Evangelische Liedbundel voor Samen-op-Wegkerkei Geloof Samenleving VANDAAG BEROEPINGSWERK Britse kerk vergat schat in banlckluis Munk eerste hoogleraar Minister* behandele kerkelijk kwesties 'Meer ruim voor gebet in de lucht Kinderen van één Vader WOENSDAG 29 DECEMBER 1999 Na de martelaren en apostelen van het eerste christelijke uur, die tijdens kerst hun heiligen dag vierden, staat er vandaag een middeleeu wer op de rooms katholieke feestkalender, Tho mas Becket (1118-1170). De Britse aartsbis schop Becket werd heilig verklaard omdat hij in een conflict tussen de paus en de Engelse koning Hendrik 11, de kant koos van de paus. Dat is niet opzienbarend, ware het niet dat hij voor zijn benoeming tot aartsbisschop, in de hoedanigheid van diaken-kanselier, nog de steun en toeverlaat van Hendrik II was geweest. Tijdens een veldtocht had hij de koning zelfs terzijde gestaan met een uit eigen zak betaald legertje. Na zijn botsing met de koning riuchtte Becket naar Frankrijk. Zeven jaar bleef hij daar. En vier weken na zijn terugkomst werd hij vermoord door aanhangers van de koning. Omdat de Engelse bevolking in Becket een heilige zag, was Hendrik II ge dwongen bij zijn gebeente te bidden om vergeving te bidden. Fiat geeft paus nieuwe limousine Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II kan comfortabel het nieuwe millennium inzoeven in de nieuwe, geheel naar zijn wensen gemaakte gepantserde Lancia die hij in verband met het komend Heilig jaar van autofabrikant Fiat cadeau heeft ge kregen. De kerkvader kreeg de zwart metallieke auto met gou den pauselijk embleem van Fiat-voorzitter Paolo Fresco en di recteur Paolo Cantarella. Fiat heeft de auto speciaal Lancia Giu- bileo (jubileum) gedoopt. De limo weegt ongeveer twee ton en heeft een zes-cilinder, 24-kleppen motor met automatische transmissie. Het gezaghebbende Italiaanse autoblad Quat- troruote schat de waarde van het voertuig op een slordige 3 mil jard lire. ongeveer 3.4 miljoen gulden. De paus gebruikt overi gens sinds 1997 een Mercedes-Benz S500 als zijn officiële auto. 'Gevaarlijke zieltjeswinnerij' athene De Grieks-Orthodoxe Kerk is volgens een mensenrech tenorganisatie de aanstichter van de sluiting van een protes tantse radiozender in Griekenland. Station 2000 werd begin de cember gesloten. Twaalf politiemensen deden een inval em ar resteerden een emeritus-predikant, die als technicus werkte. De Griekse organisatie die let op de naleving van de akkoorden van Helsinki (GMH), zegt dat de almachtige Griekse kerk enkele da gen voor de politie-inval had geklaagd over 'gevaarlijke zieltjes- winnerii' door de radiozender, die al elf jaar in de lucht is. De zender had geen toestemming om uit te zenden, aldus de auto riteiten. Kerktelefoon toch duurder den haag Gehandicapte en zieke ouderen gaan uiterlijk per 1 mei ongeveer 300 procent meer betalen voor het beluisteren van een kerkdienst per telefoonlijn. Telecomtoczichthoudcr Opta heeft telecombedrijf KPN laten weten, dat het de kerktele foon niet meer onder kostprijs mag aanbieden. Ongeveer 70.000 ouderen maken gebruik van de kerktelefoon. Dat kost ze onge veer zeven gulden per maand. Het kabelbedrijfje Kabelfoon is het niet eens met dit tarief van KPN. ,,Er moet concurrentie mo gelijk zijn en als KPN onder de kostprijs werkt, kan dat niet." Het kleine kabelbedrijf, met 60.000 aansluitingen, heeft 13 ker ken als klant. Twijfels bij Britse bisschoppen londen De meeste anglicaanse en rooms-katholieke bisschop pen in Engeland geloven niet in een letterlijke interpretatie van het bijbelse scheppingsverhaal. Volgens een onderzoek van de BBC, dat de resultaten maandag bekendmaakte, geloven slechts drie van de 103 ondervraagden dat God de aarde in zes dagen heeft geschapen en de zevende dag ging rusten. Van de bis schoppen, die schriftelijk moesten antwoorden, geloven slechts dertien dat Adam en Eva werkelijk hebben bestaan. Tachtig zijn van mening dat er geen bewijzen voor de historiciteit van Adam en Eva zijn. Een kwart van de bisschoppen hecht geen geloof aan de maagdelike geboorte. De overgrote meerderheid van de bisschoppen gelooft wel in de wederopstanding van Christus. Zij twijfelen ook niet aan de actualiteit van de tien geboden. