'Mijn moeder is de vrouw van de eeuw Goed voorbereid het nieuwe millennium tegemot Meningen Vliegen gunstig vd milieu? Borrelprar UITGELICHT De leugenvan Tjeerd en de reactie van Cees WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 Lïkel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen bril 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar. redactie.ld@damiate.hdc.nl De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ai met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, Twee weken geleden maakten collega Ruud Sep en ik een in terview met 'de Leidse onder koning' Tjeerd van Rij dat pa ginagroot verscheen in het Za terdags Bijvoegsel. Op dat in terview kwamen twee schrifte lijk reacties binnen, die wij in middels beide hebben afge drukt. Een lezer vroeg zich af waarom wij een man als Van Rij in deze mate de vloer ga ven. Oud-wethouder en LD- columnist Cees Waal stelde vast dat wij 'een lasterlijke en liederlijke aantijging' aan zijn adres zonder meer afdrukten. Hoogste tijd kortom voor uit- i<* Tjeerd van Rij is bijna dage lijks in het nieuws en wordt met de regelmaat van de klok met kritiek overladen. Hij is als langstzittende wethouder met een belangrijke porte feuille en als loco-burgemees ter niet zonder macht. Het leek ons een aardig idee om in een persoonlijk interview meer van hem te weten te ko men. Je kunt zo n vraaggesprek op verschillende manieren aanpakken. Hard. confronte rend en hem voortdurend met dossiers en kritiek om de oren slaand. Wij kozen voor een re gistrerende aanpak in de hoop meer van zijn persoon en zijn motieven bloot te leggen. Of dat zinvolle informatie ople verde. is aan de lezers te be oordelen. We plaatsen het in terview in zijn geheel tussen aanhalingstekens, om de lezer van meet af aan duidelijk te maken welk type vraaggesprek hier aan de orde was. Als je een politicus vrijuit wilt laten spreken, krijg je soms ongezouten meningen over van alles en nog wat. Hoor en wederhoor zijn in zo n geval niet toe te passen. Dat betekent dat wij journalis ten niet zomaar alles opschrij ven. Maar als politici elkaar de maat nemen, leggen we de lat hoog: publieke personen moeten tegen een stootje kun nen en bepalen in hoge mate zelf waar de grenzen liggen. Tjeerd van Rij nam Cees Waal de maat en was op zijn zachtst gezegd weinig vleiend. Hij gaf zijn mening, wij teken den die op. maar wat voor het hele gesprek geldt, is ook op deze passage van toepassing: het is de mening van Van Rij. Wat wij ervan vinden, blijft in een gesprek als dit buiten be schouwing. Cees Waal is ver volgens weer weinig vleiend over ons. Hij schreef vrijdag in zijn column dat een serieuze krant navraag had moeten doen of wat Van Rij vertelde ook klopt. Wat te doen? Wij willen een serieuze krant maken. Moeten wij na de column van Waal nu Van Rij weer bellen en vragen hoe hij op het verwijt van leu genachtigheid reageert? Ik vind van niet. Waal blijkt heel goed in staat om zich te we ren. Hij heeft als columnist van deze krant zelfs eens per veertien dagen de vrijheid om zijn mening te geven en ook hij doet dat gelukkig ongezou ten. Zonder dat de redactie voortdurend tussenbeide komt en vaststelt dat je de fei ten ook anders kunt weerge ven of interpreteren. Daarvoor hebben wij hem als columnist aangenomen en betalen we hem een bescheiden vergoe ding. Cees en Tjeerd moeten te gen een stootje kunnen, zeker van elkaar. Ik wens ze allebei en u. lezers