Nieuwbouw prijst zich uit de markt Vroegboekvoordeel Economie Burger King haalt 25 miljoen Pokemon-ballen uit de handel Verzekeraar Allianz koopt vliegtuigbouwer Fairchild )nden wil Greenwich internetklok lanceren Grootste champagnepiramide Diamant ongekend populair maar niet door millennium BTW-verlaging leidt tot complexe reparatiebon :NSDAG 29 DECEMBER 1999 958 Boek nu en bespaar tussen de 100,- en 500,- op uw rechtstreekse vlucht naar de volgende Martinair zomerbestemmingen New York Miami, Orlando Toronto van 748,- voor 548 van 898,- voor 698 van 898,- voor 698 De Bovag begint een speciale voorlichtingscampagne voor de tweewielerbranche, nu op 1 ja nuari het verlaagd BTW-tarief voor het herstel van fietsen in gaat. Bovendien komt er voor lichtingsmateriaal dat de win kelier kan uitdelen aan het pu bliek. De verlaging van het tarief van 17,5 naar 6 procent kan tot nogal wat vraagtekens leiden op het moment dat de rijwiel hersteller de rekening overhan digt. Zo geldt de lage BTW al leen voor gewone fietsen en niet voor bromfietsen. Boven dien geldt de BTW-verlaging, die op het werkplaatstarief zo'n tien gulden per uur scheelt, al leen voor onderhoud en niet voor nieuwe fietsen. Uit informatie van het minis terie van financiën blijkt dat het lage tarief strikt geldt voor on derhoud, het monteren van een nieuw kinderzitje op de fiets blijft bijvoorbeeld onder het hoge tarief vallen. Bovendien moet over de gebruikte materi alen bij reparaties het hoge BTW-tarief worden betaald. Ook kappers krijgen te maken met het lage BTW-tarief, maar dat geldt alleen voor het knip pen van mensen. Het trimmen van honden blijft onder het huidige BTW-tarief vallen. Schilderen en stukadoren van woningen ouder dan vijftien jaar valt eveneens onder het la ge BTW-tarief. Maar hier geldt dat het aanbrengen van tegels of het plaatsen van een nieuwe wand alvorens met het werk kan worden begonnen, niet on der het verlaagde tarief vallen. Wel weer de materialen die worden gebruikt bij het schilde ren en stukadoren. Fastfoodketen Burger King heeft gisteren besloten alle 25 miljoen Pokemon-ballen terug te halen nadat een baby door het speeltje was gestikt. Burger King gaf de ballen in de VS cadeau bij een kin dermenu. Een Californisch meisje van dertien maanden bedekte met de helft van de bal haar mond en neus waarna ze stikte. In een bal zit een van de 57 verschillende Pokemonfiguurtjes. Burger King adviseert nu ouders met kinderen jonger dan drie jaar het Poke- mon-speelgoed te vernietigen. De ballen kunnen ook worden in geruild tegen een kleine portie Franse frietjes. Pokemon is een gro te rage in de VS. Het populaire figuurtje uit een computerspelletje is uitgegroeid tot de kersthil. 5 en wil Greenwich Electro- gime (GeT) als officiële in- 2tionale klok voor post en acties via internet. Premier lanceert dat plan op jaarsdag, zo meldde het blad The Times gisteren. e-mail en e-transacties n nu al een tijdkenmerk 11 gebaseerd op Coordina- niversal Time. Dat is het rne equivalent van GMT, indaardtijd die dateert uit Maar de meeste compu- lebben software die de tijd ale tijd omzetten. Handig privé-gebruik, maar niet internationale handels- icties. Volgens het Britse moeten bedrijven speciale are krijgen om hun com- klokken precies volgens laten lopen. GeT-project is opgezet de Europese detailhan- oep IMRG (Interactive Media in Retail Group), waarbij onder meer de computerbed- ijven IBM en Microsoft Corp, warenhuisketen Marks and Spencer en de Britse posterijen zijn aangesloten. De