Van Aartsen wil Indonesië helpen met orde Molukken Tony Blair apetrots op talloze talenten van Groot-Brittannië Buitenland Ionga en Kiribati maken rich op voor millennium •artij oud-president akkoord riet rol in overgangsregering Franse verzekeraars ramen schade op 7 miljard Kohl gaf zwart geld aan CDU in Ludwigshafen Italiaanse burgemeester wil even van zijn achternaam af Levende visjes bezorgen Kamervoorzitter rechtszaak Kindermoordenaar opgepakt IRIJDAG 31 DECEMBER 1999 Miskraam Japanse kroonprinses tokyo» Kroonprinses Masako heeft een miskraam gehad, heb ben de Japanse media gisteren gemeld. Paleismedewerkers wei gerden het bericht echter te bevestigen. Masako onderging gis teren op het keizerlijk paleis verschillende onderzoeken, zo meldden de televisiezender NHK en het persbureau Kyodo. De Japanse bevolking zit te springen om officieel nieuws óver een mogelijke zwangerschap van Masako, nadat eerder deze maand inofficieel naar buiten was gekomen dat ze in verwachting was. VS dragen Panamakanaal over panama De Verenigde Staten hebben het Panamakanaal nog gisteravond overgedragen aan Panama. De overdracht was aan vankelijk voorzien voor vandaag. Volgens het Panamese minis terie van Buitenlandse Zaken hebben de VS de officiële ceremo nie vervroegd uit angst voor incidenten. Een overdracht is al ge houden op 14 december. Ook deze was al vervroegd wegens angst voor ongeregeldheden. Aandeelhouders Holzmann akkoord frankfurt De aandeelhouders van het noodlijdende Duitse jouwconcern Philipp Holzmann hebben gisteren ingestemd met een reddingsplan voor het concern. Dat plan is opgesteld door bondskanselier Schroder en schuldeisers. Door de goed keuring vloeit bijna 1,3 miljard mark (1,45 miljard gulden) in de lege kas van Holzmann. De bouwgigant, na Hochtief de groot ste in Duitsland, raakte half november in acute financiële pro slemen nadat 'plotseling' een miljardenschuld was opgedoken. Daardoor dreigde faillissement, dat ten koste zou gaan van tien duizenden banen. Dode en gewonden bij aanslag Libanon marjayoun Twaalf burgers en twee Israëlische soldaten zijn gisteren gewond geraakt bij een zelfmoordaanslag. De aanslag was waarschijnlijk gericht tegen Israëlische troepen in Zuid-Li- banon, aldus ooggetuigen. Volgens de getuigen blies een man zijn auto op midden in een drukke straat in een dorpje in de door Israël bezette zone van Libanon. De chauffeur van de auto cwam om het leven. Op het moment van zijn daad reed een Is- raëlische patrouillewagen voorbij. Estonia-ramp een terreuraanslag' berlun De ondergang van de veerboot Estonia in 1994 was waarschijnlijk niet te wijten aan slecht onderhoud, maar aan een terreuraanslag. Deze conclusie trekt het Duitse weekblad Der Spiegel in zijn jongste uitgave. Eerder officieel onderzoek voerde een constructiefout in de boeg aan als oorzaak van de ramp. Een Duitse groep deskundigen ontdekte dat op drie plaatsen op de boeg springstof was aangebracht. IjFransen handhaven vleesban brussel Frankrijk heeft de Europese Commissie gisteren laten weten geen gehoor te geven aan het ultimatum voor de ophef- Bng van het importverbod van Brits rundvlees. Daarmee lijkt cljeen gerechtelijke procedure tegen Parijs onafwendbaar gewor den. Woordvoerder Jean-Christophe Filori van de commissie verklaarde waarschijnlijk maandag al naar de rechter te zullen stappen. ^(Pakistaanse bus slaat om: 52 doden 5LAMABAPEen Pakistaanse streekbus die op weg was van Is- jJlamabad naar het nabijgelegen Rawalpindi is gisteren omgesla- - gen en in brand gevlogen. Het persbureau APP meldde dat 52 inzittenden daarbij om het leven zijn gekomen. Of er overleven- den zijn is nog onbekend. Ook naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog gegist. ^Rechter wil 48 Argentijnen aanhouden madrid De Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon, die ruim een jaar geleden de Chileense oud-dictator generaal Au- gusto Pinochet liet arresteren in Groot-Brittannië heeft gisteren aanhoudingsverzoeken aan Interpol gestuurd voor 48 voormali ge leger- en politieofficieren van de junta in Argentinië. De 48 zijn samen met 50 anderen op 2 november door Garzon aange klaagd wegens volkenmoord, terrorisme en foltering. Onder hen zijn oud-generaal Jorge Videla, de eerste president van de junta, voormalig marinecommandant admiraal Emilio Massera en oud-dictator Leopoldo Galtieri. Geen VN-onderzoek van NAVO den haag De hoofdaanklager van het Joegoslaviëtribunaal, Carla del Ponte, heeft gisteren ontkend dat zij een onderzoek doet naar de bombardementscampagne van de NAVO tegen loegoslavië eerder dit jaar. Haar woordvoerder had eerder in de week het bestaan van een dergelijk onderzoek bevestigd. „De NAVO wordt niet onderzocht door het Bureau van de Aanklager van het Internationaal Straftribunaal voor het voormalige Joe goslavië", zo liet Del Ponte in een verklaring weten. UKU'ALOFA ANP-Rtr let koninkrijk Tonga in de Stil- Zuidzee voerde er voor het erst in de geschiedenis de zo- lertijd voor in en kan vandaag e buit binnenhalen. Ook het leine eilandstaatje Kiribati rijft zich in de handen. Met en lokale tijd die in beide sta- en veertien uur voorloopt op ireenwich Mean Time (GMT) egroeten zij als eerste be tonde regio's het nieuwe mil- tnnium. In Nederland is het an elf uur. De koning van Tonga, Tau- ,'ahau Tupou IV, was de drij- ende kracht achter de race om et eerste millenniumzonnetje, onga is circa 748 vierkante ka- imeter groot (172 eilandjes) en ïlt volgens de volkstelling van 996 circa 97.400 inwoners. De epubliek Kiribati, bestaande it 33 atollen, is ongeveer 717 ierkante kilometer groot. Er ronen ongeveer 85.000 men- n. Het Caroline-atol (ook al Mil lennium Island genoemd) in het zuidoostelijk deel van Kiri bati is volgens wetenschappers eigenlijk het eerste eiland met een min of meer langdurige be- woningsgeschiedenis waar in woners en bezoekers de zon van 2000 voor het eerst kunnen zien opkomen. Door het ge draai aan de klok voegt Tonga zich ook „aan de top". Overigens 'smokkelde' ook Kiribati met datum en tijd, maar om een andere reden. Het eilandenrijk verlegde in 1995 de datumgrens. De oude grens liep dwars door door het land. De regering vond dat zeer hinder lijk voor de economie. Het wes telijk deel van de bevolking liep steeds 24 uur achter op die in het oostelijk deel. Hierdoor wa ren er slechts vier dagen in de week waarop officiële instanties in beide delen werkzaam waren en konden worden bereikt. De ingreep plaatste Kiribati vier jaar geleden ook onbedoeld aan de top van de 'millenniumrace' in de Stille Zuidzee. BIDJAN Rtr e partij van de afgezette presi- ent Bédié, de Democratische •artij (PDCI-RDA), is klaar om ïn volwaardige rol te spelen in overgangsregering van iroorkust. De nieuwe president an het land, Robert Gueï, wil olgende week zo'n kabinet be- oemen. Eerder maakte de afgezette (resident Bédié vanuit buur- md Togo al bekend geen be zwaren te hebben tegen een rol van zijn partij in een nieuwe re gering onder leiding van gene raal Gueï. De juntaleider nodigde maandag de politieke partijen in Ivoorkust uit namen naar vo ren te schuiven voor functies in de overgangsregering. Het leger houdt zelf de ministeries van Defensie. Binnenlandse Zaken Veiligheid en Buitenlandse Za ken onder zich. Fina komt met noodfonds voor schoonmaken stranden parus anp-rtr-afp Franse verzekeringsmaatschappijen heb ben de stormschade in het hele land