Alphen vreest gebrek aan zorg ouderen 'Wat ik hier wel eens mis is chauvinisme' Regio/Rijn Veenstreek Agressieve Veender voelt zich slachtoffer massale vechtpartij Big-Brother vanuit Saloon in de Veen gunnen jullie niet beter >or de tv blijven zitten?' Een bioloog met een tic voor treintjes roelofarendsveen» Bij café The Saloon aan het Noordeinde in Roelof- arendsveen is gisteren een zendmast van Veronica ge plaatst. Deze is nodig omdat het tv-programma Big Bro ther morgenavond voor een deel vanuit het Veense café wordt uitgezonden. The Saloon is de stam kroeg van Bart Spring in 't Veld, één van de drie overge bleven bewoners van het Big-Brotherhuis in Almere. Samen met zijn huisgenoten Willem en Ruud verlaat hij het huis vol camera's mor genavond. Volgens de stem ming op de internetsite van Big Brother maakt de Veen- der de meeste kans om de wedstrijd van ruim honderd dagen te winnen en er met de 250.000 gulden vandoor te gaan. De laatste aflevering van het spraakmakende pro gramma morgenavond wordt een extra lange. Vero nica zendt tussen 18 en 19.30 uur onder meer live- beelden uit vanuit het Al- meerse huis. Om 21 uur gaat het programma verder. In die uitzending zijn ook beel den te zien vanaf verschil lende locaties, waaronder die in Roelofarendsveen. Om 23.30 uur maakt Veronica de winnaar bekend. De plaatsing van de zend mast op het Noordplein, vlakbij The Saloon, nam gis teren enige tijd in beslag. Schoenmaker Spierenburg, de buurman van Barts stam kroeg, volgde de installatie van de zendmast op de voet. Volgens hem spreekt het he le dorp over de terugkomst van Bart. iNSDAG 29 DECEMBER 1999 973 15 igeren Benthuizen praten met de politie 1 iuizen marieta kroft 1 caravan in brand steken ns de nieuwjaarsnacht is kicken? Waarom mag dat J niet?", vroeg een jongen in dorpshuis De Tas in huizen gisteravond aan de politieagenten. Groepschef ipelaar was het helemaal hem 'eens'. „Zullen we dat bij jouw in de voortuin 1?" Tja, dat was nou ook 11 niet de bedoeling. Die tuin 1 mers veel te klein. Een stuk lek is een betere plek en 'is van niemand, stelde de I en yoor. Maar dat ging Op- ir te ver. „Die weg is van de eente. De schade die er aan taat, moeten we met zijn 1 1 betalen." rca dertig jongens en meis- it Benthuizen van rond de en jaar kwamen gister- ld op uitnodiging van de ie naar het dorpshuis De Begin februari was er ook in gesprek tussen jongeren lolitie naar aanleiding van li e hand gelopen rellen in de I wjaarsnacht Enkele tien- Jn jongeren raakten slaags i de politie. Drie van hen II ten gewond, van wie er een 3 ziekenhuis in moest. De liele eenheid kwam eraan te pom de orde te herstellen. d herhaling te voorkomen het Oppelaar en de twee van Benthuizen H. jnan en I. van der Voort i 1 om met de jeugd van dit l nog eens om de tafel te gaan zitten. De jongeren adviseerden de politie om maar thuis te blijven tijdens de jaarwisseling. „Ik vind het erg zielig dat jullie moeten werken, kunnen jullie niet beter gewoon voor de tele visie blijven zitten en op tijd naar bed gaan?", vroeg een jon ge Benthuizenaar die veel bijval kreeg. „De aanwezigheid van de politie werkt juist criminali teit in de hand. Dat bleek vorig jaar al toen jullie tussen ons door reden." Tussen de menigte doorrij den als de toestand dreigt te es caleren, is nu juist wat de poli tie van Rijnwoude in de nacht van vrijdag op zaterdag pro beert te voorkomen. Van der Voort en Bergman nodigden zichzelf uit om dit keer met de handen op de rug gezellig sa men met de jongeren oud en nieuw te vieren. „Het zou toch te gek wezen", wendde Berg man zich tot de aanwezige jon geren, „als we één nacht per jaar rollebollend met elkaar over straat gaan en dan weer 364 dagen met elkaar moeten samenwerken." Oppelaar toonde zich na af loop tevreden over het verloop. Of het helpt weet hij niet, dat kan hij alleen maar hopen. De meeste zorgen maakt hij zich nog over het zware vuurwerk dat overal in de omloop zou zijn. „Het liefst zie ik jullie