ovi Sad 'gemangeld' tussen Milosovic en de NAVO Nu twee maanden gratis bellen voor heavy users. Buitenland 'Geloof het of niet, maar Indonesië is klaar voor Y2K' Twee maanden gratis bellen en een Siemens handset voor Wie vóór 31 december bij Dutchtone een belbundel van 180 minuten aan schaft, krijgt 360 minuten gratis en bovendien een Siemens C25 voor slechts f 49,-. Voor meer informatie: bel 0800-0550, ga naar de Dutchtone dealer of bezoek www.dutchtone.nl. Nu kan iedereen in Nederland met Dutchtone bellen want Dutchtone heeft landelijke dekking. Straks belt iedereen met Dutchtone. dutchtone ISDAG 29 DECEMBER 1999 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters trom waren die bombardementen uitgerekendliier?' im? Waarom wij, en waarom uitgerekend hier? ijn de drie vragen die een buitenlandse bezoe- Novi Sad onvermijdelijk voor de voeten krijgt ien. Doorgaans met een eerder woedende dan rbaasde ondertoon. naanden na het einde van de NAVO-bombar- ten op Joegoslavië begrijpt het gros van de 0 inwoners van Novi Sad nog altijd niet waar- gerekend hun stad tijdens de 78 dagen duren- itaanvallen zwaarder werd getroffen dan welke stad in Servië dan ook. de NAVO de raffinaderij aan de rand van de de as legde, begrijpen ze nog enigszins. Maar aarom de NAVO ook alle drie de Donaubruggen vernielen. Uitgerekend in een stad die stevig in n is van de oppositie tegen Slobodan Milosevic, doet nog iedere dag zeer in de hoofdstad van vodina-provincie. Nenad Canak zoekt ook nog naar het waarom. De voorzitter van de Liga iciaaldemocraten in de Vojvodina (LSV) legde ag onlangs in Berlijn voor aan Javier Solana, lok de man die ten tijde van de bombardemen- hoogste baas van de NAVO was, kon het hem ertellen. „Hij beloofde me dat ik gebeld zou n door een generaal die bij de planning van de irdementen betrokken was. Maar ik heb nog steeds niets gehoord", zegt Canak. Canak rekent er niet op dat hij ooit een bevredigen de verklaring krijgt voor de vraag waarom uitgerekend Novi Sad zo'n hoge prijs moest betalen. Hij - en veel andere leiders van de oppositie in Novi Sad - zijn er namelijk van overtuigd dat er helemaal geen heldere strategie stak achter de meeste bommen en raketten die in Novi Sad insloegen. „Het lijkt erop dat de NAVO Milosevic simpelweg wilde laten zien hoe hard men toe kon slaan. Maar tegelijkertijd wilden ze hem ook weer niet echt pijn doen. In dat geval hadden ze namelijk één van de grote bruggen in Belgrado moe ten bombarderen. Dat is het centrum van de macht van Milosevic. Als ze dat hadden gedaan, zou de oor log binnen 24 uur afgelopen zijn geweest, omdat dan heel Belgrado tegen hem in opstand zouden zijn ge komen", meent Milan Djukic. De loco-burgemeester van Novi Sad zit door de NAVO in een heel lastig parket. „Wij van de oppositie pleiten voor een democratisch Servië dat nauwere banden moet aanknopen met Europa. Maar die boodschap is sinds de bombardementen hier een stuk moeilijker te verkopen." Djukic en zijn partij, de Servische Vernieuwingsbe weging (SPO), vrezen dat de oppositie volgend jaar bij de lokale verkiezingen de prijs gaat betalen voor de meer dan 200 NAVO-bommen en raketten die Novi Sad troffen. „Novi Sad is, met 55 van de 70 zetels in de gemeenteraad, stevig in handen van de oppositie. Maar het is nu al duidelijk dat het regime ons de schuld in de schoenen schuift voor de bombarde menten. De staatsmedia schilderen de oppositie iede re dag af als 'de landmacht van de NAVO', als 'land verraders' en als 'lakeien van het westen'. En bij een deel van de kiezers slaat dat soort propaganda zeker aan", zo vreest de loco-burgemeester van de tweede stad van Servië. Nenad Canak is minder pessimistisch. „Novi Sad is en blijft een bolwerk van de democratische oppositie. Maar we zullen wel hard moeten vechten om duide lijk te maken dat de bombardementen ons niet te ver wijten zijn", zegt hij terwijl hij zijn zoveelste sjekkie draait. Een gewoonte die hij heeft overgehouden aan een maandenlang verblijf in Amsterdam in het begin van de jaren zeventig. Canak droomt van een Servië dat ooit net zo liberaal en tolerant is als Nederland. Dat kan nog wel even duren, zo