inge schat op rond de 7 miljard gulden. Dat be treft alleen de schade bij particulieren zoals weggewaaide daken, neergekomen schoor stenen, verwoeste inboedels of waterscha de. Hoogspanningsleidingen, schade aan rails, wegen en havens, omgewaaide bos sen en telefoonpalen en schade aan open bare gebouwen vallen daar buiten. Een overheidsbedrijf als EdF (Electricité de Franceheeft nog geen flauw idee van de eindrekening. Gisteren zaten nog 1,3 mil joen abonnees - zo'n drie miljoen mensen - zonder stroom. Met man en macht wordt gewerkt aan herstel van hoogspannings- en andere leidingen. Een kwart van de leidin gen ligt tegen de vlakte. De herstelwerkzaamheden gebeuren met hulp van elektriciteitsmaatschappijen uit buurlanden en zelfs uit Canada. Ook het geniekorps van het leger is ingezet. Zelfs gepensioneerde EdF-werknemers hebben hun dienst hervat en duizenden anderen zijn vrijwillig van vakantie teruggekomen. De regering heeft inmiddels 47 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor hulp aan vooral kleine gemeentes, die onverwacht voor enorme uitgaven staan. Intussen is het spoorwegnet bijna hele maal hersteld. De treinen rijden vrijwel ge woon, behalve van Parijs naar Toulouse, Bordeaux, en op de zuidelijke dwarsverbin dingen. Oliemaatschappij TotalFina richt een noodfonds op om de schoonmaak van de met olie vervuilde stranden in Frankrijk te financieren. Topman Desmarest kondigde dat gisteren aan na een gesprek met pre mier Jospin. Het gaat voorlopig om een bedrag van ruim 12 miljoen gulden. De Franse minis ter Voynet (milieu) zei eerder op de dag dat het opruimen van alle olie meer dan 400 miljoen gulden zal kosten. TotalFina had de Maltese tanker Erika gecharterd die op 12 december voor de Franse kust in tweeën brak en zonk. Uit het schip is circa 12.000 ton zware olie gelekt, waarmee de Franse kust besmeurd is ge raakt. Minister uit 'grote bezorgdheid' over slechte situatie De Nederlandse regering is bereid elk verzoek om hulp uit Indonesië bij het hand haven van de orde op de Molukken serieus te over wegen. Dat staat in een brief die minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken gisteren heeft ge stuurd aan zijn Indonesi sche collega Shihab. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Prrss DPA Deutsche Presse Agentur GPD Ceassooeerde Pers Diensten RTR Reuters Het geld was bedoeld om de campagne van de CDU in dat district bij te staan. De sociaal democratische SPD had van het kiesdistrict van Kohl een zwaai tepunt in hun verkiezingscam pagne gemaakt. Ondanks de bijdrage van Kohl verloor de CDU de verkiezingen in Lud wigshafen. Volgens Keiler wist zijn CDU-afdeling niet dat het geld van een geheime rekening afkwam. Kohl heeft eerder toegegeven dat de CDU tussen 1993 en 1998 ongeveer 2 miljoen mark illegaal heeft aangenomen om de partijkas te spekken. Het Openbaar Ministerie wil een gerechtelijk vooronderzoek openen naar de praktijken van de oud-bondskanselier. ludwigshafen afp-dpa Oud-bondskanselier Helmut Kohl heeft 100.000 mark van geheime rekeningen gegeven aan de regionale afdeling van de CDU-partij in zijn district in Ludwigshafen in de staat Rijn land-Palts. Dat heeft een woordvoerder van de CDU gis teren bekendgemaakt. Het bedrag is terug te vinden in het jaarrapport van de partij van 1998. Volgens de CDU- woordvoerder is dit district het enige dat geld uit de geheime rekeningen heeft ontvangen. De plaatselijke CDU-secretaris- generaal kreeg het bedrag con tant, voor de algemene verkie zingen in september 1998, al dus de plaatselijke CDU-voor zitter Keiler. den haag anp Van Aartsen spreekt in de brief zijn 'grote bezorgdheid' uit over de snel verslechterende situatie op de Molukken. Daarbij