Aquarium moet in interieur passen Rijp en Groen Plato-hout goed alternatief voor tuinhout Skimmia in het boeket Vruchtboom in lijmband ■PM ff nu Kamerplant voor kerstboom Open haard met liftdeur RIJDAG 31 DECEMBER 1999 4et gezegde 'Mensen houden ■an bloemen' moet een beetje - irorden gewijzigd. Bloemen, ■elite bloemen met kleurige iloemblaadjes, spelen immers en steeds geringere rol in boe- etten, bloem- en sierstukken. I )aarin ligt de klemtoon steeds neer op allerlei gevormd blad n diverse kleuren. Dat geldt K)k voor de sierstukken die we ond de feestdagen cadeau krij- en of zelf kopen. °Nu is in deze tijd 'begrijpelijker dan nidzomer als er 'olop echte bloe nen zijn. Omdat k altijd graag kijk n zaken waar veel evend groen ver- ocht wordt, viel nij op dat de ikimmia japonica lit jaar een topper vas in diverse :erststukken en ik ag tot mijn ver- >azing zowel de nannelijke exem- ilaren met een [rote royale iloemtros als de Touwtjes met uin vele helderro- le bessen in iloemstukken ver kerkt. Omdat ik van planten ïoud, heb ik altijd een beetje nedelijden met die stakkers die inverwacht in warme kamers net droge lucht in leven moe- en zien te blijven, want de ikimmia is een sterke, over het dgemeen winterharde tuin- ilant. )aarom hier de goede raad om lia de feestdagen deze bewoner van de tuin langzaam weer te laten wennen aan het barre Buitenleven waar hij thuis hoort. Dus niet pardoes de tuin n of naar het balkon als het - rriest. Ook planten moeten angzaam wennen aan andere ;roei omstandigheden. De eer- te schok van een koude kas taar een warme kamer hebben ie overleefd, zorg ervoor dat ze ;een tweede schok krijgen, vant het zou jammer zijn als leze mooie dankbare tuinplant lood zou gaan. Met een beetje 'oede zorg kunnen we nog ja- en plezier hebben van de ikimmia die, vreemd genoeg, geen familie is van de Ericaceae maar van de Rutaceae waartoe ook de wijnruit en de sinaasap pel worden gerekend. De indeling van planten lijkt soms moeilijk. Maar terug naar onze Skimmia. Nadat we hem langzaam hebben laten wen nen aan koude, zoeken we een geschikt plekje in de tuin en dat is heel gemakkelijk voor een Skimmia, die laag blijft en win tergroen is. De Skimmia blijkt niet kieskeurig te zijn en verdraagt zelfs zeelucht. Een plekje in de zon mag, maar met schaduw of halfschaduw neemt deze dank bare, weinig ei sende plant ook genoegen. Tot zo ver lijkt alles heel eenvoudig, zeker als we het met een mannelijk exemplaar te doen hebben. Een plant dus met een grote roseachtige bloemtros, vol piekleine bloem pjes. Die plant zal ook het daarop volgende jaar weer braaf bloei en. Maar hoe zit dat dan met de vrouwelijke plant die nu nog van die fraaie rode bessen heeft. Zal die ook gaan bloeien? Wis en waarachtig, al zijn de bloemen minder spectaculair dan die van de mannelijke exemplaren. Alleen op de bes jes zullen we lang moeten wachten, tenzij er niet te ver weg een mannetjes Skimmia in de tuin staat. Bessen vormen zich immers uitsluitend na be vruchting en daarvoor is dan stuifmeel nodig van een Skim mia man. Daarom de goede raad voor allen die lang plezier willen hebben van het restant kerstversiering: hard het vrouw tje of het mannetje af, geef het een goede plaats in de tuin en zet er in het voorjaar een man netje bij als het gaat om een Skimmia met besjes. Alleen dan wordt het weer een soort kerst versiering. