'Gemeente verwaarloost stadsatelier' Vier oranjedochters eindelijk th mis G jltuur& Kunst Wayenberg speelt hoekig en gejaagd Marvin Gaye maakte de meest gewaardeerde plaat van de eeuw Modeontwerper wilde vrouwen plezieren Louis Feraud 1921-1999 3ENSDAG 29 DECEMBER 1999 17 teen voor W.F. Hermans •uwarden Vijf prominenten spreken op 22 januari in houwburg De Harmonie in Leeuwarden over schrijver W. F. ermans. Diezelfde avond wordt er in de stoep voor de houwburg een steen gelegd met een gedicht van Hermans. e plechtigheid besluit het gekrakeel van vorig jaar rond een ;eld van Hermans, dat eerst misschien in Groningen zou ko- len en daarna mogelijk in Leeuwarden. Het Hermanssymposi- n is onderdeel van een feestweek in de Harmonie, om te vie rt dat de nieuwbouw vijf jaar geleden is geopend. Daarvoor al, 8 oktober 1994, was Hermans er te gast geweest. Die avond erd ingekleed als een plaagstoot naar Groningen, waar de hrijver absoluut niet wilde terugkeren. LCteur Clayton Moore overleden «ANGELES* De Amerikaanse acteur Clayton Moore, vooral be- ind als The Lone Ranger, is overleden aan een hartaanval. Hij as 85 jaar. Clayton Moore was van oorsprong circusartiest en aakte in 1938 de overstap naar de film, waar hij als stuntman ïgon. Elf jaar later kreeg hij de titelrol in de televisieserie 'The tne Ranger', de gemaskerde held die zich samen met zijn Indi- tnse kameraad Tonto in allerlei avonturen stort. Van The Lone anger werd in 1957 de laatste aflevering gemaakt. In 1959 hield oore de filmwereld voor gezien. Hij verscheen daarna in re- amefilms, maar bleef toch vooral bekend als The Lone Ranger. Stichting Leidse School, behi 'erder van Haagweg 4, levert forse kritiek muziek 'recensie susanne lammers efiet-concert: Daniel Wayenberg it Chopin Gehoord: 28/12. Groene Kerkje, Oegstgeest. i avond Chopin, dat is iets je op te verheugen. Het be- iet-concert door Daniel yenberg, een inititatief van Rotary Club Leiden-Oost bate van een kinderzieken- is in Albanië, klinkt op papier ichtig, maar valt in de prak- tegen. Vayenberg speelt drie Polo- ses, de Barcarolle en de der- Sonate in b klein. Hij speelt chtig, ook de zangerige pas jes klinken fors en ferm. lekheid is niet zijn lijn. Hij de architectuur van de kken goed uitkomen, be- mtoont de dissonanten en rebellerende basloopjes loi aan. daar in zijn ijver Chopin van dromerigheid te ontdoen, tneemt hij zijn muziek ook betovering. Wayenbergs opin is stug en hoekig en ge- gd. Weinig charmant, niet eidelijk en al helemaal niet melancholiek. Luid en een tikje te kil klinkt Polonaise opus 26 nr. 1, on danks de soms fraaie lome ti ming en enkele elegante trillers. In opus 26 nr. 2 klinken de volkse motiefjes een beetje plomp en gunt Wayenberg de muziek nauwelijks de tijd om te ademen. Hard, ratelend, geen parels maar knikkers. Mis schien dat Liszt het hebben kan, Chopins Polonaise in fis- -klein opus 44 zeker niet. Een hoge noot die dóór zou moeten klinken, lijkt een misslag die zo snel mogelijk verdoezeld moet worden. Ook de Sonate in b klein wil meer lucht. Ook hier negeert Wayenberg Chopins fijnzinnig heid en ironie. Alles blijft glans loos op de grond liggen. Alleen in het Largo vermoed je iets van die toon die bijna pijn kan doen, dat speelt Wayenberg teerder en introverter en er lijkt iets van gevoel door te breken. Wayenbergs vertolkingen zijn te grimmig en te verbeten om werkelijk interessant te zijn. Hij doet als de struisvogel: heel hard hollen en toch niet van de grond komen. De gemeente Leiden neemt het beheer van stadsatelier 'kunstcentrum Haagweg 4' niet serieus. „Ze laat broodnodige re paraties aan de gevel, het dak en de verwarming ach terwege. En dat terwijl de gemeente eigenaar is", al dus Pim de Vroomen, voorzitter van de Stichting De Leidse School die het kunstcentrum bestiert. leiden pablo cabenda De Vroomen