gaat het volgens de bewindsman vooral om problemen bij de or dehandhaving. Van Aartsen zegt in de brief aan Shihab dat hij daarom een neutrale leger en/of politieaanwezigheid van groot belang acht. „Nederland is bereid iedere vorm van hulp te overwegen om de orde op de Molukken te herstellen", aldus de brief. Volgens de jongste ramingen zijn op de Molukken dit jaar ruim duizend mensen omgeko men door gevechten tussen christenen en moslims. Alleen al op het eiland Halmahera kwamen sinds dinsdag meer dan 320 mensen om. Christe nen in de Indonesische eilan dengroep hebben de interna tionale gemeenschap gevraagd actie te ondernemen om te voorkomen dat het sektarische geweld ontaardt in een regel rechte godsdienstoorlog. Indonesische commandan ten op de Molukken hebben al vaak gewaarschuwd dat het ge weld op de Molukken, waar 2 miljoen mensen wonen, uit de hand loopt en dat beide ge meenschappen zich in het ge heim hebben bewapend. Hun verzoek aan Jakarta om de staat van beleg af te kondigen werd woensdag echter door de Indo nesische president Abdurrah man Wahid van de hand gewe zen. Wahid heeft zich ook uit gesproken tegen buitenlandse interventie. Ongeveer tweehonderd Mo- lukkers hebben gisteren deelge nomen aan een demonstratieve optocht in Den Haag tegen het aanhoudend geweld op Am- bon. Initiatiefnemer was de po litieke tak van de Molukse ge meenschap in Nederland. On der meer vertegenwoordigers van de Republik Maluku Sela tan (RMS) liepen mee in de de monstratie, die tot tevreden heid van de organisatie zonder rome hans geleunse voor de Punische Oorlogen'. Hij had in de geschiedenisboekjes opgeduikeld dat de Carthaagse veldheer Hannibal ooit zijn ten ten in de buurt van Montebru no had opgeslagen. Een poging om dit feit te herdenken met een olifantenparade mislukte, omdat de door Marenco aange schreven Tunesische ambassa de niet bij machte was een dik huid te leveren. Burgemeester Guido van Campanile bij Napels organi seerde een loterij om zes banen als straatveger te vergeven. Twee schonen uit zusterstadje Tsjernobyl kwamen over voor de door de lokale tv live uitge zonden trekking. De belangstel ling was enorm. Opmerkelijk was een paar maanden terug de aankondi ging van een ongehuwden-be lasting door burgemeester Ven- ditti van het eveneens zuidelij ke dorpje Vastogirardi. Vendit- ti's plan, dat samenwonenden wilden aanzetten tot huwelijk en voortplanting, haalde de voorpagina's van alle kranten, maar werd nooit uitgevoerd Het was een stunt je. zei hij la ter, om de aandacht te vestigen op de vergrijzing van het scho ne Vastogirardi. correspondent Italiaanse burgemeesters zijn notabelen die doorgaans be leefd wensen te worden aange sproken. Zoniet de burgervader van het dorpje Serravalle Sesia in Lombardije. Hij wil dezer da gen familiair bij zijn voornaam, Gianluca, worden begroet. De 33-jarige eerste burger draagt namelijk de achternaam Bu- onanno, het Italiaanse equiva lent van gelukkig nieuwjaar. Volgens het dagblad Corriere della Sera zullen de dorpelin gen zich weinig van zijn achter naam-gevoeligheid aantrekken. In Serravalle voelen ze zich ge nomen door Buonanno omdat hij op strategische plekken bij het dorp in politie-uniform ge hulde vogelverschrikkers neer- plantte. De nepagenten waren volgens de burgemeester een adequaat afschrikmiddel tegen snelheidsduivels en andere overtreders van verkeersregels. Buonanno past met zijn initi atieven goed in een rijtje burge meesters dat het afgelopen jaar de pers haalde met opmerkelijk gedrag. Zo benoemde burge meester Marenco van het dorp je Montebruno (bij Genua) de ze zomer een 'Commissaris BRUSSEL ANP De voorzitter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers