Oranje moet beste van Schuil nog zien 9 Sport Renners stellen dubbele moraal aan de kaak Aanfluiting dat ik het ben' illeurbanne wint HBW Erik van den Doel tiende in Groningen Désar: De Graaf altijd een voldoende IIJ DAG 31 DECEMBER 1999 35 ïert Aandewiel twijfelt nog I^iden Telstar heeft Gert Aandewiel gisteren een contract aan- eboden tot het einde van het seizoen. De speler van Quick ovs denkt de komende dagen tijdens een vakantie na over het od van de eerstedivisieclub, waarmee hij vorige week al een erste gesprek voerde. Het aanbod van Telstar verraste de 30-ja- ige voetballer niet. „Maar het is nog niet helemaal wat ik zelf ou willen. Daarom moet ik er ook echt over nadenken. Ook mdat het contract tot het einde van het seizoen loopt. Je hebt an een halfjaar om jezelf in de kijker te spelen bij andere clubs n ik moet nog nadenken of ik dat wil." Aandewiel speelde de fgelopen drie jaar als prof bij Volendam. Sparta en Dor- recht'90 en keerde dit seizoen terug bij Quick Boys. iwift opnieuw niet in clubcompetitie •iden Wielervereniging Swift neemt ook komend seizoen niet eel aan de clubcompetitie, de hoogste categorie voor club- 'ieams. Swift kan geen volwaardige ploeg op de fiets krijgen. Po- ingen om samen met RTV De Bollenstreek een combinatie- iloeg te vormen zijn niet gelukt. De Bollenstreek doet met een igen team mee. Hierdoor raakt de Leidse club twee talentvolle enners kwijt: Rinse van Etten gaat rijden voor De Spartaan (eli- e) en Bart Kuijpers voor De Bollenstreek (neo/elite). Swift oopt volgend jaar wel mee te doen aan de clubcompetitie. ^ambuur daagt sponsor voor rechter feuwarden Cambuur Leeuwarden daagt sponsor World Onli- e voor de rechter. Vlak voor het begin van de competitie sloot e club met de internetprovider een contract af voor shirtrecla- ne tijdens de eerste vier wedstrijden. Op 17 september werd ivereenstemming bereikt over de grote lijnen van een contract ls hoofdsponsor. De uitwerking van de overeenkomst liet op ich wachten. Ook storting van 750.000 gulden, de helft van de tarsponsoring, bleef uit. De zaak dient op 7 januari. itar en De Rooij bereiken finale i/armondTjeerd Star en Tim de Rooij hebben zich moeiteloos eplaatst voor de eindstrijd van de indoor districtskampioen- chappen BI bij Dekker Tennis Warmond. Star, kopman van iet Katwijkse Zee en Duin, versloeg Nick van der Kaaij met 6-2 -4. De Rooij stond maar een game af aan John Busker. Bij de rouwen verraste Annemiek Wissink in twee sets (6-2 7-6) drie- oudig Leids BI -master Barbara van der Gugten. De finales zijn ondag om 14.30 uur. <ijs boekt vijfde zege jrhuisterveen De Belgische wielrenner Sven Nijs heeft in Sur- uisterveen de achtste internationale veldrit voor de Superpres- ige Trofee gewonnen. Met zijn vijfde zege in de cyclus van deze /inter vergrootte hij zijn leidende positie aanzienlijk. Zijn land- enoot Bart Wellens eindigde in Surhuisterveen als tweede, de lederlandse veteraan Adri van der Poel als derde. Richard Jroenendaal finishte als vierde. hilversum anp vervolg van voorpagina Steven Rooks, Peter Winnen en Maarten Ducrot hebben het dopinggebruik toegegeven om ethische redenen. Het peloton zou veel beter medisch bege leid moeten worden, omdat renners zonder doping niet aan de verwachtingen kunnen vol doen, vinden zij. Zij wilden vooral de dubbele moraal aan de kaak stellen. Er bestaan art sen die enerzijds op doping controleren en anderzijds on- geoorloofde middelen toedie nen. Ploegleiders geven op dracht aan ploegartsen en ver zorgers renners 'goed te ma ken', desnoods met alle midde len, maar dezelfde ploegleiders zeggen tegen de renners dat ze onmiddellijk ontslag krijgen als ze op doping worden betrapt. Bernard Krikke van Reporter legde