Huizenkopers met lege handen in Zoetermeer 'Iedereen heeft zijn eigen relativiteitstheorie' Binnenland louter se: Moszkowicz eeft nog verrassingen Belastingdienst Betalen om te werken Maas zakt weer s )rachtenaren 'stelen hiitse zweeftrein PvdA-fractieleider wil VARA publiek houden Historisch restaurant in de as Rotterdam sluit seksclubs wegens illegale prostituees lillenniumuitzending afgelast [VERSUMDe marathonuitzending rond de millenniumwisse- ig op RTL 5 gaat niet door. De producent, Millennium Televi- in Network (MTN), kan niet garanderen dat het programma uit ziet als was beloofd en verkeert bovendien in financiële ueilijkheden, zo meldt de zender. Het was de bedoeling dat er oudejaarsdag vanaf 11.30 uur 24 uur lang beelden te zien uden zijn vanuit diverse plekken in de wereld op momenten zich daar het nieuwe millennium aandient. RTL 5 zendt nu tr filmklassiekers uit. De laatste begint na de jaarwisseling. liljoenen spreken tot verbeelding prInwoners van Delft weten wel raad met de miljoenen van gemeente. Na een oproep stuurden zij 160 voorstellen in ïei or de besteding van 115 miljoen gulden. Die meevaller komt Ln. t de verkoop van aandelen die Delft in het elektriciteitsbedrijf lt iid-Holland had. De gemeente presenteert 6 januari de lijst et alle voorstellen die burgers hebben ingediend. Het stadsbe- ïur riep de hulp van de bevolking in, omdat ze het geld zo 'g1 enwichtig mogelijk wil verdelen. ,,We willen rekening houden aa Et zoveel mogelijk belangen", zo liet de gemeente weten, de ojlobiel bellen verboden in Westerbork sterbork Bij de Radiosterrenwacht bij Westerbork mag niet et eer worden gebeld met een mobiele telefoon. Dat heeft de ge- eenteraad van Middenveld besloten. Directeur Baan van de ,r( idiosterrenwacht laat weten dat het verbod te maken heeft 'R et storingen die de mobiele telefonie veroorzaakt bij metingen de sterrenwacht. ..Door de explosieve groei van de mobiele efonie zie je nu ook dat mensen hun telefoon aan laten staan ze hier in de omgeving in het bos lopen. Dat werkt voor ons ■storend." tje jrdag toch aanwezig bij de traditionele nieuwjaarsduik op het hf heveningse strand. Begin december werd die medewerking ■rt weigerd, omdat de vrijwillige hulpverleners meenden dat 131 lofdsponsor Unox voor te weinig medische hulp had gezorgd. middels heeft de rookworstfabrikant drie ambulances en twee 1 tsen geregeld en een particulier beveiligingsbedrijf ingehuurd, eh idi )ENSDAG 29 DECEMBER 1999 rigade toch bij nieuwjaarsduik hhaag» De Haagse Vrijwillige Reddings Brigade (HVRB) is za- P IEN ANP/DRA vereniging Vrijstaat Folge- uit Drachten heeft als oude- sstunt een zweeftrein ont- P 1 emd van een proefopstelling 49 het Emsland in Duitsland. W t een kraan en een dieplader zu iet prototype naar Friesland :et> sleept. Daar is hij door de "d sniging verstopt en wordt in nieuwe jaar tentoongesteld, nders dan voorgaande jaren we ft de vereniging de actie dit Er wel afgestemd met de te 'e leren partij. De exploitant v< i het Duitse testtraject is op e 1 hoogte. Op 10 januari krijgt tzi de magneettrein, die van ter 3 tot 1990 is gebruikt, terug. wa ig jaar 'sleepte' de vereni- ■lri g met de stoel van de com- 2tt saris van de koningin in ssland. Dat gebeurde rond Nijpels' benoeming tot uwe commissaris. De ver ging zegt dit jaar voor de hmar1bo gpd - Piocaat Moszkowicz heeft 1! 