Spijker herleeft als jongensdroom L, Weg en wiel Fiat geeft paus nieuwe limousine voor Heilig Jaar Hologram tegen plagiaat ^Clinton komt met strengere normen voor uitlaatgassen Toyota Camry gewijzigd 1 Op de motor door Polen HUISMAN General Motors en Honda gaan motoren uitwisselen Bandenman Pirelli zoekt het in klassieke kunst Verende zadelpen strijkt elk pad glad I 'RIJDAG 31 DECEMBER 1999 29 IATICAANSTAD AP aus Johannes Paulus II kan omfortabel het nieuwe millen- lium inzoeven, in de nieuwe, jeheel naar zijn wensen ge naakte gepantserde Lancia die lij in verband met het komend leilig Jaar van autofabrikant :iat cadeau heeft gekregen. )e kerkvader kreeg de zwart netallic gespoten auto met jouden pauselijk embleem van :iat-voorzitter Fresco en direc- eur Cantarella na de wekelijkse IETROIT AP Jeneral Motors en Honda heb- len een overeenkomst bekend- jemaakt om motoren uit te risselen. Het Japanse bedrijf al 's werelds grootste autobou wer 'schone' V6-motoren en utomatische transmissies gaan everen en op zijn beurt van jM-dochter Isuzu dieselmoto- en betrekken, voornamelijk foor de Europese markt. Jetails van de overeenkomst, oals financiële voorwaarden n aantallen motoren en de au- o's waarvoor die bestemd zijn, rorden nog uitgewerkt, aldus trv Mueller, vice-president van le motorendivisie van GM. Bij Mercedes-Benz heeft een nieuwe verpakking ingevoerd voor originele onderdelen. Deze verpakking is voorzien van een hologram en een gepatenteerde lay-out om plagiaat te voor komen. Als een onderdeel voorzien is van de nieuwe verpak king kan de Mercedes-Benzrijder er zeker van zijn dat het gaat om een origineel onderdeel. Hiermee wil de fabriek de klant beschermen tegen imitatieonderdelen, waarvan er vol gens Mercedes veel ondeugdelijke in omloop zijn. Het hologram op de doos is ook voorzien van een serienum mer, zodat het onderdeel vanaf de productie tot de verkoop gevolgd kan worden. Het hologram dient trouwens ook nog als verzegeling van de doos, zodat het direct wordt opge merkt als de verpakking is geopend. WASHINGTON AP voor Milieubescherming olie maatschappijen verplichten het zwavelgehalte van benzine met 90 procent terug te dringen. Daarnaast is de dienst van plan om ook het zwavelgehalte van dieselolie aan te pakken, omdat de markt voor dieselmotoren in de VS snel groeit. Clinton heeft de nieuwe regels bekendgemaakt tijdens een be zoek aan een lagere school, om te onderstrepen dat vooral kin deren gevoelig zijn voor de schadelijke werking van uitlaat gassen. )e Amerikaanse president Clin- on heeft strengere milieunor- nen voor nieuwe auto's aange- ;ondigd. De regels zijn erop ge- icht schadelijke chemicaliën in litlaatgassen in tien jaar tijd net 90 procent terug te bren- jen. Voor het eerst zullen ook le in de VS zeer populaire lich- e terreinauto's en Lichte pick- ip-trucks aan de nieuwe nor- nen moeten voldoen. *Jaast de strengere eisen aan de lutofabrikanten gaat de Dienst Toyota is gestart met de leve- ing van de gewijzigde Camry- reeks. Het model, dat in Ameri ka de meest verkochte perso- ïenauto is, heeft een moderne- e uitstraling gekregen en werd uxueuzer uitgevoerd. )e uiterlijke veranderingen lebben vooral betrekking op de voorzijde, waar een andere gril- en koplampen, een licht ge- DEN HAAG GPD dotormuizen kunnen ook ko nend seizoen georganiseerd oeren door Polen. Pavarue i Avontuurlijke Motorreizen leeft twee arrangementen sa- nengesteld. In beide gevallen aat het om negentien dagen urende trektochten, onder neer door het Tatragebergte, de Karpaten en het Bialowieza Nationaal Park op de grens van Vit-Rusland. Hoewel iedere s trektocht negentien dagen luurt, zijn er per reis maar acht rijdagen waarop in totaal .400 kilometer wordt