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM Vraag antwoord Dm te beginnen: brieven wor den nimmer persoonlijk beant woord omdat deze rubriek be- ioeld is voor alle in groen en )loem geïnteresseerde lezers. :n nu de vraag van J. H. Wolt- lyuis uit Blijham. Het is een Taag waarop zomaar een ant woord te geven is. De twintig aar oude notenboom blijkt het ninder goed te doen in ver- )and met hoge bomen in het )ark ernaast. Het is een feit dat lotenbomen veel licht en zon ïodig hebben, plus een goed doorlatende grond. Hoe een joede groei te realiseren is met Dok steeds hoger wordende bo nen in de buurt zou ik zo niet veten. Wel is bekend dat no- enbomen zeer moeilijk ver- Jlantbaar zijn. Als troost kan ik nelden dat notenbomen, ook ils ze geen of weinig vruchten dragen, heerlijk zijn om onder e zitten omdat ze insecten we en. Om de boom wat meer cracht te geven zou ik rond de vortels een flinke laag goede :ompost aanbrengen. Mocht er )oit gesnoeid moeten worden dan nooit na eind november tnders bloedt de boom dood. Mevrouw Homaard uit Noord- wijk is in het bezit van een hele mooie plant die al in de oud heid bekend was en vaak ge bruikt werd als voorbeeld voor ornamenten. Het is de Acan thus mollis met groot getand blad en mooie bloemen. Deze vaste plant met een knolvormi ge wortel houdt van veel zon en niet al teveel vocht. Van de heer Pieter Jellema uit Haarlem kreeg ik ten behoeve van bezit ters van oude vruchtbomen een redelijk milieuvriendelijk advies om deze bomen zo gezond mo gelijk te houden. Ten eerste het aanbrengen van lijmbanden in de herfst. Dan kunnen de diver se insekten die langs de stam kruipen om in de boom als in dividu te overwinteren de eitjes af zetten en niet er overheen. Ik heb het zelf jaren gedaan en was altijd verbaasd over het grote aantal slachtoffers. Om streden is het advies om in het voorjaar, voor de knoppen uit lopen, vruchtboomcarboline- um te gebruiken omdat men hiermee ook belagers van scha delijke insecten doodt. Deson danks wordt dit middel nog vaak met succes toegepast. GREET BUCHNER REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 Cryptogram Horizontaal: 1 Weefsel ter tafel brengen (6); 4. Geldige lekkernij (8); 6. Men hoort niet veel in deze eenheid (4); 8. Engelsen praten over dit poeder (4); 9. Vroegere zwangerschap voor de show (9). Verticaal: 1 Waterkering van twee schijven (3); 2. Zijn schilderkunst is volgens moeder niet ordinair (5); 3. Rijtuigje van een masochist (4); 5. Bij de vorst gaat vader aan de riem (6); 6. Daarin geschoten voelt een vlerk zich beledigd (4); 7. Voornaam van klank (4); 8. Bocht van een visser (4) Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Emerald; 7. stug; 8. faam; 10. tas; 12. ski; 13. langs; 16. teil; 18. rose; 20. ala; 21. noga; 23. aval; 26. amigo; 28. tal; 30. Ido; 32. klop; 34. elan; 35. spannen VERTICAAL: 1 Eta; 2. müsli; 3. eg; 4. af; 5. lasso; 6. dak; 7 stut; 9 mime; 11. un; 14. alaam; 15. graag; 17. ego; 19. sla; 21. notk; 22. galop; 24. voile; 25. loon; 27. il; 29. als; 31. dan; 33. pa; 34. en. Goudvis, punkvis of doorgefokt exemplaar? Het aantal aquariumliefhebbers loopt flink terug. Water verver sen, filters schoonmaken kost teveel tijd. De handel poogt dat te ondervangen door allerlei handige, werkbesparende snuf jes te bedenken. Toch houden nog altijd zo'n 400.000 Neder landers er een aquarium op na, maar het legioen slinkt. De ta nende belangstelling is goed voelbaar in de 150 plaatselijke aquariumverenigingen die zijn aangesloten bij de Nederlandse Bond Aqua Terra (NBAT). Tien jaar geleden