Het gelijk van Big Brother M TV WEER 'Als Bart naar huis wil, dan gaat 'ie' Het Gesprek van de Dag 2 Driemaal Wim Kok Twee lichtpuntjes in Love Test Nederland in de twintigste eeuw DONDERDAG 30 DECEMBER 1999 COMMENTAAR Wim Kok. de leider van twee achtereenvolgende paarse kabinet ten. heeft zich de afgelopen week tot twee keer toe over zijn poli tieke toekomst uitgesproken. Hij voelt zich sterk genoeg om nog een derde periode als premier op te treden en houdt de mogelijk heid open dat in dat derde kabinet-Kok niet de WD. maar het CDA zal zitten. Het zijn uitspraken die de komende jaren een do minante rol zullen spelen in het politieke debat. Kok heeft zich lang een vreemdeling gevoeld in Den Haag. Hij leek een politicus tegen wil en dank. maar belichaamde wel de Neder landse volksaard: een harde, betrouwbare werker, wars van het politieke spel, een tikkeltje somber en zonder al te veel opsmuk. Als minister van financiën was hij de wegbereider voor Gerrit Zalm die met zijn steun de overheidsfinanciën op orde kreeg. Echt in zijn element raakte Kok pas als leider van een kabinet dat aanvankelijk niet zijn voorkeur had, zonder het CDA en met zijn natuurlijk tegenstander van oudsher, de WD. De bruggenbouwer Kok toont nu de ambitie om net als zijn voorganger Lubbers nog lang in functie te blijven en ook nog eens leiding te geven aan een kabinet van een andere signatuur. Daarvoor is in principe wel wat te zeggen. Coalitieregeringen zijn wezenlijk voor de Nederlandse politieke cultuur. Paars heeft een nieuwe verworvenheid aan die traditie toegevoegd: ook PvdA en WD kunnen samen regeren. De PvdA heeft zelf geworsteld met een langdurige oppositierol. Als de verkiezingsuitslag, de partijpro gramma's en niet in de laatste plaats de staat van het CDA daar de ruimte voor bieden, is een handreiking naar die partij in een vol gende regeerperiode een goede remedie tegen de dreiging van sleetse politieke verhoudingen. Het is echter ook die sleetsheid die Ruud Lubbers destijds zo n roemloos politiek einde heeft gebracht. Dat risico kleeft aan een hernieuwd leiderschap van Kok. Regeren is geen routinezaak. De vraag is daarom niet of Nederland zonder Kok kan, of Kok zonder de politiek, maar of de politiek nog met Kok verder wil. Het ant woord daarop is in de eerste plaats aan de Partij van de Arbeid die daarover in vrijheid een afweging moet kunnen maken. December bij natste maanden van eeuw Extreem windgeweld, dat Nederland gelukkig bespaard is geble ven, baart deze maand opzien. Bij ons draait het vooral om bijzon der veel neerslag. Gemiddeld over het land is er ongeveer 150 mm gevallen. Dat is bijna twee keer zoveel als normaal. Daarmee be hoort december tot de vier natste maanden van de eeuw. Meer he melwater viel er alleen in 1965, 1966 en recentelijk in 1993. Gemid deld over het land viel er in 1965 171 en in 1966 en 1993 157 mm. In december 1993 had de aanhoudende regenval zeer hoge water standen van de Rijn en Maas tot gevolg. In Limburg leidde dat tot aanzienlijke waterschade. Op Schiphol zou december wel eens de natste naoorlogse maand kunnen gaan worden. Men heeft daar tot vanochtend al zo n 154 mm opgevangen. Het record staat op 161 mm in 1966 en in 1993 werd 148 mm afgetapt. Ik kon vanochtend niet precies achterhalen wat er december 1965 viel maar dat was in ieder geval minder dan tijdens de kerstmaand van 1966. In Hoofddorp werd in 1965 151in 1966 160 en in 1979 zelfs 175 mm