ei den Regio iet is een weg vol voetangels en -klemmen' 'Voorrang Witte Singel' afschaffen' WINTER 10-50% KORTING CWI kan werkzoekenden sneller aan baan helpen DHulshoff «gf uile grond weg an NEM-terrein Bakker Bart moet van Raad van State bakluchtjes wegnemen Kerstbomenj acht HG 31 DECEMBER 1999 21 Lau en Fred Vroncken van Vereniging Autoschade Witte Singel: Voorstel wijkcomité Vreewijk: robbert minkhorst u uit Leiden weet het nog „Wij voetbalden vroeger Witte Singel. We legden jasjes op straat neer als Jen. De stoepranden ge en we als zijlijn. Af en toe in we, als er een auto j kwam, onze jassen even in zestig jaar een hoop lerd. Lau's kleinkinderen dien niet op straat, laat dat ze van hem op de mogen spelen. Te gevaar- ij ziet elke dag mensen de 'oversteken als wezels', rfst rent hij dan naar bui- m het verkeer tegen te n. Lau woont zijn hele le- aan de racebaan die de Singel in zijn ogen is. In an die levensgevaarlijke ïes staat zijn huis. „Als je oe mensen opzij moeten voor de auto's en wagens. De Witte Singel weg vol voetangels en - lien." woede en frustratie over verkeersonveiligheid en se opstelling van de ge- daarover richtte Lau rnkele buurtbewoners in een belangenvereniging ie kreeg de naam Vereni- (Uitoschade Witte Singel, laam heeft iets balorigs, :h over zich. Lau is voor van de club en geeft dat ie. „Het gaat niet om de e aan onze auto's", zeg- ïij en mede-bestuurslid Voncken. „De veiligheid raorop." oprichting van de vereni ging spontaan. „Dat ge- nadat binnen een tien auto's waren be- igd in deze bocht. Ik reed toen in een deux chevaux. Op een ochtend zei mijn vrouw te gen me: Je eend staat te dansen op straat. Er was een auto tegen aan gereden, net als tegen nog een aantal andere auto's. Mijn eend had zo'n klap gekregen dat hij dwars op de weg stond." Toen was de maat vol. Aan stichter van de blikschade was een Pool die zich niet aan de maximumsnelheid kon hou den. Lau en andere bewoners troffen hem met een bebloed gezicht aan in zijn auto. Hij was onderweg naar Den Haag, om daar zelfmoord te plegen. Je wilde er zeker nu al een eind aan maken, had een bewoner hem toegesnauwd. Die opmerking zegt veel over het gevoel dat in de wijk heers te: waarom doet een gemeente zo weinig aan zo'n gevaarlijke weg? De hardheid ervan ken merkte ook de acties van bewo ners van de Witte Singel in de afgelopen jaren, want even vriendelijk was het allemaal niet soms. De harde opstelling heeft wel gewerkt, want Vree wijk kreeg z'n zin. Dat wil zeg gen, voor een groot deel. De snelheid op de singel - en ook op de andere singels in Leiden gaat in principe omlaag en ver- keersremmende maatregelen moeten daarbij helpen. Het raadsbesluit van 14 de cember daarover is wat dat be treft helder, vindt Voncken. Als bestuurslid van het wijkcomité Vreewijk heeft hij de afgelopen maanden het standpunt in de buurt voor het voetlicht ge bracht. „Waar we alleen nog over zullen praten is welke maatregelen genomen moeten worden." Vonckens auto is ook wel eens als stootkussen gebruikt. Voorzitter Jan Lau (links op de foto) en bestuurslid Fred Voncken van de Vereniging Autoschade Witte Singel: „Het gaat niet om de schade aan onze auto's. Veiligheid staat voorop." foto mark lamers Waar is het fatsoen van mensen in het verkeer gebleven, vraagt hij zich wel eens af. In de voor avond van die 14e december schepte een automobilist een studente op haar fiets, vlak voor de deur van burgemeester Post- ma. De fietsster raakte gewond. Voncken: „Uit woede heb ik toen alle politici weer gebeld." Die avpnd refereerden enkele raadsleden nog aan het onge luk. „We stonden in 1997 met de schadeformulieren buiten", gaat Lau verder. „Toen hebben we gezegd: als er wat gebeurt, moeten we met één stem kun nen praten. De vereniging is een pressiegroep. We hebben geen statuten, we houden geen notulen bij. De naam van de vereniging is gekozen uit boos