telde deze landelij ke vereniging tienduizend le den; nu zijn er nog zesduizend. De dierenhandel broedt op mo gelijkheden om het tij te keren. Sommige winkeliers willen het aquarium uit de hobbysfeer ha len. De waterbak met vissen en planten moet als een eigentijds decoratieartikel in de etalage worden gezet. „Het aquarium heeft een oubollig imago", zegt Karei Nachtegaal van dieren speciaalzaak Heems uit Heem stede. „Vandaar dat wij de wa terbak promoten als een eigen tijdse vorm van interieurver fraaiing waarvoor weinig on derhoud is vereist. Bij menig een leeft nog de gedachte dat een aquarium tijdrovend is vanwege het geregeld verscho nen van water of vervangen van filterwatten", zegt de dieren winkelier. „Tegenwoordig zijn er echter praktische filterpatro nen voorradig: vervangen is slechts een kwestie van deksel- filter omhoog, oude patroon er uit en een nieuw exemplaar er in." Een probleem waar liefhebbers ook tegen aanlopen, is dat nog al wat vissen en planten bij een pas ingericht aquarium snel het loodje leggen. De dieren zijn dan niet bestand tegen de hard heid van het water, het zuurge- halte ofwel ph-waarde is niet goed of er zit teveel nitriet in het water. Nachtegaal: „Door wat flesjes met bepaalde bacte riën in de bak te gieten, is een voudig een gezondere biologi sche watersamenstelling te cre- eren. Daarnaast bestaan er al lerlei apparaten waarmee de zuurgraad en de hoeveelheid nitriet zijn te meten. Een laatste vinding is de zogenoemde oxy- dator, die zuurstof aan het wa- Zonder speciale verlichting, filters, thermostaten en waterpompen houdt het leven in de bak geen stand. foto GW/W wilhelm ter toevoegt. Elke twee weken ongeveer tien procent van het water verversen, is voldoende om de dieren en planten een onbekommerd leven te bie den." Lang niet iedereen in de dieren handel gelooft echter in het probleemloze aquarium. Welis waar maken de snufjes de hob by een stuk eenvoudiger, maar ook kostbaarder. Daarnaast vereist iedere soort vis een be paalde zuurgraad: een exem plaar uit de Amazone verkiest een andere ph-waarde dan een vis uit bijvoorbeeld Midden- Amerika. Bovendien geven nog al wat baasjes de dieren teveel voer, waardoor het water ver vuild raakt. Vuistregel is dat vier tot vijf korrels per dag voldoen de zijn voor één zwemmer. Een te groot aantal exemplaren in het water leidt overigens ook tot vervuiling. Hierbij geldt de regel: drie liter water voor één gram vis. Een kardinaaltetra van vier gram heeft dus twaalf liter nodig. Punkvissen Liefhebbers willen niet alleen af van de schoonmaaklussen bij een aquarium; ook het oog moet meer dan ooit worden be koord. Om daaraan tegemoet te komen zijn er allerlei nieuwe soorten bakken opgedoken: slanke zes- en achthoekige zui len bij voorbeeld. „Een recht hoekige vorm is beter dan een ronde bak. De bekende goud vissenkom bijvoorbeeld is een ware martelgang: de bewoner wordt er knettergek in", weet een woordvoerder van de Die renbescherming te melden. De discussie over de voor- en nadelen van de kom vindt al ja renlang plaats, maar ze is re centelijk door de publicitaire veldtocht van de Werkgroep Goudvis weer opgelaaid. Dit ac tiecomité stelt dat er talloze goudvissen in een kom weg kwijnen. Voorstanders daaren tegen wijzen op het gebrek aan wetenschappelijk bewijs: er zijn geen gegevens dat de ronde huisvesting tot kommer en kwel leidt. Vast staat echter wel dat een goudvis tientallen centime ters lang en dertig jaar oud kan worden