Oud en Nieuws voor trein reizigers. Foster Parents Plan gaat in tegenaanval Binnenland Politie stuit opnieuw op een 'internetbom' Een enorme klap, de restanten van een hand GroenFront blijft in actie tot de laatste biels Oppervlakkig werk goed doen, dat is niet makkelijk 'De aarde gaat voor alles' 2 Maanden gratis bellen én gratis Fossil Big Tic horloge! Hoog Water j 20.00 uur geen treinen meer, m.u.v. i enkele internationale treinen. IDERDAG 30 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten id-minister Veringa overleden ryiKOud-minister Veringa van onderwijs en wetenschap- is gisteren op 75-jarige leeftijd in zijn woonplaats Rijswijk rieden. De KVP'er Veringa was van 1967 tot 1971 minister in kabinet-De Jong. Na zijn ministerschap was Veringa nog jaar lang voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer. 972 werd hij lid van de Raad van State, een functie die hij tot J vervulde. Zijn lidmaatschap van de Raad van State combi- de Veringa met een aantal maatschappelijke functies. Zo hij tot 1998 voorzitter van Teleac en tot 1991 voorzitter van Centrale Raad voor de Strafrechttoepassing. einig lol met oudjaar iaag Eenvijfde van de Nederlanders beleeft geen enkel ier aan de komende jaarwisseling. Ze houden er gewoon van of geven het alleenzijn op als reden voor weinig feest- igde. Bijna driekwart van de ondervraagden had begin de- ber. toen het onderzoek werd uitgevoerd, nog geen goede memens gemaakt. Onder de mensen die dat wel deden. ;veel aandacht uit naar gezondheid: 20,8 procent wil stop met roken en 7,4 procent afslanken. Tien procent drukte algemener uit door te zeggen beter te gaan letten op de ge- dheid. Bijna een kwart van de 750 ondervraagden verheugt in het bijzonder op de eeuwwisseling. Het feit dat er een jw millennium begint, is maar voor een op de zes een reden ilijheid. sniër dood na eten Nederlands vlees ievo Een 12-jarige jongen is dinsdag in Bosnië overleden een voedselvergiftiging die werd veroorzaakt door het eten ingeblikt vlees van Nederlandse komaf. Het blik vlees was mstig van de Nederlandse vleeswarenfabriek Amsberg. De lhi ick. die oorspronkelijk in het Gelderse Oldebroek stond, middels overgenomen door het vleeswarenconcern Struik. ;ens het etiket ging het hier om officieel door de Bosnische iriteiten geïmporteerd voedsel. Het Struik-concern acht het erst onwaarschijnlijk' dat het ingeblikte vlees de dood van de ;en heeft veroorzaakt. iwonden na ruzie op snelweg Een ruzie in het verkeer heeft gisteren op de A58 bij Best r een ernstig ongeluk gezorgd. Vier mensen raakten zwaar ond, een van hen is er ernstig aan toe. Een vijfde betrokkene lichte verwondingen op. Vanuit een rijdende auto werden blikjes gegooid. Een andere auto werd daardoor geraakt De uurder van de geraakte auto wilde de dader daarop aan- ken en probeerde de andere auto af te snijden. Dat leidde e dat de auto's naast elkaar stilstonden op de linker- en iterbaan van de snelweg. Een derde auto zag de ruziemakers stilstaan en reed er met een vaart van ongeveer honderd ki- eter per uur achterop. De vier inzittenden van de stilstaande i's raakten zwaargewond. De bestuurder van de derde auto d aan het ongeval lichte verwondingen over. oene stroom voor VROM haag Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or- ing en milieu (VROM) schakelt in het nieuwe jaar volledig op duurzaam geproduceerde elektriciteit. Per 1 januari ;en de hoofdzetel van het minsterie en de nabijgelegen de- dance 'groene' stroom. Het is de bedoeling dat alle andere igingen (inspecties) in de loop van 2000 volgen. Groene om is duurzaam geproduceerde elektriciteit, opgewekt uit oorbeeld zonne-energie of windenergie. Het is duurder dan vone' elektriciteit. De overschakeling kost het ministerie 000 gulden. spec tie: Stop reclame antirookpil