opgevangen. De druppels die de emmer mogelijk doen overlopen worden vanavond en de komende nacht over onze omgeving uitgestort. Er valt dan. onder invloed van een nieuw storingsgebied, tussen de 4 en 8 mm. De regen wordt mogelijk voorafgegaan door wat smeltende sneeuw en aan de kust komt gedurende korte tijd een krachtige zuidwestenwind te staan. Ook op Oudejaarsdag kan er nog wat (mot) regen vallen. Veel te betekenen heeft de neerslag echter niet. Met maximaal 7-8 graden is het wel weer vrij zacht weer. Vervolgens neemt ae kans op re gen tijdens de jaarwisseling weer toe en er staat op nieuw een matige, aan de kust nu en dan krachtige zuidwestenwind. De temperatuur schommelt tijdens de overgang van 1999 naar 2000 rond de 6 graden. Tijdens het weekeinde worden de neerslagkansen kleiner. De temperaturen blijven met maximaal 7-9 graden te hoog voor de tijd van het jaar. Dat ranzige spelshowmakers niets kunnen zonder oerstomme kan didaten, bleek gisteren weer eens tijdens de Love Test. Een eenvou dig Veronica-programma, waarin een stel afzonderlijk van elkaar naar warme toeristenoorden vliegt, om daar te ontdekken wat hun liefde inhoudt. Op kosten van, maar uiteraard ook voor de camera's van, Veronica. Zou mooi kunnen zijn. Gisteravond hadden ze echter weer een stel te pakken waawan de mannelijke helft, terunjl de piloot de vakantiebestemming naderde, zich steeds slechter ivas gaan herinneren wat trouw ook alweer was. Al kort nadat hij de vliegtuigtrap was afgedaald, hing hij ladderzat over een paar plaatselijke schonen heen. En na een paar dagen dreef hij hevig de liefde bedrijvend in een zwembad. Op kosten van, maar uiteraard ook voorde camera's van, Veronica. Goed, die jongen was geen licht. Toen hij zijn vakantiebestemming - een eilandje voor de kust van Venezuela - op de wereldkaart moest aanwijzen, dwaalde hij eerst met zijn vinger door de Middellandse zee. Om na een paar aanwijzingen van de cameraman via de kust tan India ergens bij Cuba te belanden. Maar om je nou helemaal te laten gaan tenvijl je permanent een filmploeg achter je aan hebt. dat is toch wel erg sullig. Dat hij vervolgens met zijn vriendin naar de studio moest komen om samen het filmpje met zijn uitspattingen te bekijken, zal wel bij de contractuele verplichtingen horen. Ddt kun je hem misschien niet helemaal verwijten. Maar dat hij duidelijk verwachtte dat ze het allemaal wel best zou vinden, getuigde van wel erg weinig voor stellingsvermogen En voor zijn daaropvolgende actie - hij vroeg zijn vriendin publiekelijk ten huwelijk tenvijl ze bleek van narig heid tegen haar tranen vocht - moet bij de IQ-testen waarschijnlijk nog een score worden vastgesteld. Zo ver achter de komma kunnen ze nog niet rekenen. Ondertussen zat presentator Gijs Staverman, de vleesgeworden glui- f)erige glimlach, de boel fijn op te hitsen. Met vragen als 'En Cindy, wat voel je nu als je dit ziet?' wreef hij de ellende er nog eens lekker in. Daarbij ook geholpen door een buitengewoon suggestieve mon tage van ae beelden. Als het meisje in haar vakantiefilmpje zei dat haar vriend zich wel zou gedragen, dan volgde onmiddellijk opna men van de jongen in weer een nieuwe golf van drank en seks. Overigens iveigerde de vriendin het publiekelijke huwelijksaanzoek. Dat was nog zo'n beetje het enige lichtpuntje van de Love Test. Samen met de mededeling van Gijs Staverman natuurlijk dat het gisteren voorlopig de laatste uitzending van het programma was. Wie krijgt er nu eigenlijk last van het 'post-BB-trauma?' In vele jaren is er geen televisieprogramma meer zo massaal nationaal over de tong gegaan als Big Brother. Be jubeld is het, verguisd, ontleed door psychologen, bezongen en beschimpt. Vanavond laat is de ontknoping. Wie heeft, achteraf bezien, het gelijk aan zijn/haar kant gehad? Ruud, Bart, Willem en de ex-bewoners, Veroni ca, de verstokte kijker of de expert op het terrein van de intermenselijke verhoudingen? Een terugblik. 