weet hij.Hij vertelt een anekdote. Afgelopen voorjaar, tijdens de bombar dementen, moest Canak op last van zijn partij iedere dag twee uur op zijn motor en zonder helm door No vi Sad rijden. „We wilden op die manier duidelijk ma ken dat ik en andere kopstukken van de oppositie niet naar het buitenland gevlucht waren, zoals de staats media voortdurend suggereerden. Het was de enige manier die we hadden om Milosevic' propaganda te ontzenuwen." Zes maanden na het einde van de bombardemen ten is Novi Sad nog steeds een zwaar getekende stad. De drie vernielde Donaubruggen zijn nog niet her steld. Al het verkeer tussen het centrum van de stad en de wijken op de andere Donau-oever waar 60.000 mensen wonen, moet over een pas onlangs in gebruik genomen pontonbrug. Urenlange vertragingen en enorme files zijn het gevolg. En als het binnenkort se rieus gaat vriezen, moet de pontonbrug buiten ge bruik worden gesteld om te voorkomen dat er zich een ijsdam in de Donau vormt. De Donau zelf is nog altijd onbevaarbaar omdat de brokstukken van de drie vernielde bruggen dwars over de vaargeul liggen. „Als het aan ons zou liggen, zouden de opruim- werkzaamheden al lang begonnen zijn, maar we heb ben als lokale overheid geen cent. En het regime in Belgrado wil pas met het ruimen van het puin van de bruggen beginnen als de internationale gemeenschap bereid is de kosten voor de bouw van drie nieuwe bruggen te betalen", zo legt loco-burgemeester Djukic uit. Milosevic en de zijnen chanteren de internationale gemeenschap met het feit dat de Donau, een van de belangrijkste transportaders van Europa, gestremd blijft zolang het Westen niet met geld over de brug komt. De kosten om de drie bruggen te repareren worden op minstens 200 miljoen D-mark (ruim 225 miljoen gulden) geschat. Het Westen voelt er niets voor om Milosevic en zijn regime een dusdanig grot financiële injectie te geven. En Novi Sad is de dup van die internationale politieke patstelling. „We voe len ons dubbel gegijzeld, zowel door het regime i: Belgrado als door de internationale gemeenschaf Het Westen zegt de democratische oppositie in Servi te willen steunen, maar doet in werkelijkheid niet voor ons", aldus Djukic. De impasse rond het ruimen van het puin van d bruggen is volgens hem illustratief. „Er bestaat een le vensgroot gevaar voor overstromingen als we ee strenge winter krijgen. Rond de restanten van d bruggen kunnen dan ijsdammen ontstaan di stroomopwaarts tot enorme overstromingen kunne leiden. Tot diep in Hongarije aan toe. International deskundigen waarschuwen al maanden voor dat gc vaar, maar er gebeurt niets." Nenad Canak vergelijkt de houding van het Weste ten opzichte van de oppositie in Servië met een vlieg tuigkaping. „Wij, de Servische oppositie, zitten in ee vliegtuig dat gekaapt is door Milosevic. Hij wil zei moord plegen door het vliegtuig neer te laten stortei En vanuit de controletoren beneden, van jullie uit h« Westen, krijgen we te horen dat ze niets kunne doen, maar dat ze klaar staan met bloemen als we d zwaar bewapende kaper kunnen overmeesteren e veilig weten te landen. Het gros van de Indonessiche bevolking ziet, zoals deze fnjitventers in Jakarta, nooit een computer. foto »theo haerkens JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Samen met de computernet werken in de voormalige Sov jet-Unie gelden de Indonesi sche als het meest kwetsbaar bij de overgang naar het nieuwe millennium. Het land verkeert in ernstige economische crisis en menigeen vraagt zich af of de juiste maatregelen zijn ge troffen. Toch is er van crisis sfeer geen sprake. Het gros van de burgers ziet nooit een computer en de over heid, die er weinig voor voelt de door crisis geteisterde burger met nog een zorg op te zadelen, wordt luchthartigheid verwe ten. Een woordvoerder van het nationale comité dat proble men moet voorkomen, prijst zich gelukkig dat er relatief wei nig computers zijn. Zelfs minis teries beschikken er mondjes maat over. 