schreef op 22 sep tember van dit jaar een brief aan burgemeester en wethou ders waarin hij voor de tweede fase van het groot onderhoud aan de Haagweg 4 een rente vrije lening vraagt van drie ton. Kosten die de stichting zelf niet kan opbrengen uit de huren. „De gemeente heeft nog op geen enkele manier op de brief gereageerd. Zelfs een ont vangstbevestiging zat er niet in. Ik noem dat op zijn minst niet netjes." Volgens De Vroomen is het geld nodig omdat de nood be hoorlijk hoog is. „Het is goed mogelijk dat binnenkort de ver warming ontploft. Dan raakt het hier verlaten, want in de kou kun je niet werken. Binnen een maand zijn dan alle ramen ingegooid en staan zo'n tachtig kunstenaars op straat die de ge meente op handige wijze kwijt kon zonder daar verantwoorde lijkheid voor te nemen." De Leidse School kreeg vorig jaar na een eerste brief de toe zegging dat een beperkt aantal reparaties aan het verwaarloos de pand gedaan wordt. Het ate lier moet dat wel zelf bekosti gen, omdat de gemeente zegt daar geen geld voor te hebben. Alleen als de gemeente vóór 1 augustus 2001 besluit tot het slopen van Haagweg 4, krijgt de Stichting de onderhoudsgelden terug. Nu blijkt dat de geraamde Norman Beierle, een van de kunstenaars in ateliercomplex Haagweg 4, aan het werk. kosten veel hoj de werkzaamht van 1 augustus schrijden, heeft tweede brief g( om een lening voor de reparatie fase. „We hebbt offerte laten mal paraties aan de alleen al gaat 87.000 gulden ki de renovatiekosti erbij kom. je al g vier ton. Als we zelf laten uitvoi denken aan kost veer 60.000 70 Dat halen we bij met de opbren; >er uitvallen en :den de datum kunnen over- de stichting een ;stuurd waarin vordt gevraagd ;s in de tweede ;n dit jaar een ten voor de re- voorgevel. Dat vermoedelijk Dsten. En met ;n van het dak auw op drie k die reparaties ;ren moet je en van onge- .000 per jaar. lange na niet gsten uit de huur." „Nu hebben we onderhouds kosten van ongeveer 25.000 gul den per jaar en spelen we quit te. De lening van drie ton die we hebben aangevraagd, zou den we in tien jaar renteloos kunnen aflossen met een jaar lijks bedrag van ongeveer 30.000 gulden." De Vroomen vindt de situatie nog extra wrang omdat het Kunstcentrum één van de wei nige atelierpanden in de stad is waar het overgrote deel (95 pro cent) van de kunstenaars een erkende status heeft en in Lei den woonachtig is. De twee cri teria waaraan kunstenaars moeten voldoen om een ate lierruimte van de gemeente te mogen huren. In oktober '98 heeft de ge meente de Stichting Atelierbe- heer Leiden in het leven geroe pen om de verschillenden vor men van gemeentelijke atelier- beheer onder één noemer te brengen. Vooralsnog bestaat de stichting alleen op papier. De Vroomen: „Wij doen het hier beter dan de gemeente. De gemeente biedt in het pand aan de Garenmarkt 1, onderdak aan twintig kunstenaars. Een ge bouw dat 2,5 miljoen aan ver bouwingen kostte. Wij huisves ten hier vier keer zoveel kunste naars onder erbarmelijke om standigheden. We hebben zelfs FOTO TACO VAN DER EB diverse ateliers opgedeeld om erkende kunstenaars van de wachtlijst te krijgen." De Vroomen kan alleen maar speculeren over de reden voor de afwachtende houding van de gemeente. „Ik heb de indruk dat ze de bestemming van dit gebouw zo open mogelijk wil len houden. De definitieve plannen voor dit pand zijn na zes jaar nog steeds niet bekend. Theoretisch is het mogelijk om ons op zeer korte tijd weg te werken, want we hebben een huurcontract met een officiële opzegtermijn van drie maan den. We kunnen, met die onze kerheid boven ons hoofd, geen duurzaam beleid voeren, ge richt op goed onderhoud." Wethouder ruimtelijke orde ning Van Rij zegt niet van het bestaan van de brief af te weten maar wil er direct achteraan gaan. Hij kan nu nog geen dui delijkheid verschaffen over de toekomst