de hand op lijsten die verzorgers van PDM in 1988 bijhielden van testosteron, cor- tisonen, amfetaminen, etcete ra. Over epo - hét dopingmid- del van het moderne wielren nen - geen woord. De reporta ge gaat terug in de geschiede nis; naar de jaren tachtig, de generatie Rooks, Winnen, Du crot. Over doping in de jaren negentig (met het Rabobank Wïelerplan/Boogerd) wordt niet gerept. Krikke: „We heb ben daar niets kunnen nawij zen." De uitspraken van de drie oud-renners zijn niettemin moedig. Toen 'in het milieu' bekend raakte dat Peter Win nen bezig was met zijn memoi res, moest hij zware dreige menten aanhoren. De wieler- wereld zwijgt verder als het graf waar het om doping gaat. Het Festina-schandaal, inge leid met de arrestatie van soig- neur Willy Voet, haalde veel overhoop dankzij de inmen ging van de Franse justitie. Renners verzeilden achter de tralies, kregen langdurige schorsingen. Toch bracht het grootste dopingschandaal van de wielrennerij geen cultuur omslag. Het wielermilieu wil geen schone sport, wenst re sultaten te boeken en is bereid de controles te 'flikken'. In Nederland komt niemand voor de rechter. De strijd tegen doping is een zaak van de sportwereld en niet van de overheid. De wet op doping van staatssecretaris Vliegen- thart beoogt handelaren en verstrekkers aan te pakken. Atsma wil het openhartige trio wel uitnodigen voor een ge sprek. Hij is vooral nieuwsgie rig naar Rooks, die tot en met dit jaar in de wielersport actief was en dertien jaar 'gebruiker' was.Rooks komt uit het actie ve wielrennen. Als hij het idee heeft dat er nog steeds doping is, wil ik dat graag weten", al dus Atsma. iterdam gpd n orkaan, gesloten vliegvel- n, afgezette autosnelwegen het gemis van de twee beste elers kon Villeurbanne niet erhouden van de zege in de httiende Holland Basketbal- iek. Estudiantes werd gister- ond met 85-78 verslagen. De Argentijnen hadden zich de poule nog de meerdere toond van hun verrassende inse opponent die zich in de halve finale al had ontdaan van het Braziliaanse Bauru Tilibra. Hapoel Holon sloot het toer nooi af op de derde plaats. De Israëliërs, die in de poule nog met 77-73 van Tilibra hadden verloren, zetten de Brazilianen nu voor schut (93-70). Bauru ging bij rust nog met 34-39 aan de leiding maar werd daarna met namen door de koele schutter Moti Daniel (23 pun ten) over de knie gelegd. Lang wandelde volleybal ler Richard Schuil fluitend door het leven. Maar in middels heeft de 26-jarige Fries zijn portie leed wel gehad. Ontegenzeglijk is Schuil bij het olympisch kwalificatietoernooi in Po len (3 - 9 januari) een sleu telspeler. Geeft hij niet thuis, dan zit Oranje met de brokken. Onrustbarend is daarom zijn volgende uitspraak: ,,Ik heb in het Nederlands team nog nooit het niveau gehaald dat ik in Italië laat zien." sint-niklaas edwin alblas Het gelaat heeft in Italië zijn oorspronkelijke onbezorgde trekjes teruggekregen. Na het teleurstellende EK in Oosten rijk, waar de volleyballers hun titel inruilden voor een vijfde plaats, meldde een bekritiseer de Schuil zich bij zijn club Ma- cerata, waar hij in rap tempo zijn vorm terugvond. Dat de kritiek ook vanuit de ploeg op hem neerdaalde is Schuil vergeten. Het harde oor deel in diverse media bleef hem daarentegen bij. „Ik werd de grond ingeboord. De jongsten waren de klos. Nederlands ei gen. Het heeft me pijn gedaan dat de schuld op twee mensen neerkwam. Ik weet ook wel dat ik onder mijn niveau speelde, maar dat gold voor iedereen. We waren gewoon niet goed op elkaar ingespeeld. En dat ik me aan mijn verantwoordelijkhe den zou hebben onttrokken, is helemaal onzin. Ik wil namelijk altijd elke bal hebben. Mensen die zoiets roepen moeten eerst naar zichzelf