I/uk De Inspectie voor de Gezondheidszorg wil dat de me- jnenfabrikant Glaxo Wellcome een eind maakt aan zijn ver- Ie reclamecampagne voor de antirookpil Zyban in een R-spot. Voor middelen die alleen op recept verkrijgbaar zijn, s Zyban, mag geen reclame worden gemaakt. Hoewel het del in de commercial niet met name wordt genoemd, is de dschap volgens de inspectie overduidelijk. De fabrikant ;digt rokers die er mee willen stoppen aan de huisarts te be ken en een kijkje te nemen op de internetsite van het bedrijf trop alle informatie over het middel is te zien. eer illegaal vuurwerk onderschept haag* De politie en de douane hebben dit jaar meer illegaal rwerk in beslag genomen dan de afgelopen twee jaar. Giste- was 322.550 kilo vuurwerk afgeleverd bij depots van de rist Domeinen. Vorig jaar is in totaal 200.000 kilo vuurwerk erschept. Het jaar daarvoor was de oogst nog iets lager. Het aar tot nu toe is 1996. Toen werd 425.000 kilo vuurwerk in ag genomen. Aangifte tegen verontruste ouders wegens snmad De adoptieorganisatie Foster Parents Plan (FPP) is giste ren met een aangifte van smaad en laster in de tegen aanval gegaan tegen de Vereniging van Verontruste Fos ter Parents (WFP). Volgens advocaat Kolle wordt FPP al geruime tijd achtervolgd door smaad en laster. „Wij vin den dat de Vereniging van Verontruste Foster Parents strafbare feiten heeft gepleegd." Onlangs kwam de vereniging in het nieuws toen ze een rentelo ze lening beschikbaar stelden aan een boze ex-donateur van Foster Parents Plan. Voorzitter Movig van de WFP reageert weinig geschrokken op de aangifte tegen haar vereni ging. „Wij willen best voor de den haag anp WFP bestaat uit ongeveér zes honderd ex-donateurs van FPP. In januari '98 zegden zij hun deelname aan FPP op na be schuldigingen van ondoelmati ge bestedingen van hulpgelden in een actualiteitenprogramma. rechter komen. Wat wij doen is in onze ogen zeker geen smaad of laster. Wij willen alleen uit leggen dat de donateurs van FPP grandioos misleid worden. De tv-actie die Foster Parents Plan de afgelopen dagen heeft gehouden, zorgt voor een veel te mooi beeld van hun activitei ten. Volgens ons is het goed mis bij Foster Parents. En dan druk ik me nog voorzichtig uit." Tegen de Werkgroep Foster- parents uit Gendt heeft Foster Parents Plan nog geen aangifte gedaan. Deze club van FPP-af- valligen pleitte onlangs voor een onderzoek door de katho lieke universiteit Nijmegen naar het reilen en zeilen van de orga nisatie. De werkgroep meent dat de organisatie geld int voor niet-besiaande kinderen en na mens die kinderen zogenaamd briefjes aan Nederlandse adop tieouders stuurt. Volgens de ad vocaat van Foster Parents Plan wordt er op het moment nog met advocaten van de werk groep Gendt overlegd. De aangifte tegen de Vereni ging van Verontruste Foster Pa rents valt samen met een grote ledenwerfactie die FPP deze week houdt. KEES SCHILPEROORT 1917-1999 „Het leven heeft me totaal gebracht wat ik gehoopt had. Dit durfde ik me vroeger niet voor te stellen. Werken bij een omroep was mijn ideaal. Ik heb een prachtig leven ge had", zei Kees Schilperoort ooit in een interview. Zondag overleed de radio- en televi siepresentator op 82-jarige leeftijd. Hij wordt morgen in besloten kring gecremeerd. De in 1917 in Apeldoorn ge boren Schilperoort belandde in 1946 via via bij de omroep. Hij werd vooral bekend als Gait-Jan Kruutmoes van het KRO-radioprogramma Boer tjes van Buten, genoemd naar het orkest dat in dit pro gramma centraal stond. Het programma bleef 28 jaar be staan. Ook met het programma Ra den maar (KRO), waarbij het publiek een geluid moest herkennen, werd hij een na tionale figuur. Zijn genoeglij ke gekwebbel met deelne mende huisvrouwen werd le gendarisch. Echt beroemd werd hij met het tv-program- ma Het