afgelegd, ijdens 'rustdagen' kan worden jekozen uit vrije ritten en acti- iteiten als bergbeklimmen, het lezoeken van een zoutmijn of :en vlottentocht. Op zowel 21 I nei en 3 september wordt ver rokken vanuit het Saksische itadje Colditz. In de deelname prijs van 1.995 gulden per per- oon op basis van halfpension, rijn inbegrepen een roadbook, le volgauto met aanhanger, ba- jagevervoer, plaatselijke gidsen :n een meereizende tolk. Er vordt overnacht in familiepen- ions, karakteristieke hotels en ilse bungalows. Voor meer nformatie: tel. 059 7541 013. wijzigde motorkap en een an dere bumper zijn te vinden. De flanken worden voortaan ver sierd met een chroomstrip op de stootlijsten en aan de ach terkant heeft de Camry nieuwe lichtunits. In het interieur is al les bij het oude gebleven, met uitzondering van het stuur dat nu dezelfde kleur heeft als het dashboard. Voor de motoren is er nog altijd keuze uit de stille 2.2 liter 4-ci- linder en de 3.0 liter metende V6-motor, beide op benzine. De 2.2 liter heeft standaard een handgeschakelde vijfversnel lingsbak, de V6 is er alleen met automaat. Er is keuze uit twee uitrustingsvarianten, GL en GX, en de prijzen beginnen bij 59.985 gulden. 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. REDACTIE PETER LODEWIiKS audiëntie. Fiat heeft de auto speciaal Lancia Giubileo (Jubi leum) gedoopt. De limo weegt ongeveer twee ton en heeft een 6-cilinder, 24- kleppen motor met automati sche transmissie. Het gezag hebbende Italiaanse autoblad Quattroroute schat de waarde van het voertuig op een slordige drie miljard lire, ongeveer 3,4 miljoen gulden. De paus gebruikt overigens sinds 1997 een Mercedes-Benz S500 als zijn officiële auto. GM rollen jaarlijks ongeveer 2,2 miljoen voertuigen met V6-mo- toren van de band. Honda afficheert zichzelf als motorenexpert. Het geldt als marktleider op het gebied van 'groene' motorentechnologie. Maar de kosten voor ontwikke ling van motoren voor alterna tieve energiebronnen zoals wa terstof zijn dermate hoog, dat analisten menen dat Honda een of andere vorm van samen werking moet zien te vinden om de kosten te delen. GM is volgens deskundigen door ge brek aan investeringen in het begin van de jaren negentig op •het gebied van motorentech niek achterop geraakt. SCHEVENINGEN Met de gebruikelijke feestelij ke poespas presenteerde ban- denfabnkant Pirelli aan de vooravond van het nieuwe millennium in het Scheve- ningse Kurhaus de eerste ka lender van de volgende eeuw. De Pirelli-kalender is in de loop der jaren uitgegroeid van aardigheidje voor relaties tot een alom gewaardeerd kunst- Naast veel onbekende schoon heid staat er ook een echt su permodel op de Pirelli-kalender Laetitia Casta. foto pirelli werk waar wereldberoemde fotografen maar al te graag hun naam aan verbinden. De 'kalender der kalenders' geldt nog altijd als begeerd relatie geschenk, maar in de winkel zou hij het vast goed doen. In het begin, dik 30 jaar gele den, stonden er schaars gekle de dames op afgebeeld, sa men met een Pirelli-attribuut. Die 'bijzaken' zijn allang ver dwenen, maar de dames zijn gebleven. En hoe. Ieder jaar worden de mooiste modellen fraai, maar nooit ordinair, in beeld gebracht en nog steeds lijkt deze aanpak geen van de Pirelli-relaties te vervelen. Toch koos de Italiaanse ban denman twee jaar geleden voor het eerst voor een vleugje emancipatie en voegde een handvol (niet of half ontklede) mannen toe aan het beeldma teriaal. Maar het jaar daarop was alles weer als vanouds, al leen vrouwen dus. Over het waarom is veel gespeculeerd, maar niets met zekerheid te zeggen. In ieder geval was het toegevoegde borsthaar een malig. Voor de millennium-kalender huurde Pirelli de bekende Amerikaanse fotografe Annie Leibovitz in. Deze op en top kunstfotografe portretteerde 'de sterke vrouw van vandaag' door middel van foto's die sterk leunen op de klassieke kunst. De afbeeldingen zijn als schilderijen waarop het li chaam in een klassieke pose als abstracte vorm is weerge geven. Zonder meer een origi nele aanpak, waarbij Leibovitz niet over één nacht ijs is ge gaan. De productie van de ka lender nam ongeveer ander half jaar in beslag, van het eer ste ontwerp tot het drukken. Een week of zes per maand dus eigenlijk. 