Kamer wil beslissing over Valkenburg Fakkellopers verlichten feestend Katwijk Duin Bollenstreek Kustgangersgaat het hele land in Neem een proefabonnement, -7 WEKEN VOOR f41 00 BEL 071-5128030 Rijschoolhouder redt vogels in Frankrijk Agressieve Voorhoute krijgt 80 uur werkstn DONDERDAG 30 DECEMBER 1999 976 Lissenaar zomaar neergeslagen noordwukEen 20-jarige Lissenaar is vanmorgen vroeg zonder enige aanleiding neergeslagen op de Hoofdstraat in Noordwijk. Hij was uitgeweest en liep terug naar de plek waar hij zijn fiets had neergezet, toen hij plots een harde klap op zijn achterhoofd kreeg en voorover op de straatstenen viel. Achterom kijkend zag hij vier jongens wegrennen, één droeg een gele jas. De politie heeft hen niet terug kunnen vinden. De Lissenaar is er zonder grote verwondingen afgekomen. Nieuwjaarswens blijkt diefstaltruc runsburg Drie jongens van ongeveer 15 jaar hebben met een babbeltruc' een bejaarde man uit Rijnsburg zijn portefeuille af handig gemaakt. Gistermiddag belden ze aan met een nieuw- jaarskaartje van een drukwerkverspreider en wensten ze de man een gelukkig nieuwjaar. Toen ze wat geld hadden gekregen, vroeg een van de jongens om een glas water. De man. 86 jaar oud. legde zijn portefeuille op tafel en haalde een glas. Toen de drie vertrokken waren, bleek zijn portemonnee verdwenen. Er zat een klein geldbedrag in. De man heeft aangifte gedaan. Sluiting marinevliegkamp kan veel geld besparen De Tweede Kamer voert de druk op het ministerie van defensie om vliegveld Valkenburg te sluiten op. Bij de voorbereiding op de behandeling van de Defensienota 2000 die begin volgend jaar plaatsvindt, stelt de Kamer het openhouden van het marinevliegkamp aan de kaak. hans jacobs De Kamer veronderstelt dat er nog veel geld valt te besparen met sluiting van de basis en vindt het vreemd dat de be windslieden De Grave en Van Hoof niet duidelijk hebben ge kozen voor sluiting van de ba sis. Dat blijkt uit de talrijke vra gen die de Kamerleden hebben ingediend bij het ministerie. De koninklijke luchtmacht zou de vliegende taken voor de marine kunnen uitvoeren, zoals dat nu ook al gebeurt voor de landmacht. Volgens de Kamer kan hier efficiencywinst mee worden geboekt. Eerder is al eens geopperd de marinepa trouillevliegtuigen van Valken burg over te brengen naar de luchtmachtbasis Leeuwarden. Kamerleden vragen zich af of het wel zin heeft Valkenburg open te houden voor 'slechts zeven Orions'. Drie gaan er im mers naar de Antillen en Aruba, terwijl er ook nog één in IJsland wordt gestationeerd. Dat laatste vindt de Kamer overigens vreemd. 'Er bestaat toch geen enkele onderzeebootdreiging meer in dat gebied', opperen Kamerleden in hun vragen. Het geringe aantal Orions leidt vanzelf tot de vraag aan de bewindslieden 'welke opties zij zien als Valkenburg op termijn zou moeten worden ontruimd?' Vooruitlopend op een eventue le sluiting wil de Kamer nu ook precies weten hoeveel geld de afgelopen vijf jaar in Valken burg is geïnvesteerd. Staatsse cretaris Van Hoof waarschuwde onlangs nog voor kapitaalver nietiging bij sluiting van de ba sis. De Kamer is benieuwd de noodzakelijke invested zijn die elders moeten wo gedaan voor verplaatsing het vliegkamp. De Tweede Kamer - di meerderheid voor sluiting Valkenburg is - bespreekt i bruari de Defensienota Dan moeten de bewindsli ook op de vragen hebber antwoord. ANNO 1974 De Sassenheimse rijschoolhou der Marcel Bergman kon geen hap van het kerstdiner meer door zijn keel krijgen, nadat hij de beelden van met olie be smeurde vogels voor de Franse kust op televisie had gezien. Zondagavond bedacht hij zich geen moment: hij belde het vo gelopvangcentrum in Anjum, nam met zijn Warmondse col lega-instructeur Kees Wolfs de lesvrachtwagen met oplegger en toog richting Frankrijk. In Nantes