Opnieuw bizarre moorden Oost-Java 'Frankrijk is de afgelopen dagen gewond geraakt' "auJrpFrankrijk Buitenland Kaping toestel Lufthansa was een spontaan idee Nog veel onduidelijkheid over vooronderzoek Kohl AFP A(;<-nce France Presvr ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Russische tanker zinkt nabij Istanbul Istanbul Een olietanker die onder Russische vlag voer, is van ochtend gezonken in de Zee van Marmara nabij het Turkse Is tanbul. De Wolgoneft 248. raakte grond tijdens zwaar weer en brak in tweeën. Volgens de Turkse tv-zender NTVis er sprake van enige vervuiling door het verlies van brandstof. Iraniërs geven nier voor dood Rushdie teheran Meer dan vijfhonderd Iraanse extremisten hebben aangeboden hun nier te verkopen om een huurmoord op de schrijver Salman Rushdie te kunnen betalen. De actie is een ini tiatief van een moslim-militie in de Iraanse heilige stad Mash- had. Zij willen hun oproep ook op internet publiceren, om we reldwijde steun te vergaren. Rushdie werd in 1989 getroffen door een islamitisch doodsvonnis voor zijn boek De Duivelsver zen. Iran nam vorig jaar afstand van de actie, maar extremisten willen de 'fatwa' tegen Rushdie nog steeds uitvoeren. De Britse schrijver leefde bijna tien jaar ondergedoken en zoekt pas sinds kort weer de openbaarheid op. Mogelijk 50.000 doden in Venezuela Caracas De overstromingen in Venezuela begin deze maand hebben mogelijk aan 50.000 mensen het leven gekost. Dit schatte secretaris-generaal Weber van het Internationale Comi té van het Rode Kruis (ICRC) gisteren. De ramp kan de grootste in Latijns-Amerika van deze eeuw worden. Volgens Weber zal het dodental tussen de 20.000 en 50.000 liggen. „Exacte cijfers zijn er niet", vertelde hij op een persconferentie. Nog niet eer der schatte het ICRC het dodental zo hoog. „Deze ramp is, ge meten aan het slachtoffertal, ten minste twee, drie keer zo erg als Mitch", aldus Weber. De orkaan Mitch eiste vorig jaar zo'n 10.000 levens in Midden-Amerika. Millenniumfeest in Seattle afgezegd Seattle Het geplande feest op oudejaarsavond in Seattle gaat niet door wegens het risico van terroristische aanslagen. Dit zei burgemeester Schell gisteren op een persconferentie. Schell verldaarde er zelf gerust op te zijn dat zijn stad geen doelwit is van aanslagen. De federale recherche FBI kon echter 'niet ga randeren dat de stad veilig was', aldus de burgemeester. Het ga la in de stad aan de Amerikaanse westkust had zo'n 50.000 be langstellenden moeten trekken. De Amerikaanse overheid is er van overtuigd dat terreurgroepen aanslagen hebben gepland tij dens de millenniumwisseling. Washington deed al meermalen waarschuwingen aan de Amerikaanse burgers uitgaan. Britse politie jaagt op nazimoordenaar londen De Britse politie is volgens de Britse krant The Times op het spoor van de vermeende oorlogsmisdadiger Konrad Ka- lejs. Het Simon Wiesenthal Centrum had de Britten gevraagd een onderzoek in te stellen naar de van origine Letse Australiër, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de moord op 30.000 mensen in Letland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Volgens de krant verblijft Kalejs onder een valse naam in een luxueus ver zorgingshuis in de buurt van de stad Rugby. Kalejs diende in een concentratiekamp buiten Riga. Na de oorlog kreeg hij het Australische staatsburgerschap. In 1959 ging hij naar de VS. Daar maakte Kalejs fortuin, maar in 1984 openden de VS een uitzettingsprocedure tegen hem. Na zijn uitwijzing keerde Kale js terug naar Australië. In 1997 dook hij op in