Niets extra's voor Leidse monumenten 'De consument smijt met geld' 'Ik verkoop mijn zaak aan wie ik Drinkwater goedkoper Vijftien maanden celstraf voor inrijden op politieman Rechter beboet vechtende Minervanen Voetballen voor een goed doel I DNDERDAG 30 DECEMBER 1999 Brand restaurant ontstond in koelkast leiden De oorzaak van de brand die in de nacht van dinsdag of woensdag woedde in een Chinees restaurant aan het Vijf Mei plein is bekend. Het vuur is ontstaan doordat een ventilator on voldoende zorgde voor de koeling van een motor en warmte wisselaar van de koelkast. De ijskast was ingebouwd in houten panelen. Die spaanplaten zijn gaan branden door de stralings- warmte van de warmtewisselaar en de ventilatiemotor van de koelkast. Kerstbomendief opgepakt leidenEen 14-jarige Leidenaar is dinsdagavond op de Bree- straat opgepakt omdat hij drie kerstbomen aan de voorkant van het stadhuis wilde stelen. Samen met een paar vrienden had hij al twee bomen omgezaagd en was met de derde bezig. De 14-ja- rige die de bomen wilde gebruiken voor een vreugdevuur krijgt een alternatieve straf via bureau Halt. Zijn vrienden wisten te ontkomen ^Vuurwerkoverlast leiden Zowel aan de Hoflaan als de Agaatlaan heeft de politie gisteren aanhoudingen verricht voor het afsteken van vuurwerk. In Zuid-West was een 12-jarige jongen de klos en in de Mors moesten een jongen van 14 en zijn 10-jarige vriend mee naar het bureau. Zij zijn overgedragen aan het bureau Halt. Inbreker weet te ontkomen j. leiden Bij een woning aan de Beukenrode in de Merenwijk werd gistermiddag een inbreker betrapt. Een omwonende zag dat de man met een schroevendraaier de voordeur probeerde te [forceren. De buurtgenoot probeerde de man op te pakken maar staakte zijn poging toen de inbreker dreigde een wapen te pak ken. Cabaret en feest in het COC leiden In het COC begint vandaag om acht uur een cabaret avond. De toegang bedraagt 7,50 gulden, leden betalen vijf gul den. Morgen is er vanaf half één bruisende oud-en-nieuw-dis- co. En zaterdagavond is het opnieuw feest met vanaf tien uur 'Future is Now', een disco met black-and-white-dresscode, waarvoor de toegang 2,50 gulden bedraagt, voor leden is het gratis. Het COC is te vinden aan de Langegracht 65. Millenniumwandeling leiden Vanaf buurthuis Op Eigen Wieken in de Merenwijk be gint zondag 2 januari een millenniumwandeling over 5,10 en 15 kilometer. Er kan vanaf 11 uur worden gestart bij het buurt- 'ïuis aan het Valkenpad 5. Het inschrijfgeld voor deze wande- is zes gulden met een beloning, zonder beloning de helft. 13 jj hui Geen geld Peper voor historische kern Minister Peper (binnenlandse zaken) is vooralsnog niet bereid Leiden meer geld te geven voor het onderhoud van de historische binnenstad. De stad loopt subsidies mis door een beleidswijziging bij het ministerie van cul tuur en door een andere verdeelsleutel voor het gemeen tefonds. Maar Peper ziet voorlopig geen noodzaak om dit verlies te compenseren. den haag/leiden De handelaren hebben het vanaf de eerste dag dat vuurwerk mag worden verkocht, druk. De verkoop verloopt boven verwachting, ook bij vuur- werkhandel Teske in Leiden. foto henk bouwman ïnergie- en Watervoorziening lijnland (EWR) en het Duin- vaterbedrijf Zuid-Holland lebben gisteren de overeen komst verlengd, die ze een paar jaar geleden afsloten over de levering van drinkwater in Ie Leidse regio. De nieuwe af spraak loopt tot 2004 en heeft ;evolgen voor de prijs die de consument betaalt voor lei dingwater: die wordt lager. iWR en DZH hebben de over eenkomst namelijk verlengd egen sterk gereduceerde kos ten. Hoeveel minder de con sument voor het water gaat >etalen is nog niet precies be- cend. Algemeen directeur Jonker van DZH: „Ons bedrijf spant rich in om de kosten van de drinkwatervoorziening te drukken. Het tarief voor drinkwater in 2000 is daarom al voor het