vol gend jaar terug met alle vingers en tenen er nog aan", sloot hij de bijeenkomst af. voorschoten afke van der toolen Het is goed toeven op het ter ras van Gasthof Zum Teufel- schötel. Groenwitte parasolle tjes weren de al te felle zon. Witte zwanen dobberen beval lig op het riviertje de Lahn. En wie geluk heeft, ziet in het wil de groen aan de overkant een hert staan. Maar de rust duurt niet lang: kómt er weer zo'n vermaledijde autotrein langs- denderen. Wie de moeite neemt om met z'n neus bovenop de spoorbaan van de Voorscho- tense Modelspoor Vereniging te gaan staan, raakt niet uitge keken. Een reiger, die geduldig op een vis wacht, de zoon van de sluiswachter met z'n hond, een burcht van - „Nu zie ik het! - verpakkingsmateriaal... Het gebeurt niet vaak, maar giste ren en vandaag is 'ie in volle glorie te aanschouwen, de trots, de spaarpot én de vrije uurtjes van Fred Baerselman en zijn mede-clubleden: 25 meter spoor geïnspireerd op de 160 keer grotere Duitse Lahn- talbahn. Excuus „Die treintjes zijn alleen maar het excuus om zoveel mogelijk op de vierkante millimeter te kunnen knutselen." Alles per fect op schaal. .Alleen die zwa nen zijn wat groot uitgevallen. Die heb ik, verstokte roker die ik ben, zelf gemaakt van vloei tjes. En op een gegeven mo ment kan je niet kleiner." Baer selman, coördinator van het hele spul, windt er geen doek jes om. Dat gepriegel, dat houdt hem van de straat. Het brengt de neuroot in hem tot Wie mét z'n neus bovenop de spoorbaan van de Voorschotense Modelspoor Vereniging staat raakt niet uitgekeken. rust, zogezegd. Dat verschilt overigens van treinhobbyist tot treinhobbyist. Een ander gaat helemaal voor de elektronica, of juist weer wel voor de trein tjes zelf. De Lahntalbahn, die bestaat dus echt. De Duitse treinbaan trekt zij aan zij met het riviertje zijn kronkelende weg van Ko blenz naar Giessen. Baersel man heeft al een paar keer z'n gezin - drie vrouwen - mee naar het mooie dalletje ge sleept. „Pa naar het spoorse gebeuren, en de rest... daar voor stippelde ik wandelingen uit langs een element van de baan die ik per se wilde heb ben." Het model is niet een preciese kopie, dat zou alleen al vanwege de lengte niet te doen zijn, maar toch was er ooit die man op die model- spoorbeurs die zei: goh, is dat soms de Tahlbahn? „Da's een compliment." De modelknutselaar was, hoe kan het anders, al jong gek van treintjes. Maar hij werd bioloog. Mét een nu al 25 jaar durende tic voor dat 'spoorse gebeuren'. „Van het geld dat ik foto henk bouwman erin heb zitten had ik makkelijk een middenklassehuis in het westen kunnen kopen." Zegt ie. Zonder enige spijt. De Voorschotense Model spoor Vereniging zoekt leden. Ervaring niet per se vereist, wel veel enthousiasme. Meer infor matie bij de bestuursleden Hutchison (5615276) en Schat- born (5614161). ireau Voorschoten op zaterdag dicht IRSCHOTENHet politiebureau in Voorschoten is vanaf 1 janu- ïiet meer op zaterdag open. Daar staat tegenover dat het bu- 1 doordeweeks langer openblijft: van 10-20 uur. Volgens de I tie i dat laatste een tegemoetkoming aan de wensen van de eiende groep tweeverdieners. Op zaterdag werd het bureau J iiig bezocht. Op die dag kan men voortaan wel terecht op bureau aan de Langegracht 11 in Leiden. phens jaaroverzicht op tv ien aan den run De komende drie weken zijn de hoogtepun- van het jaar 1999 in Alphen aan den Rijn te zien op het ge- entelijk informatiekanaal. De gemeente zendt meermalen dag het jaaroverzicht uit op tv met beelden van bijzondere nementen uit het afgelopen jaar. De uitzending van een half is tot 16 januari dagelijks te bekijken om 11.30,18.30 en 22 (kanaal 52 UHF, 719,25 Mhz). Vrijdag, zaterdag en zondag d de jaarwisseling is er geen jaaroverzicht. Dan wordt het in- natiekanaal vrijgehouden voor het geval er zich met oud en uw problemen voordoen. Het kanaal wordt dan ingezet als ldel om de bevolking te informeren. jftien parkeerboetes in Oegstgeest stgeest De politie gaat