kijken. Richard Schuil: „Eigenlijk ben ik niet zo'n prater." Als Schuil het jaar de revue laat passeren, kan hij niet veel anders dan het als een 'pechs- eizoen' definiëren. Eerst was daar de enkelblessure bij het WK in november '98, waar Ne derland na het wegvallen van Schuil ook als een kaartenhuis in elkaar donderde. Daarna bleef de diagonaal speler nog een halfjaar sukkelen met aller lei kwetsuren (voet, duim) en het EK als uitsmijter. „Ik had daarvoor in drie jaar geen wed strijd gemist. Ik was dus niets gewend. In die periode besefte ik zelf ook wel dat het me alle maal erg makkelijk afging." Van een onverschillige speler veranderde hij in een piekeren de volleyballer. „Toen ik door mijn enkel ging, had ik zoiets van: dat moet me niet te vaak gebeuren. Ik werd er gek van. Het was ook moeilijk om op topniveau terug te komen." Hoe anders was het toen hij na de Olympische Spelen van Atlanta Olof van der Meulen uit de basis verdreef. Over de 2 me ter en 4 centimeter lange Fries met de spillebenen werd louter lovend gesproken. Op het EK in eigen land in 1997 schitterde Schuil. Niets leek hem te kun nen deren. Alsof onheil Schuil niet kon raken. Een speler ook, die zijn eigen weg uitstippelde. „Ik was ook onverschillig, ja. Toen ik destijds voor Maaseik koos was mijn vriendin de eni ge die achter mijn keuze stond. En ik heb met die keuze ook ge lijk gekregen. Dat heeft me ge leerd om op mezelf af te gaan." Het schild van onverschillig heid is gebarsten. De Schuil in Italië is ook een andere dan de Schuil in Oranje. „Ik heb in het Nederlands team nog nooit het niveau gehaald dat ik in Italië laat zien. Zelfs het niveau tij dens het EK in 1997 kan daar niet aan tippenis een opval lende uitspraak. „Op het EK voelde ik plotseling druk. Dat had ik nooit eerder gevoeld. Een verklaring heb ik niet. Ik verdien in Italië veel geld. Daar zou de druk dus hoger moeten zijn, maar gek genoeg sta ik daar elke week blind te spelen. Lekker vrijuit." In Italië is hij de ster van Ma- cerata. „Mijn eerste jaar in Ita lië was een heel goed jaar. Dat zijn ze daar nog niet vergeten." Misschien is het respect voor zijn kunnen daar wel groter dan in Nederland. „Maar dat geldt dan niet voor het team, want binnen Oranje is er ook genoeg waardering." Schuil: „Ik heb in Italië wel een andere rol. Ik ben een van de oudste spelers, overleg veel met de trainer. Bij Oranje ben ik een van de jonge re spelers en hebben anderen tien jaar meer ervaring. Wie ben ik dan om te roepen dat ik over bepaalde dingen moet meepra ten? Daar zijn spelers als Bas van de Goor en Peter Blangé veel geschikter voor. Eigenlijk ben ik niet zo'n prater. Laat mij maar spelen. Ik zou me ook niet prettig voelen in een opgedron gen rol." De ergernissen op het EK zijn in de groep uitgesproken. Daar om heeft Schuil weer frisse zin. „Ik merk dat de beleving na het EK anders is geworden. Ik merk dat ik het weer leuk vind om met Oranje te spelen. In Wenen dacht ik nog: zat ik maar thuis. We moeten schijt aan alles heb ben. Dat is onze enige kans. We moeten ook in elkaar geloven. Met dit systeem heb je ook geen tijd om elkaar in het veld uit te kafferen. Dat kost je vijf punten. Iedereen is ervan door drongen dat je elkaar in het veld vooral moet steunen." 