Naschoolse opvang in de knel 3 Sneeuwpret in Alphens centrum Gelukkig 2LOOO Elstarboom moet wel elstars geven Regio/Rijn Veenstreek ^ïintratuin Actie voor Venezuela verloopt uiterst stroef iWB ertig deelnemers verwacht bij ieuwjaarsduik in Wassenaar 95 rovincie accepteert seksbord ings A4 bij Roelofarendsveen )NDERDAG 30 DECEMBER 1999 973 15 Oegstgeest houdt ons het lijntje De Stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) wil van de gemeente zo snel mogelijk meer ruimte om tenminste 200 kinderen na schooltijd te kunnen herbergen. Dat zeggen voorzitter C. Vermeer en directeur M. Steenland namens de SKO. Volgens hen heeft een aantal ouders in middels moeten stoppen met werken, omdat de huidige opvangmogelijkheden met veertig 'vaste' plaatsen voor naschoolse opvang in 'De Kindervlinder' aan het Laven delhof 'ernstig tekort schieten'. Verkstraf voor mishandeling h haac/alphin aan den bun Een 20-jarige Alphenaar heeft van Haagse politierechter een werkstraf van veertig uur gekregen, itig e man had in februari vorig jaar een klasgenoot in het gezicht •slagen. De rechter vond dat de 20-jarige geen direct gevaar ip op het moment dat hij de man toetakelde. De Alphenaar tijc 'd aangifte moeten doen, in plaats van het recht in eigen hand nd nemen, oordeelde de rechter, on, lewonden bij ongeluk op A4 ^wetering Bij een ongeval op de A4 ter hoogte van Rijpwete- ng zijn gisteren twee mannen uit Den Haag gewond geraakt, e twee zaten in een busje dat werd bestuurd door een 39-jari- q. plaatsgenoot. Hij was bezig een vrachtwagen in te halen, >icj laar week plotseling uit naar rechts en botste tegen de achter in mt van de vrachtwagen. De 35-jarige inzittende van de bus Vp diverse botbreuken op. Een andere inzittende liep t nek- achten en verwondingen aan zijn mond en tanden op. er Aar besteedt afvalinzameling uit raar» Jannes Vos Recycling uit Alphen haalt vanaf 3 januari et huisvuil op in Ter Aar. Wethouder Jonker overhandigde de uisvuilauto van de gemeente vanochtend symbolisch aan de valinzamelaar. Met de uitbesteding van de huisvuilinzameling espaart Ter Aar 80.000 gulden. De gemeente blijft verantwoor- elijk voor de inzameling. De burgers kunnen klachten over de izameling melden bij Vos Recycling. Activiteiten als sneeuwkettingen leggen of skibakken vullen, sloegen gisteren niet aan. De kinderen die op de sneeuwhelling afkwamen, wil den alleen maar dollen. foto dick hogewoning Kinderen leven ziclt uit op de skihelling senaar judy nihof Haasnoot verwacht zater- zo'n dertig enthousiastelin- tijdens de eerste nieuw- rsduik bij de Wassenaarse Er hebben zich simpelweg meer mensen bij hem aan- neld. De Wassenaarder zit er mee. „Dertig, da's toch een oi aantal? We willen het juist ag een beetje dorps houden. <er kleinschalig." Haasnoot ft weinig op met de traditio- nieuwjaarduik, even ver- op in Scheveningen. Die is veel te massaal, et idee voor de nieuwjaars- vc elofarendsveen/den haag t provincie kan niets doen te- t n het reclamebord voor een ■sekslijn dat langs de A4 bij ;n elofarendsveen staat. Dit e irijven gedeputeerde staten h i Zuid-Holland in antwoord dl vragen die de SGP/RPF/GPV .e oktober stelde. De fractie pi ient dat het reclamebord met )r dagende dames afbreuk doet 1 n de waardigheid van de s! duw en keurt het daarom af. o De provincie kan reclame- h rden langs de openbare weg rbieden, maar dit mag alleen n i het Bord in het landelijk deel Iemand die een appelboom in tijn tuin plant en het liefst jo- ïagold-appels eet, wil er niet na een paar jaar achter komen dat er elstars aan de takken groeien. Een chrysantenkweker ftril dat de chrysantenstekken die hij koopt rasecht zijn, ge zond en van goede kwaliteit. 