aan de zijlijn van dit opstootje, van harte een mooi nieuwjaar! ton van brussel HOOFDREDACTIE In de afgelopen maanden is overal in Nederland hard gewerkt om de ervoor te zorgen dat de komende jaarwisse ling zonder problemen zal verlopen. Aan de ene kant zijn op grote schaal verouderde compu tersystemen vervan- gen om er zeker van p PI NIP te zijn dat ze millen- UrlnlC nium-bestendig zijn. Aan de andere kant hebben de diverse hulpdiensten zich terdege voorbereid op eventuele problemen die in de nacht van 31 december op 1 januari toch nog zouden kunnen ontstaan. Ook in Leiden hebben de gemeente, de brandweer, de GGD en de politie veel werk verzet om op tijd klaar te zijn voor de millenniumovergang. Alle instanties zetten extra personeel in om problemen zo goed mogelijk het Foort van Oosten is commandant van de Regionale Brandweer Rijnland. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de komende millenniumwisseling. hoofd te kunnen bieden. Bij zowel de brandweer als de politie is het 'alle hens aan dek': alle medewerkers zijn ingeroosterd in een twee-ploegen dienst met twaalf uur op en twaalf uur af. Hierdoor ligt de bezetting vijftig pro cent hoger dan bij een normale jaar wisseling. Inmiddels liggen ook de draaiboe ken voor alle mogelijke calamiteiten klaar. Als de nood aan de man komt, weten de hulpdiensten in ieder geval wat er moet worden gedaan. Eén van de belangrijkste zaken waarmee rekening moet worden ge houden tijdens de milleriniumnacht, is het wegvallen van gas, water en licht Als de stroom uitvalt - en die kans is toch altijd heel reëel - zit je acht uur in het donker en kan het ver volgens gemakkelijk 24 tot 48 uur du ren voor je thuis weer spanning hebt. Voor het geval ook het telefoonver keer plat gaat, hebben we een aantal meldpunten ingericht waar mensen terecht kunnen voor medische hulp, brandweer en politie. En wanneer de nood aan de man komt, kunnen we in korte tijd een nood-drinkwatervoor ziening opzetten. De komende millenniumovergang is voor de brandweer geen gewone jaarwisseling. Doordat 'er in principe zo veel kan misgaan, kun je gemakke - lijker in een onbeheersbare situatie te - rechtkomen. Om die reden zal d< e brandweer strenger optreden tegen il - legale vreugdevuren dan in een noi - male oudjaarsnacht het geval is. Daai r- naast worden bijna alle containers u it de stad weggehaald. Dat is een les d ie we vorig jaar hebben geleerd, toen v /e ons de hele nacht suf hebben geredr >n om containerbrandjes te blussen. Het is belangrijk dat niet allei jn hulpverleners zich voorbereiden i op eventuele problemen. Om te voork ,o- men dat op zich kleine ongemakk en uitgroeien tot serieuze calamiteiten is het van belang dat iedereen rus tig blijft en ook niet geheel onvoorben tid het nieuwe millennium in gaat. Zo is het heel nuttig om in iederge val rekening te houden met eventu ele stroomuitval. Een zaklamp die in ge val van nood snel gevonden kan w or den en een radio op batterijen ki .in nen heel goed van pas komen. Ra dio West (88.4 FM) zorgt in geval van ca lamiteiten voor de informatievoor. rie- ning. Daarnaast kan het geen kw aad om een paar flessen water in hui: 3 te halen voor het geval dat. Mocht het fout gaan, dan zullen mensen eventueel de nacht 'kampe rend' moeten doorbrengen. Zet er een mooie fles wijn bij, en maak er vooral iets gezelligs van. Beschouw het als iets aparts. Het is misschien niet echt comfortabel, maar voor een