man zijn vrouw om het leven heeft gebracht. Bij zijn arrestatie schoot de Tsjech zich door 't hoofd Hij is zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. De gisteren in de V.S gelanceerde Ranger V zal de maan op een afstand van 480 kilometer voor bijschieten. Het contact met de satelliet is verbro ken als gevolg van het feit, dat acht uur na de lancering de instrumen ten, die de enrgie van de zon moeten betrekken, op hielden te werken. Minister Toxopeus voelt niets voor de gedachte aan de lagere en de mid delbare ambtenaren een uitkering ineens te ver strekken bij wijze van compensatie voor het ont breken van winstdelings- regelingen zoals het be drijfsleven die kent. Wel zal binnenkort worden gesproken over de nabere- kening van de z.g. trend, waarop de salarisverho ging voor de ambtenaren per 1 januari is gebaseerd. Minister Cals heeft zich gisteren bij de opening van de nieuwe sociëteit van S.S.R. in Rotterdam gekeerd tegen de excessen zoals die bij te ontgroe ning ook dit jaar weer zijn (Van onze sociaal-economische redactie) SINDS maandag hebben de bakkers in een aantal grote plaatsen van ons land de broodprijs eigenmatig met een cent per brood verhoogd. Dit is het geval in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam. In andere plaatsen, zo als Utrecht, zijn tot nog toe alleen de grote broodfabrieken tot prijsverho ging overgegaan. De grote bedrijven blijken veelal nog moeilijker uit te kunnen met hun kosten dan de kleinere broodbakkerijen. De bakkerijen lopen hiermee vooruit op een toestemming van minister De Pous tot broodprijsverhoging, waarover aanstaande maandag nog een gesprek tus sen de minister en een vertegenwoordiging van de Nederlandse Bakkerij stichting moet plaats hebben. Aan de minister is reeds om toe stemming gevraagd de broodprijs met twee cent te verhogen, alleen al op-grond van de gestegen grond- stoffenprijzen. Daarbij hebben de bakkers echter ook rekening gehou den met het deel van de kostenstij ging waarvoor bij een vorig gesprek met de minister een prijsstijging ge weigerd is. Het eigenmachtig optreden van de bakkerijen, wat betreft de broodprijs, lijkt op een ernstige mate van ondermij ning van het regeringsgezag. Bjj de bak kers is men zich hiervan bewust, maar men staat op het standpunt dat de minis ter het hier zelf naar gemaakt heeft. Als er reden is tot prijsstijging geeft de minister maar zeer traag en veelal in te geringe mate toestemming. Moeten de prijzen omlaag dan gaat alles ineens veel sneller in zijn werk. Bovendien zijn in het verleden bij eigenmachtige prijsverhogingen door de bakkers slechts in twee gevallen proces sen-verbaal opgemaakt, namelijk ander half jaar geleden in Alphen a.d. Rijn en Zwolle. Het wonderlijke deed zich hierbij voor dat bakkers in Zwolle een proces verbaal kregen voor prijzen die altijd nog vier cent lager waren dan in het naburige Meppel. waar echter niet werd ingegrepen. Bovendien heeft de minister van eco nomische zaken in 1959 tegenover het bakkersbedrijf verklaard dat zijn prijzen- beleid niet zonder meer van toepassing zou zijn voor het bakkersbedrijf. Deze bedrijfstak zou boven het prijsbeleid wor den uitgetild, maar in de praktijk van dc afgelopen drie jaar is hiervan maar bitter weing gebleken zo menen de bak kers. Ook is het gebeurd dat de meelfabrie ken onder druk van de minister hun prijzen verlaagden maar dit bleek dan achteraf maar van korte duur te zijn De bakkers waren dan weer een poosje O De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft de minister van eco nomische zaken telegrafisch verzocht maatregelen te nemen tegen het eigen machtig verhogen van de verkoopsprijs van brood door de bakkers. Deze lopen daarmede vooruit op de ten deze nog te nemen beslissing van overheidswege, zo verklaart het hoofdbestuur. 