'een paar bommen' in zijn "•si Dat zei voormalig legerlei- Bouterse gisteren bij een Eenkomst van zijn Nationale 00 nocratische Partij (NDP). ■Nd iszkowicz is de advocaat van tw' iterse in het hoger beroep de drugshandel waarvoor rechtbank Bouterse veroor- D 1de tot zestien jaar cel. Dui- v iden NDP-aanhangers hoor- ier i de ex-dictator tijdens diens Pa|ce uur durende toespraak outerse verweet voorgaande ringen te lijden aan een 'coloniaal syndroom. „Bij beslissing die werd geno- vroeg men zich af hoe dat in Den Haag zou vin- Terwijl we een onafhanke- staat zijn. In Ghana inte- ;eh het de regering toch niet hoe men in Den Haag over hun beslissingen? heeft niets te maken met of iu pro-Holland of anti-Hol- angepaste openstelling Belastingdienst. Op vrijdag 31 december 1999 zijn alle kantoren van de Belastingdienst voor het publiek gesloten. Ook de BelastingTelcfoon is op deze dag niet bereikbaar. Voor de Douane gelden op 31 december 1999 afwijkende openstcllingstijden. Deze worden door de Douanedistric ten tidig bekendgemaakt. Het doen van elektronische Douane-aangiften is vanaf 31 december 1999,12.00 uur, tot en met 2 januari 2000, 16.00 uur, niet mogelijk. Vanaf maandag 3 januari zijn de Belastingkantoren (inclusief Douane) en de BelastingTelefoon weer gewoon geopend. euker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. ANP Algemeen Nederland» Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Amsterdam Het is al bijna een traditie in het Amsterdam se Hiltonhotel: voor de zevende keer konden kinderen gis teren vlak voor de jaarwisseling een dagje meehelpen met eten koken, tafel dekken en alle andere werkzaamheden in het chique hotel. Aan hun deelname was wel de voorwaar de verbonden dat ze met hun ouders in het hotel moesten logeren. Zo kost het nog een aardige duit om op deze luxe manier een dag kinderarbeid te kunnen verrichten. FOTO ANP COR MULDER roermond anp De hoogwatergolf in Limburg is gisteren zonder noemenswaar dige problemen verder naar het noorden getrokken. Rijkswater staat verwacht dat de situatie vandaag normaliseert en dat de Maas vanavond weer gaat zak ken. Het crisiscentrum in Maastricht werd gisteravond gesloten. Het centrale telefoon nummer ging rond zes uur uit de lucht. In Itteren en Borgha ren nam het dagelijkse leven weer zijn normale loop. De po litie hield wel de hele dag ramptoeristen tegen. In Roer mond, waar het waterpeil op 19,15 meter boven NAP kwam, deden zich geen problemen voor. Kelders liepen soms on der water, maar schade aan woonruimtes bleef uit. De dam men die het Waterschap Roer en Overmaas in de nacht had opgeworpen, deden hun werk goed. De binnenstad bleef droog. Procedurefouten vertragen bouw nieuwe wijk A c Duitse trein te hebben gekozen, omdat Drachten aan de mag- neetzweefbaan naar het noor den komt te liggen, als die lijn er komt. Friesland heeft een traditie van stunts rond oud en nieuw. De oudejaarsvereniging van El- sloo smokkelde tien jaar gele den ongemerkt het beeld van Gorbatsjov uit het wassenbeel denmuseum Madame Tussaud en in 1997 haalden slepers uit Oosterwolde een groot beeld van Lenin uit de tuin van de Groningse ondernemer Koop Tjuchem. De trein staat op nieuwjaarsdag bij hotel Vreewijk in Drachten. De groep vreesde al dat de stunt niet tot nieuwjaarsdag ge heim zou blijven. „We zijn er al een half jaar mee bezig en er stonden zo'n duizend mensen te kijken in Duitsland, inclusief de Duitse televisie", vertelt een woordvoerder. De toekomstige bewoners van de Zoetermeerse nieuw bouwwijk Oosterheem vrezen voor een financiële strop. Op last van de rechter ligt de bouw van hun woningen voorlopig stil wegens procedurefouten. De gemeente Zoetermeer verwacht nu pas op zijn vroegst medio 2000 met de bouw van de eerste fase te kunnen beginnen. Voor die tijd moet er een milieu-effectrapportage (MER) op tafel liggen. den haag anp De bouwcombinatie Ooster heem, één van de betrokken marktpartijen, heeft aspirant kopers vorige week te kennen gegeven de overeenkomst met hen niet te verlengen. De Ver eniging Eigen Huis vreest dat de andere betrokken aanne mers en projectontwikkelaars hetzelfde doen. Hierdoor staan mensen met lege handen, ter wijl sommige al hun huidige woning hebben verkocht. De kopersvereniging Ooster heem pleit samen met de ver eniging Eigen Huis voor een passende oplossing voor de ge dupeerden. „Ze