Gulden Schot, maar radio bleef zijn voorkeur houden. Hij vond het intie mer, hij kon er meer van zichzelf in aanbrengen. Jarenlang deed hij ook De Stemband bij Veronica, een met Raden maar vergelijk baar spelletje: hier moest worden geraden van welke bekende Nederlander de stem was die op de band stond. „Tja, in feite doe ik in derdaad al achttien jaar het zelfde spelletje. Oppervlakkig werk goed doen, dat is niet makkelijk. Het is een gave als iemand dat goed kan. Die ga ve heb ik. Maar dat maakt mij nog niet per definitie tot een oppervlakkig mens", zei hij in 1991 tegen De Gelder lander. Sommige mensen hadden kritiek op het vederlichte amusement dat Schilperoort presenteerde. Daar kon hij wel mee leven: „Dan denk ik Kees Schilperoort. foto anp maar, als het allemaal zo slecht was wat ik deed, had den ze me dan 45 jaar bij de omroepen gewild?" Vorig jaar stopte Schilperoort met werken. Na ruim een halve eeuw deed hij zijn laat ste presentatie, het program ma Piepshow voor de jonge renzender Radio 538 ('Ze be handelen me beslist niet als een opa'). Hij vond het mooi geweest, vertelde hij het Utrechts Nieuwsblad: „Ik ben 52 jaar beroepsouwehoer ge weest. Mag opa dan eens vroeg naar bed?", sprak de toen 81-jarige. Maar hele maal afscheid nemen kon hij toen nog niet: „Voor recla- meklussen of een paneltje mogen ze me bellen, hoor." Erik de Zwart, die de Stem band en de Piepshow lange tijd samen met Schilperoort presenteerde, zegt dat de Ne derlandse radio met het overlijden van Kees 'een zwaargewicht heeft verloren'. Borrels van de zaak drin kend, babbelde de radiovete raan met de vrouwelijke kan didaten. „Dat ging hem mak kelijk af', zegt De Zwart. Soms stonden de kandidates voor schut. „Maar dat deden ze dan zelf. Kees' toon was altijd correct. Hij lokte uit spraken alleen uit." DEN HAAG ANP numegen De waterhoos in de Maas mag dan zonder al te veel problemen richting Noordzee stromen, her en der richt het water wel degelijk het krimpen aan den ussei anp nodige leed aan. Vrienden hielpen gisteren Nijmegenaar Van Meteren (met pet) om uit de caravans waarin hij woont te redden wat er te redden valt nadat zijn onderkomens blank waren komen te staan door het wassende water. foto anp willem hoocteylin.c rotterdam marcel potters Even daarvoor nog had Corrie Feldhaus het groepje kinderen zien staan. Ze had net de hond uitgelaten en hoorde hen pra ten over vuurwerk. Net was ze het halletje binnengegaan, toen achter haar een enorme dreun klonk. Meteen trok ze de deur open en zag de paniek op het stoepje. Even stond ze als aan de grond genageld. Ze zag een jon getje schreeuwend van pijn wegrennen, de restanten van een hand tegen zich aan klem mend. Twee andere kinderen - een jongen en een meisje - volgden in zijn kielzog, ook da nig overstuur. Een stukje verderop stond Henk Pont van het gelijknamige hengelsportbedrijf in zijn win kel. Ook hij verbaasde zich over de kracht van de explosie. „Een klap als deze heb ik nog nooit meegemaakt. Ik ben in dienst geweest, dus ik weet waar ik het over heb. Twee, drie handgra naten zijn er niets bij..." Ook hij hoorde het gegil en zag het ge wonde jongetje voorbij sprin ten. „Ik zag iets aan zijn arm hangen. Dat bleken de resten van zijn hand te zijn," zegt hij. De twee die er achteraan hol den, keerden om en kwamen zijn zaak binnen. Toen pas drong de volle omvang van het drama tot hem door. De broek van het meisje zat vol gaten en haar handen zaten onder het bloed. Politiemensen vonden de restanten van het projectiel onder een auto. Het bleek een pijp van enkele centimeters doorsnede. De aansteker lag er nog bij. Ook kapot. De politie gaat ervan uit dat het een stuk illegaal vuurwerk was. De kin deren hadden het gevonden onder een auto, waarna het 9- jarig jongetje het trachtte aan te