'De onzichtbare wereld in actie 9 Geloof Samenleving Maria spoort katholieken aan tot wakes bij abortusklinieken VANDAAG DONDERDAG 30 DECEMBER 1999 Weeskinderen werden vroeger wel eens Sabinus genoemd, naar de gelijknamige beschermheilige van de vondelingen. In de loop der tijden werd de naam steeds minder gebruikt, want ouders waren bang dat mensen bij een naam als Sabinus dachten dat het om een buitenechtelijk kind zou gaan. Alleen in de meis jesnaam Sabina, heeft de heilige het overleefd. De eigenlijke Sabinus leefde in de derde eeuw na Christus. Hij was bis schop van de Italiaanse stad Spojeto. De plaatselijke gouver neur Venustianus. gelastte eerst de dood van twee assistenten van Sabinus, en vroeg toen of de bisschop zelf zijn eer wou bewijzen aan een beeldje van de Romeinse god Jupiter. Sabi nus gooide het beeld kapot. Voor straf werden zijn handen af gehakt. In afwachting van zijn executie, genas hij in de gevan genis een blinde jongen, en dat leverde tientallen nieuwe ge lovigen op. Onder de bekeerlingen zat ook gouverneur Venus tianus met \touw en kinderen. Dat kon natuurlijk niet, dus werd ook hij, samen met Sabinus. ter dood gebracht Friese kerkklokken luiden met oudjaar Leeuwarden ln Friesland zullen tijdens de millenniumnacht tussen twaalf en een uur de klokken van zeker honderd kerken luiden. Het is een initiatief van de Stifting Aide Fryske Tsjerken (Stichting Oude Friese Kerken). De stichting zet zich in voor het behoud van oude kerken in de provincie. De stichting verwacht dat er genoeg vrijwilligers zullen zijn. Het is echter de vraag of het klokgelui het vuurwerkgeweld zal overstijgen. 70.000 Jongeren bij Taizé-bijeenkomst Warschau Ruim 70.000 jongeren uit heel Europa wonen sinds dinsdag in Warschau de jaarlijkse ontmoeting van de oecume nische gemeenschap Taizé bij. Tot nieuwjaarsdag komen ze in de Poolse hoofdstad samen om te bidden, te mediteren, te zin gen en om elkaar te ontmoeten. De jongeren krijgen de komen de dagen onderdak bij ongeveer 12.000 gastgezinnen. DeTaizé- gemeenschap is in 1940 opgericht door de Zwitserse protestant Roger Schutz in een dorpje in Bourgondië. Israël biedt jonge joden gratis reis aan Jeruzalem» Israël wil jonge joden met gratis reizen naar het hei lig land interesseren voor het jodendom. ,,Het is een poging de strijd om de joodse continuïteit te winnen", zei rabbijn Michael Melchior, de leider van de ultra-orthodoxe Meimad-partij die deel uitmaakt van de coalitieregering. Het is de bedoeling dat de komende vijf jaar 50.000 joodse jon geren Israël zullen bezoeken. Het project, waarvoor ruim 400 miljoen gulden beschikbaar is gesteld, wordt gefinancierd door de Israëlische regering, joodse gemeenschappen buiten Israël en individuën. In het Portugese Lissabon wordt de laatste hand gelegd aan een kunstwerk dat vanavond om 22.00 uur in brand zal worden gesto ken om de eeuwwisseling luister bij te zetten. foto ap Meer echtscheidingen op 'Bible Belt' Washington Hoewel de bijbel regeert in de zuidelijke staten van de VS lijkt men het op de zogeheten Bible Belt' niet erg nauw te nemen met de huwelijksgelofte. Het echtscheidings percentage in staten als Alabama. Mississippi en Oklahoma ligt vijftig procent hoger dan in de rest van Amerika. Gouverneur Frank Keating van Oklahoma is een campagne begonnen om daar iets aan te veranderen. Bidden alleen is volgens hem niet de oplossing. Hij ziet meer in voorlichting op