Kromhout: 'Ik was zwaar teleurgesteld Heiner Sydney is niet het einddoel van zeiler Roy Drie zware weken voor handbalploeg Sport DONDERDAG 30 DECEMBER 1999 Teams strijden om snelschaaktitel Ongeveer vijftig teams nemen deel aan het traditionele Oliebollen-snelschaaktoernooi van de Leidse Schaakbond. Het toernooi wordt zondag 2 januari gehouden in het Denksport centrum aan de Robijnstraat. De tweehonderd deelnemers spe len een enkelvoudige competitie. De partijen duren twee keer vijf minuten. Keeper blikt terug op bewogen maanden bij FC Lisse avontuur bij Feyenoord. Na twee jaar verruilde de keeper - die ook voor de nationale jeugdelftallen van 14 tot 18 jaar uitkwam - de Rotterdamse club voor Ajax. Kromhout zegt daar het meespelen echt onder de knie te hebben gekregen. „Ik ging bij Ajax met sprongen vooruit. Je speelt toch in de top van Nederland, met allemaal goede voetballers en daar word je zelf ook beter van. Alles was ook op en top geregeld. Het enige wat ik moest doen was presteren. Na die tijd ben ik zien hoeveel publiciteit zo'n ra ce om de wereld losmaakt. En zeker als er succes is. Dat heb ik gemerkt toen we een etappe wonnen. In Amerika is dat heel anders. Bedrijven daar zijn be reid er voor te gaan. Zetten een grote campagne op. En steunen zo'n team in alles. Kijk alleen maar naar de budgetten. Ande re teams beschikten over twin tig, dertig miljoen. De Brunei/ Sunergy deed het met dertien miljoen. En toch telden we mee." Heiner heeft nooit overwogen om naar Amerika te verhuizen. Een land waar in ieder geval topsporters op hun waarde worden beoordeeld. En waar ook vrij gemakkelijk geld vrij komt voor de bouw van zo'n oceaanracer. „Ik ben Nederlan der. Zo voel ik dat. Ook al heb ik in mijn sportbenadering de Amerikaanse mentaliteit. Je moet doelen stellen. En dat ook durven roepen. In Nederland wekt zoiets vaak wrevel op." „De tekeningen voor een nieuwe boot zijn klaar. De vol gende stap is bouwen. Daar is nu eenmaal geld voor nodig. Simpel. Wat dat aangaat hoef ik me voor Sydney veel minder druk te maken. Het team is goed. Met trainen liggen we op schema. De doelstelling is dui delijk en iedereen wil. En als je het wilt, kun je het. Bij iedereen is de ijzeren wil aanwezig om voor het succes te gaan. Dat eis ik ook. We praten tenslotte over professionals. Iemand die daar niet in mee kan, heeft bij mij aan boord niets te zoeken." Vrijblijvendheid Heiner verfoeit vrijblijvendheid in de sport. „Voor veel Neder landers is zeilen een vakantie- sport. Biertje, dobberen op een meertje. Het moet leuk zijn. Maar als je doelstellingen wilt realiseren is 'leuk zijn' geen doelstelling. Ik ga alleen voor topprestaties." „Natuurlijk lukt dat niet al tijd. Dat geeft niet. Als ik maar wel het idee heb dat het hele team alles heeft gegeven. Dat is topsport. Daarin ben je bezig je grenzen te verleggen. Constant. Dat vraagt, nee eist, een bepaal de instelling. Alles opzij zetten om je doel te bereiken. „Die wil mis ik hier een beet je. Dus sluit ik niet uit dat ik in de nabije toekomst veel meer in het buitenland zal zeilen. Om dat ik mee wil tellen in de Ame rica's Cup. Wil zeilen met hel allerbeste materiaal. Constant korte duels van schip tegen schip. Het hoogst haalbare in de wedstrijdsport. Daar doe ik het allemaal voor." Waarmee kan een mens zich nog De 100 pk IDT dieselmotor leve onderscheiden' Met deze nieuwe een koppel van 240 Nm bij slecht Rover 25 bijvoorbeeld De nieuwe 2000 toeren. Wat er van leer is e compacte Rover is duidelijk familie wat elektronisch bedienbaar, kunt van de grotere 75. Deze sportieve het beste zelf gaan bekijken in o Sprite hierboven is er zowel njm showroom. U rijdt al Rover 2 met benzine- als dieselmotor. vanaf fl 28.990,-. AUTO-HOME LEIDEN B V. Touwbaan 2, Autoboulevard Leiderdorp Telefoon 071 - 5121560 Jong Oranje