Kohl teleurgesteld over onderzoek Buitenland Belastingdienst 'Slavin' schokt België diep met haar relaas Voorproefje op het nieuwe millennium. Taliban tonen menselijk gezicht bij kapingsdrama Nog geen doorbraak bij kaping Indiaas vliegtuig Gevolgen van olieramp niet meteen zichtbaar Oppositie stevent af op historische zege Kroatië INDERDAG 30 DECEMBER 1999 Af P Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters abygebrul als voorbehoedsmiddel ffjPENBritse tieners worden verplicht op school regelmatig n half uur naar een band met het brullen van baby's te luiste- n. Meisjes zullen bovendien over een grote afstand een zwaar •laden kinderwagen te zeulen krijgen. Dit zijn de speerpunten n een programma dat de Britse regering gisteren heeft gelan- erd om het aantal zwangerschappen onder tieners terug te ingen. Dat is in Groot-Brittannië hoger dan waar ook in Euro- i: dit jaar werden er 7.700 meisjes van onder de 17 jaar zwan- r en bracht de helft van hen ook een kind ter wereld. rijspraak in zaak-Nikitin ft petersburg De Russische milieuactivist en oud-officier eksander Nikitin is gisteren door een militaire rechter in St. •tersburg vrijgesproken van hoogverraad. De 47-jarige Rus erd formeel beschuldigd van spionage en het openbaar ma in van staatsgeheimen. De klager was de FSB, de Russische innenlandse veiligheidsdienst. De milieuactivist schreef in 195 een hoofdstuk voor een rapport van de Noorse milieuor- inisatie Bellona over de vervuiling die gezonken nucleaire on- •rzeeërs veroorzaakten rond het noordelijke schiereiland Kola. e FSB vond dat de informatie in het rapport staatsgeheim was, i arresteerde Nikitin in februari 1996. sraël laat zeven Palestijnen vrij iuzalem Israël laat vandaag zeven Palestijnse gevangen vrij, e afkomstig zijn uit Oost-Jeruzalem. Het is de eerste keer dat gedetineerde Palestijnen uit de hoofdstad van Israël worden ijgelaten sinds het begin van het vredesproces in 1993. Zes in de zeven mensen die vrijkomen, zijn lid van de Fatah-be- eging van de Palestijnse leider Arafat. De ander is lid van het ölksfront voor de Bevrijding van Palestina. Een van de Palestij en werd in 1990 tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld egens een poging een aanslag te plegen op een strand ten zui- en van Tel Aviv. Gisteren liet Israël al 26 gevangen Palestijnen it Gaza en de Westelijke Jordaanoever vrij. tan mag oud loterijbriefje verzilveren adrid» De Spanjaard German Calero mag alsnog zijn winnen- loterijbriefje ter waarde van 925.000 gulden uit 1986 verzilve- in. Dit heeft het hoogste gerechtshof in Madrid gisteren be- aald. Calero procedeerde al dertien jaar tegen de staat, de or- anisator van de loterij. Bij een inbraak in het loterijkantoor was e doorslag van zijn briefje gestolen. De organisatie wilde daar in niet uitkeren. Het hoogste gerechtshof heeft nu bepaald dat et loterijkantoor de verantwoordelijkheid had voor het bewa- in van de doorslag. De loterij moet daarom uitkeren. loge lijk gifgas gebruikt in Grozny ioskou-nazranRussische troepen en Tsjetsjeense rebellen ebben gisteren opnieuw hevig strijd geleverd in de Tsjetsjeen- e hoofdstad Grozny. Volgens Moskou hebben de rebellen aarbij gifgas gebruikt. Rebellen zouden een tank met ammonia n chloor hebben opgeblazen. Beide stoffen zorgen onder meer oor hevige irritaties aan de luchtwegen. Volgens Tsjetsjeense •iders zijn bij de gevechten van gisteren aan beide zijden tien- allen doden gevallen. De Russische raketaanvallen op de stad aan onverminderd en zonder pauze door. ütiill waarschuwt voor arrestatiebevel hntiagoDe Chileense regering heeft een aantal aanhangers an oud-dictator Pinochet aangeraden het land niet te verlaten. )e reden voor dit advies is het feit dat de Spaanse onderzoeks- echter Garzon binnenkort internationale arrestatiebevelen te en hen zal uitvaardigen, aldus de Chileense minister van bui- inlandse zaken, Valdés. Garzon is ook de rechter die een arres- itiebevel heeft