'Onverantwoord', 'plat', 'sensa tioneel', 'levensgevaarlijk'. Nog voor er ook maar één minuut Big Brother was uitgezonden, had iedereen zijn mening al klaar over de nieuwste tv-pro- ductie van John de Mol. Vijf maanden voor de aftrap waren er behalve bij Veronica nog ner gens voorstanders te vinden. Op z'n best twijfelden mensen of het aardige televisie zou zijn: drie maanden lang een groep van acht mensen volgen, met af en toe uitvallers, dagelijks te zien in hun huis- tuin- en keu kenbezigheden, zonder indrin gers en zonder afleiding behal ve elkaar. Maar eerder over heerste het gevoel: 'dit kan niet'. Veertien huisartsen in Almere distantieerden zich eind mei volledig van het nieuwe pro gramma, „waarbij moedwillig mensen worden blootgesteld aan ernstige psychische druk, puur omwille van de verdien sten van de commerciële om roep", zoals een woordvoerder van de groep liet weten. Vol gens de huisartsen zouden de kijkers nu „in werkelijkheid kunnen meemaken hoe iemand psychotisch wordt, of depres sief en hoe iemand een mede bewoner misbruikt of negeert." Heel weldenkend Nederland viel over Big Brother heen. 'On verantwoord en onethisch' oor deelden degenen die het kon den weten van het Nederlands Instituut van Psychologen (NIP) Deelname aan het programma zou 'post-traumatische stress' teweeg kunnen brengen. „Je brengt mensen in een mogelijk gevaarlijke situatie", vatte prof. dr. Henk van der Molen, voor zitter van het NIP, de risico's nog eens samen in het dagblad Trouw, nadat hij de eerste twee uitzendingen had gezien. „De groepsdynamiek en het volsla gen gebrek aan privacy kunnen ertoe leiden dat de deelnemers van zichzelf vervreemd raken en psychisch ziek worden." „Als geheel past de serie", ver volgde hij, „in een samenleving waarin schaamteloosheid wordt geëxploiteerd. Zij past in een reeks programma's als Sex voor de Buch, Jerry Springer en Taxi, waarin mensen blind ge maakt door de aandacht van de televisie (en in dit geval ook geld), het publiek deelgenoot maken van hun grootste gehei men." Want daar kwam het volgens Van der Molen op neer: 'betaalde schaamteloosheid'. In De Groene Amsterdammer uitte, ruim twee maanden voor de eerste BB-aflevering, ook NRC-columnist Frits Abra hams, Nederlands' misschien MILLENNIU wel meest gerespecteerde tv- commentator, al op voorhand zijn afkeer. 'Uiterst weerzin wekkend' zou het allemaal wor den. De deelnemers zouden zijns inziens 'absoluut een geestelijke afwijking hebben'. Abrahams: „Veronica zou men sen tegen zichzelf moeten be schermen: de deuren zouden niet opengezet moeten worden voor potloodventers en andere rare mensen." Toch waren er ook uitzonderin gen die de deelnemers aan Big Brother niet meteen het stem pel van 'pathologische ijdeltuit' wilden opdrukken. Professor Henri Beunders, hoogleraar ge schiedenis, media en cultuur aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, oordeelde na ruim anderhalve maand - toen het programma inmiddels al een absolute hit was geworden - dat de kritiek op BB 'hooghartig' was. „Televisie is door de jaren heen steeds van functie veran derd, mede ingegeven door de maatschappelijke ontwikkelin gen. Een programma als Big Brother past naadloos in de geest van de tijd." Televisie, betoogde hij, is allang niet meer de knusse dromenle- verancier van de jaren tachtig. „De overkill aan informatie op tv stompt mensen af. Burgers zijn ontgoocheld, voelen zich in de steek gelaten door de over heid, en machteloos tegenover alle ellende waarover de media dagelijks berichten. Als reactie maken mensen hun wereld weer kleiner en overzichtelij ker." Het Big Brotherhuis in Almere bleek voor miljoenen kijkers de overzichtelijkheid zelve. Tot ve ler verbazing waren het ook nog eens niet de minst opgelei den die Big Brother in hun hart sloten. Talloze bewoners van studentenhuizen volgden de serie groepsgewijs. In 'intellec tuele kring' echter bleef de min achting. Paul de Leeuw, die voor zijn eigen programma overigens maar wat graag ge bruik maakte van weggestemde BB-bewoners, had het over 'mensen uit de caravan'. 'Jut en Jul uit Lutjegeest', vond Jan Kuitenbrouwer in De Volks krant. 'Geestelijk gehandicap ten', noteerde Youp van 't Hek. En Joost Zwagerman betitelde het Big Brother-huis als 'de Al- meerse hangplek'. Nee, dan dachten ze er in Al mere toch heel anders over. Di recteur Ummels van de stich ting Stadspromotie Almere, een samenwerkingsverband van ge meente en bedrijfsleven ter meerdere eer en glorie van de polderstad, jubelde juist over het programma. Doordat de stad in de loop van de Brother- maanden ineens werd over stroomd door journalisten uit binnen- en buitenland, was Al mere nu 'stevig op de interna tionale kaart gezet'. En de loka le economie had er alleen maar baat bij. Big Brother genereerde 'afgeleid' geld voor plaatselijke beveiligings- en cateringbedrij ven. Om de bewoners heen cir culeerde dagelijks een 'leger' van ruim honderd medewer kers en een almaar toenemende stroom dagjesmensen. Big Brother is Big Business ge bleken en niet alleen voor Al mere. Het programma zal de firma Endemol, John de Mols moedermaatschappij, ondanks de grote investeringen die het vergde, geen windeieren leg gen. Het leverde bijna 20 mil joen op aan reclamespotjes en internationaal sloeg het aan. In Duitsland begint het program ma in maart te lopen. Scandi navië, Zwitserland, België en Hongarije zijn eveneens poten tiële klanten. Als Almere en Endemol niet de 'losers' zijn van Big Brother, wie zijn het dan wel? De bewoners die er tussentijds uitstapten of eruit werden weggestemd? Vooralsnog lijkt het ook daar niet op. Tara, de schoenver koopster die 'alleen maar" be roemd wilde worden, prijkte al tamelijk ontkleed in Panorama, om daarna met Playboy in zee te gaan. Maurice en Bianca openden begin deze week nog vrolijk en onder enorme be langstelling een winkel in het Noord-Hollandse Hoorn. Ande re ex-bewoners hebben tv-pro- gramma's aangeboden gekre gen en Karin kon uiteindelijk, tot haar eigen opluchting, toch gewoon de kerst bij haar gezin doorbrengen. Geen van allen lijkt tot nu toe behept met het zo veelvuldig voorspelde 'post- BB-trauma'. Het is in het Big Brother-huis ook niet echt 'goed mis ge gaan', zoals was voorspeld. De bewoners zijn elkaar niet met bijlen achterna gegaan, hebben elkaar niet de hersenen ingesla gen en hebben zich evenmin aan orgiën