van Haagweg 4. ..Uit het onderzoek dat we hebben laten uitvoeren is in oktober ge bleken dat meer bebouwing rond het Haagwegterrein niet wenselijk is. Nu loopt nog het verkeerskundig onderzoek waaruit moet blijken hoe de ontsluiting van het verkeer daar zou moeten plaatsvinden. Als dat ook is afgerond kunnen we uitspraken doen over de toe komst van het terrein en het pand aan de Haagweg 4. Maar dan hebben we het alleen maar over het gebouw. Niet over de bestemming van dat gebouw. Ook over de lening kan de wethouder nog weinig zeggen. „Ik heb mezelf voorgenomen om binnen een half jaar uit sluitsel te geven. Ik kan alleen zeggen dat zoals de zaken er nu voor staan er een grote kans is dat we binnen een half jaar be sluiten het oude gedeelte van het pand te restaureren." Wethouder van cultuur Pechtold was wel op de hoogte van de brief maar vindt de hele kwestie 'nogal zwaar aangezet'. „Ik geef volmondig toe dat het niet netjes is dat hij geen ont vangstbevestiging heeft gekre gen. Maar ik spreek De Vroo men geregeld en hij heeft zijn beklag nooit bij mij persoonlijk gedaan." Hij wil niets zeggen over de mogelijkheid van een lening maar verzekert dat hij in januari met De Vroomen rond de tafel gaat zitten om over de toekomst van het kunstcentrum te spreken. „En dan zullen we het zeker ook hebben over het feit dat er in de ateliers illegaal wordt ge woond. Iedereen die in zijn ate lier in dat pand gebruikt als woonhuis woont daar in princi pe illegaal En de door hem ge noemde aantallen erkende kunstenaars liggen volgens mij ook een stuk lager." Kostbare schilderijen dankzij Duitse hereniging te zien in Apeldoorn (e hesterman orzover Nederlanders nog lukt gaan onder een minder- ardigheidscomplex ten op- hte van de Duitsers: een be- ïkje aan de tentoonstelling ider den Oranjeboom' in pa- Het Loo in Apeldoorn werkt ermate heilzaam. )e invloed van de Hollanders de Pruisen is in de Gouden uw zo groot geweest dat vier- nderd jaar later de sporen er- i nog altijd zichtbaar zijn. De dinrichting en de dijken in indenburg, de architectuur i paleizen en tuinen, de soci- voorzieningen - de Duitsers >ben het allemaal te danken de vier Oranjedochters van lalia van Solms en Frederik ndrik, door hun moeder vak- ïdig uitgehuwelijkt aan Duit- edellieden. )e expositie is een toonbeeld vriend- en bondgenoot- lap tussen de Duitsers en de derlanders. Ze leerden elkaar hten, ze bewezen elkaar nsten, ze wisselden bezit uit, vreeën en ze trouwden met aar. Bewijzen hiervan zijn te den in de vele prenten, lilderijen en documenten, werpen een ander licht op door vooroordelen bezoe- de Duits-Nederlandse be kkingen. Maar het belang- ste is misschien nog wel dat deel van de vele kostbaar den die destijds door de ver- engeling van de verschillen- vorstenhuizen in Duitsland achtergebleven, zich nu :er op Nederlandse bodem vinden. Al is het maar voor ïn. Monumentale schilderijen bekende Nederlandse lilders, zoals Anthonie van ck, Govert Flinck, Jan Mij- is en de gebroeders Hont- rst, die iets vertellen over on vaderlandse geschiedenis, en lange tijd aan de ketting iter het IJzeren Gordijn, nkzij de val van de Berlijnse iur was het mogelijk ze te taureren en weer toonbaar maken voor het Nederlandse bliek. Zoals het doek van Jan jtens uit 1666, "Vier dochters prins Frederik Hendrik', luise Henriette, Maria, Hen- tte Catharina en Albertine nes zijn na een langdurig blijf in Duitsland eindelijk er thuis. De tentoonstelling 'Onder n Oranjeboom' met vierhon- rd werken uit 122 musea, rticuliere verzamelingen en :hieven, was eerder te zien in efeld en Oranienburg in het Rekenwerk popmagazine Heaven levert verrassend resultaat op gelpermalsen wim koevoet De ultieme albumlijst van de afgelopen honderd jaar. Zo noemt Heaven, een pop magazine voor volwassenen dat nog geen jaar bestaat, het resultaat van een