Herman De Croo zal zich voor de rechter moeten verant woorden voor het eten van le vende visjes. Justitie in Gent is van mening dat De Croo een strafbaar feit heeft begaan. De Croo nam twee jaar gele den met diverse vooraanstaan de plaatselijke politici en gees telijken deel aan het Krakelin- genfeest in het Oost-Vlaamse Oudenaarde. Traditioneel drin ken de eregasten een lichte wijnachtige drank met daarin levende visjes. Deze moeten in een teug worden doorgeslikt. De Belgische dierenrechten- beweging Gaia protesteerde bij Justitie. Deze deelt nu de me ning van Gaia dat De Croo en de andere eregasten op het Kra- kelingenfeest dieren onnodig leed hebben berokkkend. Op het vergrijp staan lichte straf fen. Gaia stelt voor dat tijdens de volgende Krakelingenfeesten visjes van marsepein worden ingeslikt. Een demonstrant uit zijn woede tijdens de betoging in Den Haag. ongeregeldheden is verlopen. De demonstranten eisten ook onmiddellijke terugtrekking van het Indonesische leger uit het gebied. De militairen spelen een grote rol in het geweld tus- FOTO ANP JASPER JUINEN sen moslims en christenen, ver klaarde een woordvoerster van de organisatie. stellen. De brief leidde tot de vondst van de lichamen van twee jongens en foto's en kle ren van honderd andere jon gens tussen de zes en zestien jaar die Iqbal zegt te hebben vermoord. De politie arresteer de eerder al een man die heeli bekend een aantal van de slachtoffers seksueel te hebben misbruikt, maar ontkent dat hij iets met hun dood te maken heeft. Het Pakistaanse leger heeft gis teren een man gearresteerd, die vorige maand in een brief aan de politie zei meer dan honderd jongens te hebben vermoord, na hen seksueel te hebben mis bruikt. De man, Javed Iqbal, werd opgepakt op het kantoor van de krant Jang in Lahore, waar hij zich had gemeld om een bekentenis op schrift te londen harm harkema Bij de eeuwenoude piramiden van Gizeh in Egypte wordt in de Oudejaarsnacht een muzi kaal spektakel opgevoerd met de Franse muzi kant Jean Michel Jarré. Tezelfdertijd is de in drukwekkende Acropolis in Athene het middel punt van een gigantisch vuurwerk. Toch vor men niet zij, bij de jaarswisseling het centrum van de wereld, maar Londen. Althans wanneer we de Britse premier Tony Blair mogen gelo ven. Miljarden guldens zijn gespendeerd aan attrac ties die de rest van de wereld, maar ook de Brit ten zelf, ervan moeten overtuigen dat het land niet langer een bejaard overblijfsel is van wat eens een imperium was. Groot-Brittannië, zo luidt de blijde boodschap van Blair, is als een phoenix uit zijn as herrezen. „Nu we het millen nium naderen, kunnen we trots laten zien dat we over een ongeëvenaarde rijkheid aan talent be schikken. De beste artiesten, schrijvers, architec ten, muzikanten, ontwerpers, software-makers en wetenschappers komen hier vandaan. Wij gaan de wereld voor op het gebied van creativi teit", aldus de niet door valse bescheidenheid ge remde premier. Om de wereld deelgenoot te maken van de Britse voortreffelijkheid, is aan de Theems in het Londense Greenwich (het centrum van de tijd) de Millennium Dome, een enorme circustent ('De grootste ter wereld'), opgericht. Kosten: ruim 2,5 miljard gulden en voor dat bedrag is de tent volgebouwd met paviljoens waarin het Brit se bedrijfsleven met behulp van hypermoderne elektronica educatieve en kermisachtige attrac ties heeft gebouwd die 'het allerbeste van Britse innovatie en design' laten zien. Aan het adres van zijn vele critici, die spreken van megalomane geldverspilling, sprak Blair twee weken geleden: „De Dome is de triomf van het zelfvertrouwen over het cynisme, van doortastendheid over kille sober heid. van uitmuntendheid over mid