moeten het recht krijgen van eerste koop", aldus een woordvoerder van de vereniging Eigen Huis. „En als de woningen weer in de ver koop gaan, dan liefst voor de oorspronkelijke prijs." De gemeente Zoetermeer en de marktpartijen betreuren de schorsing rond de bouwver gunning van de eerste duizend woningen. Beide sluiten niet uit dat de huizen in een later stadi um duurder worden, gezien de prijsstijgingen. Van een compensatie tussen de oude en nieuwe prijs is geen sprake. „De kosten komen voor rekening van de kopers", aldus een gemeentewoordvoerder. Wel gaat Zoetermeer bij de be trokken marktpartijen aandrin gen om de prijsverhogingen zo veel mogelijk te beperken. De kopersvereniging noemt de doorberekening van de extra kosten oneerlijk. „De gemeente Zoetermeer maakt een fout en daar moeten wij voor opdraai en", concludeert gedupeerde Bos. Ze spreekt van een bizarre situatie. „We staan tenslotte aan de zijlijn." (adv.) Waarschuwing Kruidvat neemt 'lava-lamp' uit de handel. Kruidvat roept haar klanten op om zogenaamde 'lava-lampen' van het merk Nicky, verpakt in een kartonnen doos, mei onmiddellijke ingang niet meer ie gebruiken. De lamp is sinds afgelopen week verkocht tegen de prijs van 36,99 in alle Kruid vat filialen in Nederland met de EAN code 4017667 997624. Wij hebben moeten vaststellen dat het kan voorkomen dat de glazen koker waarin de 'lava' zich bevindt niet aan onze kwali teitseisen voldoet. De koker kan, naar alle waarschijnlijkheid als gevolg van oververhitting, uiteen barsten hetgeen een onaanvaardbaar risico zou opleveren voor onze klanten. Alle gebruikte en ongebruikte exemplaren van deze 'lava-lamp' kunnen bij Kruidvat winkels worden ingeleverd waarbij wij uiteraard het aan schaf bed rag volledig zullen vergoeden. Kruidvat Renswoude, 28 december 1999 den haag gpd land bent, wij in Suriname moeten pro-Surinaams zijn." Bouterse sprak verzoenende worden aan het adres van zijn partijgenoot Wijdenbosch, on der wiens leiding Suriname in de ernstigste economische cri sis sinds de onafhankelijkheid in 1975 terecht is gekomen. De inflatie bedraagt dit jaar bijna honderd procent, wat volgens Bouterse is te wijten is aan mis management bij de Centrale Bank. Wijdenbosch heeft tot op heden echter geweigerd in te gaan op het advies van Bouter se om bankpresident Goed schalk de laan uit te sturen. Ook andere adviezen sloeg het staatshoofd in de wind. On danks het debacle van de rege- ring-Wijdenbosch is Bouterse er volgens eigen zeggen van overtuigd dat de NDP de ver kiezingen van 25 mei zal gaan winnen. Hij repte echter met geen woord over zijn intentie om de functie van president te gaan vervullen. PvdA-fractieleider Melkert pro beert de VARA te behouden voor het publieke bestel. Hij wil bezien of de voorgestelde Con cessiewet zo is aan te passen dat de omroep niet commerci eel gaat, liet hij gisteren via zijn woordvoerder weten. Melkert gaat hiermee in tegen de overtuiging van zijn partijge noot Van der Ploeg, staatssecre taris van cultuur. Die wil de VARA eveneens behouden voor de publieke zenders maar wei gert zijn voorstel voor de Con cessiewet aan te passen. Wel wil hij de Tweede Kamer nog eens duidelijk uitleggen hoe de zaak in elkaar steekt. Het CDA is bezorgd over het VARA-voornemen om commer cieel te gaan. De WD heeft de omroep daarentegen veel suc ces gewenst. De kroonleden uit de Raad van Toezicht van de NOS vrezen dat het publieke omroepbestel schade oploopt als de VARA vertrekt, meldden zij maandag in een brief aan Van der Ploeg. De staatssecretaris wil straks drie televisiezenders met elk een eigen gezicht. De publieke omroepen leveren in zijn visie de programma's aan voor alle drie de zenders. Hun 'thuisnet' waarop ze nu zitten, raken ze dan deels kwijt. De VARA is bang dat ze daardoor haar on afhankelijkheid verliest. Ook vreest zij dat ze te versnipperd