relevisie luidt volgende beuw met spektakel in Ontspannen patiënten ijdens Top 2000 op radio BBC rechtstreeks vanuit Limburg Millennium op televisie Het oudste venster op de regio jubileert tl J DAG 31 DECEMBER 1999 147 17 HEERLEN GPD Zowel de NOS als de BBC gaat in de millenniumprogramma's live-verslag doen vanuit Limburg. De camera's en zendmasten staan 31 december opgesteld in Geulhem bij Houthem-Valken- burg, waar in party- en congrescentrum La Caverne een van de grootste millenniumfeesten van West-Europa gehouden wordt Beide omroepen maken een totaalprogramma dat 24 uur duurt. Verslaggevers doen vanuit meerdere plekken in de we reld verslag van de millenniumwisseling, waarbij geregeld over geschakeld zal worden naar La Caverne in Geulhem. Alleen de BBC al, dat via BBC World wereldwijd te ontvangen is, gaat die nacht uit van één miljard tv-kijkers. La Caverne organiseert een feest in zes zalen en een als thea ter ingerichte circustent van 6000 m2, met optredens van 150 artiesten en de inzet van 400 personeelsleden. Zelfs wegen zul len moeten worden afgezet. Er worden maximaal 2000 kaarten verkocht f. 1250,- per persoon. eel millennium-uitzending BBC ook in Nederland massale trouwpartij in Bangkok. Een vuurwerkshow vanuit het hart van Buenos s. Een menselijke keten als symbool voor de wereldvrede tussen Jordanië en Israël, feestje op een Balinees strand. Een traditionele dans met brandende messen op eilandengroep Samoa. Televisiekijkers over de hele wereld zullen tijdens de millen- imwisseling getuige kunnen zijn van de feestelijkheden of nieuwsontwikkelingen op mogelijke plekken. In een maar liefst 24 uur durende uitzending wordt de volgen eeuw ingeluid door middel van een licht informatief amusementsprogramma. IDEN GPD NIQUE BRANDT Nederlandse kijkers kunnen de NOS op Nederland 2 in llo 2000 zien hoe Maartje i Weegen, Mart Smeets, Phi- Freriks en Aldith Hunkar die ite brij van exotische, op- ïdende en soms ontroerende ïlden in de studio aan elkaar iten. )e marathonuitzending be- at voor een deel uit Neder- dse nieuwsitems, geprodu- ird door vijftien Nederlandse lortageteams. De rest van de uur krijgen de kijkers een reldwijde uitzending voorge- ioteld, die vanuit het BBC- ofdkwartier in Londen over wereld wordt verspreid. Aan ze uitzending, 2000 Today men bijna zeventig omroe- n deel, waaronder RTL Duits- id, het Amerikaanse ABC, C en het Franse TF 1. Een ntal omroepen zendt het igramma alleen uit, maar zo'n 57 participanten, afkom stig uit alle delen van de wereld, leveren zelf ook beelden aan van festiviteiten in het eigen land. Ieder uur vindt er immers weer in een volgende tijdzone een millenniumwisseling plaats. Zo zullen naar schatting anderhalf miljard kijkers getui ge kunnen zijn van de optre dens van Nederlandse artiesten op de Dam in Amsterdam, maar ook van festiviteiten op Tonga of in het hart van Mos kou. De initiator van het grootste televisie-evenement dat ooit heeft plaatsgevonden is, on danks alle drukte vlak voordat het uur van de waarheid aan breekt, opvallend rustig. De in Amerika wonende, Israëlische programmamaker Zvi Dor-Ner heeft alle vertrouwen in de goe de afloop. Zelfs de gedachte aan een mogelijke millennium bug houdt hem geen moment wakker: „We zijn overal op voorbereid en hebben alle mo gelijke rampenscenario's door genomen. Ik geloof dat het goed zal gaan." Brunch Zvi Dor-Ner werkt al bijna een jaar fulltime aan dit project. In het 'normale leven' is hij werk zaam als programmamaker en producer bij de Amerikaanse omroep WBGH, een publiek station in Boston. Een paar jaar geleden ontstond bij hem het plan om een grootschalige mil lenniumuitzending op poten te zetten. „Vier jaar geleden kreeg ik het idee. Ik weet het nog pre cies. Ik had afgesproken om met vrienden te brunchen. Ik kon opeens niet meer wachten om iemand van mijn plannen te vertellen, zo vol zat ik er op eens van. Ik schreef kort daarna een briefje aan een stuk of der tig omroepen waarin ik uitlegde wat mijn idee was. Daarna heb ik een aantal vertegenwoordi gers van die omroepen ont moet. Vervolgens kwam ik bij de BBC terecht, en hier was men meteen enthousiast. Toen de BBC er in stapte kregen ook andere partijen genoeg vertrou