Fiscus pakt stuwmeren vakantie aan 'Bart-gekte' slaat alsnog toe in Roelofarendsveen Kerstshow..ho-ho. hü Keuken Jtampioen Vuurwerk verkoop breekt record 14 16 17 Gemiddelde prijs koophuis gedaald RIJNEKE BOULEVARD ZONDAG 2 JANUARI OPEN /AN II.00TOT 17.00 UUR Bijna 300 doden bij geweld op de Molukken Aan onze abonnees Vanavond koopavond tot 21.00 uur! Keuken Kampio (5*5S!B5i2ii NDERDAG 30 DECEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad NR. 42196 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Eigenaar De Illegale begrijpt alle commotie over coffeeshop niet Cultuurfilosoof Harrie Salman ziet positieve krachten domineren Katwijkse kustgangers eindelijk op het landelijke net Bhutaanse dansers voor het eerst in het rijke westen Overheid komt voetbalclubs tegemoet met scholing jonge profs jorge Harrison srgestoken I man heeft gisteravond ex- Ie George Harrison en zijn w Olivia neergestoken, woordvoerder van de poli- maakte vandaag bekend de twee in een ziekenhuis opgenomen. De aanvaller het huis van het paar bin- ;edrongen. De politie t een verdachte aangehou- Hun verwondingen zijn levensbedreigend. ;ent verdrinkt surveillance 30-jarige politieman uit termeer is vannacht ver- ïken. Door gladheid in het eatiegebied Noord-Aa slip je politieauto, waarin hij lijrijder zat. De auto kwam zijn kop in het water te- iL De chauffeur, een 40-ja- hoofdagent, kon het voer- nog verlaten en deed te- eefs pogingen zijn collega evrijden. ster Parents tegenaanval ter Parents heeft gisteren gifte van laster gedaan te- de vereniging van voor- ige donateurs die de afge- in tijd zware kritiek op de inisatie hebben geleverd, na 3 ese uitvinding »en stoflongen inder Sjouke Leistra uit Friese Menaldum heeft oc- i gekregen op zijn Kwarts- Het apparaat zuigt hoge centraties van het gevaar- kwartsstof, dat in de w veel voorkomt, af. Stof- jen behoren daarmee tot [verleden. ia9 Werknemers die nauwelijks vakantiedagen opnemen, krijgen over een paar jaar een rekening van de fiscus. Volgens een nieuwe regeling moeten werknemers met een vakantiestuwmeer straks over een deel daarvan be lastingen en premies betalen. HET WOORD IS AAN Melati van Java Keer je gelaat niet anders naar het verleden dan om te leren hoe je de toekomst moet ontmoeten. den haag anp le mans Inwoners van de Franse stad Le Mans roeien door de over stroomde straten van hun stad. Frankrijk worstelt nog steeds met de gevolgen van de twee stormen die eerder deze week dood en verderf zaaiden. De stormen hebben volgens een raming van de autoriteiten elf miljard gulden schade aangericht. Het dodental steeg tot 74. Om het hoofd te kunnen bieden aan de chaos, werd in zestig departemen ten, die tweederde van het land beslaan, de noodtoestand afgekon digd. Maar het eeuwfeest-spektakel dat de stad Parijs voor midder nacht heeft gepland, gaat gewoon door. De Eiffeltoren moet volgens plan om twaalf uur in een zee van licht veranderen. Parijs is er zeer op gebrand om de festiviteiten door te laten gaan. In meer dan vijftig landen hebben televisiestations besloten met beelden van de Eiffelto ren het nieuwe millennium in te gaan. FOTO AP FRANCK DUBRAY Het gaat daarbij om de dagen die het dubbele van de normale hoeveelheid vakantie overstij gen. Wanneer iemand bijvoor beeld op het einde van het jaar dertig verlofdagen overhoudt en volgens de CAO vijfentwintig dagen vakantie per jaar krijgt, moet hij of zij belasting en pre mies betalen over deze vijf extra dagen. De fiscus beschouwt de ze dagen dan als uitgekeerd loon. waarover belasting en premies moeten wordt betaald. Deze regeling, die in april in gaat, geldt alleen voor de vrije dagen die met ingang van 2000 worden opgebouwd. Loonspecialiste Van der Zan- de van het accountantsbureau Ernst&Young ziet vooral pro blemen in de dienstverlenende sector. Daar kan een aanzienlij ke groep niet alle vakantie op nemen en bouwen veel mensen door overwerk extra vakantie op. Stuwmeren van vijftig tot honderd dagen zijn geen uit zondering. weet Van der Zande. Voorlopig kunnen werkne mers de nieuwe heffing nog ontlopen door met hun baas