en dat noch die afme ting, noch die leeftijd in de kom bij benadering worden bereikt. Minder verdeeldheid tussen dierenhandel en dierenvrien den bestaat er over de zoge noemde punk- of discovissen. Dit zijn blanke exemplaren die met de injectienaald een kleur stof krijgen ingespoten. Een be drijf uit Lelystad importeerde in het verleden dergelijke vissen, maar zowel de brancheorgani satie van dierenwinkeliers (Di- vebo) als de Dierenbescher ming hebben daar tegen gepro testeerd. Ook de Nederlandse Bond Aqua Terra ziet niets in punkvissen. Sommige liefheb bers die bij deze vereniging zijn aangesloten, kweken wel vissen op bepaalde kenmerken zoals aparte kleuren en enorme slui- ervormen. Hierdoor krijgen de dieren een ander uiterlijk dan ze van oorsprong hebben. „Daar is niets op tegen", meent bondsfunctionaris Pim Wil helm. „Een overdreven gefokte sluier- vorm zorgt voor meer weer stand bij het zwemmen en ver eist extra weefselopbouw, waardoor het dier meer moet eten. In de vrije natuur is zoiets erg vervelend, maar in het aquarium heeft het dier er geen last van. Er zijn zelfs goudvissen met blaaskoppen gekweekt; op het hoofd zitten dan enkele bubbels. Weliswaar zijn die bubbels teer en kunnen ze makkelijk scheuren, maar met speciale kit zijn de stukjes weer eenvoudig aan elkaar te lijmen. Dit is niet vreemd, want vissen kun je ook verdoven, hechten, opereren en inenten. Wanneer er met bepaalde gefokte exem plaren toch iets behoorlijk mis mocht zijn, dan is dat jammer en nemen wij zoiets op de koop toe: that's life", verklaart deze visliefhebber. ALEX VAN HOOF I STRIP HEINZ Aan de beugel kan de ruit omhoog Het knapperige houtvuurtje kan open of achter glas bran den. Achter glas betekent dat vrijwel alle warmte de schoor steen uitgaat, maar dat kan soms wenselijk zijn. Het afslui ten gebeurt met een glazen lift deur die met een speciale tang kan worden geopend en geslo ten. Het mechanisme werkt met behulp van een katrol en een contragewicht. Ook bij ge sloten glasdeur houdt men vol ledig zicht op de vuurhaard. /orden getrokken. foto gpd Door de circulatie van naver- brandingslucht blijft het glas vrij van roetaanslag. Moet de ruit eens worden gelapt dan kan men hem gewoon naar vo ren klappen. Een dichtgeklapte deur is ook veilig: wie naar beef wil kan het vuurtje rustig laten nasmeulen. De deur is \aak of in gebogen panoramaruit. Het kader rondom is in kleur naar keuze. De prijs van dit moois is vanaf f 4.250. Verdere informa tie: 070-325.17.13. Hoe Fop oe Foj/rep zV vppivpe D£t/tsTj£ ïcpAw- Kook het hout, droog het enke le dagen en bak het ten slotte. Het Plato-procédé in een not endop. Een procédé waarmee je van Europees zachthout hardhout maakt, dat net zo hard is als tropisch hardhout. De schjmmels kunnen het dan verder wel vergeten. Plato-hout lijkt een goed alter natief voor het chemisch be handelde tuinhout, waarover nu zoveel discussie is, omdat het voor ernstige milieuvervui ling zorgt. Hoewel je op dit mo ment bij Plato nog geen plank kunt kopen en de manier van werken nog volop in ontwikke ling is, denkt Willem van Breu- kelen, bij Plato Beheer BV ver antwoordelijk voor de verkoop van de nieuwe technologie, een mooie vinding op de markt te zetten. De de productie van het 'veredelde' hout kan echter pas beginnen als de nieuwe fabriek, in Arnhem, klaar is. Dat zal naar verwachting in april vol gend jaar zijn. Van Breukelen: „Een eventueel verbod op de toepassing van het impregneren van