uitgevaardigd tegen Pinochet zelf. Hij wil 36 ud-medewerkers van de generaal aanklagen. Onder hen zijn epensioneerde hoge militairen en oud-ministers. Valdés heeft ïformatie uit Madrid dat Garzon de internationale arrestatie- evelen voor het eind van de week aan Interpol doorgeeft. leer landen betrokken bij conflicten Washington Een derde van de 193 landen die de wereld telt, is letrokken bij een conflict. Dat zijn er bijna twee keer zoveel als en tijde van de Koude Oorlog. Dat staat in een gisteren ver dienen rapport van de Amerikaanse National Defense Council oundation, waarin een overzicht wordt gegeven van de con- licten die zich in de wereld afspelen. In het rapport wordt ge wag gemaakt van een toenemend aantal militaire coups en een egenreactie tegen de democratie, een trend die volgens de lichting mogelijk de komende jaren zal aanhouden. De Natio- ïal Defense Council Foundation, een conservatieve onder- oeksorganisatie, telde dit jaar 65 conflicten, tegen zestig in 998. sraëlische coalitiecrisis voorbij Et aviv De crisis in de Israëlische regering is voorbij. Zoals al werd verwacht, heeft premier Barak ingestemd met vrijwel alle isen van de ultra-orthodox religieuze partij Shas. Het akkoord ;aat de schatkist in totaal 350 miljoen gulden kosten. Het geld vordt besteed aan extra middelen voor volksgezondheid, socia- e zaken, werkgelegenheid en godsdienstzaken, allemaal minis eries die in handen zijn van Shas-vertegenwoordigers. Er is ook en regeling bereikt die het particuliere onderwijssysteem van ihas uit de rode cijfers moet halen. Als gevolg van het akkoord leeft de partij besloten niet uit de regering te treden. Barak leeft de steun van Shas nodig om de vredesonderhandelingen net Syrië door het parlement te krijgen. Nieuwe regeling ziekenfondswet zelfstandige ondernemers per 1 januari van kracht. Per 1 januari 2000 wordt een nieuwe wet voor de ziekenfondsverzekering van kracht. In het kort houdt de wet in dat alle zelfstandige ondernemers met een gemiddeld belastbaar inkomen dat niet hoger is dan f 41.200,- vanaf 1 januari 2000 ziekenfonds verzekerd zijn. Als u zelfstandig ondernemer bent, heeft u hierover in november een verklaring van de Belastingdienst ontvangen. Als u voldoet aan de voorwaarden voor de ziekenfondsverzekering en u heeft geen bezwaar aangetekend tegen de verklaring, dan bent u vanaf 1 januari 2000 verzekerd volgens de ziekenfondswet. Als u voldoet aan de voorwaarden voor de zieken fondsverzekering en u heeft wel bezwaar aangetekend tegen de verklaring, dan bent u ook vanaf 1 januari 2000 verzekerd volgens de ziekenfondswet, maar krijgt u begin januari een nieuwe verklaring van de Belastingdienst. Dit naar aanleiding van een recente rechterlijke uitspraak. Voor vragen over de regeling kunt u bellen naar het gratis informatienummer: 0800-0047. Onderkoeld, maar eindelijk vrij mechelen paul koopman correspondent Urenlang stond Katrien (33) in haar peignoir op het balkon van een flatje in Mechelen. Dat was haar straf, omdat zij tijdens de kerstnacht in slaap was ge vallen. Maar op eerste kerstdag besloot de geeste lijk gehandicapte Katrien dat het genoeg was ge weest. Na ruim een jaar ge gijzeld, misbruikt en ge marteld te zijn, waagde de inmiddels onderkoeld ge raakte vrouw de sprong naar de vrijheid. Het relaas dat deze hedendaagse sla vin aan de politie in Me chelen deed, heeft België deze week diep geschokt. Eind 1998 zou Katrien bij een bevriend stel hebben aangeklopt voor steun, om dat zij relatieproblemen had. Het Mechelsc koppel nam de vrouw in huis op voorwaarde dat zij het huishouden zou doen. De ze 'deal' ontaardde volgens de politie echter al snel in slavernij. Katrien werd van haar vrijheid beroofd en moest als moderne Asse poester de meest onmoge lijke klusjes opknappen. Steeds als zij faalde, volg den er zware represailles. Haar lichaam zat volgens justitie onder de blauwe plekken en slecht genezen wonden. Meermalen werd de vrouw door het