Kwartsbox voorkomt stoflongen Onze premieverhoging maakt 't verschil nog groter. Economie Ruzie tussen fabrikanten Prozac in kort geding gesust ABN Amro wordt concurrent Damrak Consument heeft geen benul van prijzen Renovatie Zuiderbad Venezuela wil met meer olie schade ramp betalen Bel gratis 0800 - 0327 Dure olie stuwt industrieprijzen flink omhoog Eneco stapt naar rechter voor lagere stroomprijs florg en Zekerheid j Zorg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichtbij. )N DERDAC 30 DECEMBER 1999 iritten lijven kernenergietak ABB in rich British Nuclear Fuels Ltd wordt eigenaar van de divisie menergie van het Zweeds-Zwitserse machinebouwconcem ea Brown Boveri. Met de transactie is ruim een miljard gul- in gemoeid. BNFL versterkt zijn positie opnieuw, nadat het eerder dit jaar al samen met het bouwconcern Morrison J ïudsen de kernenergiedivisie van het Amerikaanse concern - estinghouse had overgenomen. Twee jaar geleden kocht BN- ook Magnox Electric, beheerder van zes Britse kerncentrales. ;lf levert BNFL vooral splijtstof voor kernreactoren. Bij de 'emame zijn ongeveer 3000 werknemers betrokken. De omzet n de kernenergiedivisie van ABB lag vorig jaar op ruim 1,1 iljard. liljoen Amerikanen naar Nederland ^sterdam Het aantal Noordamerikaanse toeristen in Neder- nd heeft dit jaar een record-hoogte bereikt. Vandaag verwel- >mde staatssecretaris Ybema de miljoenste bezoeker uit het intinent op Schiphol. Vorig jaar bezochten 930.000 Amerika- ;n en Canadezen ons land. Het komend jaar verwacht het Ne- irlands Bureau voor Toerisme (NBT) een nog grotere groep. )e generaties babyboomers en Nintendo-kids zullen steeds ker reizen", aldus een woordvoerder van het NBT. ritse creditcard zorgt voor problemen inden» Enkele duizenden detailhandelaren moesten gisteren et de hand een papieren bon van de creditcard-betaling druk- ;n. Oorzaak van het ongemak vormde de door de HSBC-bank leverde machine die nu al op het millenniumprobleem stuit, e eerste weigering deed zich dinsdag voor. Het dit jaar geïn- oduceerde systeem is in staat bij de afwikkeling van de beta- ïg vier dagen vooruit te kijken. De eerste januari 2000 werd hter niet herkend. HSBC heeft 10.000 exemplaren van de be- effende machines verspreid. Volgens de Bank of England is vijf ocent van de Britse detailhandel getroffen door de fout. De brikant van de apparaten, Racal, toonde zich verrast. „We be- ijpen niet waarom deze fout niet naar boven is gekomen tij- ens onze testen op de millenniumbesténdigheid." Jltimatum bonden bij Groningse PPG esterbroek De 500 productiemedewerkers van het Groningse asvezelbedrijf PPG Industries in Westerbroek dreigen vanaf laandag het werk neer te leggen. De vakbonden hebben de di ctie een ultimatum gesteld, nu de CAO-onderhandelingen jn vastgelopen. De directie biedt het komende jaar 3 procent onsverhoging. De bonden houden vast aan een looneis van 4 ocent plus een verhoging van de ploegentoeslag met 0,5 pro mt tot 29 procent. Verder is er nog geen overeenstemming be- iikt over een prepensioenregeling. Het feit dat er onlangs 15 itzendkrachten uitgegooid zijn omdat het budget was over treden heeft bij het personeel kwaad bloed gezet. Bij het be- ijf werken 750 mensen, van wie 500 op de productieafdeling ploegendiensten. linke groei van Chinese economie king» Gestimuleerd door forse overheidsuitgaven en een her- el van de export is de Chinese economie in 1999 met 7,1 pro- ent gegroeid. Dit maakte het Chinese persbureau Xinhua giste- :n bekend. De Volksrepubliek begon in 1998 met een flinke irgroting van de uitgaven aan infrastructurele projecten als re- ledie voor de negatieve effecten van de Aziëcrisis en een ver- ïindering van buitenlandse