school over hoe je een relatie opbouwt. Keating wil ook de echtscheidingsproce dure moeilijker maken. Het is een blamage dat de meest gods vruchtige staten in Amerika, waar de heiligheid van huwelijk en gezin hoog in het vaandel staan, er minder van bakken dan de 'heidenen' in de rest van het land. aldus Keating. waard anpvan 't Hooft. Bezoekers van de kliniek ontvangen men om te bidden voor een spoedig einde van de aangekondigd dat ze niet meer regelmat valkenswaard anp Een groep rooms-katholieken wil vanaf januari maandelijkse gebedswakes houden bij abortus klinieken in Maastricht. Eindhoven en Rotter dam. De gelovigen laten zich inspireren door Maria, die volgens hen in een reeks verschijnin gen heeft gezegd dat er in de hele wereld een ein de moet komen aan abortus. Tijdens de gebedsdag, op de 25ste van elke maand, zullen ze God vragen de artsen, verpleeg kundigen en zwangere vrouwen het inzicht te ge ven dat abortus een „groot kwaad en een vergrijp tegen Gods schepping" is, aldus deelnemer A. van "t Hooft. Bezoekers van de kliniek ontvangen een gebedsprentje waarin ze uitleg krijgen over de vreedzame actie. De gebedswakes komen volgens Van 't Hooft voort uit da Mariaverschijningen aan Agatha van der Palen uit Valkenswaard. Die begonnen op de avond van 25 september 1998, toen ze in haar handen en voeten de stigmata (wonden van de gekruisigde Christus) zou hebben ontvangen. Sindsdien zou Maria bijna tachtig keer als de Vrouwe van alle Volkeren' aan haar zijn versche nen. Ze gaf Agatha opdracht overal te zeggen dat de mensen met abortus moeten ophouden. In een houten kapel naast het huis van Agatha komen wekelijks enkele tientallen katholieken sa men om te bidden voor een spoedig einde van de abortuspraktijk. Ze kunnen zich er ook opgeven voor een gebedswake bij een abortuskliniek. Maar Maria verwacht meer van de gelovigen. Op verzoek van de hemel moeten ze in Valkens waard een opvangcentrum bouwen voor kinde ren die door hun moeder zijn afgestaan. Maria heeft de plaats en de grootte van het ge bouw tot in detail doorgegeven, aldus Van 't Hooft. Het is volgens hem de bedoeling dat het pand er binnen drie jaar staat, maar de bouw plannen stuiten nu al op bezwaren van de ge meente. „Gebed doet wonderen", benadrukt Van 't Hooft. Vlak voor Kerstmis heeft Maria volgens hem aangekondigd dat ze niet meer regelmatig Agatha zal verschijnen. Vrijdag gebeurt dat lopig voor het laatst. Daarna beperkt Maria verschijning tot 25 september. Aan het tij<1 van de Mariaverschijningen komt een eind verwacht Van 't Hooft op basis van infon die hij vanuit de hele wereld ontvangt. De ellende in de wereld is volgens hem h< volg van de zonde. Maria heeft in de afgel jaren in talloze boodschappen opgeroepen te keren tot God. Maar „de tijd van genade' voorbij, waarschuwt Van 't Hooft. „D< breekt het tijdperk van Gods gerechtigheid Maar wat dat precies inhoudt, is nog ond 1 lijk." WEEROVERZICHT BUITENLAND Mi Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Veel wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima van -5 graden in het zuiden en - 10 in het noorden, vrijdag iets kouder. Denemarken: Af en toe zon, maar ook kans op een winterse bui Middagtempe- ratuur iets boven het vriespunt Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Donderdag meest bewolkt en eni ge regen, plaatselijk voorafge gaan door sneeuw. Vrijdag een stuk droger en wat zon. Middag- temperatuur oplopend naar 7 tot 12 graden België en Luxemburg: Donderdag zonnige perioden en tot de avond droog, daarna vrij veel bewolking en perioden met regen. Maxima van 5 graden aan zee tot rond het vriespunt in de Ardennen Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon. In de loop van donderdag bewolkt en perioden met regen, in de hoger gelegen gebieden ook sneeuw. Maxima van iets boven nul in het oosten tot 10 graden in Bretagne. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Maxima tussen 3 en 6 graden, aan zee een stuk warmer Spanje: Donderdag in het zuiden nog be wolkt en regenachtig. Verder af en toe zon en op de meeste plaat sen droog. Maxima aan zee tus sen 11 en 16 graden, landin waarts meest rond 6 graden Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemp>eratuur rond 13 graden, in het binnenland iets koeler. Mallorca, Ibiza, Menorca: Geleidelijk meer zon en waar schijnlijk droog. Maxima onge veer 13 graden. Marokko: Westkust: eerst nog kans op wol ken en een bui. Later op donder dag meest droog en af en toe zon. Middagtemperatuur rond 17 gra den. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en gere geld enkele stevige buien. Maxi ma dalend naar 12 graden. Madeira: Wolkenvelden en donderdag mo gelijk wat regen. Tamelijk veel wind. Maxima ongeveer 17 gra den. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en donderdag kans op regen. Aan de zuidkant van de eilanden ook nu en dan zon. Maxima ongeveer 19 graden. Ouitsland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd enkele sneeuwbuien, vrij dag in het noordwesten mogelijk regen. Middagtemperatuur op de meeste plaatsen iets boven nul. Oostenrijk: Veranderlijk bewolkt en met na me donderdag enkele lokale sneeuwbuien. Maxima in de da len rond het vriespunt. Zwitserland: Op de meeste plaatsen droog en met name aan de zuidflank van het Alpenmassief geregeld zon. Maxima in de dalen iets boven nul. bij Locarno ongeveer 6 gra den. Polen: Wolkenvelden en van tijd tot tijd wat sneeuw. Maxima iets onder VRIJDAG 31 DECEMBER 1999 half bew. N3 W1 14 0 10 •9 1.4 0.0 Zon- en maanstanden Zon op 08 49 Zon onder 16.36 Klagentixt Maan op 02.13 Maan onder 13.29 Kopenhagen Sneeuw ZW3 0 -5 0.0 LasPalmas zwaarbew NW2 20 16 0.0 Waterstand Katwijk 10.07 Lissabon hall bew. NO 5 16 6 4.0 IJmuiden Hoog 10.34 «23.19 22.52 Locarno half bew. 03 7 •1 0.0 Laag 06.36 18.40 36.17 18.21 Londen zwaarbew Z1 6 0 0.4 luiemburg half bew. W2 2 0 0.0 half bew. 02 0 17.0 Weerrapporten 30 december 07 uur: Malaga zwaarbew Z03 18 12 70 station weer wind temp eersl Mallorca half bew. N03 13 6 0.0 mai min mm Malta zwaarbew 01 18 10 00 Amsterdam half bew ZW3 6 1 3.2 Moskou Sneeuw 02 0 -3 08 0eB.lt half bew ZW2 6 0 1 7 München zwaarbew. W3 0 -1 4.0 Deelen zwaarbew ZW3 3 0 73 Nice hchtbew N4 7 4 0.0 EeWe licht bew ZW3 5 -1 19 Oslo Kht bew NO 2 •2 -8 0.0 Eindhoven hart bew. ZW3 4 0 1.1 Panjs zwaarbew TH 2 3 0 0.4 Oen Heider half bew W3 6 3 6.7 fcMg zwaarbew W3 1 •2 0.2 Rotterdam half bew ZW 3 6 1 1.9 Rome half bew N3 8 0 5.0 Twente half bew ZW3 3 0 1.2 SpM zwaarbew. N02 9 4 0.0 Vhssiryen half bew ZW4 6 2 0.3 Stockholm 0 0 00 Maastricht half bew. ZW 3 4 0 0.0 Warschau Sneeuw W 4 0 -1 0.0 Aberdeen zwaarbew Z3 4 1 00 Wenen zwaarbew W 3 2 0 00 Athene Kht bew wiO 16 15 0.0 ZOnch zwaarbew Z02 1 -4 04 Barcelona half bef N4 16 1 00 Bangkok zwaarbew ZW2 29 20 00 Berfijn zwaarbew W3 1 0 03 Buenos Aires half bew 02 23 18 09 Boedapest zwaar