staaltje rekenwerk dat de nodige opzien baart. Zo als elk (pop)muziekblad aan het einde van deze eeuw de lezers bombardeert met overzichten, doet ook dit tweemaandelijk se tijdschrift een duit in het zakje. Het gro te verschil is dat Heaven niet een eigen voorkeurslijst van de redactie heeft afge drukt, maar 37 lijsten die tussen 1985 en 1999 zijn gemaakt door 37 Britse, Duitse, Amerikaanse en Nederlandse lijstenma kers bij elkaar heeft opgeteld. Het resultaat is 'de meest objectieve en evenwichtige al bumlijst van de eeuw'. En deze top 100 wordt aangevoerd, tot verrassing van ook de Heaven-redactie zelf, door Marvin Gay- e's 'What's going on' uit 1971. Het idee voor deze lijst is afkomstig van redacteur Johan Stapel. Zijn optelsom her bergt de meningen van duizenden mu ziekkenners, van wie de meesten journa list zijn. Maar er zijn ook bladen die het oordeel van hun lezers in de rangorde ver werken. „Met andere woorden: niet eerder kende een albumlijst zo'n breed draag vlak." Tot de geraadpleegde bronnen behoren gezaghebbende bladen zoals New Musical Express, Q, Mojo (alle Brits), Rolling Stone (Amerikaans) en Oor (Nederlands). De jaarlijsten van deze bladen zijn buiten be schouwing gelaten omdat deze volgens Stapel 'door een gebrek aan distantie' een zwaar vertekend beeld opleveren. Zo is Ry Cooder's 'Bop until you drop', de nummer van 1 van 1979 volgens Oor en Grace Jones 'Nightclubbing', volgens New Musical Express de beste plaat van 1981, lenKelfl^^B fen. in geen enkel ander overzicht aangetrof- Heaven gaf een album telkens als het in een lijst stond genoteerd één punt. Note ringen bij de bovenste tien en het lijstaan voerderschap leverden extra punten op. Marvin Gaye behaalde zodoende de mees te punten (36), gevolgd door The Velvet Underground Nico met het gelijknamige album met de banaan op de hoes uit 1967. The Beatles en de Rolling Stones, de ge doodverfde winnaars, komen met respec tievelijk 'Revolver (1966) en 'Exile on Main Street' (1972) pas op de derde en vierde plaats aan de beurt. Vijfde zijn de Sex Pistols geworden met 'Never Mind the Bollocks' uit 1977. De Heaven-redactie staat zelf te kijken van haar lijst. Hoogst opmerkelijk vindt ze dat niet één van de honderd meest ge waardeerde platen van de eeuw een sym fonisch rock album is. Geen Queen dus, ook geen Supertramp, Yes of Genesis. Vreemd is ook dat platen van zogeten supergroepen als Crosby, Stills, Nash Young, Creedence Clearwater Revival.Eag- les of Steely Dan geen topnoteringen in de wacht sleepten. En Evlis Presley, door zijn platenmaatschappij uitgeroepen tot de ar tiest van de eeuw, komt maar één keer voor in de top 100 van Heaven. Heaven concludeert dat de muziekvernieuwers uit de tweede helft van de jaren zeventig met zestien albums een zware stempel druk ken op de popgeschiedenis en dat de mainstream rock- en popmuziek over heerst. „Anno 1999 stellen we vast dat popcritci het tijdvak eind jaren zestig be gin jaren zeventig beschouwen als kraam kamer van de hedendaagse popmuziek." Slecht 26 albums van de 100 zijn de laatste twintig jaar gemaakt. De lijst is erg blank, meent Heaven. Wel iswaar komen Prince, Michael Jackson en Otis Redding er in voor maar op hun al bums staat geen uitgesproken 'zwarte' muziek zoals soul, disco, hiphop en reg gae. Waar zijn Run DMC, Aretha Franklin en Bob Marley, vraagt Heaven zich af. Het blad heeft wel een verklaring voor de ai- weizgheid van Muddy Watets en Chuck Berry. „Die waren actief in een periode waarin de langspeelplaat nog niet was uit gevonden." Heaven heeft ook uitgerekend welke ar tiesten de meest gewaardeerde platen van de afgelopen honderd jaar hebben ge maakt. Die lijst wordt aangevoerd door Bob Dylan, gevolgd door Rolling Stones, Neil Young, The Beatles en David Bowie. ZilvE ren lampet kan i in de vorm van een olifant. FOTO ANP voormalige