bij waterpolotoernooi ROELOf arendsveen De vrouwen van Jong Oranje, Alkemade, BZ &PC. De Ham en Rapido nemen deel aan het waterpolotoer nooi. dat zondag 2 januari wordt gehouden in zwembad De Tweesprong in Roelofarendsveen. Het is de tweede keer dat zwem- en poloclub Alkemade een vrouwentoernooi houdt tij dens de winterstop. Het toernooi duurt van 15.00 tot 20.00 uur. Het oranjeshirt dragen in WK kwalificatiewedstrijden. Een droom voor elke topsporter. Behalve voor de Nederlandse handballer. Frank Wesselink (E en O) en Jeroen Hülscher (Aals meer) ontvingen begin deze week een expresbrief van bondscoach Ryszard Malag. Het heuglijke nieuws dat de keuzeheer ze had uitverkoren voor een reeks van zes in janua ri te spelen WK kwalificatie duels maakte weinig indruk op beide spelers. Ze zullen vrijwel zeker bedanken voor de eer. Dat geldt niet voor Harold Nus- ser, de derde speler die van Ma- lag een brief kreeg. De opbou wer van Sittardia is bereid na een jaar onderbreking zijn in terlandloopbaan te hervatten. Oranje krijgt het in januari zwaar voor de kiezen. Zes kwa lificatieduels tegen Polen, Tur kije en Luxemburg staan op het menu en dat binnen drie we ken. Ryszard Malag wil zo sterk mogelijk voor de dag komen. Frank Wesselink en Jeroen Hülscher zijn weliswaar gevleid, maar zullen bedanken voor de eer. Studie luidt voor Frank Wesselink (22) het motief. Wes selink, die als puber van Mema uit Leens naar E en O vertrok omdat hij droomde van gouden bergen als tophandballer, weet inmiddels wel beter. Van hand bal zal hij niet rijk worden. Handbal is leuk mits zijn studie niet in het gedrang komt. En dat is met zes duels in drie we ken onvermijdelijk. „Ik heb het veel te druk op school. Ik zit in m'n eerste HTS jaar. De combinatie studie en elke avond trainen bij E en O valt me al heel zwaar. Het is constant op je tenen lopen. En aangezien ik er wel achter ben dat ik later mijn boterham niet hoef te verdienen met handbal, zal er niets anders op zitten dan dat ik me afmeld." Struikelblok voor Hülscher, die werkzaam is in de automa tisering, is dat er voor de Oranje internationals nog steeds geen enkele vorm van compensatie voor loonderving is geregeld. „Vroeger moesten we per jaar de eerste vijf dagen zelf betalen. Voor extra dagen kregen we een vergoeding. Dat was niet veel, maar het was tenminste iets. Nu krijgen we helemaal niets meer behalve reiskostenvergoe ding." De enige die Oranje wel het voordeel van de twijfel geeft is Harold Nusser van Sittardia. Zijn motto: als er één schaap over de dam is volgen er meer. Nusser: „Ik heb voorafgaand aan de Haarlemse Handbal- week een gesprek gehad met Malag. Het komt er op neer dat ik ben ingestapt in de trein tot 23 januari. Er waren al zeven spelers van Sittardia geselec teerd. En als je zeven basisspe lers mist stellen de trainingen ook weinig meer voor. Het is goed voor m'n ontwikkeling als handballer." usse/katwuk peter van der hulst Slechts met moeite kan Peter Kromhout een uurtje vrij ma ken. In de laatste donkere da gen van het jaar lijkt elke mi nuut nodig om de feestpakket- ten, die veel werkgevers aan hun relaties of werknemers sturen, op tijd te kunnen leve ren. De waan van de dag staat in schril contrast met de pe riode van rust die de logistiek medewerker van een bedrijf in 'eindejaars-geschenken' aan het begin van de voetbalcom petitie doormaakte. De keeper van FC Lisse hield de sport even voor gezien toen Ron Bourn an na twee wedstrijden bij de hoofdklasser de voor keur kreeg. „Ik was zo teleur gesteld", zegt Kromhout nu. Na gesprekken met trainer Wim Schaap en elftalbegelei der Stephan Spruijt keerde hij na twee weken terug op Ter Specke. Inmiddels heeft hij Bouman uit het doel verdron gen. Kromhout snapt nog steeds weinig van Schaaps beslissing om hem al na twee duels te passeren. „Er werd