eerst verlaagd. EWR gaaf nu ook een bijdrage leveren aan een verdere kos tendaling." DZH nam in 1995 het drink waterbedrijf van EWR over. Toen is afgesproken dat EWR in opdracht van DZH de dis tributie van drinkwater in de Leidse regio zou blijven uit voeren. Met de verlenging van de overeenkomst verandert er voor de consument - de prijs daling daargelaten - verder weinig. Wel gaat DZH de in spectie van drinkwaterinstal laties van bedrijven in de regio voortaan zelf uitvoeren. Jon ker: „Daardoor kunnen wij volop uitvoering geven aan het nieuwe kabinetsbeleid voor legionella-preventie." leiden/regio robbert minkhorst vervolg van voorpagina Een recordhoeveelheid aan kruit wordt dit jaar met oud en nieuw verschoten. Mensen geven ook een recordbedrag uit aan vuur werk, mooi vuurwerk met name. De vuur werkhandelaren in Leiden en in de regio zien hun voorraden in rap tempo slinken. „Dit is echt niet normaal meer." Twee tieners hebben hun snorfiets voor de deur geparkeerd. Ze staren naar het witte vel papier dat op de ruit is geplakt. Wat heeft vuurwerkhandel Teske aan de Oude Herengracht in Leiden te bieden? Het twee tal overlegt en stapt dan naar binnen. De zaak van Teske is ingericht als een bekend en groot hamburgerrestaurant. Er is een toonbank over de volle breedte van de win kel en daarachter een grote ruimte. De fa milie Teske is constant in de weer om klan ten te adviseren, te overreden en om ze vuurwerk te verkopen. „Het is om acht uur vanmorgen begon nen", zegt Kees Teske woensdagmiddag, „en de bestellingen zijn waanzinnig. Het is een heksenketel. De hoeveelheden zijn bij na vier keer verdubbeld ten opzichte van 1998. Dan heb ik het nog niet eens over het geld dat de mensen uitgeven." „De consument smijt met geld. Het maakt allemaal niet uit hoeveel het kost. Ik doe dit werk al dertig jaar en ik heb zoiets nog niet meegemaakt."Honderden gul dens voor knal- maar vooral siervuurwerk is dit jaar heel gewoon, merkt Teske. De uitschieters zijn mensen die zelfs twee- tot vierduizend gulden komen besteden. Bij de Dump in Katwijk is het niet anders, meldt een verkoopster door de telefoon. „Ik heb hier geen tijd voor", laat ze aanvan kelijk weten, „het stikt hier van de men sen." Ze meldt een verdubbeling van de verkoop. „Ik had niet op zoveel klandizie gerekend. Ze geven ook meer geld uit. Vroeger was het effe honderd gulden. Nou is het vier- of vijfhonderd gulden." „De mensen moeten er snel bij zijn", waarschuwt Arnold van der Meer, van werkzaam bij de gelijknamige fietsenwinkel in Oegstgeest. „We hebben nu nog maar heel weinig vuurwerk." Wachttijd „Het gaat boven verwachting", meldt Ab Kabalt vanuit Alphen aan den Rijn. Hij had op een omzetstijging van 25 procent gere kend, maar nu al weet hij dat het 'veel meer wordt'. Meer mensen kopen vuurwerk en bovendien geven ze meer uit, constateert Kabalt. De wachttijd in zijn zaak is woens dag vroeg in de middag een half uur. „Mensen willen vooral siervuurwerk, uit sluitend eigenlijk", aldus Kabalt. „Vooral het kostbare goed is populair." Zijn duurste vuurwerkpakket kost 169,95 gulden en de verkoop ervan 'loopt heel goed'. Maar de verkoop van de Ratelband, knalvuurwerk van 79,50 gulden, 'valt wat tegen'. Arthur Haasbroek stapt net bij Teske de deur uit. De Leidenaar houdt het dit jaar redelijk bescheiden, vindt hijzelf. Hij heeft voor om en nabij de honderd gulden aan vuurwerk aangeschaft. „Wat vuurpijlen, Romeinse kaarsen. Niets speciaals. Ik ge niet er altijd van wat anderen afsteken. Ik woon elf hoog." Rik Oudshoorn denkt dat hij 'iets meer dan andere jaren' heeft gekocht, maar als hij het natelt, komt hij uit op het dubbele. Samen met zijn zoontje besteedde hij 160 gulden, dat hij alleen uitgaf aan siervuur werk. „Dat doe ik altijd. Dit jaar heb ik spe ciaal een millenniumpakket gekocht." Heel bijzonder vindt Teske de Happy