Canada, maar dat zette hem ook het land uit. Wit-Rusland zoekt vermiste minister minsk De Wit-Russische minister van binnenlandse zaken Joeri Sivakov heeft gisteren bekendgemaakt dat een onderzoek is in gesteld naar de verdwijning van een van zijn voorgangers, oud minister Joeri Zacharenko. Van Zacharenko werd voor het laatst iets vernomen op 7 mei, toen hij zijn vrouw Olga opbelde om te zeggen dat hij op weg was naar huis. Hij is nooitthuisgekomen. Zacharenko werd in 1996 als minister ontslagen nadat hij on enigheid had gekregen met president Loekasjenko. Hij werd daarna een prominent lid van de oppositie. Andere oppositiefi guren die onder mysterieuze omstandigheden zijn verdwenen, zijn oppositieleider Gontsjar en uitgever Krasovski. Test spoort 'verborgen' aids virus op londen Britse wetenschappers hebben een bloedtest ontwik keld, waarmee het HIV-virus (dat aids veroorzaakt) geïdentifi ceerd kan worden, ook als het zich 'ergens in het lichaam ver stopt'. Zij hopen dat deze ontdekking leidt tot effectievere the rapieën. Met de gebruikelijke bloedtesten is het virus niet op te sporen als het zich schuilhoudt in organen. iüsseldorf apgeen angst voor de gevangenis en ik wil nu graag met de politie De man die gisterochtend korte spreken." Later verklaarde hij lijd een toestel van de Duitse tegenover de politie tot zijn luchtvaartmaatschapij Lufthan- daad te zijn gekomen om zo in sa heeft gekaapt, was naar ei- een Duitse gevangenis terecht gen zeggen pas tijdens de te komen, vlucht op het idee gekomen en Tien minuten voor de lan- bleek geen springstoffen bij ding had hij de dreiging van de zich te hebben. De 41-jarige, bom tegenover een stewardess van oorsprong Libanese man uitgesproken en verklaard lid te ïad tijdens de vlucht van de zijn van de militante Libanese Tsjechische hoofdstad Praag moslimbeweging Hezbollah, naar het Duitse Düsseldorf ge- „De situatie aan boord bleef dreigd een bom in zijn handba- rustig. De man was niet agres- gage tot ontploffing te brengen sief en heeft meerdere malen ils de bemanning zijn eis, die verklaard dat niemand bang uidde dat hij na de landing aan hoefde te zijn", aldus een de autoriteiten zou worden woordvoerder van Lufthansa, overgedragen, niet zou inwilli- De man verblijft sinds 1991 in gen. Duitsland. Hij is een een be- Na de landing om 11.49 uur kende van de politie. Zo heeft in Düsseldorf liet de man de hij de verantwoordelijkheid achttien passagiers en vier be- voor een brandstichting opge- manningsleden uitstappen, eist die hij niet bleek te hebben Daarna verliet hij zelf het vlieg- gepleegd. Hierop werd hij op tuig. Hij verklaarde tegenover genomen in een psychiatrisch de dienstdoende verkeersleider ziekenhuis dat hij ongeveer een Het is allemaal maar een gein- maand geleden heeft verlaten, tje, ik heb geen bom, ik heb bonn-berlun dpa-rtrheeft de parlementsvoorzitter echter nog geen informatie over Het is nog steeds onzeker of de een onderzoek ontvangen. Duitse openbare aanklager een Thierse heeft 48 uur om be- vooronderzoek naar oud- zwaar aan te tekenen tegen het bondskanselier Kohl zal ope- besluit van justitie, maar hij zal nen. Het Duitse televisiestation dit naar verwachting niet doen. ARD meldde gisteren dat justi- Omdat Kohl parlementslid is, tie vrijdag een onderzoek zal moet de Bondsdag zijn parie openen en dat voorzitter Thier- mentaire onschendbaarheid se van het Duitse parlement en opheffen. Maar dat hoeft pas te Kohl zelf daarover vandaag gebeuren als Kohl na het voor touden worden ingelicht. onderzoek in staat van beschul- Het openbaar ministerie diging wordt gesteld. Kohl heeft leeft het bericht echter niet be- toegegeven dat de CDU tussen restigd. Maandag meldde het 1993 en 1998 zo'n twee miljoen lersbureau DPA al dat er mor- mark heeft aangenomen om de [en een onderzoek zou worden partijkas te spekken. Hij weigert [eopend, en dat Thierse en de namen te noemen van de (ohl daarover gisteren zouden geldschieters, hoewel hij dat worden geïnformeerd. Gisteren wettelijk wel verplicht is. 