0 Desgevraagd deelde de woordvoer der van het ministerie van economische zaken vanmorgen mede dat de prijsver hoging maandag ter sprake komt tijdens het overleg tussen de minister en de bak kerij. De woordvoerder zei dat er geen prijsbeschikking voor brood bestaat, zo dat de bakkers niet in overtreding zijn. Wel is er een afspraak dat zonder voor overleg geen prijzen worden verhoogd. Deze afspraak is dus geschonden, aldus de woordvoerder. afgescheept maar inmiddels ook weer het kind van de rekenong geworden. In de bakkerij zijn de regering niet alleen de prijzen maar ook de lonen uit de hand gelopen. Over die lonen heeft de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid deze week met partijen in het bakkersbedrijf gespro ken. De looncommissie heeft de wen sen van de werknemers in het bak kersbedrijf teruggebracht tot de vol gende desiderata: 0 de werktijd mag niet ineens tot 45 uur per week worden verkort, tot april 1963 mag het 46 uur per week worden en na april 45 uur. 0 de gevraagde 50 procent toeslag op zaterdag zal verminderd dienen te worden tot 25 procent 0 alle loonsverhogingen en aanpassin gen van de pensioenpremie zullen uit de produktiviteit gefinancierd moe ten worden. Maar ook dan nog, zo verklaarde men ons uit de kring van het bak kersbedrijf, zal de broodprijs in to taal met tenminste drie cent per brood omhoog moeten. Die maanden heboen zevenden opvarenden van een vissersboot van de Tonga-eilanden, die hun scheepje hadden verspeeld, door gebracht op 't wrak van een Ja. panse treiler. De vissersboot was in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan op een rij gelopen en in stukken gesla. gen. De schipbreu kelingen troffen op hetzelfde rif de omgekeerde trei. Ier aan. Ze brachten ïOS-tekens aan, in ie hoop te worden gered. Vijf van hen iverleefden de el- lende niet. Eindelijk, na drie maanden, kwam een Austra- lisch vliegtuig hen oppikken. Boven een van de overleven, den bij het uitstap, pen van het red- dingsvliegtuig Aan de hand van de verklaringen van talloze getuigen hebben de in stanties, die betrokken zijn bij het onderzoek naar en de bestrijding van de hondsdolheid in Amsterdam, een vrijwel volledig beeld gekregen van de fatale tocht van het witte hondje, dat deze gevaarlijke ziekte in de hoofdstad heeft gebracht. Het eerst is het dier gesignaleerd op 27 juü, 's morgens tegen half ne gen, in de Reguliersdwarssrtraat ach ter het gebouw van een verzekerings maatschappij. Het glipte gelijk met drie personeelsleden door de achter deur naar binnen en liep precies in de armen 'van de nachtportier, die prompt door de hond werd gebeten- Deze nachtportier is inmiddels donder dag opgespoord en hem is aangera den zich onder behandeling te stellen. Het beest werd de deur uit geschopt en ging op een hoop zand aan de kant van de Herengracht zitten. Enige be ambten trokken zich het lot van het zielig uitziende dier aan en haalden het naar binnen. Een der beambten bond het een touw om de nek om het gemakkelijker te kunnen vervoeren- Maar tot dit laatste kwam het niet want de beambte (ook hij is nu op- Ranger De start van de Atlas Agei B-raket, met Ranger V in de neus, verliep gisteren gelukkiger dan het verdere verloop (Radiofoto). V zal doel niet bereiken Opnieuw is een Amerikaans schot op de maan mislukt. De met veel tam tam aangekondigde lancering van de Ranger V had gisteren plaats, maar na korte tijd bleek, dat de ruimtecabine de maan niet zal bereiken, doch dit hemellichaam op ongeveer 480 kilo meter astand zal passeren. Ook bleek al spoedig, dat de apparatuur voor het gebruik van zonne-energie voor de zen der niet goed functioneert. Hierdoor is het contact met dc Ranger V ver broken. De batterij in het ruimtevaar tuig was na acht uur en 44 minuten uitgeput Daarna had de zon voor