in het centrum van Oegstgeest on- minderd door met het bekeuren van automobilisten die n blauwe parkeerschijf gebruiken of op plaatsen parkeren ir dat niet is toegestaan. Gisteren schreef de politie in totaal tien parkeerboetes uit. In het weekeinde beboet de politie telijks tussen de dertig en de vijftig automobilisten. Alphen is bang dat er in de toekomst onvoldoende goe de zorg is voor ouderen. De Rijnstreek vergrijst sterk de komende tien jaar, terwijl het Alphense Rijnland Zieken huis steeds minder mogelijkheden krijgt om patiënten op te nemen. De gemeente is dan ook niet gerust op de toekomst, schrijft zij in een reactie op het regionaal plan voor de medische zorg. teerde de commissie in concept de toekomstplannen voor de medische zorg in de regio. Zo moet een betere samenwerking in het gebied ervoor zorgen dat patiënten sneller doorstromen en meer inzicht krijgen in de verschillende stappen van hun behandeling. Wachtlijsten moeten worden voorkomen. Omdat de bevolkingsgroei de saskia buitelaar Dat plan is in opdracht van de provincie Zuid-Holland ge maakt door de regionale com missie Gezondheidszorg. Daar in zitten de zorginstellingen en de gemeenten uit de Rijnstreek, de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Dit najaar presen- komende tien jaar vooral ge concentreerd is in de Duin- en Bollenstreek moet de aandacht uitgaan naar het zorgaanbod van instellingen in die streek en de Leidse regio, zo concludeert de commissie. Daar raakt ze een teer punt, vindt Alphen. De gemeente is bang dat met zo'n uitgangspunt het Alphense Rijnland Ziekenhuis nog verder wordt ontmanteld. Directeur E. van Royen van het zieken huis zei maandag in deze krant dat het oude Rijnoord na de eeuwwisseling wordt omge bouwd tot een modem gezond heidscentrum. Weliswaar voor zien van veel poliklinieken, maar zonder mogelijkheden voor langdurige opnamen. „Terwijl de vergrijzing in de Rijnstreek het sterkst is", zegt wethouder Lyczak (volksge zondheid) verontwaardigd. „Moet je je voorstellen dat van een ouder Alphens echtpaar de 80-jarige man in een Leids zie kenhuis ligt en zijn vrouw elke dag heen en weer moet reizen." De Rijnstreek vergrijst 'dub bel' (42 procent) ten opzichte van de Leidse regio (20 procent) en de Duin- en Bollenstreek (28 procent). De groep 75-plussers heeft vaak complexe zorg no dig. Als in de locatie Rijnoord alleen poliklinische zorg en ge plande korte opnames mogelijk zijn, kan Alphen de toekomst in de Rijnstreek niet zorgeloos te gemoet zien. schrijft de ge meente. Het liefst wil het gemeente bestuur daarom dat Alphen mag gaan experimenteren met een zorghotel. „We begrijpen dat we in Alphen niet alles kun nen hebben", zegt Lyczak. „Maar we willen mensen die na een operatie in een Leids zie kenhuis moeten 'uitzieken' zo snel mogelijk terughalen naar hun eigen omgeving. Alleen een nauwe samenwerking tussen Rijnoord en het naastgelegen verpleeghuis Oudshoom vol doet niet. Een zorghotel kan die grensgevallen opvangen die nog te veel zorg nodig hebben voor een verpleeghuis en te weinig om in het ziekenhuis te blijven." Alphen denkt ook na over an dere mogelijkheid om ouderen en zorg dichter bij elkaar te brengen. Bijvoorbeeld door aanleunwoningen in de buurt van het ziekenhuis te bouwen en een goede verbinding te re gelen tussen Rijnoord en wo ningen voor ouderen en gehan dicapten. zodat personeel snel ter plekke kan zijn. Helemaal tevreden is Lyczak waarschijn lijk nooit. „Het blijft natuurlijk belachelijk dat er drie zieken huizen in de Leidse regio staan en niet één in de Rijnstreek of de Duin-en Bollenstreek." Vijftien maanden cel geëist den haag/roelofarendsveen suzanne bar8ier De 18-jarige Veender die giste ren in Den Haag terechtstond, was volgens de officier van jus titie, M. Horstman, de aanstich ter van de massale vechtpartij vorig jaar september. Met een groep vrienden vertimmerde de man tijdens het kermisweek- einde een shoarmazaak waarbij twee leeftijdsgenoten klappen