Van watje tot winnaar 'Die hype rondom Bart gaat ook wel weer over' C TV -WEER Het Gesprek van de Dag Publie uitzinn COMMENTAAR Balans van een eeuw Big Brother (slot) Ongewoon natuurgeweld De grammofoon VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 M MILLEN NI nog Nog 1 dag en het n millennium breekt Reden voor deze k ïaï in een dagelijkse s< Pel rug te kijken op be 8e: gebeurtenissen die grepen op correspt rende data in de af 1000 jaar. Deze we or( dec 1901: Mariene ie< geboren: 28 dec 18 arc Kauwgom gepaten le 29 dec 1170: Thom kett vermoord: 30 iaf 1933: Holland loop s r voor De Pelikaan; 1999: Greenwich boord eeuw uit. 31 DECEMBER 1999 DT Tempus fugit, de tijd ini heen, schreven de Roi n Geen toepasselijker ui n dan dit opschrift van 1 ié en zonnewijzers op d< iei 1999 plaatsmaakt voo or gische jaartal 2000. M e gaat het de mens aller eft te snel, dan wil hij het tijd stilzetten. De Fran ()i chist Martial Bourdin dat in 1894 wel heel le SI! Gewapend met een st<11 sche boeken en schei! h stoffen heeft hij het pl w vat om hel verschijnst n 1 aan de samenleving vt1 hem kapot dreigt te ga 8 allesomvattende tijd -[ei tigen. Hij besluit de pl131 dat moordende ritme hulp van nauwkeurige 0 menten wordt afgelezi gronde te richten. Zijn Royal Observatory in wich, zal de aanslag ei doorstaan, louter en a dat de anarchist zijn e mengsel veertig seco n j vroeg laat ontploffen. sterft: Greenwich, dat senteert als 'het centn tijd en ruimte', blijft t( p de 20e eeuw de plaats c we onze tijd herleiden g, daar, op de grens tussi u westelijk- en het ooste rond, een museum da ei 31ste december 1999 g viert. 'Het jaar 2000 be r ons pas goed', zeggen g Greenwich, in het best r op veertig seconden h n hangen. De zingende menigte, f het Big Brotherhuis ii 1 verstomt: hét momer e ze 106 dagen hebben, is daar. Nu, het is h< i wordt bekend wie de is. De stemming op j- strieterrein is verdeelc Bart. Er wordt afgete stil, je kunt een speld 1 len. En dan ineens is lading: ,Bart, Bart, Ba het uit de kelen van h hossende supporters. 1 ,Dit is te gek, ik ben fan van Bart." En: ,D bij kunt zijn." Andere meteen hun mobiele uit hun zak om dit nieuws' te delen met De emoties lopen uit de ene fan is het juich zen. Jeugdidool Bart i naar, hun televisieht beste. De knuffelaar BB-huis laten een tr< zij zien hun teddybr tweede worden. Toch overheerst op j terrein De Vaart één g Brother zit er op. ,Ho nu m'n avond vuiler i verslaafd aan BB", zej i terdamse Mireille. .Als kwam, zette ik de teU en keek Big Brother. D i even wennen worden. I Zij is een van de velt den belangstellenden rechtstreekse uitzendii men. Nu de ontknopii de rug is verlaten de I langzaam het terrein afgelopen 106 dagen t woners hebben gewoo Bart kan rekenen op ge fans, vooral meid Willem verloopt het minder vrolijk. Hij mo ste van de drie het h ten. Het zit erop. Hij jas. Als dank voor 106 levisie wordt hij bijn joeld. Op de laatste dag van het millennium is de verleiding nauwelijks te weerstaan om de balans op te maken van de voorbije eeuw. Uitge rekend deze dag is de tweedeling in de wereld zichtbaarder dan ooit. Het welvarende deel waakt vanuit crisiscentra over de vruch ten die ons de afgelopen honderd jaar door de wetenschap en het vrije ondernemerschap in de schoot zijn geworpen. Het arme deel van de wereld is van dat alles onkundig en worstelt om het hoofd boven water te houden. Is voortdurend op zoek naar een weg uit de ellende van het dagelijks bestaan. Die weg leidt voor menigeen in onze richting. Hier is genezing te vinden voor zieken, huisvesting voor ontheemden en voedsel voor hongerigen. Het opheffen van die tweedeling is ondanks de goede wil en de daadwerkelijke pogingen van bevlogen zielen één van de beloften die wij rijken de armen schuldig blijven. Die erfenis van de twintig ste eeuw zal zeker een wissel trekken op de toekomst. In Nederland