energie moeten zorgen. De plannen waren zo mooi. Het was de bedoeling, dat de Ranger V op een af- stand van ongeveer vierduizend kilo meter van de maan televisiebeelden van het maanoppervlak zou gaan uitzenden. Op een afstand van 25 km van de maan zou een deel van de instrumenten worden afgestoten om met behulp van een rem- raket „zacht" op de maan te landen. Deze instrumenten zouden gedurende twee weken gegevens over eventuele maanbevingen naar de aarde moeten zenden. De Ranger zelf zou met een snelheid van 9000 km per uur op de maan tz pletter slaan Geen van de voorgenomen onderzoe kingen kan nu voortgang vinden. Het ls nu de derde maal. dat een dergelijk schot op de maan is mislukt. De eerste maal werd de maan op grote afstand gepasseerd, de tweede maal sloeg de ca bine te pletter op deachterkant van de maan, zodat geen gegevens konden wor den doorgeseind. De volgende periode, die geschikt is voor een maanschot, valt in het mid den van november De Amerikanen zullen daarvan geen gebruik maken. Hun program is echter nog niet uitge put. Vóór het volgend jaar zullen vier ruimtecabines, uitgerust met tv-appa- ratuur. voor een tocht naar de maan gereed zijn. gespoord) weird in de hand gebeten en nadat het dier ook het touw had door gebeten nam het weer de vlucüït Vervolgens werd de ortgeluksbren- ger om kwant over negen op het Ko ningsplein gesignaleerd, waar het mid den op de rijweg bleef zitten. Een vrachtautochauffeur kon daardoor niet optrekken en verzocht een passerende dame het beest weg te nemen- Zij vol deed aan het verzoek en werd in de hand gebeten. Deze dame had zioh in het begin van deze week al bij de GG en GD gemeld. Daarna vertoonde hert dSer zich op de Westermarkrt, waar een moeder met land en een jongen volgens getuigen moeten zijn gebeten. Maar deze drie personen hebben zich tot nog toe niet gemeld. Vanaf dit punt was de verdere tocht van de hond al bekend. Maar men wist nog niet of hij ook op de Egelantiers- gracht en op het aarlemmerplein enke le kinderen (wier identiteit eveneens nog onbekend is) en een hond moet hebben gebeten. De volgende ochtend heeft d'e hond in de Marnixstraaf de 3-jarige Arie E. de beet toegebracht waaraan het jongetje op 8 september aan hondsdolheid is overleden. Nadat het beest, dat volgens alle ge tuigen soms bewegingloos bleef zitten en dan weer plotseling als een dolle ging rennen en iedereen aamnel, in de Karihuizerstraat nog een moeder met kind had gebeten, is het door de politie gevangen en in het asyj afgemaakt. (Advertentie) KLAASSENS' KLEDING KLASSE KLEDING Breestraat 114 b LEIDEN KAT WIJ K Breestraat Voorstraat LANDBANK DOET BOD OP BRITANNIA De Landbank doet na overleg met het, bestuur een bod van 100^ op de aan delen van N.V. Grand Hotel Britannia te Viissingen, waarvan de grote aandeel houders: de gemeente, Heinekens Brou werijen Nederland en de Koninklijke Mij. De Schelde zich bereid hebben ver klaard dit bod te aanvaarden, doch de verkoop door de gemeente kan pas ge schieden na het fiat van de raad en de provincie Zeeland. Het bod past in de recreatieplannen voor het Delta-gebied. De exploitatie zal op de gebruikelijke wijze voortgaan. Voor 1 januari nieuwe cao metaalindustrie In de eerste bespreking over de ver nieuwing van de collectieve arbeids overeenkomst voor de metaalindustrie in de Vakraad is; van de zijde van de werkgevers bereidheid uitgesproken om te onderhandelen. Er zal van beide kan ten naar worden gestreefd de onderhan delingen tijdig voor 1 januari te be ëindigen. Te dien einde is een aantal data voor bijeenkomsten van de Vak- raad vastgesteld. De eerste van die bij eenkomsten zal begin november worden gehouden, wanneer meer bekend kan zijn over het advies dat de Sociaal- economische raad thans voorbereid over de begrenzing van de loonkostenstijging. Zoals