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Wekerom, H. van den Belt te Oud-Alblas. Benoemd: tot bijstand in het pastoraat, J.H.C. Olie te 's Greven- duin-Capelle. die dit heeft aangenomen. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar: F Pomstra, voorheen missionair predikant voor Leer dam Paganinilaan 32. 9402 VK Assen. Tel. 0592-406996. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Hamilton (Canada). M. Karens te Werkendam. Bedankt: voor Oostkapel Ie, A.B van der Heiden te Utrecht; voor Rijssen-Zuid, J.J. Tams te Middelburg; voor Rotterdam-Alexan- derpolder en voor Terwolde-De Vecht. M Karens te Werkendam; voor Vlissingen, J.S. van der Net te Apeldoorn. SPUKENISSE ANP Het beste uit het evangelisch liedgoed is volgens dominee Hans Eschbach bijeengebracht in de pas verschenen Evangelische Liedbundel. Die bevat ruim 500 liederen die niet in het Liedboek der Kerken staan. De bundel is uitgegeven op ini tiatief van het Evangelisch Werkverband in de Sa men-op-Wegkerken. Veel liederen zijn volgens voorzitter Eschbach van het Werkverband afkomstig uit bestaande bundels, zoals die van Johannes de Heer. Maar de bundel bevat ook ruim honderd nieuwe liede ren. Sommige overbekende liederen hebben het om taalkundige redenen niet gehaald, zoals Voorwaarts Christenstrijders. De liedbundel is bedoeld voor gebruik in de Samen-op-Wegkerken. Alle liederen hebben ar rangementen gekregen voor begeleiding door een kerkorgel. In evangelische kringen neemt het drumstel vaak de plaats in van het orgel. Volgend jaar komen er bijeenkomsten met kerkmusici. Daarop worden vragen behandeld als: hoe pas je deze liederen in de liturgie in, hoe speel je de liederen, hoe doe je dat met een piano of viool. Naast de eenstemmige versie komt er nog een vierstemmige versie van de bundel. Tachtig liederen zijn speciaal voor kinderen en tieners. Het geeft aan hoe belangrijk jongeren in de gemeente zijn. In evangelische kring hebben ze daar meer kaas van gegeten dan in de traditio nele kerken, zegt Eschbach, hervormd predikant in Spijkenisse. Die liederen hebben een eigen stijl en nodigen uit tot beweging. Dat zal volgens Es chbach in de ene gemeente eerder gebeuren dan in de andere, maar zijn advies luidt: geef de kin deren de ruimte. De liederen zijn gekozen door een werkgroep van kerkmusici, theologen en taalkundigen. Aan vankelijk werd gedacht dat die binnen een paar jaar de klus zou klaren. „Maar het project is ons niet licht gevallen", zegt Eschbach. De keuze ging tussen snel verschijnen of vooral lett de kwaliteit. Gekozen werd voor kwalite commissie is in totaal vier jaar bezig geweet Het Evangelisch Werkverband, dat in werd opgericht, streeft naar meer ruimte h de SoW-kerken voor mensen met een eva sche geloofsbeleving. Daarin ligt veel nadt een persoonlijke omgang met Jezus, op he van de Heilige Geest en op de geestelijke van de gemeente. Tijdens de oprichtingsb komst zongen de 300 hervormden en gt meerden niet uit het vertrouwde Liedboek, uit een bundel opwekkingsliederen van Pin huize. Een kerkelijke gemeente in Bodmin (Cornwall) heeft bij toeval waardevolle bezittingen teruggevonden. Uit angst voor diefstal had 27 jaar geleden de inmiddels overleden priester gouden en zilveren voorwer pen, waaronder een avond maalsbeker uit 1510, in een bankkluis opgeborgen. De nooit gebruikte voorwerpen waren inmiddels volledig verge