tuinhout (verduurzamen van hout met chemische conserveringsmid delen) betekent voor ons niet dat we zomaar in het gat in de markt kunnen springen, al thans voorlopig niet. Wij stre ven in eerste instantie naar een jaarlijks volume van 75.000 kuub. Daar lacht een gemiddel de verduurzamer om. dat is niets." Drie wijzen Het idee voor een behandeling van naald- en ook loofhout (zo als van populieren) werd aan het begin van dit decennium geboren bij Shell, als een moge lijk alternatief voor tropisch hardhout. Drie werknemers van de oliemaatschappij zagen er De potloodplant is een makkelijke plant die jaren oud kan worden. foto Wat te doen met de lege plek die de kersboom na de feestda gen achterlaat? Het verschoven meubel weer terugzetten of iets heel anders? Een grote kamer plant bij voorbeeld? Bloemen bureau Holland ziet niets liever dan het laatste. Het is tenslotte de promotieorganisatie van bloemen- en plantenkwekers in Nederland. Wie zelf niets kan bedenken wordt gaarne van tips voorzien. Een flaming- oplant (anthurium) bij voor beeld oogt dank zij de rode bloemen heel eigentijds, want die tint is momenteel zeer in trek. Kamerplanten op stam zo> als de treurvijg ofwel ficus, ge ven de huiskamer een behou dender sfeertje. Helemaal klas-: siek is om de ficus in een grijze; loden bak of terracottapot te -i zetten, terwijl planten in man-'; den wat landelijker ogen. He- dendaags zijn geglazuurde, rechte en strakke exemplaren. Overigens geeft een geglazuur de onderschotel minder kans op krassen op de parketvloer. Plakviltjes zijn in dit verband ook handig trouwens. zo veel brood in dat ze vijf jaar geleden ontslag namen en het procédé verder voor eigen reke ning ontwikkelden. De naam Plato heeft niets met de Griekse wijsgeer te maken, maar is ge woon de afkorting van 'Provi ding lasting advanced timber option". De behandelingstechniek is ge patenteerd, maar in Frankrijk en Finland zijn gelijksoortige ontwikkelingen gaande. Het komt erop neer dat een groot deel van de in het hout aanwe zige suikers door verhitting met stoom worden omgezet in stof fen die de schimmels niet lus ten. Door het hout ook nog eens een keer in een oven, on der zuurstofarme omstandighe den, te bakken wordt het voor de micro-organismen helemaal ongenietbaar. Bovendien leidt de laatste stap tot een betere droging dan bij de gebruikelijke bewerkingen. Terug in de bui tenlucht neemt het ook minder water op. Uiteindelijk moet het procédé resulteren in een duur zaamheid van zeker twintig jaar. Plato beschouwt zijn aanstaan de fabriek in Arnhem als een voorbeeldbedrijf, waarmee Van Breukelen de boer op kan om licenties te verkopen in het bui tenland. Plato BV heeft daarbij het oog vooral gericht op lan den met veel bossen. Volgens directeur Henk Groeneveld, een van de drie oud-Shell-mede- werkers, zouden ook de bos bouwers in de tropen er baat bij kunnen hebben. Zachthout soorten groeien nu eenmaal sneller dan tropisch hardhout. Groeneveld denkt dat het Plato- patent ook kan worden toege past in de nabijheid van teak- plantages. „Met het jonge dun- ningshout daar wordt bijna niets gedaan, maar als het kan worden omgetoverd tot hard hout, wordt ook dat econo misch interessant." JAN OTTENS Tuinhekken, pergola's bepalen het beeld van veel tuinen in Nederland. Het hout kleurt groen van het koper dat erin zit En dat is nodig om de schimmels uit het hout te weren. foto gpd/maupice nelwan

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39