steken. Omdat het niet meteen ontbrandde, pakte hij het nog maals op, waarna het toch ont plofte. Een deel van zijn hand en een aantal vingers werden door de explosie afgerukt. Drie leeftijdsgenootjes, die erbij stonden, raakten ook gewond. Het is nog onduidelijk waar het bommetje vandaan kwam. In een onderzoek naar zelf ge maakte explosieven is de politie in Krimpen aan den IJssel giste ren opnieuw op een bom gestuit. De politie begon met het speurwerk nadat op 17 de cember een 16-jarige jongen ernstig gewond raakte bij een ontploffing. Vervolgens werd een even oude Rotterdammer aangehouden, die explosieven maakte volgens recepten die hij van internet plukte. De recherche bezocht giste ren een 17-jarige inwoner van Krimpen aan den IJssel die een explosief had gekocht vande Rotterdammer. Hij had het ech ter weggegooid onder de bossa- ges in zijn straat. Nadat het ex plosief was gevonden, is de om geving afgezet en zijn vijf wo ningen ontruimd. Vervolgens heeft het Explosieven Oprui- mings Commando (EOC) de ntplol De politie hield de Rotter dammer in het weekeinde van 18 en 19 december aan. Hij haalde zijn informatie uit een 'handboek' op internet. De jon gen heeft tientallen explosieven gemaakt. Vervolgens verkocht hij ze voor 12,50 gulden. utrecht florien van rees Anderhalf jaar zijn ze nu bezig en ze blijven zich verzetten te gen de Betuweroute tot de laatste biels er ligt. Ze opere ren onder de naam Groen Front en houden er voor de te genpartij irritante technieken op na om de aanleg van de spoorlijn tegen te houden of te vertragen. De Nederlandse Spoorwegen willen daarente gen niets anders dan doorbou wen: „We werken in opdracht van het ministerie." Peter en zijn kameraden heb ben het druk. De GroenFron- ters hebben in de Betuwe acht kraakpanden te verdedigen die de Nederlandse Spoorwegen willen laten slopen voor de aan leg van de Betuwelijn. Morgen wordt de eerste lastige datum. Omdat de GroenFronters reke ning houden met 'oudejaars- ongein' van plaatselijke jonge ren, hebben ze sympathisanten gevraagd met zijn allen te ko men feesten. ('Sjampanje mee'.) Op 10 januari volgt een kort geding, aangespannen door de NS, met waarschijnlijk ontruimingen in de week daar na. „Maar wij zijn experts in barricaderen, dus zo'n ontrui ming kan dagen duren", zegt Peter (24). Barricaderen bij GroenFront ers is niet alleen een kwestie van beddenspiralen voor de deur en planken voor de ramen. Ze ver schansen zich ook in zelfgegra- ven tunnels. Op internet staan bouwinstructies voor 'tunne laars'. Een tunnel moet niet te stevig zijn, heet het. Hij moet instorten als er zware machines naderen, want dan zullen de machines uit de buurt blijven zolang er mensen in de tunnel zitten. De ideale tunnel is smal omdat ME'ers vaak forser zijn dan actievoerders. Bovendien, hoe 'instortgevaarlijker' een tunnel eruit ziet, hoe minder graag een agent er in zal gaan. Met het 'tunnelen' gooien de actievoerders hun eigen, fysieke kwetsbaarheid in de strijd. Dat doen ze ook als ze zichzelf met zogenoemde lock-ons ergens aan vastketenen. Zo'n 'lock-on' is een stalen pijp. Door beide handen in de pijp te stoppen en er van binnenuit een pinnetje uit te trekken, is het ding alleen nog van binnenuit te openen. Een agent die met een zaag in de weer gaat, zaagt polsen door. De methode is destijds beproefd in het Amsterdamse actiekamp Groenoord, bij Ruig- oord, en wordt keer op keer toegepast bij acties tegen de Betuwelijn. Op 29 september wisten Groen- Front'ers zich vast te ketenen aan een bouwkraan en andere werktuigen in Papendrecht, waar de NS de Sophiatunnel laat aanleggen, een belangrijk onderdeel van het goederentra cé. Zo wisten ze de bouwwerk zaamheden een hele dag stil te leggen. De NS en de bouwers hebben de pest in: hun zorgvul dig voorbereide