coffeeshop burgemeester sluit VVV bezuinigt: halve dag dicht 'Bemarduskerk mag niet verloren gaan' Zondag naar de WoonMall. Regio/Rijn Veenstreek Greep uit Warmonds verleden te zien in Leids archief Rijnwoude: geen invloed op besluit van kerkbestuur Rijnlands steunt Thaise kinderen 11 m Een schoon nieuwjaar gewenst ffeeshop Dutch Gold in de Alphense Hooftstraat moet z :ht. Dat gebeurt op last van van burgemeester Schoof. coffeeshop had veel meer softdrugs in voorraad dan n toegestaan. Het Openbaar Ministerie (OM) stelt een h afrechtelijk onderzoek in naar de eigenaar van Dutch Dutch Gold meer softdrugs in huis had dan de 500 gram die wettelijk is toegestaan. Dat ver- gens een woordvoerder van moeden bleek terecht. Bij een OM had de politie sterke inval op 23 oktober trof de poli wijzingen dat coffeeshop tie bijna veertien kilo drugs aan. [f IEN AAN DEN RUN Een tweede inval op 22 decem ber leverde aanzienlijk minder op, maar nog steeds meer dan geoorloofd is: ruim twee kilo. Daarop besloot burgemeester Schoof van Alphen dat de cof feeshop dicht moest. De eige naar kreeg een brief waarin Schoof te kennen gaf de ge doogvergunning in te trekken en de shop" te sluiten. De be zwaren die de eigenaar daarte gen heeft ingediend worden nu bekeken. De gemeente neemt |om aanstaande zondag inspiratie opdoen in WoonMall W oor» m all lcxandrium. U bent van harte welkom tussen twaalf en ALEXANDRIA UB ijf uur. Bij meer dan vijftig woonspecialisten onder één dak. rotterdam-pr. Alexander 1 e grootste woon belevenis van Nederland. A20 Roucrdam-Goucb. afslag 16. Openbaar vervoer. NS- en metrostation Rotterdam Alexander. Geopend van 10.00 tot 18.00 uur Maandag vanaf 13.00 uur Zaterdag tot 17.00 uur. Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. Del gratis s'oor informatie: 0800-1598 officieel volgende week pas een beslissing over het voortbe staan van de coffeeshop. Maar het lijkt onwaarschijnlijk dat de eigenaar onder sluiting uit komt, omdat de forse over schrijding van de toegestane hoeveelheid drugs een strafbaar feit is. Het Openbaar Ministerie is al begonnen met het onderzoek De eigenaar was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Vlakbij Dutch Gold in de Hooftstraat is een tweede cof feeshop gevestigd, Pitstop. Sa men verzorgen zij de gedoogde verkoop van softdrugs voor de hele Alphense regio. Landelijk geldt het criterium van één ge- doogpunt op 25.000 inwoners, maar in de Rijnstreek en omge ving zijn de Alphense shops de enige twee. Alphen alleen telt al circa 70.000 inwoners. Andere verkooppunten zijn in Leiden en Gouda. In heel Hollands Midden is in totaal plek voor maximaal 23 coffeeshops, zo hebben de burgemeesters van dit gebied drie jaar geleden vastgesteld. Als Schoof Dutch Gold sluit, zal voor een nieuwe coffeeshop opnieuw een vergunning moe ten worden verleend. Om privéredenen van de ei genaar is de coffeeshop aan de Hooftstraat overigens momen teel al gesloten. De Bemarduskerk, ook Scheepjeskerk genoemd, is gelegen aan de oevers van de Oude Rijn. eisen stelt. Aan de andere kant betaalt monumentenzorg ten minste de helft. De rest is dan misschien betaalbaar voor de parochie en eventuele andere Groenendijkse donateurs.'' Om de kosten te kunnen drukken, zouden bovendien meer activiteiten in de Bemar duskerk kunnen worden ge houden, meent Verdegaal. Con certen bijvoorbeeld. De akoes tiek is geweldig." Verdegaal heeft zich inmid dels aangesloten bij de Vrien den van de Bemarduskerk. Het is een nog groeiende club van verontruste parochianen die zich vorige week na de berich ten in de krant spontaan ver enigden. Deze 'vrienden' bera den zich op acties hoe ze de kerk kunnen behouden. „Dat worden wel vriendelijke acties", benadrukt Verdegaal. „We gaan geen kerk bezetten." Wel wordt iedere parochiaan binnenkort door 'een vriend' benaderd met de vraag een handtekening te zetten voor het behoud van de kerk. Deze lijst wordt overhandigd aan onder meer het kerkbestuur en de ge meente Rijnwoude. Ook heb ben 'de vrienden' hun wens op papier gezet en naar de plaatse lijke molen De Rooie Wip ge bracht. Deze molen wordt, zo als velen in