overgegeven. Het 'post-BB-trauma' lijkt voor al weggelegd voor alle deskun digen die foute voorspellingen deden en die paar miljoen ver slaafde kijkers die nu moeten afkicken van hun dagelijkse 'shot' uit het spaanplaten-huis. Maar het is de vraag of het Big Brother-experiment voor her haling vatbaar is. Misschien was het gewoon voor één keer - en met deze bewoners - leuk. Natuurlijk, iedereen in het bui tenland moet zeker zijn eigen nationale versie maar eens uit proberen. Maar alle van Big Brother afgeleide programma's in Nederland kunnen alleen maar tegenvallen of vele malen platter worden dan ooit voor BB was voorspeld: de Love Boat was er al, De bus van SBS 6 komt eraan. VERVOLG VAN VOORPAGINA Volgens burgemeester Meerburg is Bart typisch een Veender. „Ik heb wel een enkele keer naar het programma geke ken. Daarin zag ik dat Bart gewoontes heeft die ik wel van Veenders ken: flink innemen, lol maken en de gevolgen daarvan voor lief nemen." Meerburg ontmoette Bart vooral als klein ventje. „Doordat z'n moeder een tijd lang in de gemeenteraad zat, was hij vroeger wel eens op een receptie. Hij liep hier altijd zelfbewust rond. Bart wist de pinda bakjes wel te vinden." Op zo'n gemeentelijke receptie mag Bart nu weer komen, zodra hij in zijn woon plaats arriveert. Meerburg heet hem van harte welkom op de nieuwjaarsreceptie op 3 januari. Maar op een dorpsfeest hoeft Bart niet te rekenen. „Dat gaat de gemeente niet voor hem organiseren. Zo'n feest is meer iets voor zijn vrien den." Of dat feest er snel komt, laat Garstman van De Saloon in het midden.Als ik hier iets doe rondom Bart dan moet dat in het geheim, want er zijn zat gekken in Nederland die hier onmiddelijk staan." De politie houdt er rekening mee dat het Noordeinde vanavond al moet worden afgezet. Het is bovendien nog maar de vraag of Bart dit weekend al in zijn woonplaats zal aankomen. Veronica wil de Big-Brotherbewoners beschermen en heeft alvast een hotel voor de gezinnen afgehuurd. Garstman twijfelt er echter aan of Bart het daar lang uithoudt. „Hij wil zijn vrienden zien. Als hij zegt 'ik wil naar huis', dan gaat 'ie." Op een boekenmarkt ontwaardeik een schoolatlas met als titel: Nederland in de wereld, een methode voor het onderwijs in de Aardrijkskunde voorde Ka tholieke lagerè school'. Ik herkende de atlas onmid dellijk: als leerling van de zesde klas op de rk-oplei- dingsschool Maria heb ik er mijn kennis over de we reld uit opgedaan Het is nu bijna niet meer uit te leggen hoe abstract de wereld' was voor een 11 -jarig meisje uit de jaren vijf tigdat vacuüm-gezogen leefde in de sterk begrensde miniwereld van een stadsparochie in een kleine pro- vinciestad. In die dagen was er maar één manier om bisschoppelijk goedgekeurd als ongetrouwde vrouw de wijde wereld in te trekken, namelijk in dienst van demissie. Ik was wanhopig genoeg over mijn toekomst perspectieven om dat idee met mijn biechtva der te bespreken. De tnan begreep onmiddel lijk dat hij een ondernemend zesdeklassertje voor zich had dat slechts de roeping voelde haar bewegingsvrijheid op te rekken en haar horizon te verleggen. Hij raadde mij dan ook aan veel tot Maria te bid den, dan ging dat verlangen naar Afrika en andere donkere, exotische Oorden wel over. Vooralsnog bleef de wereld in kaarten op mijn knieën voor mij open liggen. Ik bekeek de plaatjes, de landkaarten, de verklarende teksten. Ik doe dat nu weer. Het eerste hoofdstuk gaat over