bew. W 2 3 •2 0.0 Casablanca zwaarbew Z1 18 13 0.0 Bcrdeaui half bew N2 3 -1 04 Johannestui half bew NW2 23 17 0.0 Brussel half bew. Z3 5 0 03 Los Angels hchtbew W2 16 0 Cyprus half bew NI 21 9 0.0 New Orleans onbewolkt ws.0 17 3 0.0 Dublin Reger ZW5 4 1 0.2 New York zwaarbew ZW4 2 •1 00 Frantftat zwaarbew Z2 3 1 00 Tel Avw half bew Z01 20 7 00 Genène half bew NW1 3 -4 0.2 Tokyo hchtbew 02 15 6 0.0 Helsinki NW2 •7 -15 06 Toronto zwaarbew. ZW5 3 -12 00 Innsbruck half bew ver. 1 0 •3 0.6 Tuna Vancouver Regf zwaarbew W2 ws 0 18 4 9 0 0.0 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen haeel L lagedruk mist windrichting H hogedruk 19 temperatuur zonnig -1000- hect0 pasca) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/mvr 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) PUBUC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam. chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman. chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 9*1 Hoofdredactie: 071 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ui 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17 071-5143545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekk het automatisch afschrijven van het abonnements- geld. ontvangen 1,- kortin L betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlar worden verzonden geldt een toeslag van 1 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE8AN d Voor mensen die moeilijk lezen, slechte o j hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattii van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave Auteursrechten voorbehouden? Dagbladuitgeverij Damiate /3 I I N H U I het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele sneeuwbuien. Mid dagtemperatuur rond het vries punt. Hongarije: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima dichtbij nul. Italië: In het noorden overwegend droog en vrij zonnig weer. Elders wisse lend bewolkt en naar het zuiden toe steeds meer buien. Maxima van 3 graden in het noorden tot 13 op Sicili Corsica en Sardinië: Nu en dan zon, maar ook enkele buien. Maxima rond 11 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en vooral vrij dag in op het vaste land veel re gen. Maxima dalend naar 6 gra den in het noorden en 15 in het zuiden. Malta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Maxima rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 12 graden op de Dardanellen tot 17 graden op Cyprus. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. 'Er zijn onzichtbare krach ten aan het werk in de we reld. Positieve en negatieve. Van de negatieve hebben we deze eeuw veel voorbeelden kunnen zien', zegt cultuurfilo soof en socioloog Harrie Salman (1953) uit Noordwijk. Maar de positieve krachten zullen volgens hem het volgende millenni um domineren. Salman on derzoekt nieuwe vormen van spiritualiteit en samen leven. Hij geeft les aan de Hogeschool Leiden en aan de universiteit van Praag, en is zo'n zes maanden per jaar in het buitenland te vinden. In Rusland en Zuid- - Afrika bij voorbeeld be zocht hij men sen die bezig zijn met nieu we projecten die in het teken staan van ge meenschaps opbouw, scholing en con flicten en problemen oplos sen. Daarnaast publiceert hij aan de lopende band ar tikelen en boeken over hoe spiritualiteit doorwerkt in wereld en cultuur. ONNO VAN 'T KLOOSTER Van oorsprong ben ik katholiek. Ik was in de jaren zeventig actief in het