bijvoorbeeld, blijkt beschaving niet zo'n vanzelfspre kend gevolg van welvaart als we met zijn allen hoopten. Delen is moeilijker dan vergaren. Verantwoordelijkheid en zorg voor elkaar blijken lastiger vorm te geven in een eeuw die ons als sluitstuk in dividualisering en een gemis aan gemeenschappelijke doelen heeft gebracht. Religie en ideologie zijn voor nieuwe generaties een minder aansprekend bindmiddel. Het dreigende 'ieder voor zich', dezer dagen onverbloemd in beeld gebracht in Big Brother, roept herinneringen op aan een achter haald gewaande, primitieve beschaving. Dat is kennelijk de les die deze eeuwwisseling biedt. We gaan voort, maar echte vooruitgang is er op dat punt niet. Dat is veeleer een realistische dan een cultuurpessimistisch be doelde conclusie. Het verwezenlijken van idealen stuit vaak op wetten en praktische bezwaren. Maar behalve aan vermogen en vernuft schort het aan de wil om een wereld te maken van vrede, voorspoed en geluk voor iedereen. De grande finale. Het grote einde. Big Brother sloot gisteren af met bijna zei>en uur onafgebroken televisie. Alsof de verkiezingen voor de Tweede Kamer hadden plaatsgehad, zo breidde Veronica gisteren een ongelooflijk lange, maar lang niet altijd interessante uitzending aan elkaar. Het duurde maar en duurde maar. Alleen maar hoogtepunten (zo die er al waren) en dieptepunten (zo dieeral waren). Terugblikken en samenvattingen van de belevenis sen van de twaalf bewoners. Beelden uit de stamkroegen van Bart (Roelofarendsveen) en Ruud (Breda) en vanuit de kantine van de voetbalvereniging van Willem in Leek. En tussendoor de peilingen wie er het beste voor stond. Herhaling op herhaling. Inderdaad: verkiezingstijd. Ik begrijp dat zo veel mensen naar Big Brother hebben gekeken. Ik was er zelf een van. Ik begrijp de commotie eromheen, ik snap dat buitenlandse w-stations er aandacht aan besteden. Maar wat ik niet begrijp, is dat er mensen fan zijn van de bewoners zelf. Dat mensen in Almere naar een schutting of een hek staan te kijken. Dat kinderen met spandoeken in hun handen staan te juichen als ie mand het huis moest verlaten. Dat is de grote verdwazing en de wa re ■eri'ktkking. Zijn er vanaf vandaag mensen die het makkelijker vinden om te stoppen met roken dan om verstoken te blijven van Big Brother? Ik na gisteren in ieder geval niet. Het was leuk om mee te babbelen over het verraad van Willem (wat was hij trouwens zielig de afgelopen dagen), om de onhandigheid van Mona (wat een prachtige herhaling van haar val van het het dunne koord) of de klunzigheid van Ruud (godverdikkie wat een heerlijke borsten). Maar het i>ooruitzicht om die gekte niet meer te aanschouwen is heerlijk en bevrijdend. Het duurde maar en duurde maar gisteren en dat was nou precies wat ik nodig had om er definitief van af te geraken. Aankondigin gen van terugblikken, tenvijl ik er niets meer van wil zien. De koers is gereden om in de terminologie van Ruud te blijven. Nooit meer die vervelende koppen, nooit meer die nietszeggende ge sprekken, nooit meer dat vervelende ikea-interieur, nooit meer knuffelen. Elke uitzending van waku waku. rappatongo of andere quiz met een van de bewoners als panellid zap ik ongezien weg. Dit millenniumprobleem is opgelost. Gefeliciteerd Bart. Wil BUYS* Harrie Laanstra uit het Friese Heerenveen heeft met ziin 'pe- riodiciteitsprognose' in de roos geschoten. Eind oktober ont ving ik van hem een elektro nisch briefje (e-mail). Daarin waarschuwde hij op grond van een door hem ontdekte 24-jari- ge cyclus en het gewijzigde kli maatbeeld voor 'grensverleg gend stormweer' tijdens de wintermaanden. De Deense or kaan van 3 december (zes mil joen bomen waaiden toen om) en het brute orkaangeweld dat eerder deze week vooral Frank rijk teisterde zijn de tastbare re sultaten van dit voor de gema tigde breedten ongewone na tuurgeweld. De ontwikkeling van