wen om mee te doen, al teken den we de laatste contracten pas een paar weken geleden." Inmiddels is het vage plan uitgegroeid tot een miljoenen dollars kostend megaproject, waarbij niets aan het toeval wordt overgelaten. In een aan tal bijeenkomsten hebben de deelnemende landen zich ge bogen over alle mogelijke pro blemen die in de Nacht der Nachten kunnen opdoemen. Alleen de kwestie waar we zouden starten met uitzenden was al een hele toestand. Maar er zijn nog zoveel ande re dingen denkbaar. Een orkaan in Sidney. Een technische sto ring in Polen. Wat als de pre sentatrice in New York nog iets aan haar kapsel moet doen en dus dertig seconden later in beeld komt? Er ontstaan rellen in India. Er stort een vliegtuig neer. Hoe gaan we ermee om, hoe lossen we problemen op? In een soort van rollenspelen hebben we al die zaken de re vue laten passeren." Vreugde De participanten hebben via Internet de beschikking over een draaiboek dat tijdens de Programmamaker Zvi Dor-Ner „Ik uitzending voortdurend zal worden aangepast. „We berei den ons zo goed mogelijk voor. In een land kan de stemming heel snel omslaan van vreugde naar wat anders. Daar kunnen we niet aan voorbij gaan. Maar we zijn nu ook weer niet uitge rust voor wereldwijde nieuws uitzendingen. We kennen onze eloof dat het goed zal gaan." grenzen." Zvi Dor-Ner zal de millenni umnacht in de centrale regieka mer van de BBC in Londen doorbrengen. „Ik ben net zo nieuwsgierig als iedereen. Na tuurlijk hebben we ervaring met wereldwijde uitzendingen, maar die zijn allemaal weer an ders. De Olympische Spelen, de WK voetbal, het zijn grote ge beurtenissen, maar wel vanaf een vaste plek. Wij ontvangen items vanuit de hele wereld en zenden die weer door. Dat is wel even anders. Toch heb ik er een goed gevoel over. Het feit dat zo'n groot programma be staat, dat zoveel verschillende partijen op zo'n goede manier foto cpd monique brandt samenwerken, dat is op zich al een boodschap van hoop, van democratie en van tolerantie." Uitzending Hallo 2000, vrijdag 31 december vanaf 11.15 - za terdag 11.15 op NEDERLAND 2 Van gewest tot gewest 35 jaar ZWOLLE HAROLD DE HAAN/GPD Na het NOS-Joumaal is Van ge west tot gewest het langstlopen- de programma op de Neder landse tv. Het oudste venster op de regio bestaat exact 35 jaar, een periode die geken merkt wordt door kritiek, maar ook door complimenten. Carel Kuyl, programmaleider van de NPS: „Van gewest tot gewest re kent af met de mythe dat alles in de randstad gebeurt." Folkloristisch, benepen, kleinschalig. Slechts enkele van de vele kritieken die Van gewest tot gewest in de afgelopen jaren over zich heen kreeg. Het pro gramma, dat in het verleden onder meer de verstedelijking van het platteland en het wij ken van de boeren voor indu strie op de voet volgde, is om streden. Of zoals een vrouw het programma tijdens de jubile umuitzending van tien jaar ge leden omschreef: „Het is wel leuk, maar ook een beetje trut tig" Johan van der Zee, vice-eind- redacteur en oudgediende, kan er wel om lachen. „Dat com mentaar krijgen we al tijden te horen. Dat achtervolgt ons, ter wijl ik denk dat we vooral de laatste jaren van dat truttige zijn afgekomen. Men moet be grijpen dat we dichtbij de men sen willen staan en dat we por tretten maken van gewone mensen in de regio. Dan krijg je natuurlijk al snel een bepaald stigma opgelegd." Van der Zee, die 31 jaar gele den de redactie van Van gewest tot gewest kwam versterken, kijkt bij het naderen van het ju bileum terug met weemoed. Toen hij begon, trok de rubriek zo'n twee miljoen kijkers per uitzending. Een aantal dat schril afsteekt tegen de drie- a vierhonderdduizend van dit moment. „Het is natuurlijk niet te vergelijken. In de jaren zestig had Nederland nog maar twee netten. Nu zijn er zoveel zen ders bijgekomen dat de kijker veel meer keus heeft." „Ja, jammer vind ik het wel. Natuurlijk. Die tijden komen niet meer terug, want ook de concurrentie in ons vakgebied is toegenomen. Denk maar eens aan 5 In het land en Hart van Nederland. Dat zijn tevens programma's die zich richten op onder andere het gebied buiten de randstad." Hoewel het concurrenten zijn, zegt Van der Zee toch rela tief weinig hinder vein deze pro