raakt over de drie zenders. Daarom wil de VARA op de commerciële toer gaan, zoals de zenders RTL 4 en 5, SBS6 en Veronica. De WD denkt dat het publie ke bestel een fikse klap zal krij gen als de VARA inderdaad ver trekt. „Maar mijn eerste belang is niet de dames en heren van de omroepen met hun dure ge bouwen", zegt WD-Kamerlid Nicolaï. „Mijn belang is dat van de kijker, die wil interessante dingen zien. Of je voor Paul de Leeuw nu op het derde of vier de knopje van je afstandsbedie ning moet drukken, dat zal de kijker een zorg ziin. Natuurlijk moeten er publieke omroepen blijven bestaan, die onderschei dende programma's maken. Maar met het eventuele opstap pen van de VARA zal de boel niet direct in elkaar storten". rotterdam anp driehuizen Café-restaurant De Vriendschap in het Noord-Hollandse dorpje Driehuizen is gisteren afgebrand. De schade wordt geschat op ruim één miljoen gulden. Zo'n veertig brandweermannen waren ter plekke om het vuur te bestrijden. De grote inzet mocht niet baten, want het histori sche gebouw, dat een belangrijke rol speelde in het dorpsleven, wordt als geheel verloren beschouwd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. FOTO WICK NATZIJL Burgemeester Opstelten heeft twee Rotterdamse seksclubs ge sloten omdat ze al jarenlang met illegale prostituees werken. Het gaat om The Embassy Club en L'Ambassadeur. Alleen al in de laatste club zijn in twee jaar tijd meer dan zestig overtredin gen geconstateerd. Maar ook in The Embassy Club werden re gelmatig prostituees aangetrof fen die geen verblijfsvergun- Einstein leerde ons wat ruimte en tijd zijnmaar hij 'simptehet ook niet LEIDEN ONNO HAVERMANS Over duizend jaar zullen de mensen nog weten wie Albert Einstein is. Daarom is de keuze voor deze briljante weten schapper (1879-1955) ais man van de eeuw terecht, meent de Leidse natuur kundige Carlo Beenakker. „Hij heeft ons geleerd wat werkelijk tijd en ruimte zijn. Dat heeft ons leven veranderd, ook al kunnen we het met ons voorstellingsver mogen niet snappen. Einstein heeft het ook niet gesnapt, maar hij heeft er een wiskundige vergelijking voor gevon den." In Leiden is een café vernoemd naar de geniale geleerde met het voorkomen van de verstrooide professor. De man van de eeuw spreekt tot de verbeelding, niet in het minst omdat hij een warmbloedig, aimabel mens was. Einstein is een be grip. Als mijn kinderen ergens E=MC" zien staan, dan weten ze: dat is Ein stein". aldus Beenakker. Dat is genoeg Niet iedereen hoeft die formule (energie is massa maal de lichtsnelheid in het kwadraat) te doorgronden. Beenakker, dit jaar de winnaar van de Spinozapremie, de 'Nederlandse Nobel prijs', geeft ruiterlijk toe dat hij het ook niet 'snapt'. „Snappen is de taal van het dagelijks leven. Daarbij gaat het om din gen waar we als kind mee vertrouwd ra ken. Een kopje dat op de grond valt en in stukken breekt of een bal die rolt. Dat zijn krachten die we begrijpen. Maar in de ruimte kunnen voorwerpen niet val len, daar gaat alles zweven. Dat weten we, maar echt snappen doen we het niet. Gelukkig hebben we de taal van de wiskunde om het uit te rekenen." Om prettig te leven hoeven we niet alles te snappen. „De meeste mensen begrij pen ook niet hoe een cd-speler werkt, of een magnetron, maar bijna iedereen maakt er gebruik van. Weet een gewoon mens dat er een laser in zit en wat die doet? Nee. maar dat is geen probleem. En dat geldt ook voor de relativiteitsthe orie. Als je zoals ik regelmatig naar de tv- serie Star Trek kijkt, weet je dat je de ruimte kunt opvouwen. Maar wat dat precies betekent, weet ik ook niet." Eigenlijk is de sprong in het diepe (en daarmee het vaak onbegrijpelijke) van de natuurwetenschappen al begonnen bij de Engelse fysicus Isaac Newton (1642-1727). „Hij heeft de wiskunde de natuurkunde binnengebracht. Daarom kunnen we nu praten over het ontstaan van