de bevolking i>an Nederland, 'die allemaal rot hetzelfde ras behoren, namelijk het blanke ras. Ze stammen af van het eerste HELEEN CRUL mensenpaar: Adam en Eva'. Vervolgens lees ik hoe andere werelddelen het 'zwarte, gele. het bruine en het rode ras kennen. Deze verschillen in allerlei op zichten van het onze'. Er wordt aandacht besteed aan dialecten in Neder land, aan klederdrachten en aan het feit dat iedere provincie zijn eigen type boerderijen heeft. Onder het hoofdstukje 'Bevolking' verliest de atlas zijn onbe kommerde toon. 'De bevolking van ons land is zeer snel toegenomen. 200jaar geleden waren er 2 miljoen inwoners, nu ruim 10 miljoen. Dat is heel veel voor zo'n klein landje. Nederland is een van de dichtst be volkte landen van de wereld. En nog steeds komen er ongeveer 130.000 mensen bij. Die moeten gevoed worden, er moeten scholen voor zijn en als ze groot zijn. moeten ze werk hebben. Velen menen dat ze be ter naar een dun bevolkt land kunnen gaan, waar werk in overvloed is. Ze trekken het land uit, om el ders een bestaan te zoeken. Het hoofdstuk 'industrie' is een grote lofzang op 'onze textielfabrieken'onze papierfabrieken'onze schoenfabriekengevolgd door een opsomming van - de katholieke ambachtsscholen die er 'in veel grote plaatsen zijn'. Het woord 'ons' wordt opvallend veel gebruikt in de atlas. We waren kennelijk een eendrachtig volk met een koningin die ook regeerde over 'enige gebieden die in andere werelddelen liggen': 'De West: Suriname en de Antillen, het westelijk deel van Nieuw-Guinea en Indonesië'. Er ivordt bij vermeld dat 'er in 1949 een belangrijke verandering is gekomen in de verhouding tussen Nederland en Indonesië'. Veelzeggend zijn de gekleurde illustraties. Die beelden indrukwekkend gespierde 'negers'af. Bij Nieuw-Gui nea krijgen zesdeklassers afbeeldingen te zien van een 'papoea onbeschaafd' en een 'papoea beschaafd'. De eerste heeft een verwilderde haardos en baard, oor logskleuren op zijn gezicht en ringen doorzijn neus: de tweede is ingrijpend ontivilderd door een kordate kapper, een sodabad en een keurig overhempje. De conclusie dat deze 'donkere, kroesharige papoea's' de sprong uit het 'stenen tijdperk' waarin ze leven en hun nieuwe staat van beschaving danken aan hun bekering van 'heiden' tot 'christen'dringt zich vervol gens in de leertekst op. Inmiddels zijn we ruim veertig jaar verder. Neder land zal - naar verwachting - op 1 januari 2000 bijna 15,9 miljoen inwoners tellen, ruim drie keer zoveej als in het begin van deze eeuw, 'een flinke groei', stelt het CBS vast. In de grote steden vindt ook nog eens een 'forse ontivestering' plaats. Het CBS gaat er vanuit dat Nederland een immigratieland blijft. Het verbaast mij niet dat mensen van mijn generatie en ouder zich soms een vreemdeling voelen in hun ei gen land. We groeiden op in een overzichtelijk, klein schalig land waar we via het schoolsysteem allerlei zaken leerden die nu zelfs niet meer hardop gedacht mogen worden. Zo'n atlas uit de jaren vijftig leert met terugwerkende kracht vooral veel over onvoorziene, ingrijpende veranderingen die plaatsvonden en de onberekenbare tijdgeest. Ik stel mij dan ook voor hoe een huidige elfjarige in 2040 een leerboek over Nederland en de wereld uit 1990 op de kop tikt, en zich intens verbaast oi>er de inzichten en waardeoordelen die daarin worden ge geven. Ideologische blindlteid is helaas van alle tij den. nog dagen Kroegbaas Raymond