'Geloof het of niet, maar Indo nesië is klaar voor Y2K', kopte het dagblad Indonesian Obser ver eind november. Veel ver trouwen spreekt er niet uit en de scepsis lijkt terecht. Er zijn zo veel andere geldverslinden de prioriteiten en de Indonesi sche gewoonte reparaties pas uit te voeren als er echt niets anders meer op zit, is weinig vertrouwenwekkend. De energie- en watervoorzie ning, telefoon-, geld- en lucht verkeer drijven ook in dit ont wikkelingsland grotendeels op computers. In Indonesië kan op vele plaatsen met een giropasje geld uit de muur worden ge trokken. De kans dat de atm- machines niet werken, wordt reëel geacht. Toch zeggen de banken, die nog altijd worstelen om de crisis te overleven, dat de zaken goed zijn geregeld. De kleinere en meest kwakkelende banken tonen zich onbezorgd. Zij administreren met de hand en als die ene computer waar over ze beschikken, op hol slaat, worden extra boekhou ders ingezet. De Indonesisch-Nederlandse Kamer van Koophandel raadt bedrijven niettemin aan tegen de jaarwisseling extra geld in huis te halen, de benzinetank goed te vullen, evenals de bat terijen van de draagbare tele foon. Om aan de verhoogde vraag te voldoen heeft de cen trale bank een bankbiljet uitge bracht van 100.000 rupia, dub bel de waarde van het tot nog toe duurste biljet. Niettemin zijn de eerste klappen al geïn casseerd: kapitaalvlucht uit angst dat informatie over tegoe den domweg verdwijnt. De Ka mer van Koophandel adviseert haar leden om die reden af schriften van bankrekeningen, maar ook oude telefoon- en stroomrekeningen bij de hand te houden. Hoewel ook energiebedrijven claimen dat alles dik in orde is. heeft de Indonesische tak van creditcardmaatschappij Visa coulante regelingen aangekon digd in geval van telefoon- en stroomstoringen. Bij hotels, zie kenhuizen en supermarkten kan hoe dan ook met de credit card worden betaald. Staatstelefoonbedrijf Telcom stak zich in de schulden om zijn computernetwerken door te lichten. Maar toen Telcom aankondigde dat de zaken tijdig op orde zouden zijn, duikelden de koersen met ruim 5 procent. Aandeelhouders laten zich niet zo gemakkelijk overtuigen. Dat geldt ook de weinige buitenlan ders die ondanks het tumult van het laatste jaar reserveer den om de feestdagen in Indo nesië door'te brengen: zij annu leerden massaal. Garuda, de staatsluchtvaarm- aatschappij die geldt als het meest gecomputeriseerde be drijf in het land, blijft tijdens de jaarwisseling in de lucht. De vliegtuigen zijn in samenwer king met buitenlandse toeleve ranciers millenniumbestendig gemaakt, al zijn er vluchten ge schrapt wegens gebrek aan pas sagiers. Om dezelfde reden vliegt KLM op 31 december noen op 1 januari op Jakarta. Merpati, een kleinere lucht vaartmaatschappij, schort haar binnenlandse vluchten deels op, omdat kleinere vliegvelden mogelijk onveilig zijn. Maar voor de landingsstrips in de verre buitengewesten geldt dat niet. De stroomvoorziening en die computer die er staat, zijn zo weinig bedrijfszeker dat im provisatie er regel is. Hotels en beheerders van luxe appartementen in Jakarta tonen zich eveneens pragmatisch. Ze raden gasten en bewoners aan te zorgen voor extra drinkwater en etenswaar en in de com plexen, die tientallen verdiepin gen tellen, rond het 'Uur U' de lift te mijden. o.a. verkrijgbaar b.j de Dutchtone shops m Amersfoort. Amsterdam, Den Bosch. Den Maag. Haarlem. Leiden. Maastricht. Rotterdam en utrecht, verder kunt u terecht bij Alco Sound Vision. BBC. BelCompany. Case Telecom. Caylan Sound Vision. Combi Foto. Correct. Dasap telecommunicatie. DB Telecom. D en S kantoorvakhandel. Dixons. DuTone. Duiker. EPrElectronicPartner. Expert. Filmpost. Flandria. FOKA. Foto Klein. Funtronics. Heuts Automaterialen. HON Horn Electro Kalkman Mobiele Communicatie. Kinorama. Kral Super Photo. Kreuze Telecommunicatie. Let s Talk. Lmcom. Media Markt. Mega Eishout. M.kro Electro. Objektief, Office Centre, Phones More. Phones R us. Poiectro. Radio Modem, raf. R,te. Electronics. Sams internet Services. SB Telecom. Scheer Foppen. Speet. Staffhorst. Steenweg. Super Photo, t for telecom. TBA. Telecom Today. TeleMasters. Telepact. Teleshop. Tele Tools. The Phone House. The Phoneshop. To Be Connected. Total Phone en vogelzang Veel scepsis over overgang naar millennium

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7