'ein de GraajfVoorschotens beste voetballer van de eeuw qrschoten gerard baas t initiatief van Voorschoten om de beste Voorschotense (tballer van de twintigste uw te kiezen, is in een glans overwinning voor Hein de aaff geëindigd. Met een .atlengte voorsprong ver leg hij Helmut van Veen 1-SVLV) en Theo de Hollan- (oud-Randstad Sport). Met uitslag hebben de drie ledgroepen van de fusieclub i aandeel, want De Graaff elde de meeste van zijn itbaljaren bij SV Voorscho- De 37-jarige is nog steeds tief. Een blessure aan zijn hiel loide in de voorbereiding dan 1 roet in het eten, maar nu hij arvan is hersteld, durft hij :h weer te richten op het eer- i zaterdagteam van Voor- ïoten '97. Zondag, tijdens de euwjaarsreceptie van de club, Drdt De Graaff gehuldigd. Hein de Graaff vindt het een nfluiting dat hij tot de beste orschotense voetballer van eeuw is uitgeroepen. Dat hij die wijze gewaardeerd wordt natuurlijk leuk en overmor- op de nieuwjaarsreceptie in Voorschoten '97 zal hij ook el een beetje trots zijn, maar beste? „Zo zie ik mezelf niet. rder is het een teken aan de and dat Voorschoten nooit n profvoetballer heeft voort bracht." ,Nu eindigt een bikkelaar. die et hoger heeft gespeeld dan eede klasse zaterdag, boven- En misschien is dat ook n teken aan de wand. Wel- ht is een voetballer die voor gaat in de strijd, die af en toe ns laat zien wie de sterkste is, t datgene dat het eerste van orschoten '97-zaterdag ont- eekt. En kan zijn uitverkie- tig als een signaal aan de se ctie worden uitgelegd. „Ik wil et overkomen als een ouwe die klaagt over de jongere generatie, maar toch denk ik dat het voor de jongens van nu allemaal net wat makkelijker is geweest dan voor ons", zegt de 37-jarige mede-eigenaar van Trappenfabriek De Graaff. „Mijn broers en ik waren niet anders gewend dan dat we van af een jaar of twaalf mee hiel pen in de familiezaak. We mochten nooit de kantjes er af lopen. Daar zal ik een zekere mentaliteit aan overgehouden hebben." „Die jongens doen wel alle maal hun stinkende best, maar ze hebben er moeite mee om af en toe pijn te lijden of pijn te doen. Het zijn van die ideale schoonzonen", verduidelijkt De Graaff. die even later moet toe geven dat-zijn eigen schoonou ders hem ook zo zien. Het liefst zou de verdedigen de middenvelder nog deel uit maken van de ploeg die zes punten (en een duel) achter staat op koploper KRV. Maar wil de trainer nog wel iemand van 37 die net is hersteld van een hielblessure, opstellen? „Ik ben pas sinds eind november fit en draai nu mee in het twee de. Het is eigenlijk wel eens lek ker om op een lager niveau te voetballen. Je kan weer eens wat mannetjes passeren, beetje scoren en mooie passjes geven. En soms wat bikkelen natuur lijk. Pas als dat me lukt, weet ik dat ik hersteld ben. Hein de Graaff is nog niet afgeschreven voor het eerste. Het woord is nu aan Gerard Désar." Inj het voetbal kan De Graaff 'zijn ei en zijn agressie' kwijt. Zijn werk houdt naast het am bachtelijke trappen maken (in de meeste gevallen voor grote villa's) ook in dat hij met klan ten moet onderhandelen, no ta's moet schrijven en veel te veel telefoontjes moet beant woorden. „Die stress en drukte glijdt in de training zo van me af. Vandaar dat ik het zo n twin tig jaar, waarondei een paar jaar bij Randstad Sport, vol houd in het eerste." De Graaff denkt dat dat laat ste aspect in grote mate heeft bijgedragen aan zijn uitverkie zing. Zelf vindt hij dat oud-ge- dienden Wim van Luyk en Aad Keyzer, UVS'er Carl Roest en de huidige aanvoerder Frank Bui- zer boven hem hadden moeten eindigen. „Ik heb met veel van de mensen die hebben ge stemd, gespeeld. Daar heb ik geluk mee gehad en dat bete kent dus dat ik zondag het lij dend voorwerp zal zijn. Nog maals, ik ben er trots op, maar in het middelpunt van de be langstelling staan moet niet te lang duren." Nooit heeft hij overwogen om groningen» jan bey Erik van den Doel is in het jaar- lijkste Internationale Schaak toernooi van Groningen met 7 punten op een gedeelde tiende plaats geëindigd. Sergei Tiviak- ov won het toernooi. In de Open Grootmeester- groep deed Leidenaar Van den Doel lange tijd mee voor de toernooizege. Rond de kerstda gen kreeg hij