wijkwerk in Noordwijk. Maar sinds ik ben gaan reizen, is mijn betrokken heid vanzelf verminderd. Dat werken in de wijk is heel waardevol geweest. In de jaren zestig, die voor mijn ontwikkeling belangrijk zijn geweest, verdween veel van de mystiek in het ge loof. De kerk richtte zich meer op praktisch za ken. Het Latijn werd niet meer gebruikt en men ging zich meer bezighouden met sociale en poli tieke kwesties. Dat nam echter de behoefte niet weg aan die beschouwende spiritualiteit van ge bed en meditatie. Die kwam dan ook via de ach terdeur weer binnen uit India en Californië, met boeddhistische meditaties, yoga, en dat soort dingen. Juist op dat moment ontdekte ik de spiri tualiteit van de Oosterse orthodoxe kerken. Ik kwam op het spoor van de mystiek. Ging Meister Eckhart en Dostojevski en andere Russische mys tici lezen. Uiteindelijk heb ik contact met Oost- -Europa gezocht omdat ik daar kanten van mij zelf ontdekte die in mijn ontwikkeling hier, in West-Europa, niet werden aangesproken. Mensen gaan daar anders met elkaar om: veel warmer en met een ander tijdsbewustzijn. Ze eten daar pas als ze honger hebben. Gaan pas naar bed als ze slaap hebben. Op mijn 21ste ben ik een jaar in Joegoslavië gaan wonen en stude ren. Later ben ik naar Polen, Tsjechië en Rusland gegaan. Ik zat voortdurend in Oost-Europa. Door de confrontatie met de Slavische mentali teit kwam als het ware de andere kant van mijn ziel boven. Dat wat ik zelf miste, kwam daar tot uiting. Ik heb daar wonderlijke dingen gezien. Oude mensen die op een lange pelgrimstocht vol ontberingen gaan. Strompelend gingen ze op zoek naar het graf van een heilige. Zodra ze in de kerk komen, valt alle vermoeidheid en ellende van hen af. Ze richten zich op. Die kracht van de mystiek heeft mij altijd gefasci neerd. Op m'n zestiende raakte ik geïnteresseerd in bijvoorbeeld de Griekse en Egyptische cultuur. Mij boeide vooral wat hun priesters deden in de tempels. Welke geheime hogere kennis zij had den. Ik kwam erachter dat ze via inwijdingsritue len contact kregen met wezens die zij goden noemden. Wij zouden ze tegenwoordig om schrijven als engelen of aartsengelen. Door die inwijding verkregen ze hulp van die wezens waarmee ze allerlei problemen in het dagelijks leven konden oplossen. Zo'n priester werd bij voorbeeld geconfronteerd met een bepaalde ziekte en kon dan gaan slapen met de vraag hoe hij die kwaal moest verhelpen. Bij z'n ontwaken wist hij dan het antwoord. Want in de nacht had hij contact gelegd met de god van de geneeskun de. Met die interesse als grondslag, wilde ik op de middelbare school aan problemen van mensen gaan werken. Als psychiater of therapeut bijvoor beeld. Maar om eerst een goed begrip te ontwik kelen van de samenhang in het denken van men sen, en menselijke problemen in hun sociale context, koos ik ervoor filosofie en sociologie te gaan studeren. Zo is mijn interesse in spirituali teit ontstaan. Spiritualiteit is een ruim begrip. Ik probeer te ontdekken wat nu echt nieuwe vormen zijn van spiritualiteit. New age bijvoorbeeld is deels een hele oude stroming, waarin meditatietechnieken, therapieën en inwijdingswegen uit oude culturen terugkomen. Nieuw volgens mij is dat wij nu zelf heel bewust geestelijke krachten proberen te ont wikkelen. Dat is volgens mij ook het wezenlijke aan moderne spiritualiteit: we worden bij onszelf Harrie Salman: „De positieve krachten zullen het volgende