tegen mij gezegd dat de ploeg niet lekker draaide en dat ze een meer er varen keeper in het elftal wilden hebben." Er knapte iets bij de speler die ondanks zijn 22 jaar al veel ervaring heeft opgedaan. „Ik ging op het moment dat ik stopte op mijn gevoel af. Als je nou slecht speelt is het gemak kelijker te accepteren, maar niet als je goed presteert." Boven dien vond de keeper dat er af spraken waren geschonden. „Ik zou twee competitiewedstrij den de kans krijgen om me te bewijzen, maar na het eerste duel zei de trainer dat ook Bou man twee wedstrijden mocht keepen. De misverstanden zijn in verschillende gesprekken uit gepraat." Toch was de beslissing om weer bij lisse aan de slag te gaan zwaar. „Terugkomen was nog moeilijker dan vertrekken. De gedachte dat ik anders een jaar lang niets kon doen, speel de een belangrijke rol. Ik pro- Peter Kromhout „Terugkomen was nog moeilijker dan vertrekken". beerde weer met een schone lei verder te gaan. ook al was het vertrouwen beschadigd. Het heeft even geduurd om dat weer in orde te laten komen." De tegenvallende resultaten van de hoofdmacht hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen dat Kromhout weer onder de lat terugkeerde. De Katwijker vindt zijn uitverkiezing terecht. „Tegen Katwijk heb ik goed ge speeld. We hebben de wedstrijd niet voor niets op 0-0 weten te houden." Kromhouts keuze voor FC Lisse was een wel doordachte. „Ik ging weg bij Quick Boys omdat ik in een eerste elftal wil de spelen. En de trainer gaf daar de voorkeur aan Tom van der Niet. Ik koos voor Lisse om dat dat een van de clubs was waarvan ik dacht dat ik er het beste tot mijn recht kon komen. Lisse heeft een voetballende ploeg en ik ben een voetballen de keeper." Hij bewees dat al op jonge leeftijd in de jeugd. Als 14-jarig jochie verliet hij voor de eerste maal Quick Boys voor een foto dick hogewoning niet meer gegroeid als keeper. Wat je bij die club krijgt vind je nergens. Je traint elke dag en bent alleen maar met topvoet bal bezig. Ik heb altijd gezegd dat ik alsnog het betaalde voet bal in wil, al wordt het steeds moeilijker. Toch zijn er genoeg voorbeelden dat het wel kan", aldus Kromhout die in de jeugd met voetballers speelde als Boateng, Van Bronckhorst, Splinter en Knopper. De Katwijker koos er op 16- jarige leeftijd zelf voor om Feyenoord te verlaten. „Wiin Jansen was destijds technisch coördinator bij de club. Hij re gelde de zaakjes goed, maar na dat hij was ontslagen werd er geen goed vervolg aan gegeven. Ik had het er niet naar de zin en heb Ajax opgebeld of hun aan bieding nog geldig was. Zij wil den mij al hebben toen ik 12 jaar was." „Waarom het uiteindelijk niet bij Ajax is gelukt? Toen ik bij het bestuur moest komen wet zegd dat er voor mij geen tract in zat. Dat had niet zo met mijn kwaliteiten te m Ajax speelde op dat mo Champions League en naast Van der Sar en Grin volwaardige derde keeper ben. De keuze was tusser en een jongen van 24 jaar.' „Ik had wat meer geluk ten hebben. Een club mt net nodig hebben. Als ik jaar later bij Ajax was gekt I dan had ik waarschijnlijk een contract gekregen. Ój moment speelde de ploeg Champions League meer." i Kromhout keerde na n avontuur bij Ajax weer ten Quick Boys. „Ik heb daail derhalf jaar in het eersti i staan, maar in decembe li liep ik door overbelasting knieblessure op. Toen ik a steld was, speelde ik een j; i het tweede. Ik heb heel i plezier gehad, het was een tastische groep. Ik denk oo j ik het daarom heb volgt den. Als de sfeer in een goed is, ben je sneller b een stap extra te doen, da cepteer je ook meer vai kaar." Ondanks het mooie jaar 1 hij aan het begin van het1 zoen voor Lisse. Kromhout de weer op het hoogste I teurniveau presteren, ma; omstandigheden waarondt 'l zijn 'werk' bij de club 1 doen zijn allesbehalve ge kelijk. Lisse is een