Doden bij lawines Oostenrijk Een feestelijk eindejaarspakket bii Baalbergen Pretpark 'Leninland' brengt Sovjethorror tot leven H9S-- Kaping wordt gevecht van de langste adem D66: Onderzoek naar afspraken over lage prijzen voor boeren ps-- j GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 14 15 16 17 Millennium-magnum OPENHAARDEN 19 PTT bezorgt recordaantal kerstkaarten 2 WEKEN JENSDAC 29 DECEMBER 1999 OPGERICHT 1 /WAART 1860 ondwater rgt voor natte eten aan de insburgerweg uizenkopers inder woning nnenland litenland jltuuren Kunst onomie fV/programma's ort 'eeroverzicht Leidsch Dagblad Evangelische Liedbundel voor kerken van Samen-op-Weg Veronica strijkt neer in stamkroeg van Big Brother's Bart in Roelofarendsveen Schoffelmachine wordt sensatie van vijftigste mechanisatieshow 'Gemeente verwaarloost stadsatelier aan Haagweg' Dorp Galtür opnieuw getroffen termeerse huizenkopers straks bijna letterlijk in kou, omdat de huizen die hadden gekocht voorlopig mogen worden gebouwd iwege allerlei procedure- ten. De bouwer heeft de ipcontracten opgezegd en is maar de vraag of ze de Dingen straks 'opnieuw" gen kopen. Daarnaast zul- de woningen dan waar- ij nlijk meer kosten dan de ters nu hebben betaald. jna3 iveeftrein even het noorden traditionele Friese nieuw- rsgrap heeft dit jaar grote men aangenomen. De door noorden zo begeerde eeftrein is in Duitsland met hijskraan van de testbaan akeld en per dieplader naar achten gebracht. Na de jaar- iseling brengen de beden- van de grap de trein terug ir Siemens. 'v jina3 'ansen beleven inker oudjaar I bewoners van Frankrijk eten zich gaan opmaken r een koud en donker be- van het nieuwe millenni- Nog steeds zitten miloe- mensen zonder stroom en Franse elektriciteitscentra- denkt niet dat alle proble- ai voor de jaarwisseling ver- Ipen zijn. Inmiddels is er lp uit het buitenland onder- g om te helpen. jna5 is Uri Gelier van 2 miljoen gulden Israëlische illusionist Uri Ier eist 212 miljoen gulden spelcomputerfabrikant itendo. Hij vindt dat zijn am ten onrechte is gebruikt het computerspel Poke- in. Geiler, bekend doordat lepels kon buigen door er chts over te wrijven, zegt op kaartspel als monstertje kazam te zijn afgebeeld !t twee gebogen lepels. okale lasten 1,2 dljard omhoog irgers en bedrijven betalen Igend jaar acht procent eer (bijna 1,2 miljard gul- In) aan heffingen van pro- ncie, gemeente en water- hap. De lokale lasten stijgen armee veel sterker dan de ;n. Het CBS becijferde vo- week dat CAO-lonen in |0O gemiddeld met 3,5 pro nt omhooggaan. I/ANDAAG 22 PAGINA'S Lawines hebben gisteren in Oostenrijk aan ten minste twaalf mensen het leven gekost. Drie mensen konden zwaar gewond onder de sneeuw vandaan worden gehaald. Dat heeft het Oostenrijkse lawinecentrum bekendgemaakt. De eerste lawines troffen Vent en Jamtal, tussen de plaatsen Galtür en Ischgl. Twee mensen kwamen hierbij om, een derde raakte gewond. De slachtoffers hebben kennelijk de waarschuwingen van het lawinecentrum in de wind geslagen. wonden werden naar een berghut ge bracht, waar één van de twee in het be gin van de avond is overleden. Dit meld de burgemeester Anton Mattle van Gal tür. Een zware sneeuwstorm en acuut la winegevaar maakte hulpverlening vanuit het op 15 kilometer afstand gelegen dorp onmogelijk. Door het slechte zicht INNSBRUCK AFP-AP Vlak bij Galtür werd even later een groep van tien Duitse alpinisten door een sneeuwverschuiving verrast. Hoewel zij dankzij speciale lawine-piepers door hun kameraden snel konden worden opgespoord en uitgegraven, kwam de hulp voor acht van hen te laat. Twee ge- konden ook geen helikopters opstijgen. Er kon alleen via telefoon en radio wor den gecommuniceerd. Noodartsen ga ven langs die weg instructies voor de verzorging van de gewonden, die