en een gebroken tand opliepen. De vechtpartij was het derde geweldsdelict in twee weken tijd waaraan de man zich schul dig maakte. De officier vond dat de onrust die dit geweld in het dorp teweegbracht, streng moet worden bestraft. Ze eiste vijf tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. Kermis Nadat de Veender de kermis had bezocht, ging hij nog een broodje eten in de shoarma zaak. Toen de man het daar aan de stok kreeg met twee leef tijdsgenoten, trommelde hij in een kroeg een paar bekenden op om de twee jongens 'te pak ken'. De officier achtte het be wezen dat de Veender het initi atief had genomen, omdat de andere vechtersbazen dat eens gezind verklaarden. Bezoekers die getuige waren van de vecht partij, zagen de man flink te keer gaan. Hij schopte en sloeg beide mannen, ook toen die al op de grond lagen. De Veender betwistte dat hij het voortouw nam in de klop partij. De man zei een black out' te hebben van het voorval, maar hij vond het desalniette min waarschijnlijker dat een van zijn vrienden de aanstich ter was. „Ik ben het pispaaltje", zo maakte hij duidelijk. Zijn ad vocaat, J. Singh, bepleitte vrij spraak omdat zijn schuld 'twij felachtig' is. Volgens de raads man was de 18-jarige niet de dader, maar het slachtoffer van een ruzie die de twee dorpsge noten zonder aanleiding be gonnen. De Veender bekende twee andere geweldsdelicten waar hij tevens voor terechtstond. Hij had een 'vriend' met een bierfles op zijn hoofd geslagen en schade toegebracht aan de auto van deze man. Zijn advo caat vond dat ook in deze zaak geen sprake was van een eenzij dige actie, maar van 'geweld over en weer'. „Als die ander raak had geslagen, zat die nu in het beklaagdenbankje." De Veender, die binnenkort vader wordt, vroeg de rechter ook om hem niet op te sluiten, maar een straf te geven 'waar hij iets aan heeft'. „In de gevangenis ga je je alleen maar meer tegen de maatschappij keren." De rech ter doet over twee weken uit spraak. MILLENNIUM DE ZENDER Leiderdorpse burgemeester begint aan tweede termijn werk actief in de samenleving. Dan krijg je dat mee. Zelf ver antwoordelijk zijn, maar wel middenin de maatschappij." Een man een man, een woord een woord, zo vat hij die over geleverde levensvisie samen. „Maar ook: geen woorden maar daden hè." Hij snapt best dat mensen het soms vervelend vinden, dat opgeheven vingertje. „Maar zo ben ik nou eenmaal. Ik vind het jammer dat er zoveel ongezegd blijft. Bijvoorbeeld wat je wel eens in de politierapporten leest: mensen zijn boos, want er is burengerucht. Vraag: heb je al met je buren gesproken? Nee, daar bent u toch voor. zeggen ze dan tegen de politie. Dan ko men we wéér bij dat oude ver haal: ik heb van huis uit meege kregen: ja, jongens, zelf verant woordelijk, maar ook middenin de maatschappij." Zonnevylle schaamt zich niet voor z'n 'fatsoensrakkerij'. Inte gendeel. „We moeten als over heid de straat veroveren met z'n allen. Het is toch van de zotte dat mensen zich niet vei lig voelen. Maar dat betekent wel - en daar komt 't vingertje weer - dat als het stoplicht op rood staat, ook jij moet stop pen." Zes jaar heeft hij er nu opzit ten in Leiderdorp. Of hij de tweede zes jaar volmaakt, is nog maar de vraag. „Ik weet niet wat de toekomst brengt. Ik heb het hier ontzettend naar mijn zin. Maar twaalf jaar blijven hangen? Het is de vraag of dat goed is. Je moet in zo'n be stuurlijke functie niet te snel wisselen, maar te lang blijven zitten is ook niet goed. Dan krijg je als je dingen wilt veran deren: ja. maar toen deden we het zo. Daarnaast heb ik een gezin. Dat heeft ook belangen. Mijn vrouw heeft een baan, mijn kinderen hebben hun ei gen belangetjes. Wie ben ik dan?" wil nooit burgemeester den van een grote stad. it daar herkennen de men- je niet op straat Michiel nevylle (49) is begonnen zijn tweede ambtstermijn burgemeester van Leider- 1. „Wat ik hier wel eens is het chauvinisme", zegt nan die altijd goed is voor stichtelijk woord. jaar