bekend zijn de standpunten van werkgevers en werknemers op dit punt verdeeld. Het is duidelijk, dat de Sowjetunie streeft naar onderhandelingen over Ber lijn, welk doel zij daar dan ook mee voor ogen heeft. Daaruit kan worden gecon cludeerd, dat in Berlijn zelf voorlopig een adempauze zal intreden. Er is dan ook reeds een einde gekomen aan de pessimistische voorspellingen. Het meest typerend is wel de verkla ring van Willy Brandt, burgemeester van West-Berlijn, nL dat inzake Berlijn een rustperiode zal intreden. Brandt is van oordeel, dat een nieuwe onderhande lingsfase is aangebroken, die gisteren is ingeleid door de besprekingen tussen pre< sident Kennedy en Gromyko, de Russi sche minister van buitenlandse zaken. Gromyko weigerde gisteren commen taar te leveren op het gesprek, dat hij met Kennedy had gevoerd. Het was nut tig geweest, zei de Rus, die weigerde te zeggen of premier Chroesjtsjef Inderdaad van plan is, naar de Verenigde Staten te komen ter bijwoning van een deel van de zitting van de algemene vergadering van de Ver. Naties en om een bezoek aan president Kennedy te brengen. Latei confereerde Gromyko nog langdurig met Rusk, zijn Amerikaanse collega. Tijdens dit „werkdiner" is uitsluitend over Ber lijn gesproken. Er kwam geen wijziging in de beide standpunten en er was (vol gens een Amerikaanse woordvoerder) geen enkele waarneembare vordering ge maakt m de richting van een oplossing. In Washington acht men het niet uit gesloten, dat Chroesjtsjef als hij In derdaad -naar New York reist een ac tie ln de Verenigde Naties zal ontketenen om zijn zin te krijgen met betrekking tot de positie van de westelijke mogendhe den in West-Berlijn. Wat Kennedy betreft: deze zou Gro myko duidelijk te verstaan hebben ge geven, dat de eis van Chroesjtsjef. de Westerse troepen uit Berlijn terug te trekken, onaanvaardbaar is. De Weste lijke mogendheden zijn het geheel met elkaar eens, dat West-Berlijn en de ci viele bevoorradingskanalen naar de stad tegen elke communistische actie be schermd dienen te worden. TYEZE WEEK zijn we opnieuw met onze aandacht geplaatst voor de proble men van het moderne verkeer. Verkeer is noodzakelijk, maar hoe komen we aan een verkeer dat aan de eisen van veilig- he;d voldoet? Aan de ene bant moeten we de openbare weg delen met steeds meer mencen die daar allen evenzeer recht op hebben als wij. Aan de andere kant geeft het hedendaagse vervoermiddel een macht die in feite onvoorstelbaar heten We zijn gewoon om te zeggen, dat het verkeer zijn slachtoffers vergt. Door het zo uit te drukken maken we het verkeer tot een anonieme, een naamloze zaak. Eigenlijk is dat niet helemaal eerlijk. Want het verkeer zijn wij allen, en allen ook hebben wij voor de wijze waarop dat verkeer zich voltrekt, onze verantwoor- de'iïkheid. Waarop het aankomt. Is. dat bij het verkeer altijd mensen betrokken zijn. Het z>in mensen die zich op straat bevinden. He» zijn mensen die er zich voortspoeden. Het zijn ook mensen die als slachtoffer vallen. En men behoort zich af te vragen, of van velen van wie we zeggen dat zij gevallen zijn als lachtoffer van het verkeer in wezen niet geldt, dat zij zijn gevallen door gebrek aan verant woordelijkheidsbesef bij anderen. Gejaagdheid is een wezenskenmerk van onze rijd geworden. Slaaf zijn we van de tijd die ons altijd weer stuwt en opdrijft. Veelal worden we meer geleefd dan dat we leven. En het ergste is wanneer we ons dit niet meer bewust zijn en ons wil loos overgeven aan dit levenspatroon, de jacht maken tot een onvermijdelijkheid en het oog verliezen voor waarden die voor het leven nochtans wezenlijk zijn. Het is goed dat er grote sommen worden besfeed aan de oplossing van feitelijke verkeersproblemen. Schrielheid moet zich wreken, cn in allerlei opzicht. Maar ook buitendien