echtpaar verkracht. Maar op eerste kerstdag had de vrouw voldoende moed verzameld. Zij sprong van het balkon en liep in haar nachtkleding bevend van de kou een piz zeria binnen. Daar vroeg zij de verbijsterde uitbater de politie te bellen. Haar 'meesters' werden dezelfde dag nog gearresteerd. Hen wacht een gevangenisstraf van tussen de tien en twin tig jaar als hun schuld wordt bewezen. De vrouw zou al tot bekentenissen zijn overgegaan. Katrien is - zwaar getraumatiseerd - in een ziekenhuis opgeno- ln hei nieuwe jaar zijn er weer volop nieuwe kansen in hei Holland Casino. Maar voor hei zover is, moei u nog even geduld hebben. Op 31 december zijn we namelijk gesloten. Op I januari beni u vanaf 16.00 uur weer van harie welkom. Voor een gratis glas champagne en voor volop spanning en plezier aan de speeltafels en in de Jackporclub. Een bijzondere manier om her e jaar in te luiden! -Holland qasïncT i Een mooie gelegenheid om uit te gaan. lam Breda Eindhoven Groningen Nijmegen Vofierdam Sch valkenburg Zandvoori/Schiphol Alrpon www.hotlandcaiino. aarden: minimumlerfiljd It jaar. n geldig legiiimanebetviji en i amsterdam-rotterdam gpo Hoe de Bretonse stranden er komende zomer bij zullen lig gen, kan Martijn Lodewijkx, medewerker olie van de milieu organisatie Greenpeace moei lijk voorspellen. Hij denkt ech ter dat de zonminnende toerist zeker iets zal merken van de ramp met de olietanker Erika. Lodewijkx- „Delen van de olie plakkaten op het strand stuiven onder en komen op een gege ven moment weer tevoorschijn. Daarbij zullen er veel minder vogels zijn. Maar de ergste ge volgen van de ramp zie je niet direct. Zoals de visstand, die zal de komende jaren teruglopen."' In 1989 verloor de tanker Ex xon Valdez 42.000 ton olie voor de zuidkust van Alaska. Het was een van de ernstigste olieram pen ooit. Nu, elf jaar na dato. zijn de stranden nog altijd niet olievrij en zijn de populaties van aalscholvers, haring en zalm nog niet terug op het ni veau van voor de ramp. Voor de kust van Frankrijk is tot nu toe 10.000 tot 12.000 ton olie de zee in gespoeld. Greenpeace vindt dat er niet genoeg wordt gedaan om de ramp voor de Franse kust zo klein mogelijk te houden. Zo vraagt de milieuorganisatie zich af waarom de olie die zich nog in de lekkende tanker bevindt, niet wordt overgepompt. Het Nederlandse bergingsbedrijf Smit-Tak beschikt namelijk - als enige ter wereld - over een sys teem waarmee dat kan. Greenpeace is ook ontevre den over hoe de schoonmaak van de vervuilde stranden en rotsen vordert. „Er zijn genoeg vrijwilligers maar door slechte coördinatie gaat het erg lang zaam, waardoor er meer vogels besmeurd raken." Een pro bleem bij het schoonmaken is ook dat de Erika ruwe olie heeft gelekt. Die is dik en stroperig en daarom moeilijk van de rotsen te halen. De tienduizenden met olie besmeurde zeevogels zijn de eerste slachtoffers van de ramp. Maar ook de mossel-, oester-, en vispopulaties aan de Franse kust worden bedreigd. De olie die niet op de kust spoelt, zinkt namelijk naar de zeebodem. De giftige stoffen in olie vervuilen het bodemleven en komen te recht in het voedselketen. De olieramp in Alaska bete kende het faillissement van vele vissers. Van de schadevergoe ding van ruim tien miljoep gul den die oliemaatschappij Exxon van de rechter moet betalen, hebben de gedupeerde vissers nog geen cent gezien. De gigant weet juridische procedures ein deloos te rekken. Ook in Frank rijk dreigen vissers nu in een paar jaar tijd brodeloos te wor den. Greenpeace dringt er bij oliemultinational Totalfina op aan verantwoording te nemen voor de ramp, maar het bedrijf weigert dit vooralsnog. de Kuyper Oud-kanselier zegt alle medewerking toe De voormalige bondskanselier Kohl is 'diep teleurge steld' over het besluit van justitie om een onderzoek naar hem te openen. Kohl wil wel 'aan het onderzoek meewerken met alle middelen die ik tot mijn beschik king heb'. De officier van justitie in Bonn maakte giste ren