Nederland, dit weekeinde versierd met wen sen. „Het allermooiste zou zijn", wenst Verdegaal, „als we Het Anker én de Bemarduskerk zouden kunnen behouden. Voor de Groenendijkers is het te hopen dat de geschiedenis zich écht herhaalt. Rijnwoude kan niets betekenen voor De Groenendijkers die hun kerk willen behouden. Volgens wethouder Van der Lecq gaat het hier om een besluit dat het kerkbestuur moet nemen. Ook acht ze de kans klein dat de enige kerk in Hazerswoude- Rijndijk op de monumentenlijst komt. De provincie heeft De Bemarduskerk nooit voorgedragen." Van der Lecq beseft dat het kerkbestuur bij het eventueel af stoten van Het Anker veel hobbels te nemen heeft. Het rooms- katholieke kerkbestuur en de gemeente Rijnwoude zijn samen met de Thuiszorg Groot-Rijnland in 1977 voor veertig jaar een contract aangegaan over de exploitatie van Het Anker. De thuis zorg vertrok op 1 januari 1998 zonder afkoopsom te betalen. De rechter gaf Groot-Rijnland gelijk. Zowel de parochie als ge meente ging in hoger beroep. De advocaten onderhandelen over een schikking. JDAG 31 DECEMBER 1999 973 23 alphen aan den run saskia buitelaar De Alphense VW moet, als be zuinigingsmaatregel, de ope ningstijden beperken. Vanaf 3 januari is het kantoor aan de Wilhelminalaan op maandag ochtend gesloten. De toeristen organisatie liep dit jaar 85.000 gulden subsidie mis, omdat het de gemeente geen goed door timmerd activiteitenplan en fi nancieel overzicht kon overleg gen. Door te bezuinigen op de basistaak: inwoners en toeris ten informeren, houdt de VW geld over voor speciale projec ten. De VW had dit jaar 155.000 gulden subsidie gevraagd. Met de 60.000 die het heeft gekregen kan de organisatie alleen haar basistaak uitvoeren, licht be stuursvoorzitter B. van Zeijts toe. De VW heeft daarnaast ve le tientallen duizenden guldens nodig om projecten te ontwik kelen zoals een goed informa tiesysteem op internet, speciale folders over horeca, evenemen ten en wandelroutes in de om geving. „Stilstand is achteruit gang", stelt Van Zeijts. „Boven dien verdienen we ook geld aan die projecten, want ze komen de hele regio ten goede.' Om voor enkele van die pro jecten financiële ruimte te creë ren heeft de VW een halve dag van de zes geopende dagen af gesnoept. „We zijn nog met de gemeente aan het onderhande len. De lijst met projecten is flexibel: we kunnen onderdelen aanpassen of faseren. Maar we verwachten wel alsnog een bij drage van de gemeente. Anders zullen we de projecten moeten afblazen of de openingstijden nog verder moeten beperken." Het toeristenbureau zit. eveneens om de kosten te druk ken, al vier maanden zonder di recteur. Dat maakt de situatie extra ingewikkeld, volgens Van Zeijts, want er is niemand om de projecten snel en goed te ontwikkelen. Om die reden wil het ook nog niet zo vlotten met het betrekken van de regioge meenten bij de activiteiten van de Alphense VW. Van Zeijts: „We hopen dat de regio een bij drage levert aan de onderdelen die we ook in hun belang orga niseren. Daarover hebben we gesprekken gehad met de ande re gemeenten uit de Rijnstreek. Maar die verwachten van ons eerst een plan voordat ze met geld over de brug komen. Lo gisch. Maar er ontstaat nu wel een situatie van 'de kip of het ei'." oegstgeest Leerlingen van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest heb ben 20.000 bijeengebracht voor hulp aan wees- en aidskinderen in Thailand. Het geld is ingezameld door een dag lang klussen te ver richten. De opbrengst van de actie gaat naar het project Ban Metta Tham in Noord- Thailand. Het geld is bedoeld voor voeding, kleding, onder wijs en medische verzorging van de kinderen. 