gramma's te ondervinden. „Ze richten zich meer op actualitei ten, meer op het nieuws. Wij hebben ons in de loop der jaren gespecialiseerd in achtergron den en portretten. Wat verder veranderd is, is het tempo waarin we onderwerpen aan snijden. Dat is veel hoger ge worden." Van gewest tot gewest is in het verleden - met zeven uitzendin gen per week - eens een aan vulling geweest op het journaal. „Maar dat was niet te doen. We hebben een kleine redactie van ruim tien man. Daar konden en kunnen we geen dagelijkse uit zending mee maken. Men moet begrijpen dat de redacteuren alles zelf doen: van voorberei ding tot eindmontage. Dat kost veel tijd, maar eigenlijk zou ik het niet anders willen. Dat is één van de leukere dingen aan dit werk. Het geeft echter wel aan dat we niet de strijd willen aangaan met onze commerciële collega's." Het nieuwe jaar ziet Van der Zee met vertrouwen tegemoet. „Toen we verplaatst werden van de vrijdag- naar de zondag avond kostte ons dat 150.000 kijkers. Dat was funest. Maar zoals het er nu naar uitziet, worden we verplaatst naar een andere dag en kunnen we dus in de toekomst ook weer op meer kijkers rekenen. Nee, voor zover we nu weten, verandert er verder niets. Tenzij de commer ciële plannen van de VARA doorgaan, maar dan nog blijft het koffiedik kijken." VERSUM FERDI DEN BAKKER/CPD j( dio 2 en Radio 538 kwamen ft hetzelfde idee: een Top e 00, met de beste liedjes van ■x afgelopen eeuw. Dat bete- nt dat in totaal 4000 hits in de t( itste dagen van de eeuw door u ether schallen. IS De groots opgezette pro- amma's blijken een door- a land succes. Taxichauffeurs e ten meer op de radio dan op juiste route en dokters zagen afgelopen dagen meer ont- J; annen patiënten dan ooit, rtelt Ferry Maat, die op oude- tt irsdag de laatste drie uur van n Top 2000 op Radio 2 voor lS n rekening neemt. „We krij- n n echt gigantische hoeveel- dden r acties binnen. -e 'Een trein die door het muzi- >e le tijdperk van deze eeuw omschreef Frits Spits iTop 2000 van de publieke fa- p iliezender. „Het is in elk geval p s dat we niet snel zullen ver- r ten", zegt Ron Stoeltie, mu- t ïkcoördinator van Radio 2. Ook bij Radio 538 zijn ze blij luisteraar in de vorm van de ellenlange hitlijst 'een cadeau tje te kunnen geven.' „Mensen beginnen spontaan te e-mailen als ze een plaat horen waar ze een speciale herinnering aan hebben," zegt Tim Klijn, pre sentator van Morning Jam op 538. „Of ze melden ons dat ze 's nachts van een nogal harde plaat wakkerschrikken. Je moet de muziek in de chronologische volgorde draaien. Dan kan het inderdaad gebeuren dat er ste vige plaat langskomt op een tijdstip dat je die eigenlijk niet verwacht" Hoe verschillend de zenders ook zijn, beide millenniumlijs- ten hebben een identieke num mer 1: Bohemian Rhapsody uit 1975 van de legendarische pop groep Queen. Voordat de favo riete hit aan de beurt komt, moeten nog vele uren radio ge vuld worden. Het is bijna elf uur op een van de laatste avonden van de eeuw als Frits Spits de klassie ker Walking in Memphis van Mare Cohn aankondigt. De Summertime Blues van Blue Cheer en Liefdesliedjes van de Jazzpolitie maken het uur vol tot aan het nieuws. Het is maar een kleine greep uit de enorme hoeveelheid hits die zeven da gen lang, vierentwintig uur per dag de ether in worden geslin- gerd. Ferry Maat noemt het „een hele eer om de 'famous last words' van dit millennium te mogen uitspreken." Verder is het programma voor hem niet echt anders dan Maat in de Middag, dat hij normaal voor de NCRV presenteert. Ook Maat staat versteld van de enorme waardering van het publiek voor het initiatief. „We hoorden ook dat in sommige winkels borden zijn opgehangen met de tekst dat de Top 2000 via de in tercom te horen is." Tim Klijn van Radio 538 heeft nog geen negatieve klank ge hoord. „Het is heel erg leuk om te doen, we draaien nu veel pla ten die je niet vaak meer hoort. Platen die ik zelf al weer was vergeten. Ik kan nu ook dieper ingaan op de muziek, de muzi kant en de achtergronden." Queen staat op 1. lVRO luidt eeuw in met eerbetoon aan Annie M.G.Schmidt INIQUE BRANDT AVRO luidt de nieuwe eeuw net een terugblik. Zaterdag 1 uari staat geheel in het teken Annie M.G. Schmidt. Vrij- alle