ten. De huidige priester, Gra ham Minors, kreeg kortgeleden een e-mailtje van een collega, die hem vroeg of hij de eeu wenoude avondmaalsbeker mocht bezichtigen. „Het spijt me, maar ik weet nergens van", had Minors teruggemaild, zo ci teert The Times hem. Navraag leerde Minors dat de kostbaar heden zich in de kluis van de plaatselijke bank bevonden. De waarde ervan wordt op 300.000 pond (een kleine miljoen gul den) geschat. De kerk is overi gens niet van plan de voorwer pen te verkopen. Dr. R.W. Munk is benoemd tot bijzonder hoogleraar moderne joodse filosofie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De Goudeket-leerstoel, verbonden aan de faculteit der wijsbegeer te, is de eerste leerstoel voor joodse filosofie in Europa. De bestaande leerstoelen joodse studies en judaïstiek zijn ver bonden aan de faculteiten god geleerdheid of letteren. Reinier Munk (1956) was tot voor kort gastdocent moderne joodse filosofie aan de Martin Luther-universiteit Halle-Wit- tenberg. Eerder was hij als on derzoeker joodse filosofie ver bonden aan de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem, de VU en de Universiteit van Ox ford. Hij heeft gestudeerd aan de VU en de Hebreeuwse Uni versiteit. In 1994 promoveerde hij aan de VU op het proef schrift Joseph B. Soloveitchik s Concept of Jewish Thought. Hij is ook verbonden geweest aan het Overlegorgaan van joden en christenen in Nederland OJEC. jeruzalem anp Vijf Israëlische ministers b zich vanaf deze week met regelmaat over kerkelijke blemen in het Heilige Lan onderraad werd ingestelc aanleiding van het dispuu de bouw van een moskee de Verkondigingskerk in reth. Deze affaire heeft de ring doen inzien dat de p men van de kerken in soms op hoog niveau m worden opgelost. De vijf ters zullen onder meer dacht besteden aan veiligl kwesties en de vraag of k belasting moeten betalen, eerste bijeenkomst hebbi zich vooral bezig gehoude de situatie in. Nazareth dusver vielen kerkelijke ties onder de verantwoori heid van een speciale co persoon binnen het mini van religieuze zaken, functionaris had door zijl tus als ambtenaar slechl perkte bevoegdheden. TEL AVIV ANP Ik ben een probationer. Ik zit voor het eerste jaar bij het koor van St. Paul's Cathedral in Lon den. Als ze me goed genoeg vinden, mag ik na dit jaar doorgaan en dan zit ik pas echt in het koor. Je mag tot je dertiende blijven - daarna moet je er weer uit om dat je dan een stemverandering krijgt. Er is ook een school bij St. Paul's. Alle jongens van het koor zitten daar. Het is net als een gewone school, alleen ben je voor en na schooltijd bezig met zingen. Als je probationer bent, zing je ongeveer drie keer per week in de kathedraal. Dan moet je een witte jurk aan met een zwarte jurk eronder. In de kathedraal zingen klinkt anders dan met oefenen. Het klinkt veel harder en het echoot. Ik had eerst een CD met het koor van St. Paul's Cathedral gepikt van mijn vader en moeder en die luisterde ik op mijn walkman in bed. Op het laatst kon ik het meezingen en toen mocht ik op Joseph Bourne (8 jaar, afkomstig uit Voorschoten) vertelt over haar geloof FOTO JAN SCHEERDER TEKST: LEONIE VAN DER PLAS zangles. Maar op zangles kreeg ik helemaal geen Engelse koormuziek en zo kwamen we op het idee om in Engeland een school te zoeken. De school van St. Paul's is een kostschool. Ze letten heel goed op of je wel genoeg eet. Goed eten is belangrijk voor het zingen. In het begin moest ik wel wennen om met zijn zessen op een kamer te slapen.Ik vind het niet erg om bij mijn ouders weg te zijn. Mijn vader schrijft me heel veel en ik bel naar Nederland. Mijn ouders kunnen mij niet bellen. Op de kostschool hebben we namelijk een telefoon die maar één kant op gaat Anders zouden miljoenen ouders tegelijkertijd opbellen. Nu heb ik vier weken vakantie. Maar