met na me de randstoring die op twee de kerstdag grote verwoestin gen aanrichtte in het noorden van Frankrijk, zuidelijk Duits land en Zwitserland grenst zelfs meteorologisch bijna aan het onmogelijke. In Normandië werden om 7 uur drukdalingen gemeten tot 26 hPa in 3 uur (Rouen) en daarna traden stij gingen op tot zelfs bijna 28 hPa/3 uur (Evreux). Dergelijke buitensporige drukveranderin gen komen boven zee hoogst zelden voor laat staan boven land. Alleen tropische cyclo nen/orkanen zijn in staat de barometer op een dergelijke manier spitsroeden te laten lo pen. De cycloonachtige ontwikke ling had alles te maken met de enorme kracht van de straal stroom. Op een hoogte van 10 kilometer stond een bulder- wind van 400 km/uur. De Zijn eerste periode in het Almeerse Big Brother huis sleet hij vooral in innige omstrengeling met zijn liefje Sabine. De 23-jarige Bosnië-vete- raan, afkomstig uit Roelofarendsveen, stond die eerste tijd vooral be kend als Het Watje van het huis. „Sabine gebruikt hem", was de stellige overtuiging van zijn medebewoners, die zich hevig ergerden aan de Siamese tweeling die bijna voortdurend aan elkaar vastgekleefd de da gen in de Big Brother-bouwkeet doorbracht. Vooral Sabine moest het daarbij ontgelden. „Ik vind het eigenlijk niet kunnen dat ze elke dag zo liefkozend, bijna kwijlend tegen Bart aan ligt", aldus Willem. Bart was in die eerste weken vrijwel onzichtbaar. Toch is er in de afgelopen drie maanden geen bewoner geweest waar over de huisgenoten zo'n uitge sproken mening hadden. 'Een klein patsertje', noemden ze hem, 'een macho', 'een klein jongetje'. „Hij probeert in alles de beste te zijn", aldus autofa naat Maurice, die vol ongeloof vertelde hoe de belezen Bart hem uit de doeken deed hoe een motor werkt. En huiskok Willem werd op de keukenkast gejaagd met zijn bewering dat Bart de beste pannenkoeken bakker van het huis was. Hujsfi- losofe Bianca maande hem tot het tonen van zijn gevoel, ge steund door Ruud, die ook meende dat Bart nog moest le ren zijn gevoelige kant te ont dekken. Toch was het juist Bart die zijn emoties de vrije loop liet toen niet hij, maar zijn vriendinnetje Sabine in de tweede nominatie ronde uit het huis werd wegge stemd. De eerste dagen na haar vertrek barstte hij regelmatig in tranen uit, en de makers hiel den al rekening met het opstap pen van Bart. Dertig soldaten uit de voormalige compagnie van Bart staken hem echter een hart onder de riem toen ze, van achter de omheining, een lied voor hem zongen. Sinds die avond ging het snel beter met Bart. Langzaam werd hij zelf verzekerder en eiste hij een ei gen plek op in het huis. Steeds makkelijker stapte hij ook heen over het feit dat hij keer op keer door zijn medebewoners werd genomineerd. Maar liefst vijf keer hing zijn verblijf in het huis aan een zijden draadje. Steeds lieten de kijkers echter blijken dat ze nog niet van hem af wilden. Vermoedelijk heeft vooral dat besef Bart gesterkt in zijn over tuiging dat hij de rol van bui tenbeentje sterker moest bena drukken. Bart werd dwarser, te- gendraadser en joeg zijn huis genoten als dat kon, gretig in de gordijnen. Met zijn wat eigen aardige gevoel voor humor en zijn gebrek aan tact wilde dat best lukken. Vooral Karin en Willem hadden moeite met Barts soms wat boude gedrag. Toen niet-rookster Karin tij dens een toneelstukje voor dood op de grond lag, merkte Bart op: „Zo gelukkig, nu kun nen we weer in huis roken." En Barts opmerking dat Willem als leraar en horecaman geleerd had hoe hij zich aardig moest voordoen, kwam bij de keuken meester aan als een mokerslag. De kijkers hadden duidelijk meer waardering voor de un derdog in het huis. Bart ontwik kelde zich langzaam van watje tot winnaar. Dat besef drong ook door tot zijn huisgenoten. Vooral Willem, volgens Barts liefje Sabine de enige bewoner die puur voor het geld in het huis zat, zag in Bart