1 En een komkommerteler wil geen zaadjes die hem kom- i kommers van augurkenfor maat opleveren. Maar hoe ont dek je de kwaliteit van dat jon ge boompje, die chrysanten- i itek of de komkommerzaadjes? i Zelfs de meest professionele te- 1 Ier ziet dat niet zomaar met het blote oog. li Om de kwaliteit van teeltmate riaal te bepalen, zijn monsters nodig die op de proeftuin en in aboratoria worden onder zocht. Nederlandse kwekers hadden al vroeg door dat ze 1 daarvoor een keuringsdienst moesten instellen. Naast de keuringsdiensten voor de land bouw (Nederlandse Algemene Keuringsdienst) en de bloem bollen (Bloembollen Keurings dienst) ontstonden daarom in de jaren veertig van deze eeuw diverse keuringsdiensten voor de tuinbouw. De tuinbouw- diensten vielen tot op dit mo ment uiteen in de bloemisterij en boomkwekerijgewassen (NAKB) en de groente- en bloemzaden (NAKG). Met in gang van 1 januari 2000 fuse ren NAKB en NAKG tot Nak- tuinbouw. Het bedrijf opereert vanuit de panden waarin de fu siepartners al huisden, aan de Sotaweg in Roelofarendsveen. Die keuringsdiensten ontston- duik in Wassenaar, om klokslag 12 uur, is afkomstig van de plaatselijke trimclub de Duin- trappers waar Haasnoot deel van uitmaakt. Er staat een grote verhuiswagen op het strand, waar de deelnemers zich kun nen verkleden. Wie het water ingaat, doet dat op eigen risico. Wel hebben de initatiefnemers gezorgd voor een EHBO-post van het Rode Kruis „Stel dat iemand een hartmassage nodig heeft, dan kan dat. Ik heb zelf trouwens ook EHBO. Verder hebben we een telefoon bij ons. Maar er gebeurt echt niks, hoor", aldus Haasnoot. van een gemeente staat. Het bord in Roelofarendsveen staat daar net buiten. Eerder vroeg de SP-fractie van de Tweede Kamer minister Netelenbos al of zij niets kon doen tegen het seksbord, maar ook zij antwoordde daar ont kennend op. De SGP/RPF/GPV vroeg de provincie verder om een notitie op te stellen over deze proble matiek. Zuid-Holland ziet daar echter de noodzaak niet van in, omdat het seksreclames langs autowegen als incidenten be schouwt. den in Nederland veel vroeger dan in andere landen, vertellen Nico Koomen en John van Rui ten, de directeuren van Nak- tuinbouw. „De kwekers namen zelf dat initiatief', aldus Van Ruiten. „Ze wilden niet dat een paar snurkers de goede Neder landse naam zouden bezoede len." Vanaf de jaren veertig nam de overheid de regels van de keuringsdiensten over en werden ze nationaal verplicht. Nog steeds voert Naktuinbouw de wettelijke keuringen uit. Het bleef echter niet bij keuren. De keuringsdiensten wilden ook het teeltmateriaal verbete ren, bijvoorbeeld het virusvrij maken van hout. „Dat is heel tijdrovend en dus niet te doen voor een individuele kweker", weet Van Ruiten. Maar in de huidige tijd is het niet meer te verantwoorden om toezicht te houden op materiaal dat je zelf produceert. Daarom werd het vermeerderingsbedrijf verzelf standigd. Naktuinbouw blijft kwekers wel bijstaan door teeltmateriaal te onderzoeken in de laboratoria, maar produ ceert niet meer zelf. De goed geoliede keuringsmo len in Roelofarendsveen was tot 1992 behoorlijk uniek in de wereld. In dat jaar werden de eisen waaraan teeltmateriaal moet voldoen, ingevoerd in alle lidstaten