ik zing nog steeds want ik vind zingen leuk. Ik vind popmuziek even leuk als kerkmuziek, maar voor popmuziek heb je geen school. Enkele tientallen vaste kl hebben de Israëlische vaartmaatschappij El Al vraagd om een betere voor gebed in vliegtuig© willen dat enkele zitpla worden opgeheven om ruimte voor biddende giers te creëren. Op dit mo zijn de ultra-orthodoxen a wezen op een plek naast d letten in de staart van he stel. Daar hinderen ze ni leeen elkaar, maar ook a passagiers. Een woordvo van de luchtvaartmaatscli bevestigde de ontvangst va verzoek. El Al kan volgens weinig doen. „Zitplaatsen wijderen kost ons eenvo weg teveel inkomsten". A half jaar geleden leidde protestactie van El Al's ulti thodoxe klanten tot plaatsen. Zij zitten nu in gen sector waar ze verscli blijven van seculier vertie als filmvoorstellingen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Finland: Veel wolkenvelden en nu en dan sneeuw Maxima van -5 graden in het zuiden en -10 in het noorden. Oenemarken: Veranderlijk bewolkt en vooral woensdag enkele sneeuwbuien. Middagtemperatuur iets boven het vriespunt Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Woensdag zonnige perioden en vrijwel overal droog. Donderdag meest bewolkt en enige regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw Middagtemperatuur van 4 graden in het oosten tot circa 7 in het westen. Donderdag zach ter. België en Luxemburg: Woensdag veranderlijk bewolkt en enkele winterse buien. Don derdag zonnige perioden en tot de avond droog Maxima van 5 graden aan zee tot rond het vries punt in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Nu en dan zon en voornamelijk woensdag een enkele winterse bui Maxima van iets boven nul in het oosten tot 7 graden in Bretag- ne Zuid-Frankrijk: Geleidelijk minder wind en meer opklaringen maar vooral in de heuvels en bergen eerst nog een enkele winterse bui In het zuid oosten droog en veel zon. Maxima dalend naar 0 tot 5, in het zuiden lokaal 10 graden. Spanje: Woensdag veel bewolking en pe rioden met regen, op de hoog vlakte ook sneeuw. In het noor den en donderdag ook elders vrij wel droog en soms zon. In het zuiden lokaal veel wind. Maxima dalend naar 5 tot 10, in het zui den tot 16 graden. Portugal: Woensdag op veel plaatsen re gen. in de bergen sneeuw. Don derdag droog en vooral aan zee vrij zonnig. Middagtemperatuur dalend naar 6 tot 10 graden, aan zee naar ongeveer 15 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Nu en dan zon en mogelijk een bui Minder wind. Maxima onge veer 13 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en in het noorden enige regen. Donderdag middag in het noorden opklarin gen en lokaal veel wind. Middag temperatuur rond 17 graden. Tunesië: Nu en dan zon maar in het noor den vooral donderdag ook kans op regen. Maxima rond 15 gra den. Madeira: Wolkenvelden en vooral donder dag enige regerl. Tamelijk veel wind. Maxima dalend naar 17 graden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en donderdag kans op regen. Aan de zuidkant van de eilanden ook nu en dan zon. Maxima ongeveer 19 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en vooral woensdag enkele sneeuwbuien. Middagtemperatuur op veel plaatsen iets boven nul. Oostenrijk: Veranderlijk bewolkt en enkele lo kale sneeuwbuien. Maxima in de dalen rond het vriespunt. Zwitserland: Aan de zuidflank van het Alpen massief droog en veel zon. Elders veranderlijk bewolkt en kans op DONDERDAG 30 DECEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08 49 Zon onder 16.35 Maan op 01.05 Maan onder 13.09 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.46 22.04 09.19 21.37 Laag 05.36 17 46 05 17 17.27 Weerrapporten 29 december 07 uur: ZW2 ZW2 NW4 haifbew haifbew Regen hebt ben W2 hchtbew ZW2 haifbew *3 haifbew ZW 3 rwaarbe». NW4 