de grote ri vaal. Onafgebroken uitte hij kri tiek op zijn jonge huisgenoot, maar hij vergooide door zijn ge roddel juist zijn eigen kansen. Met grote voorsprong heeft Bart tot zijn eigen verbazing de hoofdprijs in de wacht gesleept. Bij de start van Big Brother gaf hij als motivatie op 'voor de kick, met een neiging om altijd te moeten winnen'. De hoofd prijs - een kwart miljoen - stelt hem in staat om zijn droom te verwezenlijken: drie maanden door Afrika reizen. Maar voor lopig heeft hij het druk genoeg met Beroemd zijn. En met het beantwoorden van de vraag die op ieders lippen brandt: 'Ga je mét of zonder Sabine?' MONIQUE BRANDT» De stamgasten van café De Saloon in Roelofarendsveen gaan uit hun dak als ze horen dat Bart de winnaar is van Big Brother. foto henk bouwman MAARTEN 'T HART Opnamen van televisiebeelden. foto's hans van weel (Vervolg van voorpagina) Halverwege de avond vluchten Jeroen Prins en René van Zoen weg uit De Saloon in Roelof arendsveen. Even weg uit de mensenmassa. Ze kunnen maar moeilijk wennen aan al die dorps genoten die hun vriend opeens ophemelen, na de winst in Big Brother. Jeroen is bang dat de rest van Nederland volgt en dat Bart daardoor veran dert. „Hij is in mijn ogen geen held geworden. Hij is gewoon dezelfde Bart. Maar hij is wel in één klap een bekende Nederlander, en daar ga je je naar gedragen. Dat doet iedereen." René vindt het maar niks dat straks iedereen Bart herkent. „Maar die hype van nu gaat ook wel weer over." Eens wordt Bart weer gewoon hun vriend, hopen ze. Gemist hebben de twee hem niet, gedurende de 106 dagen dat hij in het Big Brother-huis in Al mere zat. „Ban was zo vaak weg, eerst naar Ame rika, toen naar Bosnië. Ik ga hem niet huilend in de armen vallen", zegt Jeroen. Nuchterheid is troef in Roelofarendsveen. De twee vrienden kij ken dan ook met grote ogen naar de aanbiedin gen die er al binnenstromen. Jeroen zet zijn kaar ten op TMF. Hij denkt dat Bart vee-jay wordt. „Ik zie hem daar wel staan, hij heeft echt zo'n tv- hoofd. Hij vind het kicken om alle camera's op zich gericht te hebben." Sinds het moment dat Barts vriendinnetje Sabine werd weggestemd uit het huis in Almere, ging Je roen er van uit dat zijn vriend zou winnen. „Tot die tijd lag hij als een dweil in haar armen. Toen Sabine eruit ging, werd hij zichzelf. Ging hij ette ren en de camera narren." Om de relatie tussen Bart en Sabine kunnen de vrienden alleen maar lachen. „Toevallig klikte het tussen hen in het huis, maar nu hij uit het huis komt ligt heel Ne derland aan z'n voeten. Dan is hij stom als hij meteen naar Sabine rent." Volgens de vrienden gaat Bart de komende tijd lekker doen wat hij zelf wil en van het kwart mil joen genieten. „Ze zeggen dat hij daarvan een reis naar Afrika gaat maken, maar dat kan hij ook wel zonder dat geld", lacht Jeroen. „Bovendien mist hij dan al die aanbiedingen." Veronica advi seert Bart om de komende dagen onder te dui ken op een onbekend adres, maar Jeroen en Re né twijfelen eraan of hun vriend daarnaar luis tert. Als hij naar huis wil, dan doet hij dat. Doen wat je zelf wil, dat is zijn motto." JANNEKE DE JONGE» van wisten wij amper. Zo geviel het dat ze bij mijn vriendje thuis wel een pick-up bezaten, maar daarmee geen muziek ten ge hore konden brengen. Het apparaat, dat boven op de radio stond en daarop ook was aangeslotenwerd met de uiterste zorg omringd. Wij mochten er beslist niet aankomen. Maar als de ouders van mijn vriend niet thuis waren, slopen wijerheen. Dan zetten wij de pick-up aan. Het deerde ons volstrekt niet dat we er geen plaat op konden leggen. Het was al een geweldige sensatie om die grijs geribbelde draaitafel zo gelijkmatig rond te zien wentelen. En met een schuifknop opzij kon je de snelheid veranderen. Draaide de pick-up met acht enzeventig toeren per minuut razendsnel rond dan vulde een vrolijk geruis de lucht. Je kon