Lion, professioneel vuurwerk dat dit jaar op de markt voor consumenten is geïntrodu ceerd. „Het is echt gigantisch", vindt Tes ke. „Het is een serie sierpotten. Daar zit zulk spektakel in, dit gaat het helemaal ma ken. We geven er wel een verhaal bij. Men sen moeten hem goed vastzetten. Want als zo'n ding omvalt, is het leed niet te over zien." „Ook het professionele vuurwerk draait zeer goed", zegt Lampie Wouda van Lamp Illimunation. De Leidse pyrotechnicus geeft op 31 december een privé-show. Wouda had de aanbiedingen voor het uit kiezen, zegt hij. „Ik heb een artistiek be roep. De show die ik kan maken, vind ik leuker dan het geld dat ik ervoor krijg. Mensen huren mij in en ik steek het af. Ze kunnen met het glas in de hand kijken naar dingen die ze zelf niet kunnen maken." hans jacobs De minister antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamer. Die wilde vorige maand dat Pe per met extra geld over de brug kwam voor steden met een his torische kern, zoals Leiden, Delft en Haarlem. De minister sluit overigens niet uit dat er misschien op een andere ma nier nog geld vrij kan komen. „Maar niet uit het gemeente fonds", aldus Peper, die hier over volgend jaar opnieuw overlegt met de Kamer. Leiden dreigt bij de herverde ling van het geld dat de ge meente jaarlijks krijgt uit het gemeentefonds, 3,5 miljoen gulden mis te lopen. Dat is der tig gulden per inwoner. Het verschil wordt veroorzaakt doordat Binnenlandse Zaken bij het opstellen van de verdeel sleutel tussen de gemeenten voortaan minder waarde toe kent aan de specifieke proble men van een grote, historische binnenstad. Daarnaast heeft OCW zijn subsidieregelingen gewijzigd. Vandaar dat Leiden een beroep deed op de Tweede Kamer om de minister tot an dere gedachten te brengen. De gemeente wees er op dat het centrum met zijn honderden monumenten en kilometers ka de juist een bijzondere kosten post is. PvdA, WD, CDA en D66 von den dat de verdeelsleutel moest worden bijgesteld. „Hij moet zijn huiswerk overmaken", zei D66-Kamerlid Hoekema vorige maand. Hoekema erkende ove rigens wel voor een dilemma te staan omdat van iedere ver schuiving binnen het gemeen tefonds een andere gemeente de dupe wordt. Het totaalbe drag dat het rijk uitkeert blijft immers hetzelfde. In zijn ant woord wijst Peper daar nu ook op. „Uiteindelijk is de nieuwe verdeelsleutel voor alle ge meenten beter. Er is sprake van scheefgroei, daarom is deze: operatie nodig. Maar er zullen altijd wel wat nadelen aankle ven", aldus de minister. den haag/leiden Voor het inrijden op een poli tieman, een snelkraak in Oegstgeest en een winkeldief stal in Roelofarendsveen is een 45-jarige Leidenaar door de Haagse rechtbank veroor deeld tot een celstraf van vijf tien maanden. Daarnaast moet de man Casual Store in Roelofarendsveen 8100 gul den vergoeden voor de gesto len spullen. De straf is aanzienlijk lager dan de eis van officier van jus titie, mevrouw mr. M.J. Horst man. Deze vorderde twee we ken geleden een celstraf van drie jaar en betaling van de schadeclaim van de winkelier. De 45-jarige werd ervan be schuldigd op 1 februari van dit jaar met een gestolen auto op de agent te zijn ingereden. De politieman trok daarop zijn dienstwapen en schoot op de auto. Zelf ontkent de Leidenaar de auto bestuurd te hebben. De man zegt dat de politie hem de poging tot doodslag in de schoenen wil schuiven. De politie zou het op hem en zijn hele familie gemunt hebben omdat zijn vader we gens inbraken en een alcohol probleem uit de politiedienst ontslagen is. igenaar eetcafé De Illegale begrijpt alle commotie niet den haag/leiden ric-jan berendsen De politierechter in Den Haag heeft gisteren twee Leidse stu denten, leden van Minerva, tot een boete van duizend gulden veroordeeld. Het tweetal kreeg die straf voor openlijk geweld voor het gebouw van het stu dentencorps aan de Breestraat. Officier