heid, uit verontwaardiging. We vochten al zo lang voor meer veiligheid." Ja, beseft Voncken dan in eens, „zoiets versterkt wel de band in de wijk, Jan." „Maar", antwoordt die, „ik heb liever dat die band door iets anders wordt versterkt, Fred." Verkeer op de Witte Singel in Leiden zou voortaan voor rang moeten verlenen aan het verkeer dat van rechts uit de zijstraten komt. Dat bepleit het wijkcomité Vreewijk. Wethouder Van Rij van verkeer sluit niets uit. „We zullen dat met de bewoners overleggen." leiden robbert minkhorstde oppositiepartijen is hij ech ter gezwicht voor de wens van Vreewijk. Het wijkcomité wil uiterlijk voor 1 februari bij de gemeente aan tafel zitten om te overleg gen welke snelheidsremmende maatregelen Leiden moet ne men. Een daarvan is een nieu we voorrangsregeling. Verkeer vanuit de zijstraten moet nu aan alle weggebruikers op de Witte Singel voorrang geven. „We gaan uitdrukkelijk bedin gen dat de Witte Singel een weg zonder voorrang wordt", kon digt bestuurslid Voncken van het wijkcomité aan. „We willen veiligheid, zonder te hoeven marchanderen." Op termijn zou bovendien ook het zware vrachtverkeer niet meer van de singel gebruik mogen maken, vindt Voncken. Van Rij heeft het voornemen om in de loop van januari het wijkcomité uit te nodigen voor een eerste overleg. De wethou der wil voor de onderhandelin gen alle opties open houden. „In het pakket maatregelen om de snelheid te remmen, kan Ruim twee weken geleden be sloot de gemeenteraad dat de maximumsnelheid op alle sin gels 'in principe' omlaag moet. De verlaging van de snelheid naar dertig filometer wordt het uitgangspunt. Blijkt dat onmo gelijk, dan moet de gemeente sowieso zodanige (verkeers- remmende) maatregelen ne men, dat de veiligheid van fiet sers en voetgangers 'aantoon baar wordt vergroot'. Aanleiding voor dat besluit was de fanatieke lobby van Vreewijk voor snelheidsmaatre gelen. De Witte Singel is een ra cebaan en om die reden uiter mate onveilig voor fietsers en voetgangers, geeft het wijkco mité aan. Om het hoge aantal verkeersongevallen fors terug te brengen en het langzame ver keer de zekerheid te kunnen ge ven dat de Witte Singel veilig is, is onder andere een snelheids beperking nodig. Wethouder Van Rij wilde aanvankelijk geen gehoor geven aan de oproep van het wijkco mité. Onder druk van college partijen Groenlinks en D66 en ook een andere voorrangsrege ling zitten." :NHet kan bijna niemand zijn ontgaan: de kopter die gisteren aan het eind van de och- d laag over de stad vloog. De politie stuurde de itelwiek de lucht in om te zoeken naar verbor- opslagplaatsen van kerstbomen en ander ndbaar materiaal. De kerstbomen jacht had suc ces: op vijf plekken, verspreid over de hele stad, ontdekten de vliegers verzamelingen bomen, hout en olieresten. De politie heeft de spullen in beslag genomen, om er voor te zorgen dat er een paar vreugdevuren minder branden tijdens de jaarwis seling. foto taco van der eb leiden hanneke van bochove Werkzoekenden en uitkerings aanvragers hoeven voortaan niet meer op reis langs een keur aan organisaties. Eén halte is vanaf 4 januari voldoende. Mensen zonder baan kunnen dan terecht bij het CWI, Cen trum voor Werk en Inkomen. Het centrum zit in het gebouw van het arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat 1 in Leiden. Dit is slechts een tijdelijke op lossing. Coördinator van het CWI, Kees Paalvast: „Vestiging in het gebouw van het arbeidsbureau is niet ideaal. Er zijn niet ge noeg spreekkamers. Die zijn echter wél nodig voor de ver volggesprekken bij aanvraag van een bijstandsuitkering. Daarvoor moeten we voorlopig uitwijken naar het gebouw van de sociale dienst." Nieuwbouw aan de Schiphol- weg laat op zich wachten, maar staat nog wel in de planning. „Het zou het mooiste zijn als het arbeidsbureau en de uitvoe rende instanties als het GAK met het CWI gezamelijk in het nieuwe