millennium domineren." gebracht en doen ontdekkingen over krachten die met ons eigen ik te maken hebben. Daar is een hele ontwikkelingsweg voor nodig. Ontmoe- tingen met anderen, nieuwe vormen van samen leven en samenwerken, bewust omgaan met het leven, zijn in dat proces heel belangrijk. Ik bedoel dat heel praktisch. Je vraagt je steeds af: waar ben ik mee bezig, en 'wat leer ik hier van?' Nieuwe spiritualiteit is niet alleen maar het wegzweven in meditaties, hippie worden en naar India gaan: zoals dat in de jaren zestig gebeurde. Maai" het is heel bewust in je eigen leven gaan staan en ont dekken watje nu echt nodig hebt. Dat alles is voor mij 'het nieuwe' in de beleving van spiritualiteit. Een vernieuwing die gunstige perspectieven biedt voor het komende millenni um. In de twintigste eeuw zagen we voor het eerst in de geschiedenis hoe kleine groepen men sen hele volkeren op sleeptouw konden nemen door een beroep te doen op onbewuste krachten. Lenin wist in Rusland in te spelen op de diepge wortelde wens naar rechtvaardigheid. De Russen wilden geen rijken meer in de samenleving. Van daaruit is het communisme ontstaan. Mussolini beloofde orde, gezag en eerherstel van het oude Rome, en wist zo de Italianen voor het fascisme te winnen. Hitier maakte gebruik van de onze kerheid van het Duitse volk door orde en gezag te bieden en anti-Semitische gevoelens aan te wak keren. Thatcher heeft het egoïsme in de mens aangesproken. Iedereen moet voor zichzelf op komen en zorgen. Zo zie ik het merkwaardige fe nomeen dat voor het eerst in de wereldgeschie denis de kop opsteekt: een kleine groep mensen die een heel volk kunnen manipuleren. Ik noem het zelfs demoniseren, omdat ze demonische krachten aanspreken in de menselijke ziel. Voor deze eeuw was dat niet mogelijk. Nu hebben wë daar de psycho-technieken voor. Dat leidde allerlei catastrofes. Er is ook een lichtkant, goede die deze eeuw zijn boven gekomen. Want gen ook dat de morele kracht van één mens samenlevingen kon veranderen. Neem Martin Luther King, Mandela, Bonhoeffer, nas, Gorbatsjov. Morele genieën die een de goede kanten van de ziel deden. Niet manipuleren maar in vrijheid. Ze deden een roep op het geweten en kregen een hele beweging los van goede wil. Ik beleef daar oo L Christus zelf in, die bezig is de mensheid te h n pen. Hij werkt met de positieve krachten van mensen als Gandhi, en eigenlijk van iedereen Dat vermenigvuldigt hij dan duizendvoudig, dat het uitzaait over het hele land. Het is een soort wonderbare broodvermenigvuldiging, maar in dit geval met menselijke goedheid. A dat licht van het morele geweten maar sterk g noeg is kan dat de hele wereld overstralen. Vc een deel werkt dat ook door in burgerbewegii gen als de milieu- en vredes- en mensenrech tenorganisaties. Deze zijn ook typisch voor d( twintigste eeuw. Vroeger waren er weliswaar mensen, zoals Franciscus van Assisi, die enor veel losmaakten. Maar tegenwoordig zijn er d alle veranderingen meer mensen die er voor openstaan. Ik denk dat dit wapen voor socialt verandering sterker'zal worden in de volgend eeuw. Het is de onzichtbare wereld in actie. Daardoor herkennen we in de volgende eeuw sneller de mensen die demonische krachten maken. Mensen zoals Milosovic, die het Servi sche volk krankzinnig maakte met zijn haatcampagnes. Dus wat dat betreft kijk ik optimistisch naar de komende eeuw.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14