op zijn vroegst vandaag pas zouden kunnen worden geëvacueerd. In februari van dit jaar kwamen in Galtür 38 mensen om het leven toen een lawine een spoor van vernieling trok door het bergdorpje. Onder de slachtof fers waren zes Nederlandse toeristen. Het ging om twee bevriende gezinnen die samen op vakantie waren. De twee moeders waren even weg om bood schappen te doen. Toen zij terug kwa men, was hun chalet bedolven onder een enorme sneeuwmassa. De twee va ders en de vier kinderen waren allen dood. In Murau, in de provincie Stiermar ken, raakte een 22-jarige snowboarder onder een sneeeuwlaag bedolven. Hij stierf kort nadat hij was uitgegraven. Oostenrijk lijdt verder ook zwaar on der het stromachtige weer in Europa. In meer dan twintigduizend Oostenrijkse woningen is vanochtend de stroom uit gevallen als gevolg van hevige sneeuw val. Volgens een Oostenrijks elektrici teitsbedrijf is een aantal stroomkabels gebroken. Noodleidingen zorgden er voor dat de meeste huizen na enkele uren weer stroom hadden. De sneeuw val zorgt ook voor verkeersoverlast. Er zijn veel files op de weg. katwuk In de tuin van het Katwijkse gemeentehuis aan de Zeeweg bungelt sinds gistermiddag een gigantische champagnefles. Het acht me ter hoge gevaarte is een aandachttrekker voor de millenniumfeesten die deze week een paar honderd meter verderop, in sporthal Cleijn Duin en in een feesttent op het marktplein, worden gevierd. Op de laatste dag van 1999 wordt de fles 'ontkurkt'. Tegelijkertijd toosten Katwijkers dan in de tuin op het nieuwe jaar, met echte champagne uit één van de tweeduizend kleinere flesjes die het feestcomité uitdeelt. Pagina 16: De fles van de eeuw als Katwijks visitekaartje. foto dick hogewoning India geeft 'gepast antwoord' op eisen NEW DEHLI Rtr De kaping van het toestel van Indian Airlines wordt een ge vecht van de langste adem. Dat is vandaag uit hoge Indiase re geringskringen vernomen. Een minister liet na spoedberaad van de regering in New Delhi weten dat het land tijdens de gesprekken met de kapers 'een gepast antwoord' heeft gege ven op de gestelde eisen. Vertegenwoordigers van de Indiase regering die vanoch tend de onderhandelingen met de kapers van de Airbus in de Zuid-Afghaanse stad Kandahar hebben hervat, zeiden 'een of andere positieve ontwikkeling' te verwachten. De kapers hebben gisteren de eisen aangescherpt. Ze wil len dat India 35 militante mos limstrijders vrijlaat en een los geld betaald van ruim vierhon derd miljoen gulden. Daar naast willen ze dat het stoffelijk overschot van Sajjad Afghani, de leider van de separatistische moslimbeweging die eerder dit jaar door het Indiase leger werd doodgeschoten, wordt overgedragen. Daarnaast blij ven de oude eisen bestaan, waaronder de vrijlating van de Pakistaanse moslim Maul ana Masood Azhar, die in India vastzit. Het vliegtuig van Indian Air lines werd vrijdag op een vlucht van Kathmandu naar New Delhi gekaapt. Het toestel staat sinds zaterdag aan de 3 7 17 -8,9 Hoof en Samenleving14 esprek van de Dag2 Natura/Strips10 leningen18 egio13,15,16 11 19,21 14 Bezoeker kan tijdje in Goelag doorbrengen MOSKOU ANP Leninland. Zo heet de nieuwste vari ant op Disneyland die volgend jaar haar deuren opent in de voormalige Sovjetrepubliek Litouwen. Niet Do nald Duck en zijn vriendjes, maar Le nin en zijn socialistische heilstaat vor men de kern van het nieuwe 'pret park'. De bezoeker zal vooral kennis maken met de repressie die de Sov jetoverheersing van Litouwen de afge lopen halve eeuw kenmerkte. Zo zal hij een treinrit kunnen maken in een veewagon onder begeleiding van Sov jetbewakers. Op deze wijze kan hij er varen hoe het was gedeporteerd te worden naar Siberië. Ook kan de bezoeker een tijdje in de Goelag doorbrengen, de socialistische