Oost-Duitsland. Het onder de aandacht brengen van de Nederlandse kunst en cul tuur aan de Duitse vorstenhui zen in de 17e en de 18e eeuw is een gezamenlijk initiatief van de gemeente Krefeld, een orga nisatie van kastelen en tuinen in Brandenburg en Het Loo. In elke plaats heeft de ten toonstelling een andere beteke nis. Vooral in Oranienburg, waar de expositie circa 85.000 bezoekers trok, kreeg de exposi tie een extra lading door de her eniging van de twee Duitslan- den en de restauratie van het kasteel dat Louise Henriette. de Oranjevrouw van de keurvorst van Brandenburg Friedrich Wil helm, liet bouwen. In Apel doorn ligt het accent meer op onze vaderlandse geschiedenis, de rol van de Oranjes, de vier dochters van Frederik Hendrik en Amalia van Solms en de pe riode van stadhouder-koning Willem III en zijn neef Frederik. de eerste koning van Pruisen. Lang is gedacht dat de kost baarheden die nu worden ge toond, ooit door de Duitsers van de Nederlanders zijn ge roofd. Niets is minder waar. De Duitsers hadden er recht op. Sommige voorwerpen waren door hen gekocht, zoals de ivo ren stoel van Johan Maurits, een van de hoogtepunten van de tentoonstelling. Andere stukken zijn door erfenissen verkregen. Zo ook een van de topstuk ken van de expositie in Apel doorn, de lampetkan in de vorm van een olifant. Directeur J. ter Molen van mu Het Loo noemt het dat het rond 1600 g« ject van verguld zD op Nederlandse vindt. Het stamt uit de Amalia van Solms i haar dochter Mari in de Brandenburg Kunstkammcr ten nog nooit eerder maar voor deze wilde het Staatlit Preussischer Kur Berlijn een uitzoi ken. 'Onder den C tot en met 19 mat tionaal Museum Loo, openingstijd dag tot en met 10.00 tot 17.00 uu seum paleis een 'triomf emaakte ob- ver, zich nu bodem be- erfenis van ;n kwam via a rond 1694 ;-Pruissische ■cht. Het is uitgeleend, gelegenheid he Museen istbesitz in idering ma- iranjeboom', rt in het Na- Paleis Het en van dins- zondag van De Franse modeontwerper Louis Feraud, die in de jaren vijftig Brigitte Bardot kleedde en later bekend werd in de hele wereld, is dinsdag in zijn wo ning in Parijs overleden. Fer aud leed aan de ziekte van Alz heimer en is 79 jaar geworden. Feraud vond voor zichzelf een niche (een eigen terrein op de markt) met heldere, grafische ontwerpen, die varieerden van tamelijk conservatieve pakken tot wilde, Spaans aandoende jurken. Mede door de intro ductie van een kledinglijn voor mannen raakte hij in de jaren zeventig in brede kring be kend. Veel succes had hij ook met zijn parfums 'Justine' voor vrouwen en 'Corrida' voor mannen. „Wat ik altijd heb willen doen, was vrouwen ple zieren", zei hij eens. Behalve couturier was Feraud ook teke naar en schilder - zijn naak ten, land schappen en stillevens werden in Parijs en New York tentoonge steld en ver kocht. Feraud werd in 1921 in Arles als zoon van een bakker geboren. De warme kleuren en losse levensstijl van het zonni ge zuiden keerden vaak terug in zijn werk. Eind jaren veertig FOTO EPA/AFP vrouw aan de hele Cote d'Azur mijn kleine witte jurk. We ver kochten er in een paar dagen tijd vijfhonderd van." Een jaar later vertrok hij met zijn vrouw Zizi naar Parijs, waar zij een winkel, een atelier en een Dat vonden, pal tegenover het Ely- see. Filmsterren als Ingrid Berg man, Elizabeth Taylor en Kim Novak liepen er de deur plat en in 1958 volgde de eerste open bare haute-couturepresentatie in een groep waartoe ook Dior, Givenchy en Lanvin behoor den. In de jaren zestig scheidde Fer aud van Zizi, maar zij bleef het modehuis bestieren totdat dochter Kiki een paar jaar later de zaken overnam. Louis Fer aud won verschillende coutu- reprijzen en werd in 1994, een jaar voor hij zich uit de zaak te rugtrok, onderscheiden als Of ficier van het Legioen van Eer.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17