hchtbew W4 onbewolkt NO 3 zwaarbew W2 19 12 0.0 16 11 00 a0tk bewolkt onweer V warmtefront Benteam zwaarte» NW4 onbewolkt NI 0 10 0 5 ao 14.4 regen •H* sneeuw 1 koufront Brussel befttbe*. W2 haifbew ZW 2 4 20 1 17 0.0 1.2 jfjfc opklanngen ha8el L lagedruk DuNm Frankfurt lichtte» W4 zwaarbew Z1 3 4 -1 2 0.1 0.0 H hogedruk Genève zwaarte» ZW2 4 1 28.0 mist windrichting Heter* zwaarbew NO 3 -5 •6 0.3 zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -100°- hecto pascal zwaarbew 02 4 0 0.0 Istanbul zwaarbew. Z5 16 8 30.0 Klagen furl haifbew. NW2 1 -4 20.0 Kopenhagen zwaarbew. N3 0 0.2 Las Palmas zwaarbew N 3 20 17 0.0 Lissabon zwaarbew ZW 4 15 12 1.5 locamo haifbew 02 10 0 10.0 Londen onbewolkt W2 4 2 0.0 Lui em burg zwaarbew NW2 0 16.0 Madrid zwaarbew 12 10 4 1.0 Malaga zwaarbew NW2 20 13 0.0 Mallorca licht bew W1 15 13 0.0 Malta haifbew. W 4 18 14 0.0 Moskou zwaarbew. 01 0 -5 0.4 MOnchen zwaarbew. W2 0 0 7.0 Nice onbewolkt NW3 13 9 6.0 Oslo haifbew N02 0 0 0.5 Panjs Ichtbew W3 5 2 31.2 Praag zwaarbew NW3 0 -2 0.1 Rome haifbew. NW5 14 0 ao Split haifbew. NW 2 16 7 16.0 Stockholm 0 0 0.0 Warschau zwaarbew Nl 1 -3 0.0 Wenen zwaarbew. NW6 0 -1 168 Zurich zwaarbew W2 1 0 20.0 Bangkok zwaarbew. W3 20 0.0 Buenos Aires zwaarbew. 03 30 23 0.0 Casablanca zwaarbew ZW2 18 11 0.0 Johannesburg haifbew N3 23 15 0.0 Los Angeles haifbew W3 20 12 0.0 Ntt MM onbewolkt W2 13 6 0.0 New York zwaarbew W3 -1 -5 00 Tel Avrv onbewolkt Z02 20 9 1.0 Tokyo licht bew. ZW2 11 3 0.0 Toronto zwaarbew W 4 -3 -15 0.0 Tunis zwaarbew ZW3 17 10 5.0 Vancouver zwaarbew Z01 4 0 1.3 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54. 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B M. Essen berg, W.MJ. Bouterse (adiunct) i. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor. T van Brussel (adjunct) LF. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk. chef sportredactie E Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman. chef redactie Leiden INTERNET iv leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstre het automatisch afschrijven van het abonnements- geld. ontvangen 1,- kon betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnen! worden verzonden geldt een toeslag van aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE BI Voor mensen die moeilijk lezen, slecht hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvz van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. Gra Auteursrechten voorbehouden! Dagbladuitgeverij Damiate E-MAIL redactie ldOdamiate.hdc.nl eert sneeuwbui. Maxima in de da len iets boven nul, bij Locarno ongeveer 6 graden. Polen: Wisselend bewolkt en enkele sneeuwbuien. Maxima dalend tot iets onder het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en vooral in de bergen enkele sneeuwbuien. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Hongarije: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima dichtbij nul. Italië: In het noorden overgang naar droog en vrij zonnig weer. Elders wisselend bewolkt en een enkele bui. geleidelijk minder wind. Maxima dalend naar 3 graden in het noorden en 13 op Sicilië. Corsica en Sardinië: DVooral eerst nog veel wind, met name langs de westkusten. Ver der nu en dan zon, maar ook en kele buien. Maxima rond 11 gra den. Griekenland en Kreta: Geleidelijk minder wind. minder buien en wat meer zon. Maxima dalend naar lOgraden in het noorden en 15in het zuiden. Malta-. Geleidelijk minder wind. Verder nu en dan zon maar ook kans op een bui. Maxima rond 15 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon maar vooral woens dag ook nog kans op een bui. Maxima dalend naar 12 graden op de Dardanellen en 17 graden op Cyprus. Z I E N H U I E ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u per dag. Oiaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14