van justitie, N. Boers- ma, eiste een boete van 1500 gulden èn een voorwaardelijke celstraf van een week. Politie rechter E. Timmermans ging uiteindelijk lager zitten, maar stelde wèl een bijzondere voor waarde: de studenten moeten zelf betalen. „Het is niet de be doeling pa te laten dokken", zei de rechter. De 25 en 22 jaar oude stu denten sloegen er op 13 okto ber van dit jaar op los tijdens ten, die discotheek Hifi van het corps een bezoek brachten. Aanleiding voor de vechtpartij was een vernieling van een toi let. Toen de Leidenaars zagen dat de stortbak uit de muur ge trokken was, spraken zij de Delftenaren hier op aan. Het gevolg was een vechtpartij, waarbij twee Delftenaren rake klappen opliepen. Een van de slachtoffers zegt dat hij met een fles bier op zijn gezicht is gesla gen. Als schuldige wijst hij naar de 22-jarige rechtenstudent. Deze student kon zich op de strafzitting weinig meer herin neren dan dat hij die avond acht glazen wodka had gedron ken. Van de klap met de fles bier wist hij niets meer. „Mis schien had ik de fles toevallig ir^ mijn hand". De 25-jarige, die vorige week is afgestudeerd in de internatio- nale betrekkingen, geeft toe een klap te hebben uitgedeeld. Hij werd boos toen hij de vernieler van het toilet zijn naam vroeg en deze weigerde te antwoor den. De veroordeling door de poli tierechter is een van zijn laatste 'wapenfeiten' in Nederland. De man vertrekt volgende maand naar zijn geboorteland Argenti nië om daar een opleiding to^ diplomaat te volgen. dreigt met andere, harde acties zoals een blokkade van de Hooigracht. Overlast, toename van (kleine) criminaliteit, ver- keershinder en waardevermin dering van de huizen zijn enke le argumenten. Volgens Pasma zit de coffeeshop bij veel van zijn buurtgenoten nog steeds in de taboesfeer. „Zeker als er één naast je voordeur komt. Maar je moet een coffeeshop niet te genhouden maar begeleiden." Pasma lijkt de komst van een coffeeshop naar de Hooigracht zo gek nog niet. „De buurt heeft geen last van een coffeeshop. In dezelfde wijk zit in de Beschuit steeg New Times en daar zijn ook nooit klachten over. Een coffeeshop heeft een sociale functie. De klanten zitten bin nen en dat is beter dan dat ze 's avonds in de buurt rond de huizen en winkels hangen. Er mogen geen alcohol en hard drugs worden verkocht en per sonen onder de 16 zijn niet wel kom. Bovendien wordt een cof feeshop streng gecontroleerd door de politie. Willen de men sen soms een café met mogelijk drankoverlast, harde muziek, wapens en wie weet ook wel handel in soft- en misschien harddrugs?" Zestien jaar geleden begon Pasma zijn eetcafé aan de Hooigracht. „Ik heb de eerste zes jaar tot aan de Hoge Raad moeten procederen voor een vergunning. Ook toen was de hele buurt tegen. Nadat was ge bleken dat ik geen overlast ver oorzaakte, was er uiteraard niks De Illegale aan de Hooigracht straks mogelijk een coffeeshop. foto hielco kuipers aan de hand. Nu zijn ze mijn vrienden omdat ze liever een eetcafé willen dan een coffee shop." Mocht de komst van een cof feeshop onverhoopt niet door gaan dan gaat Pasma niet bij de pakken neerzitten. „Er zijn de afgelopen maanden veel kijkers maar weinig kopers geweest voor mijn zaak. Gaat de over eenkomst met de eigenaar van Double Aa niet door dan blijf ik gewoon wachten tot de volgen de koper zich meldt." leiden De E-pupillen verdreven gisteren de verve- haald voor gehandicapte sporters. De E-pupilllen ling met voetbalwedstrijden in sporthal De Zijl in namen zelf ieder anderhalve gulden mee. Met het Leiden en in andere sportzalen in de regio. De jonge geld wordt het voor hun gehandicapte leeftijdsge- voetballers deden mee aan het Zwaluwenzaalvoet- nootjes gemakkelijker gemaakt om ook te kunnen baltoemooi. Er wordt met het toernooi geld opge- sporten. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13