'Voor de aanhouder is geen weg onbegaanbaar' Na drie jaar zwoegen on der een afdak in Gorssel was hij af: de droomauto van Maarten de Bruijn. De kritieken zijn lovend, Fer rari en Porsche kunnen hun borst natmaken. Met de Spyker Silvestris V8 komt een nieuwe Neder landse sportwagen met een beroemde naam in productie. „Zie je die dier lijke uitstraling?" GORSSEL HOMME KROL Naast zijn bed ligt een blocnote voor het grijpen, bestemd voor nachtelijke invallen. Een droomauto is nooit af, lacht De Bruijn, bedenker en bouwer van de Spyker Silvestris V8. „Ik ben heel tevreden over de vorm, maar z'n neus kan iets krachtiger." De zilvergrijze 'luipaard' staat geparkeerd voor hotel De Ros kam in Gorssel. Twee jonge vrouwen komen aangelopen, vertragen hun pas, werpen be wonderende blikken, strelen het glanzende metaal. Vanach ter de ramen laat De Bruijn zijn hartstocht de vrije loop. „Zie je die dierlijke uitstraling? Die sa mengebalde kracht in z'n ach terpoten. Klaar voor de sprong. Van nul tot honderd in vieren halve seconde." Zijn eigen sportauto bouwen was drie jaar lang afzien onder een open afdak in zijn vaders bostuin in Gorssele. „Er 24 uur per dag mee bezig zijn, in je eentje metaal zitten kloppen bij dertien graden vorst, je hoofd breken over technische proble men, je eigen gereedschap ma ken, je vrienden verwaarlozen. Iedereen verklaarde me voor gek, maar ik moest en zou m'n jongensdroom waarmaken." De droom is nu bezig uit te ko men. Het blad AutoVisie kwam onlangs met een lovendé test. Het 'eigenbouwtje' bleef glans rijk overeind tussen de nieuw ste fabriekstoppers, de Ferrari 360, de Lotus 11 IS, de Porsche 911-GT3 en de Aston Martin DB7 Vantage. Toch karretjes van vier tot vijf ton aankoop prijs. Op het circuit van Zand- voort betoonde testrijder Tom Coronel zich lyrisch over de ei genschappen van de Achter- hoekse bosauto. De Bruijn (34) laat het niet bij *dat ene exemplaar. Zijn droom reikt verder, hij start een eigen fabriek voor handgemaakte sportauto's. Nota bene onder de naam Spyker, het roemruch- De befaamde merknaam Spijker herleeft in deze door Maarten de Bruijn gebouwde sportcoupé Silvestris V8. te Nederlandse automerk uit de jaren twintig. „Die fabriek is in 1926 failliet gegaan. De naam was nog gewoon te krijgen bij het merkenbureau. Nou ja, te krijgen. Ik heb er een hoop geld voor betaald." Het was een hele heisa om de nodige vergunningen binnen te slepen en ook de banken zagen er niets in, maar in januari gaat zijn BV van start, dankzij de hulp van enkele bevlogen geld schieters. In een loods te IJmui- den zet hij een eerste serie van tien op stapel. Op termijn moe ten er jaarlijks tussen de vijftig en honderd auto's worden af geleverd. De Bruijn mikt op de echte lief hebbers, die een exclusieve handgemaakte sportauto wil len. En hij wil de Spyker-traditie nieuw leven inblazen. „De ge broeders Spijker hadden een enorme reputatie in het buiten land opgebouwd. Vandaar dat ze de ij in hun naam in een i- grec veranderden. Ze leverden automobielen aan queen Eliza beth. De Rolls-Royce van het continent, zeiden de Engelsen. Ze hadden een Latijnse lijf spreuk: nulla tenaci invia estvia, De 'nieuwe Spyker1, tot en met 9 januari te zien in