gebouw passen. Een soort bedrijfsverzamelgebouw. Dan zit alles onder één dak en dat is voor de klant het gemak kelijkst en werkt het efficiëntst", zegt Paalvast. „Voorheen moest een werk zoekende zich inschrijven bij het arbeidsbureau en dan met het inschrijvingsbewijs naar de sociale dienst. Daar werd de aanvraag behandeld. Dat was een lange weg. Daarna begon pas de zoektocht naar werk. Vanaf 4 januari kan de werk zoekende zich gelijk laten in schrijven en de aanvraag wordt direct behandeld. Wel moet er een formulier worden ingevuld, waarvoor de nodige informatie vaak nog thuis in de keukenla ligt. Maar de werkzoekende hoeft niet langer naar verschil lende organisaties toe, het CWI blijft aanspreekpunt." Het CWI is in het leven geroe pen om efficiënter te werken. De verschillende organisaties overlappen elkaar, dat is lastig voor de klant en er wordt onno dig dubbel werk gedaan. Het centrum fungeert als brug tus sen de werkzoekende en de ver schillende organisaties die werkzoekenden aan werk en/of een uitkering helpen. Het eerste gesprek vindt plaats bij het CWI maar bijvoorbeeld het bereke nen van een ww-uitkering ge beurt vervolgens gewoon bij het GAK. Paalvast: „Doordat de ver schillende organisaties beter samenwerken, kan sneller en directer worden overlegd, met als resultaat dat een werkzoe kende eerder wordt geholpen. Maar of daardoor meer mensen aan een baan komen moet wor den afgewacht." Het CWI spitst zich toe op werkzoekenden en uitkerings aanvragers. Maar ook wordt er naar gestreefd om zoveel moge lijk vacatures binnen te halen. Nu komen die nog binnen bij het arbeidsbureau. Als die vaca tures direct naar het centrum gaan, dan kan de werkzoekende nog sneller worden geholpen. Het Centrum voor Werk en In komen is bedoeld voor men sen uit Leiden en regio. Het centrum is een gewestelijk bu reau dat voor de hele regio werk zoekt. Maar een bij standsuitkering moet bij de ei gen gemeente worden aange vraagd. Aangesloten gemeen ten zijn Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten en Zoeterwoude. Het aantal vacatures stijgt en het aantal werkzoekenden daalt. Leiden telt volgens de meest recente cijfers de mees te werklozen en Zoeterwoude de minste. Alkemade: 112 Leiden: 3682 Leiderdorp: 410 Oegstgeest: 248 Voorschoten: 322 Zoeterwoude: 74 Leiden: Nieuwe Rijn Oen Haag Leidschendam Rotterdam Hilversum ert minkhorst na Bouw heeft de veront- ie grond van het NEM- ïin in Leiden laten wegha- Waar de grond naar toe is acht, is niet bekend. aanwezigheid van de ld had onrust veroorzaakt de bouwers van de honderd woningen op terrein. Vijf werknemers den korte tijd na elkaar Enkelen belandden met longvliesvirus in het zie- ïuis. ilgens de provincie Zuid and en aannemer Wilma w is er nooit reden tot geweest. Het hele gebied olgens plan gesaneerd en veilig genoeg. Een relatie en de verontreiniging en dekte bij de bouwvakkers Doit aangetoond. Wel heeft het bureau Letsel schade van de bouw- en hout bond FNV een onderzoek in gesteld. Dat loopt nog. De aannemer heeft eerder laten weten dat de omstreden grond waarschijnlijk al de voor kerst zou worden afge voerd. Dat is gelukt. Wilma Bouw heeft daarover overleg gehad met Vermeulen, die ook het NEM-terrein heeft gesa neerd. Wilma Bouw wilde dat saneerder Vermeulen uit Lei derdorp de grond zou oprui men. Een woordvoerder van het Leiderdorpse bedrijf meldt dat Vermeulen de klus niet heeft gedaan. Of Wilma Bouw de rekening bij hem neerlegt, weet de zegsman niet. „Daar over zullen we het in januari wel hebben." Vanwege de kerstvakantie was bij Wilma Bouw en bij de FNV niemand bereikbaar voor commentaar. leiden eric-jan berendsen Bakker Bart aan de Haarlem merstraat moet binnen een half jaar de geuroverlast die bewo ners van het boven de winkel gelegen appartement hebben, wegnemen. En de gemeente moet dat op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag afdwingen, zo heeft de Raad van State deze week be paald. Maar of er met deze uit spraak een einde komt aan een geschil dat meer dan tien jaar heeft geduurd, is nog maar de vraag. Het Besluit Brood- en Ban ketbakkerij waarop het vonnis is gebaseerd is namelijk vervan gen door het Besluit Detailhan del en Ambachtsbedrijven. Het is nu nog onduidelijk of Bakker Bart volgens dat laatste besluit de regels overtreedt. Al in 1989 klaagden de bo venburen van de bakker over nachtelijke herrie van de bak ovens en over de daarbij horen de opstijgende luchtjes. In 1991 dreigde de gemeente Bakker Bart te sluiten. Maar Leiden werd toen door de Raad van State wegens procedurefouten teruggefloten. Twee jaar later was de fout hersteld en dreigde de gemeente opnieuw met slui ting. De bakkerij toonde zich daarop bereid de winkel zoda nig aan te passen dat geluids- en stankoverlast snel tot het verleden zouden behoren. Er werd een 'dampdichte schei dingsconstructie' aangebracht tussen de winkel en de boven- gelegen woning. Op grond van een TNO-ad- vies besloot de gemeente in ju ni 1994 geen bestuursdwang meer uit te oefenen. Van even tuele gedwongen sluiting en dwangsommen kon - aldus de gemeente - geen sprake meer zijn, ondanks de aanhoudende klachten van de bovenburen over de bakkerij. De commissie beroep- en bezwaarschriften kwam in juni 1995 met een op vallende conclusie. Het nieuwe plafond voldeed, maar eventue le geuroverlast moest toch weer worden onderzocht. Ook er kende de commissie dat er sprake was van geluidsoverlast. In 1996 dreigde de gemeente opnieuw met een dwangsom. Dat leidde tot bezwaren van Bakker Bart èn de bovenburen. De bakker vond de dreiging on terecht omdat er al van alles was gedaan om de overlast te voorkomen. De bovenburen vonden dat de dwangsom niet snel genoeg kon worden opge legd. Later dat jaar legde de Raad van State Bakker Bart een dwangsom op van 500 gulden per keer dat de geluidsvoor schriften werden overtreden. Over de geurtjes volgde geen uitspraak omdat het niet duide lijk was of er voorschriften wer den overtreden. Nader onder zoek was noodzakelijk Sinds die tijd verwijten de bo venburen de gemeente laks heid. Ondanks aanhoudende stank en lawaai doet Leiden niets. Sterker nog. zeggen de bewoners van het appartement, de gemeente stopt de kwestie in de doofpot. Helemaal des dui vels waren zij toen er een on derzoeksrapport op tafel kwam waarin stond dat Bakker Bart geen enkel blaam trof als het om geuroverlast ging. Dat on derzoek was verricht in op dracht van de gemeente en de uitkomsten waren aanleiding de dwangsom op te heffen. Een nieuw onderzoek dat de bewoners hebben laten uitvoe ren wees echter uit dat er wel degelijk geuroverlast is. Boven dien loopt de scheidingscon structie met ventilatie die de dampen moet tegenhouden niet door de hele vloer van de bovenwoning, aldus het rap port. Wat betreft de geuroverlast zijn de bovenburen van de bak ker nu dus door de Raad van State in het gelijk gesteld. „En Leiden is inderdaad teruggeflo ten over het niet opleggen van een dwangsom", geeft een woordvoerder van de gemeente toe. „Wij zijn nu aan zet en gaan volgende week bekijken of Bakker Bart voldoet aan het Be sluit Detailhandel en Am bachtsbedrijven. Dat is een nieuw besluit dat in de plaats is gekomen van het Besluit Brood- en Banketbakkerij waar op deze lopende procedure is gebaseerd. Uit dat onderzoek kunnen twee dingen komen. Bakker Bart voldoet niet aan dat besluit en dan leggen wij een nieuwe dwangsom op. Als de bakkerij wèl aan het besluit vol doet, treedt de gemeente niet op. Tenzij de bovenburen ons daartoe verzoeken." De advocaat van de bewoners denkt dat het zo ver niet hoeft te komen. „De partijen moeten rond de tafel gaan zitten en tot een oplossing komen." in oiiici i/i sn li li li ion mms iiiisnui 24, iiioin

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21