investeringen. De groei van de conomie is overigens flink afgenomen sinds 1993, toen er nog en toename van 13,3 procent werd behaald. Volgens econo- ïen zal China er echter in slagen om door een beter beheer van e geldvoorraad en het snijden in inefficiënte industriële pro- uctie de deflatie van de afgelopen twee jaar in 2000 verder te irminderen. amstelveen anp Hoe prijsbewust ze ook heten te zijn, de meeste Nederlanders hebben geen idee wat de pro ducten kosten die ze een paar minuten geleden in de super markt hebben gekocht. Een op de vijf weet wat hij zojuist heeft betaald voor een pak toiletpa pier, en van melk kent slechts 16 procent de juiste prijs. Reclamebureau Benjamens, Van Doorn testte op de par keerplaats van supermarkten de prijzenkennis van 500 con sumenten. Bij de meeste le vensmiddelen noemt de helft een prijs die meer dan vijf pro cent afwijkt van de werkelijke. Meestal schatten ze de prijzen hoger in. Opmerkelijk is de kennis van de koffieprijs: ondanks de ge durige schommelingen weet de helft van de ondervraagden tot op de cent nauwkeurig wat de koffie kost. En als afwijkingen van minder dan vijf procent worden goedgekeurd, zat bijna 70 procent goed. De melkprijs is het minst bekend. Bezoekers van de duurdere supermarkten weten het minst van prijzen af. Slechts van 12 procent van de boodschappen noemen de klanten van Albert Heijn de juiste prijs, terwijl dat bij de bezoekers van Edah en C1000 op 40 en 32 procent ligt. Toch hebben advertenties wel degelijk zin, concludeert het reclamebureau. „De men sen kiezen een supermarkt om dat die goedkoop is, maar let ten vervolgens niet meer op de prijs", aldus R. Benjamens van het bureau. Octrooi voor Friese vinding „Het is een klapper", zegt uitvinder Sjouke Leistra. „Voor ons en het milieu." Hij heeft het over de Kwarts box, een vinding waaraan hij een half jaar in het diepste geheim heeft gesleuteld en waarop hij nu een octrooi heeft gekregen. De Kwartsbox zuigt hoge concentraties van het gevaarlijke kwartsstof, dat in de bouw veel voor komt, moeiteloos af. Stoflongen behoren daarmee tot het verleden. MENALDUM GPD amsterdam Een van de bekendste zwembaden van Nederland, het Zuiderbad in Amsterdam, wordt op dit ogenblik gerenoveerd. Het oudste zwembad van de hoofdstad, dat als decor werd gebruikt in tal van speel- en tv-films, ondergaat de metamorfose aan de hand van ingrijpende mo- demiseringsplannen van architect Bert Mulder (rechts op de foto). In september 2000 wordt het bad weer voor het publiek opengesteld. FOTO PAUL VAN WEEL De komende maanden worden spannend voor Leistra, in het dagelijks leven directeur van In- terclean Bouw in Menaldum. Concerns als het Zweedse Atlas Copco, fabrikant van luchtge- reedschap, en Philips hebben volgens hem belangstelling voor een licentie. De Kwartsbox is nog niet in werking te zien. De Menaldu- mer zegt dat het prototype van het apparaat uit elkaar is ge haald om te voorkomen dat an deren er mee aan de haal gaan. „Ik heb nu net bericht gehad dat er octrooi is verleend, maar voor die tijd kon ik het risico niet nemen dat iemand mijn vinding zou stelen." Het bouwblad Roof schrijft, op basis van een videodemon stratie van het apparaat:Als de machine net zo effectief is als de videobeelden suggereren en Leistra beweert, is het kwarts probleem voor werkers in de bouwsector getackeld." Inade men van kwartsstof kan stof longen veroorzaken. Het komt onder andere vrij bij het uitfre- zen van voegen - het dagelijkse werk van Interclean Bouw. „Maskers en stofkappen hou den dat niet tegen. Je krijgt het altijd binnen. Het gezegde in de bouw is: je eet een baksteen per dag." Op grond van arboricht- lijnen moet de uitstoot van de ra cas efe-anp 1 nezuela wil