laadde hij tweeduizend door de olieramp met de tanker Erika bedreigde vogels in. Tweeduizend zeekoeten. eider- eenden, zee-eenden en jan van-gents. verpakt in kartonnen dozen, leverde hij dinsdagnacht af bij vogelasiels in Den Haag en Friesland. Eigenlijk had hij kerstvakan tie. ..Maar wie denkt er nu aan vakantie, als je dit ziet. Ik hoor de op de radio dat ze chauf feurs zochten om te helpen. Nee, je moet het aanhoren en gewoon lekker gaan zitten eten. Omdat de rijschool toch geslo ten is tussen Kerst en nieuw jaar, was de truck met oplegger vrij. Het is heel simpel: aan de ene kant zijn mensen die de beesten willen verzorgen, aan de andere kant mensen die ze kwijt willen. En wij passen daar precies tussen. Vijfhonderd vogels bezweken al voor aankomst bij het asiel. Door de olie. maar ook doordat gestapelde dozen het onder in vloed van vocht en uitwerpse len hadden begeven. Bij zijn tweede rit, die vannacht begon, zorgt Bergman ervoor dat de vogels anders worden ingela den. „Die Fransen stapelen de vogels in kanonnen dozen. Dat doen ze wel voorzichtig, maar de dozen houden het niet altijd tijdens de reis. Je moet alles le ren, het is ook de eerste keer dat ik zoiets doe." De kritiek van sommige vogeldeskundi gen dat het geen zin heeft om de vogels te redden, legt de Sas- senheimer naast zich neer „Ze zijn heel zwak. dat is waar. dus 25 van de 100 gaan toch dood, wat je ook doet. Maar elke ge redde vogel is er één." Vandaag laadt hij de volgen de groep hulpbehoevende vo gels in. Met twee chauffeurs is de 900 kilometer naar Nantes goed te doen, vindt Bergman. „We rijden om en om. Dan mag je achttien uur rijden. We doen het in 11 of 12 uur. Als we daar zijn, slapen we tien uur, terwijl de Fransen de vogels inladen. Daarna rijden we weer terug." Morgen keert Bergman terug met zijn tweede en laatste wa gen vol besmeurde dieren. „Dan is de opvangruimte in Nederland vol. De vrijwilligers in de opvangcentra doen trou wens het meeste werk. Dat ritje van ons is maar een klein stuk- kie en we zijn het gewend. Maar in de vogelasiels zijn ze dag en nacht en met man en macht bezig, met voeden en medicatie." Nu hij de vogels van dichtbij heeft gezien, nemen ze een bij zonder plekje in zijn hart in. „Ik ben nog nooit met vogels bezig geweest. Heb je wel eens een jan-van-gent gezien? Ik voor heen alleen op televisie. Maar het zijn schitterende beesten. En als je ze dan ziet creperen, gaat er echt iets door je heen." Er was eens een Katwijks satirisch pro gramma. 'kustgangers' genaamd, dat onder de katwijkse bevolking ontzet tend populair was. Zo populair dat de lokale omroep besloot een aantal afleve ringen in te zenden naar een landelijke wedstrijd van het overkoepelend orgaan Organisatie van Lokale Omroepen in Nederland (OLON). Daar won het pro gramma een aanmoedigingsprijs. Jurylid en mediabons Fons van Westerloo zag wel brood in het programma waarna het team van Kustgangers' op kosten van SBS6 vier afleveringen maakte. 'Kust gangers' sloeg aan. werd uitgezonden en kreeg landelijke bekendheid. En ze leef den nog lang en gelukkig. Zo had het sprookje kunrien verlopen. Het verging de teamleden Adri van Bee- len. Ruud Minnee en Richard van Delft anders. Ruim tweeënhalf jaar is er ge wacht op uitzending van de vier afleve ringen. Ze hadden de moed eigenlijk al opgegeven en de vier afleveringen afge schreven. Maar deze week kwam de ver lossende brief. 