'Ninja 'shebben het vooral op geestelijk leiders en beoefenaars van zwarte kunst gemunt De ninja's zijn terug. De in het zwart geklede moordenaars die vorig jaar in het oosten van Indonesische hoofdeiland Java angst zaaiden door ruim tweehonderd mensen om het leven te brengen, hebben hun lugubere werk hervat. Verminkte lichamen en afge hakte ledematen worden 's ochtends teruggevonden, opgehangen in bomen of dom weg gedumpt in moskeën. jakarta theo haerkens correpsondent Net als vorig najaar zijn de afge lopen weken opnieuw geestelijk leiders en mensen die zich be zig houden met zwarte kunst, het slachtoffer van de duistere moorden. De daders van de moorden zijn nooit geïndentifi- ceerd. Wel werden tientallen mensen, vermeende huur moordenaars, aangehouden maar de moorden die even plotseling ophielden als ze wa ren begonnen, zijn nooit opge lost. In de afgelopen weken zijn er volgens het staatspersbureau Antora acht mensen vermoord. Dat gebeurde bij vier verschil lende gelegenheden. De moor den werden gepleegd in de buurt van de stad Malang, in de koloniale tijd populair bij Ne derlanders om het aangename klimaat in de bergen. Vorig jaar vielen hier ook doden, maar concentreerden de moorden zich in de omgeving van Banyuwangi, de stad waar de veerpont naar het vakantiepa radijs Bali vertrekt. Over de motieven wordt vol op gespeculeerd. De politie wil de onrust kennelijk beteugelen en beweert zoals wel vaker, dat het om gewone criminaliteit gaat. Ze zou zelfs een uit Jakarta afkomstige crimineel op het oog hebben, die verantwoorde lijk wordt gehouden voor de lu gubere moordpartijen. Er zijn vier mannen aangehouden en naar drie anderen wordt nog gezocht. Politiechef M. Dayat meent dat er net als vorige keer huurmoordenaars in het spel zijn. al is ook hem niet duidelijk wat met de moorden wordt be oogd. Het oosten van Java is een bolwerk van aanhangers van de moslimorganisatie Nadhlatul Ulama. met meer dan dertig miljoen leden de grootste in de wereld. Tot voor kort werd ze geleid door Wahid, de huidige president van Indonesië. Nadat hij het presidentschap had aan vaard, legde Wahid zijn functie in de Nadhlatul Ulama neer. Opvallend genoeg zijn de mees te slachtoffers lid van die orga nisatie. Mede daarom denken plaat selijke organisaties dat de aan vallen een politieke betekenis hebben. Ze zouden gepleegd worden door tegenstanders van de president en bedoeld zijn om de politieke situatie te de stabiliseren. Die theorie sluit aan bij de veronderstelling van een politiek waarnemer dat er een samenzwering is tegen de president. De dreiging zou ko men uit kringen rond voorma lig president Habibie. Een overzicht van de ravage in Frankrijk. In het noordoosten liggen de elektriciteitsmasten omgewaaid op de grond (foto onderin). De kust van Marseille werd gisteren nog geteisterd door de harde wind (foto links). In de Alpen maken ze zich meer druk om de sneeuw. Omdat het dak van dit huis er tijdens de storm was afge waaid, is de sneeuw naar binnen gekomen (foto rechtsboven). Een man in het westen van Frankrijk ver plaatst zijn