ploeg ii bouw met alle problemen 11 dien. „In de defensie he 'I we met wisselingen te m 11 gehad. De trainer heeft nieuwe spelers moeten ii sen. Sommige jongens w wat ze moeten doen. Aan a ren moet je toch weer wen die moet je coachen. Tocl ik op de training mooie dir Bij Lisse kunnen de met., goed voetballen." De keeper gaat er nog st van uit dat de lage klassi van Lisse een vergissing i dat alles goed komt. „Nu Noordwijk bovenaan, terw een paar weken terug nog i een paar punten van ons w verwijderd. Als je twee wint sta je weer in het link tje. Omgekeerd geldt hetzi verlies je twee keer dan sta weer in het rechterrijtje. niet één competitie zo s1 nend als deze. Maar, na de terstop doet Lisse het toch goed. Ik denk dat we nog' bij de eerste vier kunnen" men." ..Ik hou van de natuur en van competitie. Die combina tie van genieten en de strijd aangaan. Dat is het eigenlijk. Daar komt die passie vandaan." Roy Heiner, van 22 no vember 1960, wist als jochie al wat hij wilde: zeilen. Ook een afgeronde ingenieursstudie weg- en waterbouw bracht hem daar niet van af. Samen met zijn vrouw runt hij in Medemblik een eigen zeilacademie. In Sydney geldt de voormalige inwoner van Koudekerk straks als één van Neerlands zwaarste troefkaarten. 'Aas Heiner' gaat in de Soling samen met zijn bemanning Peter van Niekerk en Dirk de Ridder voor goud. medeaabuk leo van celderen Toch zijn de Spelen voor hem geen einddoel. „Hoe fantas tisch een olympische prijs ook is. En hoe graag ik over ruim twee iaar weer mee wil doen aan de Whitbread Round the World Race. Mijn hoofddoel is de America's Cup. Daar valt al het andere bij in het niet. Het is de Formule 1 van het zeilen. Met twaalf stinkende mannen aan boord is geen ruimte voor romantiek." Roy Heiner houdt van de combinatie van natuur en competitie. Aanvankelijk zag het er hele maal niet naar uit dat Roy Hei ner een groot deel van zijn le ven op het water zou doorbren gen. „Ik ben geboren in Virgi nia. Zuid-Afrika. Mijn vader was civiel ingenieur. Ons gezin ver huisde nog al eens. Meestal naar droge gebieden. Want daar moesten stuwmeren wor den aangelegd." Hij lacht. .Als klein kind zat ik wel veel in van die opblaas- badjes achter het huis. Dus wie weet..." Dan serieus: „Het heeft lang geduurd voordat ik ben gaan zeilen. Dat begon eigenlijk pas na mijn studie. Ik heb wel van mijn vader de beginselen geleerd. Hij hield van bootjes en kon er behoorlijk mee over weg. Ook al woonden we vaak ver van een beetje behoorlijk zeilwater." „Maar je kunt niet zeggen dat ik in mijn jeugd veel neb ge zeild. Ik ben eigenlijk een laat bloeier. Na mijn studie is het begonnen. Je wint een paar kleine, plaatselijke regatta's. Dat ziin misschien wel de be langrijkste wedstrijden in mijn leven geweest. Toen werd ik ge sterkt in het idee dat ik talent had en dat mijn doel. professio neel zeiler worden, heel dichtbij kwam." Talent Maar talent alleen is niet ge noeg. Heiner. .Zeker in het zei len geldt dat. Er komt enorm veel op je af. Sponsors moet je vaak zelf zoeken. Zakelijke on derhandelingen waar je als sportman eigenlijk niet op zit te wachten. Maar de grootste kunst is het samenstellen van een goed team. Als je dat lukt ben je een heel eind. „Of het nu gaat om de Soling waarin je met drie man de boot vaart, of om een meervoud aan mensen tijdens de Whitbread of de America's Cup. Het team work komt op hetzelfde neer. Ja. ook het leiderschap. Dat moet je afdwingen. Je vaart ten slotte met topzeilers. Allemaal specialisten die je echt niets hoeft wijs te maken." „Binnen zo'n team wil ieder een toch zijn zegje doen over de tactiek. Nou moet je ook niet denken dat het een soort drij vende praatclub is. Het zijn ook geen uitputtende sessies. Meestal is het even razendsnel overleggen. Maar altijd hakt één man de knoop door. Dat ben ik. Punt. Al