werk loopt ver traging op door het toedoen van een handjevol bevlogen, geweldloze jongelui zonder GroenFront is een vrij nieuwe actiegroep met naar schatting drie- tot vierduizend aanhan gers. Hun doel is om aanne mers op kosten te jagen waar door een project veel duurder wordt dan gepland. Het grotere doel daarachter is dat beleids makers zich de volgende keer wel drie keer bedenken voordat ze natuur opofferen voor de aanleg van een weg of spoor baan. GroenFront is geen actie groep met leden, een bestuur en donateurs. Het is eerder een leuze die actievoerders kunnen gebruiken als ze zich houden aan drie principes: de aarde gaat voor, geen compromissen, geen geweld. In 1996 lieten de over het algemeen jonge mi lieuactivisten voor het eerst van zich horen. Hun voorbeeld is de Britse actiebeweging Earth- First, die jarenlang strijd heeft geleverd tegen de aanleg van snelweg Mil. EarthFirst heeft inmiddels 'afdelingen' als GroenFront in meer dan twintig landen. GroenFronters hebben vooral laten zien wat ze kunnen tijdens hun hardnekkige verzet tegen de aanleg van de Afrika- haven in een onbebouwd ge bied bij Amsterdam. Door boomhutten te bouwen, barri cades op te richten en tunnels te graven, hebben ze de voor bereidende werkzaamheden van de aanleg wekenlang weten te vertragen. Nu richten ze hun pijlen op de Betuweroute. geld maar met alle tijd om zich in te zetten voor het behoud van de natuur. NS en de bou wers proberen via de rechter de schade van een dag niet werken op GroenFront te verhalen. Maar dat valt niet mee want de activisten opereren anoniem. .Actievoerders maken het wer ken er lastiger op", zegt Jeanet- te Quak. projectvoorlichtster bij de Sophiatunnel. „Vanuit het projectbureau worden de bou wers via een memo van de ac ties op de hoogte gesteld. GroenFront kondigt ze aan op internet, dus dat is makkelijk. We leggen de mensen uit dat GroenFront geweldloos is en dat wij dus ook geen geweld mogen gebruiken." Vervolgens legt Quak geduldig uit hoe het er op de bouwplaats aan toegaat als zich actievoer ders aan de poort hebben ge meld. Pas aan het eind van het gesprek toont ze haar irritaties. „Wij künnen gewoon niet toe staan dat we niet aan het werk kunnen. Daar worden we voor betaald. We hebben ook een maatschappelijke verantwoor delijkheid want we werken wel in opdracht van het ministe rie." Bij een bezettingsactie van de bouwplaats op 8 december hadden de NS veertig man be veiliging ingehuurd. „Prima", vindt Peter. .Alles wat extra geld kost, is meegenomen. Ik heb tijdens de laatste actie zo'n bouwchef horen roepen: Weet je wel wat dat kost?' Nee, dat weet ik niet. Maar hoe meer het kost, hoe beter. We gaan door tot de laatste biels van de Betu welijn er ligt." bij Dutchtone Allin en Business abonnement Nu bij Dutchtone Shops: Siemens C25 vanaf 49,-' Korting tot ƒ140,- Gratis horloge Gratis tasje 0p=0p Deze aanbieding is geldig t/m 31 december '99 Bel gratis voor meer informatie: 0800-0550 in combinatie met Dutchtone Allin 180 of 360 Belminuten 30 60 90 180 360 I I I 'IJ flU'.l Straks belt iedereen met Dutchtone dutch tone Dutchtone Shops Langestraat 8 Amersfoort Rohm 64a, Amsterdam Pensmarkt 13 15. Den Bosch* Spuistraat 30. Den Haag Grote Houtstraat 125 127. Haarlem Haarlemmerstraat 137a, Leiden Kleinestaat 21. Maastricht Lijnbaan 73. Rotterdam L Elisabethstraat 32. Utrecht I Op 31 december rijden vanaf ca. Ij De Nachtnettreinen starten weer vanaf 00.42 uur. (Op nieuwjaarsdag geldt voor de binnenlandse treinen i de zondagsdienstregeling. J Meer informatie op www.ns.nl, bij OV Reisinformatie: I 0900- 9292 (75 ct/min) of bij onze medewerkers. Meer informatie over de internationale treinen bij NS Internationaal: 0900- 9296 (50 ct/min). I ieder z'n trein

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3