groep heeft ook steun gekregen van British Telecom, koeriersbedrijf DHL. Interflora, het reisbureau Thomas Cooke en horlogefabri kant Timex. Volgens de groep is GeT beter I dan een standaard gebaseerd I op verschillende tijdszones. In I de VS heeft de Electronic Retai-1 ling Association (ERA) met we reldwijd 450 aangesloten be-1 drijven ook al verklaard goede I mogelijkheden te zien in GeT. „Neem bijvoorbeeld een finan ciële garantie. Daar kan nu af-1 hankelijk van de plaats waar iets is gekocht enige uren ver schil tussen zitten. Met een I standaardtijd bestaat dat pro- bleem niet", aldus vice-voorzit ter Cavaretta. Los Angeles, San Francisco (Oakland) Dominicaanse Republiek (Puerto Plata, Santo Domingo, Punta Cana) Cuba lHavanaHolguin. Varadero, Ciego de Avila) Jamaica (Montego Bay) Mexico (Cancun) Puerto Rico (San Juan) Vancouver, Edmonton, Calgary* Costa Rica (San José) 'vanaf medio mei beschikbaar. Belangrijkste voorwaarde is dat u voor 22 januari a.s. boekt en vertrekt tussen 1 april en 30 juni 2000. Prijzen zijn vanaf en exclusief luchthavenbelasting/toeslagen Het verblijf ter plaatse is zaterdagnacht en maximaal 1 maand Ga voor meer informatie en reserveringen naar uw reisagent of bel met Martinair. 020 - 601 17 67 Let op: voor alle aanbiedingen zijn slechts een beperkt aantal stoelen beschikbaar, dus boek snel! van 1.048,- voor f 848,- van 1.458,- van 1.486,- van 1.448,- van 1.498,- van 1.448,- van 1.180,- van 1.498.- voor 998, voor 998, voor 998, voor 998, voor 998, voor 1.080, voor 1.098, De Duitse verzekeraar Allianz heeft samen met een New York- se investeringsmaatschappij de Amerikaans-Duitse vliegtuig bouwer Fairchild-Dornier over genomen. Met de transactie is 875 miljoen gulden gemoeid. Daarin zijn ook nieuwe investe ringen opgenomen. Fairchild-Dornier is gespecia liseerd in de bouw van kleine vliegtuigen. De vliegtuigbouwer was op zoek naar nieuwe part ners om fors te kunnen investe ren in nieuwe modellen. De nood werd extra hoog nadat de uitgifte van obligaties was mis lukt. Naast Allianz en de New Yorkse investeringsmaatschap pij Clayton, Dubilier Rice heeft ook een consortium van Duitse financiële instellingen zich garant verklaard om 1,75 miljard aan schulden te finan cieren. Het Amerikaanse Fairchild werd in 1996 eigenaar van Dor- nier, dat tot dan een verlieslij dend bestaan leed onder ae vleugels van het Duitse vlieg tuigbouw- en ruimtevaartcon cern DASA. Fairchild-Dornier is in een felle concurrentieslag verwik keld met het Braziliaanse Em- braer en het Canadese Bombar dier op de wereldmarkt voor vliegtoestellen met vijftig stoe len of minder. Fairchild-Dor nier heeft een orderportefeuille voor de bouw van meer dan vierhonderd vliegtuigen. :R uidvat haalt 20.000 lampen terug woude Drogisterijketen Kruidvat neemt 20.000 lavalampen Ie handel. Volgens een woordvoerder kan de lamp bij over- litting barsten. De inhoud van de lamp, die bestaat uit een ïgsel van water en paraffine, bereikt een temperatuur van OP ig tot zeventig gradèn. De lavalampen gingen als warme idjes over de toonbank. In een week tijd waren al 15.000 2* nplaren verkocht. Hoeveel schade Kruidvat lijdt, kon de o]6 rdvoerder niet zeggen. 