het Autotron. voor de aanhouder is geen weg onbegaanbaar. Die spreuk ga ik ook graveren in de merkplaatjes van de Silvestris." Niettemin ging Spijker failliet. „Doodjammer ja. Met name Jack Spijker was een perfecte techneut. Hij heeft de 6-cilinder uitgevonden en de vierwielaan- drijving. Ze stopten al hun geld in het bedrijf. Bevlogen figuren, maar commercieel naïef. Ze hadaen het te groot opgezet. Dat soort dingen moet mij dus niet overkomen, maar daar ben ik niet bang voor. Een koper zocht bij Spyker een carrosserie uit. Dat kan bij hem straks ook. „Ik lever een maat kostuum. Ik wil flexibel zijn op basis van een heel solide chas sis van roestvrij staal en een handgeklopte carrosserie van aluminium. Net zoals een schoen handgemaakt en van leer hoort te zijn. Van kunststof foto cpd ron nagtzaam moet ik niks hebben." Het handkloppen heeft hij zich eigen gemaakt, naar het voor beeld van zijn overleden groot vader, een koperslager. Een hei dense klus, maar nu klopt hij uit een vlakke plaat binnen een kwartier een heel spatbord. „Dat moeten mijn plaatwerkers straks ook kunnen." Hoogste tijd voor een proefritje in het sierlijke monster. Hij klapt de vleugeldeuren omhoog en geniet van mijn uitgespro ken bewondering. „Op de mo tor, de remmen en de schok- brekers na helemaal zelf ont worpen en gemaakt. Ik zet 'm blindelings in mekaar als het moet." Mijn geduld beproe vend geeft hij hoog op van de midscheeps, pal achter de twee kuipstoeltjes geplaatste motor (.Audi V8,265 pk, 5-bak"), van de Formule-1 schokdempers, de onafhankelijke wielophan ging met dubbele driehoekige draagarmen. „Hij haalt nu 250 per uur, maar ik stop er een 6- bak in voor een hogere top." Ik wurm me tussen de vlieg tuiggordels en schrik als het beest aanslaat. „Geluidje hè." Kalm grommend kachelen we door het dorp richting IJssel. Hij voegt zich in de verkeers stroom op de N348. Geen auto mobilist die aanstalten maakt om hem in te halen. Op de ru we afwerking van het interieur moet ik maar niet letten, het wordt nog in leer gevat. Een kniesoor die over de harde ve ring zeurt. „Stuurbekrachti ging? Daar heb ik lak aan. Dat fcs nou juist de lol van het pure au torijden, dat-ie alle informatie van de weg meteen doorgeeft aan de rijder. Met al die elektro nica heb je geen grensgevoel meer. Om dit ding te kunnen besturen moet je een goeie coureur zijn. Je bent je voortdu rend bewust van een brok ver mogen." Op een boerenweggetje langs de IJssel brandt hij los. Oorver dovend. Boer, pas op je kippen. Twee wandelende dames dui ken al van verre de berm in. Maar De Bruijn houdt in en passeert als een heer. Verderop in het weidse landschap zet hij het beest stil. „Even laten voe len wat ie echt kan, vanaf nul. De weg is licht vochtig, kan zijn dat we gaan driften. Ik moet voorzichtig zijn, ik kan me niet veroorloven om 'm te verlie zen." We spuiten weg, met Boeing- geweld. Vlak voor 'take-off houdt hij in, ik kom er af met een draaglijk gevoel van licht heid in m'n hoofd. Ferrari en Porsche kunnen hun borst nat maken. „Toch ga ik niet in hun marktsegment zitten. Ik bouw een sportieve, ambachtelijke auto met Italiaanse of Engelse flair. Zonder tierelantijnen, meit dezelfde prestaties. Voor min der dan drie ton. Maar wel de gelijk. Als het regent moet-ie het ook doen." Een Ferrari staat de helft van de tijd in de garage, grijnst hij. Vraag maar aan prins Bernhard. De rit eindigt voor een Gorssel- se etalage. De ruit weerspiegelt de nieuwsgierigheid van pas santen. Opnieuw vrouwen die stilstaan. .Alle vrouwen vinden 'm mooi, terwijl ze meestal niét van racemonsters houen. Zo wilde ik 'm ook maken: snel eri toch mooi van lijn." Niet om vrouwen te imponeren, dat was niet zijn drijfveer. Tuurlijk, hij