van de Europese Unie. Omdat Nederland al zo ver was, zijn die Europese re gels deels gebaseerd op de Ne derlandse en dus op die van Naktuinbouw. Koomen en Van Ruiten vertellen het beschei den. Niet tevreden achterover- alphen aan den run» saskia buitelaar Het léék niet alleen echt, die hoop sneeuw gisteren op het Thorbeckeplein. Hij was het ook. Weliswaar op verzoek van de Alphense winkeliers gepro duceerd door een sneeuwma- chine, maar dat deed niets af aan de pret. De winterse sneeuwhelling in het centrum van Alphen aan den Rijn was de hele dag decor voor kinde ren op ski's of sleeën. De sneeuwmakers van het Alphense bedrijf The Snow Company waren 's nachts al begonnen om op het plein een baan van sneeuw te maken. Een helling met een schansje voor de skidemonstraties en twee uitlopers om in te spelen. Met een speciale machine kan The Snow Company vloeibaar stikstof, water en lucht om toveren tot een flink pak leunen, maar bekijken wat er nog te verbeteren valt, dat lijkt de leus van Naktuinbouw. Het verbeteren van kwaliteit sneeuw. Vanaf het moment dat 's ochtends een tweede verse laag was opgespoten, was er geen houden meer aan. Hordes kinderen bestormden de helling met zelf meege brachte sleeën. Een korte re genbui maakte halverwege de middag een ijsbaan van de in middels hard aangestampte sneeuw. Wachtende ouders kregen daardoor alleen kleine flutballetjes om hun oren, want stevige sneeuwballen wa ren al niet meer te maken. Kindergarten „Het is gewoon een Kindergar ten", merkte organisator Henk Tangerink op. Een gepaste woordkeus, gelet op de 'glühweintent' verderop en de schlagermuziek die uit de speakers schalde en een ge sprek alleen mogelijk maakte op meezingvolume. „Vanmor gen kwamen de kinderen hier was dan ook één van de oorza ken van de fusie. „Het is geen fusie omdat het slecht ging. Sterker nog, door de fusie kun- met plankjes naar beneden ra zen. Dat was heel gezellig. Maar activiteiten zoals sneeuwkettingen leggen en skibakken vullen slaan dan niet aan. Die moet je laten zit ten als het publiek alleen maar wil dollen. Voor het onderdeel sneeuwballen gooien hebben we daarentegen niets hoeven organiseren." Aan het eind van de middag moesten de koters tijdelijk de baan vrijmaken voor een skidemonstratie. Drie jongens van het Progress Free Ride Team hadden hun latten uit Rotterdam meegenomen om in Alphen te komen stunten. De korte baan in de opgestijfde sneeuw maakte het hun niet makkelijk. Toch wisten ze nog enkele sprongen met zijwaart se bewegingen weg te geven. De allerkleinsten hadden daar al snel genoeg van en zochten hun eigen hellinkjes nen we meer medewerkers aannemen. De hoeveelheid werk groeit snel", zegt Van Rui ten. Afdelingen als keuringen, onderzoek en de laboratoria kunnen nu van eikaars kennis gebruikmaken. In het nieuwe bedrijf wordt Van Ruiten directeur van de af delingen keuringen. Koomen neemt de dienstensectie voor zijn rekening. „Daar geldt het 'u vraagt, wij draaien -princi pe", zegt Koomen. Steeds meer buitenlandse bedrijven hebben interesse in die service. Zij wil len ook wel eens iets laten on derzoeken in het laboratorium. Naktuinbouw ziet het wel zit ten om een kijkje over de gren zen te nemen. Ambitieus? „Ja, dat is het. Voor de afzonderlij ke partijen was het behoorlijk pittig. Maar nu we samen zijn, van nog geen halve meter weer op. Zonder wanten maar met de muts van de kerstman gleed een meisje onophoudelijk op haar buik naar beneden. Haar