werkkampen. Deze worden van de buitenwereld afgesloten door onder stroom staand prikkeldraad. Het 'kamp' zal voortdurend onder contro le staan van bewakers in wachttorens. De 'sociaal-realistische' sfeer wordt versterkt door de tientallen standbeel den van Sovjetleiders. Tot 1991 dien den zij nog als symbool van de Russi sche aanwezigheid in de Litouwse ste den en dorpen. Er is ook ruimte voor ontspanning. Zo is het mogelijk de jachthuizen van de partijleiders te bezoeken en zich daar in te laten met sportieve activiteiten. Ook is het mogelijk onbeperkt Sovjet propagandafilms te bekijken. Doel van Leninland is volgens pro jectleider Vilimius Malinauskas het Li touwse volk te helpen afrekenen met het vreselijke Sovjetverleden. Zijn va der behoort tot de 300.000 Litouwers die door de Russen naar Siberië zijn gedeporteerd. Zakenman Malinauskas heeft tot nu toe bijna een miljoen dollar geïnves teerd. Zijn project wordt gesteund door het Litouwse ministerie van cul tuur, dat beweert dat zeventig procent van de bevolking achter het idee staat. Toch is er ook veel kritiek, vooral van de oudere generatie Litouwers. Met name de Disney-achtige aanpak en de realistische verbeelding van de Sovjet wereld stuit tegen de borst. ZONDER AFVOERKANAAL Overal binnen tien minuten te plaatsen. Voor ieder huis, apparte ment. dat, woonark en ook in de slaapkamer. Geen gas/olie of hout Gelei als brandstof Diverse openhaarden io modellen Grenen 6) Rotan Design Hoge Riindilk 260 Leiden Tel 071-5812348 Iedere dag geopend van 9:30-/7:30 Donderdag koopavond Internet: www.cbrispiln.nl Boer krijgt 10 cent voor kilo aardappelen, consument betaalt 1,50 DEN HAAG ANP D66 wil dat de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) onderzoek doet naar kartelvor ming bij grootwinkelbedrijven. Volgens Kamerlid Ter Veer, die zelf een boerenbedrijf heeft, krijgen vooral akkerbouwers te lage prijzen voor hun produk- ten. Ter Veer suggereerde giste ren in het NOS-journaal dat de vier grote inkoopcentrales die de Nederlandse grootwinkel bedrijven bevoorraden, onder linge prijsafspraken maken. „Zij bieden de akkerbouwers allemaal dezelfde lage prijs", aldus Ter Veer. Het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL) ontkent dat er sprake is van kartelvor ming. Volgens een woordvoer der van het CBL vormt de prijs van de akkerbouwprodukten slechts een klein deel van de prijs die de consument er uit eindelijk in de supermarkt voor moet betalen. „In die prijs zijn ook een hoop andere kosten verdisconteerd, zoals die voor opslag, verpakking en ver voer." Aike Maarsingh, voorzitter van LTO Nederland vakgroep -Akkerbouw, juicht een onder zoek door de NMA toe. „Onder boeren leeft heel sterk het ver moeden dat een steeds kleine re groep handelaren afspraken maakt over de prijzen. Het gaat overigens niet alleen om akker bouwers, bijna alle boeren hebben hiermee te maken", al dus Maarsingh. De prijs die de boer voor zijn consumptieaardappelen krijgt, verschilt volgens Maarsingh extreem van de prijs die de consument in de supermarkt betaalt. „Nu krijgt de boer 10 tot 15 cent voor een kilo, dat bedrag ligt ver beneden de kostprijs. Aan de andere kant betaalt de consument in de winkel voor diezelfde kilo pie pers een gulden tot 1,50. De tussenhandel strijkt de marge op." De NMa liet weten de klacht te zullen bekijken 'zo gauw die bij ons is binnengekomen'. Van 22 december t/m 31 december Is het meubelfeest. We vieren de laatste weken van deze eeuw met feestelijke aanbiedingen. Bij uw aankopen vanaf fl. I 500,- ontvangt u een fantastisch pakket vol met smakelijke verrassingen!