kan het natuurlijk best zijn dat je binnen een uur je be slissingen moet bijstellen. Het weer kan omslaan, de wind wegvallen. Zeilen is schaken. Op een gigantisch veld. Je moet steeds een aantal zetten vooruit denken. En daar fietsen de wis selende weersomstandigheden dan doorheen. Die moeilijk heidsfactor maakt wedstrijdzei len zo boeiend." Rampzalig Vorig jaar maakte Roy Heiner indruk 'tijdens de Whitbread. De eerste twee van de zeven te varen etappes waren met even zoveel laatste plaatsen voor de Nederlandse deelnemer Bru- nel/Sunergy rampzalig verlo pen. Het hoofd van navigator Hans Bouscholte belandde op het blok. De haastig ingevlogen Roy Heiner nam in het Australi sche Fremantle letterlijk het roer over. De ommekeer was daar. De koning is dood. leve de koning? Heiner haalt zijn schouders op. .Ach. dingen gaan zoals ze gaan. Mij werd gevraagd die race tot een goed einde te brengen. Eén keer eer ste en één keer tweede. Dus was het een goede beslissing." Hij zegt het bijna terloops. Maar van de ene dag op de an der een nieuwe schipper... Dat gaat toch zo maar niet? Heiner haalt zijn schouders op. Lurkt aan zijn koffie en relativeert: „Ik heb mijn kennis op het schip losgelaten. Ben met de mensen gaan praten. Praten is goed koop en voor de rest gewoon blijven doen. Vervolgens is het wegwezen, waanzinnig hard werken en het maximale uit het schip halen." En: „Ik ben er in gestapt. ben er voor gegaan. Onder het mono: 'Als je een ra ce wilt winnen, moet je wel meedoen'. We hebben de klus als team geklaard. Wat anderen daar ook van zeiden te zeggen. Het zal me een rotzorg zijn. Kaap Hoorn. De beruchte klip ligt óp de route van de Whitbread. Een klip die tot ie ders verbeelding spreekt. Niet in het minst vanwege het ge bied dat je dan binnenvaart. Niets of niemand kom je er te gen. Zelfs de weerberichten schenken er nauwelijks aan dacht aan. „Die zuidelijke oce aan blijft een enorme uitdaging. Het is een loodzware etappe. Vaak steen- en steenkoud. Met z'n twaalven tegen de elemen ten." „Daar voel je echt dat je leeft. Mooi man. Dagenlang is alles nat en vies. Je kunt je niet was sen. Het is prachtig. Maar met twaalf stinkende mannen aan boord is geen ruimte voor ro mantiek. Ik krijg tenminste geen inspiratie van twaalf paar ongewassen voeten, die uit een natte slaapzak steken. Toch zou ik ook die ervaringen voor geen goud willen missen." Even maakt hij de zijsprong naar collega's die in hun uppie de wereld rondgaan. „Ik zit niet in het juiste vel om solo de we- reld rond te gaan. Met alle res pect voor een man als Henk de Velde die dat wel doet. Ik zou me onderweg constant bezig houden met de vraag: 'Wat wil ik nu eigenlijk bewijzen?' Wat ik momenteel wil bewijzen? Dat antwoord lijkt me niet moeilijk. Kijken of we een gouden plak kunnen pakken." Ambitie De aanloop naar de Spelen mag dan in volle gang zijn: Roy Hei ner sluit nog steeds een nieuw avontuur in de Whitbread niet uit. Hij geeft, zij het schoorvoe tend, toe dat die race nog leeft Ook al is die ambitie inmiddels diep weggestopt. Het blijft branden. Bijna tegen beter we ten in. Immers, de klok tikt ver der en de winter staat voor de deur. „Dat laatste klinkt gek. hè", beseft hij. „Maar het klopt wel. Het begint koud te worden. Dus Nederland is niet met water be zig. Ja, straks met schaatsen. Ik heb wat lijnen uitstaan. Al wordt het heel moeilijk de sponsoring rond te krijgen. Ik heb al een jaar in het werven van fondsen zitten. Of het lukt... Kan ik niet goed inschatten. Probleem is dat in Nederland de zeilsport niet hoog op de lijst van de gemiddelde marketing manager staat." „Gek eigenlijk. Iedereen kan Roy Heiner werd na een van de etappeoverwinningen in de Whitbread Race in het water van de Chesapeake Bay gegooid. foto epa

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20