meubels naar droge plekken (foto rechtsonder). roro'S EPA-AP-Reuters Verscheidene Europese landen sturen hulp naar Frankrijk om de elektriciteitsvoorziening in delen van het land weer in orde te krijgen. Door de zware storm van de afgelopen dagen zijn miljoenen mensen zonder stroom komen te zitten. Het Franse nationale elektriciteits bedrijf zei dat teams uit België, Duitsland, Italië en Spanje naar Frankrijk komen om bij het herstelwerk te helpen. Door het natuurgeweld zijn verscheidene hoogspanningsmasten omge waaid en is er een tekort aan generatoren en kabels. De Fransen krijgen ook hulp bij de verzorging van de met olie be smeurde vogels. De Franse pre mier Jospin wil dat er interna tionaal strengere regels komen voor het vervoer van olie op zee. Tijdens een bezoek aan het met olie besmeurde Bretonse kustgebied kondigde Jospin aan dat Parijs daartoe initiatieven zal nemen tijdens het komende Franse voorzitterschap van de Europese Unie (vanaf juli 2000). De olie is afkomstig uit de twee weken geleden vergane Maltese tanker Erika. parus cees van zweeden correspondent De onheilsboodschap kwam met een klop op de deur. „Pappa, opstaan! De boom is omgevallen." Het opstaan viel zwaar. Het was tweede kerstdag, half negen. De foie gras en de eendenrolla de waren de avond tevoren wegge spoeld met enkele oude flessen Saint- Emilion, die een diepe slaap hadden gegarandeerd. Maar opstaan was nog het minste on gemak. Mijn dochter opende de stalen luiken van haar slaapkamer en maakte een werktuiglijk gebaar naar de plek waar ooit een honderd jaar oude boom prijkte. „Ik heb hem niet horen vallen, want ik had de muziek aan", zei ze. „Maar ineens hield de muziek op." De blauwe spar, een gevaarte van der tig meter, had in zijn val een kabel van het elektriciteitsbedrijf meegesleept. De ovenklok in de keuken gaf het exacte tijdstip van het onheil aan: 8.31 uur. De schade beperkte zich niet tot de kerstlampjes in de kerstboom. De ka chel was uitgevallen, omdat de ther mostaat elektriciteit behoefde. De tele foon was dood, omdat ook het digitale kastje op stroom werkte. Slechts de draagbare telefoon functioneerde nog, maar niemand nam op. De brandweer was in gesprek en bij het elektriciteitsbedrijf EDF vroeg een ingeblikte stem het later nog eens te proberen. Het zou tot maandagnacht twee uur duren voordat bij het EDF een echte stem opnam. Het aantal binnengekomen telefoontjes bij het elektriciteitsbedrijf beliep die eerste dag 405 per seconde. De weg naar de bakker was geplaveid met puin. Ik klom over twee gevelde bomen, stapte behoedzaam over elek triciteitskabels. voetbalde met dakpan nen. Over de spoorlijn lag een tiental populieren van het soort dat boeren wel als windscherm gebruiken. Verderop bood het landschap een be droevende aanblik. In het grote bos van Saint-Germain zou geen konijn meer willen wonen. Woudreuzen wa ren ontworteld en hadden tienduizen den kleinere bomen in hun val ver splinterd. De heersende geur was niet die van een herfstig rottingsproces, maar van vers gekapt hout. Het beeld was overal hetzelfde. In het de Montrouge liepen schade op, even als de kathedraal van de Notre-Dame en het Pantheon. Het was onmogelijk de schade te be cijferen, maar alleen al voor Parijs werd een getal van rond 500 miljoen gulden genoemd. Een expert zei: „Dit was de ergste storm van de eeuw. De drie stormen die we in 1990 in Noord- Frankrijk hebben gehad, hebben de verzekeringsmaatschappijen acht mil jard francs gekost. Maar die stormen waren peulenschillen vergeleken bij die van deze week." En dat