bekend dat hij een gerechtelijk vooronderzoek naar Kohl wil openen. Hiertoe heeft hij een verzoek ingediend bij de voorzitter van de Bondsdag. Deze heeft geen be zwaar gemaakt. düsseldorf judith stalpers correspondent Kohl heeft eind november in een tv-interview toegegeven ge durende de laatste zes jaar van zijn kanselierschap zo'n twee miljoen mark in contanten te hebben ontvangen. Deze fond sen heeft hij niet aan de partij kas van de CDU overgedragen. Hij beheerde die gelden via zwarte bankrekeningen. Daar mee heeft Kohl de Wet op de partijfinanciering overtreden. Kohls eigen bekentenis, als ook uitspraken van CDU-secre- taris Merkel dat Kohl 'de partij schade berokkent', zouden voor de Duitse justitie aanlei ding zijn om Kohl voor het ge recht te slepen. Kohl weigert de namen van de donateurs te noemen. Hij had dezen anoni miteit beloofd en dat erewoord wil hij niet breken. Daardoor valt niet na te gaan welke men sen en waarom ze zoveel geld aan Kohl gaven. Er komen steeds meer aan wijzingen dat het om smeergel den gaat. Zo zou er een moge lijk verband bestaan tussen de één miljoen mark die Kohls medewerker Kiep van de wa penhandelaar Schleier had ont vangen en de levering van 36 pantserwagens aan Saudi-Ara- bië. De Franse justitie onder zoekt de stroom smeergelden die de oliemaatschappij Elf-Ac- quitaine aan Duitse personen of instanties heeft gegeven voor de verwerving van de Oost- Duitse olieraffinaderij Leuna en de winstgevende tankstations van Minol. Kohl ontkent stellig dat zijn beslissingen door de gelden werden beïnvloed. Een parle mentaire onderzoekcommissie houdt zich met deze malversa ties bezig en wil Kohl dwingen de namen van de donateurs te noemen. Kohl vindt echter 'persoonlijke relaties belangrij ker dan officiële regels'. Zoals gebruikelijk in tijden van crises, blijft Kohl bij zijn standpunt in de kennelijke hoop dat de crisis wel overwaait. Helmut Kohl foto ap jockel finck Er is nog steeds geen door braak in de onderhandelin gen tussen Indiase afgevaar digden met de kapers van een vliegtuig van India Airlines. Het toestel, met aan boord 160 mensen, staat sinds za terdagochtend op de Af ghaanse luchthaven van Kandahar. Vanmorgen lekte het nieuws uit dat India bereid zou zijn verscheidene mili tante moslims uit Kashmir te zullen vrijlaten om zo een einde te maken aan de ka ping. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken heeft dit echter ontkend. „Zo'n ak koord is er niet." De kapers eisen dat India 35 radicale moslimleiders vrijlaat. Zij hebben gisteren hun andere eisen, zoals de betaling van een losgeld van ruim vierhonderd miljoen gulden, ingetrokken. Bretonse vissers dreigen brodeloos te worden Het kapingsdrama dat zich in Afghanistan afspeelt, lijkt het imago van de Taliban, die het in het grootste deel van het land voor het zeggen hebben, geen kwaad te doen. De groep is vanwege haar ultrafunda- mentalistische interpretatie van de islam en omdat ze de ge zochte terrorist Osama bin La den een vluchthaven heeft ge boden een internationale paria. De manier waarop ze de kaping aanpakken, heeft de Taliban echter de lof van de internatio nale gemeenschap opgeleverd. „Ik heb er veel bewondering voor hoe ze deze hele gebeurte nis aanpakken", zei de Neder lander Erick de Mul, coördina tor voor Afghanistan van de Verenigde Naties, gisteren te gen journalisten in de Pakis taanse hoofdstad Islamabad. „Ze doen goed werk. Ze geven blijk van flexibiliteit en intelli gentie, precies wat je nodig hebt in een situatie als deze." Ondanks de sympathie die de Taliban hebben voor de zaak van de kapers, de islamitische opstapd in het Indiase deel van Kashmir, hebben ze de kaping veroordeeld en gezegd direct met geweld te zullen ingrijpen als ook maar één passagier een haar wordt gekrenkt. Ook heb ben ze uitgesloten dat de ka pers asiel zouden kunnen krij gen in Afghanistan. „Er is geen sprake van dat we ze asiel verlenen", zei Wakil Ah med Muttawakil, minister van