handen werden net zo rood als haar jas, nat geworden van het smeltende ijs. Twee jongens la veerden al even onverstoor baar hun slee tussen de klein tjes door, verwikkeld in een denkbeeldige achtervolging. Eigenlijk waren ze al iets te oud voor hun spel, maar sneeuwpret is voor alle leeftij den, zo bleek: pa nam plaats op de slee en liet zijn peuter- zoon hem voorttrekken. En zelfs twee oudjes begaven zich breedgrijnzend op de ijzige 'piste'. Groot voordeel van de ze sneeuwbende is dat het niet hoeft te blijven liggen tot ook de modder is weggespoeld. Aan het eind van de avond werd de hele mikmak de Rijn ingeschept. De directeuren van de nieuwe keuringsdienst Naktuinbouw, John van Rui ten (links) en Nico Koomen. „Het is geen fusie omdat het slecht ging." foto henk bouwman is het haalbaar denkt Koo men. Roelofarendsveen blijft het kloppend hart van Naktuin bouw, ook als het bedrijf gaat uitbreiden. „Deze omgeving is heel geschikt qua personeel en verbinding", vindt Koomen. „De mensen hier dragen de tuinbouw een warm hart toe." Maar de Veen is niet alleen gunstig voor Naktuinbouw, Naktuinbouw is dat ook voor de Veen. Het bedrijf heeft de gewoonte om overnachtingen en andere diensten bij de plaatselijke ondernemers te boeken. Koomen: „Roelof arendsveen merkt dat wij hier zitten." roelofarendsveen janneke de jonge oegstgeest peter blok Directeur Steenland vindt dat de tijd van eindeloos en oever loos praten voorbij is. „Geen woorden meer, maar daden. De gemeente houdt ons al al jaren een vette worst voor, maar steeds als we willen bijten trekt ze hem weg. We zijn nu al bijna vier jaar aan het smeken om een ruimere voorziening voor naschoolse opvang, maar we zijn nog geen steek verder. De afgelopen jaren hebben we van de gemeente drie verschillende locaties aangeboden gekregen die telkens om uiteenlopende redenen, zelfs als wij onze bouwplannen al klaar hadden, weer werden terugverlangd." Steenland vindt dat haar or ganisatie aan het lijntje wordt gehouden. „Dit jaar kregen we bijvoorbeeld van de gemeente bericht dat we ons op nieuw bouw aan de Gerrit Rietveld- laan konden gaan concentre ren. We hebben voor ruim 35.000 gulden een architect in gehuurd die een ontwerp voor die locatie heeft gemaakt. On langs heeft de gemeente ons opnieuw laten weten dat ze zoekt naar een nieuwe plek. Zo komen die extra opvangmoge- voorschoten peter blok „U belt wel op een erg ongeluk kig moment, zo tussen kerst en oud en nieuw." Met dat verwijt wordt Voorschotenaar John Lauwers, die een inzamelings actie voor het door overstro mingen en aardverschuivingen geteisterde Venezuela houdt, naar eigen zeggen 'de hele dag om de oren geslagen'. „Veel mensen die ik benader weten écht niet wat ze daarmee zeg gen. Voor wie is het nu een on gelukkig moment? Niet voor hen, maar voor de mensen in Venezuela die van huis en haard vervreemd zijn. Zij heb ben direct hulp nodig. De nood is hoog. Niet volgende week of volgende maand, maar van daag. Of eigenlijk gisteren al. We mogen dan ook geen mi nuut verspelen." Lauwers, die familie (van zijn vrouw) in Venezuela heeft wo nen, stuit de hele dag door op onbegrip. „Ik had op meer me dewerking gehoopt en eigenlijk gerekend. Van de landelijke media en met name de televisie ontbreekt tot op de dag van vandaag alle steun. En dat is best wel frustrerend als je be denkt dat voor een vergelijkba re ramp in Turkije onmiddellijk de handen op elkaar gingen. Venezuela is en blijft voor veel