zijn olieproductie hogen. Met de extra inkom- in daarvan wil de regering de ïvangrijke schade betalen die -rder deze maand door over- omingen en aardverscbui- ïgen is aangericht, dimster van energie en mijn- uw Rodriguez verklaarde dat n de vooravond van een ïdreis langs diverse OPEC-le- n om hun mening over een entuele productieverhoging te peilen. De reis stond aanvan kelijk op de agenda voor febru ari, maar is vervroegd. Venezuela produceert 2.720.000 vaten per dag, maar heeft een capaciteit van 3.500.000 vaten van 159 liter. „We zullen zo'n besluit nooit eenzijdig nemen, zonder de in stemming van de andere lidsta ten. Een dergelijke maatregel zou een daling van de olieprij zen op de wereldmarkt tot ge volg kunnen hebben", lichtte de minister op tv toe. Een lage re olieprijs zou het land bijzon der slecht uitkomen, zo voegde hij eraan toe. De bekendmaking van zijn plannen ontlokte op de ter- mijnmarkt in Londen een lichte terugval van de ruwe-olieprijs. Brent-olie sloot gisteren op 25,40 dollar per vat, nadat eer der op de dag de koers een ni veau van 25,90 dollar had be reikt. De eindnotering lag even wel nog een kwart dollar boven de slotkoers van vorigeweek vrijdag. Ook probeert Venezuela de wederopbouw te financieren door het uitgeven van staatso bligaties. Tien tot twaalf emis sies op lokaal niveau zijn in middels georganiseerd, zo ver klaarde minister Rojas van fi nanciën. De regering heeft van de De fensie-begroting 800 miljoen dollar beschikbaar gesteld om de infrastructuur die. zwaar te lijden heeft gehad te herstellen. Katwijk Farma en Pharmachemie gaan 7 januari markt op Dat u met onze particuliere en aanvullende ziekte kostenverzekeringen uitstekend verzekerd bent voor een wel heel gunstige premie, wist u al. Maar dat we ook nog een lage premie verhoging voor onze particuliere verzeke ringen doorberekenen is nieuws. Ook voor ons. Want geheel tegen de adviezen van Zorg verzekeraars Nederland (10%) en het ministerie van VWS (8%) verhoogt Zorg en Zekerheid de premie met gemiddeld 4 Zelfs zonder dat we in het afgelopen jaar de premies tussentijds hebben ver hoogd, zoals veel andere ziektekostenverzekeraars. Door onze kennis van de regionale gezondheids- markt en ons adequate inkoopbeleid was dat niet nodig. Kijkt u eens naar het rekenvoorbeeld en pak REKENVOORBEELD PARTICULIEREN Een gezin: ouders (34 en 33 jaar), twee kleine kinderea Eigen risico 200,- per jaar (3* klasse). Basis Privé Polis 35830 AV-Top 45.00 Subtotaal 40330 Wettelijke bijdrage 15430 Totaal per maand 558.00 uw huidige verzekeringspapieren erbij. U zult zien dat het verschil steeds groter wordt. Geen wonder dat steeds meer mensen kiezen voor de particuliere ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. Bij elke premieverhoging mag u overstappen! den haag connie van uffelen Een ruzie tussen fabrikanten van Prozac, een veelgebruikt anti-depressiemiddel, is gister middag in een kort geding ge sust. Vier fabrikanten beloofden het Amerikaanse bedrijf Eli Lilly and Company een brief naar apothekers en de pharmaceuti- sche groothandel te sturen. Daarin melden ze het genees middel pas vanaf 7 januari op de markt te brengen. Eli Lilly is tot die datum octrooihouder. Katwijk Farma uit Leiden, Pharmachemie uit Haarlem, Multipharma uit Weesp en Dumex uit Baarn willen fluoxe tine, zoals Prozac officieel heet, direct na aflopen van het oc trooi op de markt brengen. Zij lieten het geneesmiddel daar om officieel registreren en op een lijst van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter be vordering der Pharmacie (KN- MP) zetten. Deze maandelijkse lijst geeft apothekers een over zicht van medicijnen en bijbe horende vergoedingen van zorgverzekeraars. Volgens