af te spreken om de bestaande stuwmeren onder de oude re geling te laten vallen. Maar in de nabije toekomst kan dat niet meer en zullen veel werkne mers met de heffing in het vooruitzicht besluiten hun te veel aan vakantiedagen toch maar op te nemen of te laten uitbetalen. Van der Zande ver wacht dat werkgevers nog in de problemen komen wanneer werknemers aan het eind van het jaar lang met vakantie gaan. Het ministerie van financiën wijst als uitweg op de nieuwe regeling voor verlofsparen, waarbij de werknemer vakan tiedagen mag sparen voor een hele lange vakantie of zelfs voor vervroegd uittreden. Van der Zande wijst er op dat zo n rege ling voor minstens driekwart van de werknemers moet gel den, zodat veel werkgevers er weinig voor zullen voelen. De heffing kan echter wel een 'stok achter de deur' blijken bij CAO- onderhandelingen over dit on derwerp. ^geleidelijk droog ju •- s vooruitblik 2ATER ZON MAAN mnT™" 477° 276° °76° 40% 10% 50% 5S5K55? 30% 30% 20% den haag gpd Uit voorlopige cijfers van de makelaars blijkt dat de gemid delde prijs van een koopwoning van september tot november is gedaald tot 389.733 gulden. In de periode juni tot en met au gustus lag die prijs nog op 423.888 gulden. In de zes maanden daarvoor stegen de priizen nog met bijna 50.000 gulden. De daling zet vooral door in gebieden die als duur te boek staan, zoals de Randstad. Een echte verklaring voor de daling heeft de NVM, de vereniging van de makelaars, nog niet. Deel van Big Brother-uitzending live vanuit stamkroeg De Saloon roelofarendsveen ANDAAG 20 PAGINA'S nenland tenland tuur en Kunst inomie -3,5 7 17,18 8,9 oof en Samenleving14 sprek van de Dag2 po13,15,16 V/programma's11 aak/Strips10 irt19,20 leroverzicht14 janneke de jonge De telefoon staat roodgloeiend, de deurmat begint slijtplekken te vertonen. Bart uit Big Brother begint een hype te worden en dat merkt zelfs zijn stam kroeg, De Saloon in Roelofarendsveen. „Vanmiddag belde Radio 538, of hij bij ze wil komen werken. En Drum wil hem voor reclames gebruiken, omdat hij dat merk rookt", vertelt Raymond Garstman, eigenaar van De Saloon. „Als je het hem nu zou vertellen, zou hij het prachtig vinden. Maar hij moet niet op die aanbiedingen ingaan. Hij kan straks een eigen show krijgen als hij dat wil." Vanavond is de ontknoping van het meestbesproken tv-programma van het jaar en Bart Spring in 't Veld uit Roelof arendsveen is de gedoodverfde winnaar van Big Brother. Een maand geleden streden Willem en Ruud nog om de hoofdprijs van 250.000 gulden. Maar uit een enquête van Bureau Lagendijk blijkt dat Bart sinds de vorige meting in november van outsider favoriet is ge worden. Ook de conclusies van het NIPO zijn Bart gunstig gezind. Van de 1400 Ne derlanders van 10 jaar en ouder die meededen aan het onderzoek van dit bureau, stemt 49 procent op Bart. Ruud krijgt 28 procent van de stemmen, Wil lem 23 procent. Bart dankt zijn popula riteit aan zijn tegendraadsheid en hu mor. Zo laaiend enthousiast als Nederland is over Bart, zo nuchter reageerden zijn dorpsgenoten. Pas sinds Veronica afge lopen dinsdag een felgroene zendmast monteerde vlakbij Barts stamkroeg, slaat ook de stemming in Roelofarends veen om. In de kroeg aan het Noordein de is zijn naam op ieders lippen. Hoe kan het ook anders, nu drankleveran ciers af en aan lopen en technici alles in gereedheid brengen om vanavond een deel van de Big-Brotheruitzending van uit De Saloon te verzorgen. „Mensen bellen op of ze tegen betaling binnen mogen komen, maar er is hier gewoon niet genoeg ruimte", zegt Garstman. Ook burgemeester Meerburg van Al kemade, waartoe Roelofarendsveen be hoort, rekent erop dat de geldprijs voor de Veender is. „Als hij wint, heeft dat een positieve uitstraling op Roelof arendsveen. Mensen kennen ons nu al leen van de files en van die seksrecla- mes langs de A4." Pagina 2: 'Als Bart naar huis wil, dan gaat 'ie* Vlakbij in Zoeterwoude Rijndijk ifslag A4, richting Alphen aid Rijn) Het Winkelplein wan Het Net. Meer dan 6000 winkels bij elkaar. )p het Winkelplein wordt de verleiding om eens flink uit te akken wel