nachtje is het goed te doen. Mocht zich ondanks alle voorberei dingen toch nog een echte ramp voor doen, dan wordt u door de gemeente daarover geïnformeerd door middel van de sirenes of met geluidswagens. In geval van een ramp moet u direct naar binnen gaan, ramen en deuren sluiten en Radio West aanzetten. Via de radio krijgt u verdere instructies en tips, en wordt u op de hóogte gehou den van het verloop van de ramp. Het is natuurlijk te hopen dat de rampenplannen allemaal in de kast kunnen blijven en dat de zaklampen en waterflessen onaangeroerd kunnen blijven tijdens de millenniun Ook in dat geval zijn alle voo dingen zeker niet voor niets g( Het viert immers veel lekkerde wanneer je weet dat een kleine niet in een ramp hoeft te eindig Laten we met zijn allen hop de overgang naar het nieuwe i nium voor iedereen een groo wordt. foort van oosten Adolf Hitler, Yitzhak Rabin en Elvis Presley. Drie mannen die door de lezers van het Amerikaanse weekblad Time werden uitverkoren tot personen van de eeuw. De redactie van Time besloot vervolgens om fysicus Albert Einstein, die door het publiek op de vijfde plaats was gekozen, uit te roepen tot dé persoon van de eeuw. Op de Time-ranglijst wordt hij gevolgd door de voormalige Amerikaanse president Franklin Roosevelt en Indiase pacifist Mahatma Gandhi. Allemaal mannen, dus. Het wordt tijd voor de vrouw van de eeuw. Suggesties, graag. Tony van der Voort uit Lisse: „Prinses Diana is voor mij de \touw van de eeuw. Ik had al tijd grote bewondering voor haar. Als ik denk aan haar be grafenis. dan heb ik het er soms nog moeilijk mee. Ze had een goed karakter en ze toonde haar moed door als protest de mijnenvelden in te gaan. Ook leefde ze mee met de armen en deed veel aan liefdadigheid. En dan had ze ook nog dat typi sche vrouwengeduld met haar man en zijn escapades. Het was ook heel goed dat ze haar twee zoons heel vrij opvoedde. Ik vind het zonde dat ze op zo'n tragische manier is doodge gaan Amy Koopmanschap, burge meester van Zoeterwoude: ..De vrouw van de eeuw is Aletta Ja cobs. Ze is bewonderenswaar dig. Wat haar voor ogen stond, dééd ze gewoon. Haar keuze om medicijnen te gaan stude ren. was in de negentiende eeuw heel ongewoon voor een vrouw. Ze heeft dan ook nogal wat obstakels moeten overwin nen maar ze bleef trouw aan haar keuze. Ineke van der Zande. sociologe aan de Universiteit l«iden: ..Einstein is een geweldige we Diana. Madonna, Wilhelmina (v.l.n.r.) en Indira Gandhi (rechtsonder). Vier suggesties voor de 'vrouw van de eeuw'. tenschapper, maar met deze verkiezing wordt de geschiede nis wéér opgehangen aan grote mannen. De geschiedenis wordt gemaakt door mannen én vrouwen. De emancipatie- Van vrouwen is één van de be langwekkendste feiten van deze eeuw. Het heeft de verhoudin gen tussen man en vrouw fun damenteel veranderd. Voor de ze ommezwaai staat Aletta Ja cobs svmbool. Ze is een inspi rerend voorbeeld omdat ze haar eigen gang ging en zich in zette voor een rechtvaardige wereld.Het leven van vrouwen krijgt veel te weinig aandacht van wetenschappers. Maar de wetenschap is natuurlijk ook nog steeds het domein van mannen." Wanda Zonneveld uit Noord- wijk: „Prinses Diana was een toonaangevend figuur voor heel veel vTouwen in de wereld. Ze had een veelbewogen leven met die echtscheiding en haar ano rexia. Voor veel vrouwen is dat herkenbaar. Ze was ook een hy permoderne vrouw. Qua kle ding zag ze er altijd heel leuk