1,6 «8 bsidie hulpmiddelen op werkvloer iaac» De overheid trekt 2,7 miljoen gulden uit voor het ont- o^8i elen van hulpmiddelen die het werk veiliger en gezonder 2,7( Hen maken. Het geld gaat naar achttien projecten die erop 2Q gericht arbeidsongeschiktheid te voorkomen of gehandi- 8>( en aan werk te helpen. Eén project houdt zich bezig met 3.2( apparaat voor mensen die met beeldschermen werken en 4 oj klachten hebben. Het apparaat meet de spierspanning van lis schouder en onderarm. Het helpt mensen beter bewegin- aan te voelen, waardoor de klachten verminderen. Vier op 0;2( ien mensen die met beeldschermen werken, hebben RSI- o.oi hten zoals pijn in de nek, stijve armen of schouders en rin- j 2 igen in handen. i!o °:i linese passagiers dubbel verzekerd 1.61 9,9t ighai China Eastern Airlines heeft de verzekeringspolis ver- beid voor passagiers die tijdens de millenniumwisseling in 3;6j icht zitten. Het uit te keren bedrag bij calamiteiten bedraagt o!4i n totaal zestig miljoen gulden. De polis is afgesloten voor de [e vlucht in de millenniumnacht van Shanghai naar Peking erug. De maatschappij zegt er alles aan gedaan te hebben ?.5< problemen te voorkomen. De dekking is verdubbeld om de iagiers gerust te stellen. Om aan te tonen dat China Eastern X7 rolste vertrouwen in de goede afloop heeft, vliegt topman Li ngming mee. L6C i;g ijs exportkaas bli jft onder druk (UK! De prijs van Nederlandse exportkaas blijft onder druk n. Volgens het Productschap voor Zuivel krijgt de prijs voor jj tweede achtereenvolgende jaar een tik naar beneden'. In ]6t i liep de prijs door crises in Azië, Zuid-Amerika en Rusland 3j egen procent terug. Dit jaar zal weer een terugval van enkele 85:enten laten zien, verwacht woordvoerder Mulder. Sinds lio dit jaar zijn er tekenen van herstel, maar hij verwacht dat de kaasprijs snel op het oude prijsniveau terugkomt. De luctie van Nederlandse kaas blijft stabiel op circa 640.000 j.6i Circa zeventig procent daarvan is bestemd voor de export. rflitsers positief over economie in 2000 ij Eüi De meeste brancheverenigingen in Duitsland zijn posi- !5cgestemd over de ontwikkeling van de economie in 2000. Uit •|j peiling van onderzoeksinstituut IW blijkt dat 23 sectoren |oc lichte omzettoename verwachten. Twintig van de 42 onder st gde brancheverenigingen zijn positiever gestemd dan vorig Slechts negen zijn negatiever. Vooral de chemie, de machi- |65k>uw. de optische industrie, de elektrotechniek en de klein- ■7l aal zouden van de economische ontwikkeling profiteren. ;5C rentegen wordt in de textiel- en stofferingsbedrijven en de ,7ciilhandel rekening gehouden met lagere omzetten. eeskeurders staken voor beter loon •45 De veertig keuringsassistenten in slachterijen legden van- I95het werk neer. Ze stapten vanuit Oss de bus in om verhaal ot alen bij de in Voorburg gevestigde Rijksdienst voor Keuring 5® Vee en Vlees (RW). Ze zijn het na allerlei veranderingen in se beroep nog altijd niet eens met het loon dat ze krijgen: acht ent minder dan geëist. RW wil het korps van vierhonderd jesters omvorm§qjtpt een peloton keuringpassistqpten. „Dat ie t de dienst omdat dat goedkoper is", stelt bestuurder Van 4! Ploeg van FNV Bondgenoten. „Ze moeten hetzelfde werk 9! i maar krijgen er minder voor betaald." 75 fitters lopen millenniumpremie mis °5len. Ruim 40.000 vutters die hun uitkering via het pensi- fonds ABP krijgen, krijgen geen millenniumpremie. Het ABP - inkt meer dan 600.000 gepensioneerden een eenmalige bo- van 220 gulden, maar vutters komen daarvoor niet in aan- king. Dat heeft kwaad bloed gezet bij een aantal vutters. 