'Kustgangers' wordt op zaterdag 8.15.22 en 29 januari uitge zonden op SBS6. De heren blijven scep tisch. „We moeten het eerst zwart op wit in de programmagids zien staan, dan pas geloven we het." In 1995 begon het team van 'Kustgan gers met de eerste afleveringen bij de VLOK (Vereniging Lokale Omroep kat wijk en Valkenburg). „Er was behoefte aan een satirisch programma", vertelt Adri van Beelen. „Er werd een idee ge opperd om twee oude mannetjes in het Katwijks museum commentaar te laten leveren op het Katwijkse nieuws. We zijn gaan brainstormen en kwamen meteen op het idee om typetjes te spelen die het nieuws op de hak namen." Zo ontston den de twee Katwijkse zusjes. Sir John en mister Geoffreys, inwoners van Lo westoft (Engelse partnergemeente van Katwijk, red.) en wethouder Van Gierlo met zijn vrouw. De reacties van de kij kers waren onverdeeld positief. Men bleef thuis om de afleveringen van 'Kustgangers' niet te missen. Adri van Beelen en Ruud Minnee schreven alle afleveringen zelf. Niet vreemd want Van Beelen werkt als journalist, Minnee als freelance tekstschrijver. Bovendien zijn ze al jaren actief in toneelvereniging en cabaret. De sprong naar de landelijke tv werd ge maakt toen 'Kustgangers een aanmoe digingsprijs won tijdens het OLON-festi val Fons van Westerloo zag wel iets in het programma en bracht de heren in contact met een productiemaatschappij. „Daar wilden ze meteen van alles veran deren aan het concept. Meer tekstschrij vers erbij, professioneler en bijtender satire. We werden de kant opgeduwd van het toen populaire 'Jiskefet'. maar Kustgangers Adri van Beelen (links) en Ruud Minnee zijn in januari op televisie te bewon deren. FOTO DICK HOGEWONING dat wilden we helemaal niet Wij zijn van mening dat iets ook humoristisch kan worden gebracht zonder afzeikhu mor te gebruiken. Uiteindelijk vonden we een producer in Kreatieve Produkties Holland, waar we de vrije hand kregen", aldus het drietal. Richard. Ruud en Adri staken veel ener gie en vrije uren in het opnemen van de afleveringen en in september 1997 was alles klaar. Toen begon het lange wach ten. Schriftelijk werd toegezegd dat alle afleveringen uitgezonden zouden wor den. Kreten als 'jullie kunnen je beroep er wel van maken' en 'er staat een bu reau voor je klaar' waren aan de orde van de dag. Voor Adri van Beelen ging de mediawereld zelfs nog een stukje ver der open. „Ik heb diverse screentests ge daan. Maar na alle commotie werd het doodstil. En uitzenden, ho maar." Het team van 'Kustgangers' belde vele malen naar SBS6 om te vragen wanneer ze nu eindelijk stonden geprogram meerd. En steeds klonk het: 'we gaan het uitzenden, maar weten nog niet wan neer'. De heren waren behoorlijk teleur gesteld in het hele verhaal, te meer om dat zij onder de naam 'Kustgangers' niet meer op de lokale tv mochten verschij nen. SBS6 had recht op die naam. „Toen heeft hij mij met mijn hoofd in een touw gevonden en ik heb hem van de pillen afgehouden", grapt Van Beelen. „Maar even serieus, de letters SBS konden we even niet meer zien." Maar met nieuw elan begonnen Adri en Ruud twee jaar na het landelijke avon tuur met een nieuw satirisch program ma onder de naam 'Katwijk Centraal'. „Toch zat het mij niet lekker", zegt Ruud. „Op die manier ga je niet met mensen om. Dus ik schreef weer een brief naar Van Westerloo, meer voor mezelf dan voor het uitzenden van 'Kustgangers'. Nadat ik die brief op de post had gedaan was ik er voor m'n ge voel vanaf." Maar Fons van Westerloo schreef letterlijk dat het schaamrood hem naar de kaken was gestegen. De af leveringen lagen nog steeds op de plank en hij was ze door de drukte in media land gewoonweg vergeten. De afleverin gen zijn opnieuw bekeken en geschikt bevonden voor uitzending. „Eerst zien, dan geloven", zeggen Ruud en Adri nogmaals. „En wat er na de uit zending gebeurt zien we wel. We gaan lekker verder met 'Katwijk Centraal'. Dat we de naam 'Kustgangers' niet meer voor de VLOK mogen gebruiken, maakt ons niets uit. Inmiddels is ons nieuwe programma zo populair geworden dat we die naam niet eens meer nodig heb ben." Met een fakkel door Katwijk. De Millenni umfeesten zijn gisteravond officieel be