uit. Het doorzettingsvermogen van 'mijn' vrouw van de eeuw herken ik wel een beetje terug in mezelf." Henny Jansen van de FNV Vrouwenbond in Leiden: „Ik zou mijn voorbeeld Aletta Ja cobs tot vrouw van de eeuw verkiezen. Zij heeft als eerste af gestudeerde vrouw in Neder land voor een doorbraak ge zorgd. Zij streed voorts voor ge lijke behandeling van man en vrouw. En vanaf het prille begin was ze ook nog eens begaan met het lot van de minderbe deelden. Als je nu kijkt, is er al veel bereikt. Maar vroeger kon je van sommige banen alleen dromen. Ie kon bovendien wer ken of studeren maar als je trouwde, was het over." Mieke van Riel van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen in Leiden: „Einstein heeft inderdaad erg veel be reikt. Maar eigenlijk had er zo wel een man als een vrouw van de eeuw gekozen moeten wor den. Ik kan alleen geen naam van een vrouw noemen. De vrouw van de eeuw is. voor mij, elke vrouw die de kracht heeft om ondanks tegenwerking haar eigen weg te gaan. Er zijn heel veel vrouwen die geen lintje hebben gekregen, maar die toch hele goede dingen hebben gedaan." Greta Noordenbos, verbonden aan het wenstud eeuw ziji peerd. et We zijn man en vinden, r voor gev< aan Joha lands eer leraar en Marie Cu 'naamloz vrouwen bronnen. Corrie va burgeme< kies konir vrouw vai op in een een ondei den in de tiek. Het v maar desc FOTO'S ARCHIEF Instituut voor Vrou- ies in Leiden: „In deze i vrouwen geëmanci- •n enorme revolutie. ;elijke rechten voor touw nu gewoon gaan naar daar is ooit hard jchten. Ik denk daarbij nna Westerdijk, Neder- ste vrouwelijke hoog- aan natuurkundige rie, maar ook aan veel e' vrouwen. Al deze zijn mijn inspiratie- n Zon-Langelaar, ester van Lisse: „Ik ïgin Wilhelmina tot de eeuw. Ze groeide tijd waarin vrouwen "geschikte rol speel- internationale poli- zas een moeilijke tijd, indanks heeft ze zich in een mannenwereld weten te handhaven. Daar kan ik me een beetje in herkennen. Ze is toch wel mijn voorbeeld, ja. Wilhel mina is een vrouw waar ik me aan kan spiegelen." Els Goumey, LUMC-hoogle- raar transplantatiebiologie: „Indira Gandhi, voormalig pre mier van India. Zij was de twee de vrouwelijke president van de wereld. En dat in een door mannen beheerste maatschap pij. Bovendien had ze de demo cratie hoog in haar vaandel. Zij is daarom voor mij de vrouw van de eeuw." Jetteke Bolten-Rempt, direc teur van Stedelijk Museum De Lakenhal te Leiden: „Mijn moeder, Emma Rempt-Sche- pers, is de vrouw van de eeuw. Ze werd in 1908 geboren en heeft vrijwel de hele eeuw, met alle ups en downs, meege maakt. Ze heeft zeven kinderen opgevoed. Daarnaast speelt ze cello, schrijft en dicht. En dan heeft ze ook altijd aandacht voor anderen en is heel erg zelf standig. Voor mij is dat het toonbeeld van emancipatie. Mijn moeder met als beroep huisvrouw is dus de vrouw van de eeuw." D. van Duyvenbode uit Sas- senheim: „Vrouw van de eeuw? Er is maar één vrouw in mijn le ven. Dat is mijn echtgenote met wie ik al veertig jaar getrouwd ben. Op de tweede plaats heb ik de meeste sympathie voor ko ningin Beatrix. Dat mens komt spontaan en eerlijk over." Sandra Gussenhoven uit Lei den: „Prinses Diana zou ik kie zen tot vrouw van de eeuw. Ze was een goed mens, omdat ze iets over had voor anderen. Haar vriendelijkheid vergeet je niet meer. En in het Britse ko ninklijk huis lag ze zo lekker dwars." Jeffrey Alkemade uit Hazers- woude-Dorp: „Madonna is zonder twijfel