Garstman met zijn vrouw Miranda en twee stamgasten voor de tot skihut verbouwde Saloon in Roelofarendsveen. FOTO DICK HOGEWONING Nog 2 dagen en het r millennium breekt a; Reden voor deze krai in een dagelijkse seri rug te kijken op belai gebeurtenissen die p grepen op correspon rende data in de afge 1000 jaar. Deze week dec 1901: Mariene Di geboren; 28 dec 1869 Kauwgom gepatentei 29 dec 1170: Thomas kett vermoord; 30 det 1933: Holland loopt i voor De Pelikaan; 31 1999: Greenwich kan boord eeuw uit. 30 DECEMBER 1933 Het staat er echt. 'Zaterdi avond is De Pelikaan beh op Schiphol geland. De ti noodig voor de heenvlucl melijk vier etmalen, 4 ure 40 seconden werd terugv gend nog verbeterd en ge op 4 etmalen, 4 uren en 3 conden'. Of ze voor die vi conden winst zijn gekorm te betwijfelen, maar zekei Nederland op 30 decemb 1933 uitloopt voor de thu komst van 'de vier ridden de lucht\ zoals de dagbla melden. Maar liefst 21.001 mensen zijn naar Schiphi komen om de terugkeer ti ren van het KLM-toestel c retour-postvlucht 'naar B in recordtijd volbrengt. 'C zijn ze!', klinkt plotseling i stem van directeur Plesm; „De introductie van 'die s kerstpostvlucht tussen Ne land en Indië was een fen meen", vertelt expositiem ger Peter van de Noort vai Nationaal Luchtvaartmus waar een schaalmodel vai bewuste Fokker F-18 staal euforie verklaarbaar, omd eigenlijke toestel, de Zilve: meeuw, vlak voor de vluel motorpech kreeg." Die gel tenis is trouwens niet alle< een tegenvaller voor de be ning onder leiding van ex- Smimoff, maar zeker ook de fabrikanten van herder kingsborden en fietsvlaggf met het historische opschi 'Zilvermeeuw'. Ze zijn inril dels een collectors item. MENSELIJF Een team van drie fretten If kabels voor de uitzending v een millenniumpopconcert GREENWICH. Althans, vol| het Britse blad The Times, diertjes hebben nylonharn< aan waaraan een dunne dra die zij door gangen en gotei der de grond trekken. De or sato'ren kregen de kabels vt stroom, tv, video, licht en g daar niet op de gebruikelijk ze door. Bovendien moeste ook door een grasvlakte, wa niet mag worden gegraven, fretten duiken van nature ir gen onder de grond en wore naar uitgangen gelokt met s jes vlees. Gepensioneerd luchtmacht dant WILLEM VERBOOM u Borne levert binnenkort zijl derschéidingen in. Als prot tegen slordigheid van de bl rende defensietop. Hij wil h i minister hoogstpersoonlijk delen. De lintjes die Verboo (55) in zijn lange luchtmac loopbaan kreeg, zal hij FRA DE GRAVE aanbieden met boodschap dat de defensie onzorgvuldig met mensen o springt. Hij en 700 andere tairen kregen onlangs tijdei massabijeenkomst de Herii ringsmedaille Multinationa Vredesoperaties opgespeld, nadat de bewindsman en d mera's waren vertrokken, w de lintjes in beslag genome Het ministerie moest nog ui ken wie de verlangde 90 da buiten de landsgrenzen was stationeerd. Maanden van zwangerschai gym en voorbereiding ginge aan vooraf, maar zaterdag i dan zover. Dan kunnen zo'r derdduizend aanstaande va en moeders eindelijk getuij van de geboorte van hun vir millenniumbaby. Vroedvroi en schone handdoeken zijn nodig, alleen een muisklik wenst om de navelstreng d( knippen. Vanaf mei konden temetters via www.millenniumbaby.nl na 'zwangerschapstest' een di baby aanmaken. Uit de velf mailtjesdie initiatiefnemer BAKKER van MMM Commi tie kreeg, kon hij afleiden d 'ouders' echt meeleefden. T

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2