was alleen nog maar het hout en steen. Het aantal doden was giste ren gestegen tot 69. het aantal vermis ten tot acht. Tienduizenden mensen waren gestrand op treinstations en moesten worden ondergebracht in zaaltjes of bij bereidwillige particulie ren. Twee dagen na de gedenkwaardige klop op mijn slaapkamerdeur werd ik dinsdagnacht andermaal gewekt, deze keer door het verbijsterende lawaai van mijn inbraakalarm. Ik snelde naar beneden met mijn maglite-lamp, een zware schijnwerper van het type dat populair is in politieseries. Maar nee, er waren geen boeven. Ik tikte de code in. maar de drie luid sprekers bleven schellen. Het was 4.00 uur 's ochtends. In omringende hui zen gingen lichten aan (zij wel). Slape rige handen grepen ongetwijfeld naar telefoons. Voor het eerst in mijn leven belde ik de politie met het dwingende verzoek om niet te komen. Vijf uur later braakten de luidsprekers nog steeds hun decibels uit; ze waren niet tot zwijgen te brengen geweest. Ik belde het alarmbedrijf, waar een dame zei: .Alarminstallaties gaan altijd af als de stroom er een paar dagen af is ge weest. U moet de luidsprekers los schroeven en de batterijen eruit ha len." Met koude ledematen, tuitende oren en vermoeide ogen liep ik naar mijn werkkamer om in het schemerdonker een schroevendraaier te zoeken. Ach ter de deur wachtte een nieuwe verras sing. Het plafond vertoonde scheuren, waaruit vocht sijpelde. De vloerbedek king was doorweekt, de computer had een goede wasbeurt gehad. Was getekend: de storm van de eeuw. Bois de Boulogne bij Parijs was de helft van de bomen bezweken, in het park van Versailles waren 10.000 reu zen gezwicht. Sommige daarvan wa ren onder keizer Napoleon geplant en hadden twee wereldoorlogen over leefd. Dit was echter, zo sprak de ra diostem. de storm van de eeuw ge weest. De statistieken waren nog indrukwek kender dan de beelden die op het net vlies achterbleven. Dankzij een tweede storm die maandagnacht een spoor van chaos door Zuid-Frankrijk trok, was gisteren het aantal huishoudens zonder elektriciteit tot 3,4 miljoen ge stegen. Honderd transformatorcentra les waren kapot, veertig hoogspan ningsmasten geknakt, tienduizenden kabels gebroken. Een bewogen Patrice Kreis, topman van EDF, verscheen op televisie met een sombere boodschap. Miljoenen Fransen, zo zei hij, zouden het nieuwe millennium ingaan zoals hun voorva deren duizend jaar geleden het huidi ge millennium ingingen: in het donker en in een bittere kou. Premier Jospin vloog maandag in een legerhelikopter urenlang over de At lantische kust, of wat daar van over was. De haven van La Rochelle was een chaos, de kathedraal van Bor deaux was ernstig beschadigd, het fa meuze klooster van Mont Saint-Michel gehavend. Het was president Chirac die de treffendste woorden sprak. „Frankrijk", zei de president maandag. „is de afgelopen dagen gewond ge raakt." Emstig gewond, als de burgemeester van Parijs geloofd kon worden. „Het is een ramp, een vernietigende ramp", zo verklaarde Jean Tiberi nadat hij het slagveld in zijn stad had overzien. Het opruimen van de 140.000 gevallen bo men in het Bois de Boulogne en het Bois de Vincennes, de twee grootste parken in de stad, gaat drie jaar duren. Het herstel van de parken in hun oude luister, zo verklaarde de chef van de hoofdstedelijke plantsoendienst, was meer een kwestie van decennia. Zestig procent van de daken was be schadigd. waaronder die van veel mo numenten. De kerken Saint-Saverin, Saint-Sulpice, Madeleine, Saint-Pierre

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5