buitenlandse zaken in de Tali- ban-regering, die door de inter nationale gemeenschap niet wordt erkend. „Dat doen we niet. Alles wat wij willen is dat de passagiers vrijkomen en in veiligheid worden gebracht." Sinds het gekaapte toestel van Indian Airlines zaterdag op het vliegveld van Kandahar in het zuiden van Afghanistan landde, hebben de Taliban met de ka pers onderhandeld, de passa giers van water en voedsel voorzien en vertegenwoordi gers van verschillende regerin gen, die hen geen van alle er kennen, toegelaten. India heeft zich altijd vijandig opgesteld tegenover de Taliban en erkent nog steeds het vanuit het noorden opererende anti- Talibanverbond van de verdre ven president Burhanuddin Rabbani als regering van Afgha nistan. Dinsdag prees de India se minister van buitenlandse zaken Jaswant Singh echter de medewerking die de Taliban verlenen om de kaping tot een goed eind te brengen. Ook zwaaide hij de Taliban lof toe, omdat ze de kaping niet gebrui ken voor politiek gewin. Komende maandag verkiezingen Voor het eerst sinds de onaf hankelijkheid van Kroatië in 1991 stevent de oppositie af op een overwinning bij landelijke verkiezingen. Volgens verschil lende peilingen vormen de so ciaal-democratische SDP en de sociaal-liberale I ISLS na de ver kiezingen van komende maan dag samen het grootste blok in het lagerhuis van de Sabor, het Kroatische parlement. Daarmee zou een einde ko men aan de dominante rol van de Kroatische Democratische Gemeenschap (HDZ), de rechts-nationalistische partij van de onlangs overleden presi dent Tudjman. Die blijft vol gens de laatste peiling met een derde van de zetels wel de sterkste partij in het lagerhuis. Maar de zes belangrijkste op positiepartijen zijn al overeen gekomen dat zij geen coalitie willen vormen met de HDZ. Zij willen een einde maken aan de autocratische manier van be sturen en aan de corruptie waarmee de privatisering onder Tudjman gepaard ging. De oppositie heeft een sterke positie in de peilingen, ondanks de greep van de HDZ op de me dia. De Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa OVSE, die toeziet op het de mocratische verloop van de verkiezingen, bekritiseerde on langs opnieuw de berichtgeving van de staatstelevisie HRT. De ze is voor veel Kroaten op het platteland de belangrijkste in formatiebron. HDZ-functiona rissen komen uitvoerig in beeld, terwijl weinig zendtijd wordt toebedeeld aan de oppo sitie. Westerse diplomaten in Zagreb en de OVSE zullen er nauwlettend op toezien dat niet wordt geknoeid bij het tellen van de stemmen. Familieleden van een passagier aan boord van het gekaapte India Airlines-toestel bidden gezamelijk voor de veiligheid van de gegijzelden. foto ap john mcconnico De Mul zei dat de Taliban niet alleen de gegijzelde passagiers, maar ook het groeiende leger diplomaten en journalisten op het vliegveld naar vermogen - en zelfs beter dan dat - te eten geven. Naar schatting van De Mul zijn er meer dan honderd mensen op het vliegveld die door de Taliban worden ver zorgd. De Verenigde Naties hebben volgens De Mul inmiddels aan geboden de gegijzelden en de anderen op het vliegveld van eten te voorzien als het drama voortduurt. Slechts een klein aantal Taliban-functionarissen moet alles op het vliegveld re gelen, zei De Mul, 'en ze gaan dag en nacht door. Ze zijn uit geput'. „Ze houden zich bezig met de passagiers in het vliegtuig, ze houden zich bezig met de In diase delegatie, ze houden zich bezig met de diplomaten en ie dereen op de grond, en dat komt nog bovenop het verzor gen van de faciliteiten en het regelen van allerlei praktische zaken", aldus De Mul. „Ze staan onder enorme druk." De Mul keerde dinsdag na drie dagen uit Kandahar terug naar Islamabad. Hij was een van de eersten die met de kapers sprak. Hij slaagde erin een zieke passagier vrij te krijgen en weerhield de kapers ervan hun dreigement om passagiers te doden uit te voeren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7