'eschiedenis De Groenendijk herhaalt zich geschiedenis in de Hazers- ludse buurtschap De Groe- 1 idi/.k li kt zich te herhalen, bijna honderdvijftig jaar n er opnieuw gesprekken mde over een mogelijke liting van de kerk. Twee ka- ilieke kerken in Hazerswou- •Rijndijk, waar de Groenen- k onder valt, doet bij een te- dopend kerkbezoek en hoge derhoudskosten wel een er- 12 grote aanslag op de porte- )nnee, oordeelt het paro- iebestuur. Het onderzoekt Ike kerkgelegenheid het 1t ste kan sluiten: De Bernar- s of multifunctioneel cen- im Het Anker. tERSWOUPE-RUNDUK r1eta kroft e t was 1854 toen de bisschop 1 sloot dat het kerkje in De oenendijk zou worden ge- j* opt en dat er enkele kilome- I; s verderop, tegenover "Heine- n in Zoeterwoude een nieu- kerk moest komen. De bis- s lop heeft nooit zijn zin ge- Jj gen omdat Groenendijk in stand kwam; de overwegend ims-katholieke bevolking c de zijn eigen godshuis hou- n. Om dat te bereiken legden in één week 15.000 gulden, 0 na de hele bouwsom, op ta- Een jaar later verrees vlakbij oude kerk de huidige Ber- rdus- ofwel Scheepjeskerk, 1 product van architect Van 1 rkel. lijna anderhalve eeuw later er opnieuw onrust in De oenendijk. De mensen, ook t niet katholieke deel, wil de e' en kerk niet kwijt. Iedereen eft er wel iets mee. Is het niet ïwege de kerkgang, dan wel ïwege het dorpsgezicht. „Het het laatste cultuur-histori- Iphense alsnog de cel in 1 haag/alphen aan den run Een 37-jarige vrouw uit Alphen aan Rijn moet zes maanden naar de gevangenis omdat zij haar :rkstraf van 240 uur niet heeft uitgevoerd. De vrouw beroept h op haar slechte gezondheid. Zij zegt veel last te hebben van n whiplash, maar de Haagse rechtbank stelde zich gisteren op t standpunt dat de vrouw het geheel aan zichzelf te wijten eft dat zij haar onbetaalde arbeid niet heeft uitgevoerd. De getting van de werkstraf in een verblijf in de gevangenis is lijk aan de eis van officier van justitie. De wegens bijstands- - mde veroordeelde Alphense zegt naast haar baan geen ener- meer te hebben voor de werkstraf. Met haar baan wil zij het fraudeerde bedrag van veertigduizend gulden zo snel moge- aan de sociale dienst terugbetalen. lillennium Meerhorstloop Stompwijk ipwuk Hardlopers kunnen op 2 januari meedoen aan de e He lennium Meerhorstloop in Stompwijk. De omni-sportver- 0 iging Stompwijk '92 organiseert de traditionele hardloopwed- ijd voor de zeventiende achtereenvolgende keer. Deelnemers nnen kiezen uit diverse afstanden: twee, vijf, tien en eenen- r intig kilometer. Plaats van vertrek en aankomst is het sport- mplex Meerhorst. De jeugd start om 11.30 uur; volwassenen 11 d 12 uur. leiden/warmond erna straatsma Op 26-jarige leeftijd trouwde de beroemde staatsman en theo loog Abraham Kuyper met Jo hanna Hendrika Schaay in het Warmondse raadhuis. Op den eersten juli 1863 om precies te zijn. Dat blijkt uit een huwe lijksakte in de hal van het Leid- se Gemeente Archief. De akte is onderdeel van een kleine expo sitie met materiaal uit de ge meentelijke Warmondse ar chieven. die sinds enige tijd in beheer zijn bij de Leidse ge meente-archivaris. De in Maassluis geboren en in Den Haag gestorven staats man Kuyper (1837-1920) heeft nooit een hechte band gehad met Warmond. Maar de ver loofde van de oprichter van de Anti-Revolutionaire Partij woonde er enige tijd met haar ouders. En dat was er kennelijk de oorzaak van dat de staats man en theoloog in dit dorp het ja-woord gaf aan Johanna Schaay. Na de sluiting van het burgerlijke huwelijk van Jo en Bram in het raadhuis aan de Dorpsstraat liet het pasge trouwde stel zijn huwelijk door pa Kuyper bekrachtigen in de gereformeerde kerk in War mond. Ruim een maand later deed Kuyper zijn intrede als predikant in Beesd. Enkele ja ren later legde hij zijn ambt van predikant neer omdat zijn ne venactiviteiten in de politiek veel tijd opslokten. In 1878 stichtte hij de landelijke partij van anti-revolutionairen, de ARP. De expositie in Leiden omvat ook een schriftelijke herinne ring aan een andere beroemde Nederlander: de in Leiden ge boren kunstschilder Jan Steen (1626-1679). Zijn naam prijkt op een belastinggeschrift uit 1660, waarin melding wordt ge maakt van Steens schilderij van het Warmondse kasteel Oud- Teylingen. Heel aardig is ook een brief van het Carnegie Heldenfonds, van 3 april 1929. In die brief maakt het fonds bekend dat er een prijs is uitgeloofd voor twee Warmonders: S. van Schie en C. Koppers. Het verhaal achter de ze brief is een reddingspoging op het ijs van de Kagerplassen. Daar zakte op een slechte dag een schaatser door het ijs. die vervolgens