mensen blijkbaar toch een ver- van-mijn-bed-show waarvoor men niet zonder meer warm- loopt." Toch ziin er volgens Lauwers, ondanks het uitblijven van lan delijke steun, voldoende licht puntjes om met zijn inzame lingsactie verder te gaan. „De steun die wij wél krijgen, is hartverwarmend. Mensen uit de hele Leidse regio komen hier lijkheden er natuurlijk nooit. De directeur van de stichting pleit voor een nieuw gebouw met honderd vaste plaatsen, waarmee ruim 200 kinderen na schooltijd kunnen worden op gevangen. „Er zijn in totaal ruim 2500 kinderen in Oegst- geest in de leeftijdscategorie van 4 tot 12 jaar. Natuurlijk ma ken die niet allemaal gebruik van onze opvangmogelijkhe den, maar veertig vaste plaat sen en twintig tijdelijke plaat sen in een noodgebouw die in november defintief weg moet is wel erg weinig voor een foren sendorp als Oegstgeest. Ouders moeten zelfs hun baan opge ven, omdat er onvoldoende kinderopvang is." Kinderopvang benadrukt dat ze 'slechts' een bouwlocatie wil. „Wij hebben zelf financiële middelen genoeg voorhanden. Wij vragen aan de gemeente maar één ding: een plek in het dorp waar we kunnen en mo gen bouwen. Daarmee zijn niet alleen wij zelf, maar ook veel werkende Oegstgeestenaren ge holpen", stelt Steenland. Wegens kerstvakantie was niemand van het gemeentebe stuur bereikbaar voor een reac tie. spullen brengen. Vooral speel goed, kleding en schoenen. Daar kunnen we ook niet ge noeg van binnenkrijgen. Daar naast is er enorm veel behoefte aan pleisters, babyvoeding, melkflesjes, zaldantaarns, kaar sen en isolatiematerialen. En aan geld, veel geld." De Vene zolaanse ambassade in Den Haag heeft inmiddels een bank rekening (nummer 55.83.97.328) opengesteld voor noodhulp. Lauwers is samen met zijn Venezolaanse vrouw Iris dag en nacht met de inzamelingsactie in de weer. „Tijd om te slapen is er eigenlijk niet als je voor noodhulp wilt zorgen. De tijd staat niet stil en de nood blijft onverminderd hoog. We gaan dan ook zoveel mogelijk achter elkaar door. Ik ga straks bij voorbeeld naar Den Haag om een vrachtwagen te halen. Daarna gaan we met ongeveer 15 man zo n 300 hulppakketten samenstellen bij de ambassade. En vervolgens ga ik de tweede vracht hulpgoederen naar Schiphol brengen, vanwaar het met de eerste de beste vlucht in de richting van Venezuela ver trekt. Verder rij ik een keer of drie per dag naar een opslag ruimte in Voorschoten die ons voorlopig ter beschikking is ge steld. Ons huis, waar we de ac tie ziin begonnen, is te klein ge worden. Het gaat dus wel de goede kant op, maar het kan, nee het moet beter. Het is al leen de vraag wanneer dat besef ook eens bij de omroepbonzen in Hilversum doordringt." John Lauwers houdt zijn Inza- melkw artier thuis aan de Rembrandtlaan 63 in Voor schoten. Telefoon: 5613725 en 06-53871442. Toepasselijker kan haast niet: een klavertje vier in de aan bieding in de laatste week van dit millennium. Voor voel geluk In de nieuwe eeuw. Inclusief zinken vaas. Prettige eeuwwisseling. Van 6.95 voor VOORSCHOTEN Leidseweg 518. Tei. 071-5322203 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS Koopavond: donderdag en vrijdag tot 21.00 uur. Maandag t/m zaterdag vanaf 9.00 uur open Naktuinbouw keurt al het teeltmateriaal IDe rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertellen de directeuren Nico Koomen en John van Ruiten over de keuringsdienst Naktuinbouw in Roelofarendsveen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15