gonnen. FOTO MARKLAMERS katwuk rob onderwater Feestelijk binnengehaald wor den door burgemeester en wet houders. Dat overkwam gister avond de deelnemers aan de fakkeltocht, die in het kader van de Millenniumfeesten in Kat wijk werd georganiseerd. Van Wouwe klapte, in gezelschap i£an de wethouders Van Paridon en Berkheij. zijn handen stuk. Het geduld van Van Wouwe werd danig op de proef gesteld, want de fakkeltocht trok ruim 250 deelnemers. Het college toonde zich sportief, want ook de laatste deelnemers werden, met fakkel en al, onthaald. Er konden twee afstanden worden gelopen: twee en vier kilometer. De meeste lopers, kinderen met moeders, kozen de kortste weg. De deelnemers mochten hard lopen of wandelen. Na afloop kreeg iedereen een herinne ringsmedaille. De organisatoren, atletiekver eniging Rijnsoever en IJsclub Voorwaarts, waren blij iverrast door de massale deelname. De voorbereidingen voor de tocht waren immers niet vlekkeloos verlopen. Wim van der Plas van Rijnsoever gaf gisteravond toe dat hij aan de vergadertafel 'best moeilijke momenten had gekend.' „Alles moest op het laatste moment gebeuren. De kans dat je wat over het hoofd ziet, is dan groot." Om zeven uur op het par keerterrein van sporthal Cleijn Duin was van haastwerk niets meer te merken. Alleen de bur gemeester was nergens te be kennen. En dat was even lastig want hij had het startschot moeten lossen. Een taak die wethouder Berkheij vervolgens op zich nam. Even later ver scheen de burgemeester wel bij de vertrekplaats. Van Wouwe was, gaf hij met het schaam rood op de kaken toe, de fakkel tocht simpelweg vergeten. Met het enthousiaste geklap maakte hij zijn omissie in de ogen van Tip» voor deze rubriek: 071-5356451 de lopers meer dan goed. Ook organisator Van der Plas vergaf Van Wouwe zijn fout. De fakkeltocht was immers een groot succes en de organisator kreeg meteen het verzoek van de tocht meteen maar een tra ditie te maken. „Daar moeten we nog maar eens over naden ken." persbureau cerberus Een 18-jarige Voorhouter ging op 16 april van dit jaar zo door het lint toen hem de toegang tot sociëteit Ex Voto in Voor hout werd geweigerd dat hij zijn woede koelde op twee broers, die zojuist naar buiten kwamen. Eén van de jongens werd achtervolgd tot aan de voordeur van zijn huis. Behalve voor het geweld te gen de broers heeft hij bekend op 28 maan een jongen zwaar mishandeld te hebben en het hekwerk van de Bartholomeus- kerk en een poortdeur aan de Mauritsstraat in Voorhout ver nield te hebben. Bij het geweld tegen de broers trad de Voorhouter sa men op met een groepje. Een mededader is inmiddels ver oordeeld tot vier maanden cel waarvan een maand voorwaar delijk. Tijdens de strafzitting werd de Voorhouter geconfron teerd met de broers, die beiden een schadeclaim hebben inge diend. Een van de broers wil bijna tweeduizend gulden ver goed zien voor kleding, schoe nen en een kwijtgeraakt collier. Het slachtoffer van de mishan deling op 28 maart claimt 594 gulden. De man wekte de woe de op van de Voorhouter omdat hij een meisje zou hebben mis handeld. Voor justitie was het geweld aanleiding de man twee m den achter de tralies te ze Inmiddels is de man, die zijn geboorte lijdt aan een senbeschadiging, bezig zij ven beter op de rails te ze Met behulp van de reclassi heeft hij een therapie ge' om zijn agressie beter tt heersen. Gezien de wending in h< ven van de man matigde d ficier van justitie haar eis vorderde tegen de man een straf van zes maanden waa twee voorwaardelijk. Daan wil zij dat de Voorhouter aangerichte schade vergi Politierechter Timmen vonniste overeenkomstig. gezien de Voorhouter r twee maanden in voorlc hechtenis heeft gezeten, ka volstaan met tachtig uur o taalde arbeid. DE MILLENNIU ZENDER uit de Leidsch DagbladARCIIIEVIiN ANNO 1899 Zaterdag 