Eli Lilly hadden de fabrikanten dat niet mogen doen omdat er dan sprake zou zijn van 'aanbieden' van het product vóór 7 januari. Eli Lilly eiste dat de fabrikanten het me dicijn pas over vier maanden op de lijst zouden zetten. Dat is de gemiddelde tijd die nodig is om een medicijn te laten regi streren. Bovendien eiste Eli LiJly de namen aan wie al is geleverd of verkocht. Met een dwang som van 150.000 gulden voor elke dag dat inbreuk wordt ge maakt op het octrooi. De advocaten van de Neder landse fabrikanten bestreden dat zij hun product al 'aanbie den' wanneer zij deze op de KNMP-lijst zetten. Eli Lilly wierp tegen dat er bij registratie van een medicijn informatie moet worden gegeven over bij voorbeeld houdbaarheid. Hier voor moet een fabriek 'proef draaien' en dus moet het medi cijn al ergens klaarliggen. De vier directeuren ontkenden in de rechtszaal in Nederland te hebben 'proefgedraaid'. Rech ter E. Numann concludeerde daarop dat met de registratie niets mis is. Omdat de januarilijst niet meer kon worden terugge draaid stelde de rechter voor dat de Nederlandse fabrikanten de afnemers direct per brief la ten weten dat het middel pas vanaf 7 januari op de markt komt. Eli Lilly zou de waarschu wing aan de groothandel dat de fabrikanten wellicht inbreuk maken op het octrooi moeten rectificeren. Eli Lilly weigerde, maar ging akkoord met een toe voeging aan de brief van de fa brikanten dat de rechter de ei sen van Eli Lilly zal afwijzen. Een vonnis kon daarmee ach terwege blijven. Prozac staat op de derde plaats in het lijstje van tien best verkochte geneesmiddelen ter wereld. Eli Lilly behaalt In Ne derland jaarlijks een omzet van 24 miljoen gulden. stoffen volgend jaar drastisch worden teruggebracht. Aan de keukentafel bedacht Leistra in etappes de oplossing. „Hij is nooit klaar", zegt zijn vrouw Sieuwke. .Altijd zit-ie te keningetjes te maken." De eer- ste versies van de Kwartsbox waren geen succes: „Er kwa men enorme stofwolken uit. Ik voelde me net Donald Duck", zegt Leistra. Maar na veel vijven en zessen lukte het toch. Aan de freesma chine koppelde hij een zuig stang, die in een bak met water uitmondt. Het stof wordt afge zogen, komt in het water te recht en bezinkt. Roosters in het water zorgen ervoor dat er geen grote luchtbellen ont staan. „Het ei van Columbus. Heel simpel, maar niemand was er nog op gekomen", zegt Leistra. „Nu kun je bij wijze van spre ken een schilder een deur laten aflakken naast iemand die sleu ven in de muur freest." De vin ding is breed toepasbaar. Niet alleen bij gereedschap in de bouw, dat werkt op lucht. Ook elektrisch gereedschap kan er mee worden uitgerust. „Maar je kunt er ook een luchtbehande lingsinstallatie voor kantoren aan hangen. En Philips wil mijn vinding gebruiken in stofzui gers. De eerste stofzuiger die echt alle stof binnenboord houdt." DEN HAAG ANP De hoge olieprijzen hebben de afzetprijzen in de industrie flink omhooggestuwd. De prijzen van industriële producten wa ren in november 1,2 procent hoger dan in de maand ervoor. In vergelijking met november vorig jaar, zijn de prijzen zelfs met 6,1 procent gestegen. Een en ander blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag heeft gepubliceerd. Vooral de export prijzen zijn verantwoordelijk voor de forse stijging: die waren in november 1,6 procent hoger dan in oktober. In de aardolie- industrie is dat zelfs 9,7 pro cent. De gemiddelde stijging van de binnenlandse afzetprij zen kwam uit op 0,6 procent. De prijzen van grondstoffen en halffabrikaten die de indu strie verbruikt, lagen in novem ber 1,8 procent hoger dan iq oktober. Geïmporteerde grond stoffen zijn volgens het CBS bij na zesmaal zoveel in prijs ge stegen als de uit