een voorwerp op de draaitafel leggen. Afhankelijk van het gewicht, en de grootte, kon het er eventueel afgeslingerd wor den. Bij 45 toeren bleef het doorgaans liggen. En bij 33 toeren werden zelfs veertjes niet van de draaitafel afgeslingerd. O. wat was dat leuk! Wat hebben wij, steeds voonver- pen erop leggend, zalige woensdagmiddagen doorge bracht met die wegwerp wentelaar. Ook de vader van mijn vriend ontdekte al spoedig dat 't helemaal niet nodig was om een plaat te draaien. De aanblik van die met verschillende snelheden rondwentelende draaitafel maakte zijn vrienden al stikjaloers. Kwa men er 's avonds kennissen, dan werden zij getrak teerd op de draaiende grammofoon. Een bijkomend voordeel van een en ander was dat niemand zich kon ergeren aan mensen die door de muziek heen praatten. Er was nog geen muziek, je zag alleen maar die wentelende pick-up, je hoorde alleen maar dat liefelijke geruis. En zoals één van de kennissen terecht opmerkte: 'Je hoeft zo ook niet bang te zijn dat je naalden i>erslijten!' Daarom was het eigenlijk reuze spijtig dat er, twee jaar nadat de pick-up eindelijk afbetaald bleek, een 78-toeren plaat kon worden aangeschaft. Het was, als ik mij goed herinner, een plaat waarop Johnny Kraaijkamp en Rijk de Gooyer droevig zongen dat zij twee eenzame cowboys waren. De Vel uwe was hun prairie. Daar voelden zij zich vrij en blij. In het twee de couplet zochten zij vertwijfeld naar koel, helder water. Hun paard was reeds van droogte bezweken. Beslist aangrijpend, maar diep in ons hart vonden wij die stil rond wentelende pick-up nog veel aan grijpender. straalstroomwinden fungeren als een gigantische atmosferi sche pomp. Dat er daags daar na, 27 december, opnieuw zo'n vinnige depressie tot ontwikke ling kwam is op zich niet onge woon. De atmosferische condi ties vertonen vaak nog enkele dagen dezelfde overeenkom sten. Op deze laatste dag van de cember, met een landelijk neer slaggemiddelde van ongeveer 150 mm, behorend tot de vier natste kerstmaanden van de eeuw, is het overwegend be wolkt weer. Uit het wolkendek kan plaatselijk ook nog wat lichte (mot)regen vallen en hier en daar kan het wat nevelig -mogelijk zelfs mistig- zijn. De temperaturen stijgen tot 5-7 graden en er waait een zwakke tot matige zuidwestenwind. Rond de jaarwisseling bereikt een volgend regengebied het westen .van het land. In het grootste deel van het land is het echter rond de jaarwisseling nog droog. Op Nieuwjaarsdag eerst nog regen en met maximaal 7-8 graden is het weer vrij zacht. De wind gaat trouwens uit het noordwesten waaien. Op zondag is het droog en zacht, daarna weer wis selvalliger en vooral de eerste da gen nog erg zacht weer. f Deskundigen vertellen ons dat de volgende eeuw en het volgende millennium pas in 2001 beginnen. Toch voelt het anders. Nog even. en de twintigste eeuw is voorbij. De tweede helft ervan heb ik bewust meege maakt. M'n eerste scherpe herinneringen dateren van 1948 toen ik naar de bewaarschool ging. Voor mij is het meest karakteristieke apparaat uit die tweede helft van de twintigste eeuw de gram mofoon. De cd-speler heeft hem hardhandig van de markt verdrongen. Het is spijtig want wat was er spannender dan hel plaatsen van een naald op de buitenrand van een plaat. Het kon immers altijd mis gaan. Vaak moest het over. soms was je naald in één klap naar de filistijnen. In 1950 had in Maassluis nog bijna niemand een grammofoon. Bij een schoolvriendje thuis gingen ze over tot de aanschaf ervan. Daar het een peperduur apparaat was - toch zeker ruim honderd gulden - werd de grammofoon op af betaling aangeschaft. Voor die loodzware bake lieten 78-toeren platen bleek daarna geen geld meer beschikbaar te zijn. Laat staan voor die mi nuscule 45-toeren plaatjes. Over 33-toeren platen werd toen niet eens gesproken, van het bestaan er-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2