televisieprogramma's die dag zullen gewijd zijn het leven en werk van de irijfster die in 1995 overleed, start van de zevendelige tv- ïks Abeltje, gebaseerd op de elfilm van Ben Sombogaart, voor de omroep aanleiding maar meteen een groots betoon aan de nog immer lend populaire schrijfster op te zetten. )e Annie M.G. Schmidt-dag de AVRO start dan ook met kijkje achter de schermen n de avonturenfilm. In deze lortage onder meer gesprek- ti met de hoofdrolspelers Ric- van Gastel (Abeltje) en Sor- i Smith (Laura). Om 19.00 ir gaat de eerste aflevering rvolgens van start. Abeltje is tweede kinderboek van de irijfster dat tot een dramare- voor televisie is verwerkt, t verhaal draait om Abeltje lef die met drie lotgenoten lift en al het grote waren- lis KNOTS uitvliegt en allerlei Ue avonturen beleeft. De flit- ïde bioscoopfilm, met rollen or onder anderen Marisa van le, Annet Malherbe en Frits mbrechts, won eerder dit jaar iens het Nederlands Film stival een Gouden Kalf voor beste film. In de tv-serie is k veel niet eerder gebruikt ateriaal verwerkt, waardoor t tempo iets trager is. Voordat Abeltje op het ïerm wordt gebracht, komt schrijfster zelf ook nog even n bod. Om 18.00 uur presen- ;rt Willem Nijholt een aantal d djes van Annie M.G.Schmidt die door eigentijdse artiesten zijn bewerkt. Zo zien we Jaspe- rina de Jong in actie in de 'Griekse' meezinger Stroei Voei, paraderen Marco Bakker en Marjol Flore als rasechte Mexi canen door het beeld in Popo catepetl en brengt de Belgische zanger Johan Verminnen een ontroerende versie van Sorry dat ik besta. De auteur betoont zich beur telings aangenaam verrast, ver wonderd of zelfs geschrokken door de bewerkingen. Ze steekt haar mening bepaald niet on der stoelen of banken, tot lichte ontsteltenis van de presentator. „Het is verschrikkelijk!", roept ze uit over het door Erwin Olaf geregisseerde liedje Bello, ver tolkt door Mathilde Santing. Genie Waarschijnlijk zou ze wel ver heugd zijn geweest over de ver toning van de recente versie van de musical Heerlijk duurt het langst, die ze samen met haar muzikale partner Harry Bannink schreef. De uit te zen den versie werd in november 1998 opgenomen in Carré. De hoofdrollen worden vertolkt door Jenny Arean, Marnix Kap pers, Rients Gratama en Paul de Leeuw. In deze musical, de eer ste keer dat ze samenwerkte met Bannink, beschreef Annie M.G. Schmidt de moraal van de jaren zestig. Het verhaal draait om een echtpaar dat zich alvo rens tot inkeer te komen, met veel overgave te buiten gaat aan oVerspel. Na Heerlijk duurt het langst wordt de onlangs overleden componist Harry Bannink in de schijnwerper gezet. Ruim dertig jaar lang werkte hij intensief sa men met de schrijfster. Zijn oeuvre omvat meer dan drie duizend, veelal klassiek gewor- Ricky van Gastel (Abeltje) en Annet Malherbe (Moeder Roef/mrs. Cockle-Smith) in de zevendelige serie Abeltje gebaseerd op de succesvolle speelfilm. foto anp den liedjes. „Hij is een genie", weten de mensen die met hem samenwerkten. Uit het portret van Boudewijn Schoewert spreekt echter een bescheiden man, die liever niet over zijn succes spreekt. Een man ook met een grote gedrevenheid. „Normaal zit ik om negen uur achter de piano. Is het dan eens een kwartiertje later, dan voel ik me meteen schuldig, alsof ik de kantjes er afloop." Tot slot van het eerbetoon zien we Annie in een geani meerd, open en ontroerend ge sprek met Ischa Meijer. Het in middels legendarische inter view werd eerder door de AVRO uitgezonden in 1992. In het in terview vertelt de schrijfster over haar leven voordat ze - op haar zesendertigste - begon met schrijven. „Ik voelde me een mossige boomstam: lelijk, afstotelijk." Pas toen ze bij het Parool terecht kwam, voelde ze dat haar leven écht was begon nen. Ze vertelt over een noma disch leven van feesten, drin ken en vrijen, over haar idealen, maar ook over haar naoorlogse schaamtegevoel: „dat je dat toe hebt gelaten dat zoveel mensen uit je eigen maatschappij wer den weggehaald. Ik kan het nog steeds niet begrijpen en nog steeds niet verdragen." AVRO Televisie, Nieuwjaars dag zaterdag 1 januari 2000 om 19.00 uur op Nederland 1.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17