de vrouw van de eeuw. De naam alleen al zegt genoeg. Ze gaat met de tijd mee. Bij elke nieuwe cd veran dert ze van imago. Ze is nu er gens in de veertig, maar nog steeds mateloos populair. Heb je haar nieuwste songs al ge hoord? Het is een wereld-cd!" hanan nhass Ik reageer op de column 'Vlie gen' van Rob van den Dobbel steen in het Leidsch Dagblad van 4 december. Hierin schrijft hij over de milieu-ef fecten van de luchtvaart. Hij citeert een 'luchtvaart-des kundige', helaas zonder naamsvermelding, die be weert dat vliegen juist gunstig is voor het milieu. Ik wil in het kort ingaan op zijn vijf stellingen. Stelling 1: Een Boeing 747 verbruikt per passagier 1 liter brandstof per 30 kilometer. Deze stelling geldt alleen voor afstanden boven de 1500 kilometer. Dan is het energie verbruik altijd nog twee keer zo groot als een reis met de trein, en vijf keer zo groot als een reis met de bus. Wordt de afstand korter (bijvoorbeeld naar Hamburg), dan wordt het energieverbruiik twee keer zo groot als de auto, drie keer zo groot als de trein en tien keer zo groot als de bus. (Bron: Energieverbruik en emissies van de luchtvaart en andere wijzen van personen verkeer op Europese afstan den, november 1997, Centrum voor energiebesparing en schone technologie, in op dracht van VROM). Stelling 2: De laatste 15 jaar zijn vliegtuigen zes keer min der geluid gaan produceren. Het aantal vliegbewegingen is gestegen van 3535 in 1924 naar 53.000 in 1974 tot 400.000 in 1999. Het aantal klachten van mensen met ge luidsoverlast is toegenomen van enkele duizenden in de ja ren 80 naar 135.139 in 1996 tot 245.517 in 1997. (Bron: Jaar verslag 1997 van de Commis sie Geluidhinder Schiphol.) Stelling 3: Bij een reis van 1500 kilometer is de vervuiling per persoon met het vliegtuig minder dan dat van twee per sonen in een auto met cara van. Onzin, voor bijvoorbeeld de afstand Amsterdam-Rome (1300 km) is de luchtveront reiniging (als optelsom van NOx-, S02- en VOS-emissies) voor het vliegtuig (Boeing 737- 400) 366 mg/passagi< meter en voor de auto sonen, zonder caravai mg/pkm. (Bron: Enej bruik en emissies luchtvaart en andere I van personenverkeer oq pese afstanden, 1997, Centrum voorene§ sparing en schone tei gie, in opdracht van T Verder geldt:hoe korterl stand, hoe nadeliger vel vliegtuig. Stelling 4: Van alle s lijke uitstoot (were komt 1 procent van vi gen. Eén procent van de wereldwijde uitstoot heleboel. Bovendien: o hoogte uitgestoten vei. blijft veel langer aanwe heeft ernstiger gevolgei 15 heeft zijn invloed op het s wicht in atmosferisch® cessen zoals ozon-a Het IPCCOntergovemt Panel on Climate Chan] forum van wetenschz schat de bijdrage van vl keer aan het broeikasefl 3,5 procent. Hoe groot vloed van vliegverkeer afbraak van de ozonlaa niet bekend. Maar schat over de mogelijke toeko bijdrage van vliegverki Q pen uiteen van 6 tot 4 cent. Stelling 5: Ons land 1 miljoen auto's en 800 vl o_7 gen. Hoe komen wij mi vliegtuigen aan 400.000 lc| bewegingen per jaar op it. hol? Overigens telt Ned ook zo'n 30 miljoen f die helemaal geen scha stoffen uitstoten. Als ik de heer Van der helsteen was. zou ik i ste veel geloof hechten a borreltafel-uitspraken vt ze anonieme 'luchtvaai kundige'. En waarom 1 eigenlijk niet met tiaa toenaam in de krant? (Met dank aan de V ging Milieudefensie vo nauwkeurige gegevens.) L._ A.V. Zimmer *r<> 5 bi L Bel) :hi

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18