het heelal, de big bang." Ook Ein- steins relativiteitstheorie komt daarbij van pas. Als we naar de hemel kijken, zien we sterren die al lang gedoofd zijn. We kijken dus eigenlijk terug in de tijd. Onze waarneming wordt vertekend door de afstand. „We hebben het over de lichtsnelheid van 300.000 kilometer per seconde. Als je harder gaat dan krimpen de seconden. Dat speelt zich volkomen buiten ons gezichtsveld af, dat kunnen we ons niet voorstellen. Zelfs de snel heid van een raket heeft niets met Ein- steins theorie te maken." De relativiteitstheorie gaat over ruimte en tijd. „Vroeger maten we de ruimte in drie assen en tijd, ach... Er is een be roemde uitspraak van Augustinus: 'Ik weet precies wat tijd is, totdat iemand me vraagt om het uit te leggen'. Einstein heeft ons geleerd dat het geen verschil lende dingen zijn, maar dat ze met el kaar samenhangen. Zo krijg je een 4-di- mensionale wereld." „In die wereld kan ook de volgorde wor den omgedraaid. Dat is eigenlijk vrij eenvoudig, maar die extra dimensie kunnen we niet bevatten. Kijk, als een spreker het heeft over iets aan zijn lin kerhand, dan weten de toehoorders in ning hadden. De illegale vrou wen waren afkomstig uit Oost- Europa, Afrika en Zuid-Amerika en zijn inmiddels bijna allemaal weer teruggestuurd. Volgens advocaat Roijers van The Embassy Club is het in het geval van Oost-Europese vrou wen nog maar de vraag of ze hier illegaal verbleven. Volgens hem bieden zogenoemde asso ciatieverdragen tussen de Euro pese Unie en landen als Polen, Tsjechië en Slowakije de bur gers van die landen de moge lijkheid om hier te verblijven. Dat ze geen werkvergunning hadden, zegt niets, vindt hij. Die wordt voor prostitutie nooit afgegeven. Dat de clubs ondanks hun re gelmatige overtredingen nog zo lang hebben kunnen door draaien, is volgens een woord voerder van de gemeente een gevolg van de lange bestuurlijke weg die in dergelijke gevallen nu eenmaal moet worden be wandeld. Op een eerste overtre ding volgt een waarschuwing, hernieuwde controles, dan een schriftelijke waarschuwing. Na weer nieuwe controles valt ver volgens eventueel een besluit, maar daartegen kan een onder nemer dan weer in beroep gaan. Ook moet tussendoor tijd worden gevonden om hoorzit tingen te houden. Bovendien speelde in dit ge val de komende opheffing van het bordeelverbod mee. Daar door worden dergelijke zaken niet langer alleen via het straf recht, maar ook via het be stuursrecht aangepakt. Beide clubs is eind vorig jaar te ver staan gegeven waaraan zij zich voortaan te houden hadden. Pas daarna is, via het nieuwe bestuursrechtelijke traject, de procedure tot sluiting ingezet. de zaal dat het voor hen rechts is. Dat begrijpt iedereen. Maar als de volgorde van eerder en later kan worden omge keerd, dan begint het niet-snappen. In de natuurwetenschap is dat echter een hele simpele formule. Daarmee kun je experimenten doen en het narekenen. De exacte wetenschap kan niet zonder keiharde bewijzen. Een theorie moet proefondervindelijk worden aange toond. Maar voor de beleving van men sen hebben ruimte en tijd een heel an dere waarde. „De oude Grieken zagen tijd als een rivier, Augustinus had een fi losofische benadering. Ik vind dat praat jes. maar een dichter zal misschien zeg gen dat tijd iets is in de persoonlijke be leving van mensen", zegt Beenakker. Als je op iets wacht, kan een seconde een uur duren. Voor kinderen lijkt de tijd soms eindeloos, maar als je ouder wordt staat hij nooit stil. Waar blijft de tijd? Wij natuurkundigen doen proeven met de deeltjesversneller om bewijzen te zoeken, nu weer voor de theorieën van de quantummechanica. Voor ons is de tijd door Einstein vastgelegd. Maar voor veel mensen ligt de waarheid waar schijnlijk bij de dichter." Zo heeft ieder een zijn eigen relativiteitstheorie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3