met een terugslag te maken. Nadat hij in de acht ste ronde van Karei van der Weide verloor moest hij een ronde later zijn meerdere in Ti- viakoy erkennen. Hij was daar mee uit beeld voor de eindzege. Europees jeugdkampioen. Dennis de Vreugt, behaalde 6,5 punt in dit zeer sterke veld. Daarnaast namen ook een vier tal LSG'ers deel aan de Groot- meestergroep. De nog jonge Mare Erwich (12 jaar) behaalde vijf fraaie punten en een toer- nooiprestatierating van rond de 2300. Goed voor een vijftig pro centsscore waren Stefan van Blitterswijk en Linda Jap Tjoen San. Zij scoorde met haar 5,5 punt een Internationaal Mees- ter-resultaat voor vrouwen. Jan Smeets kwam op vijf punten uit. Het minitoemooi van na de Kerst (vijf ronden) werd met 4,5 punt een prooi voor Frank Er wich. Zoeterwoudenaar Gert Michiel de Niet greep in dezef- de groep het brons (3,5 punt). Hein de Graaff. Voorschoten te verlaten. „Ik had nooit het gevoel dat ik on der mijn niveau speelde en ver der bestond het team waarin ik zat uit allemaal honkvaste jon gens. Het was een vaste groep, die vanaf 1982 toen SV Voor schoten werd opgericht met el- voorschoten Gerard Désar is de eerste trai ner die De Graaff niet opstelt in het eerste. „Heins probleem is dat we bezig zijn om te bou wen aan een team voor de toe komst. Verder heeft hij een ge deelte van de voorbereiding gemist en is hij vlak voor de competitie geblesseerd ge raakt." Toch zou de Leidse oefen- meester niet aarzelen om de middenvelder in het basisteam op te nemen. „Als Hein speelt, en dat kan hij op meerdere po sities, scoort hij altijd een dik ke voldoende en is hij een voorbeeld voor de jongeren in de selectie. Hein is een gouwe vent voor spelers en trainer en ik wil hem er ook volgend sei zoen graag bij hebben. Als ie mand een kwart eeuw op per fect niveau speelt en in zo'n periode tot mister Voorscho ten' is uitgegroeid, heeft hij zeer verdiend die prijs gewon- FOTO MARK LAMERS kaar voetbalde. We voelden ons een soort van pioniers, die met weinig middelen een club op gingen bouwen. De kantine en de kleedkamers hebben we zelf in elkaar gezet. De een kon te- gelzetten. de ander stuken of metselen. Iedereen droeg zijn steentje bij. Het is erg moeilijk om zo'n groep vaarwel te zeg gen." Om die reden ging een jaar of wat geleden een overgang naar Noordwijk niet door. „Tja, ze zeiden me dat ze een nieuw en jong elftal wilden opbouwen, Of ik daar bij wilde zijn. Toen ik zei dat ik al 32 jaar oud was, was het gesprek snel afgelopen. Maar als ze me vragen of ik te vreden ben met zijn voetbal loopbaan, zeg ik ja. Ik heb er vreselijk veel plezier aan be leefd en wat heb je meer te ver langen van een hobby?" COREBORD PRIJSVRAGEN BIUARTEN ky Ten, donderdag 30 december: 7-22-31-32-33-35-41-44-47-53-54- 66-67-68-69-73-77-79 (Onder voor oud) Zundert. Internationaal toernooi drieban den. Halve finales: Caudron (Bel) - Loncelle (Bel) 50-22 (23). Merckx (Bel) - Rudolph (Dui) 48-50 (35). Finale: Caudron - Ru- BASKETBAL dolph 50-30 (24). Iterdam Holland Basketbal Week: Om Derde plaats Hapoel Holon (Isr) - Bauru bra (Bra) 93-70 (34-39) Finale Vil- rbanne (Fra) - Estudiantes Olavarria 1)85-78(52-46) SCHAKEN Groningen. 38ste internationale toernooi. Mannen, belangrijkste uitslagen elfde ron de: Tiviakov (Ned) Gyimesi (Hon) 1-0, Burnett (VSt) - Van der Weide (Ned) 1-0, Atalik (Tur) - Van den Doel (Ned) 1/2-1/2. Salmensuu (Fin) - lalic (Eng) 1-0, Shaw (Sch) - Episjin (Rus) 1-0. Gaprindasjvili (Geo) - Timosienko (Oek) 1-0 Eindstand: 1 Tiviakov 8 1/2, 2. Kasimdzianov, Nen- asjev, Naier, Burnett 8, 6. Gyimesi, Sal mensuu, Vaganian, Shaw 7 1/2, 10. o.a. Van der Weide, Van den Doel, Solleveld, Hendriks en Van den Mortel 7 Vrouwen, tiende en laatste ronde: Choert- sidze (Geo) - Lanchava (Ned) 0-1, Stefano- va (Bul) - Chen Zhu (Chn) 1-0, Kovalevska- ia (Rus) Zoekova (Oek) 1/2-1/2. Eind stand: 1 Stefanova 7 1/2. 