geleden kwam hij over- iren van Ameland, de eerste eente waar hij de ambtske- omkreeg. „Je moet niet we- omdat het voorbij is maar tlachen omdat het heeft be- n", citeert hij de schrijfster guerite Yourcenar. Oftewel: iversteek naar het verstede- e dorp bij Leiden was geen iiijke. Afgezien van de heer- rustige boottochtjes van en het vasteland mist hij ei- ijk maar één ding. „Het ivinisme. Dat de rijen zich en. Wij tegen de rest." ichiel Zonnevylle. Oud- Islid voor de WD in Leiden, burgemeester altijd goed een vermaning aan het s van zijn 'onderdanen', beroep op de eigen verant- irdelijkheid, het fatsoen. steeds berucht is zijn iwjaarstoespraak van 1996. n hij de Leiderdorpers ver- t alleen hun eigen straatje Don te vegen. ioms moet je dingen wat rtwit zeggen. Wakker die ussie maar eens aan! Dat is van de dingen die je als (emeester kan doen. Leider- is een forensendorp. Veel isen hier zijn passanten, ir toch: als in de politiemo- r staat dat de mensen zeg- we kennen onze buren dan denk ik: welallemach- Dat doe je zelf! Als ik bij de halte kom zeg ik de mensen er staan goedendag." iderdaad, het chauvinisme neemt op Ameland wel eens ongezonde vormen aan, maar in de vorm van saamhorigheid ziet Zonnevylle het graag. „Lei derdorp is meer een verzame ling deelbelangen. De mensen wonen in buurten, die in de loop der tijd aan elkaar zijn ge plakt. Ze hebben niet iets van: dódr gaan we met z'n allen voor. Dat zie je in de omliggen de gemeenten weer wel." Dat moet anders. „We willen voor de burger een omgeving waarin hij zich thuisvoelt." Me de daardoor komt er veel op de leiderdorpers af. want er moet van alles op de schop om het dorp klaar te stomen voor de toekomst, zoals het college het graag uitdrukt. Het centrum plan, het W4-project, de sloop van veel flats in de Schansen. „Het komt allemaal tegelijk en het is heel groot allemaal en ja zeker: dat is even schrikken. Natuurlijk wonen er mensen al dertig jaar naar genoegen in de Schansen. Die zullen zich afvra gen, o, wat gebeurt hier, moet Uc weg. Dat is best pijnlijk soms hoor. Als mensen die zeventig zijn zeggen: ik was van plan hier honderd te worden. Maar ik wil best begrip hebben voor de mensen, maar dan moeten zij ook begrip hebben voor de andere kant." De overheid weet wat goed voor u is? „Je moet wel een goed verhaal hebben. Het pro bleem is: je praat over een be staande omgeving, niet over een grasveld dat we zo kunnen volbouwen. Het gaat ons erom dat er over dertig jaar - en dan zijn wij allang weg - kunnen zeggen: nou, we hebben toen de goede beslissing genomen." Vandaar ook het project Leider dorp 2015. Dat ervoor zorgt dat de inwoners zelf mee kunnen praten over de toekomst van hun dorp. Hij vindt het sowieso belang rijk om veel met de mensen zelf om tafel te zitten. Bij dat buurtje dat last heeft van hang jongeren, maar ook bij dat vijf tigjarige echtpaar. „Hoe woont het hier? Hoe gaat het met de buren? Ziin er parkeerproble men? In dat uurtje krijg je een beeld van wat er speelt. En heb je ook de kans om dingen uit te leggen. Als bestuurders loop je „Als mensen zeggen dat ze hun buren niet kennen, dan denk ik: welal- lemachtig! Dat doe je zelf! Als ik bij de bushal te kom zeg ik de mensen die er staan goeden dag." foto henk bouwman wel eens het risico dat je alle maal in de regio bezig bent. Maar dit soort spontane con tacten - dat zou ik eigenlijk nog veel meer moeten doen. Maar ja, tijd. tijd, tijd. Vorige week had ik geloof ik 34 afspraken." Hij wil nooit burgemeester worden van een grote stad. Echt niet? Echt niet. „Dan weet je niet wie je medeburgers zijn. Dat is het leuke van de schaal van Leiderdorp. Dat je door je gemeente loopt en het is van: ha, burgemeester." Het is zijn komaf. Hij heeft het met de paplepel ingegoten gekregen, dat sociale. „Ik ben opgegroeid in een dorp. 's Heer Arendskerke, bij Goes. Daar was mijn vader huisarts. Miin ouders waren naast hun drukke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15