30 December KATWIJK - Het 'Harmonie-gezelschap' gaf weder een uitvoering in het café 'De Kroon', waar bij ver nieuwing bleek doe deze localiteit zich voor dergelij ke gelegenheden bij uitstek leent, vooral door haar doelmatige ventilatie, waardoor zij voor talrijke ver gaderingen ook uitstekend geschikt is. Vervolgens bleek: dat de 'Harmonie', mèt den ka pelmeester, den heer Huppkens, krachtiger is, dan bij diens afwezigheid; dat de 'Harmonie' nog geen burgerrecht gekregen heeft, ten gevolge waarvan nog veel zetels onbezet bleven-, dat de leden, voor zoover zij zich behalve toonkunst ook op tooneelkunst toe leggen, nog heelwat te leeren hebben èn wat hou ding èn wat uitspraak èn wat manieren, enz. betr< Dit alles schrijven wij ter neder niet om de 'Har monie' af te breken, maar integendeel om haar te doen zien wat haar ontbreekt, wat zij nog op haar pertoire heeft te plaatsen. Dat neemt toch niet w( dat het grootste gedeelte van het publiek zich uit: kend amuseerde, getuige het mee* dan eens dave rend applaus. Wij willen ons verslag eindigen met den wenscl dat de 'Harmonie' onder leiding van haar zonder twijfel kranigen directeur, moge voortgaan op den ingeslagen weg en door ijverige studie en onoverti fen lust het zoo ver moge brengen, dat zij naast h zusters in den lande weldra een waardige plaats r ge innemen. Maandag 30 december HAZERSWOUDE - Het bestuur van de Stichting 'Het Anker' heeft het programma van eisen voor het multi-functioneel centrum, dat in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch-oost zal worden gebouwd, vastge steld. De burgerij krijgt op maandag 20 januari, tij dens een hoorzitting in het gemeentehuis, die om acht uur begint, de gelegenheid tot het geven van haar visie op dit eisenpakket van het bestuur. Het totaal te bebouwen oppervlak bedraagt 1100 vier kante meter. De meeste ruimte (390 vierkante me ter) is gepland voor een grote zaal. welke, plaatsbie dend aan 375 tot 400 zitplaatsen, in eerste instan tie geschikt dient te zijn voor het houden van kerk diensten (van de r.k. parochie H. Michael/H. Bernar- dus). maar daarnaast multifunctioneel gebruik moet toelaten. Voorkeur, aldus het Anker-bestuur, ver dient de plaatsing van het orgel van de Michaelkerk in de grote zaal. In het eisenpakket staan voorts vi meld: sacristie, vergaderkamer, kantoorruimte en chief, wachtkamer, uitkleedkamer (ten behoeve v de kruisvereniging) onderzoekkamer, mortuarium jeugdruimten, ontmoetingsruimte, toiletten, ber ging, centrale verwarming en toeslag voor wanden gevels. Bij het ontwerp, aldus de bestuursleden v de stichting, moet rekening worden gehouden me uitbreidingsmogelijkheden in een later stadium, i name in de sector van de kruisvereniging en de jeugd. De totale stichtingskosten worden geraam< op 1.400.000,-, inclusief 16 procent btw. Dez< stichtingskosten zullen niet mogen worden over schreden. Participanten in het multifunctionele centrum zijn de gemeente Hazerswoude, de kruis vereniging en de parochie H. Michael/H. Bernardi De planning is dat de gemeente er 667.000,- ii stopt, de kruisvereniging 147.000,- en de paro chie 586.000,-. LEIDEN - Gistermiddag loste Feyen- oord-speler Wim Rijsbergen door het afsteken van een vuurpijl het 'startschot' voor de wedstrijd- en prestatieioop van ZLC. Op het Boshuizerkade-terrein ver schenen 50 wedstrijdlopers en 150 trim mers, die ieder 6300 meter moesten af leggen. Spaans uit Den Haag was de snelste in 20.512. FOTO FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen ovcrvrhrljvlngskaanl ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 M| 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidt Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van hel leid Dagblad aan de Roosevehatraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16