Verlossers spreken zacht, twijfelen aan zichzelj Geloof Samenleving Bisschoppen bezorgd naar nieuwe eeuw Adventisl kiezen Lui tot persoon het millenri VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 979 VANDAAG Oudejaar staat in verschillende delen van Euro pa bekend als het feest van Sint Silvester. Be doeld is paus Silvester I die. volgens de legende, in het jaar 317 een draak gevangen nam. Dat kan geen misselijk draakje zijn geweest. Want, zo was voorspeld, het beest zou bij de overgang van het eerste naar het tweede millennium, het jaar 1000. ontsnappen en alle mensen in de wereld opeten. Toen het eenmaal zover was deed het monster echter niets. De vreugde was zo groot, dat vanaf dat moment Oudejaar naar Sint Silvester werd ge noemd. In het Alexandrië van de vijfde eeuw leefde een rijk. maar kinderloos echtpaar. Met hulp van de zegen van een monnik kregen ze op hogere leef tijd toch nog een dochtertje. Het kind werd Eu- frosyne genoemd, en zoals te doen gebruikelijk, uitgehuwelijkt toen ze eenmaal de pubertijd inging. Eufrosyne wilde echter haar maagdelijkheid bewaren en leven in dienst van God. Ze besloot het klooster in te gaan. Dat hielp niet want haar aanstaande bleef aandringen. Vandaar dat ze tot een meer drastische maatregel besloot. Ze trok mannenkleren aan, waste haar gezicht niet meer en meldde zich bij een man nenklooster als broeder Smaragdus. Daar bleef Eufrosyne tot haar dood en verwierf veel aanzien als raadgever. Vlak voordat ze stierf onthulde ze haar ware identiteit. Haar verhaal sprak tot de verbeelding, ze werd dan ook heilig verklaard en kreeg 1 januari als gedenkdag. Er hebben twee heilige Macariussen geleefd. De kerk herdenkt op 2 januari Macarius de jongere. Op de vijftiende van deze maand krijgt de Oude zijn eerbetoon. En de Oosterse kerk viert dè feestdag van beide heiligen tegelijk op 19 januari. Macarius de Jonge leefde in de vijfde eeuw als kluizenaar in de Egyptische woestijn. Net als Macarius de Oude overigens. De twee hebben elkaar gekend. Hun leven bestond uit boetedoe ning. ontberingen en eenzaamheid. Uit hun beide geschriften blijkt wat hun bezielde. Hoofd en hart moesten leren zwijgen, zodat God er bezit van kon nemen. Alleen Hij kon immers de menselijke ziel vervullen. Gratis maaltijd met een muisklik münchen Met een klik van de muis kan via het internet een gratis maaltijd voor hongerige Derde Wereldbewoners worden besteld. Wie de website www.thehungersite.com opzoekt en daar aanklikt bij Donate free food (geef een gratis maaltijd weg), verplicht zich tot sponsoren van een bijdrage aan het wereld voedselprogramma van de Verenigde Naties. Het idee is van de Amerikaanse programmeur John Breen uit Bloomington in de staat Indiana. Sinds juni hebben 25 miljoen mensen in de hele wereld deze website bezocht. Paus Johannes Paulus de Tweede tijdens de traditionele audiëntie op woensdag in Vatikaanstad. De paus groet de aanwezigen, terwijl hij op een platform wordt voortgereden. foto epa BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Langezwaagen Lippenhuizen-Hemrik. dr. AJ. Jon ker. Gereformeerd predikant te Marrum. utrecht anp De rooms-katholieke bisschop pen van Nederland zien op de drempel van het nieuwe mil lennium positieve ontwikkelin gen. Maar ze hebben ook zor gen. Dat zeggen de bisschop pen in een gezamenlijke verkla ring. „Wanneer wij een snelle balans opmaken, zijn er posi tieve ontwikkelingen aldus de bisschoppen. Zij noemen het verlangen naar spiritualiteit en de sterke solidariteit in de sa menleving, ook met mensen in nood. Verder weten zij zich ver zekerd van de grote inzet van priesters, diakens en vrijwilli gers, die zich allen inzetten voor een vitale kerkgemeen schap. Maar de bisschoppen hebben ook zorgen: de verminderde deelname aan de liturgische vieringen, het gebrek aan ge loofskennis en het tekort aan roepingen voor priester of reli gieuze. „Deze en andere zorgen dragen we met ons mee naar het volgende millennium." Rooms-katholiek Nederland heeft naar het volgende millen nium toegeleefd door zich de afgelopen drie jaar te verdiepen in het grote Godsgeheim, het geloof in Jezus Christus, de hei lige Geest en God de Vader. De bisschoppen roepen de gelovi gen op dit geloof met hen te de len en in het jubileumjaar 2000 de kern van het geloof intens te vieren. Zij spreken de wens uit dat het nieuwe millennium een tijd van 'genade en barmhartig heid' voor de hele kerk en de hele mensheid