5Ó;ens de ambtenarenbonden CFO en AbvaKabo, die beide 65 in het bestuur van ABP zitten, kan de regeling niet anders 3° den uitgevoerd. Vut- en fpu-uitkeringen (flexibel pensioen 35ittreden) zijn formeel geen pensioenen. „De ABP voert die Do lingen wel uit, maar het vutfonds is een apart fonds", ver CFO-woordvoerder De Geus. 15 ectrabel gaat Philips stroom leveren 55 sel! De stroomproducent Electrabel gaat elektriciteit leve- k aan alle vestigingen van Philips in Nederland die niet meer een contract zijn gebonden. De Nederlandse dochter van Belgische stroombedrijf heeft daartoe met Philips een con- t gesloten. Electrabel Nederland is actief op de Amsterdam- troombeurs Amsterdam Power Exchange (APE). Het con- 1 met Philips is het recentste van een reeks waarmee een to- jaarvolume gemoeid is van 1.250 gigawattuur of 215 mega- !51 in vermogen. Elektrabel Nederland is sinds juni actief op ^gebied van verkoop van elektriciteit en gas en daarmee ver- den diensten. i einig Britten willen euro als munt 15 ien De populariteit van de euro heeft in Groot-Brittannië q dieptepunt bereikt. Volgens een opiniepeiling die The Ti vandaag publiceerde wU slechts zeventien procent van de 5 (en het pond voor de nieuwe munt verruilen. 59 procent wil 1 luidige situatie behouden: Groot-Brittannië maakt deel uit luropese Unie, maar voert de euro niet in. De uitslag van de ing is een opsteker voor de Conservatieve partijleider Ha- die gisteren nog van oud-minister van financiën Clark kri- op zijn rechtse beleid te verwerken kreeg. Hague overweegt ivoering van de euro tot belangrijkste strijdpunt bij de vol- de verkiezingen voor het Lagerhuis te maken. Bouwbedrijven waarschuwen voor kentering door hoge kosten gemeenten De overheid moet oppassen met het opeenstapelen van kostenverhogingen op nieuw bouwwoningen. Vooral gemeenten hebben steeds meer de neiging de kosten van ex tra groenvoorzieningen, nieuwe wegen en zelfs opknapbeurten van oude wijken, te verhalen op nieuwe huizen. Daarbovenop komen dan nog de BTW-verhoging en de extra kosten voor duurzaam bouwen. Zo dreigt de nieuwbouw zich uit de markt te prijzen, waarschuwt voorzitter Brinkman van de koepel van bouwbedrijven AVBB. „De markt was, en is nog steeds, bereid hoge prijzen voor de nieuwe huizen te betalen. Maar de prijsstijging vlakt af. En de rente begint langzaamaan weer te stijgen. Er komt een keer een omslag." Brinkman ziet dat gemeenten en rijk de gunstige markt ge bruiken om allerlei uitgaven te verhalen op de koper van een nieuwe woning. De aanleg van de infrastructuur, een parkje en soms zelfs een gemeenschaps huis in een ander deel van de stad, alle kosten worden verre kend in de grondprijs die de bouwers aan de gemeenten moeten betalen voor de bouw grond. In sommige Vinex-loca- ties rekenen de gemeenten al prijzen tot 1.500 gulden per vierkante meter. De huizenko per betaalt die grond. „Daar komen dan nog allerlei andere kosten bovenop", aldus Brinkman. „Het nieuwe belas tingplan leidt al tot hogere kos ten. De verplichting tot duur zaam bouwen maakt een huis ook 10.000 tot 20.000 gulden duurder en dan hebben we nog de verwijderingsbijdrage en een aanvullende Energie Prestatie Norm, een norm voor de hoe veelheid energie die een huis mag verbruiken. Al die eisen en belastingen leiden tot een ho gere kostprijs." Aan het eind van het jaar zijn er 40.000 woningen minder ge bouwd dan de bedoeling was, de helft van de jaarproductie. Die achterstand is een van de redenen dat de huizen zo duur zijn. Brinkman wijst vooral de overheid aan als de veroorzaker van die vertraging. Door de lan ge procedures rond bestem mingsplannen is de bouwpro ductie veel te laat op gang ge komen. Ander probleem bij de vertra ging is dat er nu huizen worden gebouwd waarop de koper ei genlijk