* Vraag naar dt actievoorwaardtn. KATWIJK AMBACHTSWEG I I - I LEIDERDORP MEUBELPLEIN DIEKEN OP DE SNIEP I INfOTELEFOON 071-402 81 NR. 42195 LOSSE NUMMERS/1,85 ZATERDAG 2,40 I Volleyballers winnen eindelijk weer eens een eerste prijs Kosovo-vliegers moeten medaille weer inleveren DEN HAAG GPD Een aantal luchtmachtmilitai ren dat twee weken geleden uit handen van defensieminister De Grave een medaille kreeg opgespeld voor de oorlog bo ven Kosovo, heeft de onder scheiding weer moeten inleve ren. Nadat de camera's waren verdwenen moest van alle 700 gedecoreerde militairen nog worden gecontroleerd of ze wel recht hadden op de medaille. De medaille is alleen wegge legd voor mensen die minstens 90 dagen in het buitenland hebben gediend en hebben meegewerkt aan een minimum aantal vluchten boven vijandig gebied. Het ministerie spreekt van een 'administratieve fout'. Dagblad HET WOORD IS AAN La Rouchefoucauld Wie nooit een dwaasheid begaat, is niet zo verstandig als hij wel denkt. A°_ l-t - wisséfvallig v1. ary grond op het vliegveld van de Afghaanse stad Kandahar. Het Internationale Rode Kruis en de Verenigde Naties hebben op het vliegveld tenten opgezet waar medische noodhulp aan de passagiers kan worden ge geven als het drama voorbij is. Aan de boord van de vrijdag gekaapte Airbus bevinden zich ongeveer 150 mensen. De ka pers weigeren de vrouwen en kinderen vrij te laten. De om standigheden in het vliegtuig zijn uiterst belabberd. Er hangt een stank die niet te harden is en de gegijzelden zijn er fysiek en mentaal niet best aan toe. Enkelen van hen kregen toe stemming even naar buiten te gaan om een frisse neus te ha len. Het is nog onduidelijk of de kaping iets te maken heeft met een aanval gisteren op een po litiebureau in Kashmir, waarbij tien mensen om het leven kwa men. Militante moslims van de Mujahedeen-Harkat zeiden de aanval te hebben uitgevoerd. De Pakistaanse geestelijk Azhar van wie de kapers de vrijlating eisen, is de leider van deze be weging. De aanval voltrok zich in het politiebureau in Srinagar, de hoofdstad van de Indiase deel republiek. Zeven slachtoffers waren agenten. De overige drie waren rebellen. Zowel India als Pakistan maakt aanspraak op Kashmir. De landen hebben er al twee keer een oorlog om ge voerd. vooruitblik VRU TATER IOU ZViSS r/5* °73* r/0m 60% 30% 10% 10% 20% 20% HOOFDDORP ANP PTT Post heeft rond Kerstmis een recordaantal van 210 mil joen brieven en kaarten be zorgd. Dat is vijf procent meer dan in de afgelopen jaren ge bruikelijk was. De hausse heeft volgens een woordvoerder niets te maken met het millennium. Vorige week dinsdag, de top dag, verwerkte het postbedrijf 44 miljoen poststulcken. Dat zijn er twee keer zoveel als nor maal. Het bedrijf heeft 100 mil joen kaarten in de regionale kantoren verwerkt. Dat is mo gelijk omdat de eindejaarswen- sen meestal binnen de regio blijven. De rest ging naar de ge bruikelijke sorteercentra. Tien duizend extra mensen zijn dit jaar ingezet voor de kerstpost. Volgens het bedrijf waren er dit jaar geen problemen met la te bezorging van spoedeisende brieven, zoals rouwpost. De af gelopen jaren waren daar regel matig klachten over. De Consumentenbond kan nog niet zeggen of de kerstpost dit jaar tot extra klachten heeft geleid. Wel is de organisatie on tevreden over de brievenbestel- ling in het algemeen, omdat die zou zijn verslechterd sinds de invoering van een nieuwe sor- teermethode begin dit jaar. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Na de earate twee weken bataal Ik Per maand automatisch (434.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) n Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) I I I Handtekening Bank/giro nn Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stui zonder poetzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lalden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldachdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1