bliift het gro'e probleem, dat van de gezindheid. Geeft de jacht van de tijd ons nog de tijd om te beseffen dat de samenleving een menselijke samenle ving is en dat het daarbij altijd om men sen faat? Hoe veler lot ligt niet in onze hand? Ook op dit alles heeft men ons deze week weer opmerkzaam willen maken. Maar we zouden het iedere dag en zelfs ieder ogenblik indachtig moeten zijn. Ook dan blijkt het leven zelf nog gecompliceerd genoeg, maar krijgt het niettemin aan waarden ingedragen. (Advertentie) voor trap en gang. 57 cm breed22.60 70 cm breed27.55 een grote sortering bij WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 (juTA) „Kom binnen. Hier ligt jullie kans om je goede daad te doen voor vandaag". Advertentie SWAN GEEFT DE MODE AAN IN ZAKDOEKEN 1 EJEN actieve depressie, die gisteren over Scandinavië trok, heeft zich snel naar Rv-sland verwijderd. Het front er van passeerde in de nacht ons land, even wel zonder regen van betekenis. Onder tussen blijft Nederland aan de flank van een omvangrijk hogedwkgebied, waar. van het centrum nu bij Ierland ligt. In verband hiermee zijn er geen belangrijke veranderingen in het weer te verwacht ten en blijven de regenkansen klein. Tendens langzaam dalend HET WEER IN EUROPA D« Bilt verwacht tot morfenavond: Rapporten hedenmorgen zelen uur Veel bewolking en op de meeste plaat- sen droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot matige noord- «t westelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 u.). Weers. eesteldta .emper. Zaterdag: maan op 2 kwartier. Zon en maan zon op 7.12. onder 17.37 u., Hoogwater Schcveningen 20 oktober: 7.46 vjn., 20.16 n.m. JTEN Belgische rechter in aantal café's in Gent en In eerste instantie werd het hof van beroep in Gent Gent heeft de uitspraak omgeving werd verkocht en de fabrikant echter vrijge- Dit is tot de conclusie geko- gedaan, dat dronkenschap dat bezoekers, die te veel een ziekte is en dat een mid- gedronken hadden zou kun- del om dronkenschap te ver- ncn ontnuchteren. Het kwam drijven moet worden aange- tot ccn rechtszaak omdat de merkt als een geneesmiddel. Belgische justitie meende, dat hiermee een geneesmid del in de handel werd ge bracht zonder dat daarvoor de vereiste vergunning was verkregen. sproken. Zijn verdediger men, dat hier wel degelijk had aangevoerd, dat ver. sprake is van een gences- moeidheid en dronkenschap middel, bedoeld om onder Aanleiding tot de uit spraak is een proces tegen de fabrikant en wederverko pers van Aktivit, dat in een geen ziekten zijn en dat dus Aktivit ook niet als een ge neesmiddel kon worden aan gemerkt. Het openbaaar mi nisterie tekende tegen deze uitspraak beroep aan en de zaak werd verwezen naar invloed verkerenden snelt te ontnuchteren. Vastgesteld was, dat in drie kwartier het alcoholpercentage in het bloed daarmee kan worden teruggebracht van 2.90 tot 0.71. De fabrikant cn vijf café houders werden door de Gentse rechter veroordeeld tot.vijftig gulden boete. Dat de boete werd opgelegd m guldens en niet in de na tionale franken komt door het feit, dat de desbtreffen- de wet op de geneesmidde len nog stamt uit de jaren voor 1839.... D. Helder Ypcnburg Eelde Eindhoven Zd.-Limb, Helsinki Stockh. Oslo Kopenh. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxcmb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zürich Geneve Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Madrid Mallorca Lissabon h. bew. zw. bew. 7.w. bew zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew gh. bew zw. bew. zw. bew 1. bew zw. bew. gh. bew zw. bew mist zw. bew gh. bew onbew mist onbew. zw. bew gh. bew mist mist mist mist h. bew. niet ontv. zw bew I. bew zw. bew. 1 bew wnw 2 windstil wnw 1 windstil 16 wzw 2 ono 2 wzw 2

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 55