delmatigheid". Eerder had hij de Dome al 'het beroemdste nieu we gebouw op aarde in het jaar 2000' genoemd en 'een fantastisch dagje uit dat zijn weerga in de wereld niet kent'. Daar mag koningin Eliza beth natuurlijk niet ontbreken en zij zal dan ook, vlak na midder nacht, voor ruim tienduizend geno digden en de televisiecamera's, de tent inwijden door met een vlag te zwaaien. De Dome blijft daarna een jaar geopend. Er worden zo'n 12 miljoen bezoekers verwacht. Half december hebben tijdens een generale repetitie zo'n 14.000 Britten al gezien wat de rest nog te wachten staat. Het enthousiasme over het dagelijks non-stop op te voeren theater- en mu ziekspektakel van Peter Gabriel was unaniem. Maar over de paviljoens met hun veelal compu tergestuurde attracties liepen de meningen uit een van 'is dat nou alles' tot 'grandioos'. En waar de een sprak van 'hoogst irritante educatieve flauwekul' repte een ander van 'een bijzonder leerzame en inspirerende ervaring'. De Dome mag dan officieel als het centrale millenniumproject worden beschouwd, uit on derzoek blijkt dat zes van de tien Britten weinig met dit prestige-object op hebben, al was het alleen maar omdat de commercie er een bijzonder groot stempel op drukt. Veel geliefder is op voorhand het London Eye, het grootste reuzen rad ter wereld, dat is gebouwd door Hollandia uit Nieuwer- kerk a/d IJssel. Het rad is de eerste maanden van vol gend jaar volledig volge boekt. Het wordt hoe kan het anders vanavond door Blair in bedrijf gesteld. Dat ge beurt al vroeg, om half negen, want er is nog een hoop meer te doen. Zo ontsteekt de koningin om kwart voor tien aan de oever van de Theems een lichtbaken, („Het grootste baken ter we reld".) waarna zij met een bootje naar de Do- me vertrekt. AJs zij. nadat de Big Ben twaalf heeft geslagen, de Dome heeft geopend, verandert het midden van de Theems over een lengte van vier kilometer in een zestig meter hoge muur van vlammen („Het grootste vuurwerk ter wereld"). Vervolgens wordt in de Dome door eenieder luidkeels All You Need is Love van The Beatles aangeheven, want dat is door een deskundige commissie gekozen tot het millenniumlied. Daarna barst een popconcert los met onder an deren Brian Ferry en The Eurythmics. Dit alles wordt verslagen aoor de BBC in een millennium uitzending die maar liefst 42 miljoen gulden kost, („De duurste uitzending ooit".). De Londense politie maakt zich inmiddels op voor een chaotische Nieuwjaarsnacht („De meest chaotische ooit".). Maar anderen houden er rekening mee dat het in de stad niet of nauwe lijks drukker wordt dan andere jaarwisselingen. Uit verschillende peilingen blijkt dat de meeste Britten het woord 'millennium' nauwelijks meer door de strot kunnen krijgen, moe als zij zijn van alle overspannen berichtgeving in dagbladen, op televisie en van overheidszijde. Kraamafdelingen in ziekenhuizen zouden te klein zijn om alle millenniumbabies te kunnen verwerken, babysitters zouden vanavond wel 75 gulden per uur kunnen verdienen, en overal, ja overal zou gefeest worden zoals er nog nooit is gefeest, is de Britten maandenlang voorgehou den in de dagbladen. Allemaal flauwekul: kraamafdelingen melden dat er geen sprake is van een geboortegolf, een uitzendbureau dat voor oudeiaaravond honder den babyoppassen in de aanbieding had, kreeg geen enkele aanvraag. Clubs en disco's hebben grote moeite om hun dure kaartjes te slijten voor hun New-Years-Eve-Parties. Uit een vorige week gehouden opiniepeiling blijkt dat twee op de drie Britten niet van plan zijn Oudejaarsavond en -nacht de deur uit te gaan. lakker thuis, of bij familie of vrienden is het credo van de meesten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5