verdronk. Veld wachter Jacobs en jachthaven exploitant Visch gingen hierna met een ijszeiler op pad om het lijk op te halen. Ook de ijszeiler raakte te water en de veldwach ter verdronk. De jachthavenex ploitant werd door Van Schie en Koppers weer op het droge gehesen. Een reddingsactie waar Koppers een bronzen me daille voor kreeg en Van Schie een beloning van 25 gulden. Waarom beide heren niet gelij kelijk werden beloond, ver meldt de gemeente-archivaris niet. Dan is er ook nog een deel van de correspondentie te zien die Floris van Alkemade in 1676 voerde met de gemeente over het al dan niet betalen van be lastinggeld. Van Alkemade, die in een kasteeltje aan het Oost einde woonde, hoefde jaren lang geen cent dorpsbelasting of steek te betalen. Het was een tegemoetkoming aan de kas teelheer. die de Warmondse ar men bedeelde van zijn geld. Maar in 1676 besloot de 'heer van Warmond' een einde te maken aan deze vrijstelling. Van Alkemade liet het er niet bij zitten en er volgde een proces bij het Hof van Holland. Hij won de rechtszaak en in ge meentelijke rekeningen werd melding gemaakt van de weyge- rige houding van Van Alkema de. In de vitrines prijken verder onder meer diverse processen- verbaal en diverse foto's, bij voorbeeld van de villa Welgele gen aan de Herenweg. De ge meente kocht dit gebouw in 1927 aan om het te verbouwen tot raadhuis. De expositie in het archief is samengesteld door A. van Noort. van wie in januari 1999 al een inventaris van het War mondse archief 1775-1974) ver scheen. Van dit boek is nog een beperkt aantal verkrijgbaar in het Warmondse gemeentehuis. De expositie in het Leidse Ge meente Archief is te bezichti gen tot en met 21 januari 2000. Openingstijden: maan dag t/m vrijdag van 9.30-17 uur en op zaterdag van 9- 12.15 uur. zoeterwoude De Meerburger- molen wenst iedereen een schoon nieuwjaar. Molenaar An- dries Veloo tooit de wieken van de Zoeterwoudse molen met veertig 'wensvlaggen'. Daarop staan teksten als 'Schoon water voor iedereen in het nieuwe mil lennium' en 'Laat het Groene Hart groen blijven in 2000'. De wensvlaggen zijn gemaakt door ecoteams uit Zoeterwoude, Lei den, Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten. Ecoteams zijn groepjes kennissen of buurtbe woners die proberen om zo mi lieubewust mogelijk bezig te zijn. De uit 1684 stammende molen in de Meerburgerpolder is vandaag en zaterdag- en zon dagmiddag van half twee tot half vijf te bezichtigen. Als de wind meewerkt, draaien op die midda gen de versierde wieken. 11orraad softdrugs hoger dan toegestaan sche gebouw van enige omvang dat in heel Hazerswoude-Rijn- dijk te vinden is", meent Huib Verdegaal. Hij is zo'n parochiaan die enorm bégaan is met het lot van de kerk. „Wie vorige week naar de kerstnachtmis is ge weest, weet hoe waardevol het gebouw is. De kerk zat tjokvol. We zongen een kwartier voor de viering kerstliederen en on dertussen luidden de klokken. Prachtig." De 57-jarige Verde gaal geniet zichtbaar na. De ge boren en getogen Groenendij ker komt er zijn hele leven al. Geen zondag slaat hij de kerk gang over. Als kind was hij er misdienaar. En sinds drie jaar zingt hij mee in het Bemardus- koor. Het bijna 170 jaar oude koor en de kerk; ze zijn onlosmake lijk aan elkaar verbonden. Wie eenmaal lid is, blijft dat. Verde gaal wijst op het niet te tempe ren enthousiasme van het oud ste koorlid: de deze week 87 jaar geworden 'Ome Theo' Ver- kleij. „De onderlinge band is sterk en het muzikale talent is groot. Als de organist of de diri gent een keer overslaat, is er al tijd wel een ander die invalt", zegt Verdegaal. Aan dit alles még geen einde komen, vindt de Groenendijker. „Het is niet nodig ook. De fun dering van de kerk is uitste kend. Er moet weliswaar het een en ander worden opge knapt, maar daarvoor is omdat er al zolang niets aan het ge bouw gedaan is, hopelijk wel geld gereserveerd." Hij heeft nog een idee om de kosten te verlichten: „Als de kerk nil eens een monument zou worden? Misschien worden de kosten voor het onderhoud hoger om dat rijksmonumentenzorg meer 1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23