erg groot. Hier kun je heei makkelijk bij meer dan D00 winkels rondkijken en producten vergelijken of bestel- in. Vanuit thuis. Kijk op: www.hetnetwinkelplein.nl Iratis internet bij Het Net Net wat je zoekt. oor meer informatie: www.hetnet.nl. ga naar Primafoon of bel 0800-1515 voor de gratis cd-rom. jakarta afp-anp Schermutselingen tussen chris tenen en moslims hebben sinds dinsdag op het eiland Halma- hera in het noorden van de Mo lukken aan 295 mensen het le ven gekost. Dat heeft kapitein Made Parsim van het Indonesi sche leger vandaag tegenover het Japanse persbureau Kyodo verklaard. Het geweld deed zich voor in de plaatsen Tobelo en Galelo. Volgens de woordvoerder heb ben 127 mensen zware verwon dingen opgelopen en zijn er 78 lichtgewond geraakt. Parsim, commandant voor het gebied waarin Tobelo ligt, zei dat de gevechten üitbraken, nadat bekend was geworden dat moslims de belangrijkste protestantse kerk van de stad Ambon op het gelijknamige ei land in brand hadden gestoken. De brand wekte de woede van de christenen op Halmahera. Zij vielen moskeeën en huizen en winkels van moslims aan. De christenen vormen de meer derheid van de ongeveer 50.000 inwoners van het eiland. Onge veer 12.000 bewoners van Hal mahera zijn naar het hoofdbu reau van de politie en naar een kazerne gevlucht. Volgens Parsim staan er nog verscheide ne huizen in brand en is er sprake van plunderingen. De gewelddadigheden braken uit een dag na de weigering van de Indonesische president Wa hid de staat van beleg af te kon digen voor het gebied. Volgens het staatshoofd is het aan de lo kale bevolking zelf de proble men op te lossen. Handelaren in Leidse regio verkopen twee keer zoveel als anders leiden/regio robbert minkhorst Handelaren in Leiden en omgeving verkopen ruim twee keer zoveel vuurwerk als in andere ja ren. Dat is ver boven de verwachtingen, die met het oog op de millenniumwisseling toch al be hoorlijk waren opgeschroefd. De omzetten in de ze regio zijn in de eerste dagen waarin het vuur werk legaal over de toonbank mag ook veel hoger dan het landelijk gemiddelde. De voorraden knal- en siervuurwerk bij de ver kopers in Leiden, Katwijk, Alphen aan den Rijn en Oegstgeest slinken rap. Vooral het siervuur werk, en dan met name het dure, is buitenge woon populair, melden de verkopers. Mensen draaien er dit jaar hun hand niet voor om voor honderden guldens veel en duur vuur werk aan te schaffen. „Het is een heksenketel", meldt Kees Teske uit Leiden. „De consument smijt met geld." De verkoop is bij hem ten op zichte van 1998 'vier keer over de kop gegaan'. De voorverkoop in Nederland zorgde al voor een record. Er is voor 75 miljoen gulden aan vuurwerk besteld, vijf miljoen meer dan een jaar geleden. Geschat wordt dat met oud en nieuw .5.000 tot 6.000 ton de lucht in gaat. De verschillende veegploegen in de gemeenten kunnen hun borst intussen nat maken. Omdat er een record aan vuurwerk wordt afgestoken, blijft er automatisch ook een recordhoeveelheid afval achter. Pagina Leiden: 'Consument smijt met geld' In verband met oudjaar zal het Leidsch Dagblad morgen, vrijdag 31 december a.s. al vroeg in de ochtend ('als op zaterdagen') verschijnen. Voor klachten over de bezorging kunt u van 10.00 tot 14.00 uur bellen naar (071) 51 28 030. Wij wensen u, ook namens al onze medcwerk(st)ers, een bijzonder gelukkig nieuwjaar! De Directie Profiteer nu nog van de prijzen van 1999! De goedkoopste ter wereld e.o^^fjj\ Morgen is de Konmar open van 8.00-17.00 uur! UTRKHT Ook s«ns0§d www.keukenkampioen. M ZccUitfMiiU in Kaatsheuvel Telefoon 0100 1536 Eilandbewoners schrijven nazaten den hoorn gpd Ongeveer honderd inwoners van het Texelse Den Hoorn hebben een brief geschreven aan hun dorpsgenoten in het jaar 2099. Hierin schrijven de bewoners over hun woning en het dagelijkse leven. De nieuwe eilandbewoners weten dan pre cies hoe het Hoomse leven er in de twintigste eeuw uitzag. De brieven worden verzameld, in een kist gestopt en op 1 januari 2000 ingemetseld in de Witte Hervormde Kerk in Den Hoorn. 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1