wordt. Kyoto» Een Boeddhistische monnik luidt de klok in de Chionin tem pel in het Japanse Kyoto. Het gaat hier om een 'generale repetitie'. Op oudejaarsavond zal de klok in totaal 108 maal worden geluid om de komst van het nieuwjaar te vieren. foto ap silver spring anp Maarten Luther is da en voorgangers van d de-dags Adventisten j pen tot de belangrijk dienstige persoon var] lennium. Volgens ruin cent van de deelneme enquête heeft de gra kerkhervormer de rrJ vloed gehad op de g in de afgelopen duizeq De protestantse R« de kerkelijke vernieu weging in de 16de ei volgens 59 procent vi ventisten de belangrijlj dienstige gebeurtenis! millennium. Ongeveej cent koos voor de u van de boekdrukkuri door konden de bijbeL formatorische ideeën schaal worden verspre Luther werd in 148d ben geboren en oven in 1546. In Wittenberg hij volgens de overle 31 oktober 1517 zijn I 95 stellingen op de de slotkerk en luidde daa breuk met de Rooms ke Kerk in. Luther verkondigde schap dat God de zont alleen op grond van z aanvaardt. Goede we pen hem niet om bij C goed blaadje te komer stelling hekelde Luth de praktijk van de afl« RK-Kerk. Gelovigen door goede werken af dienen om daarmee lenheil veilig te stellen Tijdens een van de merkwaardige laatste dagen van dit tijdsgewricht, zat ik bij de Belastingdienst om mij aan te melden als ondernemer en dacht: nu ben ik eindelijk volwassen. Het was een op windende ervaring die me niet vreemd was, want ik heb in een halve eeuw wel vaker dingen ge daan waardoor ik dacht: nu ben ik eindelijk vol wassen. Maar terwijl die gedachte bij die andere keren voor de hand lag, overviel de gedachte me dit keer: ondernemer worden en dat officieel melden heb ik nooit gezien als een rite de passage. Maar blijkbaar heeft het, in ieder geval voor mij, met 'vol wassen', met 'vol groeien' te maken. Met vrijheid ook, ■im want 'voller groeien' betekent ook meer Z vrijheid aankunnen. Zowel de vrijheid om te kunnen beslissen wat ik zal doen mals de vrijheid om de toekomst open te laten en te wachten, in vertrouwen, op wat die aan mogelijkheden zal brengen. Slavernij is het omgekeerde. Je groeit Xniet, je ziet geen keuzes en ieder vertrou wen in de toekomst is ondermijnd. De middelen om iets van je bestaan te ma- ken zijn je ontnomen. Lees het voorlig- gende bijbelverhaal. Sjemot, het eerste deel van het tweede bijbelboek. Exodus <1:1 tot 6:1. De Farao van Egypte verbiedt de opzichters bij de bouw van de pirami- den in Ramses om de joden stro te geven voor het maken van tegelstenen. En als ze daardoor de vastgestelde productie- quota niet halen, ligt dat niet aan de om standigheden, maar wordt het ze per- soonlijk aangerekend: 'Lui zijn ze' (Exo- dus 5:8). 'Stro', in onze tijd staat het in de 'ontwik kelingslanden' voor behoorlijke betaling, onder wijs, gezondheidzorg, menswaardige behuizing, schoon water, riolering, genoeg vrije uren om te kunnen slapen en relaties te kunnen onderhou den. De moderne slaven daar zijn vrij om arm te zijn en dood te gaan aan alles waar je tegenwoor dig niet aan dood zou hoeven gaan. Of ze zijn, in de 'ontwik kelde landen', juist slaaf van hun capaciteiten: gevangen in een baan waarin ze zeventig uur of meer per week werken: de hypotheek, de luxe en de status zijn de raderen van hun moderne tredmolen. Als slaaf heb je niets zelf in de hand: je denkt, soms terecht, meestal ten onrechte, soms omdat je zelf niets anders kunt bedenken, meestal omdat die gedachte erin is gestampt, dat hulp en verlossing van buiten moeten komen.In Exodus schreeuwen de joodse slaven naar God om hulp. Dat is ook wel nodig, want de Allijdtegen- woordige blijkt er, als je de tekst letterlijk neemt, even met Zijn Kop niet bij te zijn geweest: door de noodkreten herinnert Hij zich opeens het lot van de joden in Egypte en be sluit er wat aan te doen. Hij kiest Mozes voor die taak. Degene die door zijn moeder in het mandje in de Nijl te dobberen is gezet (om aan de moordzucht van de Farao te ontkomen), maar die er door een Egyptische prinses is uitgevist: degene die weliswaar wordt gezoogd door zijn moeder, maar die opgroeit aan het Egyptische hof. De geadopteerde prins die is gevlucht naar Midian, buiten Egypte, omdat hij een man heeft doodgeslagen en daarvoor door de Farao wordtgezocht. Als er iets interessant is aan het Oude Testament zijn het de discussies tussen mensen en God. De Onbevattelijke mag dan onbe vattelijk zijn, deze gesprekken kunnen zo in