Nederland af komstige grondstoffen en half fabrikaten. j Ja. het verschil met mijn huidige ziektekostenverzekering j wordt mij te groot. Stuur mij meer informatie over de particuliere LD 52 ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. capelle aan den ussel anp Stroomdistributicbcdrijven En eco en Remu stappen naar de rechter om hun gelijk te halen in een conflict over stroomprij- zen. De bedrijven zijn mogelijk verplicht een boeteprijs te beta len voor elektriciteit, omdat ze voor volgend jaar meer stroom hebben verkocht dan inge kocht. Enkele concurrenten van Eneco en Remu houden vast aan een contract uit 1997, dat de mogelijkheid van 'boetes' biedt. Wie op het allerlaatste moment elektriciteit nodig heeft, betaalt twaalf keer zo veel als normaal. Dat kan Eneco en Remu een strop van honderden miljoenen guldens opleveren. Een woordvoerder van Eneco zegt dat het bedrijf er nog altijd in onderhandelingen uit wil ko men. Inmiddels zijn de dwars liggende concurrenten (Essent, NUON.NRE, Deltan. Rendo en EPZ) gedagvaard. Het kort ge ding dient maandag. Het tekort aan stroom is ont staan doordat Eneco en Remu in het buitenland goedkopere elektriciteit dachten te kunnen kopen. Later bleek dat de inter nationale hoogspanningskabels onvoldoende capaciteit hebben voor al die import. Daardoor moesten de prijsbewuste be drijven plotseling in Nederland stroom bijkopen. De concurrenten stellen dat het de eigen schuld is van Ene co en Remu en eisen dat ze het hoogste tarief moeten betalen. Naam: i Adres: Postcode/Plaats:. Geboortedatum: i ziekenfonds l> particulier u mammam m mmmmm m mmmmm m wa^mm m mm mmmaam u bbmJI Bank neemt belang in elektronische opponent Tradepoint amsterdam anp I Stuur de ingevulde bon naar Zorg en Zekerheid, Antwoord- j nummer 10031,2300 VB Leiden, een postzegel is niet nodig. i ABN Amro doet mee aan het elektronische handelssysteem Tradepoint, dat vanaf vol gend jaar een concurrent wil worden van de Amsterdamse effectenbeurs. De bank heeft een belang van negen procent geno men in een consortium dat de meerder heid bezit van het in Groot-Brittannië ge vestigde Tradepoint. Tradepoint is een soort effectenbeurs, maar werkt volledig elektronisch en zonder tussenpersonen. Tradepoint claimt goed koper te kunnen werken dan de conventio nele beurzen. De handelstarieven zijn er la ger, terwijl de aan- en verkoopopdrachten automatisch aan elkaar gekoppeld worden. Tot nu toe richt Tradepoint zich op de Britse effectenmarkt, maar wil aan het eind van 2000 de lijnen ook openstellen voor 300 tot 400 Europese topaandelen. Dat be tekent dat via Tradepoint ook Nederlandse aandelen kunnen worden verhandeld. Dat zou de positie van Amsterdam flink kun nen verzwakken. Tradepoint werd dit jaar na verliezen ge red door een consortium onder leiding van Reuters-dochter Instinet. De groep kreeg 54 procent van de aandelen in handen, waar door de verlieslijdende elektronische beurs haar verzwakt vermogen kon opkrikken. Instinet hoopt door het nemen van een be lang in het Britse Tradepoint terrein te ver overen op de Europese beurzen die ook willen samenwerken. Deze eeuwenoude beurzen, waaronder Amsterdam, hopen vol pla kunnen via dat netwerk handelen in de 300 ïopen volgend jaar een pan-Europees handels- 'iDen. platform in de lucht te hebben. Beleggers belangrijkste Europese aandelen. In de VS zijn Instinet en andere elektro nische collega's al aanwezig door een deel van de handel in Nasdaq-fondsen te ver overen. Overigens zijn particuliere beleg gers bij Tradepoint niet welkom. De elek tronische tegenhanger van Amsterdam is vooral opgezet voor institutionele beleggers en effectenhandelaren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9