niet zit te wachten. Nu de woningnood in kwantitatie ve zin is opgelost, iedereen heeft een dak boven zijn hoofd, is de woningnood kwalitatief geworden. „Er is veel vraag naar vrijstaande huizen, of 'twee-onder-een-kappers'. De mensen willen ruimte in en om de woning. Die wordt nu te weinig geboden." scheveningen Het Scheveningse Kurhaus gaat met een mooie stunt het nieuwe jaar in of zit op oudjaarsavond met een 'enorm grote glasbak'. Dat laatste is de nachtmerrie van champagnepira midebouwer Broos, die probeert het wereldrecord te verbeteren. Hij zet met twee hulpen 30.658 glazen in 56 lagen op elkaar om zo met een wereldrecord in het Guinness Book of Records te ko men. Het huidige record staat op 23.642 glazen en is gevestigd in 1993 door een Texaan. Sindsdien zijn drie pogingen om die presta tie te verbeteren jammerlijk mis lukt. De glazenstellage wordt 6,5 meter hoog, en 5,5 meter breed. De recordpoging slaagt als op 31 december een fles champagne van zes liter kan worden inge schonken. Niet alle glazen hoeven vol. Dat zou dagen vergen en de champagne is dan niet meer te drinken. Als de glazen niet om vallen, verkoopt Broos ze na af loop met inscriptie. Tien procent van de opbrengst gaat naar Art sen zonder Grenzen. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS De verkoop van diamant is dit jaar in Nederland sterk toege nomen. Voornaamste oorzaken zijn de economische hoogcon junctuur en de naderende komst van de euro. De millen niumwisseling speelt niet of nauwelijks een rol. Dat zeggen diamantairs in Amsterdam. De hoofdstad is een van de grote diamantcentra in de wereld. Diamantairs melden opmerke lijke forse omzetstijgingen van 15 tot 50 procent. Het gaat om cijfers in guldens. A. Kahn van Amstel Diamonds wijst erop dat de verkochte hoeveelheid diamanten iets minder specta culair is gegroeid. „Diamant wordt tegen dollars ingekocht. Alleen al door de gestegen dol larkoers is onze omzet in gul dens dus toegenomen." De economische bloei is vol gens diamantairs de voornaam ste oorzaak van de goede zaken die ze dit jaar doen. „Vergeet niet dat de effectenbeurs ook hoog staat. Er wordt makkelijk geld verdiend en het wordt ook makkelijk weer uitgegeven", constateert A. Jansen van Cos- ter Diamonds. „Luxe artikelen worden goed verkocht. Naast diamanten ook luxe horloges van merken als Rolex en Car- tier." Als tweede oorzaak van de flo rerende diamantverkoop wordt de komst van de euro ge noemd. Kahn voorziet dat dia mantairs daarvan nog twee jaar de vruchten zullen plukken. Hij wijst erop dat er nogal wat 'on geregistreerd' geld in omloop is. Bezitters daarvan hebben een probleem als de euro in 2002 de gulden vervangt. Om te voorkomen dat ze dan met het inwisselen van 'ongeregistreer de' guldens aandacht van de belastingdienst trekken, kopen ze nu diamanten. Later kunnen die worden omgezet in elke ge wenste munt: dollar of yen als die nog steeds hoog staan, maar eventueel ook in euro's als de koers daarvan tegen die tijd misschien is aangetrokken. Het Zuid-Afrikaanse diamant kartel De Beers maakte vorige week bekend dat zijn omzet dit jaar is gestegen met 57 procent tot 11,4 miljard gulden. Ter ver klaring wees De Beers erop dat mensen diamant beschouwen als ideaal millenniumgeschenk. Voor Nederland gaat dat echter niet op. „Het millennium heeft hier totaal geen invloed", aldus E. Asscher van Koninklijke As- scher Diamant Maatschappij. De meeste van zijn Amster damse collega's onderschrijven dat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9