een filmscript. Er is geen woord Frans bij (wat niet verhindert de gesprekken op talloze manieren te interpre teren, maar dit terzijde). Wat opvalt in de confrontatie tussen Mozes en God is dat er over die doodslag niets wordt gezegd. Mozes is op een goede dag gaan kijken hoe zijn broeders worden afgebeuld, ziet dat een Egypte naar een Hebreeër aftuigt en neemt op zijn beurt de Egypte naar te grazen. Hij slaat hem niet dood in een aanval van pu re drift. Ontoerekeningsvatbaar heid kan hij niet ter verdediging aanvoeren, want 'hij wendde zich her- en derwaarts en zag dat er niemand was'; pas daarna slaat hij de Egyptenaar neer en verbergt hem in het zand. Als hij erachter komt dat er toch getuigen zijn, vlucht hij naar Midian. Maar als Mozes tegenover God stelt dat hij niet geschikt is om bij de Farao de vrijlating van de joodse slaven te bepleiten, zegt hij niet: ik ben ongeschikt voor de taak want ik heb iemand doodgeslagen. Hij brengt twee totaal andere din gen te berde: men zal niet geloven dat ik spreek namens God en ik ben zo'n slechte spfeker. Om het joodse volk én de Farao van zijn schappersschap te overtuigen geeft God wondermiddelen: een houten staf veran een slang als hij hem op de grond gooit; gen hand wordt leproos als hij hem bij i houdt, maar geneest als hij hem weer er haalt; water verandert in bloed als hij he grond uitstort. Allemaal tekenen zondei tie met andere mensen. Hij geneest geei sen, hij haalt geen tovertrukjes uit met r En God kiest ook geen demagoog. Geen maar ook geen Churchill of Kennedy of Luther King. Geen Farrakhan of Khome ny Blair. De bevrijder van de slaven koifi zijn woorden. De mediatrainers zoudeni ze nachten van Mozes hebben. Tot het van soundbites', de ultrakorte zinnetjes politici hun boodschap moeten verpakk op tv komen, zou Mozes niet in staat zij) weest. Het waarschuwt ons: helpers, bevrijders sers spreken zacht, ze stotteren, ze twijfi zichzelf. En tegelijkertijd kunnen het me die zich ongezien wanen en dan een om ker vermoorden. Gecompliceerde perso den, net als God zelf. Die geeft zichzelf i tekst een buitengewoon merkwaardige i Zal Zijn Die Ik Zal Zijn. Het is een naam geeft dat ook God zich zal ontwikkelen, een toekomst waarin Hij blijkbaar andei dan Hij Is op het moment dat hij met M spreekt (zich tonend als een 'brand' in e braambos). Moet ook God volgroeien, v worden, opdat Hij vrij kan Zijn? Hij zal Y in ieder geval niet bewust worden als Hi aanmeldt als Ondernemer bij de Belastii Of toch? Na vannacht is alles mogelijk. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima van -5 graden in het zuiden en -13. Oenemarken: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd wat neerslag, eerst met een winters karakter. Mid- dagtemperatuur oplopend naar 4 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In het zuiden soms wat zon. El ders vrij veel bewolking en vooral tijdens de jaarwisseling op veel plaatsen regen. Vooral in het noorden tamelijk veel wind. Mid- dagtemperatuur tussen 8 en 12 graden België en Luxemburg: Wolkenvelden, vooral zaterdag ook wat zon en van tijd tot tijd wat regen, in de Ardennen ook sneeuw. Maxima tussen 2 en 6 graden Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en van tijd tot tijd regen, in de hoger gelegen gebie den ook sneeuw. Maxima van 4 graden in het oosten tot 10 gra den in Bretagne. Zuid-Frankrijk: In de Pyreneen en langs de zuid kust af en toe zon en droog. El ders veel meer bewolking en af en toe regen, boven de 1200 meter sneeuw. Maxima tussen 5 en 11 graden. Spanje: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur in het binnenland rond 10 graden, aan de kusten iets warmer Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur in het binnenland rond 10 graden, aan de kusten tot 16 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en droog. Maxima oplopend naar 15 gra den. Marokko: Westkust: Geregeld zon en droog. Middagtemperatuur rond 17 graden. Tunesië: Af en toe zon, maar soms ook een bui. Maxima rond 13 gra den. Madeira: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima onge veer 17 graden. Canarische Eilanden: Geregeld zon en droog. Middag temperatuur rond 18 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, in het wes ten en noorden overgaand in re gen. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen iets boven nul, zaterdag iets warmer. Oostenrijk: Vrijdag meest droog en af en toe zon. zaterdag met name aan de noordflank van de Alpen bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw. Maxi ma rond of net boven het vries punt. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden en af en toe wat sneeuw, in het zui den meest droog en op meer plaatsen zon. Middagtempera tuur oplopend naar 4 tot 7 gra den. Polen: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond het bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichbng /Y hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1000- hecto pasca, vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon en alleen in het westen mogelijk wat sneeuw. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Hongarije: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima dichtbij nul. Italië: Perioden met zon en overwegend droog. Maxima van 5 graden in het noorden tot 13 op Sicili. Corsica en Sardinië: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 12 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden bewolkt en tame lijk veel regen Op Kreta een stuk Weerrapporten 30 december 16 uur: ZATERDAG 1 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.49 Zon onder 16.37 Maan op 03.20 Maan onderl3.50 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.30 11.49 07.03 11.22 Laag 19.34 00.00 19.15 23.41 ZONDAG 2 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.49 Zon onder 16.38 Maan op 04.25 Maan onderl4.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.35 08.36 00.08 08.09 Laag 12.55 20.34 12.36 20.15 MAANDAG 3 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08 49 Zon onder 16.39 Maan op 05.29 Maan onder 14.42 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.35*09.36 01.08 09.09 Laag 13.50*21.45 13.31 21.26 stab on waar wind temp neersl ma» min mm Amsterdam Regen Z4 3.2 De Bilt Regen ZW3 6 0 1.7 Deeten zwaarbew ZW3 3 0 7 3 EehJe zwaarbew ZW3 5 -1 1.9 Emdhown Regen ZW3 4 0 1.1 DenHekJer Regen ZW4 6 3 67 Rotterdam Regen ZW4 6 1 19 Twente zwaar bew ZW3 3 0 12 Vhssmgen Regen Z4 6 2 0.3 Maastncht Regen ZW5 4 0 0.0 Aberdeen zwaarbew. Z01 4 1 0.0 Athene zwaar bew. ZO 2 16 8 0.0 Barcelona zwaarbew. w.s.0 0 1 0.0 Berlijn zwaarbew. W3 1 0 0.3 Boedapest zwaar bew. W3 3 -2 0.0 Bordeaui zwaarbew. N2 3 -1 0.4 Brussel Regen ZW3 5 0 0.3 Cyprus zwaar bew. 04 21 9 0.0 Dublin half bew. W 3 4 1 0.2 Frankfurt zwaar bew. ZW3 3 1 0.0 Genève zwaar bew. W2 3 -4 0.2 Helsinki Sneeuw NW3 -7 -15 0.6 Innsbruck half bew ver 1 0 -3 06 Istanbul zwaar bew. NO 4 14 10 1.4 Klagenfurt licht bew. ver 1 0 -9 0.0 Kopenhagen half bew. W 3 0 -5 0.0 Las Palmas zwaar bew. N2 20 16 0.0 Lissabon licht bew. NO 4 16 6 4.0 Locarno half bew. ZO 2 7 -1 0.0 Londen Regen Z3 6 0 0.4 Luxemburg half bew. ZW2 2 0 0.0 Madrid zwaarbew N2 7 0 17.0 Malaga zwaarbew ZO 5 18 12 7.0 Mallorca half bew N03 13 6 0.0 Malta zwaarbew. N5 0 10 0.0 Moskou Sneeuw NW1 0 -3 0.8 München half bew. W2 0 -1 4.0 Nice half bew ZW 2 7 4 0.0 Oslo licht bew NO 2 -2 •8 0.0 Panjs Regen ZW4 3 0 0.4 Praag half bew ZW 3 1 -2 0.2 Rome half bew N3 8 0 50 Split zwaarbew NO 4 9 4 00 Stockholm 0 0 0.0 Warschau Sneeuw W3 0 -1 00 Wenen haff bew W4 2 0 0.0 Zünch zwaarbew ZW2 1 4 0.4 ^EBEÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊÊM L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) droger en wat zonneschijn. Maxi ma dalend naar 5 graden in het noorden tot 13 in het zuiden en op Kreta. Malta: Half tot zwaar bewolkt en moge lijk een bui. Maxima rond 14 graden. Turkije en Cyprus: Half tot zwaar bewolkt en vooral in Turkije van tijd tot tijd regen. Maxima van op de Dardanellen dalend tot 8 graden, op Cyprus rond 17 graden. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam. chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten 023-5317 023- 5320216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 92 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.301 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1 betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post (t worden verzonden geldt een toesla aan portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSI Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een andi leeshandicap hebben), is een san van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui Auteursrechten voorbeho Dagbladuitgeverij Darr E K N H U I Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondei feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair MmJisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22