2 Kovalevskaia 6 1/2, 3 Zoekova. Chen Zhu 5 1/2. 5. Choertsidze 3. 6. Lanchava 2. VOLLEYBAL Almelo. Internationaal toernooi, mannen. Halve finales SSC Berlin (Dui) - Tourcoing (Fra) 3-0 (26-24 25-21 25-22). Sète (Fra) - Lenmk (Bel) 3-1 (16-25 25-22 25-19 25-23). Finale: SCC Berlin - Arago de Sète 3-1 (23-25 27-25 25-21 25-21), om der de plaats: Tourcoing - Lennik 3-1 (21-25 25-22 25-21 25-21); om vijfde plaats Remote IT/Zwolle (Ned) - Geové/Vrevok (Ned) 0-3 (19-25 17-25 22-25). om ze vende plaats Bayer Wuppertal (Dui) - Let land 1-3 (31-33 21-25 25-23 23-25). WIELRENNEN Surhuisterveen. Superprestige veldrijden: 1 Ni|S (Bel) 1.00.25, 2. Wellens (Bel) 0.11, 3. Van der Poel (Ned) 0.26, 4 Groe- nendaal (Ned) 1.21, 5 Vervecken (Bel) 2.05, Naam: Martijn van Es. Leeftijd: 23. Beroep: Timmerman en ma rathonschaatser. Woonplaats: Stompwijk. De Verandering: Martijn van Es maakte aan het begin van het marathonseizoen zijn debuut bij de A-rijders en hij ging part time werken. We rijden in het A-peloton bijna twee keer zo veel wedstrijden en het gaat veel har der. Vorig jaar, bij de B-rijders, kon ik wel eens een wedstrijd maken en met ontsnappingen mee. Dit jaar moet ik gewoon proberen om erbij te blijven. Over het algemeen is dat tot nu toe goed gelukt. Ik ben twee keer uitgevallen, één keer omdat ik niet he lemaal fit was en de andere keer omdat ik een blessure had. Voor J de rest heb ik alle wed- I strijden kunnen uitrij- den. en ik heb zelfs een I paar keer in de punten J gereden. Aan het werken voor de UI ploeg ben ik nog niet Dtoe. Daar moet ik nog een stuk sterker voor 2 worden, dat kost wel een paar jaar. 2 Vorig jaar vond ik het bij de B-rijders ook hartstikke leuk, maar het was mijn doel om naar de A - rijders te UI gaan. Het is hartstikke >leuk om daar tussen te rijden. Er staan een hoop mensen langs de <L> kant. De B-rijders rij- Qden na de A-rijders en dan loopt het publiek toch weg. Vaak wordt ondertussen ook het scorebord opgeruimd. Ik ben ook minder gaan wer ken. Vorig jaar was ik nog voor veertig uur per week timmer man. Nu heb ik met mijn baas kunnen regelen dat ik elke dag om één uur 's middags wegga, ik werk 5,5 uur per dag. zodat ik 's middags extra kan trainen en rusten. Dat is een hele voor uitgang. Maar het is ook nodig, anders red je het niet Met de inkomsten van de ma- rathonploeg speel ik een beetje quite. Met andere marathonrijders uit de regio train ik drie keer per week op de ijsbaan in Den Haag. Dat doen we onder lei ding van Theo Vergeer. Twee keer in de week fiets ik, en in het weekeinde zijn de wedstrij den. dus ik ben elke dag wel bezig. Het bevalt me prima zo. Ik hen sterker geworden, dan kan ik wel merken. Maar mijn basissnelheid moet omhoog Dat is belangrijk, want je rijdt niet in één tempo, het is con- stant aanzetten. Dan rijd je tien rondjes heel hard. dan sta je u>eer een rondje overeind. Ik ben drie jaar geleden begon nen met marathonschaatsen. dus het is allemaal best snel gegaan. Ik had jaren geshort- trackt, met veel plezier, maar de laatste jaren ging het niet zo heel erg lekker meer. Toen zocht ik een andere uitdaging. Ik had op De Uithof wel eens wat marathonwedstrijdjes ge reden en dat ging goed. Vorig jaar reed ik voor het eerste sei zoen bij de B-rijders en de schaatsers die bij de eerste tien eindigen gaan naar de A-rij ders. Ik werd achtste in het eindklassement. Mijn doel is om bij de A-rij ders zo hoog mogelijk te ko men. Maar ik moet nog een stuk groeien. tekst janet van duk foto: archief

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35