kent het effect. Wie zich zo'n kar kan permitteren geldt als maatschappelijk geslaagd. „Maar ik kick aaar niet op." Voor hem geldt vooral het ma ken van iets unieks, vanaf de grond. Bij het afscheid met draaiende motor wijst hij op de luchtgaten in de carrosserie. „Het is echt een beest. Als je goed luistert hoor je hem in- eh uitademen." FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Levendaal 76 Letden Tel: 071 - 5131515 Sumatr osse tegels, dwarsrichels, boomwortels, kuilen en gaten kunnen een prettige fietstocht behoorlijk vergallen. Hoe aangenaam zou het zijn om dan een fiets te heb ben met comfortabele vering, die elke oneffen heid gladstrijkt. Fietsen met geveerd voor- en achterwiel zijn te koop, maar niet in alle typen. Het betreft meest al de duurdere soorten mountainbikes. Verende voorvorken zijn los te koop, verende achtervor ken niet, omdat die deel uitmaken van het totale frame. Een praktische oplossing om voor niet al te veel geld een verende fiets te krijgen is het monteren van een verende zadel pen. Deze zijn sinds kort te koop voor montage op alle soorten fietsen, zo wel nieuwe als oude. Berijders van mountainbikes, hybrides, toerfietsen, stadsfietsen en ra cefietsen kunnen daarvan pro fiteren. Het is wel zaak om het De goedkoopste verende zadelpen is van het Duitse merk Humpert. Prijs 49,95 gulden. foto halfords juiste type zadelpen bij de fiets te kiezen. Zo moet een zadel pen voor een terreinfiets verder inveren (4 5 centimeter) dan die van een toerfiets die op de verharde weg blijft (2 3 cm). Het tijdschrift Fiets heeft on langs tien verende zadelpennen getest. De prijsverschillen blij ken groot. De goedkoopste pen kost 49,95 gulden en de duurste niet minder dan 425 gulden. Opmerkelijk is volgens de test dat er uitstekende goedkope za delpennen zijn en dure exem plaren waar nogal wat op aan te merken is. De pennen zijn uit- terust met stalen veren of unstrubber (elastomeer). De duurdere typen zijn instelbaar. Record Het werelduurrecord hard fiet sen is sinds kort in handen van een Duitser. Lars Teutenberg legde onlangs op de testbaan van Opel in Frankfurt in een uur iets meer dan 81 kilometer af. Dat deed hij niet op een ra cefiets. Lars reed op een ge stroomlijnde ligfiets met het model van een sigaar. Het oude record was in handen van een Canadees, die slechts twee kilo meter minder ver kwam. Vier jaar geleden nog had de Neder lander Bram Moens dit record. Hij fietste op zijn gestroomlijn de ligfiets iets meer dan 77 kilo meter in een uur. Na de Tweede Wereldoorlog zag de Zweedse vliegtuigpro ducent Svenska Aeroplan Ak- tie-Bolaget (afgekort Saab) in de personenauto een nieuwe groeimarkt Het merk maakte ruimte in de bestaande fabriek te Trollhèttan en precies een halve eeuw geleoen, december 1949, kon de serieproductie beginnen. In het eerste jaar rol den er welgeteld 1.246 auto's van de band, tegenwoordig vinden jaarlijks meer dan 100.000 Saabs hun weg naar de klant De eerste wagen die de fabriek produceerde was de (groene) Saab 92. Die aandui ding was niet toevallig, want Saab nummerde gewoon door. Het vorige product een 3-per- soons vliegtuigje, heette name lijk Safir type 91Spoedig ver plaatste de fabrikant de hele vliegtuigproductie naar Unkö- ping. De belangstelling voor die allereerste auto van Saab was groot Maar de productie verliep in het begin traag want de fabriek produceerde slechts vier auto's per dag (foto). In de beginjaren werd het type 92 in zijn geheel in Trollhéttan ge maakt, maar in 1953 verplaats te Saab de productie van moto ren en versnellingsbakken naar Göteborg. De totale productie Is in die 50 jaar opgelopen tot 3,3 miljoen auto's, foto a/Ai

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29